LEID SOU DAGBLA N». 9753 Maandag 7 I>eceinï>ei*. A <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer toestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Leiden, 5 December. Feuilleton. Aan 't leven weergegeven PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek* No mm era.0 05. PRIJS DER AD VERTE ILTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere reg«.l znc-er ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het i^caaseeron batten dc stad wordt ƒ0.10 ..orohcad. Eerste Blad. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 11 van Kikerilti. JPinantiëel Overzicht. Byna onafgebroken gaf de Beurs deze week voor Europeesche fondsen stygende koersen; het ontbrak dan ook niet aan borichten van meer bemoedigenden aard, welke evenwel niet altyd als volkomen betrouwbaar kunnen worden aangenomen. Gaf de verklaring, dat Rusland nog 87 millioen goudroebels be schikbaar heeft ten behoeve der noodlydende bevolking, eenige geruststelling, het neemt niet weg dat deze geruststelling slechts van oppervlakkigen aard is. Meer en meer blykt dat de ellende niet alleen het gevolg i6 der oogstmislukking, maar dat het ontzettend wanbeheer in het binnenlandsch bestuur, lang zamerhand duidelijke kenteekenen van onte vredenheid voor den dag roept. De laatste berichten uit Rusland maken trouwens mel ding dat troepen meer in het binnenland worden saamgeroepen uit vrees voor moge lijken opstand onder do boerenbevolking. Dit nu zyn teekenen, welke, al mogen andere bekendmakingen van geruststellenden aard zyn, ook de schaduwzijden duidelijk doen uitkomen. Laat ons hopen dat de vrees voor binnenlandschen opstand niet bewaar heid wordt l Voornamelijk is de ryzing der Russische fondsen het gevolg van maatregelen, door de xegeering genomen ten opzichte der onlangs uitgegeven nieuwe leening, door n. 1. de niet geplaatste stukken tydelyk tot zich te nemen. Aandacht verdient verder dat de 41/2 pct. Russische Pandbrieven ongeveergelijk in koers zyn met andere 4 pets. Russische fondsen, dus naar evenredigheid te laag, hoe wel toch de garantie, door. de regeering aan deze pandbrieven verleeyd, hen gelyk stelt met Staatspapieren. Ook van Portugal kwamen betere tydin- dingen, n. 1. dat dit ryk niet voornemens was tot rentevermindering op de obligation over te gaan. Aannemende de goede bedoeling van Portugal, blijft dan toch de vraag hoe het land verder in de volle couponbetaling kan voorzien, daar het nu reeds zooveel moei lijkheid ondervindt om de geldon voor de a. s. Januari-coupons by elkaar te krygen. In af wachting van de reorganisatie-voorstellen door eene Fransche bankinstelling ten behoeve der 4Va pCt. Portugeesche Spoor-obligation, heeft men in Duitschland alvast een comité opgericht tot bescherming van de belangen der Obligatiehouders. Door het huis Rothschild zal de nieuwe 4 pet. Spaansche leenin, g groot 250 millioen franken, worden overgenomen, waar door aan den geldnood in dit ryk een einde komt. Deze leening zal vermoedelijk alleen in Spanje worden uitgegeven. De Staatsbegrooting van Italië wijst voor het eerst sedert jaren een aanzienlijk over schot aan. Al mogen de inkomsten door den minister van financiën wel wat rooskleurig worden voorgesteld, het geraamde overschot is groot genoeg om voor vermindering vat baar te zyn. Twee schuldregelingen kwamen deze week tot stand, nl. die van Uruguay en Ecua dor. De oude obligatiën Ecuador worden voor 40 pet. in nieuwè verwisseld, welke de eerste vijf jaren 4ya pet. zullen dragen. Van de eerste coupon zal evenwel ,/a pet. 10 shil lings worden ingehouden voor conversie-kos ten. De schuldregeling van Uruguay komt neer op de verwisseling der bestaande obligatiën tegen een nieuw 3'/a-pets-fonds, waarby men voor iedere 100 pd. st. oude, 105 k 115 pd. st. nieuwe stukken ontvangt, afhankelijk van de verschillende soorten der oude obligatiën. Op sommige voorname be palingen by deze nieuwe leening valt wel het een en ander af te dingen. Van belang voor de Ned.-Amerikaan se h e stoomvaart-maatschappij is het in begin - sel aangegaan verbond van alle Europeesche lijnen op Amerika. In het vervolg zou geen enkele Maatschappij reden hebben om lage vrachtprijzen te handhaven, integendeel zou den de passage-prijzen door allen worden ver hoogd en door samenwerking concurrentie onmogelijk gemaakt. De overeenkomst is even wel nog alleen in beginsel aangenomen. De Lanka t-maatschappy gaat donkere dagen te gemoet; ter afdoening eener schuld wordt f 72,000 vereischt. Wordt deze som niet binnen deze week by elkaar gebracht, dan zal de bezitting onherroepelijk door de Delï-maatschappy worden verkocht. Zoo lang zamerhand zullen de noodlijdende tabaks- ondernemingen voor geringen prijs overgaan aan de oudere, sterkere Maatschappijen, iets, wat reeds by het begin der tabakscrisis is voorzien. De Amerika an sche markt was stil. De Western N.-York&Pennsylvaniaheett volgens het verslag een overschot van 448,000 dollars, voldoende voor 2 pet. op de 2de hyp.-incomebonds. Niet alleen dat dit bedrag echter gebruikt is ter afdoening van oude schuld enz., is het daarenboven slechts be staande op papier en alleen verkregen door eène zeer handige schikking op de balans. Met dergelijke handelingen gaat men ten slotte den kreeftengang. Het verslag der Missouri Pacific maakte in zooverre een ongunstigen indruk, daar de vlottende schuld der Maatschappij 7,000,000 dollars blykt te zijn. De Florida-Cent ral-waarden bleven steeds gezocht. De ontginning der uitgestrekte en rijke phosphaat-lagen brengt veel vertier en opent zeer goede vooruitzichten. De ont vangsten zijn in den laatsten tyd voortdurend aanmerkelijk stygende. Zeer gezocht zyn thans 5-pcts. Californië- C^r egon B., die voor solide geldbelegging zeker in aanmerking kunnen komen en goede ruil- gelegenheid aanbieden voor de hoog genoteerde 4>bligatién Chic. N. W., Madison, Menomenee, Winona en anderen, die langzamerhand in koers zullen afbrokkelen hoe meer de tyd van aflossing a pari nadert. Ten slotte zij nog vermeld dat Rusland het bestaande verbod van uitvoer van lijnkoeken heeft ingetrokken en Turken hooger in prijs waren, dit laatste vermoedelijk door inkoopen voor schulddelging. P. S. De aanzienlijke daling, gisteren te Londen voor Portugeesche fondsen ontstaan, vond haren oorsprong in do opnieuw ver spreide geruchten, dat Portugal de 3-pcts- schuld na Januari 1892 tot 2 pet. zou ver minderen. Hot tooneelwerk Walter Soltau van Hans Olden, dat Maandag a. s. in onzen schouwburg wordt opgevoerd, genoot in Duitschland een zeer gunstig onthaal. Uit verschillende beoor deelingen nemen wy die van Maximiliaan Harden, die zich in de „Gegenwart" aldus uitliet: „Neen, zie je, dat een mensch, iemand uit onze beschaafde kringen, dat zoo iemand een moord begaac, een moord met voorbe dachten rade, waarvoor men opzettelijk een wapen moet meenemen zoo iets kon ik nauwelijks aannemen. Ik geloof volstrekt niet aaneen onvorwinlijken, zedelijken afkeer. Wan neer men een zijner medemenschen mot een wensch, met eene gedachte d( kan, dan zou ik menigeen tot een moord in staat achten." Op deze wijze spreekt in hot drama „Der Gluckstifter", van Hans Olden, een bekwaam jurist en psycholoog. Hierin ligt ..en machtig tragisch gegeven: een mensch, uie zich over de moraal der groote menigte .reet heen te zetten, is een misdadiger geworden voor een doel, dat hjj. ten slotte toch niet kan bereiken. Bedoeld drama, dat door h< publiek met eerbiedige aandacht werd aai .- noord, heeft vele voortreffelijke eigenschap] Het is een met ernst geschreven en met ioiyko sober heid uitgevoerd literarisch kunstwerk, waarin alle effectbejag angstvallig is v .rmeden. De buitengewone eigenschappen van „Der Glück- stifter" zynde ongewone fijnheid van schrijvers opmerkingsgave, de zoll beheersching en de gewetensvolle inspanning van den schrijver om eene logische ontwikkeling der karakters te geven qualiteiten, welke men in en op Duitsche tooneelen zoo zelden aantreft." Ook hier te lande is het stuk reeds in enkele plaatsen, zooals Rotterdam en Delft, door het gezelschap der heeren Le Gras en Haspels opgevoerd. Het werd i liter verschil lend beoordeeld. De criticus der N. Rott. Crt." kon er niet erg mee wegloopon, was zelfs vrjj ongunstig; het „Rött. Nbl." vond het blijk baar wel de moeite waard er oen veel uit voeriger verslag aan te wijden dan het dit gewoonlijk doet, en verklaarde o. a. dat dit stuk de eigenschappen bezit van het oude Fransche melodrama, vermengd met het pes simisme en het cynisme, dai in de heden- daagsche hoofdstad van het Dl che rijk een zijner brandpunten heeft; terwijl de „Deut sche Crt." zegt dat het stuk, alhoewel wat somber van toon, toch een diep treffenden indruk op de toeschouwers maakt, vooral als het zóó wordt gespeeld, als dit hjj het Rotter- damsch tooneelgezelschap het geval is. Met ingang van 1 Januari a. s. wordt wederom een aantal ambtenaren by den aan leg van Staatsspoorwegen eervol ontslagen. Het eervol ontslag, rjoor den directeur voor de Staatsspoorwegen gevraagd, kan ook eerst daags worden te gemoet gezien Enkele ambtenaren buiten het bureau te 's-Gravenhage blyven alsnog in dienst, ter- wyl ook sommige gedetacheerd blyven aan het departement van waterstaat, handel en nyverheid. De verslagen van de inspecteurs van den arbeid over 1890 zullen weldra verschynen. DOOB HUGH CONWAY. 11.) „Nu, juffrouw", hoorde ik den dokter zeg gen, „zet wat slappe thee voor hem, en als hy wat eten wil, geef het hem maar. Ik kom wel eens weer aan." Priscilla liet dokter Deane uit; weer by mijn bed gekomen, schudde zy de kussens wat op, om my gemakkelyker te doen liggen. Ik was nu goed wakker en de gebeurtenissen van den nacht kwamen mij voor den geest met eene helderheid, zelfs in byzonderheden, welke men by de herinnering van een wezen- lyken droom in de verste verte niet hebben kan. „Hoe laat is het, Priscilla?" vroeg ik. „Het gaat naar twaalf uren, jongeheer." Priscilla sprak op een toon, die deed uitko men, dat zy pynlyk aangedaan was. „Twaalf urenWat is or met my gebeurd De oude dienstmaagd schreide; dat hoorde ik duidelyk. Zy gaf geen antwoordik her haalde dus de vraag. „O, jongeheer Gilbert!" snikte zy, „hoe kondt gy zoo doen? Toen ik in uwe kamer kwam en uw bed leeg zag, meende ik door den grond te gaan." Toon zy myn bed leeg zagl Ik beefde er van. De afgryselykheden van den nacht waren werkelyk gebeurd „Hoe kondt gy zoo doen, jongoheer?" ging Priscilla voort, „zonder een woord te zeggen uitgaan, on half Londen doorzwerven, alleen en zonder iets te kunnen zien." „Ga hier eens zitten", zeide ik, „en vertel my eens wat gij meent dat or ge beurd is." Zy had haar hart nog niet ten volle lucht gegeven. „Indien gy u wildet dronken maken of iets innemen om in slaap te komen en van uwen toestand onbewust te worden, dan hadt gy dat wel thuis kunnen doen, jongeheer; daar zou ik zooveel niet uitgemaakt hebben in dit geval en voor een enkelen keer." „Gy zyt eene goede, oude malloot, Pris cilla! Vertel my alles eens van van nacht." Eerst toen zy zag, dat ik my anders boos zou maken, begon hare tong los te worden, en toen ik alles hoorde wat zy vertelde, begon ik er van te duizelen. Het kwam hierop neer: Ongeveer een uur nadat ik weggeslopen was, was zy wakker geworden. Zy luisterde toen aandachtig of ik sliep, of soms iets ver langde. Toen zy volstrekt niets hoorde, ging zy in myne kamer, vond het bed leeg en zag my nergens. Waarschyniyk was zy zelfs meer ontdaan dan zij bekennen wilde. Zy wist hoe mistroostig, ja, wanhopig ik in de laatste dagen geweest was, en ik twyfel niet, of hare eerste gedachten waren, dat ik my van kant gemaakt had. Zy liep do deur uit, om my te zoeken, en daar zy terstond be greep dat zy my zonder hulp van anderen onmogeiyk zou kunnen weervinden, liep zy, zooals iedere Engelsche vrouw in zoodanig geval zou doen, naar de politie. Toen zy aan den eersten wachtpost het geval had medegedeeld en het dringende van haar hulp verzoek des te meer had doen uitkomen door van n.yne blindheid vooral met sterke kleuren op to geven, en toen zy werkelyk daardoor veel deelneming had opgewekt, werden er telegrammen naar alle wachtposten gezonden, om te informeeren of or ook zoodanig persoon ergens aangetroffen was. Priscilla wachtte in den grootsten angst tot vijf uren in den morgen, toen er van het andere einde der stad bericht kwam, dat er daar juist een jongmensch gebracht was, die wel blind scheen te zyn, maar die althans dronken en onbe kwaam was. Priscilla begaf zich in allerijl naar de plaats, waar ik was. Zy vond my bewusteloos lig gende; zoodra ik weer nuchteren was, zou ik voor den magistraat gebracht worden. Er werd terstond een dokter gehaald; hy gaf dadeiyk getuigenis van myne onschuld, wat betreft het gebruiken van sterken drank. Priscilla liet my daarop voorzichtig in eene vigilante leggen en gaf ton slotte don heeren van do politie een standje over de wyze, waarop zy my hadden neergelegd en behan deld. Triomfantelyk vertrok zy toen met dén bewusteloozen patiént en maakte dat hy weer in 't bed kwam te liggen, waar hy zoo roeke loos uitgestapt was. Tot myn leedwezen moest ik uit hare woorden opmaken, dat, al had zy de heeren van de politie hare verontwaardiging te ken nen gegeven, zy het toch met hen eens was, wat betreft myn toestand. Toch was zy dank baar jegens den dokter, dien zy echter, vrees ik, beschouwde als een knap en dienstvaar dig man, die door eene aannemelyke expli catie, al was die dan ook eenigszins bc.'.yden de waarheid, gaarne een fat-oeniyk heer uit de verlegenheid hielp. t WorcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1