de gelden, benoodigd voor do uitkeering van de bedoeldo subsidicn, van de begrooting te schrappen. „Onder dagteekening van 3 October 1885 en 23 September 1886 zijn door hot Gemeente bestuur aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal adressen ingediend met het doel wederom in het genot van het subsidie te worden gesteld. „Tot ons leedwezen hebben tot dusverro bedoelde adressen tot geen gunstig gevolg geleid, niettegenstaande daarbij, naar bet ons althans voorkomt, duidelijk is aangetoond dat de billijkheid het behoud van het subsidie vordert, aangezien eerst tot de oprichting van do school en van het gebouw, waarvan de kosten ongeveer 70,000 bedroegen, is overge gaan nadat zekerheid bestond dat een subsidie zoude worden toegekend. "Ware zoodanig Rijks subsidie niet toegezegd, dan zoude destijds tot de oprichting van eene lagero school zijn overgegaan en dan zoude krachlens do toon geldende wettelijke voorschriften een bedrag van 30 pCt. van de kosten van schoolbouw, onderwijzend personeel enz. ten laste van liet Rijk zijn gekomen. Wij nemen de vrijheid aan U.Ex. hiernevens een afdruk van bedoelde adressen aan te bieden en het beleefd verzoek tot U.Ex. to richten, zoo mogelijk, de noodige maatregelen te willen nemen ton einde onze gemeente wederom in het genot worde gesteld van het vroeger genoten Rijkssubsidie ten behoeve van de Hoogore Burgerschool voor Meisjes." Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de godgeleerdheid afgelegd door den heer I. Hooykaas Jr. Naar wij vernemen, zal aanstaanden Zondag ter gelegenheid van het jaarlijksclie groote aanbiddingsfeest onder den pleclitigen Hoogdienst in de kerk van O. L. V. Hemel vaart, de vierstemmige Mis in C dur, opus 80. van L. Van Eeethóvèfi, door het zangkoor worden uitgevoerd. Deze Mis, oorspronkelijk voor gemengd koor, is echter voor mannenstemmen gearran geerd door onzen verdienstelijken stadgenoot den heer H. J. Wanna, organist dier kerk. Voor de aangekondigde Cremer-lezing had do heer B. J. Beek gisteravond gekozen „Het hart op de Veluwe", eender juweeltjes van den schrijver dor bekende Overbotuwschc novellen en vertellingen. Met de eigenaardigheden van het daarin voorkomende dialect scheen de heer Beek volkomen vertrouwd te zijn en ook do door Cremer boschreven karakters werden doo; hem zóódanig weergegeven, dat hy van de zijde van het, hoewel niet zeer talrijk, opge komen publiek veel bijval ondervond. Hij deed met de handelend optredende boe ren en boerendeernen mede-gevoelen in hei door hem gemeenschappelijk gedragen leed en de gezamenlijk genoten vreugde. Een gulle lach ontbrak daarom nu en dan niet, evenmin een langdurig applaus, toen pas om even over elven de lezing, welke om halfacht begonnen was, eindigde, nadat ook een goed half uur pauze gehouden was. In zijn inleidend woord had de heer Beek de hoop uitgesproken dat de kleine zaal der Stadszaal, waarin liy het eerste optrad en welke hij dus nu de eer had te openen, onzen stadgenooten nog vele genotvolle oogen- blikken zou mogen verschaffen. Gaarne vereenigen wij ons met dezen wensch. Heden werd voor het front der beide bat terijen door don heer majoor, afdoelings-com- mandant, de zilveren medaille voor 24-jarigen onafgebroken trouwen dienst, onder eene hartelijke toespraak, uitgereikt aan den opper wachtmeester H. G. Ahlers, van de 6de bat- Hfvan het 2de regt. veld-artillerie alhier. Gezoemde opperwachtmeester, den llden Nov. 1867 in dienst getreden en den 17den Mei 1872 tot wachtmeester bevorderd, werd den 9den Mei 1880 in zjjn tegenwoordigen graad aangesteld, waarin hij steeds de achting zijner meerderen en vereering zijner minderen mocht genieten. Gelijk gowoonlyk, heeft de eerste bijeen komst der Tweede Kamer na liet reces gisternamiddag hoofdzakelijk gediend tot rege ling der werkzaamheden, zoowel voor de afdeelingen als voor de openbare beraadsla gingen. Voorts zjn ingekomen al de tjdens liet reces ingekomen wetsontwerpen, welke allen reeds gedrukt en rondgedeeld zijn, benevens een ontwerp van wet tot instelling van eene Ridderorde „Oranje-Kassau". Aanstaanden Yrjdag komt de Indische bo- grooting aan de orde. Heden en morgen zullen gewjjd zyn aan het onderzoek in de afdeelingen van een aantal wetsontwerpen, waaronder het leening-ontwerp, de noodwet-Seyffardt en ten slotte ook het ontwerp betreffende het faillissement en de surséance van betaling, welk laatste rec-ds door de vorige Kamer in de afdeelingen was onderzocht. Tegen het onderzoek van dit wetsontwerp maakte de hoor Lovy, met het oog op de nieuwe leden, bezwaar. De Kamer besliste echter met eene meer derheid van 55 tegen 3 stemmen in den geest van het voorstel der centrale afdeeling. Door den heer Land is, na zyne herkiezing, weder zitting genomen, zoodat do zooveel geruchtmakende promotie-quaestic thans ge heel en al tot de geschiedenis behoort. Door het bedanken van den heer Bogaert, het nieuwe lid voor Gouda, die wel beéedigd was, doch aan de werkzaamheden der Kamer nog geen deel had genomen, en door het over lijden van den heer Djckmeester, zjn er thans weder twee vacatures. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft met 19 tegen 18 stemmen aangenomen het voorstel van Burg. en IVeths. tot aanleg van een scheepvaartkanaal roor 3 milliocn gulden van de Trekvliet naar de Loosduinsclie vaart, tot verbinding van den Rijn en de Scliie. De Centrale Antirevolutionaire Kiesver- eeniging in het district Gouda heeft, volgens het „Goudsch Dbl.", tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld inr. D. P. D. Fabius. Iwgleeraar aan de Yrje Universiteit en lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Do R.-K. Centraio Kiesvereeniging „Reclit voor Allen" zal Zo-.dag-namiddag vergaderen, ten einde hare houding bij deze verkiezing te bepalen. Mr. B. M. Bahlinann zal in deze vei - gadering als spreker optreden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is 10 Novembei Dungeness'gepasseerddo „Bundesrath", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is S Nov. Suez gepasseerd; de „Prins Willem II" arriveerde 10 Nov. van West-Indie te Havre; de „Salak", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 9 Nov. van Perim de „Reichstag", van Hamburg en Rotterdam naar Oost-Afrika, passeerde 9 Nov. Aden. Bij koninklijk besluit is aan den heer H. J. Bool, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting nabij en het huis van bewaring te Leiden, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan G. C. De Groot, te Arnhem, eervol ontslagen apotheker 1ste kl. van het leger in Nederl.-Indië, de bevoegdheid van apotheker verleend. Met ingang van 1 Jan. 1892, aan A. A. Sprenger, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer bj den cursus tot opleiding van gymnastiekonderwijzers te Haarlem. Een pensioen van f'S verleend aan L. W. v. d. Made, minderjarig kind van wylen den gewezen sluis- en havenmeester op het kanaal van Voorne N. v. d. Made en K. De Neef. De heer Th. Ameschot, arts, benoemd en aangosteld tot off. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ncd.-lndié. Gemengd Nieuws. Uit eene door ons ontvangen schetsteek^ning van de verandering der ver- verbinding van Oude Yest en Haven alhier in verband met de verbetering der waterge meenschap tusschen Ryn en Schie blijkt dat tot uitvoering dier werkzaamheden benoodigd zjn de voorgedeelten van de perceelen 2, 4, 6 en S aan de Haven, zoodanig, dat do rooi- Ijn van die huizen door komt te loopen in rechte richting van den hoek van perceel 10 Haven tot midden van het eerste perceel naast perceel No. 24 aan de Oude Heerengraoht achter het om den lioek gelegen perceel, aan de overzjde van den Oude Yest. Van het aan de Haven gelegen, met boomen beplante plein, genaamd Hooimarkt, wordt eon groot gedeelte uitgegraven, zoodanig, dat dan eene nieuwe en rechte doorvaart van het Havenwater naar de Oude Yest wordt ver kregen, waarover eene brug komt te liggen, welke voert van het overgebleven gedeelte van de Hooimarkt naar de nieuw verkregen straat op de Haven. De tegenwoordige Kleine Havenbrug, welke voert van de Kalvermarkt naar de Haven of Hooimarkt, blyft daardoor bestaan. Daarentegen wordt de Groote Havenbrug, loepende van de Haarlemmerstraat naar do Haven, overbodig, daar het plan bestaat het tegenwoordig gedeelte van de Heerengracht, van af den Ouden Rijn tot de overzjde der Hooimarkt en van af de Oude Yest tot links van de Hooimarkt, juist waar nu de Groote Havenbrug eindigt, te dempen, waardoor met het overblyvende gedeelte van de Hooimaikt een ruim plein ontstaat, eenigszins in den vorm van een afgeknotten gelykbeenigen driehoek, waarvan de basis ligt langs de tegenwoordige huizenry tusschen den Ouden Ryn en do Oude Yest, met de Haarlemmer straat in het midden, welke dus toegang tot het plein geeft, terwjl in den top van den driehoek het brugwachtershuisje zal komen te staan. Het zoontje van zekeren O. had gistermiddag het ongeluk spelende in het water der Waardgracht te vallen, met het gevolg, dat men het niet kon helpen zonder eveneens een koud bad te nemen. Aan P. mocht het gelukken op deze wjze den jongen weer op het droge te brengen. De rechtbank te Rotterdam ver klaarde gisteren P. F. J. v. d. H., ontslagen notaris, gewoond hebbendo te Schiedam, schuldig aan verduistering, 4-maal gepleegd, en veroordeelde hem deswege tot éón jaar gevangenisstraf. Do vorigo week werd deze zaak door ons uitvoerig vermeld. De notaris Yan der Heyden was uitge weken, maar werd door de Belgische regee ring uitgeleverd en op last der justitie hier te lande in hechtenis gesteld. In de Lange Keizer dwarsstraat te Amsterdam heeft zich een man, die zyn loven moede was, door ophanging van het leven beroofd. Door do politie te Amsterdam zijn in bewaring gebracht twee mannen, die verdacht worden van diefstal van hout, en een 22-jarig koopman uit Leiden, die in de Nes twee vrouwen met een pistool had ge dreigd, welk wapen bij fouilleering bj hem gevonden en in beslag genomen werd. Nabij het oude station dor Staats spoorwegen te Utrecht is Maandag-avond op de spoorbaan gevonden het lijk van een onbe kenden man, die kort te voren door een trein overreden was. Het lijk werd ter herkenning per brancard naar het hoofdbureel van politie overgebracht. Yolgens een nader bericht is de verongelukte de werkman P. Yan Zuilen, die bezig was op do Staatsspooriijn achter het ziekenhuis. Hy was in aanraking gekomen met den trein, welke om 6 u. 35 m. van Utrecht vertrekt. Beide beenen en een arm waren gebroken. De ongelukkige was 56 jaren oud, woonde te Utrecht in de Hulststraat en was werk zaam aan het leggen van rails. Het is ge bleken dat hem het ongeluk moet overkomen zijn toen hij op bedoelden avond langs de spoorbaan huiswaarts keerde. By Meppel is de kleermaker W. D., die den nacht aan den weg liggende had doorgebracht, van de koude omgekomen. De post-conducteur J. Yonk, die Zondag-nacht nabj Oosterbeek van het balkon van een der wagens der Oosterstoom- tram werd geslingerd, is aan de bekomen verwondingen overleden. Naar men uit Maastricht meldt, zouden de deskundigen, benoemd om den geestestoestand van Maria De Rooy, de kin- dermoordster, te onderzoeken, als hun gevoelen hebben te kennen gegeven, dat de beklaagde aan vorstandsverbystering lijdende is en uit dien hoofde niet toerekenbaar voor haro daden kan geacht worden. De burgemeester van 's-Hertogen- bosch heeft gistermiddag te twaalf uren eene proclamatie doen afkondigen, waarin aan de bevolking wordt kennis gegeven dat de weder voorkomende samenscholingen ernstig zullen worden verhinderd en zoo noodig uiteenge dreven. De marechaussee is gerequireord om, des vereischt, aan de uitvoering van dit bevel de noodige kracht by te zetten. Onder de reizigers, die de vorige week uit Rusland te Berlyn aankwamen, bevond zich een jongen van tien jaar, op wiens overjas een bordje gehecht was, waarop in Russische, Duitsche, Fransche en Engelsche taal geschreven stond: „De drager van dit bordje, Dimitri Zubow, sedert zes maanden wees, bevindt zich op weg naar de zuster zyns vaders, Michaelowna Green, te Chicago. Alle menschenvrienden, die op spoortrein of stoomboot Dimitri ontmoeten, worden dringend uitgenoodigd, zich zooveel mogelijk zyner te ontfermen, opdat de knaap het doel zijner reis behouden bereike. Kiew 25 October. Yele vrienden van zjn wakkeren vader." De knaap zag er vrooiyk en opgewekt uit en was vol moed, dat hij goed en wel te Chicago bij zyne tante zou komen. Hertog Max Emanuel, broeder van de keizerin van Oostenrjk, heeft op eene hazenjacht, door een val met zijn paard, een been gebroken. Onder de koorndragers te Dublin is eene werkstaking uitgebroken. Yele schepen kunnen niet gelost worden. Verdere nadere berichten omtrent den cycloon in den Indischen Oceaan meiden nog dat het Britsch-Indische marine-stoomschip ■Enterprise" geen tyd had om stoomop te krijgen en zich te verwijderen. Het werd tegen de rotsen geslingerd en verbrijzeld, en van de tachtig schepelingen werden er slechts zes door heldhaftige tuehthuisvrouwen, wier gevangenis tegenover de plaats der schipbreuk was. gered. Deze vrouwen gingen in zee, eene keten vormend. De cycloon veroorzaakte op de eilanden ontzaglijke schade. Hij ver nielde de veldgewassen, vele booten en een paar stoomers, terwjl door het instorten der kerkergebouwen 60 tuchtelingen gedood en 200 gewond werden. De politie te Berlijn heeft van do Londensche bijzonderheden over de vrourve- moorden in White-Chapel ontvangen, welke misschien opheldering kunnen geven omtrent den te Berlyn gepleegden gelyksoortigen moord. buitenland. Frankrjlc. By de behandeling van het budget van openbaar onderwijs heeft de Kamer van Af gevaardigden gisteren met 272 tegen 240 stemmen het amendement Pelletan verworpen,, waarvan de strekking was om de gevraagde kredieten te verminderen. De minister Rouvier had naar aanleiding van liet amendement de quaestie van vertrouwen gesteld. Te Besangon is een kapitein van het rogimont artillerie in hechtenis genomen, die 1500 franken uit de reginientskas ont vreemd had. Duitschland. De stemming aan de beurs en onder het publiek is wezen]jk kalmer gewordende aandrang van deposanten heeft ook afgeno men. Men komt na de overdrjving der laatste dagen tot de overtuiging, dat deze treurige gebeurtenissen op zichzelven staan. De pro curatiehouder van Hirschfeld Wolff, met name Scliamatulski, is later nog in hechtenis- genomen. Te Posen heeft de oude bankiersfirma R« Seegall hare betalingen gestaakt, zegt een telegram der „Voss. Ztg." Do depots van effecten werden aan de rechthebbenden afge geven, maar niet de gedeponeerde golden. Gisteren (Dinsdag) zou eene vergadering van crediteuren plaats hebben en hoopte men eene onderhandsche regeling tot stand te kunnen brengen. Het bankiershuis van Krause te Berlyn gaf gisteren aan 600 personen hunne deposito's teiug. Do geruchten, als zou het liquideeren, worden tegengesproken. Rusland, Men verneemt dat op verschillende plaat sen in de Russische districten, waar de hon gersnood heerscht, ernstige ongeregeldheden voorvallen. Te Ifoursk en Veronesh hebben honderden, die bij den aanleg van spoorwegen aan liet werk waren gezet, den arbeid ge staakt en goederentreinen geplunderd in de hoop voedsel te zullen vinden. Toen zij zich in die verwachting bedrogen zagen, liepen zij in troepen het land af en plunderden de huizen der boeren. Yan bijzondere zijde wordt uit St.-Peters- burg gemeld, dat de geruchten betredende eene aanstaande bemoeil jking van den tarwe- uitvoer stand houden. In goed onderrichte kringen wordt verhaald, dat hetzy een uit voerverbod, hetzy de invoering van een uit voerrecht, nog in den loop der tegenwoordige maand wordt verwacht. Brnailië, Zooals reeds kortelijk per telegram werd gemeld, heeft de provincie Rio Grande do Sul (in 't zuiden van Brazilië) zich onafhankelijk verklaard. Men vermoedt dat Silverio Mar tinez, die vroeger verbannen werd, maar later terugkeerde, aan het hoofd der beweging staat. Hj heeft veel invloed in Rio Grande en volgens den „Times"-correspondent te Rio- de-Janeiro zou Da Fonseca weinig tegen hem

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2