In de eerste -wintervergadering van het Leesgezelschap te Waddingsveen trad als spre ker op de heer Van der Meer van Kuffeler, van Moordrecht, mot eene zeer boeiende rede, „De Droom van Galileï" getiteld. De geachte spreker gaf ook nog eenige bijdragen ten "beste, zoomede de heer A. Maller. Dankbaar en voldaan koorde men huiswaarts. In de „Staats-Courant" van den 13den dezer is opgenomen een kon. besluit van den 20sfen October j.l., regelende den tijd, gedurende wolken de müitieplichtigen, voor de lichting van 1S92 by do onderscheidene corpsen van het leger in te ïyven, tot eerste oefening onder do wapenen zullen worden gehouden, en behelzende de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, om vermin dering van den vastgestelden tyd (tot 9 maanden, 5 maanden, enz.) te kunnen ver krijgen. Tevens worden de nadere bepalingen openbaar gemaakt, door den minister van oorlog ter uitvoering van bedoeld kon. be sluit vastgesteld. Mr. W. F. H. Von IVeckerlin, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister by do Vcreonigdo Staten van Noord- Amerika, zal zich heden, na een verblijf van ongeveer drie maanden in do residentie, naar zijn post to Washington terugbegeven. In de 16de jaarlyksche algemeene ver gadering der Yereeniging voor Lykverbran- ding, te houden op Zaterdag 21 Nov. a. s. te Utrecht, zal o. a. mededeeling worden ge daan betreffende de plannen tot het bouwen van een crematorium hier te lande, met een voorstel daaromtrent. In September 1SS9 besloot do Vereenipmg in beginsel om zoo spoedig mogeiyk een lijs- oven hier te lande op te richten. Uit Botterdam wordt geschreven: Eg het tenietgaan van den Duitsclien operatroep, die eerst onder directie stond van den heer Wolff on daarna voor gezaincu- ïyke rekening zou spelen, lijden liier velen schade. In de meening, dat men met eene welgevestigde, blijvende onderneming te doen had, werden er abonnementen genomen voor de voorstellingen, welke hier gedurende den winter geregeld zoudon worden gegeven, en die abonnementen werden zooals de voor waarden waren vooruit betaald. Nadat er ééne voorstelling gegeven was, verdween Hen Director Wolff, en met hem verdwenen do abonnementsgelden. De vereenigdo zangers en zangeressen namen de verplichtingen van den ge-, clipseerden directeur over, en toen het bekend werd, dat mevrouw Mielke, (die hier ter stede woont en sedert lang op liaie lauweren rust, maar nog altijd eene zangeres van zeer groote verdiensten is) zich by hen liad aangesloten, konden de teleurgestelde abonnenten hopen, dat hun geld althans niet verloren zou zyn. Maar téno voorstelling slechts werd hier gegeven mot Mielke - en daarop werd de troep ontbonden. Ook verleden jaar, toen de directeur Saai- bom midden in het speelseizoen er de bijl bij neerlgedo, ging voor de geabonneerden (en ook voor de subsidiünten en de coupon- houders) een doel van hun geld verloren. Mevr. Mielke is, na de ontbinding van het operagezelschap, tot het ambtelooze leven teruggekeerd, en schynt niet voornemens te zgn, een engagement in het buitenland te aanvaarden. De heer J. Th. M.(outon) deelt in het „Sociaal Weekblad" mede, dat hij in sommige industrieel:) kringen een onderzoek heeft in gesteld naar de vraag, of er onder de Neder- landsche werkgevers zy'n, dio zich onvoor- waardelyk voor of tegen eene wettelijke rege ling der pensionneering van werklieden ver klaren, of dal hunno meening afhankclyk is van den aard der regeling. Van de verschillende fabrikanten, die door den heer Mouton werden gevraagd, verklaarden zich 13 onvoorwaarde lijk vóór en tien tegen eene wetteiyke regeling, terwijl 36 het afhankelyk stolden van de wjjze, waarop do regeling zou plaats hebben. Dit kleine onderzoek, zegt de heer Mouton, kan niet den grondslag leveren voor eene deugdelijke redeneering. Maar het leert „dat er in den lande zyn, die veel voor hunne werk lieden overhebben, en dat hun aantal grooter is dan ik mij tot dusver had voorgesteldook onder de besliste tegenstanders van staatsin menging vind ik namen van mannen, van wie ik weet, dat zij, hoewol zulks niet opzetteiyk vermeldend, tyd, moeite en geld overhebben voor het verbeteren van den toestand hunner werklieden; ook van diegenen, die hun dienst, ten gevolge van ouderdom of gebreken, reeds verlieten. Wel is waar staan hier tegenover feiten, zooals zij werden medegedeeld, dat een werkgever een afgedankten werkman mot 50 afscheept om een zaakje in petroleum te beginnen; dat elders aan de weduwe van een overleden 60-jarigen werkman een paar maal door den gewezen patroon eene aalmoes wordt geschonkenmaar toch is de hoofdin druk van myn onderzoek voor my eer ver trouwenwekkend dan teleurstellend." De heer Mouton zou zich scharen aan de zyde der voorwaardelyke voorstanders. Naar zijne meening is de weg, welke tot wettelijke pensionneering van werklieden leiden kan, „een tamelijk lange omweg, welke langs heelwat pleisterplaatsen zal voeren, waar oponthoud geenszins te Vreezen, integendeel gewenscht zal zyn." O e in e lig tl Nieu w Bij vonnis van de arrond.-recht- bank te 's-Gravenhago werden Donderdag ver oordeeld: P. S., werkman te Vryenhan, die aldaar van het terrein der gelatinefabriek een stuk koperen buis ontvreemdde, tot 4 maanden J. W. B. en C. v. D., die in de Veenestraat te 's-Gravcnhage een turfbak van eene win keluitstalling wegnamen met het oogmei k om zich dien toe te eigenen, resp. 4 en 2 maanden; J. M. V., H. G. B. on A. P. Th. v. d. B., die uit eene loods aan den Bezuiden- hout aldaar gereedschappen stalen, resp. tot 1 jaar en 6 maanden; 6 maanden en 1 jaar; H. N., J. M. V. en II. G. B., die in een huis aan den Bezuidenhout, toebehoorende aan de PanoramaMaatschappy, alles wat metaal was losbraken en ten eigen bate verkochten, resp. tot 1 jaar, 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. (A. P. Th. v. d. B., die mede te dezer zake terechtstond, werd vrygesproken). Door het gerechtshof werden bevestigd de vonnissen dor Haagsche rechtbank, veroor- deelende J. H. tot 6 maanden gevangenisstraf wegens vernieling van do ruiten van zyne cel en van eene waakklok in de gevangenis lo Scheveningen; en der Middelburgsche recht bank, veroordcelendo J. B., huisvrouw van G. G., uit Goes, wegens diefstal van een vrouwenrok, tot 2 maanden. Vernietigd werd, omdat was recht gedaan op onwettig bewys, het vonnis der rechtbank to Dordrecht, waarbij L. Z. en A. v. B Hzn. tot 13 m. gevangenisstraf werden veroordeeld wegens feitelyke aanranding; doch opniouw rechtdoende werden do beklaagden schuldig verklaard en tot dezelfde straf veroordeeld. De persoon van IV. S., die door de recht bank tot 6 maanden gevangenisstraf veroo - deeld was wegens diefstal van eenig goed ten nadeele van zijn meestor, een huisschilder, kroeg van het gevechtshof vermindering van straf tot 3 maanden. Door de politie te Botter dam worden de opsporing en aanhouding verzocht van zekeren B., wonende aldaar, kantuoi loopo: Hij spreekt Hollandsch en een weinig Engelsch, en is 26 jaar oud. Hy wordt verdacht gelden te hebben verduisterd ten nadeele van zyne patroons, de firma B. B., bedragende 4319. Ben bewoner van de Breedstraat te Rotterdam, die een sommetje van ƒ7Ou op de spaarbank had staan, kwam tot de ontdekking, dat zijne vrouw, dio niet goed by het hoofd is, byna het gansche bedrag zonder zyn medeweten gelost en verkwist had. Te Haarlem werd een jongmensch by het footballspel het been stuk geschopt. De gevolgen waren van dien aard, dat dit lichaamsdeel moest worden afgezet. Sequah treedt Dinsdag te Haar lem in Felix Favore" op. Van den storm, welke in do laatste dagen van October in de Middell. en Zwarte Zee heeft gewoed, heeft ook het stoomschip „Stella" van de Kon. Nederl. Stoomboot-maat- schappy te Amsterdam de volle kracht onder vonden. Uit Konstantinopel wordt in dato 4 dezer aan ,,De Scheepvaart" dienaangaande het vol gende gemeld: Vrydag 30 Oct. des namiddags vertrok de „Stella" van Salonica naar Konstantinopel en ofschoon de barometer dalende was, was het toen nog goed weder. De baai nog nauwelyks uit zynde, begon hot reeds hard uit het N.-O. te waaien en nam de wind nog hand over hand in kracht toe, zoodat het schip, niette genstaande met volle kracht werd gestoomd, eerst den volgenden dag Lemnos in het ge zicht kreeg. Het weder werd steeds slechter, zoodat kapt. De Vries het raadzaam achtte om bij te draaien. De nacht van Zaterdag op Zondag 1 Nov. was verschrikkelijk. Kapitein De Vries verklaart nog nooit zulk slecht weder te hebben ondervonden. Dichte sneeuwjacht, gepaard aan niet minder dikken mist, belette het gezicht. In een blinkert werd Zaterdagavond 5 uren gelukkig Samathraki aan stuurboord verkend, waarop de kapitein besloot in den wal te houden, zoodat by het aanbreken van den dag op Zondag 1 Nov. land aan ly word gezien. Niet zeker wetende of dit wel Thasos dan wel de vaste wal was, besloot de kapitein overstag te gaan en om de Oost te houden, vooral ook omdat het schip veel water overnam. Des namiddags to 3 uren ging het schip in 14 dM. ton anker, alwaar het tot den volgenden morgen bleef liggen toon hot weer iets was bedaard. Des Maandagsmiddags te 4 uren werd de baai van Sigris bereikt, alwaar het anker wederom werd geworpen. Verscheidene stoomschepen kwamen daar eene toevlucht zoeken. Eén daarvan, het Engelsche stoomschip „Titania", nam in zyne drift, ten gevolge van het on klaar worden van het anker, de Turksche brik „Adelphotis" mede, die daardoor schade aan het voortuig bekwam. Nadat de „Adel photis" met veel moeite vry was gekomen van do „Titania" en weer ten anker lag, werd zy opnieuw aangevaren door het Engel sche stoomschip „Discovery", dat eveneens eene toevlucht voor den storm kwam zoeken. Do boog der brik werd daardoor ingedrukt, en des Maandagsavonds te zes uren was do brik in zinkenden staat. Op het hulpgeschrei der opvarenden werd door do Engelschen geen acht geslagen, doch kapt. Do Vries nam de noodige maatregclon om de bemanning to redden en mocht dan ook do groote voldoe ning smaken kapt. G. Niaditas, zyn stuurman en vier matrozen behouden aan boord der „Stella" te krijgen. Geen twee minuten nad.it zy aan boord waren, sloeg de boot, waarmee zy waren gered, vol water en verdween in de diepte. Voor deze buitengewone daad van mensch- lievenuheid, uitgevoerd met groote zeeman schap, zal kapt. De Vries dan ook wel dooi de Turksche regeering naar behoorenworden beloond. Gelukkig werd dien nacht het weer wat handzamer en toen de dag kwam, bleek dat de brik nog niet gezonken, doch op het strand gedreven was. Kapt. De Vries stelde toen op verzoek van kapt. Niaditas en in tcgonwoor digheid der gezagvoerders van de stoomsche pen eene expertise over de aangebrachte schade in, maakte daarvan rapport en stelde den kapitein der brik in do gelegenheid te Chamak zyn wedervaren aan de autoriteit aldaar be kend te maken. Dinsdag 3 uren verliet de. „Stella" hare ankerplaats in de haai van Sigri en arriveerde, zonder de minste schade, op 4 Nov. te Konstantinopel. K eizorin Eugnio is voornemens gedurende den winter Egypte te bezoeken. IVij zijn nauwe 1 ijks o-p-do helft van Slachtmaand, of reeds heeft het ijs een slacht offer gemaakt. Twee jongens te Kohlschcid. by Aken, waagden zich op het Meibladdunne ijs, dat een vyvor bedekte. Zy zonken in do modder en ondanks de krachtige pogingen der toegesnelde ouders, om beiden te redden, kwam één der waaghalzen om het leven. Uit Sassari wordt wederom mel ding gemaakt van eene dier daden van toome- looze woestheid, waaraan hot eiland Sardinië zoo rijk is. Uit wraak heeft een uit de ge vangenis ontslagen 26-jarige man vier personen op straat en op klaarlichten dag vermoord, en wel een geneesheer, een boer en twee boerinnen. De bevolking der plaats wapende zich en ging zelve op de jacht om den moor denaar te grypen, daar do gendarmeriepoBt zeer ver verwyderd daarvan ligt. Men heeft den woesteling evenwel nog niet gevonden. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Mag ik U thans een bescheiden plaatsje verzoeken in Uw veelgelezen blad, om my te verdedigen tegen lastertaal, welke mij naar het hoofd wordt geslingerd door eenige melk- verkoopers, die hunne melk wenschen te ver- koopen voor 8 ets. per liter, en die tevens de verkoopers van 9 ets. schynen te willen dwingen, ze ook voor 8 ets. te verkoopen. Wat er die verkoopers toe dryft om in één adem myn naam te noemen met dien van den heer Yan der Kloot, begryp ik niet recht. Ik word daarin gelasterd als zoude ik mijne geachte klanten pulpmelk laten ge bruiken. Zyn dan myne klanten ineens van zoo'n zware verkoudheid bevangen, dat ze in eens allen reuk en smaak hebben verloren om zelfs geen November-grasmelk meer te kunnen onderscheiden van pulpmelk? Ik weet niet hoe zij zich het recht durven aanmatigen om zóó over myne waar te spreken. De geheelo geschiedenis is mij eigenlyk eenigszins duister, want my dunkt toch dat er geene eerlyker concurrentie bestaat dan door de waar in prys te verhoogen. Of is het misschien de toeleg van die lieden om onze klanten in te palmen Dan zien zy zich zeker bitter bedrogen, al is het alleen door het feit, dat ik er enkele heb by gekregen, die zich eerst lieten bedienen door een leveran cier van S ets. Om nu eindelijk op hun beweren te komen, dat men zeer goed melk kan leveren voor 8 ets., daar wil ik alleen aan toevoegen dat dit geheel afhangt van de consciëntie van den molkverkooper en van den smaak van den consument, want een feit is het, dat dezelfde melk, die verleden jaar werd inge kocht voor 5.75, thans kost ƒ6.75 a ƒ7. Misschien zyn er onder hen, die ze één of twee uur buiten de stad gaan halen, en ze daardoor iets goedkooper hebben, doch moe ten dezulken dan geen arbeidsloon reaenen? Hoe komt het dat een paar dagen vóór November by den heer Van der Kloot de deur plat geloopen werd door melkboeren, die er by ZEd. tolkens weer kwamen op aandringen om eene vergadering te beleggen en er daarin met alle macht op aan te dringen den prys voor de wintermaanden to verhoogen tot 9 ets., omdat er anders geen droog brood te verdienen zou zyn? Die vergadering is gehouden enkele dagen vóór November en door ondergoteekende met een kort woord geopend. Doch nauwelijks had hy een paar woorden gesproken, of hij werd in de rede gevallen door eene stem links, die hem toeriep: „Zei jij 't er by leggen wat ik er an tekort kom met karnen?" Natuur lijk kon daarop moeilyk bevestigend worden geantwoord, omdat we by elkaar waren ge komen om den hoogen inkoopsprijs der zoete melk te bespreken en daarnaar den verkoops- prys zooveel mogelyk te regelen, maar niet om er over te redetwisten wat er metboter- maken eventueel kon verdiend of verloren worden. Hierop volgdo een uitvoerig betoog van den heer Van der Kloot, waarin ZEd. deed uit komen dat het by de bestaando toestanden onmogelijk was den prys van vorige jaren te bestendigen. Daarna kregen we eene stemming op onder- teckende briefjes, waaruit bleek dat van de een en veertig melkverkoopers, die er tegen woordig waren, 37 vóór en 4 tegen stemden. IVel een bewijs dus, dat de vergadering doordrongen was van de noodzakelijkheid, om den prys te verhoogen. De voorstanders beweerden dan ook vol mondig dat liet ten eenenmalo onmogelyk zou zijn om zuivere, onvervalschto melk te leveren voor S ets. per liter, die is ingekocht voor den tegenwoordigen prys, waaruit on middellijk volgt dat by een prijs van 9 ets. volstrekt geene woekerwinst is. U, Mynheer de Redacteur, bij voorbaat mijn dank betuigende voor de opneming dezer rege len, verblyf ik met de meesto hoogachting, Leiden, UEd. Dienstw. Dien. 11 Nov. 1S91. L. Spruyt. Mijnheer de Redacteur! Nogmaals veroorloof ik mij de vrijheid een plaatsje in Uw dagblad te verzoeken. In antwoord op het ingezonden stuk van 9 November 1.1. van héeren melkverkoopers legen den prys van 8 cents behoef ik niet voor de tweede maal te zeggen hoe hoog de inkoopsprys is. De aanleidende oorzaak is naar myne be scheiden meening duidelyk genoeg, als men nagaat dat de boeren van dezelfde hoeveel heid koeien ongeveer een derdo melk minder ontvangen dan het voorgaande jaar. Dit is niet alleen bij my het geval, maar zelfs door geheel Zuid-Holland. Dat, zooals deze heeren meenen, ik mijne cliénteele pulpmelk bezorg, zou niy weinig voordeel zyn, daar anders voorzeker zij met de levering belast zouden worden. Wat echter de heer Spruyt met uw schry ven te maken heeft, is mij volkomen duister. Mynheer de Redacteur, U hartelyk dank betnigendo voor de opneming myner laatste woorden over den melkprys, teeken ik mij, Hoogachtend, UEd. Dw. Dr. F. Van der Kloot. [Nadat nu aan het „hoor en wederhoor" omtrent deze zaak o. i. genoegzaam is voldaan, meenen we veilig by deze het debat er over te kunnen sluiten. Eed.].

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2