N°. 9747. Maandag 30 November. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Hommer bestaat nit YIJF bladen. Eerste Blad. Bericht Feuilleton. Leiden, 28 November. n PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. i?ojnn",r<0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseren buit-sa ds stad wordt r*'J.10 bcre.t ii Binnen enkele dagen zal in ons Blad be gonnen worden met „Aan 'I leven weer gegeven,een boeienden roman van HUGH CONWAY. De Raad dezer gemeente zal Donderdag den 3den Dec. a. s. een vergadering houden. Ingevolge beschikking van den minis- ter van oorlog, is de 1ste luit. Giel, van de lste comp. 4de bat. 4de Rogt. Inf., benoemd tot lste luit.-adjudant by het 5de bat. van het regiment te Gouda, en zulks te rekenen met 1 Dec. a. s. Op Dinsdag 8 December aanst., 's avonds te halfacht, zal het „Indisch Genootschap" in het, lokaal van dat Genootschap te 's-Hage eene algomeene vergadering houden, waarin de hoer F. S. A. De Clercq, van Zutfen, de hervorming van het Minahassa-stelsel zal be handelen. De minister van marine vertrok heden ochtend per Hoilandsche Spoor van Den Haag naar IJmuiden, van waar hij per stoomboot zijne reis naar Amsterdam vervolgde. Hedenavond donkt Z.Exc. uit do hoofdstad langs de Hoilandsche Spoorbaan in de resi dentie terug te keeron. Ter voldoening aan het verzoek van de oprichters der Onderlinge Verzekering-Maat schappij tegen ongelukken en invaliditeit heeft het Hoofdbestuur der Nederlandsche Pensioen- vereeniging voor werklieden voorzitter de heer IV. H. De Beaufort, waarn. secretaris de heer H. Zillesen aan de afdeelingsbe- sturen ter verspreiding onder de leden en niet- leden der Yereeniging toegezonden het pros pectus van die Maatschappij. Zjj zegt daarbij „Het Hoofdbestuur behoeft ongetwijfeld niet aan de leden der Pensioen-vereeniging te verklaren, dat het veel sympathie voor de zaak gevoelt en haar gaarne tot stand zal zien komen. Immers, ook deze Maatschappij be doelt, evenals onze Vereeniging, hot bestaan van don werkman te verlichten, en terwijl onze Vereeniging hem een minder zorglijken ouderdom wenscht te verschaffen, wil de Maatschappij hem te hulp komen, wanneer hij door een ongeluk in zyn beroep getrof fen wordt. „De Maatschappij zal een geheel zelfstan dig bestaan hebben, maar toch zal zjj in vele opzichten het Werkliedenfonds in zjjno ont wikkeling kunnen behulpzaam zyn. De op richters namelijk, wien het pensionneeren der werklieden ter harte gaat, zyn voornemens om aan hunne agenten op te dragen koste loos voor het Werkliedenfonds werkzaam te zijn tot het maken van propaganda en het sluiten van pensioen-verzekeringen. Het Hoofd bestuur zoude gaarne van dat aanbod gebruik maken, dat aan de Vereeniging zoowel finan cieel als moreel ten goede zal komen. Door deze Maatschappij f0 steunen en door deel neming in het aandeelenkapitaal hare oprich ting mogelijk te maken, zal tevens in hooge mate het belang gediend worden, dat gij als lid der pensioen-vereeniging voorstaat, en zal een krachtige stoot gegeven kunnen worden aan eene zaak, die vroeger door uwe hulp tot stand gebracht, nog voor groote ontwikkeling vatbaar is". Zooals bekend is, stelt men zich voor op de volgende wyze het einddoel der onderlinge verzekering: „het kapitaal en de bedryfsuit- gaven te doen verschaffen door de deelnemers zeiven", te bereiken. In de eerste plaats moet een kapitaal ge vormd worden tot dekking der te loopen risico's. Men stelt zich voor, dat het zal geplaatst worden in aandeelen van f 100, desverkiezende ook in bewyzen van 5 of 10 aandeelen uit te gevendat de eerste storting zal bedragen 20 pet. en dat voor stortingen boven 45 pet. een besluit der Algemeene Vergadering zal voreischt worden. Dit kapitaal zal 4 pCt. rente genieten. De winst, welke na uitkeering van deze rente overblijft, wordt in kas gehouden en in nieuw kapitaal omgezet, waarvoor bewijzen van aan deel worden uitgegeven aan hen, die de ver zekeringen sluiten, en wel in evenredigheid van het bedrag der premiün, door hen ge stort. Naarmate deze nieuwe aandeelen wor den uitgegeven, heeft de aflossing der oor spronkelijke aandeelen plaats, zoodat lang zamerhand hot kapitaal ten name der deel nemers komt. De aflossing der oorspronke lijke aandeelen geschiedt met toekenning eener uitlotings-premie van 50 pCt. van het gestorte gedeelte op de aandeelen, welke premie met de bovenbedoelde 4 pCt., der halve de winst der oorspronkelijke aandeel houders uitmaakt. Het systeem van uitloting der oude en uit gifte van nieuwe aandeelen wordt op dezelfde wijze ook verder toegepast, zoodat altijd ook die deelnemers belang by de zaak hou den, die in den laatston tijd verzekeringen hebben gesloten. By den heer L. J. Veen, uitgever te Am sterdam, zyn verschenen een paar prenten boeken, welke waarlijk prachtig genoemd mogen worden. In de eerste plaats: „De vertellingen van Moeder de Gans", naverteld door F. H. Van Leent, met illustration naar Jessie Currie. De vertellingen zelve zijn bekend; maar de illustratién zyn zóó schoon, dat zjj ieder meisje, iederen jongen zullen doen wa tertanden. Ten tweede „Winterpret", bevat tende eveneens prachtige platen in kleurendruk en een aantal alleraardigste versjes van Ant. L. Do Rop. Welk een verschil tusschen deze prentenboeken en die, toen wjj kinderen waren Nog dient melding gemaakt te worden van eene andere uitgave van den heer Veen, waarop men do woorden „klein maar rein" ten volle kan toepassen, 't 13 een tweede druk eener Kerstvertelling: „Lina's keuze" van Louisa M. Alcott. By het aanstaande feest zal het zeker in velen handen komen. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken te Amsterdam heeft haar advies uitgebracht over de plannen- Wüsto en Cuypers ter bebouwing der Museum terreinen aldaar, in verband met het gemeente plan. Zjj verklaart zich vóur het gemeente plan, dat, wat betreft het gedeelte, allereerst tor uitvoering voorgesteld, niet belangrijk afwijkt van het plan-Cuypers. Het plan-Wüste, waarbij in tegenstelling van de groote regelmatigheid en monumentale opvatting, in beide eerstgenoemd^ ontwerpen gehuldigd, de regelmaat zooveel mogelijk ver meden is, met de bedoeling een meer schil derachtig effect te verkrijgen, verdient volgens de commissie minder aanbeveling. De kennisneming van het plan-„Nolthenius en Bungener", dat voor eenige dagen bij den Raad werd ingediend, heeft aan de commissie geene aanleiding gegeven haar advies te wijzi gen. In aansluiting met dit advies is door B. en Ws. eene voordracht ingediend, de machtiging verzoekende op het ter bebouwing voorgestelde eerste terreingedeelte de wegen te doon aanleggen, mitsgaders eene boombe planting, een en ander waarvan de kosten geraamd zyn op 300,000,. Onder bevel van den 2den luitenant der infanterie G. J. Van Eybergen zal den 5den December a. s. van Harderwijk naar Amster dam eene afdeeling aanvullingstroepen ver trekken, sterk 32 man, met bestemming naar Nederlandsch-Indié, aan boord van het stoom schip „Prins van Oranje". Tot medegeleide van dit transport is aangewezen de 2de lui tenant der infanterie D. Van Geuns. Men schrijft uit Arnhem, dd. 27 dezer Een 300-jarig bestaan voor eene muziek- vereeniging is zoo zeldzaam, dat er in Ne derland slechts ééne is, d. i. de Arnhemsche vereeniging „Sint-Caecilia". Gisteren werd het 300-jarig bestaan gevierd maar niet op luisterrijke wjjze, als aanvankelijk in het plan lag, toen men drie avonden achtereen wilde feestvieren. Geen waarborgkapitaal, geen pijpers! Men besloot toen, de geestdrift tot een derde te bekrimpen. En ziedaar ééne soirée van beteekenis, met een bjjna al te uitgebreid programma. Het orkest van den heer Kes, uit Amster dam, en 4 solisten, twee orkest-directeuren en eene feestelijk versierde, volle zaal. De uitvoering bevredigde ten volle. Aan het orkest, de solisten en de directeuren vielen de levendigste ovaties ten deel. Na afloop vereenigde zich een 50-tal dames en heeren, waaronder verscheidene autoriteiten, aan een souper in de bovenzaal van „Musis". Hier was hot, dat de feestelijke herdenkings rede werd uitgesproken, waarop do leden by den aanvang van het concert zich hadden ga- spitst. H.H. M.M. de Koninginnon hebben aan het Comité voor kindervoeding te Apeldoorn de som van f 50 geschonken. De weder-indiening van het wetsontwerp op den bouw van een nieuw post- en tele graafkantoor te Amsterdam kan binnenkort verwacht worden. Door mevrouw de wed. Franke, geb. Remmers, te Rotterdam, is aan de R.-K. ge meente te Ootmarsum eene gift van ƒ3000 geschonken, om de reeds zoo prachtige kerk met een nieuwen predikstoel te verrijken. Vanwege hot Nutsdepartoment Apel doorn wordt aldaar den 7den Dec. a. s. eene volksleeszaal geopend, waar couranten en tijdschriften ter lezing zullen liggen. Eene goedkoope uitgave van populaire romans verschijnt sinds eenigen tijd by Gebr. Cohen, uitgevers te Arnhem en te Nijmegen. De serie werd geopend met Sue's „Wandelende Jood," daarna kwam „Martjjn de Vondeling," en het derde werk, thans er in opgenomen, is eene vertaling van „Les Misérables" van Victor Hugo. Daarvan Verscheen nu het 2de deel. Tweede Hamer. Onmiddellijk na zyne optreding hoeft de minister van financiën overwogen of het mo gelijk zou zyn, nog dit jaar uitvoering te geven aan het voorschrift, volgons hetwelk het bedrag der grondbolasting van de onge bouwde eigendommen, in 1892 to heffen, vóór den aanvang van dat jaar by de wet moet worden vastgesteld. Die vraag ware, zyns inziens, bevestigend te beantwoorden geweest, indien men in af wachting van nadere regeling zich voor 1892 had kunnen en mogen bepalen tot hot om slaan van het tegenwoordig belastingbedrag over de nieuwe belastbare opbrengst, of, wat in zoover op hetzelfde neerkomt, tot vast stelling, voor de heffing in dit jaar van een percentage naar de verhouding tusschen die twee bedragen Op die wyze zou van den omvangrijken arbeid, aan de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen besteed, reeds het volgende jaar party zyn getrokken. Tot zyn leedwezen heeft de minister echter, na rype overweging, van de indiening eener daartoe strekkende wetsvoordracht moeten afzien, en wel, omdat by regeling der belas ting op dien grondslag een aantal gewich tige vraagstukken betrokken zyn, waarvan de oplossing niet is te ontwijken. Omtrent al die vragen zal, naar het oerdeel van den minister, by de peraequatie moeten worden beslist, op straffe van reeds zeer spoedig zich wellicht voor de noodzakelijkheid geplaatst te zien om, tot schade van de in dozen voor den grondeigendom zoo gewenschte zekerheid, by do blijvende regeling der belas ting weder van richting te veranderen. Om die reden wordt, by wetsvoordracht, nogmaals verlenging van den termijn tot vast stelling van het bedrag der grondbestelling met één jaar voorgesteld. Zynerzyds zal de minis ter geene poging onbeproefd laten om nog in het loopend zittingsjaar volledige regeling van dit onderwerp tot stand te brengen. Gemengd Nieuws. „Chretienni komt!" Aldus luidde het in hot begin dezer week, maar spoedig bleek dat die eenigszins duistere aankondiging betrekking had op eene soirée, welke morgen, Zondag, in de Stadszaa! zal gegeven worden. Dat optreden van den by zoo velen geliefden couplet zanger, mot zyn eigenaardig Vlaamsch accent, zal zeker genoegen doen. Steeds onder vond hy hier den meesten bijval en onge twijfeld zal liy zjjn best doen om het publiek met een nieuw programma ook nu op aan gename 'wyze bezig te houden. Zyno voordrachten zullen worden afgewis seld door werkzaamheden van den „illusionist" Verbeek, omtrent wien de bladen, verschij nende in plaatsen waar hy reeds optrad, zich gunstig uitlaten. De „Haagsche Courant" b. v. zegt dat in het „Casino" aldaar door het vry talrijke publiek groote blijken van belangstelling werden ge geven by prof. Verbeck's eenvoudige hypno tische experimenten. Verbeek schijnt inderdaad een uitstekend prestidigitateur to zyn. Het blad zag met genoegen van hem eenige be wonderenswaardige nieuwe toeren, met de grootsto gemakkelijkheid uitgevoerd. Bovendien zal een goed bezet orkest hier zyne medewerking verleenen. De avond be looft dus veel. Hedenmorgen om negen uren had door de infanterie alhier aan de veelading van het station van de Hoilandsche Spoor wegmaatschappij 0010 oefening plaats in het in- en uitladen van voertuigen on paarden. Do voertuigen der infanterie, zynde de com pagnieskarren, bagagekar, ziekenkar en pa trooncaisson van hot 4de bat., werden door paarden der artillerie naar het spoor gebracht, terwijl de dieren te voren waren opgetuigd door infanteristen, die daarin wekelijks onderricht ontvangen. Hermann Zeitung, de bekende koffer reiziger, doet weor van zich sproken. Dinsdag jl. is hy te Amsterdam in eene kist van 50 cM. broedto en GO cM. hoogte ge kropen, welke hy naar Brussel had geadres seerd. Na middernacht kwam die kist daar aan, waar zij in eene loods werd geborgen om den volgenden ochtend te worden gevi siteerd. Eerst tegen den middag opende men de kist en terstond sprong de grappenmaker, tot schrik der beambten, uit zyne gevange nis, onder den uitroep „leve België 1" Anders echter dan by verwacht had, werd hy terstond aan een paar politie-agenten overgeleverd, die hem naar hun bureel brachten. Zoodra men daar aankwam, vroeg Zeitung wat eten, want in de meening, dat de reis slechts enkele uren zou duren, had hy geen eten of drinken in zyne kist medegenomen, zoodat hy 24 uren aan alles gebrek had geleden. Tot over maat van smart wil do politie hem vooreerst niet loslaten, daar hij hoegenaamd geene mid delen van bestaan heeft. Voor het dreigend gevaar van om die redon door de „administration de la Stireté" als vreemdeling over do grenzen gezet te worden, is hy evenwel inmiddels be hoed, daar zekere Rudesindo Roche, de temmer van wolven, die in den circus-Wulf zijne heldendaden vertoont, Hermann Zeitung ge- engageerd heeft om met hem in de kooi met 14 wolven te gaanl

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1