De burgemeester zeide dat het rapport aan de regeering was overgelegd, dat by in don laatsten tyd nog een paar malen door tus- schenkomsL van den Commissaris der Koningin had moeten rapporteeren, maar hem tot heden van eene beslissing der regeering niets be kend was. By koninkiyk besluit van 6 dezer is de benoeming van J. 11. Dykhoff tot notaris te Budel, op 2ijn verzoek, ingetrokken en be noemd tot notaris binnen het arrondissement Roermond, tor standplaats de gemeente Budei, W. A. Jooston, candidaat-notaris te Roermond. liet ingang van 1 Dec. 1891, benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Dolfland, provincie Zuid-Eolland, L. A. Reuvens. Gcineugd Nieuws. In het laatstverschenen num mer van het „Sociaal Weekblad" komt J. Holland te Rotterdam nog eens terug op de door hem in het „Radicaal Weekblad" van 18 October gedane mededeeling, dat op de Kweek school voor Zeevaart te Leiden aan de jon- gons sterke drank wordt geschonken. Hij schrijft „Alhoewel ik geen recht heb om aan de waarheidsliefde van den heor Do Goeje, commandant van dat instituut (die deze mededeeling had tegengesproken) te twijfelen, omdat ik hem niet ken, noch ooit iets van hem gehoord heb, neem ik niet aan, dat op de oorlogsschepen en andere marine- inrichtingen wordt gehandeld, zooals in dien brief (van den heer De Goeje) is gezegd dat gedaan wordt. De knaap, die my het nu genoeg bekendo feit heeft medegedeeld, deed zulks niet om den braui zooals men wel eens zegt uit te hangen; of zooals de heer De Goeje zegt uit ondervinding te wetendat by sommige jODgons bestaat de neiging, zich als bevaren matroos voor to doen. Heel eenvoudig, zonder praalhanserij, vertelde hij in bijzyn van zyn moeder, voogd, tante en oom, als iots wat heel natuurlijk is, dat zy (de jongens) wel eens een borrel op het instituut krijgen. Toen daarop hem door zyn voogd, moeder en my de woorden werden toegevoegd „dat is een schandaal", eu de vraag gedaan word: „maar jongen, is dat waar, en weet de commandant zulks?" antwoordde hy „ja, oom, het is waar; men behoeft het (liet oorlam) evenwol niet lo nemer., als men niet wil; of docom mandant het weet, weet ik niet." Aangezien ik evenmin het recht, heb, aan de waarheidsliefde van dien knaap als aan die van den commandant De Goeje te twijfelen, •en niemand, die mij kent, my van gebrek aan waarheidsliefde zal beschuldigen, en ik ook goene vrees koester om waarheid overal te verkondigen, zoo biyf ik by myno overtuiging tot zoolang men my door eerlyko bewyzen van het tegendeel overtuigt." De Redactie van het „Sociaal Weekblad" voegt hieraan toe„Er zy aan herinnerd, dat wy in ons nummer van 24 October doolden op de mogoiykheid van drankverstrekking door „een plichtvergeten ondergeschikte." Op do mogelykheid. Die kan een directeur, ook by den besten wil en by scherpe controle, niet geheel uitsluiten. Wel heeft hy dubbel nauw lettend toe te zien, wanneer zijne aandacht daarop wordt gevestigd. Maar anderzijds heeft hy er dan ook aanspraak op, dat men een vermeend feit te zyner konnis brenge met. naam en toenaam van den betrokkene, als houvast voor onderzoek. Waarom deed dit niet de heer Holland? Waarom deed het niet de voogd van den jongen in quaestie? Het ware in allen gevalle diens plicht geweest, waar hy oordeelde, dat „oen schandaal" ge- Jjlqe-gd werd tegenover den knaap, voor wiens opvoeding hy verantwoordelijk is." Men schryft ons uit Rijnsburg: Als cene bijzonderheid kan gemeldt worden dat de vorige week door A. Van Egmond nog aardbeien van den kouden grond geplukt werden, welke nog zeer frisch en goed van smaak waren. Bij den landbouwer C. Van Delft Jz. wacht reeds éénmaal afgemaaido gerst weer op de zeis. De aren hebben zich goed gezet en hot tweede gewas staat bij het eerste niet veel ten achter. By vonnis van de arrond.-rechtbank to 's-Gravenbage werden heden veroordeeld: L v. N. aldaar, ter zake van mishandeling, tot 4 maanden; W. M.. do 12-jarigo knaap, die te Delft geld uit eene toonbanklade ont vreemdde, tot opzending naar een Ryksop- voedingsgesticht tot zijn 18de levensjaar; K. P., die zich kogels toeeigende, het Ryk t.oebehoorende, tot 1 maand, gevangenisstraf; J. G., die te Leiderdorp eene kruik met vornis ontvreemdde uit de vernisstokery van de firma Herfst en Helder, tot 9 maanden J. B., die zich schuldig maakte aan heling van het gestolene goed, hiervoren bedoeld, eveneens tot 9 maanden; M. d. T., te Leiden, wegens mishandeling, tot 8 boete; T. G. d. J., vischafslager te Seheveuingon, die een agent van politie aldaar beleodigde tot 7 dagen J. R., te Zoetorwoudo, die zich tegen do politie verzette, tot 14 dagen; D. W., te Noordwyk, die een 12-jarig meisje aldaar mishandelde, tot 8 boete, en A. R., lo Lei den, die zich alhier tegen de politie verzette, tot 15 boete. Men meldt ons heden uit Den Haag dat by de militaire autoriteiten tot dus ver nog niets bekend is van eene opheffing dor hoofdwacht aan do Boschbrug, zooals enkele bladen berichtten. Die post aldaar is noodzakelyk, omdat de militaire wacht in dat gebouw voorziet in de be waking van 's Rijks geschutgietery, de Konink lijke Bibliotheek en liet nachtloger-magazijn aan do Boorlaan, terwyl de behoefte aan militaire hulp in deze omgeving meermalen is gebleken bij do drukte, welke des Zondags avonds in do nabijheid van de Boschtentjes heerscht. De tentoonstelling van Chry santhemums in het hoofdgebouw van den Dierentuin te 's-Gravenliage blykt in den smaak te zijn gevallen van en gewaardeerd te worden door de leden van den Tuin. Zaterdag werd zy door ruim 800, gisteren. Zondag, door ruim 1700 personen, en in beide dagen te zamen door 140 betalenden bezocht. Door H. M. de Kon in gin Regen t es is de gevangenisstraf van 8 dagen, waartoe L. v. E. te Sulfide wegens ongeoorloofde kiezersbewerking door de rechtbank te Assen was veroordeeld, veranderd in eene geldboeto van vyf en twintig gulden. Willem Janssen, van Wel ton Iloerle, dienstknecht by den molenaar Kruis, geraakte Vrijdag-namiddag onder zijn Toertuig en was byna onmiddellijk dood. UitAppingedam meldt men aan do „N. R. Crt."De dienstbode van den tim merman Wildeboer ging dezer dagen naar den molenaar Nienhuis met de boodschap, dat haar meester eene koe had gekocht en nu gaarne ƒ125 van hem ter leen wilde hebben. Nienhuis gelooft de dienstbode cn stelt haar het geld ter hand. 's Avonds reeds blykt dat Wildeboer haar niet naar den molenaar had gezonden; dezo. laatste is door de sluwe dienstbode opgelicht. Van het geld heeft zy een mantel, hoed, mof enz. gekocht en is daarop met den trein naar Groningen vertrokken. Naar men verneemt, is de porte- inonnaie met zilveren beugel van den land bouwer D. T te Sliedrecht, welke hem voor oenige dagen by gelegenheid der St.-Hubeits- markt te Gorkum met ƒ130 gerold werd, door oen brugwachter naby het station in liet land gevonden. Zooals men licht begrijpt, waren de ƒ130 echter verdwenen. Z a t e r d a g-morgen brak in deboer- dery, bewoond door Schuilenburg, eigenaar de heor Vogel, te Waverveen, gemeente Vinke- veen, een hevigo brand uit. De bewoners hadden ternauwernood tyd zich te redden. De geheele oogst, graan en stroo, 80 kazen, cene hoeveelheid boter, huisraad en sieraden gingen verloren, terwyl mede 30 kippen in de vlammen omkwamen. Voor eon gedeelte was oen en ander laag verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Apeldoorn isVrydag-avond tusschen 6 en 7 uren in Z.-W. richting een eivormige vuurbol waargenomen, welke lang zaam in lichtsterkte afnam. Dit is in korten tyd het tweedo verschynsol van dien aard. Cornells Van Esch uit Bokstel, die Woensdag-avond te Vucht door de stoom tram werd aangereden, is, nadat zyn arm afgezet was, ten gevolge van veel bloedver lies in het gasthuis te 's-Bosch overleden, oene vrouw met 9 kinderen nalatende. Een heer, die zijn koetsier te Amsterdam op do Ceintuurbaan een oogen- blifc had laten wachten, vond by zyne terug komst den man dood op den bok zitten. In de nabyheid van Enkhuizen, op den Noorderdyk by den vuurtoren, is een rij tuig met zes personen, door 't schrikken van het paard, van den hoogen zeedyk naar be neden gostort. De eigenaar van paard en rijtuig werd aan een arm zwaar gekneusd een ander bekwam ernstige kwetsuren aan de borst. De overigen waren intyds van lictr rytuig gesprongen. Te Nleuw-Leuzen is een bakkers- kar met twee personen, vader en dochter, in de Dedemsvaart geraakt. De dochter werd ge red, de vader verdronk. Aan het slot der Bours te Berlyn werd Zaterdag-middag de poging tot zelfmoord bekend van de beide brooders Sommorfeld, firmanten der wisselbank Friedlinder Som- merfeld, die zich aldaar in hun particulier kan toor door revolverschoten en door het openen der slagaderen trachtten te dooden, zoodat zij zwaar gewond naar het hospitaal moesten vervoerd worden, torwyl de derde vennoot, Hermann Friedlilnder, wegens ziekte zich sedert geruimen tijd in het Zuiden bevindt. Reeds voordat het bericht van dit onheil de Beurs bereikte, was zy flauw gestemd door tijdingen omtrent dalingen te Parys en door het gerucht, dat de Russische rogeering binnenkort zal overgaan tot nieuwe verbods bepalingen aangaande den uitvoer van gra nen, peulvruchten en varkensvleesch. Daarop vernam men, dat dienzolfden ochtend was gevangengenomen Dittmar Leipziger, de chef der bekende firma Jozef Leipziger, die de wisselruiterij met Hirschfeld en Wolff moet hebben gedreven en deze firma moet hebben geholpen by de depot-operaties en de andere handelingen, welke het licht niet moch ten zien, en door welke zy zich trachtte staande te houden. Men vreesde dat ook de firma Loipziger zou vallen en vernam tegelykertjjd, dut de groote suikerraffinadery van L. Jacobs te Potsdam liaro betalingen had gestaakt. Men begrypt, wolk eene ontsteltenis ai deze Jo'ostydingen reeds hadden doen ontstaan. De schrik steeg echter ton top, toen men U-gen het einde der Beurs plotseling vernam, dat de „Berliner Wechselbank" bankroet was. Dezelfde toestanden zyn ook bij dit geval weor geopenbaard als by hot faillissement van Hirschfeld Wolff. De wisselbank had eene uitgebreide commissiezaak voor het kleine publiek en had deel aan een groot aantal industrieels ondernemingen. De firmanten spreidden eene buitengewone weelde ten toon. Do crisis is uitgebroken evenals by Hirsch feld Wolff door do opvraging van depots, welke vervreemd waren. Latere berichten melden dat Felix Som merfeld overleden is en dat Sigismond nog iueft, maar men heeft de hoop op behoud opgegeven. Ook bij dit bankroet moeten zeer aonzieniyke personen verliezen lijden. Men noemt o. a. graaf Waldersee. Verder moet bot onheil zich doen gevoelen in kunstenaars kringen. To Berlijn noemt men o. m. den cellist Heinrich Griinfeld. Verleden week zyn te Londen zovon personen aan influenza overleden. Het aantal gevallen was vier duizend in zeven dagen. De Mississippi-boot „Oliver Bane" vertrok op 29 October uit Nieuw-Orleans met 110 passagiers en 700 balen katoen aan boord. Slechts een paar uren was de boot onderweg, toon brand in de lading werd ont dekt. Verscheidene passagiers sprongen inde rivier, ten gevolge waarvan 18 hunner ver dronken. De loods wist het schip zoo dicht by den oever te brengen, dat de overige passagiers, door de vlammen naar het voordek gedreven, aan wal konden komen. Bi pens nadere berichten is de vormoedelyke moordenaar van Léon Boutry (niet Houdéry), wiens lyk te Parys, gelyk in ons tweede blad wordt vermeld, zonder hoofd in een kelder werd gevonden, zekere Veau bourg beiden behoorden tot het zedelijk uit vaagsel der menschheid. Do tante van Veaubourg, die in het huis woonde, had hem daar, zonder dat de eigenaar liet wist, in cene onbewoonde kamer van de 2de verdieping toegelaten, en Veaubourg was gezien met iemand, wiens figuur overeen komt met die van den vermoorde, oud 22 jaren en werkman, evenals Veaubourg. De dader heeft reeds bekend den moord in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd te hebbes. Hij beweert evenals Boutry dronken geweest te zyn, die hem 's nachts aanviel, waarop hy hem in woede had geworgd. Eerst later had hy het hoofd afgesneden en weggeworpen. Hot is op de aangegeven plaats teruggevonden. Veaubourg lieeft reeds meermalen een vonnis ondergaan. Ih'REZONSEN, Mijnheelde Redacteur! Zoudt U zoo vriendelijk willen zyn. ons een plaatsje in te ruimen als antwoord op het ingezondon stuk van den heer F. Van der Kloot. We willen hot stuk op den voet velgen en beginnen, dat men rekening moet houden met do inkooppryzen. Zeer waar. geachte heer Van der Kloot, doch de inkooppryzen zyn noemenswaard niet hooger; het verschil be draagt slechts ten hoogste 50 ets., terwyl U spreekt van ƒ1.50. De boeren verkeeren onder den invloed van een zeer ongunstig jaar, zoo zegt gewjj zeggen toch gunstiger dan verleden jaar, toen de beesten reeds ge stald waren. Het goede voeder dus de lijnkoeken is tot eeno ongekende hoogte gestegen. Welnu, zo zijn slechts ƒ0.50 gerezen. Is dat eeno ongekende hoogte? Het hooi leverde een zeer klein beschot. By vele hoeren moer dan het voorgaande jaar, vooral het nahooi, zeggen wij. Geen dezer redenen noodzaakte dus den prijs te verlioogen. Heeft bij U eon knecht oen dag noodig om 100 L. melk rond te brengen, dat ziet er rampzalig uit. Dan was 't maar boter de zaak te sluiten. De melkboeren, zoo zegt ge, die voor 9 ets. de L. zullen leveren, koopen zeker bij boeren, die goed hooi gewonnen hebben en daarby lynkooken voeren. Welnu, wij koopen eveneens by dezo boeren en zijn bereid des noods de namen dier boeren te noomon. Maar ge zult moeten toegeven, dat ge hiermede tevens verklaart, dat er van 'tjaar toch wel goed hooi gowonnen is. We willen nog slechts ééne vraag doen, en wol deze: waar blyft dan toch de melk, welke go koopt bij hoeren, die de beesten met puipe e.iz. voederen? Gebruikt ge die voor U zelf? N.iar ons inzien, krijgt ge daar te veel voor, evengoed als do heer Spruyt. Neen, zoo de zaken heden slaan, achten do gezamenlijke melkboeren het volkomen ounoodig den melkprys te verhoogon. De melkverkoopers tegen den prijs can S cent. 13 SJ I 71- IA NLAN !>- Dnitschlamk Te Berlyn zyn geruchten in omloop be treffende eene nieuwe expeditie op groote schaal in Duitsch Oost-Afrika. Zij zou ten doel hebben, de Duitsche stations in het bin nenland te versterken en een volledig onder zoek in te stellen naar don stand van zaken in de streek, waar de expeditie-Zelewski eene nederlaag leed. De op 17 Sept. jl. geboren prins Hein rich LV van Reuss, jongere linie, isden4den dezer gestorven. Naar de „Frf. Ztg." vermeldt, heeft het lmis Rothschild te Parijs in de laatste acht dagen belangryke sommen, welke het te Ber lyn te goed had, teruggetrokken. Groot-Britnuniu. By do verkiezing, te Cork gehouden voor eon afgevaardigde in het Parlement ter ver vanging van Parnell, is de nationalistische candidaat Flavin met 3669 stommen gekozen. Op den candidaat der Parnellistische partij, John Redmond, werden 2157 stemmen uitge bracht. De unionist, kapitein Sarsfield, ver kreeg 1161 stemmen. Toen de anti-Parnellisten in Colli Woens dagavond van hunne openbare bijeenkomst huiswaarts keerden, vermaakte een aantal P.irnellisten zich door van de daken der hui zen in eene straat, die de mc-esten hunner tegenstanders moesten doorgaan, eene hagelbui van steenen te werpen. Des iieeron O'Briens hoed werd door een grooten steen afgeslagen, zyn collega, dr. Tanner, werd ook goraakt, maar beide heeren kwamen overigens zonder letsol in hun hotel. Twee stadsambtenaren worden door de anti-Parnoilisten beschuldigd, dat zy met opzet hoepen keien hier en daar op de openbare straat hebben gelegd. Onstenrijk-Honsr.-Monavchie. De Kamer van Afgevaardigden te Buda- Pesth heeft Zaterdag het wetsontwerp aan genomen, strekkende tot het sluiten van voor- loopige handelsovereenkomsten met Turkyo, Bulgarije, Spanje en Portugal. De Kamer nam vervolgens akte van do verklaringen, door den minister van ©eredienst afgelegd met betrekking tot de benoeming van den primaat van Hongarije. De commissie voor de finantiéelo aangele genbeden heeft het algemeen verslag over de Staatsbegrooting goedgekeurd. De „Neue Freio Presse" meldt dat met het oog op do regeling der valuta men aan de in kas zijnde 40 millioon gulden in goud, door den rainistor van financial bijeengebracht,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2