s-Gravenhago een diner aanbieden aan het lid van Ged. Staten, mr. P. L. F. Blussé. Te Haarlem hebben 75 tappers zich tot den gameentoraad gewend met het verzoek om introkking van het besluit, waarbij werd be paald dat de tapperijen niet vóór 's morgens 7 uren mogen geopend worden en te 11 uren 's avonds moeten gesloten zijn. Zjj wenschon het openingsuur 5 uren 's morgens en het sluitingsuur 12 uren 's nachts. Zjj gronden dit verzoek op da omstandig heden, dat in het begin van dit jaar het ver gunningsrecht voor velen hunner 3-, 4-, ja zelfs 6- maal is verhoogd geworden, dat velen hunner den grootsten omzet hebben in do morgenuren vóór 7 uren, en dat, indien z(j gewoton hadden dat do Raad het openingsuur zou hebben vei laat, velen het vergunnings recht zouden hebben laten loopen. - Bij het departement van koloniën zijn in behandeling voorstellen van de Indische Regeering tot herziening van het reglement op het lager onderwijs voor Europeanen en met dozen geljjkgestelden, waarbij ook rekening is gehoudon met de bepalingen der Neder- landsche Schoolwet. Inmiddels is art. 3 van het reglement in dien zin gewijzigd, dat alleen voor de openbare scholen het (tot dusver ook voor de gesubsidiéorde scholen geldende) voorschrift is behouden, dat zij toegankelijk moeten zijn voor alle kinderen, zonderonder scheid van godsdienstige gezindheid Behoeft net onderwijs op ee.ne to subsidiéeren bijzon dere school dus niet meer neutraal te zijn, zoodat ook scholen op godsdienstigen grond slag gesubsidi.ord kunnen worden, door de aan de subsidie te verbinden bijzondere voor waarden heeft de Regeering het in hare macht om te voorkomen dat kinderen van anders denkenden van zoodanige school worden ge weerd, indien voor dezen toelating wordt ge vraagd, ondanks de confessioneele richting van het onderwijs de hunne niet is. Een ver zoek van de vereeniging voor „scholen met den Bijbel" te Batavia om gouvernements subsidie over 1890 moest verleden jaar wor den afgewezen, omdat bovenbedoeld artikel 3 toen nog niet was gewijzigd. Naar men verneemt, zal de heer H Visser Czn., eerste onder-directeur b(j den rijkstelegraaf te Rotterdam, met 1 Mei a. s. benoemd worden tot directeur van het telegraaf kantoor te Utrecht. - Door den directeur-generaal der Staats spoorweg-Maatschappij is bepaald dat aan geen enkelen der stationschefs meer vergunning mag worden verleend tot het aannemen van een agentschap in steenkolen. - Naar het „Vad." verneemt, heeft jhr. De Savornin Lohman, oud-gouverneur van Surina me, het plan zich te Nusky, in Pruisisch Sileziö, waar lijj thans verblijft, te vestigen. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1891/92 belast met het af nemen van de practische examens van apothe ker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Decem ber 1878 (Staatsblad No. 222), zal zitting houden op Donderdag 26 November a. s. en volgende dagen te Amsterdam. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Rumeenschen gezant de offlciëele mededeeling ontvangen, dat zyne regeering het handels- en scheepvaartverdrag met Nederland van 17 Juni 1881 opzegt. Ten gevolge dier opzegging vervalt gemeld tractaat den 12den November 1892. (Sts-Ct.) - Aan de verschillende autoriteiten van het leger is vanwege het hoofdbestuur het gevoelen gevraagd, in hoeverre het mogelijk zal zjjn, door het opheffen van posten, zooals voor de woningen van corps commandanten, enz., de wachtdiensten voor het dienstdoende militaire personeel te verminderen. - Men meldt uit BaarnAan het konink lijk paleis te Soestdyk is men steeds druk aan het werk. De oprijlaan van den straatweg naar het paleis wordt thans nieuw bestraat. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra", onder bovel van den kapt. tor zee P. G. Bruch, den 14den dezer van Colombo vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Batavia. Morgen, 17 dezer, herdenkt de gepen- sionneerde generaal-majoor A. P. W. Weitzel den dag, waarop hij vóór 60 jaren in mili tairen dienst trad. - Het stoomschip „Batavia", van Batavia naar Rotterdam, is 14 Nov. Perim gepasseerd de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 15 Nov. to Soutnamptonde „Maas dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, ver trok 15 Nov. van Boulogne sur Mei en pas seerde denzelfden dag des namiddags Lizard de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 November te Padang; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 1.5 Nov. van Marseille; do „Schiedam" vertrok 14 Nov. van Baltimore naar Amster dam de „Soenda" vertrok 13 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Utrecht" arriveerde 15 Nov. van Rotterdam te Bataviado Veendam" vertrok 14 Nov. van Nieuw-York naar Rot terdam. By koninklijk besluit is benoemd J. G. Wehry tot burgem. van Valkenburg. Benoemd met ingang van 23 dezer, tot burg. van 's-Gravenmoer, J. Loeff, secretaris dier gemeente; met ingang van 24 dezer, tot id. van Ossondrecht, P. J. Van Mechelen; met ingang van 1 Dec. a. s. tot id. van Hilversum, J. E. C. Scliook; met ingang van 5 Dec. a. s. tot burg. van Hoog-Blokland, van Hoornaar en van Noordeloos, C. B. Wis boom, secretaris van eerstgenoemde gemeente; met* ingang van 6 Doc. a. s., tot id. van Grathem, J. Van der Linden, secretaris dier gemeente; met ingang van 8 Dec. a. s., tot id. van Breskens, J. G. Gerritsen. De hoer IJ. De Haan, te Amsterdam, be noemd tot leeraar aan do Rijks hoogere bur gerschool te Warfum. Voor den tijd van drio jaren benoemd tot plaatsvervanger van don districts veearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, do veearts F. J. Kruyt, te Oude Tonge. Een pensioen van /HO verleend aan L. De Neef, weduwe A. J. Van do Zande. O ona engd N ien \v s. Met half of 15 November zou, volgons vroeger bestaande voornemens, de omnibus-dienst Leiderdorp Station Hol'. I Jzeren-Spoorweg-Maatschhppjj vice versa ge staakt worden. Heden, 16 November, werd evenwel in dien dienst vla Lagen Rijndijk nog op do gewone wijze voorzien. Uit Wassenaar wordt als eone bijzonderheid gemeld dat aldaar bjj den heer J. T. Vogels eene witte musch te zien is. Zy heeft slechts hier en daar een paar grjjzo veertjes. Overigens is zo wit. Zy had er den geheelen zomer al op de werf gezeten of er om heen gevlogen. Eindelijk is ze Zaterdag in de schuur gevangen on in eene kooi gezet. Men schrijft ons uit Valken- liurg: Trots don winter, die voor do deur staat, hopen we toch op eene nieuwo lento, waarin de ooievaar zjjn blijden intocht houdt. Ook de oiber, die gewoonlijk te Valkenburg zyne tente bouwt, zal dan wederkeeren, hunkerend naar het veilig nest na zoo lange reis. Maar ach! Groote kringen zal hy beschre ven over de „plek, waar zyne wieg eens stond", om dan op matte vleugelen zich heen te spoe den naar een meer herbergzaam oord, misschien mokkend over de wispelturigheid der mën- schen, die hem vroeger zoo mot vreugde ver beidden, niet wetende, dat de storm van 11 November '91 den boom velde, welke zyn nest droeg. To Katwyk aan Zee zjjn Zaterdag den geheelen dag door schuiten aangekomen gisteren kwamen nog 4 en hedennacht 3 schuiten. Allen hebben veel schade, de eene meer, de andere minder, doch voor het grootste deel is de schade toch zóó groot, dat devis- schory gestaakt moet worden. Van den reeder II. Van den Marei, die 3 schuiten heeft, zyn alle netten weg. Van de goede verwachtingen, welke me nigeen had gekoesterd, is nu grootendeels de bodem ingeslagen. Gelukkig zyn tot nog toe ook te Katwyk geeno menschenlevens te betreuren. De politie te 's-Gravenhage is er Zaterdag in geslaagd de hand te leggen op twee jongens, omstreeks 20 jaren oud, be- hoorende tot eene bende, wier leden in den laatsten tjjd in verschillende wyken der stad op arglistige wijze jassen en meer andere kleedingstukken uit de gangen van onder scheidene woningen ontvreemdden. By hunne arrestatie werden zy in het be zit govonden van eenigo dier kleedingstukkon. In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den nog drie personen van die bende in arrest genomen. Naar het is gebleken, leidden die heeren oen zeer landelijk lovenhun nachtkwartier hadden z(j althans in een hooiberg op een stuk land achter den Bleekersweg opgeslagen. Naar men verneemt, hebben zich voor do betrekking van havenmeester te 's-Gra venhage de vorige week reeds ruim 200 sol licitanten aangemeld. De reiz'-i-ger, in den tr'ein van Den Haag naar Rotterdam, van wiens on geval by den storm van Woensdag wij reeds melding maakten, was een korist van de Fransche Opera, K. (het gezelschap gaf dien avond te Rotterdam „Mignon"). Hy had, toen door het vallen van een paar palen de trein een schok kreeg, het portier geopend om aan de alarmschei te trekken. Een isolator van een omgevallon telegraafpaal brak en K. kroeg de scherven in het gezicht. Naar het hospitaal overgebracht, moest hem het oog worden uitgenomen. De directeur der Fransche Opera opendo eene inschrijving onder de ar- tisten, om de familie van K. ter hulp te komen. Tegen den afgeloopon nacht was een steeds hoogst merkwaardige verschijnsel, eene totale maanedips, aangekondigd. De hoofd momenten van het verschijnsel zjjn voor Am- sterdamschen tijd: intrede in de bijschaduw 9 u. 56 m.begin der totale verduistering 11 u. 57 m.midden der eclips (grootten 1,38G) 12 u. 38 m.einde der totale verduistering 1 u. 20 m. na middernacht; uittrede uit de bijschaduw 3 u. 21 m. Te 11 u. 35 m. zouden de zonnestralen langs het gedeelte van het aardoppervlak waar zich de Andos verheffen, scheeren. Van bedoelde maan eclips viel evenwel niet veel waar te nemen, daar gedurende den gan sehen avond dikke waterwolken langs de maan heondreven. Des niettemin was het maanlicht toch z -er helder. Een oud man, te Gelsclaar, wilde met behulp van eene ladder in een zaadberg klimmen; door liot breken van eene sport viel liy op den grond en was spoedig dood. Twee Pruisische landloopors, welko Woensdag avond door de marechaussees te Gulpen aangehouden en in de gevangenis opgesloten werden, ten einde den volgenden il.ig over de Duitsche grens te worden gezet, hebben 's nachts een gat in den muur gebro ken en zijn ontvlucht. Mot het oog op een te Haaren by Aken gepleegden afschuwelijken moord, heeft do Gulpensche politie hun signalement medege deeld daar, waar zulks behoort. Door gobrok aan voedsel en de noodigo oppassing is to Worksop, in Engeland, een vrek gestorven, van wien gezegd wordt dat hij tusschen de 30,000 en 40,000 pd. st. hooft nagelaten. In de laatste twintig jaren had hy alleen geleefd en zelf al zyn huiswerk gedaan. In de veertien dagen voor zyn dood ging hy niet meer uit, maar aan bloedverwan ten, die hem kwamen opzoeken, vertelde hy, dat hem niets scheelde. Eer. neef, die gewoon was op eene ladder te klimmen, om zoo door een venster met hem te spreken, kreeg de laatste maal geen antwoord, waarop hij in luns brak en den vrek in stervenden toestand vond. De uitspraak van een dokter en de hikschouwers-jury was zooals bovengemeld. I i t t .N D. Diiitscliland. Prins Von Bismarck is Zaterdag-namiddag om hall'zes, van Varzin komende, Berlyn ge passeerd. Aan het Stettiner station hadden zich, aan eene gemaakte afspraak gevolg gevend, eenige honderden anti-semietischo studenten vereenigd; ook andere belangstel lenden waren aldaar, hoewel niet talrijk, verzameld. Toen de trein met het salonrytuig van den prins binnenstoomde en stilhield, werden de wagens spoedig omringd door de menigte, welke hoezeekreten aanhief en „Deutschland, Deutschland über Alles" zong. Prins Yon Bismarck vertoonde zich aan het venster van zyn rijtuig; hy zag er gezond uit, bedankte voor de hulde, nam eenigo bloemruikers aan en zeide: „Lieve vrienden, ontvangt mijn hartelyken dank; wanneer ge mjj echter een pleizier wilt doen, verwijdert u dan van de rails, want wjj gaan onmiddel lijk weder vertrekken en ik zou niot gaarne willen, dat mijne goede vrienden onder de wielen geraakten". Onder hot roepen van hoozeo! en onder gezang vertrok de trein na eenige minuten naar het Lehrter station en van daar naar Friodrichsruh. Prins Von Bismarck was vergezeld van zyne gemalin en van gravin Rantzau. Groot-Britannië. Bij de parlementsverkiezingen te Zuid- Molton is de Gladstoneaansclie candidaat Lambert gekozen met 4222 stemmen. De unionistische candidaat Bulier verkreeg 3010 stemmen. De heer Lambert vervangt lord Lymington, een unionist, die tot pair was verheven. Ooj«tcnryk-Honff.-Mo nn rcliïo. Groote indruk is in de parlementaire kringen te Weenen gemaakt door de verklaring van den minister van openbaar onderwas, dat de kennis der Duitsche taal voor de Sloveeb'sche bevolking van Oostenrijk onontbeerlijk i3, In do zitting van den Rijksraad heenjcfkte Zaterdag weder veel opwindingdeCzechisehO en Sloveensche groepen betuigden hunne on tevredenheid. De commissie voor de buitenlandsche» aangelegenheden der Hongaarsche delegatie kwam Zaterdag byeen. Do talrijke vragen der verschillende gede legeerden werden doorben minister-president, graaf Kalnoky, beantwoord met het geven van een uitvoerig ovofzicht aangaande den legenwoordigen toestand. I11 zyne, ondanks zeker voorbehoud, vredelievende redevoering, zeide de minister in hoofdzaak het volgende „De algeineene toestand boezemt mjj voor liet oogenblik geene ernstige vrees in. Het beste bewijs voor myne verklaring, dat ik geene verwikkelingen ducht, is gelegen in de geringe vermeerdering der militaire credieten, welke ik vraag. Indien ik den vrede bedreigd achtte, zou ik eene veel hoogere oorlogsbe- grooting hebben aangeboden. De toestand is gelyk aan dien van het vorige jaar; hy blijft on zeker, maar toch wordt do vrede niet bedreigd." De spreker zeide in dit opzicht het ge voelen te deelen van den Italiaanschen mi nister-president Hi Rudini en van lord Salis bury. Hij voorziet geene verandering in den toestand. Oostenryk zal eene verstandige en voorzichtige staatkunde bljjven volgen; het zal in vereeniging met zyne bondgenooten trachten den vrede te handhaven en te be vestigen. De verklaringen van graaf Kalnoky werden toegejuicht. Graaf Apponyi hiold daarop eene lange redevoering. Hy laakte de van weinig geest kracht getuigende politiek jegens Rusland, tegen welke bjj in zeer heftige bewoordingen opkwam. De beraadslagingen zjin tot heden verdaagd. De beurs te Weenen was Zaterdag reeds liooger, na de tegenspraak der verontrustende geruchten, welke in omloop waren gebracht. Do te Weenen verschijnende „Abendpost" spreekt ten stelligste het bericht tegen be treffende eene verklaring van den keizer aan don heer Jawerski, waaruit eene verslimme- 1 ng van den toestand zou-blijken. Huslnnd, Er komen deels rechtstreeks, deels over Londen en Lemberg weer particuliere mede- deelingen omtrent nieuw ontdekte nihilistische samenzweringen en gevaarlijke samenscholin gen van oproerige boeren in Rusland, die roovend en plunderend omdolen. Volgens bericht uit Moskou is ook weder eene andere samenzwering aan het licht ge komen, ten gevolge waarvan reeds ongeveer 60 personen, van wie verscheidene tot den adel behooren, werden in hechtenis genomen. De autoriteiten in de provinciën hebben eene aanschrijving ontvangon, dat zjj verant woordelijk gesteld zullen worden voor de politieke gezindheid in hare provincie, terwijl ook een scherper toezicht op de studenten aan de hoogescholen gehouden zal worden. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de hongersnood zich ook nu begint te doon ge voelen in sommige provinciën, welke tot heden daarvan nog niet te lijden hadden. Brazilië. Mendoca, de Braziliaansche gezant te Wash ington, ontving eene depeche, waarin gemeld wordt dat het bericht der afscheiding van Rio Grande do Sul en van andere provinciën on juist. is. De kamers van koophandel en andere instellingen richtten tot den gouverneur van Rio Grande do Sul, den heer Castillo, het ver zoek zjjn post neder te leggen, ten einde eene botsing te vermijden. De gouverneur gaf daaraan gehoor en eene voorloopige junta werd toen ingesteld, bestaande uit drie leden, namelijkAssiz Brazil, een bekend dagblad schrijver, Casol Ribeiro, en generaal Osorio, die de oude liberale party vertegenwoordigen. Mondoga is overtuigd dat alle gevaar voor bloedvergieten geweken is. Volgens particuliere mededeehngen heerscht er groote ontevredenheid in den Staat San-I'aulo. De controle op de telegraaf wordt strengér dan ooit uitgeoefend, ten einde de verspreiding van bijzondorheden te beletten. Xetestram me. n. MADRID 15 November. Do ministerraad heeft de volgende besluiten genomen: lo. de

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2