H\ 9747. Maaudan 30 November. A°. 1831. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Blad. JKikeriki. Leiden, 28 November. Feuilleton. Hoe een gevallen graaf er weer bovenop kan komen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden pei 3 maanden1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 10 van Kikeriki. Finantiëel Overzicht. Het is niet de bedoeling in het Finantiëel Overzicht een relaas te geven van ryzing of daling in do verschillende fondsen, iets wat belanghebbenden zeiven dagelyks kunnen (en ook wel zullen) nazien, doch meer de voor naamste gebeurtenissen mede te deelen en melding te maken van de belangrijkste tijdin gen in verband met de invloeden, welke deze mochten uitoefenen. De aandacht beperkte zich weer hoofdzake lijk tot Rusland, Brazilië en Portugal. Aanvankelijk ontstemde het (reeds lang ver wachte) verbod van tarwe-uitvoer de buiten- ïandsche beurzen, doch spoedig werd de ryzing op krachtige wyze hervat. Het uitvoer verbod namelijk ging bij de afkondiging ver gezeld van een officieel regeeringsbericht, inhoudende belangryko mededeelingen omtrent de voedingsmiddelen van Rusland, welko thans tot den volgenden oogst voldoende zyn. Nog meer echter gaf de plaats gehad heb bende buitengewone daling aanleiding tot flinke aankoopen voor geldbelegging, hetgeen terdege meewerkte om de stijgende koersen te behouden. Niettemin is de toestand in Rusland by eene week geleden niets veran derd; men kan dus alweer de leering putten, dat men gewoonlijk te willig zich laat mede slepen door eene paniek of iets wat daarop lijkt. In Brazilië werden rumoerige dagen beleefd. De steeds grooter wordende onte vredenheid tegen den Dictator brak eindelyk in eene omwenteling los, ten gevolge waar van hy van het presidentschap afstand deed. De berichten omtrent dezen opstand en de tevredenheid der Braziliaansehe bevolking met den afloop, deden de koersen sterk (wellicht al te sterk) omhoog gaan. Latere berichten weer maakten melding dat zee- en landmacht op een gespannen voet stonden, waardoor een teruggang in pry's werd te voorschijn geroepen. Wellicht is deze teruggang veeleer toe te schrijven aan de te krasse rijzing. Een dergelijke „ongezonde" groei in tegenstel ling van een, die langzamer, maar van des te vaster aard is is nimmer van langen duur! Zeker is het, dat ten opzichte van Brazilië niet genoeg voorzichtigheid kan wor den aanbevolen; het land heeft nog te veel van een sluime-enden vulkaan. De laatste tijdingen uit Spanje zyn van meer bemoedigenden aard. Als minister van financiën is thans opgetreden de als zeer goed financier bekende minister Camacho. Deze is thans in onderhandeling met het huis Roth schild, ter bekoming van goud tot hulp voor de Spaanscho Bank. Er bestaat thans alle kans voor een goeden afloop. Portugeezen waren aanvankelijk flauw op geruchten dat de minister van financiën, op wien menal do hoop voor verbetering van den finantiöelen toestand had gevestigd, zou aftreden. Dit zou zeker voor het land te be treuren zijn. De laatste berichten vermelden iets naders omtrent de verdere couponbetaling. Deze zou voor het volgend jaar worden ge steld op 2 pet., waarby Portugal zou toe stemmen in het aanstellen eener internatio nale commissie van contrölo over de financiën. Deze berichten echter moeten nog nader bevestigd worden. Aandeelcn Neder la ndsche Handel- Maatschappij, voortdurend dalende in hoofdzaak door gedwongen opruimingen en do meer en meer void winnende meening dat deze instelling door de tabak-crisis, zeer aanzienlijke verliezen moet lijden —De dezer dagen te Keulen plaats gehad hebbende ver gadering der Hollandsche, Engelsche en Duit- sche Stoomvaartlijnen op Amerika, tot vor ming van een bondgenootschap, schijnt een gunstigen afloop te zullen hebben, hetgeen voor do Neder i.-A m erikaansch'e Stoomvaart-Maatschappij van zeer veel belang is. Koloniale waarden in de laatste dagen flink liooger. Do koffieoogst schijnt gunstig te zullen zijn, waardoor naar aandeelen N e d.-I n d. Handelsbank en K o 1 o n i a 1 e Bank nogal veel vraag was. Do positie trouwens dezer twee instellingen schijnt, niettegenstaande de tabak-crisis, van zeer ge zonden aard te zijn. Do aandeelen Centraals poor onder vonden aanmerkelijke verbetering, veroorzaakt door publicatie van belangrijk hoogere ont vangsten. Gewoonlijk verheugt zich eene rijzing op dergelyke gronden in geen langen duur. De door de C i r c u m-E tn e a-Spoorweg- Maatschappij aangevraagde verlenging van den voltooiings-termyn is door de Italiaansche regeering in zoover bewilligd, dat de door de Regeering toegestane subsidie dan ook een jaar later zoude ingaan. Dit is evenwel van geen invloed op rentebetaling of aflossing der Subsidie-Bonds. De minder gunstige geruchten omtrent dc M e r i d a Spoor zyn, zoo niet van allen grond ontbloot, dan toch zeer sterk overdreven. Een feit is, dat eene overstrooming de in spectie der lyn van Regeeringswege heeft tegengehouden. Obligatiën Venezuela konden zich zeer verbeteren, om de eenvoudige reden dat er voor de vroegere daling niet de minste aan leiding bestond. Van de Amerikaansche Sporen valt alleen te vermelden dat de N. Y. Central in Nieuw-York zeer gevraagd en hooger waren op grond dat de ontvangsten voldoende zouden zyn voor uitkeering van 8 pet. op de aandeelen. Men dient echter zeer voorzichtig te zyn met hierop reeds berekeningen te maken! Aandeelen Erie zeer willig met hooge koersen. Er loopen geruchten dat de preferente aandeelen in 4-pcts.-obligatiën zullen worden geconverteerd. Het jaarverslag was tevens bijzonder gunstig. Ontario aan deelen waren nogal gevraagd, waarby weer het gerucht de hoofdrol speelde, dat deze aan deelen werden opgekocht door eene groote maatschappy, ten eindo de controle to ver- krijgen. Overigens is de stemming voor Ame rikaansche waarden gunstiger dan sedert langen tijd het geval was; de toekomst ziet er dan ook niet slecht uit. De tweede vergadering met dames van leden der Leidsche afdeeling der Hollandsche Maat schappy van Fraaie Kunsten en Wetenschappen zal plaats hebben a. s. Woensdagavond, in het Nutsgobouw. Als spreker zal optreden de heer M. J. Mees, uit Haarlem, terwyl mejuffrouw Alida Lutkemann, uit Amsterdam, eenige liederen zal zingen. Den lsten December a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. W. Eyndhoven als ambtenaar ter Gemeente secretarie alhier in functie trad. Ongetwijfeld zullen velen, die hem in zyne betrekking leerden kennen, den jubilaris op dien dag van hunne belang stelling doen blyken. Voor het examen in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek zyn geslaagd de heeren J. B. Meijnen, van LeidenJ. Van Andel, van Bodegrave; G. N. Kruisheer, van Gouda; W. Beek, van Katwijk a/d. Ryn. Wegens het overlijden van den oudsten wethouder der gemeente Ha&erswoude, den heer G. M. Langhout, is er eene vacature als raadslid ontstaan. Door de liberale kies- vereeniging „Vrijheid en Recht" wordt can- didaat gesteld de heer W. Noordam. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school in het dorp te Voor schoten hebben zich aangemeld 118 sollici tanten. Men meldt uit Amsterdam Doctor Bar- nouw, een onzer verdienstelijkste medici, her dacht gisteren zyne 25-jarige ambtsvervulling onder vele blyken van belangstelling en waardeering. Do mede-bestuurders van het „Witte Kruis" voreerden hem een praclitigen platenstandaardzyne oud-leerlingen bij do ziekenverpleging van het „Witte Kruis" een teekening van Do Bock. Van een aantal vrienden kreeg hij een marmeren beeld op voetstuk. De bureaux der Exploitatie-Maatschappij zullen toch te Utrecht biy ven. Het gemeente bestuur heeft op het door den directeur- generaal gestelde tydstip medegedeeld dat het do eischen der Maatschappy inwilligde, o. a. heeft, het beloofd, dat de terreinen, welke het op het terrein Puntenburg nieuw op te richten gebouw van den Cingelweg scheiden, niet bebouwd, maar als plantsoen ingericht zullen worden. By het departement van waterstaat is be reids goedkeuring op den aankoop van de bedoelde terreinen aangevraagd en op spoed in de beslissing aangedrongen. Het reeds bestaand gebouw zal door middel van overbrugging met het nieuw te stichten bureau in gemeenschap gebracht worden. De bewaarder der hypotheken, van het kadaster en do scheepsbewyzen te 's-Herto- genbosch, de lieer A. Bevers, is voornemens tegen lo. Januari a. s. eervol ontslag uit die betrekkingen te vragen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 1 Dec. a. s. niet plaats hebben. By koninklijk besluit is, met ingang van 1 Dec. a s., aan den heer L. A. Reuvens, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd-ingenieur van den waterstaat 1ste kl.,_ behoudens aanspraak op pensioen en met dank betuiging voor de door hem in die tetrekking aan den lande bewezen diensten, en zyn be noemd tot hoofd-ingenieur van den rijks waterstaat 1ste kl. de heer W. F. Leemans,, thans 2de kl.tot idem 2de kl. de heer G. A. Escher, thans ingenieur 1ste kl.tot inge nieur 1ste kl. de heer R. J. Castendyk, thans 2de kl.tot id. 2de kl. de heer H. Wortman, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. do heer A. A. H. W. König, thans adspt.-ingenieur. 1-) Graaf Fedor Wassiljewitsj Ploetowitsj was een van die in verval geraakte edellieden, die men in Rusland bij honderden, zoo niet by duizenden aantreft. „Né dans l'or", gelyk hjj van zichzelven placht te zeggen, had hy die echt Russische opvoeding genoten, als ten deel valt aan de kinderen van voorname en rijke familiën, welke deze opvoeding over laten aan een zwerm van gouvernantes en een paar domme huisonderwijzers. Vier talen sprak hij vloeiend, maar niet een schreef hy zonder fouten. Toen hij volwassen was, werd hy met deze kennis op de jonkerschooi geplaatst, werd officier by de garde-cavalerie en toen by in Moskou in garnizoen lag, stierf plotseling zyn vader, hem een vermogen na latende, dat jaarlyks 60,000 roebels rente afwierp. Graaf Ploetowitsj was toen 22 jaar ouden nam, wyl hy naar zyne meeni :g genoeg üad gedaan voor het vaderland, nu zyn ontslag natuurlijk om naar Parys te gaan en daar zyne kennis der Fransche taal practisch in toepassing te brengén. Na twee jaar was Fedor Wassiljewitsj weer to St.-Petersburg en zocht eene betrok king bij een ministerie. Daar bloedverwanten zich zijner ontfermden, kreeg hy er eene met 50 roebels salaris per maand. De vroegere bezitter van eene jaarlyksche rente van 00,000 roebels, welke hy in Parys had gelaten, had dus thans nog slechts een .jaarlyksch inkomen van 600 roebels, en daarmede kan zelfs de spaarzaamste mensch, die fatsoenlijk eten. drinken en wonen wil, in de dure czaren- stad niet rondkomen. Fedor Wassiljewitsj, die gewoon was zeer royaal te leven, kon het zeker niet. Aanvankelijk hielpen zyne bloedverwanten hem wel, maar daar hy zich, om zyne harts tochten te bevredigen, nu en dan schuldig maakte aan verschillende „onregelmatigheden", welke in ieder ander land zonder twyfel de tusschenkomst der justitie ten gevolge zou den gehad hebben, trokken zy zich ten slotte geheel van hem terug, en zoo kwam het, dat graaf Fedja (eene verkorting van Fedor) na verloop van twee jaar zonder een kopeke op de straat zat, zonder betrekking, ja zonder onderdak. Nu begon by een z-»«'» liederlijk leven te leiden, als alleen in Rusland mogelijk is. Hij leefde van niets en toch leefde hy. Hij at zonder geld, bedronk zich zich zonder geld en sliep op de straat, totdat de gorodomois (de politie) voor een ander onderdak zorgde. Hy bedelde en verdronk de aalmoezen in brandewijn; wanneer hy te lui was om te bedelen, ging hy zonder geld in 4e eerstede beste kroeg, dronk eenige kleine karaffen brandewijn, totdat hy tot betalen aangemaand en de deur uitgeworpen werd. Dat duurde zoo een paar jaar, en de vroe gere cavaierie-officier was een vagebond van de eerste soort geworden. Op zekeren morgen was hy juist weer uit her. cachot ontslagen, waarin hy wegens dronkenschap was gebracht, toen een net gekleede heer hem op de straat aansprak. „Als ik mij niet vergis, dan heb ik het genoegen graaf Ploetowitsj voor mij te zien", zeide de onbekende. „Zeker, ik ben graaf Ploetowitsj", ant woordde de nog half duizelige Fedja trotSch en niet weinig gestreeld. „Mijn naam is Pawlow Nikolai Nikolaje- witsj. Gy herinnert u dat wy elkaar het vorige jaar by Serassimow (een bekend restau rant van den laagsten rang) hebben leeren kennen; men wierp u er uit, juist toen ik naar binnen wilde gaangy vloogt my aan en sloegt my en ik op mijne beurt u; ein delijk kwam de politie, die ons naar den oetsjastok (cachot) bracht. Daar maakte men proces-verbaal op en gy bleeft twee dagen in arrest. Daardoor wist ik, wie ik de eer had gehad te ontmoeten; ik heb het niet vergeten. Maar nu, graaf, hoe gaathet?Hebt gy lust op het weerzien een glaasje'met mij te drinken?" Fedja, die zich het voorgevallene niet meer kon herinneren, kon natuurlijk niets inbrengen tegen deze uitnoodiging, hoe merkwaardig en onverwacht zy ook was. Hy volgde den heer Pawlow, die naar de Hooimarkt ging en een van de vele spelonken aldaar bin- nentrad. Weldra zaten beiden stilzwygend voor eene dampende thee, welke de edele Ploetowitsj aansprak met de gretigheid van iemand, die gedurende eenige dagen niets warms in do maag heeft gehad. Op de thee volgde bran dewijn met broodjes. Pawlow was onvermoeid in het bestellen; hy liet öok nog Bier en sigaretten aanrukken. Eindelyk, na verloop van een halfuur, nadat graaf Fodor Wassiljewitsj verzadigd Scheen en eene sigaretto aangestoken had. begon Pawlow met hem te spreken. Tl ordt vfii vnlod.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 17