F. M., de twee jongens uit Noordwykerhout, die eene rietschelf in brand staken, en wel van 6 tot 4 maanden. De opbrengst der collecte voor de geteisterden in Noord-Brabant door den storm en den hagelslag in den zomer van dit jaar, heeft in de gemeente Alkemade bedra gen de som van f 52. Voor de ongelukkigon in Limburg, die door dezelfde ramp getroffen worden, collecteerde men voor eenigo we ken ƒ100. Het Gerechtshof te's-Graven- hage deed heden uitspraak in de door don Hoogen Raad naar dit college verwezen zaak van W. J. S., provisor in eene apotheek te "VVaalwyk, die terechtstond wegens poging tot moord door middel van vergiftiging, op zyno huisvrouw gepleegd, ter zake waarvan liy veroordeeld was door het Hof te 's-Her- togenbosch. Het Hof te 's-Gravenhage over woog dat het niet uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging had geput van bekl.'s schuld aan het hem ten laste gelegde, srrak hem derhalve daarvan vrij en beval zijne invrijheid stelling. Gisteren, den llden dezer, is in den kant der spoorbaan onder de gemeente Hazerswoude, nahjj de "Westvaart, gevonden liet lijk van een onbekend manspersoon, oud naar gissing 71) jaar, gekleed met blauwe jas, zwarte broek, vest en pet, zoomodo kousen, ondergoed ongemerkt en klompenheeft grijs haar en een sterk vooruitstekenden tand in de bovenkaak. Hen schrijft uit Solingen: In zijden spek, uit Amerika hier ingevoerd, z.jn trichinen ontdekt. Ook te Remscheid weiden in Amerikaansch spek trichinen gevonden. Op het publiek laat dit verschijnsel zijn in vloed niet na en de handolaars, die veel Amerikaansch varkensvleesch, volgens hen zonder trichinen, en soortgelijk spek inge slagen hebben, klagen steen en been over de slechte zaken, welko z(j doon, ondanks hunne sterk concurreerende prijzen. Het ziet er in Pruisisch Silezié treurig uit. De aardappel is daar het hoofd- voedsel der bevolking, maar de aardappeloogst is er zóó totaal mislukt, dat de landbouwers poters zullen moeten inkoopen om met do lento te kunnen poten. OnderdeBorlijnschesocialisten is eene inschrijving geopend met het doel gelden bijeen te brengen om den terugkeer in Duitschland van den oud-afgevaardigde Hasselmann, die nu in Amerika vertoeft, ge makkelijk te maken. Hasselmann zal de di- rectio op zich nemen van het nieuwe dag blad der socialisten-dissidenten. De Storm. Do storm, welko gisteren woedde en waar schijnlijk die geweest is, welke volgens de „New-York Herald" tusschen 12 en 14 Novem ber de Europeescho kusten zou bestoken, heeft, alhoewel zeer hevig, inzonderheid tus schen vier en zes uren des namiddags, in onze gemeente en in hare naaste omgeving gelukkig geene groote onheilen aangelicht noch personen ernstig gekwetst of middellijk of onmiddellijk van het leven beroofd. Dakpannen en stukken schoorsteen werden echter wel naar omlaag geslingerd en een der hooge boomen op de Haven kraakte als een stokje even na vieren middendoor. Van het perceel op den hoek van Vlieten Molensteeg werden de meeste pannen afge rukt, terwijl, toen het reeds donker was, met tusschenpoozen, de kop van een buiten- en een gedeelte van een binnenmuur van het in aanbouw zijnde Museum voor geologie en mineralogie, een brandvrij gebouw, aan het Van-der-Werf park, tegenover de Garonmarkt, omvielen. Do schade moet een duizend gulden belclopen en zou nog aanzienlijker geweest zijn, indien de binnenmuur terecht ware ge komen op eene hardsteenen trap, waartoe alle kans aanwezig was. De dikke steiger- houten braken in den val stuk als waren het zwavelstokken. Op het Levendaal woei een jongetje, P. M., in het water en werd gered door den politie agent Van V., die zich daartoe tot aan de heupen te water begaf. Op de hooge brug over den Vliet bij de Bakkersteeg werd een jongen en in de Molen- steeg eene vrouw door een rukwind togen den grond geworpen. Behalve de stormschade aan daken, schoor- steenen, lantaarnramon enz. aan de gemeente gebouwen, is de loods, staande op de kleedon- klopperij, geheel omgewaaid en verbrijzeld. Ook heeft de Spanjaardsbrug eenige schade bekomen. De brugwachters konden do val geen meester blijven, waardoor deze met ge weld opsloeg, waardoor een bout van den hangkotting brak. Spoedig was dit kleine gebrek echter weder hersteld. Beter ware het zeker by dergelyken storm de brug gesloten te houden, daar de val door do buitengewone afmeting veel wind vangt. Aan den "Witten Singel viel van eene bloekery de schoorsteen door het dak. In den loop van den avond werd het alhier in de natuur allengs stiller; tegen tien uren stormde bet niet moer. Omstreeks zos uren woei een vier-wielige wagen van v. d. K., torwyl hy voortreed, om aan het Verlaat by het dorp Zoeterwoudo. Met eene lichte verwonding kwam de voer man er af. De invloed van den storm openbaarde zich terstond in de late aankomst der buitenland- sche posten. Nog grooter stoornis ondervond do tele- graphischo gemeenschap. De verbinding met het noorden van ons land was byna geheel weg; die naar het zuiden zeor slecht, zoodat telegrammen op die lyn een paar uur noodig hadden. Met de buitenlandscho lynen was het nog erger gesteld. Do gemeenschap met Parys, Havre en Brussel was verbroken. Toch werd alles in het werk gesteld om langs omwegen, of enkele draden, die ge spaard bleven, berichten over to krygen, on daarin slaagde men in zooverre, dat telegram men van Brussel vyf uren na do afzending aankwamen; later, toen de grootenamidd .g drukte voorby was, kon men zelfs in ruim drie uren eon telegram uit Brussel krygt-n. „De meor rookt" zeggon de schippers, wanneer het water door stormwind tot stof regon wordt verdeeld, en dan met gewold over dyk en kade heengezweept. Zóó sterk als gisteren heeft men de Brasemermeer c-chler in jaren niot zien rooken. De storm uit het Zuidwesten heeft de moer in heftige bewe ging gebracht. De golven staken hare witte koppen hoog omhoog, torwyl het water, tot fijnen regon verdeeld, vele tientallen meters over de kade werd geworpen. Geen schipper of baggerman waagde er zich op, bang als zo zyn voor die korte, hevig stootende gol ven. De meer bood rs dezen toestand een grootsch schouwspel aan 1 De reizigers in den trein, welke tehalfvyf uit Den Haag naar Rotterdam vertrekt, wer den gisternamiddag hevig verschrikt door een ongeval op do lyn oven vóór het station Delft. Men was het Agnetapark voorby, toen zich plotseling boven do waggons een spattend gekraak deed hooren, een scherp geluid ais van een lang aanhoudend bersten. Men dacht aan het springen der gasleiding of derWos- tinghouse en verwachtte eene ontploffing; een paar reizigers kropen vol angst weg tegen do banken, een ander trachtte het portier te openon, waardoor by eorst in staat zou zijn aan het noodsignaal te trekkentoen de trein stil hield. Hot bleek nu, dat, juist over do fabriek van den heer Yan Marken, oen niet ge stutte telegraafpaal omgevallen en tusschen de wagens van den trein gekomen was. Het dradennet lag ook op den trein en het waren do hevig getrokken draden, die in alle wagens dat sterk snerpende geluid hadden doen ont staan. Dat er geene ongelukken hebben plaats gehad, is werkelyk een wonder; het ongeval had do aanleiding kunnen zyn tot oen dérail lement of tot andere, hoogst ernstige onheilen. De ontsteltenis was natuurlyk groot, te meer, daar men alras begon te vreezen, dat do sneltrein van vyf uren uit Den Haag niet gewaarschuwd zoude zijn. Menigeen trachtte uit den trein te stappen, doch dit werd ver hinderd. Het was eene algemeeno herrie achter en ln de portieren, oen geroep en geschreeuw, dat, zelfs by do groote duisternis buiten en het noodweder, een komischen kant had. In den trein bevonden zich de artiston der opera in Den Haag, die te Rotterdam „Mignon" moesten spelen en deze dames en heeren hadden het begtypelykerwyze byzonder druk. Eene zeer welgedane juffrouw, die uit het gesprek der Fianschen begreep, dat de snel trein haar achterop kwam, „in den rug", gelyk do Fransche uitdrukking luidt, kreeg het byna op hare zenuwen. Een Engelschman verloochende zyn landaard niet, door, zoodra men eenigszlns wist wat er te doen was, te vragen: hoe laat is het nu?.... Na een half uur wachtens vernamen de reizigers uit het achterste deel van den trein, 'dat z.y moesten uitstappen. In den regen, langs het glanzig zwarte water, dat den spoor weg begrenst, liep en sprong men door het kiezelzand, telkens verward in de telegraaf draden. Men werd nu in ledige, niet verlichte wagens derde klasse gestopt en onder vele guitigheden van de Fransche artisten, die de toepavselyke strophe uit de „Dahin"-opera ten beste gaven, reed men langzaam naar Rotterdam, verheugd, dat do vernieling van de Aeolusharp der telegraaf voor de reizigers geene andere gevolgen had gehad dan juist anderhalf uur oponthoud. Te 's-Gravenhage bracht de storm aan do plantsoenen weer vrywat schade aan. Zoo werd aan de Boorlaan een dikke boom op een meter boven den grond afgebroken en viel er ook een op den Prinsessewal. De tramdienst had daardoor nogal oponthoud. Ook is aldaar con gedeelto van de kroon van den St.-Jacobstoren afgerukt en omlaag gestort, gelukkig zonder nadeel aan te richten. Te Rotterdam werd aan het Oostvestplein oeno groote spiegelruit verbryzeld. Een heer werd in den Goudschen Singel geslingerd, doch door omstanders gered. De houten hei ning op het terrein der remise van de Rot- terdamsche tram op den Oostzeedijk woei omver, waardoor mevrouw Van S. te Kralingen, die daar passeerde, werd getroffen en ernstig gekwetst. Te Amsterdam werd hier en daar schade aangericht aan daken, openstaande vensters en luiken en ook aan de teleplioondradcn. Tusschen vyven en zevenen, toen de wil d aldaar het krachtigst was, hoorde men, voo: al in do nieuwe wyk, overal nederplofféndo vo'-i- werpen hot gehuil van den wind ovoïstemm. Omstreeks zeven uren begon de kracht v.m den wind daar sterk te verminderen. Tusschen halfvyf en 7 uren rukte de brand weer aldaar 13-malon uit, omdat zy ter hulp werd geroepen wegens aangerichte storm schade. To Haarlem is door den storm een boom op do Nieuwe Gracht, tegenover de kazerne, omgewaaid en tegen een ledigstaand huis go vallen, dat door den val aan het dak en voor gevel zwaar werd beschadigd. De stam bleek op de plaats der breuk gohoel verrot te zijn. To Gorkum zyn twee kermiswagens welke lot woningen dienden door don storm omgeworpen. In het. eeno voertuig werd een zuigeling, eenigo weken oud, onder het bedde- good bedolven en levenloos daaronder uit ge haald. In don anderen wagen stond eene b'.vin- dendo kachel, waardoor brand veroorzaakt werd en de wagen geheel uitbrandde. Te Utrecht werd een werkman aan de beenzwartfabriek buiten de "Weerd door eene omgewaaide ladder op het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk een lijk. Te Dordrecht heeft do storm geene schade van beteekenis aangericht. Aan den Dubbel- damschen weg werd een boom ontworteld, hief en daar sprongen telephoor.draden, wer den schoorsteonen om- en dakpannen afge worpen, vensterruiten ingedrukt er.z., maar personen bekwamen daardoor geen letsel. Te Groningen woedde de storm tot in den nacht voort. Van het hoofdstation worden voortig a vyftig bladen zink afgerukt, welke op het stationsplein kwamen te liggen. In de buitenwijken vooral werden dakpannen en schoorsteenkappen weggerukt. Op de Grool e Markt viel een telephoondraad neer, welko eene lantaarn vernielde. Parys en geheel noordelyk Frankryk wor den sedert gistermorgen ook door een hevigen storm geteisterd, welke groote schade aan richtte aan panden en parken. Verscheidene personen te Parys werden gewond. Een man werd door een vallenden schoorsteen in do rue Hautoville gedood. In de Champs Elysées werden boomen ontworteld. Te Le Mans stortte eene ln aanbouw zynde kapel inde bedreigde personen konden zich nog intyds verwyderen. Een telegram uit Londen, dd. 11 Nov., meldt het volgendeSedert gistoravond woedt een storm in het Kanaal en op de noord oostkust van Groot-Britanniö. Onderscheidene visschersvaartuigen hebben schipbreuk gele don. Een groet Engelsch schip, dat naar Australië bestemd wa3, is by Sandgate ge strand. Do kapitein, zyne vrouw en vyf man der equipage zyn verdronken; IB man be vinden zich nog in het touwwerk, doch men vreest dat het onmogelyk zal zyn hen te redden. De dienst der pakketbooten op het Kanaal is geschorst, met uitzondering van de stoomboet op Ostende, welke zonder passa giers vertrokken is, daar de kapitein weigerde hen mede te nemen. (Tweede depeche): Na bovenmenschelyke inspanning en herhaalde pogingen om reddings- booten in zee te brengen, gelukte hot tbgen don avond met de reddingsboot van Sandgate 27 man van hot gestrande schip („Benvenue" genaamd) te redden. Do geredden waren veer tien uren, ten aanzien van duizenden, aan het strand byeengekomen, in het touwwerk ge bleven. BUITEINLAND. Duitscklaud. De buitengewoon sterke disconteeringen by de Ryksbank, welke een gevolg waren van de opgewondenheid der laatste dagen, hebben sedert gisteron opgehouden. Op elk gebied treedt meer kalmte in. Nader wordt gemeld dat de keizer, by zyn jongste verblyf to Munchen zyn naam in hot vreemdelingeuboek der stad schry vende, daaraan de veelbeteekenende woorden heeft toegevoegd: „Suprema lex regis voluntas" (de wil des konings is de hoogste wet). "IVolff, de uit Duitsch Oost-Afrika uit gezette correspondent van het Berlynsche „Tageblatt", deelt mede dat do gouverneur, vryheer Von Soden, reeds vóór zijne uitzetting zyne telegrammen aan eene censuur beeft onderworpen en achterwege hield. Zoo ver langde do gouverneur onder anderen, dat "Wolft" over de groote slachting onder de Duit- schers, belioorende tot do expeditie van Zelewski, niet eer zou telegrapheeren, dan na dat de gouverneur zelf officieel deswege be richt naar Bellijn zou hebben gezonden. De werkstaking onder de Berlynsche zetters en drukkersgezellen schynt tamelijk ongunstig voor hen to zullen eindigen. Of schoon te Bellijn 2000 dier werkstakers zijn, verschynen alle dagbladen onveranderd. Ook op twee der grootste zetteryen te Leipzig heeft er geene diep ingrypendo storing in de uitgavo van tydschriften, enz. plaats. Zoo veel mogelyk wordt 4e uitgave van boekon voorloopig uitgesteld. Uuisit:iii-.-ÏIoi]g.->Ioiiarohin, Graaf Zichy, voorzitter vau do Hongaarsche delegatie, heeft in eene tot don keizer gehoudzn redevoering getuigenis afgelegd van trouw en toewyding jegens den souverein, en de inge nomenheid der delegatie betuigd mot het foit, dat do internationale strydpunten sedert ver leden jaar geen ernstiger karakter hebben aangenomen. Hy zeide verder dat de hande lingen van rustverstoorders ten opzichto der sociale moeilykheden met voorzichtigheid, doch tevens metgeestkrachtmoeten bedwongen wor den. Hy verheugde zich over het behoud der vriendschappelyke betrekkingen van Oostc-nryk mot zijne bondgenooton, want daarin lag de beste waarborg voor de handhaving van den vrede. Hy hoopte dat de quaestie der militaire strydkrachten zou worden opgelost zonder verbreking van het evenwicht op de Staats begroting. By de ontvangst der delegatie heeft do keizer gezegd: „Ik kan met voldoening ver klaren, dat wij zeer vriendschappelijke betrek kingen met alle mogendheden onderhouden. Wij zyn het met onzo bondgenooten hierover volmaakt eens, dat de handhaving van den vrede le beschouwen is als do beste waarborg voor het. geluk en de welvaart der volken. Myno regeering verliest dat doel niet uit het oog en wy ontvangen van alle Europeesclie kabinet- ton verzekeringen van gelyke vredelievende strekking. Men is er, wel is waar, nog niet in geslaagd, alle gevaren te verwijderen, welke de staatkundige toestand in Europa aanbiedt, noch een einde te maken aan do wapeningen, welke overal plaats vinden, maar daar de behoefte aan vrede zich eenparig en algemeen doet gevoelen, is het geoorloofd te verwachten dat men zal eindigen met den vrede te hand haven. Het is my gegeven, aan myn volk te verkondigen dat do bezorgdheid over de tegen woordige drukkende lasten en over de ge varen, welke den vrede bedreigen, een einde heeft genomen." De keizer besprak daarop de voorstellen, welke aan het onderzoek der delegatie onder worpen zullen worden, en zeide: „Mijne regee ringen hebben alleen gevraagd, de onontbeer- lyke kredieten ten behoeve van leger en vloot, maar zy waren genoodzaakt zeer be- langryke uitgaven ten behoove van het leger ln Bosnië en de Herzogowina uit te stellen. Gestadig gaan die provinciën vooruit en voor het volgend jaar zullen do ontvangsten aldaar de uitgaven dekken." - Het Oostenryksclie officiëele orgaan meldt dat de regeering besloten heeft, streng toe zicht to doen houden op de grens naar den kant van Rusland door do gendarmerie van Galicië en Bukowina, welke mot GDO man zal worden versterkt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2