Nationale Zwd-Hollandsche Bierbrouwerij, In de Koffiebaa! Openbare Ferkooping, N°. 9757. Vrijdag 11 December. A0. 1221. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertcntiën. LEVENSVERZEKERING-BANK, zuivere Preanger-Koffie. Vergunning DEIST HAAG. EENIG AGENT VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: J. REGEUR. Gerste-, Lager-, Pilsener-, Münchener-, Beiersch-, Dordt- munder-, Erlanger-Bier, Extra-Stout. LEIDSCE HH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nnromers0 05. Tweede Blad. Gemengd Nieu~ws. Dezer dagen kon men in de Rotter- damsche bladen de volgende advertentie lezen: „Het personeel van de scheepswerf der heeren Bonn Hees betuigen hunnen welge- meonden dank aan de firma J. M. Yan Kempen en Zonen te Rotterdam voor de zeer schoone en tot in de kleinste bijzonderheden uitmun tende uitvoering van een zilveren stoomschip op l/300 der ware grootte, voorstellende het ss. „Dubbeldam" der K-A. S.-M., hetwelk den heer H. J. Bonn ter gelegenheid van zyne 25-jarige echtvereeniging door ons is aange boden." Wanneer men in aanmerking neemt hoe veel zorg er vereischt wordt aan de uitvoering van een stuk als in deze advertentie wordt gemeld, dan doet het genoegen uit toon en inhoud dezer advertentie te kunnen aflei den, dat de heeren Yan Kempen juist ten bate van zulk een industrieel personeel hunne beste krachten beschikbaar stellen. Zilver fabrikanten toch zyn geene scheepsbouwmees ters en men behoeft slechts zeer weinig zaakkundig te zijn, om te kunnen beoordeelen hoe groote oplettendheid en kunstvaardigheid vereischt worden om een stoomschip op ,/300 der ware grootte zoo nauwkeurig na te boot sen, dat scheepsbouwkundige werklieden op zulk eene wijze hunne ingenomenheid met de uitvoering betuigen. Ware het alleen de romp van zulk een schip, dan zou dit niet zoo sterk geldenmaar de details leveren de groote moeilijkheden op. Hekwerk, zonnetenten, brug, ankerspillen, luchtkokers, licht- en ingangkappen, sloepen, davids, kompassen en wat niet al zijn zoo minutieus in hunne indeelingen, dat eene uiste nabootsing op zoo'n kleine schaal bij den eersten aanblik onuitvoerlyk schijnt. Toch zijn al deze bijzonderheden uitmun tend geslaagd en de fraaie vorm van het schip met alle lichtpoorten, rustende in twee sierlijke dolfijnstandaards op zwart voetstuk vormen een kunstig geheel, dat tevens den werklieden eer aandoet, die zulk een geschenk hunnen patroon aanboden. Te Heer, bij Maastricht, is Woens dag nacht diefstal met braak gepleegd in de R. K. kerk. De dief of dieven hebben de offer blokken opengebroken en den inhoud, be staande uit slechts eenige guldens, geledigd. De daders zjjn onbekend. ROTTERDAM. OPGERICHT JANUARI 1863. Kapitaalƒ1,000,000. Rescrven5,000,000. Sluit alle soorten van levens-, kapitaals- en rente-verzekeringen. Agent: do Heer P. ESSERS, Pieterskerk hof 19, te Lelden. Correspondent: de Heer I. DE SMJSJAIK, te Leiden. 7275 13 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 77V2 Cents. Vl.HKOin STOimilYZEN, NIEUWE RIJN 47. 389 12 Met het sloopen voor de vóloci- pèdebaan te Nijmegen, waarop nog ten vori- gen jare de groote nationale en internationale wielerwedstrijden van den Algemeenen Neder- landschen Wielrydersbond werden gehouden, is men thans aangevangen. De directeur van het observato rium te Gifu, in Japan, heeft zich bezig ge houden met een onderzoek naar de oorzaken der jongste aardbeving in Japan en de vol gende uitkomsten medegedeeld. In de streek, waar de schokken het hevigst gevoeld werden, ontdekte men reeds jaren geleden groote gaten in den bodem, welke op zeer groote diepte met uitgestrekte onderaardsche holen in ver binding schenen te staan. De directeur van het observatorium meent nu, dat de aard beving is ontstaan, doordien de grootste berg op Gifu in een dier onderaardsche holen is gestort. In het district Onno had eene aard verschuiving plaats, waardoor een dam in de rivier werd gelegd. Daardoor vormde zich een meer van 50 voet diep. Op 9 November was de bodem van het eiland nog niet geheel tot rust gekomen en in den tijd van 20 uren nam men 730 zwaardere en lichtere schokken waar. Gelukkig was er voldoende voedsel aanwezig, zoodat hongersnood ten gevolge der verwoes tingen voorkomen werd, maar meer dan 400,000 menschen waren in korten tyd zonder dak en een groot aantal van hen zonder kleeron door het instorten der woningen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het door A. ingezonden stuk in uw blad van 8 dezer betreffende den heer Endorle, neem ik de vrijheid u beleefd te verzoeken het navolgende voor m|j te plaatsen. Geheel kan ik m|j met den inhoud van ge noemd stuk vereenigende maatregel is m. i. niet alleen te kras, maar zeer onverklaarbaar, en noopt m|j de volgende vragen te stellen. Heeft de heer Mann geen t|jd of lust meer om tegen vergoeding van salaris de lessen voor z|jn collega waar te nemen of wenschen heeren commissarissen van den bijstand des heeren Mann geen langer gebruik temaken? of bestaan er uit een finantióel oogpunt soms bezwaren Noch het een noch het ander komt m|j aannemelijk voor. Evenmin is denkbaar dat b|j heeren commissarissen het voornemen zoude bestaan don heer Mann de plaatsver vulling van den heer Enderle aan te bieden, Er wordt door omstandigheden overgedaan eene Slijterij en Tapperij, welke een goed burgerbestaan oplevert. Tevens is het huis uit de hand te koop. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 8074. 7 daar deze poging toch geheel vruchteloos zoude z|jn, aangezien de heer Mann een aanbod onder zulke treurige en zeer ongunstige omstandigheden voor z|jn ongelukkigen en zeer beklagenswaardigen kunstbroeder en vriend zich niet zoude kunnen laten welgevallen. Ik stel daarom heeren commissarissen voor, terug te komen op het reeds genomen besluit en den heer Enderle alsnog eene verlenging van verlof tot 1 Juli a. s. tot herstel van gezondheid zonder genot van salaris toe te staan. Tot wederdienst mij gaarne bereid verkla rende, M. de R., ben ik: Een lid der Maatschappij voor Toonkunst. Mijnheer de Redacteur! Zoudt U m|j vergunnen het ingezonden stuk door A., betreffende de Muziekschool, in uw geacht blad nog iets nader te mogen toelichten? Zoo ja, dan breng ik U b|j voor baat m|jn hartelyken dank. Het is mijn plan niet uit te weiden over de handelwyze, om iemand, die tien jaren achtereenvolgens eene betrekking heeft ver-, vuld, slechts drie en een halve maand ver lof toe te staan. Het hoofddoel van myn schryven is echter dit: er is m. i. eene grove fout begaan. Ik weet dat de uitspraak van een Leidsch hoog leeraar hierin veel den doorslag heeft ge geven: dat ik hem oven hoogacht als H.H. Commissarissen behoef ik stellig niet te ver zekeren. Toch schuilt hier de fout. De aan vrage tot verlenging van verlof geschiedde zes weken na het consult, en iedereen weet, dat in zulk een tyd een mensch dood en be graven kan zijn, doch gelukkig ook veel kan herstellen. Dit laatste heeft plaats gehad en is geconstateerd door dr. Neeb, die dan nu op het oogenblik de eonig bevoegde medicus was; nu komt het my voor, dat het advies van dien hooggeachten geneesheer geheel in den wind is geslagen. Men moet een patiént beoordeelen niet zooals hy wasmaar zooals hy is. Het is bekend dat klavierkramp een zeld zaam verschynsel is, en daarom was het moeiiyk het juiste geneesmiddel te vinden, en de toepassing van electriseeren, massage en koudwaterkuur bleken in plaats van goede, eene slechte uitwerking te hebben, totdat blykbaar het gunstige middel: volkomen rust was gevonden; en my dunkt hier had de heer E. alle aanspraak op. Wel is hem een kort verlof toegestaan, maar rust is hem nog niet veel gegund. Het is onmogeiyk, wanneer men in drie en een halve maand de aanzeg Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal aldaar, na afloop der reeds aangekondigde Eloutvcrkooplngr, op Woensdag 16 De cember a. s. publiek verkoopen22 opgaande gave Wilgeboomen, zeer geschikt voor Hlom- peniuakershout, staande te Voorschoten, langs den straatweg, naby don Tol. 8071 7 PRIJS DER ADYERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedore regel meer/"0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasso eren bu-.ten do stad wordt ƒ0.10 fcorokir.1 ging tot ontslag, en het ontslag zelf ontvangt, dit iemand rustig kan stemmen. Integendeel, ik geloof, dat men daardoor een gezond mensch over stuur kan brengen. Dit een en ander had wel eens overwogen mogen worden, en ik meen, nu de aanvrage tot verlof, zonder genot van salaris, plaats vond, dit wel ge schikt had kunnen worden. De heer E. heeft de voldoening mogen smaken de piano-klassen voortdurend te zien bloeien, en ik weet zeker, dat reeds menig leerling uit de lagere klassen hoopt, nader hand onder zyne leiding te komen. Hoogachtend, Uw Dw. 10 December 1891. L. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Speet, voorkomende in het nommer Uwer Courant van 8 Dec., betref fende de IJsclub L.-Z., verzoek ik U, het vol gende nog te willen opnemen. Op de algemeene vergadering in het laatst van November van genoemde IJsclub heb ik aan de leden medegedeeld dat wy by den aan vang van het maatschappelyk jaar 1891 '92 konden beschikken over 400. Dat men misschien niet heeft begrepen dat de contri bution een deel van dat bedrag uitmaakten, is mogelyk, maar dat deze mededeoling aan leiding heeft kunnen geven tot de aanmer king, dat eene collecte, in Januari gehouden, ongerechtvaardigd was, begryp ik niet. Ik heb toch niet beweerd dat wy vóór het hou den der collecte ƒ400 in kas hadden. Toen in Januari 11. het bestuur voorzag dat by nog lang aanhoudende vorst dè werk zaamheden, by gebrek aan geld, zouden moeten worden gestaakt, is er een beroep gedaan op de algemeene weldadigheid. Dank zy den ruimen bydragen en daarop spoedig inval lenden dooi, heeft het bestuur niet alleen de werkzaamheden tot het einde kunnen voort zetten, maar zelfs de kas niet geheel uitge put en is er alzoo een batig saldo overge houden. De hoegrootheid van dat saldo doet tot het gerechtvaardigde van eene collecte, in Januari gehouden, niets af. Intusschen zal niets my aangenamer zyn dan dat het aantal leden zóódanig toeneemt, dat er voortaan van eene byzondore collecte geen sprake meer behoeft te zyn. Yoor de opname myn dank! Hemmïngson, Voorzitter van de IJsclub L.-Z. in het Notarishuis te Leiden, by opbod en afslag op Zaterdagen 12 en 19 Decomber 1891, des avonds te 7 uren, ton overstaan van den Notaris L. J. C. A. GORDON, te Leiden, van Het PAKHUIS met BOVENWONING, te Leiden, aan den Middelweg, aan den hoek van de Koppenhinksteeg, Nos 85 en 2, groot 1 are, 41 centiaren. Het perceel, hetwelk door zyne ligging aan hot water, Ouden Ryn, zeer geschikt is tot uitoefening van allo bedryven, bevat groot Pakhuis met Zolder, voorts Bovenwoning mot aparten opgang aan den Middelweg, be vattende Gang, ruimo Voorkamer, Alkoof, groote Binnenkamer, Keuken en Zolder. De Kamers zyn Behangen, Gestukeerd en van Kasten en verdere geriefeiykheden voorzien. Het Pakhuis is gedeeltelyk verhuurd voor ƒ2.25 per week, terwyi het andere gedeelte en de Bovenwoning te zamen zyn verhuurd geweest voor ƒ5.50 per week. Te bezichtigen Dinsdags en Vrydags van 10 tot 3 uren en te aanvaardon by de beta ling der kooppenningen op 15 Januari 1892 of zooveel eerder als de kooppenningen be taald zullen zyn. 785G 29 KANTOOR en BOTTELARIJ: Groenliazengi-acht 4. Levert op fust on gebotteld: Tevens verkrijgbaar by de Heeren G. A. DE HAAS, Haarl.str. hoek Moriaansteeg, C. v. HË\§BKRGE\, Zuid-Holl. Koffiehuis, Stationsweg, W. A. ELSHOF, Haarl.str., AJLEX. ANDERSON, Hoogewoerd, H. BOOR, Heerengracht. 7585 40

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5