N°. 9758 Zaterdag 13 December. A0. 1891. <Qeze tQcurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en 'Feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Premie SCHEURKALENDERS. PRIJS DEZER COURANT: Voor L.oidon per 3 mnandon1.10. Franco per pont1.40. Afzonderlijke NVinime.rs».0 05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 rogela ƒ1.05. Iedere regel m^r /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. w_ Voor het ine&sseeroa buiteu dc stad vc.-clt ƒ0.10 borek-:_-2 Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. De volgende week wenscht de Uitgever weder als gewoonlijk aan de Abonnés op het Leidsch Dagblad aan te bieden TWEE SCHEURKALEXUEKIt, een ESumorls- tischcn en een Stichtelijke». De schilden z\jn dit jaar bijzonder fraai. De Kon, waarop ze a 20 Ccntsi per stuk zullen worden afgegeven, zal de volgende week in ons blad worden afgedrukt. Leiden, 11 December. Wegens het overlijden van den hoog leeraar dr. A. Kuenen heeft het Leidsche Studentencorps voor den tijd van zes weken den gebruikelijkcn rouw aangenomen. Het stoffelijk overschot van den overledene zal Maandag op de begraafplaats aan de Groene- steeg worden ter aarde besteld. De lykstaatsie zal zich daartoe des morgens om halftwaalf van het sterfhuis, aan de Haarlemmerstraat, begeven. Omtrent de laatste levensdagen van den diep betreurden doode wordt nog gemeld, dat, ofschoon hij sedert weken lijdende was en men zich niet zonder reden bezorgd maakte, er zich toch in het laatst der voorgaande week enkele gunstige verschijnselea in het verloop der ziekte hadden voorgedaan. Maandag 11. was hij nog zeer opgewekt, toen een zijner ambtgenooten hem bezocht en hem aan zijne schrijftafel vond, met smaak zijne pijp rookend. Toch sprak hij met een zachten, vriendolijken glimlach: „'t is meer schijn dan wezen; ik gevoel my werkelijk zoo zwak." Woensdag-avond was hij zeer monter en gistermorgen gevoelde hij zich door een rustigen nacht verkwikt. Maar niet lang daarna kreeg hij opeens hevige pijn in den rug en den buik; eene zware koorts volgde; de beide laatste uren lag hy buiten kennis, tot hij omstreeks één uur zacht ontsliep. Zijn overlijden zal niet enkel in ons gansche vaderland, maar ook aan zoo menige universi teit in het buitenland als eene treurmare worden vernomen. Zonder thans in eene uitvoerige beschou wing van Kuenens leven en werken te treden, wordt bij deze gelegenheid herinnerd aan do hulde, door Simon Gorter reeds in 1S66 met zijne lijn versneden pen hem gebracht. Yan het „Historiscb-critisch onderzoek naar het ontstaan van de verzameling van de boeken des Ouden Verbonds" schreef hij„Met eer bied en vertrouwen rust ons oog op zulk een workdat is het hoofdleger, welks wel geordende, dichtaaneengesloten drommen in den strijd der richtingen den slag moeten winnen. Hoe nitimur. Daar ligt onze kracht. Dat werk bewaart voor moedeloosheid. Het is als een vaste burg. Deze breede studiën over Israels letterkunde zijn critisch en ana lytisch, het werk van den ontleedkundige. Met die bescheidenheid, welke hem zoo be minnelijk maakt, erkent de schrijver zelf, dat de analyse nog niet meer is dan het voorbe reidend werk. Doch zooveel is door deze Oud- Testamentischo studién voor goed gewonnen, dat het Oude Testament aan de nieuwere be schouwing behoort. Er was eene gestolde massa; zy wordt vloeibaar. De muur moest afgebroken worden, zouden de steenen voor den nieuwen bouw kunnen dienen. En welke kostelijke steenen! welk eene belofte in die schoone materialen!" Met weemoed worden die woorden door de „N. R. C." nog eens in herinnering gebracht, omdat Kuenen zoo hartelijk had gewenscht van de tweede, geheel omgewerkte u i t ga v e van dit historisch-critisch onderzoek (lste deel 1S872de deel 1889) ook het derde de dichterlijke boeken te zullen voltooien. Nog een der laatste dagen van zijn loven sprak hij or over, hoe de arbeid reeds vóór de vacantie door hera gestaakt had moeten worden. Dio wensch van den beminnelijken en zoo algemeen beminden geleerde is helaas niet vervuld. Toch zullen tijdgenoot-or» nazaat dankbaar zyn en blijven voor hetgeen hij met zijn machtigen geest in dienst der wetenschap heeft gewrocht. Kuenen was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zooals onze lezers uit de advertentiön gezien hebben, zal Maandag a. s. in den Schouwburg alhier optreden mad. Harris, in „La Dame aux Camélias", Fransch tooneelspel. Yelen zullen zich deze uitnemende tooneel- speelster nog herinneren van den tyd toen zij hier in Febr. en April 1887 optrad in „Bonheur Conjugal" en „Francillon." Aan de universiteit alhier is het voorbe reidend kerkelijk examen afgelegd door don heer G. Tjalma, Tot leden van het nieuwe bestuur dor Leidsche Studenten-Carousselvereeniging zyn gekozen de hoeren P. L. v. Meeuwen, praeses M. Zijnen de Gier, ab-actis; B. Mackay, quaestor; M. C. Flugi v. Aspormont, commissaris. Wij vorwyzen naar achterstaande adver tentie omtrent de 29ste openbare les der leerlingen van de Burgerzangschool van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In het bijzonder vestigen wij er de aandacht op dat, zoolang de voor raad strekt, toegangskaarten gratis zijn te hekomen, eene gelegenheid, waarvan zeker door velen zal worden gebruik gemaakt. De openbare les zal Woensdagavond a. s. plaats nebben in de Stadszaal. Het kan niet anders of die zaal moet geheel bezet zyn. Goodkooper dan gratis is een toegang nooit en men krijgt wat liefs en schoons te hooren in ruil voor de geringe moeite om eene kaart te vragen en naar de zaal te komen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden avond om 10.15 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Beroepen is bij de Ned.-Geref. gemeente te Leiderdorp ds. Van der Velden, predikant te Maasland. By koninklijk besluit van 9 dezer zyn benoemd do leden der geneeskundige raden, ter vervanging van hen, dio op 31 Dec. a. s. aftreden en niet herbenoembaar zijn. Voor Zuid-Holland zijn zij: dr. P. M. S. Kros, te Nieuw-Lekkerland; W. H. J.Gantvoort, apothe ker te Rotterdam; dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leidendr. H. Van Vollenhoven, te 's-Gravenhage; G. W. Boot, oud apotheker te 's-Gravenhage; dr. A. O. H. Tellegen, te 's-Gravenhage. Door bevoegde manslidmaten der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade c. a. is met algemeene stemmen tot predikant beroepen de heer J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Ryn. De gang, welken do president van do Tweede Kamer telkenmale tracht to zetten in den begrootingsarbeid, houdt verband met zijn ernstig streven om de Eerste Kamer in de gelegenheid te stellen bij haar aanstaand bijeenzijn ter afdoening van do Indischo be grooting nog de Staatsbegrooting in de afdee- lingcn te onderzoeken en zoo mogelijk voor hot einde dezes jaars af te handelen, opdat ten minste het Staatsbudget niet meer be hoeft te worden vastgesteld in het jaar, waar voor de begrooting dienen moet. Zoo de Koninklijke machtiging daartoe wordt verleend, dan zal de buitengewone ver gadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland ter behandeling van de voorstellen betreffende de krankzinnigengestichten ge houden worden op Dinsdag 29 December e. k. De meorderheid der Commissie uit de Staten, belast met het indienen van voorstellen be treffende deze aangelegenheid, wenscht ver betering van de bestaande krankzinnigen gestichten en den bouw van een buitengesticht te Delft, waardoor by aanneming dezer denk beelden de voorstellen van Ged. Staten tot uitbreiding der gestichten zouden vervallen. Gistermiddag had in het hotel „De Twee Steden" te 's-Hage eene byeenkomst plaats van belangstellenden in den bouw van een nieuwen schouwburg der residentie waardig. De tijdelyke leider dezer vergadering, be zocht door onderscheidene leden van don ge meenteraad, mr. C. W. Vaiïlant, zette het doel, waarmede de vergadering was bijeen geroepen: de oprichting van eene vennoot schap tot exploitatie van een schouwburg, uiteen. De Maatschappij zou worden opge richt met oen aandeelenkapitaal van ƒ50,000 qn een obligatiekapitaal van 375,000. De aandeelen zullen worden gesteld op naam en groot zyn 2500 en ƒ1000. Daaraan zal het voorrecht verbonden zijn om te kunnen beschikken een- of meermalen per week by de Fransche Opera over eene kostelooze plaats en bovendien aan die van ƒ2500 de voorkeur voor 2 plaatsen by alle voorstellingen in het Théatre. Het obligatiekapitaal, verdeeld in 375 schuld brieven a ƒ1000, rentende 3/2 pCt. aan toonder, zal worden uitgegeven ten laste der Maatschappij, maar met eene garantie voor kapitaal en interest van de gemeente 's Gra- venhage. Deze obligatieleening zal worden geamorti seerd in ongeveer 60 jaren, zoodat daarvoor eene annuïteit van 4 pet. vereischt zal worden en de gemeente dus daarvoor gedurende dien tyd 15,000 's jaars zal te betalen hebben. Op verzoek van den voorzitter werden daarop door den heer Joh. Mutters Jr. de grondslagen medegedeeld, waarnaar de exploi tatie door particulieren zou geschieden. Daaruit bleek o. a.dat de particuliere Maatschappij den geheelen schouwburg zou moeten exploiteeren voor alle gezelschappen, welke in Den Haag zouden komen spelen, ook het Nederlandsch Tooneel, en dat, door' beperking van het aantal speelavonden van do Fransche Opera tot twee en eene Zondags-' voorstelling, de Maandagavond vry zou komen voor concerten, Hollandsche Opera of oen ander kunstgezelschap. Er zou gesticht wor den een geheel gerestaureerde, aan de eischen! des tyds beantwoordende schouwburg met een grooter aantal zitplaatsen, welke uit hot oogpunt van veiligheid voor de bezoekers en het tooneelpersoneel aan alle eiscKen voldoet. De exploitatiekosten worden geraamd op ƒ35,000 's jaars. Winstbejag staat niet op den voorgrond. Uit een kort debat bleek de geneigdheid der aanwezigen om de zaak tot een goed einde te brengen. Het gronddenkbeeld van het plan-Mutters werd niet bestreden. Algemeen werd erkend dat de schouwburg, zooals hy nu is, niet met vrucht geëxploi teerd kan worden en dat de schouwburg exploitatie in handen van particulieren voor- deeliger geschieden kan en met moer kans op goeden uitslag. In beginsel werd mitsdien overeengekomen om te 's-Gravenhage te stichten eene stads schouwburg-maatschappij in hoofdzaak op de bovenvermelde grondslagen, en zal getracht worden de noodigo geldmiddelen voor dit doel by een te krijgen en de gevorderde ondersteuning van de gemeente te erlangen. De aanwezige leden van den gemeenteraad verklaarden zich door het by wonen dezer vergadering tot niets te binden en wenschten niet geacht te worden te zyn toegetreden tot de nieuwe Schouwburg- Vereeniging. H. M. de Koningin-Regentes bracht gis termiddag, vergezeld van oon Harer adju danten en van hare Hofdame baronesse Ren- gers, een langdurig bezoek aan do schilder ryententoonstelling Bosboom" in „Pulcbri Studio". Hare Majesteit werd rondgeleid door den directeur den heer J. H. Van Soelen en toonde groote belangstelling in de tentoon gestelde schilderyen. Van verschillende doeken informeerde do hooge bezoekster naar den eigenaar en naar den tyd, waarin het ver vaardigd was. Ook roemde H. M. de voor- treffelyke verlichting van de zaal. De Staatscourant van 11 dezer bevat het verslag van het op 9, 10 en 11 dezer ge houden examen ter verkryging van het ge tuigschrift van bekwaamheid voor de betrek king van leerling-consul. Er hadden zich 8 adspiranten aangemeld, van wie 1 zich in het begin van het examen terugtrok. Van de overige 7 candidaten zyn toegelaten de heeren A. T. Van den Bosch Blokhuis, te 's-Graven hage, E. M. Van Lee en mr. F. VanLeydon, beiden te Amstordam; H. Van Oordt en E. D. Van Walree, beiden te Rotterdam. (In alphabotische orde gerangschikt.) De algemeene indruk was, dat het gehalte der adspiranten beter voldeed dan dat by voorafgaande examens. Door den minister van koloniën zyn de heeren O. P. Eckert, G. G. Carl, M. Seibt, H. R. Jost en A. R. Nitzschko ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, om by don dienst van het boschwozen daar te lande te worden benoemd'' tot tydelijk adspirant-houtvester. De Rotterdamsche gemeenteraad werd gistermiddag voor hot eerst gepresideerd door den nieuwen burgemeester, don heer P. Lyclama a Nyeholt, die by deze gelegenheid? bencemd werd tot ambtenaar van den Bur- geilyken Stand. Besloten word oene groote school met 12-' leerlokalen, dienstig voor 410 leerlingen, te vestigen en te bouwen aan de Van Spaan- straat, om een kaaimuur voor 12,000 langs de Wcstzyde der Zalmhavon te bouwen en tot goedkeuring eener overeenkomst met liet Ryk betreffende het beschikbaar stellen van zandbakken en vaartuigen der gemeente, by oorlogsgevaar, eene overoenkomst van vry on- schuldigen aard. By koninklyk besluit is benoemd tot commissaris van politie te 's-Gravenhage, W. H. Olivier, thans inspecteur van politie aldaar. Benoemd tot lid van hot collego van regenten over de Rijkswerkinrichting in het huis vah bewaring naby Leiden, de heer J. Van der Breggen, dykgraaf van Eynland, en de heer P. Zillesen, civiel ingenieur en schelpfabrikant, beiden wonende te Leiden. Aan J. A. De Wolff, op zyn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1892, eervol ontslag ver leend als notaris te Vlissingen. Lezing van prof. dr. JT. H. Gunning. Alvorens gisteravond in de groote zaal van het Nutsgebouw over te gaan tot zyne korte, zaakryke en diep ernstige lezing, gevoelde bovengenoemde hoogleeraar er behoefte aan eenige woorden te wyden aan den ontslapen professor in de theologie aan de Leidsche universiteit, dr. A. Kuenen. Met ontroering en diepe smart had hy de tijding van dien£ verscheiden vernomen, een verpletterenden slag, waarvan de zwaarte niet uit te drukken is. Kuenen toch was een sieraad onzer Hoogy- school, Europeesch beroemd, en, zeide prof. Gunning ongeveer, ondanks ons zeer groet verschil in overtuiging u allen welbekend met hem, moeten wy erkennen dat hy was een edel mensch, een by uitnemendheid waardig stryder, een beminnelyk karakter, onze vriend, wiens heengaan wy zullen blyven betreuren. Stroden allen zooals by gestreden heeft, hoeveel edeler zou dan do kerkelyke en wetenschap- peiyke stryd wezen! Met weemoed dacht

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1