treurig ongeluk. De heer H. C. Kleyn van Willigen keerde van zijn kantoor huiswaarts, toen op de hoogte van de Oudekerk een groote steen van dat gebouw op zijn hoofd viel. Zeer ernstig gewond werd hij naar het Ziekenhuis overgebracht, waar hy in den vroegen morgen overleed. Het gisteren vermelde ongeval by Delft met den trein van Den Haag naar Rotter dam liep niet geheel zonder persoonlyke on gevallen af. Een der reizigers, die het hoofd buiten het portier stak, werd een der oogen uitgerukt door een telegraafdraad. Aan de Ruysdaelkade te Amsterdam woei cene vrouw in hot water en verdronk. Ook by Kokange zyn eenige telegraafpalen omgewaaid en do trein van zes uren geraakte in de draden verward. Men is evenwel met den schrik en eeno te late aankomst van 3/, uur vrij gekomen. Do tenten van de IJsclub van Kralingen en omstreken zijn omgewaaid en drijven ge deeltelik in de Kralingsche plassen. De schade wordt op drieduizend gulden begroot. Het bestuur had nog pas kort geleden in zyne nieuwgebouwde bestuurskamer vergaderd, die ook geheel vernield werd. Er is nu eene algemeone ledenvergadering uitgeschreven om in de geleden schade te Voorzien. De storm, welke hier te lande deze en nog tal van andere groote en kleine onheilen veroorzaakte, oefende te 53/4 u. te Utrecht een druk uit van 09 KG. per M2. Uit het buitenland komen niet minder be richten van rampen. De Engelsche bladen geven eene lange lijst van ongelukken: Een gedeelte van het d.ik van een der Londenscho spoorwegstations werd opgenomen en weggeslingerd: in St.- James' Park werd een der oude olmen ont worteld op het oogenblik, dat juist een ry tuig voorbijreed. Het ontsnapte echter nog juist bytjds. Verschillende personen werden min of meer door vallende voorwerpen gewond en naar de hospitalen vervoerd. Eene school juffrouw, die 's morgens naar school ging, kreeg een schoorsteen op het hoofd en word bewusteloos weggedragen. De telegraafge- meenschap met alle plaatsen zuid en west van Exeter met inbegrip van de Kanaaleilanden was geheel in de war en de maildienst over het Kanaal moest volgens bericht uit Dover geheel gestaakt worden. Een aantal berichten van ongelukken op zee is ook reeds ingekomen. Zeven menschcn verdronken bij het reeds vermelde veronge lukken van den voor Australië bestemden yzeren driemaster „Benvenue" van Glasgow. Het schip strandde 's morgens by Sandgate, te ver van de kust dan dat de honderden menschen, die zich op het strand hadden ver zameld, eenige hulp konden verleenen. Het was hartverscheurend te zien, hoe de op varenden zich in het want vastklemden, maar pogingen om eene reddingsiyn naar het schip te werpen zoowel als om de reddingsboot uit te zetten mislukten. Urenlang bleven do ongelukkigen aan de woede van den meedoo- genloozen storm blootgesteldéén hunner zag men van de raas in zee vallen. Eerst tegen den avond gelukte het eene lyn op het schip te schieten en zoo trokken de schipbreuke lingen de reddingsboot naar zich toe. Dus slaagde men er in 27 hunner te redden. De kapitein echter met zyne vrouw, de kajuits jongen en 4 matrozen kwamen in de golven om. De „Eider", een Fransche schoener, liep eveneens te Sandgate op de kust en werd geheel uit elkaar geslagen; do kapitein, zyn vrouw en noef verdronken. De reddingsboot was uitgegaan om de schipbreukelingen te redden, doch halvorwege sloeg zij om. Met moeite bereikte de bemanning weder de kust één persoon verdronk. De bark „Pflynger," van Bremen, liep bij St.-Leonards op de kust. Gelukkig hield het schip zich overeind, doch daarmee waren de opvarenden, 17 koppen on passagiers, nog niet gered. De kustwacht had met allerlei moeilykheden te kampen en twaalf reddings- lynen werden in de richting der bark ge schoten, zonder goed gevolg. De dertiende werd echter aan boord opgevangen, waarna spoedig allen behouden aan land waren. Te Brighton werd op dezelfde wyze de bemanning van een Franschen schoener, de „Ville de Napoléon," gered. Te Ramsgate was de reddingsboot er in geslaagd, de bemanning van een zinkend schip aan boord te nemen, toen oen ander vaartuig, de Touch-Not", op het punt was ten onder te gaan. De reddingsboot was echter afgedreven en eerst na bovenmenschelijke inspanning gelukte het de „Touch-Not" te bereiken. Van de kust waren reddinglynen geschoten en met goed gevolg; de bemanning werd veilig en wel aan den vasten wal gebracht. Te Dungeness mocht men er niet in slagen de bemanning van een onbekende brik, welke in nood verkeerde, te bereiken. Bij het af zenden van het desbetreffend bericht was men nog onvermoeid bezig hunne redding te be proeven. Twee andere schepen strandden te Dunchurch, zonder dat de opvarenden geholpen konden worden. Te Worthing leed een Duitsche bark schip breuk, waarvan de bemanning gedeeltelijk aan land werd gebracht. Te Aldeburgh strandden twee schepen, wier bemanningen gered werden; dc loods boot van Liverpool verging in den mond van de Mersey. Te Hastings woedde een heviger storm dan in jaren is voorgekomen. Een Amerikaansch schip strandde, maar kon voor eerst niet bereikt worden. Ernstige ongerustheid heerscht te Scarbo rough over de visschersschuiten. Een sleepboot verging; een brik, de „Solertia", van Tonsberg, strandde in Studland-baai. By al deze schipbreuken moet mon nu nog de vele visschersvaartuigen voegen, die door den storm geteisterd werden. Telkens leest men van verlies van menschenlevens. Voor zoover de namen der schepen genoemd worden, treft men op do lange lijst geen namen van Nederlandsche schepen aan. Te Rouaan is een geheel Panorama, de geschiedenis van Jeanne d'Arc voorstellende, opgenomen en omgeworpen. Te Fécamp is een matroos vordronken. Te Calais ziin tweo kin deren tegen den grond geslingerd, zoodat zy onmiddellijk dood bleven. Te Pavilly werd een fabrieksschoorsteen omgeworpen en werden daardoor twee mannen gedood. Ook in Noord-Amerika blykt de laatste dagen een hevige storm te hebben gewoed. Op sommige plaatsen viel sneeuw en te Bismarck, in Dakota, had de wind een snelheid van 00 mijlen per uur. Erfenis van ƒ17,00 0. Dezer dagen ontving een persoon, die te Amsterdam dagelijks met postpapier langs straten en grachten wandelt, eene erfenis van ruim ƒ17000. Eenige bewoners van den zoogeti. Duivelshoek profiteeren mede van dit geluk iederen dag worden ze flink getrakteerd. Woensdagnamiddag om half vier verloor aan den Goudschen Weg te Rotter dam eene dame by het uithalen van haren zak doek hare portemonnaie, waarin een bedrag van 400 was, even te voren ontvangen. Een man raapte de portemonnaie op en ging daarmede op den loop. De damo heeft aan gifte gedaan by de polite. Een koopman uit Amoiden be zocht eergistermiddag de Beurs to Amster dam en vermiste zijn notitieboekjo, inhoudende ƒ300 aan bankpapier, toen hy eene betaling wilde doen. Gistermorgen werd op de lyn Amsterdam Haarlem eene ontsporing voor komen door de oplettendheid van een weg werker, die tusschen Halfweg en Sloterdijk een gesprongen rail had opgemerkt. Toen de trein uit Haarlem, die te 12 uren te Am sterdam aankomt, naderde, ging hy midden op den weg staan en maakte door het zwaaien met de armen den machinist opmerkzaam, die nog intijds de vaart kon verminderen van den trein, waarop deze langzaam de gevaar lijke plaats passeerde. Het geval veroorzaakte slechts eene vertraging van tien minuten. Als een klein bewjjs, welke ont zettende sommen ook by onze marine door de artillerie worden verslonden, diene het volgende. Dezer dagen zyn by do directie te Willemsoord een aantal kanonnen van 23 cM., die vóór eenige jaren, ongerekend de daarbij behoorende kostbare affuiten, onge veer 25,000 gulden gekost hebben, thans in het publiek verkocht voor 26. Deze stukken brachten dus slechts onge veer het duizendste deel op van hetgeen zy gekost hebben. (IV. R. C Gistermorgen wilde te Deventer een bakkersknecht met eene windas een zak met meel naar beneden laten. Hy viel daarbij uit het zoldervenster en was onmiddellijk dood. Te Gelselaar had de landbouwer T. Donderdag-morgen het ongeluk van een hooiberg to vallen. Hy was dadellijk een lyk. Woensdag-avond ongeveer te acht uren brak te Heerenveen een ernstige brand uit in de boerdery van Sint v. d. Berg, behalve door den eigenaar nog door twee ge zinnen bewoond. Door den krachtigen wind viel aan blusschen niet te denken, zoodat het pand geheel verbrandde, trots de onver moeide pogingen van dé brandweer. Negen koeien en een varken kwamen in de vlammen omook eene houten keet, op het erf der boerdery staande en bewoond door Th. Do Jong, verbrandde. Tan v. d. Berg was alles verzekerd, doch laag. Door dit onheil zijn vier talrijke huisgezinnen zonder dak. De brand, welke des avonds uitbrak, heeft den geheelen nacht voortgewoed. Eerst tegen 5 uren in de« morgen waren de vlammen in zooverre bedwongen, dat de spuiten konden inrukken, doch nog uren daarna smeulde het vuur voort en sloegen van tyd tot tyd de vlammen nog uit het half verkoolde hooi. Met deze geheele boerenwoning zyn ook twee aan grenzende huisjes tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand wordt aldus opgegeven. Door den feilen wind was in het rieten dak een gat gemaakt. De bewoner begaf zich met licht naar den zolder om een onderzoek in te stellen en schynt met dat licht te dicht by het riet gekomen te zijn. Een wonder is het, dat geene verdere onheilen plaats hadden. Heele stukken brandend hooi werden door den wind over de plaats gevoerd en op twee punten ontstond dan ook een begin van brand, dat echter terstond ge- bluscht werd. IS U l T iVLAND. Fraukrjjk. De heer Laur heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden eene interpellatie gehou den over do maatregelen, welke de minister van financiën, de keer Rouvier, denkt to nemen om den terugkeer van flnantiëelo crises te voorkomen. De spreker viel den minister heftig aan en logde hem ten laste, dat hy onder de hand Fransche rente dec-J opkoopen. De heer Rouvier protesteerde met veront waardiging en de voorzitter, do heer Floquet. zoide dat men aan de woorden van den heer Laur geen gewicht behoefde te hechten. Laatstgenoemde zette intusschen zyne redo voort. Hij zeide dat de handelingen van den minister Rouvier do Fransche waarden in discrediet hebben gebracht, en richtte heftige aanvallen tegen Rothschild en de Joden. De minister Rouvier vroeg nadere ver klaring. De heer Laur eindigde zyne rede, met dn uitdrijving van allo Joden en het verbod tot toelating van allo vreemde waarden te vragen. De minister Rouvier zeide dat er beschul digingen zyn, welke geen ernstig antwoord verdienen. Hy verdedigde overigens zijn linan- tifeel beheer. Met 431 tegen 32 stemmen ging de Kamer ten slotte over tot de eenvoudige orde van den dag. Daarna was de begrooting voor schoone kunsten aan de orde. Op verzoek van den minister Bourgeois, die de quaestie van ver trouwen stelde, verwierp de Kamer met 326 tegen 159 stemmen een amendement, waarby vermindering van den onderstand aan de Opera werd gevraagd. DuitschlancL De Beiersche minister van oorlog heeft 26 boekdrukkersgezellen, dio als soldaten deel uitmaken van het garnizoen te Munchen, gelast op de landsdrukkerij te gaan werken aan de stukken, welke voor den Beierschen Landdag noodig zyn, Eveneens heeft het Sak sische ministerie van oorlog een aantal onder de wapenen zjjndo zetters gelast te werken op de drukkerij van het officiëele „Dresdonor Journal." De liberale bladen spreken over dit dienst laten doen van soldaten hunne afkeuring uit. België. De „Etoile beige" spreekt van knoeieryen te Brussel met ridderorden. Verscheidene hooggeplaatste ambtenaren zouden zich hebben laten omkoopen (sommigen met 25,000 fr.j, om op lintjes beluste lieeren te believen. De eerste opvoering van de opera „Le Rëve," tekst van Zola, muziek van Bruneau, is gisteravond te Brussel met bijzonder goeden uitslag bekroond. Herhaaldelijk werden de vertooners teruggeroepen. De aandacht der geheele zaal was gevestigd op den heer en mevrouw Zola, die de opvoering in eene der loges by woonden. Owu.-iii'.-IIoiig.-MonarC'tiio, De minister van financiën heeft gisteren aan de budget-commissie verklaard, dat de wetsontwerpen betreffende de hervorming der belastingen, in hun geheel, niet vóór Februari a.s. by het Parlement kunnen ingediend worden. I Te I'esth is in den ouderdom van zeven- i tig jaren overleden de beroemde oogarts Hirschler, lid van het huis der Magnaten, president der vereeniging van geneesheeren en voorzitter van het Isra.lietische Lar.dcon- gres, door zyn toedoen in het leven geroepen. Uit Nieuw-York wordt ad. 12 November geseind Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat do opstand in Braziliu in den nacht van 9 November in Rio Grande begon en snel toe nam. Die provincie is grootendeels door de opstandelingen bezet. De gouverneur van Rio Grande verlangde versterkingenFonseca zond terstond schepen met troepen, om in pelotons te landen. Het doel der revolutie schynt het vormen van eene uit liberalen en conservatieven bestaande, tegen do dictatuur gekante nationale party. Een decreet van Fonseca vernietigdo alle by de oprichting van de Republiek gedane concession. Luidens particuliere berichten uit Petro- polis (prov. Rio-de-Janeiro) is aldaar tyding ontvangen uit Rio Grande do Sul, dat deze Staat thans zijne scheiding van Brazilië per proclamatie heeft afgekondigd. De „Times" bevat een telegiam van gis teren uit Santiago, volgens hetwelk alle ministers hun ontslag hebben ingediend om dat de liberale afgevaardigden niet tot leden van den Raad van State de personen hadden gekozen, die door de conservatieve en libe rale ministers waren aangewezen. Men ge boft dat een nieuw ministerie, uit allo par tyen samengesteld, zal worden gevormd, een „cabinet d'affaires", dat een niet-politiek program, dat aanneemlijk zou zyn voor de nieuwe Kamers, zal uitvoeren. Tegelijkertijd verneemt ook de „Times" via Santiago uit Brazilië, dat Da Fonseca alle constitutioneels rechten der burgeis geschorst heeft en eene commissie heeft benoemd om kort recht te spreken ovor hen, die hy als opstande lingen brandmerkt. Verschillende afgevaar digden hebben de wyk genomen in de wonin gen van buitenlandsche gezanten. Men acht het waarschynlyk, dat eene bot sing zal plaats hebbon tusschen de naar Rio Grande gezonden vloot en de soldaten dor opstandelingen. Een telegram uit Rio-de Janeiro, dd. 12 Nov., meldt; De berichten uit Rio Grande do Sul zyn zeer onzeker, doch schijnen hierop neer te komen, dat de revolutionairen, die zich aldaar van het gezag meester maakten, eenige officieren en mindere militairen zijn, die van Rio-Janeiro naar genoemden Staat zyn gotrokken. Algemeen wordt verhaald, dat het leger en de vloot voornemens zyn, Da Fonseca levenslang tot dictator te be noemen. De openstaando plaatsen in het leger worden aangevuld door manschappen, die daartoe geprest worden. Xolegram mc*. n. PARIJS, 12 November. Het „Agentschap Havas" deelt onder voorbehoud de volgende officiëele depeche mede uit Rio-de-Janeiro van 11 dezer: „Overal heerscht rust; de wetge vende macht in de Staten vorricht op regel matige wyze haren arbeid. Er heeft geene nieuwe uitgifte van rentebrieven plaats ge had, daar onderscheidene Staten aanzienlijke saldo's bezitten. Een conflict, dat aan staatkun dige opwinding moet worden toegeschreven, ontstond in Rio Grande do Sul. Do Regeering ontkent, dat. het conflict in Rio Grande is veroorzaakt door het drijven der separatisten." WASHINGTON, 12 Nov. Dc regeering heeft bericht ontvangen, dat in drie steden van Rio Grande de troepen gomeene zaak hebben gemaakt met de tegenstanders van het gou vernement-Da Fonseca. DUINKERKEN, 12 Nov. Een schip met dynamiet geladen is, ten gevolge van zwaar weer, door de bemanning verlaten en drijft nu (waarschynlyk in de Noordzee), een groot gevaar voor de scheepvaart opleverend. WEENEN, 13 November. De verklaringen, welke graaf Kalnoky morgen (Zaterdag) in de Hongaarsche delegatie zal afleggen, zullen in alle opzichten van geruststellenden aard zyn en strekken om de ongerustheid weg te nemen, welke gewekt zou kunnen zijn door het voorbehoud, dat de keizer in zyne toespraak tot de beide delegation heeft gemaakt bij het bespreken van enkele aangelegenheden. ROME, 13 November. De „Italië" zegt dat het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Italië betreffende het gebeurde te Nieuw- Orleans eene nieuwe wending genomen heeft. De Vereenigde Staten erkennen hunne ver antwoordelijkheid, zoodat thans alleen over blijft, de schadeloosstelling te bepalen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2