Vergadering van Nijverheid. De gisteravond gehouden vergadering van het Nijverheids-departement word door een vrij groot aantal leden en geïntroduceerden bijgewoond. Na het lezen der notulen bracht de heer C. R. Van Ruyvon een belangrijk vorslag uit over de dezen zomer gehouden algemoene \crgadering, waarvoor hem onder applaus der aanwezigen door don voorzitter werd dankgezegd. Modedeeling werd gedaan van do toetreding van 2 nieuwe leden en dat hot tijdschrift l iet het nieuwe jaar door een Weekblad zal vervangen worden, dat aan de leden per post zal worden toegezonden. Door den voorzitter werd alsnu het een en ander medegedeeld over aluminium. Dat metaal doet in den laatston tijd veel van zich •spreken om zijne goede eigenschappen eener- zjjds en ten andore om den lagen prijs, waarvoor het thans te krijgen is. Immers, sedert de voorzitter voor ongoveer 3 weken in eene bestuursvergadering toezegging gaf dezen avond zijne voordracht te houden, had den sprekers in andero plaatsen ook dit onderwerp behandeld. Was voorheen het metaal aluminium slecht als curiositeit be kend, toch hebben verschillende scheikundigen en natuurgeleerden beproefd dat metaal af te zonderen, o. a. Davy in 1307, die aluin aarde door een electrischcn stroom wilde ontleden. In 1827 trachtto Wöhler door mid del van kalium uit chloor-aluminium het metaal vrij te maker, doch dit gelukte hem slechts in zooverre, dat hy een zwart poeder verkreeg; eerst 18 jaren later kreeg hy na onvermoeide pogingen het metaal in korrels. In 1S5-1 gelukte het Henri St.-Clair Doville het metaal te winnen door kalium te vervan gen met natriumvoor de bereiding van cén KG. aluminium had hy evenwol 3 KG. natrium noodig, dat destyds fr. 2000 per Kilo kostte, later fr. 300 en thans fr. 10, on zelfs is deze laatste prys nog te hoog in verhou ding tot den fabrieksprijs van aluminium thans. De methode, waarnaar hy werkte, was krioliet, eene verbinding van natrium, alu minium en fluoor met natrium te smelten; een groot gedeelte van zyn vermogen heeft Deville aan zijne onderzoekingen ten koste gelegd en hij word door Napoleon III niet onbelangrijk finantièel gesteund, zonder echter het winnen van aluminium op eene voor de groote industrie toepasselyke wijze veel te hebben vooruitgebracht. Eerst in den laatsten tyd is het verkrijgen van dit metaal met behulp van electriciteit eene nieuwe phase ingetreden. Te Neunhausen, by Schaffhausen a/d Ryn. bestond voor eenige jaren eeno ijzerfabriek, welke niet prospereerde, waarom de familie, die de fabriek bezat, tot liquidatie besloot over te gaan. Hen kwam toen op den inval om de ijzerindustrie te vervangen door eene aluminium fabriek. Aan twee ingenieurs, d'Hér- roult en Kiliany, die ieder voor zich eene uitvinding op dit gebied gedaan hadden, werd door een consortium, dat zich te Zurich ge vormd had, de leiding van de fabriek opge dragen en zoo vestigde zich do Aluminium- Industrie Actiên-Gesellschaft met een kapitaal van 10,000,000 fr. en heeft de fabriek eene dagproductie van 1000 KG. Concessie werd gevraagd en verkregen om van uit den water val de benoodigde kracht te trekken en door eene 60 II. breede buizenlciding worden drie turbines gevoedde watoraanvoer per seconde mag niet meer dan 20 M3. bedragen. Dezo is evenwel voldoende om twee turbines elk van 600 pk. en eene van 300 pk. te dry ven. Aan het slot van zyne rede vertoonde spr. ons met de kalklicht-iantaarn do op den muur geprojecteerde photographieën van de fabriek, turbines, magneet en ontledings- en gietovens. De twee zeer snel draaiende turbines, welke in het sous-terrain zyn opgesteld, brengen door middel van eene vertikale as de dynamo's in beweging, terwyl de kleine turbine (300 pk.) de magneet voedt. Dezo weegt 12000 kg. en heeft 12 polen; de armatuur is in verhouding; door deze reuzenmachine wordt b(j eene spanning van slechts 30 volts eene stroom- sterkte van 14000 ampères opgewekt; ter wyl voor eloctrische verlichting hooge span ning vereisclit wordt, is dezo hier in de fa briek niet noodig. De hierboven genoemde ingenieurs hebben ieder eene eigen methode; d'Hérroulf gelukt liet slechts aluminium met koper te verbinden en zijn toestel bestaat in hoofdzaak uit een met koolpiaten 'oekleeden metalen bak, waarin zicil een aantal onderling vei bonden koolstaven op- en noder bewegen kan. Deze koolstaven vormen do positieve poolonder aan den bak bevindt zich tusschen twee koperon staven de negatieve pool. AVordt nu de stroom ge sloten, dan brengt de galvanische stroom in den bak zich bovindendo stukken koper, die er van hoven ingeworpen worden, aan het glooien en ten slotte aan het smelten. Door oene tweede opening aluminum-oxyd toege voegd, smelt dit tevens en vermengt zich onmiddellijk met- het kopermetaal tot alumi- nium-brons. dat onder uit den bas in vormen wegloopt. Kiliany daarentegen maakt zuiver alumi nium metaalin een insgelyks uit koolpiaten bestaanden hak bevindt zich cer.e groote kool- staaf, welke naar alle zijden links en rechts, op en neer kan bewogen wordendeze ver plaatsbare toestand werd uitgedacht omdat het aluminium, zoodra het aan de oppervlakte komt, korstig wordt. De positieve beweegbaro pool werkt nu tevens als roorlepel, welke allo korsten woer in de vloeibare massa mengt. Do door den galvanisehen stroom opgewekte hitto is zóó groot, dat men die byna niet by benadering opgeven kan. Do aluin-aarde smolt evenwel en is glashelder. De aluminium wordt afgescheiden er, de zuurstof vermengt zich nut de kool als kooloxyde en wordt afgevoerd De physische eigenschappen van aluminium zijn: specifiek gewicht 2.64, ongeveer7-maal lichter dus dan goud en 2 7-maal lichter dan het lichte metaal-zink; het is blank van kleui, smelt eerst op eene temperatuur van 700 C., de specifieke warmte is zeer hoog, zoodat het i.iet spoedig afkoelt; het kan geslagen en Lot draad getrokken worden. Do chemische eigenschappen zyn: dat het onveranderlijk is in de lucht, door zwavelzuur en salpeterzuur niet wordt opgelost en daarom overeenkomt met de edele metalen goud en platina, en zoutzuur zeer snel oplost on hierin weer de gelijke is van do niet-odele metalen. Zwavelwaterstof doet het niet veranderen en heeft dit dan ook op zilver voor; organische zuren, azyr.zuur onder anderen, tasten het metaal niet aan, en doen zij dat, dan zyn de oxvden niet vergiftig; zeewater heeft er geen invloed op. Nu komt echter de „maar"bytendo kal: en natron tasten dit metaal wel aan, zoodat voorwerpen voor de huishouding, daal zit ge. maakt, niet met zeepwater kunnen gewas- schcn worden Dat is eene groote schaduwzijde. 't Is bijna onnoodig hier te zeggen, dat men don geachten spreker wat de chemische eigen- schappen betreft, niet op zyn woord behoefde to geloovenalle chemischereagentién, door hem besproken, werden gedemonstreerd en door aanschouwing werd de herinnering gemakke lijk gemaakt. De aflevering van het metaal heeft in om trent zuiveren toestand plaats; op 99.9 pet., dus byna chemisch zuiver, is het proces van bewerking, hoowel er ook soorten in den han del gobracht worden, weiko 95 en 92 pet. motaal houden. De toepassingen van liet aluminium-inetaal beloven legio te worden. Vertoond word ons een helm, door de firma J. Bikkers Zoon te Rotterdam uit een stuk plaattlactmetaal vervaar digd, blinkend als zilver en licht als eene veer; met-lederen voering en al, weegt hy niet meer dan 260 gram; de helm van een politie agent hier in Leiden weegt volgens dr. D. De Loos, die zulk een hoofddeksel van een Leidschen dienaar der heilige Hermandad nawoog, 410 gram, dus 1'/, ons minder, nu kost een metalen helm 8 en een gewone ƒ7.50, dus hierop kan niet bezuinigd worden, tenzy de fabrikant by eene grootere bestel ling zijn prys nog eens narekentvoor veld- fiesschen, monagoketels, bierpotten, muziek instrumenten, pistons, bazuinen enz., militair passemont, munton, snuisteryen, armbanden, lucifersdoozen, servetringen, aschbakjes en wat niet al wordt dit kostelijk en niet duur metaal (ƒ8.50 per KG.) aanbevolen. Veel van genoemde voorwerpen kregen we te zien, o. a. een huissleutel, 10 cM.lang en naar gowono verhouding dik, blinkend als zilver en op hot gevoel zoo zwaar als bord papier, zoo sterk evenwel als yzer. Ais draad getrokken "/m mm. zagen we het op een klos gevold, ook dikker dan vliegertouw aan een streng. Verscheidene voorwerpen, welke wo te zien kregen, had spreker van de liooren De Vries Stevens ontvangen, snuisteryen van dr. P. J. Kaiser. (By het noemen van hunne namen ging er een warm applaus op.) De alliages van aluminium met koper, messing, die onder de namen van Saurebrons. Goldbrons, Diamantbrons in den handel komen en van 10 rot 5 pet. aluminium bevatte::, zyn voor de industrie van voel belang en wy zien verschillende specimen, alle gemerkt A(luminium) I(ndustrie) A(ctién) G(esellschaft), ajag in 't kort, de revue passeeren. Het soldoeren van aluminium ligt nog in het duister; voor het brons bestaat er reeds een soldeermengsel, 20 deolen zink en 50 deolen cadmium. De toelichting op liet gelioim voor aluminiumsoldeer was zoo onbegrijpelijk, dat spreker ons er maar niet op vergasten zou, daar hij die zelf niet begreep. In do ijzergieterij, waar nog steeds liot euvel voorkomt van gietgaten, ontstaande door ontwikkeling van kooloxyde, die blazen veroorzaakt, wordt van alumium gebruik ge maakt 5/IC00 pet do zuurstof van de kool oxyde verbindt z;cii dan met het alum-metaal tot een oxyde, on geeft voor do ijzerindustrio bovredigonde resultaten. Als bladmetaal zien wo vorder het alumi nium nog evenals het sinterklaaskoekverguld- sel in boekjesdit zal wel eenmaal geroepen worden om staniol te vervangen, daar liet volstrekt onsehadelyk is en niet duurder; in eeno spiritusvlam zagen we de dunne metaal- blaadjes met schitterende kleur verbranden. Aan het einde van zyne vooi dracht geko men, was spreker nog bereid enkele vragen te beantwoorden. Dit gaf den heer Van Ruy von aanleiding te vragen of aluminium niet kon gebruikt worden voor voering in bussen voor conserven. Daar had dr. Do Loos reeds op gewezen: onsehadelyk is het zeker: L de toepassing mogelyk? Hy weet hot niet; metaalvergiftiging, door hot gebruik van ver- duurzaamde levensmiddelen teweeggebracht, is in den laatsten tijd nogal eens gereleveerd, voUena spreker echter zeer overdreven. Wie boort er van uit Indië, waar millioenen bus sen heengezonden zyn, van eeno epidemische vergiftiging? Overdrijving is hier wellicht een waar woord! Dr. Kaiser vraagt of Thsnard op hei gebied van aiuminium-fabricage gepresteerd heeft, daar er voor ongeveer 25 jaren eene medaille te zijner eer qp dit gebied geslagen is. 't Is spreker wel bekend dat Tliénard in aiumi- mm gewerkt heeft. Nadere bijzonderheden z ii hem niet bekend. Dr. Kaiser vraagt ver- der of aluminium gegoten kan worden. Zeer sleilig! Monsters van gietwerk worden hem geloond, ook buizen in verschillenden diameter; liet soldoeren schijnt nog een waagstuk. Wel heeft dr. K. proeven genomen met een in ni verstrekt recept en waren de resultaten voldoende, maar nog niet „dat". Dr. Do Loos zoet geen specialiteit te zyn op aluininium- gebied en herhaalt dat de fabriek wel een voorschrift voor soldeeren geeft en het soldeer verkoopt; liy betwijfelt of ook dit het ware is. Ais do methode en de stof goed zyn, zal du laatste wel spoedig nauwkeurig onderzocht worden en geen geheim biyven. Do heer Jesse vraagt ter. slotte of voor dakbedekking en gootbekleeding aluminium- mossing is aan te bevelen. 't Zal den spreker genoegen doen als lijj den heer J. hierover naderhand inlichtingen geven kanop 't oogenblik is hij daartoe niet ill staat. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering door den heer De Sturier, vice-voorzitter, gesloten, niet dan nadat hy in zoor warme bewoordingen den spreker voor zyne interessante voordracht had dank gezegd; slechts korten tyd was dr. Do Loos geschonken om zich voor deze eerste winter vergadering voor te bereiden, en hy heeft dat op de hem eigene wijze gedaan en voor het resultaat van dezen leerzamen en aan genaam doorgobrachten avond zyn we allen recht dankbaar en we bovelen ons opnieuw aan, zeker als we zijn van immer iets te leeren en altyd voldaan huiswaarts te keeren. 19 Nov. '91. V. v. AV. LICHTSTERKTE. WEEK van 9 tot en met 15 Nov. Resultaten der waarnemingen aar. de Gasfabriek Datum. Uur. Aantal. Gem. En§. S'camik. 9 Not- 10 U 12 13 11 15 ov. 5.7.— 5.7.— 5.7.15 5.7.15 5.7.15 5.7.15 7 8 7 8 7 9 8 16.2 16.0 16 0 16.2 16.0 IC.2 16.2 Dit beteaken*Viim.ior m9Q 6 cnbio feQt ïn.e liters per uur van zulk jas verbrandt in een lingg'a London-Argsnd-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt eon licLt verkregen, dat in sterkte gelnka'aat met 1G.2, 16.0 enz. Ssandaardkaarseu, waarvan elke kaars 20 grains t.s graernsa Snsroiacsti per oni verbrandt. Gemeenteraad van tVooxUnijk. Zitting van 19 November. Afwezig de heeren Balkenende, A. IV. Alke- mado en E. Smit. Nadat de vergadering door den Voorzitter geopend was, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Een tweetal ingekomen stukken, waaronder 't bericht van do goedkeuring der begrooting voor 1892, werden medegedeeld. Na voorlezing van de lyst dor sollicitanten, die zich voor doze betrekking hebben aan gemeld, werd tut concierge van hot raad huis benoemd Srejt Quirina Maria Duivestein, te Noordwyk-Binnen, wier instructie eveneens word vastgesteld overeenkomstig het door het Dagelyksch Bestuur aangeboden ontwerp. Burg. en Weths. verzochten machtiging om de woning van de conciergo met een kamertjo op den zolder te vergreoten, waarvan de kosten volgens opgavo van do gehoorde des kundigen (een opzichter van gemeentewerken bezit Noordwyk niet) f 120 zouden bedra gen. Dat bedrag werd vrijwel algemeen te lioog gevonden en na eenige deliberatie werd besloten aan B. en Ws. een krediet te ver- lcenen van slechts V4 der gevraagde som of f 90. Zooais men weet, heeft do heer Zuidweg dior zyne bor.oeming tot hoofd der school te Fiershil de gemeente verlaten en moet er dus een nieuwe onderwijzer aan de school te Noordwyk-Binnen benoemd wordenvoor en aker nu eene voordracht ter benoeming op te maken, wcnsclitcn B. en AVs. eenige solli citanten op te roepen tot het houden eener proefles, on vroegen ze daarvoor een bedrag van 40 beschikbaar te stellen. Ook deze som vonden sommige leden te hoog. De lieer v. d. Weijden achtte f 25 vol doende, welke som hij later tot 30 verhoogde, maar ten slotte voegde toch ook da lieer v. d. Weijden zyne stem by die der overige leden", zoodat de gevraagde som van 40 met eenparige stommen werd toegestaan. Toen hierop een voorstel tot verhoogir.g van den post „onderhoud van wegen" aan d orde kwam, ontspon zich eene vry lang durige gedachtenwisseling over de wyze van onderhoud der wegen. Sommige leden meenden dat do aannemer van het vervoer der materialen voor de wegen eon te bekrompen opvatting had van "t begrip wagenvracht, zooals 't in het con- irict van aanneming luidt. Men meende dat ccne ruimere opvatting gewenscht was en de wegwerker behoorde toe to zien dat van dezen ruimeren zin bleel: by het vervoer. De lieer 0. Alkemade was niet tovreden u.-.r de houding van den wegwerker, die geheel onnoodig op een punt grind had ge luncht hoezeer een bewoner dier buurt hem dit ontraden liad; op een ander punt liet, raar de meening van dezen spreker, het onder houd te wenschen over. De wethouder Van Konijnenburg antwoorddo dut do heer Alkemade niet juist ingelicht was, ijl de wegwerker op 's wethoudors last slechts eenige gaten van grind had voorzien waar dit wel degelijk noodig was. Op het verzoek van den Bevelhebber in de late militairo afdeeling stelde de Raad een paar lokalen van do gemeenteschooi te Noord wyk-Binnen gratis beschikbaar om jongelieden de gelegenheid te geven zich in den wapen handel te oefenen. Van dit oorlogszuchtig onderwerp ging de Raad over tot het uiterst vredelievond sluiten ecner overeenkomst met commissarissen der Sjaarbank, die, beginnende met 1892,'sjaars f 25 zal moeten betalen voor het gebruik v.m een paar lokalen van de zoogenaamde oude school. Aan de hand van onzen voorzitter eindig den we deze zitting met ons in gedachten te verplaatsen aan het strand der zee. De lmurtyd is weldra om; of we zullenin-huren, zal in eeno volgende zitting besproken worden. De te-late-bezorging van tal van advertentién noopt ons menigmaal op het laatste oogenblik belangrijke nieuwstijdin gen te laten liggen, wegens gebrek aar. plaats ruimte. Aangezien dit niet in liet belang is van het lezend publiek, zullen van heden af de advertentién slechts worden aangenomen, zoo lang de plaatsruimte dit toelaat. Vroegtijdige bezorging is dus gewenscht, ten einde het getal bladen te kunnen bepalen en zoodoende voor do noodige ruimte te kun nen zorgdragen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2