dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, ingaande 9 dezer, den lichten rouw heeft aangenomen voor den tyd van drie weken, wegens het overladen van keizer Dom Pedro II d'Alcantara. Blijkens by de Regeering ontvangen be richt zal de in 1892 te München te houden internationale kunsttentoonstelling geopend worden den lsten Juni 1892, terwijl de sluiting is bepaald in het einde van October. De termijn Yoor aanmelding is opengesteld tot 15 Maart 1892, terwijl de inzending der kunstwerken Yan 1 tot 15 April 1892 behoort te geschieden. De Staatscourant van 10 dezer bevat den tokst der schikking tusschen Noderland en Belgié betreffende maatregelon, to nemen1 by het voorkomen van hondsdolheid op de woderzydsche grenzen. De schikking bepaalt wederzydsche kennisgeving door de burge meesters, zoodra een geval van hondsdolheid binnen vier kilometer Yan do grenzen zal zyn voorgekomen. HH. MM. de beide Koninginnen brachten gistermiddag, vergezeld van twoo Hofdames, een bezoek aan het magazyn van do firma Yan Gulik, in de Hoogstraat te 's Gravenhage, on deden aldaar verschillende inkoopen. Wegens ongesteldheid van den heer Chatelain, leeraar in do Franscho taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens mot 5 jarigen cursus to 's-Gravenhage, kunnen niot alle lessen in dat vak geregeld worden gegeven. Burg. en Weths. aldaar stellen den Raad nu voor orn den hoor E. Th. Borle, leeraai in de Franscho taal aan het gymnasium te Leiden, gedurende de ongesteldheid van den lieer Chatelain te belasten mot eenige lesuren in dat vak aan genoemde H. B.-school. De Staatscourant van 9 dezor bevat een over de landverhuizing naar Argentinië han delend uittreksel uit een algemeen verslag van den consul-generaal te Buonos-Ayres. In dit zeer uitvoerig stuk wordt gewezen op den toestand, welke op by'na elk gebied treurig is on vele landverhuizers weder deed vertrekken. Maar al zyn de loonen gedaald, toch kan de fikike werkman er nog steeds zyn brood verdienen. Daarna wordt er op gewezen, dat het niot waar is dat de landverhuizers op valsche voor spiegelingen gelokt zyn. De groote stroom landverhuizers kwam dan ook vanzelf. Het eerst in 1888 ingevoerd stelsel van krediet passage deed echter monschon komen, die niet geschikt waren voor vestiging in Argentinië, zoodat reeds spoedig, zelfs in den tyd van hoogo loonen, geklaagd werd. Tegenover do lage loonen van thans staan echter zeer lage pryzen van levensmiddelen. Het verslag maakt verder melding van ge sloten overeenkomsten in do landbouwdistric ten, en deelt verder vorschillende statistieken mede. Daaruit blykt dat in 1889 en '90 4007 Nederlandsche landverhuizers aankwamen en 395 Nederlanders vertrokken. De uitslag van do te Amsterdam gehou den verklozing van een lid dor Provinclalo Staten van N.-Holland is, dat er waron uit gebracht 3639 geldige stemmen de meerder heid was dus 1820 Mr. Henny (lib.) had 1777, mr. Travaglino (R.-K.) 983 en de heer Hovy (anti-rev.) 848 stemmen. Er moot diontengo- volge eene herstemming plaats hebben tus schen de heeren Henny en Travaglino. Tot lid van don gomeenteraad van Amster dam is gekozen mr. F. J. M. A. Reekors, mot 3227 van de 3595 uitgebrachte stemmen. Er waren 270 briefjes in blanco, 3 van onwaarde en 85 st. uitgebracht op verschillondo por- sonen. By de gisteren to Hoogeveen gehouden herstemming voor een lid der Staten van Drente zyn 2340 stemmen uitgebracht. Hier van verkreeg de heer mr. M. Oldenhuis Gra- tama Lz. (lib.) 12S1 en de heer H. Timmor (antir.) te Meppel, 1038 stemmen. Alzoo is eerstgenoemde gekozen. Men scbryft uit Tiel van 9 dezer: Tot viering van de overwinning, heden door do liberalen in den verkiezingsstryd alhier be haald, werd aan den gekozene, mr. M. Tydo- man Jr., die inmiddels uit Breda overgekomen was, hedenavond ten huize van zyn vador door de Centrale Liberale Kiesvereeniging eene serenade gebracht. Het woord werd ge voerd door dr. Schlimmer, rector van het gymnasium en secretaris van de kiesver eeniging, van wlen de gekozene een leerling is. De heer Tydeman noodigde daarna de kiezers uit tot eene bijeenkomst in het Nutsgobouw, waar e9n zeer talryk publiek tegenwoordig was en nog menig hartelijk woord gesproken werd. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 10 Doe. te Suez; de „Prinses Wilhelmina", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 9 Dec. van Port-Said; de „Spaarndam", van Niouw-York naar Rotterdam, vertrok 9 Dec. van Boulogne- sur-Mer; de „Utrecht" vertrok 9 Dec. van Batavia naar Rotterdam. By koninkiyk besluit is aan M. C. Fou- restier Lanous, weduwe J. Van Waveren, gewezen bewaarster in hot huis van bewaring te Maastricht, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 80 'sjaars. Aan de volgende gemeenten subsidie ver- leond tot behoorlyke inrichting van het lager onderwys, boven de bydrage, bedoeld by do wet van 8 Dec. 1889Bakel en Milheeze 200; Zuilichem f 500; Odoorn ƒ2500; Bin- gelrade f 300; Grathem ƒ300; Heel en Pan heel ƒ400; Ubach over "Worms f 150. TWEEDE HA91KR. Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke Ambtenaren. By het afdoolingsonderzoek der begrooting voor 1S92 voor bovengenoemd fonds werd do vraag gedaan of de uitkomsten, wat be treft het aantal en bedrag der te verleenen pensioenen, overeenkomen met den daarom trent indertyd door den hoogloeraar Van Pesch gemaakte raming. Voorts vestigde men do aandacht der Rogeering op do noodzake lijkheid der onmiddellyke belegging van ge kweekte rente, opdat geone interessen dier rente voor hot fonds verloren zouden gaan. Domeinfonds. Ten aanzien van de begrooting voor 1892 vau dit fonds word de vraag gedaan waarom deze begrooting, in tegenstelling met elke andere, zoo laat werd ingediend on of het niot mogelyk zoude zyn die tegolykortyd met do Staatsbegrooting in to dienen. Nog werd gevraagd of niet deze begrooting gemakkolyk bij die van Hoofdstuk VII A der Staatsbe grooting zou kunnon ingelascht worden. Grondbelasting voor 1892. De late indiening van het wetsontwerp be- trvfiende de heffing der grondbelasting voor 1892 werd betreurd, te meer, omdat men meende te weten dat reeds oene wetsvoor- dracht tot uitvoering van art. 37 der wet van 25 April 1879 door den minister Godin De Beaufort was voorboroid. Hierop word echter geantwoord dat de regeling, door den afgetreden minister van financiën beraamd, in verband stond met diens plannen betreffende de regeling der pl.iatselyke en ryksbelastingen en derhalve door den tegonwoordigen minister niet over genomen kon worden. Voorts werd den minister in overweging gogovon by eene te maken regeling den weg ir. te slaan, dat voor grondbelasting in hoofd som oen bedrag van 4 percent werd vast gesteld met eene heffing van 25 opcenten als tydelyken maatregel. Gemengd Nieuws. Soquah komt de volgonde week to Leiden. Hy heeft voor minstens drie weken do zaal In het „Café Vondelhoven", aan den Stationsweg, afgehuurd en zal a. s. Maandag avond zyne séances van zeven tot acht uren beginnen. Op Zon- en feestdagen zal hy rust nemen. Wederom woedde er heden over onze gomoente en hare omgeving een hevige storm, welke, in den voornacht begonnen, in den morgen en overdag in kracht toenam, om tegen den avond te vermindoren. De sterkste windstooten brachten hier en daar, behalve do gewone schade, als het af werpen van pannen, hot indrukken van niot al te sterke ruiten, het afrukken van takken, ook nog aanmerkelyker nadeel of verwoesting aan. Zoo o. a. aan een perceel aan de Groen- hazengracht, waar een schoorsteon omtui melde on terechtkwam op en, na eene bies gemaakt te bobben, door het dak; aan een pand in de Rembrandtstraat, waar oen. stuk zinken dakbedekking niet lagor dan op de straatstoonon kon vallen; aan eene woning op de Breestrant, waar het kapje van een schools;ocu do aandacht tot zich trok door zyne grillige bewegingen in byna losgerukten toestandin den toren dor R -K. kork op de Haarlemmerstraat, by de Hartebrug, waar de schragen der luidklokkeit van hunne ge wone plaats werden gerukt en daardoor zeer schuin staan; terwyl in de Georestraat, hoek Levendaal, een schoorsteen naar beneden kwam en op eenige daar juist passeerende personen viel, waarvan eene vrouw zoodanig werd verwond, dat zij naar het academisch ziekenhuis moest worden gebracht. Aan den Nieuwen Ryn ging door een krack- tigen windruk een handwagen te water. Het aan hot Van-der-Werfpark in aanbouw zynde Geologisch Museumgebouw, dat nu onder dak is, kwam er thans beter dan do vorige maal af. Twee schoorsteenen daarvan verloron hunne bovenstukken. Van een ncgenjarigon jongen woei aan het Levendaal diens pet te water. Hy wilde zyn hoofddeksel er uit halen, doch had het onge luk er zelf by te vallen, maar werd weer spoedig op het droge gehaald. Ook een paar telophoondraden braken. Het water in onze grachten werd opge- zwoept on onwillekeurig dacht men aan de golven dor zee, welke zeker nu torenhoogten zullen bereiken, en aan hen, die de groote wateren bevaren. Gelukkig zyn de meeste schepen van de vloten der visschersdorpen thans binnen. Telkens kon men indelaatste dagen onder do advertentién lezen, dat een horloge met of zonder ketting of wel de ketting alleen was verloren. Met een vyftal was dit het geval; het scheen in de lucht te zitten. In de meeste gevallen kwam de eerlyke vinder zich by ons aanmelden en ook thans berichtte ons weder een knecht van den land bouwer J. Van der Hulst, onder Wassenaar, dat een ketting, in ons blad van eergisteren als verloren geannonceerd, by hem was terug te bekomen. De eerlüke monschen zyn dus du wereld nog niet uit, hetgeen wy mede- d» uien voor hen, die er misschien aan zouden gaan twyfelen. Gisteren had dicht by Ou d-A d o een hoogst treurig ongeluk plaats. Zekere Jan Schoo, woonachtig te Nieuwe-Wetering, was met eenigo arbeiders langs den gemeenteweg van Rypwetering naar Oud-Ade bezig met ■boomen te rooien. Daar by nu en dan aan toevallen lyder.de is, wordt steeds een wakend oog op hem gehouden. Toen de anderen hem op een gogoven oogenblik misten, begaven z:j zich naar do plaats, waar hy zyn werk verrichtte, en vonden hom met het hoofd omlaag in eene sloot gestikt. De spoedig daarop ontboden en toegesnelde geneesheer d,. Kramer van Rypwetering kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat eeno weduwe met een kind in droevige omstandigheden achter. Maandagavond zyn indegomeente Alkemado, in een lokaal van den hoer L. Van Lochen), te Roelof-Arendsveen, de vrye oefe ningen in den wapenhandel met 31 jongelingen aangevangen onder leiding van den luitenant jhr. Bowier. Afgaande op den eerste les, kan men dien oefeningen een gewenscht succes, voorspellen, daar èn de instructeurs èn de jongelui zeer tevreden waren over elkander. De visschorsvloot to Noordwyk is op 2 schuiten na aangekomen. Dooreen- geslagen rekent men do besommingen der haringvisschery op f 7500 per schuit. In do Decemborvergadoring van do sociëteit „Vredobest", tq "Waddingsveen, word de heer Vervors tot secretaris gekozen. Do kas sloot met een batig saldo van 67 gulden. Er word besloten een feestmaaltijd to houden in deze maand. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. C.": Het publiek heeft gisteravond de paarden van Sequah's rytuig afgespannen en hom onder 't zingen van„Davonport gaat nooit verlorenI" en „lang zal hy leven!" naar zyn hotel goroden. Duizenden, onder welke zeer veel gegoede ingezetenen, brachten hem daar eeno rumoerige ovatie. Zyno echtgenoote werd, eveneens onder gejuich, aan den arm van een adjunct-inspecteur van politie, naar het hotel geleid. Langs ieder der portieren van Sequah's rijtuig liep een politie-agent. Anders zag men geen politie. Na het brengen der ovatio ging alles in de volmaaktste orde uiteen. Do aanleiding tot de ovatie was een schry ven van don heer Smidt, waarin hy beweerde dat Sequah zilvorzalf gebruikte, hetgeen door alle behandelde patknten pertinent werd tegen gesproken. Gisterochtend zyn op Waalsdorp schiotproeven genomen met geweren van de firma Schriever k Co., uit Luik. Gistermorgen was oen jong paartje op het Stadhuis te Utrecht gekomen, toen de vader van do bruid werd vermist. Na eenig wachten ging de bruidegom, op aanraden van de bruid, eens zien waar vader bleef. Na eenige herbergen te hebben bezocht, begaf hy zich naar 's vaders woning, waar deze was, maar niet in staat om mede te gaan. De bruidegom keerde terug naar het Stadhuis, maar zyn bruidje was, toen de trouwtyd voorbij was, ook maar heengegaan en de bruidegom ging, begeleid van een troep jongens, van de beslommeringen van den dag uitrusten in eene herberg. Te Deventer had vrouw K. eene- stoof met vuur onder de voeten genomen, toen zy op haren stoel ging zitten. Terwyl zij in slaap was gevallen, geraakten hare kleederen in brand. Met brandwonden bedekt, werd zij ter verpleging naar het ziekonhuis gobracht. Door den gemeenteraad van Gro ningen is bepaald dat alle koffiehuizen, enz.f voortaan tot 12 uren geopend mogen blyven. Zij mogen des morgens niet geopend worden vóór 7 uren 's winters en 6 uron 's zomers. Vroeger waren deze uren respectievelyk 11, 6 en 5 uren. Men schryft uit Pernis: Een drie tal visschers der kleine vloot, gisteren binnen gekomen, hebben by don storm van eorgister- nacht veel schade beloopon door verlies van roeiboot, ankers en vischwant. Maandag is naar men aan de pMidd. Crt." uit Tolen meldt - in de naby- heid van Oud-Stryen een vaartuig gezonken. De schipper, die met zyn zoontje van acht jaar aan boord was, kon nog bytyds eene plank grypen, zotte het kind op zyn rug en heeft zoo een afstand van 400 meters zwem mende afgelegd om den wal te bereiken. Tegen den heer Nawyn, hoofd der openbare school te Beets (Fr.), is door den gemeente-veldwachter aldaar proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van art. 8 der wet tegen besmettelyko ziekten. De heer N. heeft nl. een aan roodvonk overleden kind helpen kisten en deelgenomen aan de begrafenis. Te Maastricht nemen de dans huizen zóódanig toe, dat de gemeenteraad zifli verplicht heeft gezien, de belasting op hot maken van muziek te verhoogen en te bepalen, dat die voor eiken dag zal bedragen 11.50 en 2.50, naar gelang die muziek- nuikery tot 10 of tot 11 uren des avonds duurt. Te Raalte Is afgebrand hot huis bewoond door den kleermaker A. Veldmaat. De boedel werd gedeelteiyk gered. Het huis behoorde aan het R.-K. Armbestuur aldaar en was verzekerd. De vele branden, wolkein den I.iatsten tyd in sommige streken der provincie Groningen hebben gewoed, verontrusten de bevolking in hooge mate. Meer en moor wint liet vermoeden veld, dat in de meeste go- vallen de brand aan kwaadwilligheid is toe te schryven. Ter hoogte van Kaap Charles heeft do Amerikaansche schoener „William II. Bradley" dezer dagen schipbreuk geleden. Met uitzondering van den gezagvoerder ver dronken alle opvarenden, acht in getal. Door een geweldigen cycloon waren allen overboord geslagen; de kapitein klemde zich aan het vlot geworden stuurhuis vast, toen het schip zonk, en bracht in dion toestand den ge- heelen nacht door. Op het oogenblik, dat zyne krachten uitgeput waren en hy op het punt was te verdrinken, werd hy door de bemanning van eene Spaansche bark gered. In den storm, welko Maandag in het Kanaal woedde, zyn onderscheidene ongelukken veroorzaakt. Te Shoreham liep een schip op 't strand, en twee andere ver ongelukten een eind verder. Van een dezer schepon is waarschyniyk do geheele beman- ming verdronken. Op de Fransche kust b(j Féchamp vorging eeno visschersschuit met do geheele bemanning van 21 koppen. Te Wladiwostock heeft eene dievenbende zich door middel van eene-onder- aardsche gang toegang weten te verschaffen tot de gouvernements-schatkist. Met een buit van 350,000 roebels wisten zy te ontkomen. Men is nog bezig met het opgra ven der ïyken van de mynworkers, die door de gasontploffing in de myn lo St.-Etienne om kwamen. De gangen zyn op verschillende plaatsen ingestort en zoo komt liet, dat men voor het ontruimen nog eenige dagen zal noodig hebben vóór men de plaats kan be reiken, waar de zes laatste slachtoffers der ramp zich op het oogenblik der ontploffing bevonden. Negen dagen in eon put. Te Inglewood, in Kansas, is zekere Harding, een veekooper, uit een put gehaald, waarin hy gevallen was en negen dagen had door gebracht. Ky had geleefd van het lichaam van een wolf, die er vóór hem in gevallen was. Volgens de „New-York Herald" eisclit Spanje van Chili drie millioen dollars

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2