Te 's-Gravenhage trok gistemamiddag de eenvoudige lykstoet met het stoffeiyk over schot van Mr. M. A. Yan den Acker, raads heer in den Hoogen Raad, voorafgegaan door de boden by dat rechtscollege, van uit het R.-K. Ziekenhuis in het Westeinde naar de woning van den overledene aan de Prinsesse- gracht. Aldaar hield do lykwagen eenige oogen- blikken stil en werden nog eenige grafkransen uit het huis gedragen en gevoegd by de bloem kransen, welke reeds het lijkkleed dekten. De familieleden en genoodigden sloten zich hier achter het lyk aan. Onder hen, die in de volgrytuigen plaats namen, merkte men o. a. op den inspecteur van het middelbaar onderwys, Dr. Van Aken, in wiens tegen woordigheid jl. Maandag het plotselinge sterf geval in do socióteitstent in het Haagsche Bosch voorviel, eene vertegenwoordiging van den Haagschon Raad, terwyl op het Katho lieke kerkhof tegenwoordig waren het goheele personeel van den Hoogen Raad, de leden der andere rechtscolleges en balie en vele vrienden. Na de godsdienstige plechtigheid sprak de oudste raadsheer, Van den Acker's vertrouwde vriend, mr. Kalff, een woord van waardeering over den afgestorvene, dien hy schetste als een uitmuntend rechtsgeleerde, een yverig lid der Staatscommissie voor het notarieel examen en een edel man, die, bescheiden van aard, werkte zoo lang hy kon. Door een lid der familie van den overledene werd dank gezegd voor de deelneming. De minister van justitie was verhinderd tegenwoordig te z;jn door verplichte aanwe zigheid in de Tweede Kamer. Het stoffeiyk overschot van mr. L. N. graaf Yan Randwyck, oud-minister van bui- tonlandscho zaken en grootmeester van wylen Z. M. den Koning, zal a. s. Maandag-voor middag op „Eik en Duinen", by Den Haag, ter aarde worden besteld. Het stoomschip Kaiser", van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 3 Dec. Port-Said; de „Rotterdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Dec. Prawle- point; do „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Dec. te Batavia. Gemougd Nieuws. De collecte, te Koudekerk gehou den voor do noodiydenden in Limburg bracht op 36 85. De IJsclub „de Rynstreek" aldaar hield twee vergadoringen met commissarissen en leden. De voorzitter sprak het welkom uit, waarna de notulen werden gelezen en goed gekeurd. Uit de rekening bleek dat in do kas, welke in den aanvang van den winter 1890/91 in zeer goeden staat was, een groote bres was geschoten. Was er toen in kas eene somma van 4329.24'/2, by het einde was er nog maar ƒ513.93. Volgens den voorzitter was die leegte in de kas juist het kenmerk dat de „Rijnstreek" recht van bestaan heeft, aangezien een ieder had ingezien dat de ysclub eene hoogst nuttige instelling was. Het bedrag van ƒ3815.31 is immers geheel uitgegeven voor do armen; nooit wordt één cent uitge geven voor vormakeiykheden. Dat zulks door iedereen i ingezien, biykt daaruit, dat 140 nieuwe '<i< in toegetreden en dathet aan tal thai, bedraagt 382. Ook in en van Leiden traden als lid toe, wel con 1>< w|js, dat ook zy inzien dat een dusdanig li n moet geholpen worden, niet alleen iK j der armen, maar ook met het oog drr" dat, komt er ys, de baan van af Leio ot Zwammerdam en tot aan de Bra er in een paar dagen beryd- baar is. Het --i 'i bestaat thans uit de heeren: M. Cro r.nu id voorzitter; P. H. Schouten, secretai M Kloot, penningmeester; J. W. C. Bloem, Korteweg, F. Vergunst Dz. en D. P. Ramp, plus 41 commissarissen. Eene schuit met verschevisch te Katwyk aan Zee besomde 53; 2 snoes tongen en enkele kl. grietjes golden ƒ18.40, 20 roggen ƒ8.30, 21 kl. bunschollen ƒ3.80, schar ƒ4.50 en binnenlekschol 5.75 per mand. In afslag werden gebracht 40 ton steur- haring, doch opgehouden voor ƒ12.75, en 12 ton idem verkocht voor 13.90 per ton. Aangekomen: KW. 26, „De vrouw Louisa", sell. G. Van Duyn, readers M. Haasnoot en Co., en KW. „De jonge Pieter", sch. G. Van der Plas, reeder F. E. Meerburg. In IJmui- den kwamen binnenvan den reeder N. Haas noot Nzn KW. 58, „Nederlands Visschory" en KW. 56, „T. A. O. De Ridder", sch. H. Yan der Plas en L. Do Jong. Allo mot ge ringe of geene vangst. Gedurende de maand November 1891 werden op het telephoonkantoor te Kou dekerk behandeld 100 berichten, n. 1. ont vangen 56 en verzonden 44 stuks. Naar hot „Vad." verneemt, zyn door den Raad van beheer der Sporttentoon- stolling te Scheveningen, alvorens tot de on- derhandsche aanbesteding aan de heeren Lief land en Do Baan over te gaan, belangryke wyzigingen in het bestek van het hoofdge bouw der tentoonstelling aangebracht, waar door het geheel vele duizenden guldens min der zal kosten. Voor de betrekking van bode by het hoogheemraadschap van Schieland te Delft, op eene jaarwedde van 800, hebben zich ongeveer 300 sollicitanten aangemeld. Eene 70-jarige vrouw te Haar lem had gisteren het ongeluk met eene bran dende kaars in aanraking te komen, met dit ongelukkig gevolg, dat hare kleederen vlam vatten en zy zoodanige brandwonden bekwam, dat zy in hot gasthuis ter verpleging moest worden opgenomen. Haar echtgenoot, die haar hulp had verleend, verkreeg mede brand wonden. Gisternacht werd te Rotterdam door twee agenten van politie oen stoker (Duitscher) van een alhier liggend Engelsch stoomschip aangehouden, die in staat van dronkenschap de orde verstoorde. De stoker haalde onverwachts eene revolver uit zyn zak en loste daarmede een schot op de agenten, zonder echter iemand te treffen. Hy werd overgebracht naar het politiebureel aan de Pauwensteeg, waar tevens de in beslag ge nomen revolver word gedeponeerd. (AT. R. G.) Yolgens te Brouwershaven hoden ontvangen rapport van de vuurtorens van Noord- en Westerschouwen zit er een schoe- norkof op den ooster, dwars van den yzeren toren, aan den grond; volk is nog aan boord, maar er staat weinig zee en de reddingsboot van Brouwershaven zal derwaarts gaan. Gisterochtend werd te Arnhem in de Ketelstraat eene kist met eieren opge- heschen. Ongelukkig brak het touw, juist toen een 61-jarig man daaronder voorbyging. De man kreeg de kist op hot hoofd en zonk neer. Men wanhoopt er aan, hem in het leven te behouden. Wegens huiselyke onaangenaam heden is gistermorgen te Arnhem de wed. J. in den vyver van Sonsbeek gesprongen en levenloos daaruit opgehaald. Uit N i e u w-Y ork wordt dd. 4 Dec. geseind: Hedenmiddag drongen twee perso nen do bureaux van Russell Sage 71 Broad way, binnen en eischten eene som van 1200,000, dollars. Op de weigering van Russell Sage wierp een dier personen een dynamietbom neder, waardoor eene vreeselyke ontploffing ontstond. Vyf personen werden gedood en een tiental gewond. Het huis is voor een gedeelte ver nield. De persoon, die den bom wierp, is om gekomen; men gelooft met een krankzinnige te doen te hebben. De woning van een veldwachter bij Groszwardein (Hongarye) is deze week door roovers uitgemoord. Tydons de afwezig heid van den man, werden zyne vrouw, vier kinderen en eene dienstbode om het leven gebracht, met geen ander doel dan het huis loeg te plunderen. Do grootste hond van de wereld, zegt de „Figaro", is „Lord Bute", een St.-Ber nard, 1 m. 10 hoog aan de schouders en wegende 247 pond. Hy is onlangs door een Amerikaan gekocht voor f 47,500. buitenland. Diiitsohland. Het laatste nieuws betreffende Emin-paclia (dr. Carl Petors) maakt het „Berliner Tago- blatt" openbaar uit een brief, den 2den Sep tember jl. gedagteekend. Omstieeks dien tyd bevonden Emin en dr. Stuhlmann zich reeds drie maanden in het AlbertNyanza-district. Daar werd Emin-Pacha met open armen ont vangen door zyne vroegere reisgezellen, die hem te gemoot waren gegaan. Toen te Uganda een en ander bekend was geworden, werd kapitein Lugard met eene legermacht van 1000 man uitgezonden om Emin's verder door dringen te beletten. Met het oog op de ge steldheid van het gebied, dat kapitein Lugard had door te trekken, gelooft men echter niet, dat hy aan zyne opdracht zal kunnen vol doen. De schryver van den brief veronder stelde, dat Emin in September Wadelaï moet bereikt hebben. Het wetsontwerp op do ziekenfondsen is gisteren in den Ryksdag voor de tweedo maal gelezen, in hoofdzaak naar de redactie der commissie. Met toestemming van den minister Yon Bötticher werd het tydstip, waarop de wet in werking zal treden, bepaald op 1 Jan. 1893, in plaats van 1 Oct. 1892. In de maand September heeft het Duit- sche leger 94 manschappen door den dood verloren. Twaalf hunner kwamen ten gevolge van een ongeluk om het leren, terwyl niet minder dan 14 de hand aan zichzelven sloegen. Het aantal Franschen in Elzas-Lotha- ringen bedraagt op het oogenblik 15,829. Op 1 December 1885 waren er 20,314 Franschen gevestigd. Rusland. De „Times"-correspondent te St.-Peters- burg deelt mede dat de Russische zeemacht op het oogenblik als volgt is samengesteld: 36 eerste-klasse-schepen, waarvan 28 in de Oostzee en 8 in de Zwarte Zee; 48 tweede klasse-schepen, waarvan 38 in de Oostzee en 10 in de Zwarte Zee; 88 derde-klasse-schepen, namelyk 49 in de Oostzee, 27 in de Zwarte Zeo, 7 in de Kaspische Zee en 5 in de haven van Vladiwostock. Daarby komen nog 20 vierde-klasse-schepen, waarvan 17 in de Oost zee en 3 in de Zwarte Zee gestationneord zyn. De „Standard" verneemt uit St.-Peters- burg, dat het te Moskou verschynend blad „Russkaya Yedomosti", eene tweede waar schuwing heeft ontvangen wegens het open baar maken van verontrustende berichten aangaande den hongersnood. Ook zegt men dat de „Novosti" eerlang verboden zal worden, Te St.-Petersburg zal ten behoeve der nood iydenden eene nationale lotery worden gehou den; de prys per lot is vyf roebels. In de provinciën Riazan en Kazan zyn eenige kooplieden veroordeeld, die schadelyke bcstandeelen onder het meel mengden, waar door verscheidene verbruikers ziek waren ge worden. Andere verkoopers deden fijn zand en aarde onder hun meel. Uit Odessa wordt aan de „Daily News" bericht, dat de Russische regeering de garni zoenen in hot binnenland zal versterken, om tegen een mogelyken opstand der hongerly- dtnde boeren gewapend te zyn. Oliina. De Chineesche zaakgelastigde te Parys verklaarde by een desbetreffend onderhoud, dut de berichten aangaande de opstanden in China zeer overdreven waren en dat de vrees voor een aanval op Peking volkomen onge grond was. Te San-Francisco is een bericht ontvangen volgens hetwelk van de zyde der regeering nog geene enkele poging is gedaan om de leiders der jongste ongeregeldheden te Ichang te straffen. By het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken zyn volgens de „Times" nog do volgende mededeelingen ontvangen. In het Westen dor provincie Jeho is een oproer uitgebroken. De bende, die zich van twee of drie belangryke steden meester maakte, be staat voor het grootste gedeelte uit bandie ten en telt waarschynlyk 'een aantal Chinee sche Mahomedanen uit Mongolië. De beweging zou door geheime vereenigingen gesteund worden. Eenige honderden tot hot Christen dom bekeerde inlanders werden vermoord. De regeering zond eene legermacht van 6000 man op de oproerlingen af. Op het oogenblik ligt te Tientsin eene Britsche kanonneerboot voor anker, en eene tweede is de Yangtoe- rivier opgestoomd tot Ichang. De „Chronicle" ontving uit Tientsin verdere tydingen, welke melden dat weder onder scheiden dorpen geplunderd zyn, waar alle aldaar gevonden inlandsche christenen ver moord zyn. Volgens officieel e berichten werden vele hoofden der muiters onthoofd, waaruit de nederlaag der opstandelingen zoude blijken. De Chineesche regeering te Peking heeft hot officieel e bericht ontvangen van goneraal Nick, bevelhebber der troepen in het district Kinchow, dat hy met eene sterke macht den 27 en 28 November de opstandelingen ten Oosten dier stad heeft aangevallen. Devfiand werd klaarblykelyk geslagen en verloor 600 man; daaronder hun hoofdaanvoerder. De be velhebber te Jeho heeft eveneens de oproer lingen verslagen. Nader wordt aan de „Times" uit Singapore geseind dat, volgens uit Tientsin gezonden depeches, het cyfer der rebellen beneden twee duizend is. De opstand heeft alleen beteekenis door de vrees der regeering en de weerloos heid van Peking. De regeering moest aldaar kleine troopenafdeelingen naar de plaats van den opstand zenden, ten gevolge van geld- I gebrek. De onderkoning zond duizend soldaten, maar moest Takoe twee weker, zonder provi and laten om nog duizend man te kunnen zenden. Vermoedelyk kan het keizerlyk voet volk do beredon oproerlingen, die het moei- ïyk en slecht bevolkt terrein kennen, kwaiyk achterhalen. De buitenlandsche consuls te Tientsin hebben bescherraiug door do marine aangevraagd, daar de bevolking van Peking tegen de Europeanen steeds vijandiger wordt en hen reeds onder de stadsmuren met stee non wierp. Telegraramcn. MELBOURNE, 4 December. Do finantiëele crisis, welke gisteren hier dreigde ten gevolge van het staken der betaling door verschillende banken en kredietinstellingen van den tweeden rang, schynt thans voorkomen te zullen worden. Er zyn kenteekenen, dat het vertrouwen terugkeert. Dit is voornamelyk het gevolg van een maatregel van het Gouvernement, dat gisteravond een wetsontwerp deed aan nemen, strekkende om de belangen te behar tigen van hen, die hun geld in deposito hebben gegeven. ROME, 4 December. In de Kamer van Afgevaardigden is het debat voortgezet over de interpellatie betreffende de buitenlandsche en de kerkelyko politiek der regeering. De minister-president Di Rudini verklaart niet te begrypen dat men in hetltaliaansche Parlement nog aankomt met de quaestie van het wereldlyk gezag van den Faus. Die zaak is al lang dood. Zy werd begra ven toen de Franschen Rome in den steek lieten. De minister brengt in herinnering onder welke omstandigheden de „waarborgenwet" tot stand kwam en dat zy door de mogend heden niet werd bestreden. Wat betreft de jongste redevoering in de Oostenryksche Delegatie door Kalnoky ge houden, zoo weet de minister medetedeelen d it Kalnoky zich niet met bovenbedoelde quaestie wenscht in te laten en zeker de Italianen niet heeft willen kwetsen. Trouwens, men weet, zeido hy, dat indien de eenheid van Italië bedreigd werd, Oosten- Hik ons met zyn leger zou helpen. De minister verzekert dat de „waarborgen- wet" eene wet der noodzakelykheid is, dat de regeering de eenheid van het ryk zal hand haven en dat zy de godsdienstige gevoelens zal blyven eerbiedigen. De rogeering zal echter nooit toestaan dat andere regeeringen zich in do Italiaar.sche zaken mengen. ANTWERPEN, 4 Decomber. Het Antwerp- sche comité heeft aan den vertegenwoordiger dor republiek Uruguay een protest overhan digd togen de voorgestelde conversie en tegen 10 December eene nieuwe vergadering van obligatiehouders byeengeroepen, om te beslui ten over maatregelen ter bescherming hunner belangen noodig. LONDEN, 5 December. Uit Nieuw-York wordt aan de „Daily News" geseind, dat ten ge volge van de M'c. Kinley-wet, de invoerrechten sedert 1 Juli jl. 36 millioen dollars minder hebben opgebracht dan in hetzelfde tydperk van het vorige jaar. PARIJS, 5 December. Dom Pedro II, de voor malige keizer van Brazilië, is heden even na middernacht overleden. Hy had den ouderdom van 66 jaar bereikt. [Hy was den 2den Dec. 1825 te Rio-de- Janeiro geboren en werd den 7den April 1831, toen zyn vader de regeering nederlegde, tot keizer uitgeroepen. In 1840 werd hy meerder jarig verklaard en het volgend jaar werd hy gekroond. Hy regeerde als oen constitutioneel vorst en verwierf zich de toegenegenheid zyner onderdanen, die evenwel niet sterk genoeg was om hem te verdedigen tegen don aanslag van de republikeinen, waardoor hy ruim twee jaren geleden do kroon verloor. Met vurige liefde voor de wetenschap be zield, had zyn naam een goeden klank by de geleerden in Europa, met wie hy gedurende zyne lango reizen gaarne persoonlyk verkeerde. Hij was gehuwd met eene dochter van koning Frans I van Napels. Uit dezen echt ontsproten twee zonen, die jong zyn gestorven, en twee dochters: lo. Isabella, geb. 1846,ge huwd met den graaf van Eu, uit het huis Orleanszy heeft drie zonen2o. prinses Leopoldine, geb. 1847, overleden 1871, die uit liaar huwelyk met prins August van Saksen- Coburg-Gotha-Kohary vier zonen naliet.] LEID£\, 5 December. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 9° C. 48.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 11 C. 51.8°F.; 's middags om 12 uren 12° 53.0° F.'s namiddags 4 uren 12 C. 53.6° F.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6