LEIPSOH jg£k DAGBLAD. N°. 9733 "Vrijdag 13 IVoveiiiber. A0. 1891. tgeze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Ecrslc Blad. Leiden, li November. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Olliciëele Kcnnisffeyingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algomeene kenni8 dat, beginnende mot IS November a. s., de Buurtcommisearis No. 8, voor de wykeu V, "VI on IX. wederom zal te spreken zijn tolken dago, uitgezonderd den Zondag, des Toor- rniddags van acht tot tien uren. Burgemeeet-er en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Nov. 1891. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier ls het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer Ch. M. A. Byleveld. By de gisteren vanwege het departement van koloniën gehouden aanbesteding voor de levering van 5100 wollen dekens, bestemd voor den hospitaaldienst in Ned. O.-I., zyn voorloopig toegewezen 2700 stuks aan de firma Jan Zuurdeeg en Zoon voor f 4.31 per deken en 2400 stuks aan de firma Jac. Scheltema Jansz. voor f 4 34 per deken, beiden alhier en als de minste inschryfsters. Er bestaat golegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Maasdam", van Botter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidciyk op het adres vermeld te worden. Naar de „Zw. Ct." meldt, is het Leidsche studenten-muziekgezelschap „a Tempo" (h. t. praeses jhr. A. C. D. De GraetTj voornemens te Zwolle op Woensdag 16 December in de groote zaal der Buitensociëteit, welke daartoe kosteloos door de directie is afgestaan, ten bate van de algemeene armen een concert te geven. Na afloop van het concert stelt men zich voor te dansen. Het is voorzeker, zegt de „Zw. Ct.", van deze kunstminnende muzenzonen lofwaardig hunne muzikale krachten tot zulk een schoon doel te geven. Lokt reeds dat doel op zich zelf tot ruime inteekening uit, waar het boven dien bekend is dat dit muziekgezelschap een uitstekenden naam heeft, bestaat in het genot, dat de avond ongetwijfeld zal bieden, een prikkel te meer om niet achter te blijven. Blykens gisteren bij den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, in gekomen koninklyke besluiten, is gehand haafd het besluit van Ged. Staten van Gel derland, dd. 20 Mei 1891, waar by goedkeuring is onthouden aan de begrooting voor de ge meente Brummen, dienst 1891. Ten aanzien van het beroep van Z. v. d. Wilk tegen een besluit van Burg. en Weth. van Alfen aan den Byn, waarby hem voor- waardelyk vergunning is verleend tot oprich ting van eene houtskool-briquettenfabriek, zijn eonige voorwaarden gewüzigd of vervallen verklaard en is o. a. bepaald dal geone onge- bluschte kalk mag worden aangevoerd. Gehandhaafd is het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan het bestuur der instelling „St.-Nicolaaszorg" te Zoetermeer geene ryksbydrage als bedoeld by art. 54t7s der wet tot regeling van het lager onderwys over 1890 werd toegekend, op grond dat het aanvragend bestuur niet heeft aangetoond rechtspersoonlykheid te bezitten. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, begaf zich heden, vergezeld van den inspecteur van het Mid delbaar Onderwys, dr. Van Eyk, van 's Hage over Ede naar Wageningen tot het brengen van een bezoek aan 's Rijks landbouwschool. De burgemeester der residentie, de lieer Roest, is hersteld en werkte heden wederom in de burgemeesterskamer ten raadhuize. Prof. D. P. D. Fabius heeft voor de Kamer-candidatuur voor Gouda bedankt. Graaf Van Bylandt, gezant by het Brit- scho Hof, vertrekt Zaterdag a. s. te 6 u. 56 m. nam. over Vlissingen naar Londen. Baron Gevers, Raad van ons gezantschap te Londen, wordt, na terugkomst van onzen gezant aldaar, in Den Haag verwacht. Naar men verneemt, is dr. Egeling voor nemens zijn ontslag te nemen als lid van den Pensioenraad voor burgerlyke ambtenaren. Aan de Regeering is f10,000 subsidie aangevraagd ten behoeve van de internatio nale sport- en paardententconstelling te Scheve- ningen. Diakenen der Nederd.-Herv. gemeente te 's-Gravenhage hebben gekozen tot grootboek houder der diaconie, den heer W. A. Beschoor, thans regent der Diaconie-gestichten, en zulks ter vervanging van den heer W. T. Pfeiffer, die met 1 Januari als grootboekhouder af treedt. De Staatscommissie voor den landbouw zal tegen het einde dezer maand waar schijnlijk 23 November worden byeenge- roepen tot het houden van hare laatste ver gadering. Tot de zaken van landbouw, welko van het departement van waterstaat, handel en ny verheid naar het ministerie van binnen landsche zaken zullen worden overgebracht, behooren de landbouwproefstations, de sub- sidi n voor verbetering der paardenrassen en de bydragen voor proefvelden. De uitvoering van de boterwet blyft by Waterstaat. By de hoogere krijgsschool zal nog een leeraar in het Maleisch worden benoemd. Naar de ,N. R. Ct." verneemt heeft de heer Sehaepman by de behandeling van de militaire noodwet in de afdeelingen der Kamer eene nota ingediend. Bij het examen van leerling-consul zyn van de S candidaten 5 geslaagd, nl. de heererj A. F. Van den Bosch Blokhuis, te 's-Graven hage E. M. Van Lee, te AmsterdamA. F. Van Leijde, te id.; H. Van Oordt, te Rotter dam; E. D. Van Walree, te Brummen. In de per Britsche pakketvaart ontvan; gen „Deli-Crt." van 10 October leest men de volgende berichten: Volgens ontvangen telegraphiscli bericht is in de afd. Pagoerawan een assistent verinoord, de heer E. Marsmann, die in een sampan geld naar eene der ondernemingen vervoerde. Het geld ging verloren, het lijk werd gevon den. Nadere bijzonderheden ontbroken. Voor zoover wij weten is dit de eerste maal dat een assistent op geldtransport werd afge maakt en het is een wenk voor die heeren om voortaan by die gelegenheden de grootste voorzichtigheid in acht te nemenniet alleen gewapend te zijn, maar hunne revolver steeds in de hand of vlak voor 't grypen te houden en de begeleidende inlanders niet uit 't oog te verliezen. De jonge man, dio op zoo droevige wyze om 't leven kwam, laat een goeden naam achter en wordt door zyne chefs, vrienden en kennissen zeer betreurd. Een niet minder droevig sterfgeval is dat van den heer Beekman, in leven gezagvoerder van het stoomschip „Medan", die zich bij alle passagiers, die met dat stoomschip een reis maakten, bemind wist te maken en in de kracht van het leven werd weggerukt. Slechts eene week was voldoende om dat jonge, by uitstek krachtige gestel te sloopen. Dat hij zich vele vrienden gemaakt heeft, lijdt geen twyfel en zy zullen zich zyner zeker nog lang herinneren. Door do afdeelingen der Tweede Kamer zyn gekozen tot rapporteurs over de Borneo- overeenkomst de heeren: Bool, Van Bylandt, Geertsema, Boreel van Hoogelanden en Brant- zen van de "Zypover de afwyklngswetten voor do heffing der plaatselijke belastingen en de begrooting der Landsdrukkerij, de heeren Levy, Kerdyk, Huber, Ferf en Zaayer; en over de wetsontwerpen tot wyziging der militie- en schutterij wetten, de heerenRut gers van Rozenburg, Land, Schimmelpenninck Van der Oye, Van der Feltz en Guyot. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrydag 13 dezer niet plaats hebben. Het gtoomschlp „Bundesrath", van Oost kust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 10 Nov. van Port-Said; de „Prinses Marie", vin Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Nov. van Southampton; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Nov. te Suez; de „Ardjoeno" vertrok 11 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Menelaus," van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 9 Nov. Perim; de „Reichstag," van Ham burg en Rotterdam naar Oost-Afrika, passeerde 9 Nov. Aden; de „Zuid-Holland,van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 11 Nov. te Marseille. Orde van Oranje-Nassau. De Regeering, het wenschelyk oordeelende, door het instellen van eene nieuwe Ridderorde de gelegenheid te vermeerderen tot het ver- leenon van vereerende onderscheidingen, heeft een daartoe strekkend wetsontwerp van den volgenden inhoud in de Tweede Kamer ingediend. Er wordt eene Orde ingesteld, strekkende tot vereerende onderscheiding van Nederlan ders of vreemdelingen, die zich jegens H. M. en den Staat of jegens de maatschappy op byzondere wijze hebben verdienstelyk gemaakt. Deze Orde draagt den naam van „de Orde van Oranje-Nassau". Het Grootmeesterschap van deze Orde is onafscheidelijk aan de Kroon der Nederlanden verbonden. De Orde bestaat uit vyf klassen en eene eeromedaille is daaraan verbonden. Allo benoemingen in de Orde geschieden by Koninklyk besluit. De ridders der eerste klasse der orde dragen den naam van Grootkruizen die van de tweede klasse dragen den naam van Groot officieren-, die van de derde klasse dragen den naam van Commandeurs die van de vierde klasse dragen den naam van Officierenen dio van de vijfde klasse dragen enkel den naam van Ridders. Het versiersel dezer Orde bestaat in een kruis met acht geparelde punten en een door loopenden laurierkrans tusschon de armen en gedekt met eene Koninklijke kroon, alles van goud voor do eerste vier klassen en van zil ver voor de vijfde klasse; de armen van het kruis zyn wit gecmailleerd met blauw geëmail leerd hart; in het midden van het kruis be vindt zich een blauw gecmailleerd rond schild, omgeven door een wit geëmailleerden rand, beide met goud omlyst, aan de eene zydeop het ronde schild de Leeuw, zooals hy in het wapen van het Ryk voorkomt, en op den rand in gouden letters do woorden „Je main- tien-'rai", en aan de tegonzyde op het ronde schild eene met eene gouden Koninklyke Kroon gedekte \Y en op den rand in gouden letters do woorden: „God zij met ons." Voor militairen worden, in stede van den laurierkrans, aan het versiersel aangebracht twee zilveren zwaarden met gouden gevest, schuin gekruist achter het ronde schild. Het lint is oranje tusschen twee strepen Nassausch blauw, de kleuren gescheiden door eene smalle witte streep. Het teeken van onderscheiding voor de ver schillende klassen is by het wetsontwerp mede vastgesteld. Tot goedmaking der onkosten der Orde wordt jaailyks eene som op de Btaatsbegroo- ting gebracht. Het lidmaatschap en versiersel dezer Orde kan niet worden verloren dan ten gevolge PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Y»n 16 regeli ƒ1.05. Iedere regol meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseereu buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. van eene onherroepelijke veroordeeling tot gevangenisstraf van drie jaren of tot zwaar dere straf. In de Memorie van Toelichting motiveert de Kegeering de instelling der nieuwo orde door de behoefte om voor het onderhouden van goede betrekkingen met andere Mogend heden met minder beperking over decoration to kunnen beschikken. Maar ook vele Nederlanders en vreemde lingen, wier werkzaam leven door bevordering van het algemeen welzyn op geesteiyk, zede- lyk en stoffelyk gebied meer dan dat van anderen vruchtbaar was, bleven verstoken van eene onderscheiding, door het Hoofd van den Staat verleend, omdat de wet van 1815 op hen bezwaarlyk kan worden toegepast. Is hierdoor vaak aan velen eene teleurstelling bereid, meer rechtstreeksche nadeelen heeft ook de Staat dikwyls hierdoor ondervonden. Menig voorwerp van kunst-, van woten- schappelyko of geschiedkundige waarde heeft hierdoor geene plaats in onze openbare ver zamelingen gevonden, en niet zelden is het gebeurd, dat reizigers in onze koloniën de vruchten van hun wetenschappelyk onderzoek niet afstonden voor onze musea, doch aan dio van het buitenland, omdat zjj zich daar wel, doch hier niet, met eene ridderorde zagen begiftigd. Voor de toekening van de Oranje-Nassau- orde, volgens art. 1, wordt door de Regeering gedacht aan het eeren van hen, die door aan kweeking van godsdienstzin, zedelykheid en menschenliefde, of door werkzaamheid op het gebied van kunst en wetenschap, van handel en zeevaart, van nyverheid 011 landbouw, de geestelyke en stoffelyke belangen der natie op meer dan gowone wijze hebben bevorderd. Gomeugd Nieuws, Als de in ons vorig nommer ver melde nieuwo verbinding van de Oude Vest en Haven tot stand komt, zullen daardoor de van de zyde des Nieuwen Ryns uit de Heeren gracht komende schepen, om de Oude Vest te bereiken, een kleinen omweg door de Kleine Havenbrug en verder links langs het te ont stane plein, door de nieuwe doorvaart moeten maken. Die nieuwe doorvaart zal dwars door de thans met boomen beplante Hooimarkt loopen, aanvangende by de nu in het Haven-water uit stekende punt, ter plaatse waar tegenwoordig de wekelyksche beurtschepen of stoombooten aanliggen, en eindigende (terwyl zii steeds para lel loopt met de te verkrijgen nieuwe huizenry aan den afgeknotten hoek) in de Oude Heerengracht tegenover 't water dor Oude Vest. De brug over de nieuwe doorvaart, ter ver binding van de Haven met het te verkrygen plein, zal in eenigszins schuine richting komen te liggen, zóó dat het verlengde der Haarlem merstraat en dat van de Kleine Havenbrug er in rechte lyn op aanloppen. De nieuwe straat aan den hoek, of het be gin, van de Haven, overal evenwijdig loopende met den walmuur van de nieuwe doorvaart, wordt even breed als het verder gelegen, oude gedeelte van de bestrate Haven, waaraan zich nog oen overblyvend stuk van de Hooimarkt blyft aansluiten, zoodat do aanlegplaats voor bovengenoemde beurtschepen of stoombooten, welke niet tot de aan de andere zijde gevestigde maatschappy „Volharding" behooren, niet geheel verdwynt, maar eenigszins wordt ver legd meer naar de passage langs de Haven straat. De arrond.-rechtbank te 's-Hago veroordeelde heden H. O., die in zyn dienst als oppasser te Leiden, geld verduisterde, tot 4 maanden gevangenisstraf. Door het Gerechtshof te 's-Hage werd heden verminderd de straf, door de Haagsche rechtbank opgelegd aan D. K. en

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1