Prof. Dr. A. KUESEX. ADVERTENTIËN. vergoeding wegens schade door zyne onder danen gedurende den burgeroorlog geleden. Zes gemaskerde bandieten heb- ben te Ozieri op Sardinië den directeur der Rosazza spoorwegmaatschappij gevangen naar de bergen gevoerd en eischen 300,000 lire losgeld. Soldaten zyn gezonden om te trachten de roovers te vangen. Op den Noordwestelpen spoor- weg ln Britsch-Indië tusschen Moolkan en Lahore zyn tweo posttreinen in botsing ge komen. Vier en dertig personen werden ge dood en vele gekwetst. Alle Europeanen in de treinen ontkwamen. To Schlettstndt, in don Elzas, te Zondag-avond in het Zuidwesten der stad tydens een hevigen storm brand uitgebroken. Onder medewerking van brandweer en spuiten uit Benfeld, Straatsburg en Rappoltsweiler is het den volgenden ochtend in de vroegte .gelukt, den brand meester to worden. Er zjjn verbrand 31 woonhuizen (met daarbij be- hoorende stallen, schuren enz., ongeveor 80 gobouwen). Die huizen werden bewoond door 87 gezinnen, te zamen bestaande uit 282 personen. Ook de oud© wachttoren word door ■de vlammen aangetast en is voor de grootste helft vernield. iS (J i 1' N LAND. Frunltrijlt. Dom Pedro's lyk is in tegenwoordigheid van de familie gekist. De graaf van Eu vond in eene kast van den gewezen keizer een zak, gevuld met zand uit Brazilië. Dit zand stortte hij in de kist, zoodat de doode keizer, wiens wensch, in Brazilië te mogen rusten, niet vervuld kan worden, nu althans zal sluimeren in Braziliaanschen grond. Het stoffelijk overschot van Dom Pedro wordt Zaterdag a. s. te Lissabon ter aarde besteld. Te Rio-de-Janoiro prijst men algemeen de Fransche regeering, wegens de eer, welke •z\j den overledene bewees. In de rue d'Ouvi- dor ontstond eene kleine ongeregeldheid, toon op het gebouw van een der dagbladen een vlag halfstok was geheschen. De politie beval de vlag weg te nemen, maar het volk onder steunde de journalisten, die daaraan niet vol deden. Ten slotte liet de politie de zaak, zoo- -ala zjj was, waardoor de orde spoedig her steld was. De diplomatieke agent van Frankrijk te Sofia heeft van den minister van buitenland- sche zaken, den heer Ribot, last ontvangen, den gisteren in hechtenis genomen corres pondent dor „Agonce Havas" onmiddellijk in vrijheid te doen stellen. De Senaat heeft na zeer langdurige be raadslagingen over de interpellatie van don heer Dide, betreffende de betrekkingen van den Staat tot do Kerk na de dezer dagen .plaats gehad hebbende manifestation der gees telijkheid, met 211 stemmen tegen 57 eene motie aangenomen, waarbij de Senaat te kennen geeft vertrouwen te stellen in de verklaringen der regeering en er op rekent •dat zjj gebruik zal maken van de rechten, waarover zij beschikt, ten einde allen tot eer biediging van de republiek en tot onderwer ping aan do wetten te brengen. In den Rijksdag zijn gisteren de nota's overgelegd, welke tusschen den Duitschen gezant te "Washington en de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn gewisseld. In hoofdzaak blijkt daaruit het volgende: Nadat Duitschiand don invoer van Amerikaansch varkensvleesch had toegestaan en de lage rechten, ln de met Oostenryk- Hongarije en andere Staten gesloten nieuwo handelsverdragen voor landbouwproducten bepaald, ook aan Amerika zijn toegekend, zag de president der Unie zich genoopt, tegenover Duitschiand geen gebruik te maken van de bevoegdheid, welke hem door de Mc. Kinley- wet en de wettelijke bepalingen op de vleesch- kouring worden verleend, tot bemoeilijking of verbod van vreemde invoeren, voornamelijk wat suiker betreft. Zoodra Duitschiand de landbouwproducten der Vereenigde Staten toelaat tot de verlaagde rechten, welke voor Oostenryk-Hongarfje en andere Staten van kracht zyn, zullen veror deningen worden openbaar gemaakt, waarbij aan Duitschiand bij voortduring vrijheid van rechten wordt verzekerd voor de producten, welke in afdeeling 3 van het toltarief zijn vermeld. Aan het slot der zitting ontstond eene levendige gedachtenwisseling over het voorstel van don president om heden de handelsver dragen aan de orde te stellen. De heer Rickert, van de vrijzinnige party, verklaarde dat het land verlangtnd naar de rede van den kanselier uitzag. Hij steunde het voorstel van den president. Bij do stemming verklaarden zich slechts 18 conservatieven tegen het voorstel, zoodat heden het debat over de handelsverdragen zou worden geopend. Uit Berlijn wordt gemeld dat thans de heer Borchert belast is met de opdracht om do stoomboot „Hermann Yon "Wissmann" van de kust naar het Victoria-Nyanza to brengen. Daartoe zal eeno kleine expeditie, voornamelijk uit scheepstimmerlieden bestaande, worden uitgerust. Aan den oever van het meer zal dan onder Borcherts leiding eene werf wordon gebouwd om de boot in elkander te zetten en te water te laten. België. De minister Beemaort heeft gisteren de aanmerkingen op zijn budget in de Kamer van Vertegenwoordigers beantwoord. Hij zeide dat de finantiêele toestand des lands uitmuntend is en het budget sedert zes jaren met overschottoft sluit. Zestig millioen zijn aan buitengewone uitgaven besteed. Met uil - zondering van Engeland, is do rentekoers in geen enkel land zoo hoog als in Bolgië. De bewering, dat aan het sluiten eoner leening gedacht wordt, is onwaar. Het disconto der Nationale Bank is niot verhoogd. De handels beweging breidt zich uit, en de inkomsten van den Staat zijn sterk vooruitgegaan De openbare schuld van België is, volgens de „Times", van 1884 tot 1891 vermeerderd met 241,857.425 fr. De Kamer van Afgevaardigden heeft eene wet aangenomen, waarbij de misbruiken by de toepassing van hypnotisme streng strafbaar worden gesteld. Yoroonijyde Stuton. Ter gelegenheid van de opening van het Congres wees president Harrison in zyne Boodschap op do gesloten handelsverdragen, wefke op wederkeerlghcid berusten. Hy hoopt dat vóór het einde van het jaar nog meer dergelyko overeenkomsten zullen worden ge troffen. Hij betreurt de vijandelijke .hande lingen, waaraan de matrozen van het oor logsschip „Baltimore" hebben blootgestaan. In geval Chili de oplossing dezer quaestie onnoodig vertraagt, zal president Harrison eene bijzondere Boodschap aan het Congres zendon. Wat de onlusten in China aangaat, zoo zal de regeering er op aandringen, dat China hare verordeningen voor de veiligheid en hare strafbepalingen stipt zal naleven. De president hield verder een warm plei dooi ten gunste van de M'c Kinley-tarieven, wier gevolgen aan de verwachtingen hebben voldaan. Hy verklaart zich een tegenstander van vrije aanmunting van zilver, waardoor de handel op eene basis van zilver zou rusten. De meerderheid van hot volk wenscht het zilver in grootere hoeveelheid tot aanmun ting te bezigen, zoodra sléchts andere volken medewerken. Hot beste middel om het ge bruik van zilver te vermeerderen, is eene op hooping van goud in Amerika. Hy beveelt verder eene spoedige voltoooiing der marine aan, ten einde de burgers op alle zeeën te kunnen verdedigen en den handel uit te breiden. Vier en twintig oorlogsschepen zynophet oogonblik in aanbouw. Tolegrammcn. BUCHAREST, 9 December. Het nieuwe kabinet is samongesteld als volgt: Catargi, president en binnenlandsche zakengeneraal Mano, domeinonAlexander Lahovary, buiten- landscbo zakenprins Stirbey, financiëngene raal Lahovary, oorlog; Olanesco, openbare werken; Stourdza Skeiano, justitie; Demetre Jonesco, eeredienst. CHRISTIANIA, 9 December. De einduitslag der verkiezingen voor de Storthing is, dat gekozen werden: 37 leden van do rochter- zyde, 63 van de linkerzyde en 14 gematigden. De vorige Storthing bestond uit 51 leden van do rechterzyde, 39 van de linkerzyde en 24 gematigden. RIO-DE-JANEIRO, 9 Dec. (9 uren 's avonds). De stad is den ganschen dag door gewapende politie-agenten bewaakt. Men heeft nog geene oplossing gevonden voor de moeilijkheden van het oogenblik. Te Campos, in de provincie Rio-de-Janeiro, heeft eene botsing plaats gehad, waarby 10 1 personen gedood en 30 personen gewond zouden zyn. LONDEN, 10 December. Uit Singapore wordt aan do „Times" dd. 9 dezer geseind, dat berichten uit Tientsin bijzonderheden heb ben gebracht betreffende de jongste gevechten, waarby de opstandelingen belangryke ver liezen leden. By Pakonselre zfjn weder een aantal Chris tenen door de bandieten en de bevolking vermoord. Do commandant, die door den aïgemeenon Christenmoord zeer gecompromitteerd was, heeft zelfmoord gepleegd, terwyl de over heidspersoon in hechtenis is genomen. De Engelsche zendeling te Chaoy? n?7 Parker, wordt vermist. BERLIJN, 10 December. De groote nieuwo schouwburg te Hamburg is gesloten. De direc teur zit gevangen. Deze zaak wekt groote sensatie te Hamburg. LONDEN, 10 December. De Bank van Engo- land stelde het disconto op 3'/2 pet. LEIDEN, lO Becenber. Van eene vellenplotery aan deRyr.kade, naby deze gemeente, onder Leiderdorp, wer den dezer dagen zes konynen ontvreemd. Mede werd gestolen en daarna geslacht een schaap van den te Leiden woonachtigen land bouwer, logementhouder en rijtuigverhuurder P. De G. Het beest bevond zich in een wei land aan de Haarlemmertrekvaart, naby het buiten „Groenoord". De rechtbank te 's Huge veroordeelde heden H. R., koopman in varkens teHazers- woude, wegens bedriegelyke bankbreuk, tot 6 maanden gevangenis. Te Amsterdam overleed do hoer Jacob Fock. De heer Fock, chef van het huis Deter- meyer, Weslingh en Zoon, was vele jaren directeur van de Nederlandsche Bank en een ijverig en zeer kundig man, die tal van zaken van openbaar belang steunde met raad en daad. De heer Fock was in 1817 geboren. Tweede Kamer. Zitting van heden. Bij Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) de Staatsbegrooting verklaarde de minister Tak van Poortvliet dat nog in deze zitting hülp voor do noodlijdende gemeenten zal worden voorgesteld. Yoor een intrekking van het koninklyk besluit besluit betreffende de wik- en woeg- loonen waren geen termen. De heoren Rutgers en Van de Zfjp hebben eene motie voorgesteld, verklarende dat het tegenwoordig bedrag dier loonen het wette lijk bedrag overschrijdt en aandringende op vernietiging van het Koninklijk besluit van 1891. Deze motie zal later worden behandeld. De minister deelde nog mede dat een wij ziging der Armenwet niet in zyn bedoeling ligt. 16 September 1828 10 December 1891. Hedennamiddag omstreeks één uur is, nog geheel onverwachts, ofschoon hy reeds ge- ruimen tyd ernstig ziek was, onze stadge noot, de hoogleeraar dr. Abraham Kuenen overleden. Wat in dezen man wordt verloren, niet alleen door zyn gezin, zyne betrekkin gen, vrienden en leerlingen, maar door onze Hoogeschool, door Wetenschap en Kerk, ja, wij mogen gerust zoggen, door het Yolk, waarvan hij oen dor uitnemendste zonen was, dat laat zich nu nog nauwlyks overzien en zeker in eenige woorden niet beschrijven. Kuenen was den 16den September 1828 te Haarlem geboren en na te Leiden gestu deerd te hebben en tot Doctor in de Theologie te zyn bevorderd, bleef hy alhier aan hot Legatum Warnerianum verbonden, totdat hy in Maart 1853 als boogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid benoemd werd, aanvankeiyk buitengewoon, weldra, in 1855, gewoon. Van dien tyd af heeft hy in de geschiedenis van ons Hooger Onderwys en der Oud-testamen- tische Wetenschap eene eerste, in hot het laatstgenoemde vak in ons vaderland de eerste plaats ingenomen. Zyn onderwijs werd door allen, die het ge noten, op den hoogsten prys gesteld. Zyne werken en geschriften waren modellen van degelyke wetenschap, scherpzinnige critiek en heldere uiteenzetting. Behalve eenige Latynsche werken schreef hij o. a.Historisch-critisch onderzoek naar het ontstaan en de verzameliug van de boeken des Ouden Yerbonds (3 deelen)", „De gods dienst van Israël tot aan den ondergang van den Joodschen Staat (2 dln.)", De profeten en profetie onder Israël (2 dln.)", - „National religions and universal religions", alstnede kleine opstellen in liet „Bybelsch Woorden boek", iit hot „Theologisch Tijdschrift", dat onder zyne redactie stond, „Verslagen en mededeelingen der koninklyke Academie van Wetenschappen", enz. Zyn roem was in de geheele beschaafde wereld verbreid. Aan eerbewijzen heeft het hem, in zyne ge lukkige loopbaan, niet ontbroken, zoowel van binnenlandsche als buitonlandsche geleerde llcharoen. Geen daarvan schatte hy zoo hoog ais dit, dat de Letterkundige Afdeeling der Koninklyke Academie hem tot baren Voor zitter benoemde. Maar vrat ook voor hem nog hoogrer stond was dit, dat men. bem als raensch waar deerde en liefhad, Kuenen was algemeen bemind,- allen die met bem in aanraking kwamon, ze moebten hoog of laag staan in de maatsebappy, andervonden de bekoring zyner welwillendheid, nederigheid en onuit~ puttelyke dienstvaardigheid. En wy: vreezen niet, dat de heugenie van- den grooten en goeden man, die van one is heengegaan, ooit in Nederland zal worden' uitgewisebt. Delft, 10 Dee. Grant*» over 't »lgen»en lager, vooral door do aiindcre qnaliteit, -well o nu veel aan gevoerd wordt; de betere eoorten vinden geregeld afnemers en brengen daardoor naar evenredigheid hoogere prijzen op dan de mindere q;ualiteiten. Witte Tarwe ƒ7.— a 10.25. Roode f7 25 a 10 - B°oke ƒ7-— a ƒ8 20. Zoroergeret f4.80 a ƒ5.15,. Chevalier- f 5.75 a ƒ6.40. Haver ƒ3.25 a f 4.30. Blauw»- Erwten f 7.50 a 12 llruiDeboonen 11.50 a f 13.25, Paardenboonen ƒ6.90 a f7.10, Dnivenboooen f7.25 a f 7.50, Winter-Koolzaad ƒ11.a ƒ11.50. Zomer— Koolzaad f 9.75 a f 10.Kanariozaad f 7.a/"7.75. Hennepzaad 8.20 a ƒ0.60. alles per HL. Schiedam, 10 Dec. Montwqn ƒ9.75. Jenever f 13.76. id. Amst. proef ƒ15.25. Thermometerstandgisteravond om 8 uren. 6° C. 42.8° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 10.0° C. 50.9°F.; 's middags om 12 uren 11.5° C. 52.7° F.'s namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan do inzenders hun naam niot aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Ondertrouwd W. VAN ZEIJST en J. VAN SIJPESTEYN. Leiden, 10 December 1891. (Langebrug 12). 8069 8 Ondertrouwd: ISAAC JASPERSE en KARGARETHA HARMS. Leiden. S081 S Huwelijksvoltrekking 23 Dec. 1891. Getrouwd Dr. N. C. MULDER, Arts te Huizen, en W. G. BOUMAN, die, ook uit naam van hunne Familie, dan ken voor do belangstelling, by hun huwelijk, ondervonden. Austekdau, 10 December 1891. 8075 9 Bevallen van eene lichter A. SCHRIJNEN Stalling*. Amsterdam, 10 December 1891. 8084 8 Heden werden wj) verblijd door de zeer voorspoedige geboorte van eene Dochter. 8083 5 P. PEEREBOOM. J. PEEREBOOM Osinoa. Eenige en algemeent kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden by de geboorte onzer Dochter, betuigen wy onzen hartelyken dank. GÉR. R. VAN ALPHEN. 8077 5 A. M. H. J. VAN ALPHEN-Boots. Voor de zeer vele bewijzen van belang stelling, ontvangen by do geboorte hunner Dochter, wordt hartelijke dank betuigd door Leiden, J. BROEKMAN en 10 Dec. 1891. B. BROEKMAN-Prins. 8088 5

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3