It-t over Zooals wc gisteren reeds mededeelden, deed do heer D. i.. C. Knuttel Donderdag-avond in de vergadering van leden der afdeeling Leiden on Omstreken van de Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst eonigo „mededeelingen over gebouwen voor lijkverbranding." Omtrent die belangrijke mededeelingen, (belangrijk vooral, omdat de quaestie der lijk verbranding in onze dagen meer en meer op den voorgrond treedt), welke opgehelderd en toegelicht werdén door plattegronden en ver schillende ,-fb .ldingen van hoofd- en onder deden van gebouwen voor lijkverbranding, laten we hier eon en ander volgen. Do lijkverbranding op zichzelve, zoo ving de heer Knuttel aan, is niets nieuws; immers, reeds in oude, lang vervlogen tijden werden lijken verbrand, hoewel ook toen niet bij alle volkeren. Van de Perzen weten wjj o. a. dat zij do lichamen hunner afgestorvenen niet verhandden, omdat zij het vuur voor heilig hielden en vreesden dit te zullen ont heiligen door 'net te bezigen voor het ver branden van lijken. De Iberiërs gavon do lijken aan de roofvogels, andere volken aan verscheurend' viorvoetige dieren en de Egypte- naren balsemden ze. De Grieken deden twee ledig zij begroeven en verbrandden de lijken. De Romeinen begroeven ze aanvankelijk; later verbrandden zij ze. De eerste Christenen reeds meenden hunne dooden te moeten begraven de catacomben zijn daar als getuigen van deze hunne opvatting. Tijdens de groote Fransclie Omwenteling herleefde de zin tot hot vorbranden van lijken weer, en geen wonder: men volgde toen zoo gaarne de gewoonten der oude republieken To Parijs constitueerde zich in die dagen eene commissie voor lijkverbranding, welke een rapport bij den Raad van Frankrijks hoofdstad indiende, de; goedgekeurd werd. Volgens het plan, in de rapport nedergelegd, zou button Parjjs een groot terrein, een doodenveld, worden beschikbaar gesteld voor het beoogde doel: een veld, omsloten door vier muren, in de binnenzijde waarvan tal van nissen. Vier groote toegangen zouden naar dat veld voeren. In het midden daarvan zou een centraal ver- brandingsm n .i ent worden opgericht, in den vorm eener amide, beneden ingericht als lijkoven, bov-:> dionst doende als schoorsteen. In de pyramid; zou de asch van groote man nen bewaard worden. In de stad zelve zouden vier gebouwen be stemd worden tot voorloopige bewaring der te verbranden lijken, gebouwen van eigen- aardigen'Vorm, met een drievoet in het midden, waarop weln kende oliën zouden gebrand kunnen worden. De lijken moesten worden gelegd op marmeren tafels en zouden in door vier paarden (door vier mannen te voet geleid) getrokken lijkwagens, met een commissaris en twee trombonisten vooraf, 's avonds wor den overgebracht naar de vorbrandingsplaats. De bloedverv nten zouden kunnen volgen, hetzij to voel of anderszins, en do stoet zou gesloten worden door militairen. Dit aange- hun tiran uit don weg te ruimen en aan do justitie over te leveren. Zóó groot was echter de vrees voor de macht van dezen man, dat niemand het waagde tegen hem op te treden, totdat hij, dank zjj die verblinding, welke zich uu en dan van de handigste en meest geroutineerde misdadigers meester maakt, ziehzelven aan de justitie overleverde. Twee misdadigers, die hjj in het geheel niet kende en die hjj onder geene omstan digheden had mogen vertrouwen, zette hjj aan, in oen kantwinkel een diefstal te plegen. Voor den diefstal betaalde hjj hun een paar pond sterling en bezorgde den vol genden dag de eigenares van den winkel het gestolene voor twintig pond sterling torug. De beide dieven meldden zich echter plotseling als kroongetuigen aan tegen Jo nathan Wilddeze werd gevangengenomen en een gerechtelijk onderzoek tegen hem in gesteld. De Regulateur" echter was zoo handig en wist zich door geld en door zjjne rela ties zoovele goede verdedigers, zoovele ge tuigen te verschatten, wist, terwijl hjj in voorarrest zat, zooveel vlugschriften de wereld in te zenden, dat hjj zjjne veroordeeling bijna ontging. Met trots kon hjj nameljjk beweren, dat lijj alleen in het laatste jaar 35 straat- roovers, 22 inbrekers en 10 van de depor tatie wederrechteljik teruggekeerde personen aan de politie overgeleverd had. Hjj schreef eene brochure, waarin hjj zich roemde als den weldoener der menschhoid, nomen plan kwam echter niet tot uitvoering en de lijkverbranding geraakte op den achter grond tot 1869. Toen stierf in Italië een radjah, die den wensch had geuit te wordon verbrand, in gevolge de gebruiken zjjner nationaliteit. Bui ten Napels werd, na verkregen verlof daartoe, een brandstapel opgericjit van welriekend hout. Het verbrandingsproces veroorzaakte echter veel walm en duurde 24 uren. Die weg kon dus voortaan niet meer gevolgd worden, was niet de weg, on de mannen der wetenschap, inzonderheid in Italië, togen aan het werk met proefnemingen, om alzoo tot het beste, meest practische ljjkverbrandingssystoem to geraken. Tjjdens den oorlog van 1870 '71 ontstond er, zoo deelde spr. terloops mede, ziokte door de verzameling van Ijjken op de slagvolden. Men besloot daarom ze „en masse" to ver branden, na ze begraven, ovor de Ijjken de aarde geljjk gestoken en deze met vluchtige olie, met chloorkalk en eene groote hoeveel heid toer, alle poriën vullende, begoten en bedekt te hebben. De aangestoken brandstof drong dóór en dóór on eeno zóó ontzettend groote hitte word ontwikkeld, dat nog maar een vierde van de dierljjko bestanddeelen over was en dat wel in verpoederden toe stand. Later voerde men zulke verbrandingen in massa anders uit, nl. met vervoerbaro ljjkovens. Vooral chemisten in Italië, zoo zagen we leeds, namen proeven op het gebied der lijkverbranding, o. a. met gasvlammen in eeno sarcophaag. De professoren Polli en Gorini bestudeerden ijverig dit onderwerp en met succes. Laatstgenoemde vond zelfs eeno vloei stof uit, waarmede, door vereeniging met eon dierlijk bestanddeel, eene blauwe vlam ont stond en oogenblikkeljjk verbranding intrad. In het klein en in theorie bleek dit goed te gaan, maar in de practijk niet. Daarop girig Gorini over tot uitdenking van een ljjkoven. en met hem ook anderen. Zjj trachtten te voldoen aaa de vereischten, welke bjj ljjkc-n- verbranding moeten gesteld worden. Er mag in de handeling niets stootends zijn voor de toeschouwers; er mag geene onaangename lucht waar te nemen zjjn; er mogen geene verbrandingsproducten to zien w ezenhet verbrandingsproces mag niet te lang duren en ook niet te kostbaar zjjn. Behalve vele anderen hebben voornamelijk Gorini en Siemens het met hunne ovens reeds ver gebracht. Bjj den oven van Gorini strjjkt de vlam, door liout gevoed, langs het. lijk; bij dien van Siemons (gasoven) komt het Ijjk in het geheel niet met do vlam in aanraking liet vergaat alleen door eene zeer folio hitte. Bourry heeft den oven van Siemens ver beterd en verkreeg daardoor eene veel snellero verbranding, eene niot gering te achten ver betering. Het verbrandingsgebouw bestaat evenwel niet enkel uit een oven, maar moet ook ge legenheid bieden voor het neerzetten van de lijken en voor verschillende uitvaartplechtig heden. en wist den gezworenen nog op den dag der terechtstelling een omvangrjjk geschrift te doen toekomen, waarin alle getuigen, die tegen hem optraden, verdacht gemaakt werden. Niettemin waren de bewjjzen zóó verplet terend, dat hij veroordeeld werd, en onder de daverende toejuichingen van het publiek word den 24sten Mei 1725 Jonathan "Wild, de „Regulateur", te Londen opgeliangoti. Na zijn dood verschenen een aantal boeken en brochures over hem, waarvan de meeste zeer veel fabelachtigs bevatten, hetwelk in het geheel niet in overeenstemming is met do feiten. Ongetwjjfeld was deze misdadiger een genie in zjjne soort en in eene staats betrekking zou hjj misschien een beroemd man zjjn geworden. Mary Millimer, zijne geliefde en mede plichtige, had hem reeds voor vier jaar ver laten hjj had haar eene levenslange rente toegekend en onderhield steeds een vriend schappelijk verkeer met haar. Jonathan "Wild heeft Londen en geheel Engeland millicenen afgezet, en dat hjj zich vijftien jaar lang staande hield, was alleen mogelijk doet' Engelands eigenaardige wet geving, door zjjne groote kennis van de misdadigerswereld en door zjjne groote gaven. Hij heeft dan ook geen opvolger gehad. Nooit is er, noch in Engeland, noch in eenig ander land, weer zulk een „Regulateur" orgestaan, en het is te hopen, dat hjj ook in de toe komst eenig in zjjne soort zal blijven. Het neerleggen voor de verbranding moet zoo min stuitend zijn als maar eenigszins mogeljjk is. Men moende liet best to doen het voor te stellen alsof men het ljjk begroef; eene wel eenigszins primitieve handeling, zeide do heer Knuttel. Man is toch vóór of tegen de lijkverbranding 1 Het vuur te zien is echter ontegenzeglijk zoer stuitend. Do kist dalo veeleer, als nu gewoonljjk geschiedt, onge merkt in den ovenhet daarop liggende breede kleed dekt vanzelf de opening. De plaats van den eigenljjken oven is ver schillend: gelijkvloers (Zürieh) en onder den grond (Gotha). Het gebouw moet een plechtig ulterljjk bobben. In Engeland maakte men er te Woking oeno Gothische kerk van, met een toren als schoorsteen. Het crematorium van Stokliolm wordt zeer geroemd en is, volgens de opvatting van spr., buitengemeen geslaagd. Het is bij zonder origineel, geïnspireerd door klassi- cisme en door de grafmonumenton der oude volken, en ligt in eene zeer schoono omgeving. Bjj de meesto der gebouwen voor het be sproken doel is de renaissance-vorm gevolgd, zoo te Gotha, met eene groote urnhal in het midden en in de zijvleugels lokalen voor den dienst. In liet gebouw behooren ook tozjjmzaUn voor het maken van sectie en om den dood te constateeren, voor ce plechtigheden en voor de familie om er bjjeen te komen. Het plan voor Hilversum, waar, zooals be kend is, een crematorium fmet koepelvorm) zal opgericht worden, geeft ééne groote hal aan. Volgens spr. is een afzonderlijke receptie-zaal bepaald noodzakelijk. In Italië en Amerika, waar vele lijken verbrand worden, moet eeno flinke ruimte zjjn voor het bewaren der urnen met de asch, voor zoover die niet door nabestaanden worden medegenomen naar huis. Er is ook sprake geweest van het oprich ten van een crematorium op een terrein in of nabij Leiden, waarvan echter is afgezien. Een ontwerp voor dat gebouw, ook met koe pelvorm, doch overigens anders ingericht dan dat te Hilversum, minder eenvoudig, werd door den heer Knuttel ontworpen on ons getoond. Hjj deelde tevens nog mede dat een hjkoven enz. van Siemens-Bourry ongeveer 1-2000 mark of f S000 zal kosten. Zjjne voordracht werd met aandacht ge volgd en verdiende dat ongetwjjfeld om hare duidelijkheid. Gemeenteraad van Aarïandencen. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren W. Van Egmond en mr. C. Van der Leo. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling geschiedt van de missive van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1892, der raadsbesluiten modelion A. en B., dienstjaar 1891, van hot goedgekeurde 1ste suppletoir kohier wegens hoofdeljjken omslag, dienstjaar 1891, en van de besluiten tot het aangaan eener geldleening ad f 3000 en het amoveeren der Aarbrug. Benoemd worden tot gemeente-genecsheeren voor het dienstjaar 1892 de heeren J. J. M. Kichelle en dr. J. E. Alberts. De voorzitter doet mededeeling van het afwijzend besluit der Provinciale Staten op de aanvrage om subsidie in do kosten van ver nieuwing der Aarbrug,daarbij tevens wjj- zende op de zonderlinge redeneering in de openbare Statenverslagen, ais zoude die afwij zing in de eerste plaats het gevolg zjjn van liet feit, dat het werk reeds aanbesteed en do zaak dus afgedaan was, toen de Staten leden daarop moesten beslissen. Naar aanleiding hiervan doet de voorzitter medodeoling van de wjjze, waarop hjj zich verplicht heoft gezien deze geheel onjuiste redeneering te logenstraffen. Hierna stelt do voorzitter, ingevolge 's Raads vroegere beslis sing om bjj subsidie-weigering de zaak nader in gezette overweging te nemen en aanne mende dat de afwjjzing steunt op de niet- erkenning van hot Provinciaal belang der zaak, zoodat de Raad haar uitsluitend te be zien heeft uit een oogpunt van huishoudelijk gemeentebelang, namens B. en AVs. voor, alsnu, behoudens do goedkeuring van de Gedepu- teerdo Staten, te besluiten: a. tot intrekking van zijne besluiten tot verlaging on beweeg- baar-making der Aarbrug en het in een vol gend dienstjaar horstellen van de bedoelde brug in haren ouden vonn en het inmiddels aanbrengen van de noodige herstellingswer ken, ter bevoiliging der passage. Eenparig wordt in dien zin besloten. Vervolgens wordt goedgevonden de begroo- tingspost „belooningen en eertbljjken", in zake lager onderwjjs, zoodanig te verhoogen, dat die post aan B. en Ws. voldoende ruimte aanbiedt om daaruit op het aanstaand St.- Nicolaasfeest ook aan de bjjzondere scholen een evenredig aandeel te kunnen aanbieden. Naar aanleiding eener beschikking van Djjk- graaf en Heemraden van den Amstel en Nieu- wer-Amstel, houdende voorwaarden voor de verplaatsing van den steiger nabjj het stoom gemaal „Noptunus", wordt besloten, die voor waarden, als zjjnde al te bezwarend, niet aan te nemen en den steiger op zjjne tegenwoor dige plaats te behouden en in een voldoenden staat te brengen. Besloten is het den 27sten Mei 1890 ge nomen besluit, bepalende de leervakken, op do openbare lagere school aan de Lage Zjjde te onderwjjzon, aan te vullen in dier voege, dat het- vak j, de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, zal worden ingevoerd op 1 Januari 1S92. Ingevolge in de vorige vorgadering gedane toezegging, legt de voorzitter den Raad een concept-reglement van orde voor, dat, na opheldering van de bedenkingen, door de heeren Van Muiswinkel, Van Bonsum "Waal- kes en AVolmerstett daartegen geopperd, een parig wordt vastgesteld. Bjj do gewone hoofdelijke omvraag aan het einde der vergadering brengen verschil lende leden hunne opmerkingen te berde betreffende hot onderhoud der wegen, welke, dj meerdere en mindere gegrondheid daarge laten, het bewijs leveren van de moeilijkheid tot uitvoering van dat werk tot aller ge noegen. Niets meer aan do orde zjjnde, wordt de vergadering gesloten. Goinougd Nieu w s. In verband met een zeer veront rustend bericht in een der bladen betreffende den toestand van den heer Oscar Carré kan liat „Hbl." mededeelen, dat dit bericht gelukkig onjuist is. "Wel is do toestand van den heer Carré vooreenigen tijd zeer bedenkelijk geweest, maar de laatste dagen was eene belangrijke verbetering to bespeuren. Do toestand is zóó, dat do geneeskundige van den heer Carró er geen bezwaar in ziet dat zijn patiënt Maandag of Dinsdag zijne kamers verlaat en in de buitenlucht komt. Het weder optreden bjj de voorstellingen zal eerst eenige dagen later plaats vinden. Uit Bombay komt een zonder ling verhaal over de vermoedelijke oorzaak van het hevig woeden van cholera aan boord van de in de haven liggende oorlogsschepen ...Marathon" en „Redbreast". De verklaring, door de equipage van die ziekte gegeven, en vast door haar geloofd, is dat zij word mede gedeeld door eene donkere, geelachtige wolk, welke over het schip heentrok, onmiddelljjk vóór de eersto slachtoffers werden aangetast. Een correspondent van een dagblad te Bombay heeft aan dat. verhaal niet weinig crediet ge geven door verschillende soortgelijke gevallen op te noemen, waarin cholera uit eene wolk ontstaan is. Het opmerkelijkste voorbeeld be treft een bark, welke nu 35 jaar geleden in de haven van Kurrachoo voor anker lag. De wolk trok hier alleen ovor het voorste ge deelte van het vaartuig en zond eeno regen bui neer, welke alleen dat gedeelte van het dek nat maakte. Aan den anderen kant. was liet schip volkomen droog. Kort na den regen val kregen al de matrozen, op wie de bui was neergedaald, een hevigen aanval van cholera, en een aantal hunner bezweek aan dien aanval. Het geval van de „Marathon" en de „Red breast" is te zonderlinger, omdat de cholera gevallen zich tot die beide schepen bepaalden, en de stad geheel vrij van dio ziekte was. Zekere M'Carey, die gebluft liad dat hjj van de beroemde brug te Brooklyn zou springen, heeft dit Zondag in beschonken staat gedaan. In zjjn val van 150 voet bui telde hij tweemaal om en verdween in het water, om niet weder boven te komen. Aan boord van een Turksch oorlogsschip, dat troepen naar Konstantinopel bracht, is ton gevolge van oneenigheid bjj het spel, muiterjj uitgebroken. Vóór de orde her steld kon worden, waren roeds verscheidene matrozen gedood on vele gewond.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10