Gemeugd Nieuw». In ae feostelffk versierde zaal van den hoer Ephraïm werd gisteron door de „Leidsche Dilottantenclub" haar tienjarig bestaan gevierd. Yan de uitnoodigingen, tot do verschillende hier ter stede gevestigde vakvereenigingcn gericht tot bijwoning dezer feestviering, werd ruimschoots gebruik gemaakt De zaal was jBi-vol. Het was de regisseur, die do opdracht had .ontvangen om deze vergadering met eene toespraak te openen en die den aanwezigen /hot welkom toeriep. Eene feestcantate, gezongen door bestuur, werkende leden en eenige dames, mag als •goed geslaagd beschouwd worden. Uit het door don waarnemenden secretaris uitgebracht verslag over de tien jaren, dat de Vereeniging bostaat, bleek o. a. dat de Dilet- •tantenclub haar ontstaan te danken had aan eene mislukte uitvoering oonor vereeniging. •Het was nl. op den 27sten November 1881, dat er in het lokaal Ephraïm eenige heeren .zaten te praten over dio mislukte uitvoe ring, waarbij tevens ter sprake kwam eene vroeger bestaan hebbende Tooneelvereeniging. .Door bedoelde heeren werd een voorstel ge daan om weder zulk eene Vereeniging in het leven te roepen en wel onder den naam van rLeidsche Dilettantenclub". Het voorstel vond spoedig bijval en op don avond van den 19don December 1881 opende de Club hare feost- vergadering met hot opvoeren van een drietal tooneelstukjes, nl.„De Militaire Willems orde", rDe werkstaking" on „Het Consigne 4$ snorken". De eerste uitvoering slaagde goed, liet ledental vermeerderde spoedig, en zoo nam de Club, welke levensvatbaarheid scheen te bezitten, allengs in bloei toe. Door vertrok on bodankon hadden er in dat tijdsverloop veranderingen in het bestuur plaats. Maar ook door ziokte-omstandig- heden was er één genoodzaakt den presidents kamer neor te leggen on deze aan jeugdigor handen toe to vertrouwen. Het was nl. de t eer Yan Wijngaarden, die om genoemde reden zijne functie, welke h\j zes jaren had waargenomen, niet kon blijven vervullen. Dat zijne verdiensten op hoogon prijs werden ge- Meld, bleek uit het eere-insigne, dat thans op z\jne borst prijkt. Gedurende het voorzitterschap van den heer Müblstaff werd do Vereeniging door onbe kende gevers verrast met oeno banier. En het was de thans fungeerende regisseur, dio het plan vormde om door eene wekoiyksche contributie of eene gift ineens, een nieuw vaandel te verkrijgen, dat dan ook in 1889 aanvaard werd en bij de onthulling met een tweetal kransen werd versierd. Behalve mot die kransen, werd hot nu nog jl. Zondag, ge durende de receptie van het bestuur, door de leden met een gedenkpenning gedecoreerd. Ook werden door den waarnemenden secro taris eenige woorden gericht tot den penning meester, den tooneelmeester en den niouw- benoemden secretaris, tot opwekking om met elkaar do belangen dor Club te bevorderen en aldus tot haren bloei mede te werken. Door alle aanwezigon werd een „Lang leve de Dilettantenclub!" aangeheven. Alzoo was meh dan genaderd tot No. 4 van het programma, nl.„Zoo werd hy ryk", oen oorspronkelijk toonoelspel in vier bo- draven of zes tafereelen door A. Ruysch. Wat het spel botreft, zoowel do hooron Van Dorrestein, Pluk, als do heeren Maurits. Leoy.ard, Brandstein en zoo velo anderen, ze werkten allen goed. Ook de dames kweten zich bijzonder van hare taak. Z\J droogen veel bij om het gehoel naar wensch te doen slagen. Het nachtelijk uur was reeds lang ver streken, voordat No. 5 van het programma was afgespeeld en een aanvang mot het bal gemaakt kon worden, dat zeer geanimeerd was en door heel wat danslustigon word bij gewoond. Eene tombola, gedurende het bal voor de donateurs, donatrices en leden gehou den, werkte tot verhooging der feestelijke stemming niet weinig mede. En alzoo bohoort dan ook deze feestviering woder tot het verledeno, wolke by monigeen zekerlijk eene aangename herinnering zal achterlaten. Wy zagen hodon uit de „Eerste Leidsche Yuurvasto Lak-inrichting", van den hoer L. J. Cohen, twee oudo rijwielen, welke zeer verwaarloosd in die inrichting waren bezorgd en thans weder het eene in effen zwart, het andere met biezen afgezet en overigens ook zwart geëmailleerd, werden afgeleverd. Wy stonden verwonderd over het verkregen succes, daar beide voorwerpen uitmunten door eone zóó bijzondere fijnheid en glans, dat wy volgaarne deze inrichting aanbevelen, en aan de vele vólocipèdisten zoowel hier als elders zeker geen ondienst zullen bewezen hebben op deze inrichting in 't bijzonder hunne aandacht te hebben gevestigd. Do Leidsche gymnastiek- on schermvereeniging „Hercules" zal op 19 De cember a. s. in de Stadszaal eene uitvoering geven, gevolgd door eon bal. De voreeniging „Liefde zyons Doel", waarvan president is do heer I. Tege laar, heeft in hare Zaterdagavond gegeven uitvoering eene collecte gehouden voor de uit Rusland verdrevenen, waarvan de opbrengst aan den heer S. Thors werd ter hand gesteld. Een navolgens waardig voorbeeld! Naar wy uit goede bron verno men, is do kegelclub „Uitspanning door in spanning", alhier, voornemens met Kerstmis a. s. en twee daarop volgende dagen een na tionaal concours te houden. De y s c 1 u b „Loiderdorp en Zoet er- woude" hield gisteravond te halfacht in hot koffiehuis van den heer P. J. Ramaker te Leiderdorp eene algemeens vergadering, welke door den voorzitter we;$ geopend. Tegen woordig waren 20 loden. Do notulen va>n de vorige vergadering werden. gelezen en goed gekeurd. Onder die ingekomen stnaken kwam voor het sehryven/ van don heeir J. Buis, die als lid bedankte-, en dat van den heer P. Van Rhyn als baswa-commissaris. Met veeli belangstelling werd vernomen dat het gemeentebestuur var» Leiderdorp heeft besloten tot styving dor ka» de som van 50 disponibel! te stellen voor- do IJsclub. Daarna was aan do orde het belangry'i verslag over den afgeloopen wssiter, waarvoor aan den secretaris de dank der vergadering? j werd gebracht- Uit dat vorsübg bleek o. a- dat men than» 70 leden telt. Het belangrijkste was evenwel dat men den vorigen winter is begonnen mot f385.85. Uitbetaald heeft men aan arbeidsloon en fö 93.8$' on toch is jnerj weder geëindigd met de sonu van ruim f 30Q\. waarvoor dank wordt gebracht aan de inwoners van Leiderdorp een Zoeter- woude, alsmede aan de gemeentebesturen- voor hunne ondersteuning. Vervolgons werd de rekor.fg en verant woording vau den penningmeester nagezien en uitmuntend in orde bevonden. Ze sluit met oon voordeelig saldo van ruim f 400. Do baancommissarissen werden by accla matie herbenoemd, terwyl in de plaats van den heer P. Van Rhyn r.-a stemming en herstemming werd gekozen de heer M. Splinter, gemeento-opzichter te Leiderdorp. Voorgesteld werd om by het reglement te voegen „Er zal door het bestuur worden aangesteld een opzichter over de werklieden. De instructie en belooning zullen door bot bestuur wordery vastgesteld. Voor de baanvegers of werklieden aal modó eene instructie worden vastgesteld". Beide voorstellen werden zonder stemming goedgekeurd. Alsnu werden uitgeloot acht rentolooze r aandoelen ad f 5. zynde de nummers 22, 13, 27, 39, 2, 9, 41 en 12. Algemeen werd hulde gebracht aan don socrotaris voor het zaakryk verslag. Vervolgens werd verzocht om ook voor de baan-commissarissen eone instructie vast te stellen, waaraan zal worden voldaan, alsmede om hot regloment to (Joep drukken en aan de leden uit te reiken, wolk voorstel dóór het bestuur reeds is ovorwogen en waaraan gevolg zal worden gegeven. Daarna nam de voorzitter het woord om onder de zinspreuk „Eendracht maakt macht" toch vooral ieder op het gemoed te drukken om vereenigd samen te werkon het schoono doelde bohoeftigen by ys aan work en brood te helpen, te bevorderen. De club geoft geene feesten, maar is alleen geheol philan thropised ingericht, on de liefhebbers Yan schaatsenrijden hebben er genot van. Elk lid wordt dus dringend verzocht in zyn kring meerdere leden aan te werven, want 70 leden voor deze twee gemeenten is wezenlyk gering. Verder bedankte do voorzitter voor -de opkomst en beval de IJsclub „Leiderdorp en Zoeterwoude" nogmaals aan. lTit Londen wordt geseind dat eene geweldige ontploffing gistermiddag drie winkels te Blackburn verwoestte. Het vor- moedelyk aantal slachtoffers bedraagt twintig. Gisteren zyn er kennisgevingen aangeplakt van do directeuren der kolenmynen in Zuid- "Wales en Monmouthshire, waarin aan de mijn werkers allo overeenkomsten met nieuwjaars dag opgezegd worden. Hierdoor worden ver- moedelyk honderdduizend mannen werkloos. De twee chefs van een groot uit- voorhuis in uurwerken, te Berlyn, Paarmann en Cohn, hebben zich gisternacht in hun kan toor doodgeschoten, waarschijnlijk wegens grooto verliezen aan de beurs. II IJ I T ONLAND. Fi*ankryk. Uit Rysol wordt geseind dat de prefect van het Noorder-departement aan een correspon dent heeft verklaard, dat men de werkstaking in dat departement en in het departement NauwvanCalais als geëindigd mag beschou wen. Waarschynlijk zou de arbeid heden hervat worden. Ook eene depeche uit Lens meldt dat de arbeid in de mynen. zooals was aangekondigd, is hervat. De stad is in feestdos wegens deze gebeurtenis. Dnitsohlauci By de gistere?» in den Ryksdag ten einde gebrachte beraadslaging over de Staatsbogroo- ting verklaarde de heer Huene (Centrum) met de strekking van Caprivi's rede over het alge meen in te stemmen. In denzelfden geest liet zich d^e Pool Kos- cielsky uit. Deze spreker zeide nog, dat de Polen het vertrouwen der regeering, waarvan de jongste tegemoetkomingen blyk gaven, zouden rechtvaardigen. O'iHN-niMjk-TIong.-iMonnrc'hle. Uit "Weenen wordt gemeld dat de aarts hertog Hendrik van Oostonryk, do jongste zoon van den voormaïigen onder-koning van Lombardye, Renior, gisterochtend op 63-jarigen leeftyd aan de govolgen eener longontsteking is overleden. Volgens een ander bericht overleed do aarts hertog Hendrik aan de gevolgen van de in fluenza, eenige uren na zyne gemalin. Deze stierf Zondag, juist o-p haren vei jaardag, aan dezelfde ziekte, door haar aan het ziekbed van haren gemaal opgedaan. Ruwluud* Volgens do „Moskauer Zeitg.", is de Rus sische minister van financiën geneigd, inge volge het verzoek van het hoofd van het gemeentebestuur van Libau, de opheffing van het verbod van gra^nuitvoer voor de Zwarte Zee-havens voor te stellen. Telegrammen. LONDEN, 30 November. Naar men in de diplomatieke kringen verzekert, zal lord DufTerin den overlieden lord Lytton als BritscV. gezant to Parfjs vervangen. Sir Drummond WolrT zou lord DufTerin als gezant te Rome opvolgen. ST.-PETERSBURG, 1 December. Het schynt dat de Russische minister van financiën ge neigd is te St.-Petersburg de opheffing van hot verbod van uitvoer van zwarten haver te bepleiten. Het bericht, dat dit ooh zou worden go- daan voor allo havens der >Z wart© Zee, be rust op een misverstand: WE EN EN,' 1 December. Dén diplomatieken vertegenwoordigers dor Fransche regeoringis aangeschreven om pogingen te doen voor een gomeenschappelyk optreden van alle mogend heden tegen China. Het eerste gevolg hieryan zou moetenen hot zenden van gelijkluidende bevolen aan Europeesche vertegenwoordigers te Peking. METZ, 30 November. Op verzoek van den commandant van Metz is hedenmorgen aan gehouden de Fransche reiziger Paul Mangin, directeur eener linnonfabriek to Sedan. Hy kwam hier den afgeloopen nacht aan en nam zyn intrek in het „Luxemburgsche Hof." LONDEN, 1 December. (A. II) De finan- tiëele agent van Portugal hier spreekt de offici' olo berichten tegen, volgens welke Por tugal van plan zou zyn in het volgend jaar den intrest harer schuld te verlagen. LEIDEX, 1 December. Gisteravond trad in hot Nutsgobouw in de afd. Leiden van den Zuid-Holl. Bond voor Algemeen Kiesrecht op de heor A. Van Assen, van 's-Gravenhage. Na aan de stad Leidon met haar grootscli verleden op historisch en wetenschappelijk gebied, grootsch ook door den naam van den onvergetelykon mr. J. R. Thorbecko, haar grootsch heden, waar nog steeds geleerde man nen schitteren aan de Academie, zijne hulde gebracht te hebben, ging hij na, hoe in de tyden vóór de verkiezing kiesrechtuitbreiding het parool is geweest en dus ook de reden van ontstaan van dit kabinet. Als 't nu dan ook die uitbreiding 't eerst had ter hand go- nomen, spreker zou met do optreding van dit kabinet vrede kunnen hebben, maar nu, zeide hy, stelt het teleur, omdat't allerlei finantiéele voorstellen allereerst ter behandeling geeft. Ook in do Troonrede was de belofte daartoo gedaan, omdat uitbreiding van kiesrecht genoemd werd de hoeksteon van het gebouw van alle andere hervormingen. Toch wordt die hoeksteen niet eerst gelegd, maar belasting hervormings voorstellen gedaan waarover naar s^r.'s meen in g eerst om der rechtvaardighoidswil geoordeeld mag worden, alsook die breede schare, die achter de tegen woordige kiesgerechtigden staat, tot het kies recht is toegelaten. "Wat na voorts den toestand betreft, overal is, naar spr.'s oordeel, voorziening noodig, maar die voorziening kan niet plaats hebben, tenzy aan den eisch der gerechtigheid zy voldaan. Daarom moet uitbreiding van kiesrecht alles voorafgaan. Spreker zou daarom willen, dat deze ver gadering het initiatief nam tot eene alge meen© adresbeweging in den lande en stelde voor dat zy besluite om aan het bestuur van den Zuid-Eoll. Bond voor Algem. Kiesrecht op te dragen, eene algom. adresbeweging in 't loven te roepen om aan do Koningin- Regentos te verzoeken, aan den minister van binnenl. zaken of aan de Regeering te gelasten en te bevelen, binnen 3 maanden aan do Kamer over te leggen eene zoodanige kiesrechtregeling, als is binnen de perken der G.-W. en overeenkomstig den betrekkeiyken zin in de Troonrede. Na oenige vragen over den invloed van den clerus by algem. kiesrecht, over de al of niet noodzakelykheid van directe invoering dier uitbreiding enz., door den spreker beant woord, werd besloten zooals hy voorgesteld had, om op die wyze eene adresbeweging, van den Bond uitgaande, in het leven te roepen. In do heden door de Tweede Kamer gehouden zitting werd de heer Havelaar als Ld beèedigd. Het algemeen debat over de Staatsbegroo- (ïng is afgeloopen na een scherp dobat tus- schen den heer Keuchenius, die de Katholie ken beschuldigde hun ehristelyko beginselen te hebben prijsgegeven door het vorig Kabinet te bostryden, wat de heer Schaopman ont kende en waartogen de heer Harte namens alle Katholieken protesteerde. De verteden week door den heor Tijdens ingediende motie om de Regeering uit te noodigen dadolyk een voorstel te doen om trent de kiesrechtuitbreiding werd bestreden als onpractisch en onlogisch, en is verworpen met 80 stemmen tegen 1. De Regeering heeft volgehouden dat van haar een voorstel tot wijziging der kieswet zal komen zoodra de voorbereiding daartoe is afgeloopen. Een treurig ongeval maakte een einde aan bet leven van een algemeen geacht en kundig rechterlijk "ambténaar. De raadsheer in don Hoogen Raad der Nederlanden, mr. M. A. Van den Acker, die gisteren nog aan do werkzaamheden ter openbare audiëntie van het hoogste rechts college deelnam, is gisternaraidda^, terwyl hy zich bovond in de Soci'.-toit in het 'Haagsche Bosch en zich daar onwel gevoelde, plotseling overleden. Do overledene werd verleden jaar benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Heden viert de heer K. F. L. Van der Woerd, amanuensis aan het Physiologisch Laboratorium alhier, zyn 25-jarig jubilé. Eene commissie uit oud-studenten en stu denten, die den yverigen man in zyne werk zaamheid hebben gezien en hebben leeren hoogachten, had zich vereenigd om hem een geschenk aan te bieden. To halfdrie vanmiddag werd de jubilaris binnengeleid in do collegekamer van het Physiologisch Laboratorium en door den direc teur, prof. dr. "W. Einthoven, hartelyk gelukge- wenscht. Hy wees er op hoe de jubilaris immer met yver werkzaam was; boe velen, die thans een eervollen naam in de wetenschappelyke wereld hebben, in dit Laboratorium hebben gearbeid, waarby Van der Woerd zyne niet

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6