fr. 9745. Vrijdag 27 November. A0. 1831. feze (Courant wcrit dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Premie voor de feugd. Mannen van Sta-vast, Janmaat in de Oost, Leiden, 26 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidec per 3 maanden....1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek® Nominera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.1?$. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt /"0.10 berekend. Eerste Blad. Het buitengewone succes, waarmede onze Prentenboekjes door de Abonné's zijn ont vangen, beeft den Uitgever, mede met het oog op St.-Nicoiaas, doen besluiten, eene premie te geven voor de meer gevorderden. Hy heeft daartoe het oog laten vallen op de Historische Verhalen van P. Louwekse: of de Oost-Indische Compagnie onder den Gouverneur-Generaal Jan Pieterszoon Koen en of vestiging van het yedcriemd-sch gezag op Celebes, twee geschiedkundige verhalen voor ond en jong Nederland. Het is bekend wolk een prettig en onder houdend verteller do heer Louwerse is. Met graagte werden zijne werken door de jeugd ontvangen, maar ook door ouderen worden ze gaarne gelezen. Uit elk zyner werken blijkt welk een vurig vereorder van Nederland in zyne dagen van worsteling en kracht de schryver is, en hy is er stellig van overtuigd dat het voorbeeld der Vaderen krachtig werkt op het tegenwoordige geslacht. Wordt in „Mannen van Sta-vast" de tyd van den gouverneur-generaal Jan Pieterszoon Koon geschetst, in „Janmaat in de Oost" wordt oen tafereel gegeven uit het leven van een zyner opvolgers, Joan Maetsuykcr, niet zoozeer omdat do schryver dezen beschouwt als de evenknie van Koen, maar wel omdat er onder diens langdurig bestuur van 1653 tot 1678 genoeg voorviel, dat vermelding verdient. De bon, waarmede deze geïllustreerde, leerrijke en gezellige geschiedkundige verhalen aan ons Bureel, elk tegen betaling van 5:5 Cents, kunnen wordc-n afgehaald, zal binnen enkele dagen in ons blad worden afgedrukt. Het eeno deel telt 213 en het andere 196 bladz. Do gewone liandolspiijs is ƒ1.GO per deel. De eerste spreekbeurt in de Volksbijeen komsten werd gisteravond vervuld door ds. li. Koopmans van Boekeren. Do benedenzaal dor Stadszaal was wel niet geheel, maar toch zeer goed bezet. Het is bekend dat men onzen stadgenoot steeds gaarne ziet optreden en dat hy zyn gehoor immer aangenaam weet te onderhouden. Dit was ook nu het geval. Met zijne verschillende ten besto gegeven novellen, w. o. „de Recruut" enz., wekte hy voortdurend de hilariteit op, zoodat men een zeer gezelligen avond doorbracht en den spreker hoogst dankbaar was. Dit is een goed begin voor de winterbyeenkomsten. - De firma Blankenberg en Co. alhier heeft een feest-catalogus voor St.-Nicoiaas uitge geven. Gewoonlijk is by zulk eene gelegenheid de keuze zeer moeilyk, wanneer men iemand iets ten geschenke wil aanbieden men raakt soms zelfs bet spoor bijster, en daarom kan deze catalogus, waarin pracht- en plaatwerken, belletrie, jongens- en meisjes-boeken in vel schillende talen zyn gerangschikt, uitstekend dienst doen als eene handleiding in den chaos van titels. Verder vindt men er in vermeld eene menigte bureau- en luxe artikelen enz. Het is inderdaad een duidelyk, net gedrukt en gemakkelyk ingericht boekje, dat bovendien versierd is met vele aardige plaatjes uit werken van verschillende binnen- en buitenlandsche proza-schrijvers en dichters. Uit dezen door den boek-, muziek- en kunsthandel der firma Blankenberg en Co. aangeboden feest-catalogus kan men zien dat haar voorraad werkelyk zeer groot en belangryk is. Examen L. O.Wisk. (art. 65). Geslaagd de heer W. Uytenboogaart, van Bodegrave. Examen gymnastiekVrye en orde-oefenin gen. Geslaagd de heer J. De Bruyn, van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Werkendam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrydag- avond om 10.15 bezorgd zijn. De wyzo van verzending behoort duidelyk op hot adres vermeld te worden. Aan J. N. De Vogel, wachtmeester-pikeur by do Kon. Mil. Academie te Breda, is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen. Blykens het dezer dagen verschenen „Jaarboekje voor het Notarisambt" zijn, tus- schen 1 November 1S90 en 1 November 1891 tot notaris benoemd 36 candidaat-notarisscn en bleven op laatstgenoemden datum nog aanwezig 1195 candidaat-notarissen, waarvan 62 uit het jaar 1891, 71 uit het jaar 1890 en 471 uit de daaraan voorafgaande tien jaren, torwyl het maximum van het getal notarissen 844 bedraagt. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam is o. a. voor de inrichting van de voormalige St.- Anthoniewaag tot gemeentelijk archiefgebouw het voorgesteld bedrag van f 14,200 toege staan en heeft de vroegere wethouder, de heer Driessen, daar ditvermoedelyk do laatste vergadering was, die hy zou bywonen, den Raad dank gezegd voor het vertrouwen, do vriendschap en de medewerking, gedurende 25 jaar hem geschonken. Do voorzitter dankte don heer Driessen onder luide toejuichingen in naam van den Raad en de burgery voor zijne toewyding. Door de heoren W. H. Nolthenius en J. M. T. Bungener aldaar, is by den Gemeenteraad ingezonden een nieuw (vyfdo) plan tot be bouwing en exploitatie van do Museumter- reinen en voor aanleg van verbindingswegen, met dit plan in verband staande. De Hollandscbe IJzeren-Spoorweg-Maat- scliappy heeft besloten na de levering van de 24 locomotieven uit Engeland, waarvan reeds 2 in gebruik zijn genomen, wolko uitstekend voldoen, alsnog eene levering van een gelijk aantal te doen plaats hebben, zoodat alsdan in den laatston tyd 58 machines (waarvan 10 overgenomen van het Staatsspoor) door deze Maatschappij zyn aangeschaft. Iedere Engelsche machine kost f 40,000. By do uitgevers de lieeren C.ebr. E. en M. Cohen te Arnhem en Nijmegen, zijn versche nen ten vervolge all. 56 en 57 van „Stanley's Vervolg, Jephson, Enrin-Pacha in do Equate- riaal-provincie". Tweede ICamer. Zitting van heden. By hot voortgezet begrootingsaebat vei klaarde de heer Van Beuningen de daden der Regeering af te wachten en voorloopig voldaan te zyn. De heer A. Van Dedenr critiseerde de finan- tiëele voornemens der Regeering en de intrek king der Legerwet van het vorige Kabinet. De heer Hintzen waarschuwde tegen staats inmenging op sociaal gebied. De heer Roesingh drong aan op bevorde ring der belangen van het platteland. De heer De Beaufort verdedigde do Regee ring en ried bezadigdheid bij het nemen van horvormingen aan. De heer Rutgers drong aan op belasting herziening. vooral van het plaatselyk belas tingwezen en de mutatierechten'. De heer Van Houten was voor eene ruime kiesrechtwyziging, maar inmiddels konden andere zaken behartigd worden. De heer Borghesius bestreed den heer Rutgers en verdedigde het voornemen lot belastinghervorming. Aan de inspecteurs van de verschillende wapens is door den minister van oorlog op gedragen, met elkander in overleg te treden tot het indienen van voorstellen tot uniform- verandering voor het leger, aangezien het door genoemden minister niet wensclielyk wordt geacht, alléén voor het wapen der in fanterie eene uniform-verandering in het leven te roepen, waartoe aanvankelijk het plan hoeft bestaan. Den verschillenden corps commandanten is dan ook aangeschreven, hunne voorstellen tot verandering en wyziging van uniform met spoed aan hooger hand in te dienen. Reeds thans kan byna met zekerheid wor den gezegd, dat de scbako we) geheel zal komen te vervallen, waarnaar reeds goruimen tyd verlangend wordt uitgezien, omdat die door den gebruiker als een ondoelmatig, zwaai en lastig hoofddeksel wordt beschouwd. Wolk soort of model van hoofddeksel daarvoor in de plaats zal treden, is nog geheel onbekend. Yoor troepen te paard on te voet zal dit echter wel verschillend moeten zyn. Ook zullen zeer waarschynlyk de onooglijke chevrons voor langdurigen dienst vervallen en daarvoor medailles van brons, zilver en goud, naarmate van het getal der dienstjaren, in de plaats treden. Dit zal zeker eene zeer gowenschte verbetering zyn, aangezien het bekend is dat do roode chevrons, welko thans aan onderofficieren en minderen voor 0 18- en 30-jarigon dienst worden verleend, door hen liever niet dan wel worden gedragen. (U. D De Staatscourant var. 26 dezer bevat een uittreksel uit het reisrapport van den com mandant van Hr. Ms. gaffelschoenc-r „Argus", van 3 tot 9 dezer, tot het oefenen van politie toezicht op de visschery. By koninklijk besluit is aan den heer H. P. N. Muller, koopman te Rotterdam, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van Officier d'Académic, hem dooi den minister van Openbaar Onderwy's en Schoono Kunsten der Fransche Republiek geschonken. Aan D. F. Boogers, eervol ontslagen bode by bet departement van buitenlandsche zaken, een jaarlykscli pensioen toegekend van 293. Aan jhr. C. Hartsen, eervol ontslagen minis ter van buitenlandsche zaken, een jaarlyksch pensioen toegekend van ƒ3334. Benoemdhij het wapen der inf., by het lste reg., tot majoor, de kapt C. T. Verkerk, van het 5do reg.; tot lsten luit., de 2deluit. J. A. C'amerling Helmolt, van het corps; by het 3de reg., tot kapitein, do lste luit. K. G. Van der Mandelo, van het reg grenadiers en jigers; tot lsten luit., de 2de luit. J. M. C. Yeimando, van het corps. Geiiteugd Nieuws. Even nadat ons vorig nommer was afgedrukt, ontstond hier ter stede weder om (in deze week voor de derde maal) brand, uitmaal op de Eorto Mare hoek Spijkerboor- sloeg in het voor bergplaats ingerichte perceel van den heer A. J. Groen P.Jz., wonende op .le Haarlemmerstraat, winkelier in parfumo rie-n. spiritus, zeepen, verfwaren en verdere anikolen, tot de drogistery behoorendo. Een groote voorraad daarvan was in genoemd pakhuis opgeborgen, zoodat het vuur er ruim schoots voedsel vond. De vlammen sloegen dan ook met felle woede alle openingen en hoog liet dak uit. Dank zij echter het optreden der brandweer (het eerst was er de spuit uit de nabijgelegon Brandewynsteeg) bleef de brand tot dat eene pand beperkt, hoewel eerst gevreesd werd dat de aangrenzende perceeien niet viy zouden blijven. De bewoners daarvan kwamen geluk kig alleen met den schrik vry. Grooto vrees bestond er ook voor twee vaten petroleum, welke zich in het brandende perceel bevonden. Met haken wist men ze echter uit het gebouw, de vlammen door, op straat te krygen on verder in veiligheid te brengen. Het perceel, eigendom van den hoer F. Do K. Jr., die het vroeger voor zoutpakhuis bozigdo, is zoogoed als geheel uitgebrand en was, evenals do inhoud, doch deze laatste te laag, verzekerd. Door hot luiden der brandklok kwam in den omtrek van de plaats des onheils ontzaglyk veel volks op de boen, alsmede de schutterij om met do politie het terrein op verschillende punten af te zetten. De stoomspuit kwam ook wel aangerukt, doch op een oogenblik, dat ze geen dienst meer behoofde te doen en dadeiyk weer kon inrukken. De kleine handspuit „het drietje" bleef tot dos nachts halftwee het perceel be waken, nadat alleen om één uur zich nog een weinig vuur vertoond had. Hedenmorgen om halfnegen rukten de boido bataljons van het 4de regi ment infantorie uit tot het maken van oen militairen rnarsch. Do te volgen route was overlYarmond, Piet-Gijzenbrug naarNoordwijk en daarna terug. De muziek deed den troep uitgeleide en was te 2 uren weder by de Laan van Ende- gcest buiten de vm. Rynsburgschepoort present, ten eindo den troep in te halen, zoodat om ongeveer 3 uren allen met blozende gezich ten, door het frissche weder, de kazerne bin nenrukten. Door do ge meen te-politie te Oegstgeest is tegen drie personen, wenende te Rynsburg, procos-verbaal opgemaakt wegens diefstal van krentenbrood uit den brood-depot winkel van H. Van G. aldaar. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeldo heden R. L., die als colporteur voor de boekhandelaarsfirma V. S. eenigo be- stelbiljetten valschelyk met den naam van verschillende personen ondertec-kende c-n ais echt gebruikto, wegens valschheid in geschrift 4-inaal gepleegd, en opzetlelyke gebruikma king van hel vorvalschte geschrift, 3 maal gepleegd, tot 8 maanden gevangenisstraf, waaronder medegerekend 1 maand voorloopig ondergane hechtenis; de vrouw, die zich eene anrieke kom toeeigende, tot 2 maan den - eeno andere vrouw, die terecht stond wegens diefstal van goederen van een kastelein, welke goederen zy in de Bank van Leening verpandde, tol 1 maand; den koetsier, die zich met behulp van een valschen sleutel schuldig maakte aan diefstal vail haver ten nadeele van zjjn vroegeren baas, tot 1 maand do naaister, dio zich te verantwoorden had wegens diefstal van sigarenpijpjes uit een winkel in de Vlamingstraat te 's-Hage. tot 1 maand; den man, die zich in dronken schap tegen de politie verzette en een agent in de hand beet, tot 1 maand gevangenisstraf. Een allertreurigsten indruk maakte lieden do verschijning op de bank der beschuldigden voor de Haagsclie recht bank van eene moeder met een zuigeling en haar 13-jarigon zoon, beklaagdde laatste van diefstal van schoenen enz. ten nadeele van een winkelier, bij wien hy als loopjongen in dienst wasde moeder van het opzettelyk ten geschenke aannemen van schoenen en pantoffels, wetende dat deze door haren zoon gestolen waren. De jongen eigende zich de gestolen voorwerpen ook gedeeltelijk ten eigen bate toe. Het bleek dat de vrouw en zoon verscheidene maldri door medelijdende- per sonen uit hunne armoede waren geholpen, doch dat dit in hunne levenswijze geene verbetering heeft kunnen teweegbrengen. Naar aanleiding hiervan ontving de vrouw dan ook eene ernstige vermaning van den president. Ook achtte de president zich verplicht enkele j in deze zaak gehoorde gc-tuigeii te wijzen op de onvoorzichtigheid om tcgc-n een geringen prijs goederen te koopen, onder omsiandig- heden, welke het vermoeden wettige: dat de

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1