N°. 9739. Vrijdag SO November. At 1891. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 19 November. LEIDSCÏÏ DACfBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L*id«c per 3 maanden...7. ƒ1.10. France per post7.1.40. Afzonderlijk* Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer /0.17|. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 fcerehend. Eerste Blad. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door de heeren M. P. Sipkes en O. E. Van Marle. In plaats van wijlen rar. H. A. L. Obreen, notaris alhier, is als beschermheer der Leidsche Vereeniging van Kantoorbedienden „Kennis is Macht" opgetreden de heer A. L. De Sturler, wethouder dezer gemeente. Zóó goed als de schouwburg gister avond op alle rangen bezet was, is slechts zelden hot geral. Behalve het doel, dat aan deze buitenge wone voorstelling ten grondslag lag, nl. om de zuivere opbrengst er van te doen strekken voor een Sint-Nicolaasfeest aan kinderen van onvermogenden, droeg tot zulk eene op komst zeker niet weinig bij het optreden der leden van „het Nederlandsch Tooneel", het gezelschap dat men hier ter stede slechts hoogst zelden voor het voetlicht ziet ver schijnen. Het oordeel, dat wij omtrent het opgevoerde tooneelspel: „De kleine Lord", bewerkt naar den Engelschen roman van mrs. Hodgson Burnett, reeds vroeger uit de „Arnh. Crt." aanhaalden, bleek in alle opzichten juist te zijn. Het stuk bezit, niettegenstaande de vele en groote gebreken, eene wonderlijke aan trekkelijkheid, vooral het bekoorlijke tweede bedrijf, dat speelt in eene zaal van een oud kasteel. Had in het voorafgaande tooneel menigeen onder den weemoedigen indruk van hetgeen men zag en hoorde, een traan niet kunnen weer houden, thans lag een heldere lach op ieders gelaat by het vrye, ongekunstelde spel van den jongenheer Stoete, die, als de jeugdige lord, met zijn aanvallig gelaat, lange blonde krullen, zwart lluweelen buis, fluweel en muts met veer, vlugge beentjes, al babbelend, vry en kinderlijk naïef, klauterende eerst op tafel en zich dan op de pynlyke knie van den verbaasden graaf van Dorincourt latende glij den, voortdurend het publiek in aangename spanning hield, niet het minst toen hy ein delijk met zijn vleiend stemmetje by zijn voor iedereen norschen, stuggen, adellijken grootvader de gewensclite gunstige verande ring wist teweeg te brengen, en ook eene toenadering tusscben dezen en zijne moeder, dus de vrouw van des graven overleden zoon, veroorzaakte. Het spel van den misschien 12-jarigen knaap, die een jongen van 7 jaren moest voorstellen, was zoo natuurlijk mogelijk. Zelden zal men het van een kind van zyn leeftijd aldus gezien hebben. Het schijnt bij de familie Steele van geslacht op geslacht door merg en been te zitten om tooneelspeler te worden. Luide waren dan ook de toejuichingen, welke hem bij herhaling ten deel vielen, en zeer eigenaardig was bovendien het geschenk, dat hem door een zoontje van den heer C. J. Leendértz werd aangebodentwee flinke Hollandsche boekwerken in prachtbanden. Yan die toejuichingen ontving ook de heer Louis Bouwmeester het leeuwenaandeel, en niet ten onrechte, want zyn spel als hard vochtig schoonvader en grootpapa en immer snauwende graaf was meesterlijk. De overige optredenden werkten eveneens verdienstelijk mede tot het verkrijgen van een goed geheel. Men was voldaan over do voorstelling, en ook de Commissie voor de Volksbijeenkomsten, die haar op touw zette, zal het ongetwijfeld zijn door het verkregen gunstige finantiëele resultaat, waardoor zy in staat gesteld is aan haar plan gevolg te geven. Aan het verslag, door den directeur der Kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen alhier over het schooljaar 1890/1891 aan Burgemeester en Wethouders aangeboden, is het volgende ontleend: De lessen aan de afdeeling B werden in den cursus 1890/1891 gevolgd door 22 hoofd onderwijzers, thans door 28; hoofdonderwij zeressen, cursus 1890/1891 6, thans door 11; onderwijzers, cursus 1890/1891 54, thans door 02; onderwijzeressen, cursus 1890/1891 39, thans door 27; mannelijke kweekelingen met eene akte (adspirantonderwyzers) cursus 1890/IS91 16, thans door 9; vrouwelijke kweekelingen met eene akte als adspirant- onderwyzeres cursus 1890/1891, 23, thans door 17. De lessen, aan afdeeling B gegeven, werden in den cursus 1890/1891 gevolgd door 71, thans door 75 kweekelingen. Bij het begin van den cursus waren de lessen volgenderwyze verdeeld: Paedagogische afdeeling A, 7afdeeling B, 2 uren; Nederlandsch A, 16, B, 2 uren; schrij ven A, 4 urenwiskunde A 23, B, 6 uren geschiedenis A, 8, B, 4 uren; aardrijkskunde A, S, B, 4 uren; natuurkunde A, 5, B, 2 uren; natuurlijke historie A, 4, B, 2 uren; zang, A, 4 urenviool, A, 3 urenpiano, A, 10 uren teekenen, A, 12, B, 4 uren; gymnastiek, A, 12, B, 6 urenhandwerken A, 8 uren; Fransch A, 7, B, 5 uren; Engelsch, A 8, B, 5 uren, perspectief B, 1 uur. De akte-examens hebben de onderstaande uitkomsten opgeleverd: de 9 kweekelingen, die in het voorjaar 1891 aan het examen, bedoeld in art. 56 onder a der wet van 1878 hebben deelgenomen, zijn allen geslaagd. Yan de 20 mannelijke adspiranten, die zich tot het verkrijgen der hoofdakte hadden aan gemeld, zyn geslaagd 13. De zes vrouwelijke adspiranten, die zich voor dit examen hadden aangemeld, slaagden allen. Voor het verkrijgen eener akte in de vrouwelijke handwerken hadden zich aangemeld 7 meisjes, die allen slaagden. Aan het examen ter verkrijging van eene akte voor de Fransche taal hebben zich 9 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten on derworpen, waarvan 14 slaagden. Yoor het Duitsch meldden zich aan 3 can didaten, 2 mannelijke en 1 vrouwelijke, die allen slaagden. Yoor het Engelsch hebben zich aangemeld 10 candidaten, van wie er S slaagden. Yoor het teekenen meldden zich aan 3 can didaten, die allen werden afgewezen. Ycrder blykt uit het verslag, dat de Kweek school in bloeienden toestand verkeert, en dat de lessen door onderwijzers uit de na burige gemeenten trouw zyn gevolgd, ter wijl nog vermelding verdient dat de lessen in het Fransch ën Engelsch door onderwij zers en onderwijzeressen uit de residentie werden bijgewoond. De minister van binnenlandsche zaken heeft, gelyk uit zyn antwoord op liet afdee- lingsverslag der Tweede Kamer is gebleken, ƒ6000 subsidie voor de Practisclie Ambachts school te Leiden aangevraagd. De school, opgericht in 1S83, heeft thans 84 leerlingen, waarvan 34 uit de buitenge meenten. In de kosten van ƒ6500 draagt de gemeente ƒ4000, 'de provincie ƒ1000 bij. De lokalen (in hot Caecilia-gasthuis) zijn te klein en onbruikbaar. Tot een nieuw gebouw voor 160 leerlingen heeft een Leidsch ingezetene een renteloos voorschot van 36,000 toege zegd, in 18 jaren terug te betalen. De ge meente Leiden, zegt de minister, zal vermoe delijk den bouwgrond schenken. De 1ste luit jhr. F. M. Yan Spengler, van het reg. grenadiers en jagers, heeft over plaatsing aangevraagd by het wapen der marechaussee. In verband hiermede is deze officier tydelyk gedetacheerd by het depot eskadron van het 3de reg. huzaren te Leiden. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd door den Staatsraad mr. Des Amorie van der Hoeven rapport uitgebracht over het afwyzend advies van den pensioenraad voor burgerlijke ambte naren betreffende de aanvrage om pensioen van J. M. v. d. Pant, te Leiden, weduwe van dr. A. Romeyn, laatstelijk rector en archivaris te Doesburg. De koninklijke beslissing wordt later mede gedeeld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 11.40 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Yoor het examen in de vrye en orde oefeningen der gymnastiek zijn geslaagd de heeren J. Hage, van Aarlanderv.een, en A. Mont, van Hazerswoude. De gewone jaarlyksche verkiezing te Benthuizen van éën kerkvoogd en twee nota belen had gisteren plaats. Na afloop bleek dat de aftredenden waren herkozen, zoodat de heer L. Paul als kerkvoogd, en de heeren W. Qualm en C. A. Kempenaar als notabelen hunne functiën zullen blijven waarnemen. In de heden door de Provinciale Staten van Noord-Holland gehouden vergadering is tot lid der Eerste Kamer gexozen mr. H. J. Kist, procureur-generaal by het gerechts hof in Noord Holland, met 33 van de 64 stem men. De heer Cordes, president der Kamer van Koophandel te Amsterdam, verkreeg 17 stemmen. By het in de Tweede Kamer gisteren voortgezet koloniaal debat trad als nieuwe spreker op de lieer Van de Velde, die, gelyk •we reeds kort meldden, pleitte voor een kolo niaal bestuur op den grondslag van het pro gram van actie der anti-revolutionnaire party, dat nog heden ten dage ten volle van kracht blyft en beginselen bevat, die voor onze kolo niale bestuursrichting behooren gevolgd te worden. De liberale koloniale politiek bestreed hij, als te veel gehecht aan uitwendige her vormingen, zonder rekening te houden' met den invloed der Europeesch Christelijke maat schappij of te letten op hoogere beginselen, zooals zending en onderwijs. Hy wilde dat de regeering het voetspoor van hare voor gangster in zake de zending en den rechts toestand der inlandsche bevolking zou volgen. Indië behoeft eene politiek van kerstening en dus niet uitsluitend eene finantiëele staat kunde. De heer Guyot bleef aandringen om invoer te land op Atjeh tegen te gaan en wees op het groote belang voor handel en scheepvaart om werken aan den mond der Solo-rivier te bestendigen tot verbetering van het vaarwater te Soerabaia. De heer Levyssohn Norman kwam nog maals op tegen liet op te ruime schaal uit voeren van openbare werken in heerendienst, maar ondersteunde 's ministers flinke Atjeh- politiek. Hij constateerde dat liij principieel niet ver van den heer Cremer af staat. De minister van koloniën acht kerstening van Indië geene staatsroeping en is niet onge rust omtrent het regeeringsbeleid in Indië onder een Gouverneur-Generaal, benoemd onder de vorige regeering. Eene energieke Atjeh- politiek blyft hij noodig achten. De minister liet het verschil tusschen de liberale en de anti-rev. koloniale politiek ter zijde; practisch kan het verschil zoo groot niet zyn. Het Zendingswerk bestrydt hy niet, maar wel de volkomen vry beid. De heer Yan de Yelde verklaarde die ook niet te eischon, wel het stelsel, door dr. Kuyper indertijd als Kamerlid uiteengezet. Het algemeen debat is gesloten. De heer Schreinemacher heeft verlof be komen op een naderen dag den minister van oorlog te interpelleeren aangaande de garni zoensverplaatsing uit Maastricht. By de cnderdeelen der Indische begroeting drong de heer Levyssohn Norman aan op- strafbepalingen tegen contractbreuk door werk lieden. De heer Veegens bestreed dit. Do minister herhaalde een ondersoek te willen instellen of de nadeelen hierbij dB voordeelen overtreffen. Door den heer Donner werd opgekomen tegen belemmeringen van het zendingswerk en- aangedrongen op vrijheid voor de kerkgenoot schappen op Java. Door bevoegde manslidmaten der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade c. a. is met algemeene stemmen tot predikant beroepen de heer W. A. Keers, candidaat tot den H. Dienst te Hazerswoude. De „IJsclub" te Sassenheim heeft eene vergadering gehouden. De periodiek altredende bestuursleden, de heeren baron Yan Heem stra, Walrave, Huyg en C. Rynsburger, werdea bij acclamatie herkozen. Daar de rekening van den penningmeester,, over het afgeloopen jaar, met een flink batig saldo sluit, werd besloten tot het aanschaffen van een paar dreggen en eeDig gereedschap voor het in orde brengen van banen. Ook werd besloten zich in contact te stel len met de IJsclubs van naburige gemeenten, ten einde de aan te leggen banen in aanslui ting met die van haar te kunnen brengen. Het tweeledig doel, werkverschaffing en- ysvermaak, dat dez9 vereeniging beoogt, doet haar de sympathie van velen genieten. -- Maatschappij tot bevordering der Tuin kunst. Afdeelings-uitvoeringen. Afd. Rotterdam, 20 Nov., te halfacht. Har monie Matth&us-Passion," I. S. Bach. Solisten mej. T. Yon Sicherer. sopraanmevr. S chlosser- Jaïde, alt; do heer Fr. Litzinger, tenor; de heer Joh. M. Messcliaert, bas. Directeur: do- heer R. Yon Perger. St.-Nicolaas-Gids. Het is waarlyk een verblydend teekon, dat onze tijd, die, terecht of ten onrechte, zoo veel als verouderd en versleten wegwerpt, ten opzichte van St.-Nicolaas zoo vasthoudend is en wy ons ten deze waard/ge zonen blyven betoonen dier vaderen, wier gulle vroolykheid en goelijke lach bij al den ernst, die hun leven sierde, spreekwoordelijk was in Europa. AVij eeren St.-Nicolaas omdat zyn feest is een vonkje van dat heerlijke vuur, dat ons'leven moet verhelderen en verwarmen. 't St.-Nicolaasfóest is vooral en bovenal een kinderfeest. Nu zal het wel niemand in de gedachten komen te beweren, dat onze tijd de jeugd veronachtzaamt; doch de vreugde en het kinderleven hebben in menig opzicht geen gelijken tred gehouden met de lasten, welke der jeugd, zy 't ook tot haar best, worden opgelegd, ^ok daarom eeren we St.-Nicolaas, die den kinderen zoo volop ecl te vreugde bereidt. St.-Nicolaas was een weldoener der armen zijn feest is het feest der weldadigheid. Men kan ten allen tijde weldoen: toch kan het geen kwaad, dat er bepaalde tyden zyn, die ons tot weldoen als 't ware dringen. En zulk een tyd is het feest van den Deeember-heilige bij uitnemendheid. Yreugde in eigen huis doet zoo lichtelijk denken aan den nood daarbui ten, doet zoo lichtelyk dieper in de beurs tasten om anderer nood te lenigen. Hierom vooral houden wy St -Nicolaas in eero en drukken wy den goeden oude in den geest hartelyk de hand. Hy komt dan weder, de man met den lan gen ''sneeuwwitten baard, met dat vriendehjk gelaat, waarvan de jaren wel de gladheid, maar niet den goelyken glimlach doen ver

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1