SCT-LUJUUg» KUIT i; N LAND. Fraukryic. De „Figaro" had eeno inscbr^ving ge opend tot bestryding der boote en proces kosten, waartoe de aartsbisschop van Aix is veroordeeld. „De boete," zegt het blad, „is 3000 fr. en 2000 fr. zyn noodig voor de pro ceskosten. De armen in het diocees Aix mogen hieronder niet lijden. Wy vragen dus 5000 fr. en houden ons overtuigd dat die som sp lig bijeen zal zijn." Het blad zelf had voor 500 fr. ingeschreven. De „Figaro" wordt voor de opening dezer irü'Jii'ijving vervolgd, daar do wet op de druk- pers dit verbiedt. Do zaak zal Woensdag be handeld worden. Het bedrag der inschrijving (5220 fr.) is aar. de armon van het diocees Aix geschonken. L; j „Figaro" herinnert, naar aanleiding dezer vervolging, dat het blad reeds vroeger voor verschillende liefdadige doeleinden inschrij vingen geopend had, dio sinds 1S72 4.149,000 fr. opbrachten. De aartsbisschop van Aix is dezer dagen uit I'arijs naar Kameryk vertrokken. Aan het station van den Noorder-spoorweg werd hem door eone Katholieke jongelings-vereeniging eeno ovatie gebracht De aartsbisschop ant- v dde dat hy de Voorzienigheid dank'e. dio liem tot het volbrachte werk bestemde. T tn do trein vertrok, hieven de betoogers kreten aan voor don aartsbisschop, voor den Paus en voor het vaderland. Buiten de zes scheidsrechters, dio de eigenaars der mijnwerken in Pas-de-Calais kozen om mot de vijf leden der door de werk stakers benoemdo commission de hangende geschillen te beslechten, hebben de eigenaars nu nog opperscheidsrechters benoemd. De werklieden willen daarin het bewijs zien, dat de eigenaars niet verwachten, dat de beraad slagingen der beide commission goede uit komsten zullen hebben. Zooals men weet, is ook door do regoering eene commissie van vijf scheidsrechters samengesteld. Het aantal werkstakers is, volgens do laatste berichten, nog stijgende. Een der leiders, dio trachtte eenigen gewilligen arbeiders het werken te beletten, is tot eeno gevangonisstraf van 6 maanden veroordeeld. Bij de gisteren door den Rijksdag aange vangen behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1S92/93 gaf do minister vanfinan- ci n een overzicht van den fïnantiëelen toe stand. Het loopend dienstjaar 1891/92 zal waarschijnlijk een tekort van 8 millioen op leveren. De opbrengst der invoerrechten bewijst dat de exporteurs eone afwachtende houding aannemen, met het oog op de nieuwe handels verdragen. Omtrent de uitgifte der nieuwe leening valt nog niets met zekerheid te zeggen, daar die in de eerstvolgende maanden niet noodig zal zyn. Do gedruktheid der 3-pcts.- schuld is slechts toe to schrijven aan de zenuwachtige gesteldheid der beurs. Dat alleen het 4-pcts.-type een juiste basis zou opleveren is eeno dwaling; de regeoring hoopt het krediet des Pijks onder werkoiyk gunstiger voorwaar den te kunnen handhaven. By het debat over de begrooting bracht de vryzinnigo afgevaardigdo Rickert do onto- vredenheid ter sprake, welke door de aan prins Von Bismarck verknochte bladen, on do voormalige aanhangers van prins Von Bis marek, gewekt wordt en de daardoor veroor zaakte ongerustheid. Daarby gaat men zoo ver, ten opzichte van den rykskanselior Yon Caprivi te beweren dat deze zyn ambt moede is. Yon Caprivi antwoordde hierop in een op vallend zorgvuldig bewerkte rede, wolke een uur duurde. Daarin waarschuwde hy, onder stygenden byval van het geheele huis, tegen staatkundige zwartgalligheid. Hy vorklaardo in geen enkel opzicht zyn ambt moede te zyn, en heeft veeleer nooit zooveel werklust gevoeld als thans, nu do handelsverdragen zyn vastgesteld. Hy neemt zyne plaats in op bovel van den keizer, en zal daar biy ven zoolang hot dezen behaagt. Ten onrechte wordt der rogeering slingeren en onstandvastigheid in haar staat kunde verweten. Vooral ten aanzien van de buitenlandsche aangelegenheden heerscht eene opzettelijk verwekte ongerustheid. Waarheid en openhartigheid zyn in de buitenlandsche staatkunde de leuzen dor rogeering. De reis des keizers naar Rusland, welke hem als zwakheid werd verweten, heeft de beste uit werking gehad. Aanleiding tot ongerustheid bestaat niet. Hetgeen te Kroonstad is voorgevallen, is daarmede niet in stryd. Die gebeurtenissen zyn te vorkJaren als zekero betooging tegen de wellicht door de pers met te voel ophef begroete vernieuwing van hot Drievoudig Verbond. Do keizer van Rusland is de meest vrede lievende man ter wereld, en ook andere mogend heden denken niet aan oorlog, daar geen barer een byzonder overwicht heeft. Het behoud van den vrede hangt hoofdzakelyk af van do standvastigheid der regeering; en de demonstratie to Kroonstad ware misschien niet mogelijk geweest, zoo Frankrijk tegenwoordig niet met vaste hand bestuurd werd. Het toe nemend zelfvertrouwen vermindert de zenuw achtigheid en bevordert daardoor den vrede De wapening is daarom echter niet onnoodig, maar hoe meer de volken den algemeenen menstplicht invoeren, des te geringer wordt hot gevaar voor oorlog. Verder wordt der regeering het verdrag met Engeland betreffende den afstand van Zanzibar verweten. Maar wat zou men gezegd hebben als Helgoland in het bozit eener andere mo gendheid ware overgegaan, zoodat het in geval van oorlog eene vyandelyke vloot tot steun ware geweest? De opheffing van den pasdwang in het i -jksland bevordert do toenadering tusschen do bewoners van dit land en do andere Duit sellers. Ook'do verzachting van do stiengo maat regelen tegen Rolen, o. a. door toelating van i et byzonder onderwys in het Poolsch, en de benoeming van een Pool tot aartsbisschop van Toson, komt voort uit het streven dor regoe ring om de krachten, welke tot het behoud van het Ryk moeten medewerken, nauwer te verbinden en haar gelegenheid tot die mede werking te geven. De openstelling van de oostelyko grenzen voor vreemde arboiders komt den landbouw ton goedo. Met fijnen spot behandelde Yon Caprivi ver volgens de militaire schryvors, dio allerlei verontrustende militaire hervormingen voor stellen en onrust verspreidon zoo die hervor mingen niet worden ingevoerd. Het Duitsche leger geeft goenc reden tot ongerustheid. Niet de getalsterkte, maar de geoefendheid der troepen is in don oorlog be slissend, en in dit opzicht neemt het Duitsche lager do eersto plaats in. Bovendien neemt du bevolking van Duitscliland voortdurend toe, on om daarvan gebruik te maken, zullen dozen winter militaire wetten bij den Ryksdag wor den ingediend. I>o dislocatie dor troepen behoeft evenmin reden tot ongerustheid te geven, en voor een. overval is daarom niet te vroozen. Aan Duitschlands oostelyko grenzen staan min stons evenveel legercorpsen als aandeweste- lyke grenzen van Rusland. Noodoloozo ongerustheid benadeelt slechts den handel en het verkeer. Geen volk heeft er belang by zyne regcering onnoodig verdacht te maken. "\Vy willen, zoo eindigde do Rykskanselior. oprecht den vrede met alle volken bewaren. Wat tot dusver gelukt is, zal ook in de toekomst gelukken. Toch zyn \vy ton allen tydo in staat de eer en het aanzien van Duitschland to beschermen. Yon Caprivi behaalde met zyne rede be- paaldelyk oen parlementair succes. Zyne mededeeling over het in den komenden winter to verwachten militaire wetsontwerp, wordt beschouwd als eene aankondiging dat er oen wetsontwerp zal worden ingediend tot in voering van den dionsttyd van twoe jaren. Hoeffel en eenige andere afgovaardigdon hebben in den Duitschen Ryksdag voorge steld, den rykskanselier te verzoeken de Duit sche perswet ook van toepassing to verklaren voor Elzas-Lotharingen. JLÏel^ië. In den Borinago heerscht eene buitonge- wono bedryvigheid ten gevolgo der worksta- king in Pas-de-Calais. De Belgische fabrikanten en mynworkers doen hun best om voordeel uit dien toestand te trekken. In normalen toestand verzenden de groeven van Flénu en Warquignios 9000 ton per d3g. Zelden bereiken zy de 10,000 ton. Welnu, van den 19den tot den 24sten liepen do dagelyksche verzendingen van 12 tot 15,000 ton. Gelukkig is er goen gebrek aan spoorwegmateriaal. Slechts eene enkele maal kwamen do gevraagdo waggons to laat, doch die moeiiykheid heeft opgehouden en alles gaat thans zyn regelmatigen gang. In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer Yanderkindere te Brussel ge houden algemeene vergadering van do „Ligue libérale" werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daarin werd medegedeeld dat het comité zich niet kan aansluiten by de formnle van algomeen stemrecht zonder meer, waarby gevoegd wordt dat de algemeene raad der „Ligue" overtuigd is dat het algemeen stemrecht thans niet voor België past. Het verslag geeft vervolgens uitdrukking aan het stellige besluit der „Ligue", om het door de regeering voorgestelde kiesrecht-ont werp te verwerpen, aan welk ontwerp de heer Beernaert zyn steun gegeven heeft. De heeren Graux en Bulls legden verkla ringen af in geiyken zin. De conclusion van het rapport werdon aan genomen, terwyl do heer Yandorkindcro her kozen werd als president. Oo.« unvjjh-Hoisir.-^Ionn In de gisteren door do Oostenrljksche dele gatie gehouden zitting verdedigde de heer Zollinger de wcreldiyke macht van den Paus. Onderscheidene gedelegeerden gaven hun volkomen vertrouwen in graaf Kalnoky te kennen. De rapporteur, prins Windischgratz, sloot zich aan bij hetgeen door den heer Zollinger was in 't midden gebracht. Hij hoopte dat het vraagstuk der wereldlyko macht van den Paus /.ou worden opgelost op vredelievende wyze, in katholieken geest en door Italië zelf. Graaf Kalnoky beantwoordde den heer Zol linger. Do quaestie, door dezen ter sprake gebracht, zeide de minister, is een van die vraagstukken, waaromtrent men nog geene 1 .ictisoho oplossing heeft kunnen vinden. De E'-geering wensclit dat vrede heersche tusschen het pausdom en het koninkryk Italië en wat di bevolking van Oostenryk betreft, zy wil iu vrede leven niet do Italiaanscho bevolking. Do begrooting van buitenlandsche zaken is daarop aangenomen. Uit Weonon wordt gemeld dat by de behandeling dor bogrooting do afgevaardigde Ncuwirth een voorstel deed tot het mono- poliseeren van het gebruik van electriciteit als boweegkracht. Daarby wees hy op de .schitterende uitkomsten, welke op de ten toonstelling te Frankfort verkregen worden, en voorspoldo hy der regeering eene ryke bron van inkomsten, indien overeenkomstig zyn voorstel werd besloten. Yan de zijde der regeoring werd do belangrykheid der zaak ei kond on oene ernstige overweging toegezegd. Do secretaris van de Oostenryksche legatie te Washington, Oscar Krapf, heeft z ch te Weenen, waar hy den vorigen avond met zyne familie was aangekomen, doodge schoten. Men verdiept zich in gissingen om trent de reden. Krapf behcorde tot een zeer r(jko familie. Aartshertog Heinrich van Oostenryk ïydt aan longontsteking. Spanje. De koningin-regc-ntes van Spanje, die vurig verlangt haar Oostenryksch geboorteland eens terug te zien, maar wegens de gezondheid van het jonge koninkje dien' wensch nog niet vervullen kon, zal, als geen tegenspoed dit verhindert, in de aanstaande lento naar Weo non en Buda-Pesth komen en dan tevens te Beriyn den keizer en de keizerin van Duitsch land oen bezoek brengen. De hertog van Tetuan, minister van buitenlandscho zaken, zal do Yorstin vergezellen. Gcvoot-Britamiië. Gladstone's vrienden maken zich ongerust over de gezondheid van don „grand old man". Sedert hy door de influenza werd aangetast, heeft Gladstone zyne wonderbare levenskracht van vroeger nooit volkomen teruggekregen. Hij begint nu inderdaad oud ie worden. Binnenkort zal hy naar het Zuiden gaan, om dat hy de gestrengheid van een Engelschen winter niot meer zou kunnen doorstaan. Generaal Booth bevindt zich weder op do terugreis naar Engeland. Zyne reis naar Australië heeft ten gevolge, dat de regeering verklaart het voorstel tot stichting van eone kolonie op het Noordelyk grondgebied in ernstige overweging te zullen nemen. Reuters Office te Londen bericht dat do Council of foreign bondholders bekend maakt, uit Caracas remise voor 6781 pd. st, te hebben ontvangen, voor rekening der ge consolideerde Yenezuelaansche Schuld. De „Tribuna" heett van wolingelichte zyde mededeelingen ontvangen, welke het gerucht bevestigen, dat lord Dufferin, thans gezant te Rome, den overleden lord Lytton als Britsch gezant te Parijs zal opvolgen. In Bristol ontstond eenigen tyd geleden een verschil tusschen de schoonmakers patroons cn do gezelion over de classificatie van bet werk. Men kwam overeen het ver schil aan een scheidsgerecht op te dragen. Maar nu de uitspraak niet in het voordeel is der gezelion, weigerden zy zich daarbij neer te leggon en gingen tot weikstaking over. Dientengevolge kwamen de patroons in het vak, die zich tot een bond hebben vereenigd, dezer dagen in Londen samen en besloten na waarschuwing hunne werk plaatsen te sluiten. Men vreest dat do waar schuwing niet veel zal helpen. Zweden en Noorwegen. Koning Oscar laat to Stokholm een groot gebouw van liefdadigheid oprichten, waar armen des nachts oen kosteloos onderkomen en aÜ9 dagen warm eten kiygen. De keukens zijn ingericht op 3000 middagmalen per dag. Prins Karei, tweede zoon des konings, is bestuurder van do inrichting. De „Times" verneemt uit Mozambique dat do stam der Mafiti de Fortugoesche neder zettingen langs de kust heeft aangevallen en geplunderd. Ook dio op het eiland lbo onder gingen hetzelfde lot. Ol&ili. Een der ministers onder Balmaceda's dicta tuur, nl. Francisco Concho, minister van justitie, is, toen hij o\er Cordilleras naar Argentinië trachtte te vluchten, door de wacht posten der regeering doodgeschoten. Uit Santiago meldt men dat ongeveer zeventig hooggeplaatste beambten uit den ti.'l van Balnlaceda voor den senaat terecht zullen staan wegens wanbeheer over 's lands golden, en zullen zy, ingeval van schuldver- klaring, tot teruggaaf gedwongen worden uit hun privaat-vermogen, voor zoover dit reikt. Uit Nieuw-York komt het bericht, dat do C'hileonsche rogeering aanstalten maakt tot het doen lichten van do „Blanco Eucalada", hot oorlogsschip, dat in April jl. door de tor pedoboot en der regeeringsparty in de baai van Caldera in den grond word geboord. Rumenië. Do koning heeft gisteren de Kamerzitting geopend met oene Boodschap, waarin hy ver klaart dat de banden tusschen dynastie en land nog nauwer zyn toegehaald; dat de be trekkingen met buitenlandsche mogendhe den bevredigend zyn, en dat de thans in het laud heerschendo rust eeno levensvoorwaarde voor Rumenië is. Do geldmiddelen zyn in goeden toestand; de begrooting levert een overschot op. Oliiiin. Blykens nadere telegraphische berichten, uit China te Londen ontvangen, hebben de oproerlingen een kerkgebouw on verscheidene huizen verwoest en wordt het aantal der vermoorde Christenen (allen inboorlingen) als zeer groot aangegeven. Gemengd Nieuws. Te Konstantinopel scheepte zich dezer dagen een 80-tal Albaneezen in op eene Amerikaansche mailboot. Vóór het ver trek ontstond tusschen hen en do officieren een geschil; met behulp der politie werd echter de rust hersteld. Maar de Albaneezen zwoeron zich te zullen wreken, en besloten, dat de kapitein en do eerste officier dien smaad met hot leven zouden booten. Een der passagiers kwam het komplot echter ter ooren en bracht den kapitein op do hoogte. In alle stilte werd het scheepsvolk van wapenen voorzien. De Albaneezen zagen zich toen spoedig overrompeld en achter slot en grendel. Te Salonica leverde de kapitein hen aan de overheid uit. De oorzaak van het jongste spoorwegongeluk in Rusland is thans offi ciéél bekend geworden. Op eenigen afstand van de brug over de Optoukha brak een der wielbanden van het laatste rytuig. Dit geraakte daardoor buiten het spoor; en toen nu de trein de brug pas seerde, viel de ontspoorde waggon met zooveel kracht togen den zfiwand der brug, dat die bezweek. De waggon stortte toen in de rivier en sleurde vier rytuigen mede. Alle op één na verdwenen onder het ys, zoodat redding geheel onmogelijk was. De vyfde waggon was op de andere terechtgekomen en dus slechts gedeelteiyk onder water. Men weet dat 30 personen by de ramp het leven verloren. Yyftien andere reizigers werden min of meer verwond. Te Guanajuato, in Mexico, is tijdens eene voorstelling in den schouwburg het amphitheater ingestort. Twaalf personen werden gedood en negen anderen gewond.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 18