N°. 9730. Dinsdag lO November. ka. 1391. feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Bind. Leiden, 9 November. Feuilleton. Het einde van Robespierre. PRIJS DEZER COURANT: Tooi Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTlSN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur is heden aanbesteed het uitbreiden van het academisch ziekenhuis te Leiden. Minste inschrijver was de heor F. Yerbrugge, te Waddingsveen, voor 88,390. De Leidsche tooneolvereeniging „Jacob Cats" gaf gisteravond voor de leden met hunne dames en genoodigden eene voorstelling in den schouwburg, welke op alle rangen flink bezet was. Byna geen plaatsje bleef er leeg. Opgevoerd werd: „Een Oudejaarsavond", oorspronkelijk tooneelspel in drie bedrijven, door Hello Dikema. De acht personen, die daarin optraden, kweten zich zeer goed van hunne taak, zoowel hij, die de hoofdrol, als zij, die mindere rollen vervulden. Zij begrepen, spraken en bewogen zich goed. Zy gaven blijk van ernstige studie. Luide en langdurig waren dan ook do toe juichingen, welke hun ten deel vielen. Als nastukje stond op het programma ver meld het blyspel„Kort van memorie", dat echter om eene overwegende reden niet kon worden opgevoerd. In de plaats daarvan wer den de aanwezigen onthaald op een drietal luimige voordrachten: „Lid van den Raad", „Sport, kunsten en wetenschappen" en „De dagbladlezers". Aangezien in de couplet ten veel op plaatselijke toestanden en gebeur tenissen van den laatsten tjjd werd gezin speeld, vonden ze natuurlyk ontzaglijk veel bijval. Hot was in het geheel een avond, waarop de werkende leden biyken gaven de hun be toonde belangstelling volkomen waardig te zyn. De alhier tot arts bevorderde candidaat- arts W. J. Yan der Min is bestemd voor off. van gez. 2de kl. bij het O.-I. leger. Wij herinneren aan de lezing, welke de heer B. I. Beek morgenavond in de Stadszaal alhier, ingang Aalmarkt, van eene van Cremors novellen zal houden. -De 1ste luit.-kwartiermeester C. F. Trevel, thans werkzaam by de hoofdadministratie van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt den lsten Jan. gedetacheerd op het intendance-bureel in de 1ste mil. afdeeling te Amsterdam. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naai'Nieuw-York en Baltimore, door middel van het stoomschip „Zaandam", 4.) „Dat is geiyk", antwoorddo Billaud, die blykbaar nog geen besluit genomen had. Teeken maar eerst" „Neen, ik ben de laatste. Gy ajt eerst aan de beurt." Daarmede schoof hy het papier wantrouwig weer voor Billaud, die zich niet verder meer bedacht en zyn naam by de overige voegde, waarop ook Couthon onderteekende. Reeds kwam er een tweede bevelschrift; het was ingevuld met den naam van Antoine Desmorest, den beulsknecht Nadat St.-Just aan het koord, dat aan den zolder midden boven de tafel hing, getrokken had, verscheen de dienaar van het comité. „Onmiddeliyk naar de rechtbank", zeide St.-Just tot hem, terwgl hy hem de verze gelde stukken overhandigde. „Het bevel moet nog dezen nacht uitgevoerd worden." II. Billaud had eene week later des avonds in zyne woning met een zyner vrienden een van Rotterdam vertrekkonde. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Dinsdag avond om 10.15 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 55, 28 50, ƒ5.90 en 2.95; de laagste 55, f 28, ƒ5.70 en ƒ2.90. Heden hebben zich ter audiëntie naar Het Loo begeven de minister van binnenland- sche zaken, do heer Tak van Poortvliet, en de minister van waterstaat, handel en nyver- heid, de heer Lely. De minister van marine bezocht heden, vergezeld van zyn adjudant, luitenant ter zee lste klasse Hordyk, de Ryks-marine-inrich- tingen in Den Helder. Heden is te 's-Gravonhage aangevangen, onder voorzitterschap van jhr. mr. Van Karne- beek, het examen van hen, die dingen naar don graad van leerling-consul. Er hebben zich acht candidaten aangemeld. Het examen zal tot Woensdag voortgezet worden. De gezant van het Duitsche keizerrijk, graaf Von Rantzau, geeft heden te 's-Graven- hage een diner aan verschillende leden van het diplomatieke corps. In haar antwoord op de algemeene be schouwingen der Tweede Kamer wegens de Staatsbegrooting van 1892 houdt de Regeering vol dat, in afwachting dor kiesrechtregeling, andere zaken kunnen worden behandeld. In dit zittingjaar zullen inkomen voorstellen tot verbetering van het rijksbelasting wezen. De hulp, aan zwaargedrukte gemeenten te ver- leenen, zal slechts een tydelyk karakter dragen. Omtrent do noodzakelijkheid van spoedige en behooriyke regeling onzer levende stryd- krachten kan moeilyk verschil van gevoelen bestaan. Dat invoering van den persoonlijken dienstplicht daarby op den voorgrond moet worden gesteld, staat by de Regeering vast. Haar tevens meent zy dat de verplichting ten aanzien der defensie, op alle ingezetene» rustende, kan gevonden worden zonder te groote persoonlyke en geldelyke offers. Dat het laatste by de vorige legerwet over het hoofd was gezien, valt ten zoerste te betreuren. Daardoor is de regeling der levende strijd krachten vertraagd. De vorige Regeering heeft by de openbare beraadslagingen zelve ingezien, dat harerzijds eeno vermindering van lasten moest worden aangebracht, te laat en te on volledig evenwel om eeno bevredigendo op- intiem gesprek, toen zyn bediende iemand aandiende, die eene audiëntie vroeg. Hy hoorde dat het Sanson, de beul van Parys, was. „Morbleul" riep hy verwonderd en ont stemd, „de beul by my? "Wat dunkt u, Tal- lien? Zou dat een slecht voorteeken zyn; ons indachtig moeten maken dat wy tegen Robes pierre om ons hoofd moeten spelen? Daar is de man, die de hoofden afslaat." Hy betastte zyn hoofd en ging voort: „Inderdaad, vast zit geen enkel hoofd meer. Om het even, laten wy hooren, wat Sanson van my' wil. Maar blijf bij my. Ik heb liever dat gy getuige zyt van hetgeen hy my zal hebben te zeggen." Meester Sanson werd binnengelaten. Hy was eenigszins verlegen, toen hij, behalve Billaud, nog het hem wolbekende lid dor Conventie Tallien voor zich zag. „Gy hebt my toch geene geheimen mede te deelen, burger Sanson?" vroeg het mach tige lid van het comité van openbaar wel- zyn hem. „Zeker niet, burger!" „Wat is er? Ambtszaken?" „Ik kom voor eene persoonlyke zaak, bur ger, voor myn knecht Antoine Desmorest. Hy zit sedert acht dagen in de gevangenis. Eergisteren was ik by burger Robespierre, lossing mogelyk te maken. Deze Regeering hoopt eene regeling te kunnen maken, welko geene beschikbare krachten voor de verdedi ging ongebruikt laat en tevens geene te zware lasten oplegt. De ingediende noodwet getuigt reeds van het streven; daarby kan over den persoonlij ken dienstplicht niet worden beslist, omdat die invo-ring met behoud der tegenwoordige inrichting van militie en schutterijen moeilyk voreenigbaar zou wezen. De Regeering is overtuigd van de nood zakelijkheid van vorbetering van 't kazerne leven en de inrichting der kazernen. In zake de handelspolitiek zal de Regeering met handhaving van de proefhoudend geble ken beginselen trachten te voorkomen dat Nederland, achtersta bij andere landen. In vredestyd moet de legercommandant aangewezen worden. In de sociale zaken zal het departement van waterstaat een werkzaam aandeel krygen. Geen afzonderlyke landbouwafdeeling is noo- dig, wel byeenbrenging van gelyksoortige land bouwzaken bij één departement en bevorde ring van het landbouwonderwijs. Op initiatief van de Yereeniging tot ver aangenaming van het verblyf te Apeldoorn zullen dezen winter door de Vereeniging het Nederlandsch Tooneel eenige voorstellingen gegeven worden. Men stelt deze onderneming van de Yer eeniging, welke al heel veel tot bevordering van Apeldoorn's bloei ondernam, op hoogen pry's, daar een particulier dergelyke kostbare engagementen niet zou kunnen aangaan. Zondag-ochtend is in de Hofkapel van het Paleis het Loo eene godsdienstoefening gehouden voor H.H. M.M. de Koninginnen met gevolg en eenige genoodigden, ook uit Arnhem en Zutfen. By deze plechtigheid ging ds. Welters, uit Arnhem, voor. In de te Amsterdam gehouden verga dering der „Liberale Unie" werd door den voorzitter, mr. E. E. Van Raalte, hulde ge bracht aan de verdiensten der aftredende be stuursleden (mr. H. J. Dyckmeester, mr. ET. L. Drucker en jhr. mr. L. Michiels van Kes- senich, zoomede het afgetreden lid mr. J. P. R. Tak van Poortvliet.) Het voorstol tot wyziging dor statuten, om de bydrage voor ieder lid der toetredende kiesvereenigingen tot 10 cents te verminderen, en die voor vereenigingen, wier aantal meer dan 500 bedraagt, op 50 in eens 'sjaars vast te stellen, werd by acclamatie aangenomen. die my niet wilde ontvangen; gisteren by burger St.-Just, die my eveneens afwees. Daarom dank ik u in de eerste plaats dat gij mij gehoor wilt verleenen. Het is wel te rechtvaardigen dat ik my interesseer voor een myner knechten, dien men in de ge- vangonis gezet heeft. Wil men hem een pro cos aandoen?" „Waarschynlyk", antwoordde Billaud koel, „daal- men hem gearresteerd heeft. Hy wordt verdacht deel te hebben genomen aan eene samenzwering tot bevryding van gevangenen. Men heeft hem heimelyk een gesprek zien houden met de weduwe Desmoulins, die van daag onthoofd werd." „Ja", zeide Sanson. „Ik leidde haar naar het schavot. Maar myn knecht handelde in opdracht van my, toen hij met haar sprak. Hij hoeft haar eeno haarlok van haren ont hoofden man gebracht, waarom deze in zyne laatste ure verzocht had. Is dat nu eene misdaad „Misschien. Men zal de zaak onderzoeken. Gy moet dit afwachten, burger Sanson 1" „Maar dan zou ik ook de schuldige zyn, want mijn knecht deed slechts wat ik hem bevolen had. Ik kan er niets kwaads in vin den, burger!" Billaud zag Sanson met een nadenkend Tot leden van het bestuur zyn benoemd de heeren mr. H. Goeman Borgosius, te 's-Gravenhage; mr. A. C. Visser, te Gorkum mr. M. Tydeman, te Breda, en mr. P. Rink, te Tiel. Op 31 Dec. 1891 was de „L. U." sterk 61 afdeelingen met G46G leden en 1025 dona teurs en begunstigers. De jaarlyksche algemeene vergadering van den „Alg. Ned. Wielrydorsbond" zal den 29sten Nov., des ochtends te 10 uren, in „Buitenlust" in do Maliebaan te Utrecht ge houden worden. Dr. P. H. Roessingh, prod, te Emmen, zal zyn tegenwoordigen werkkring verlaten, om zich geheel te kunnen wijden aan de taak, die op hem rust als lid van de Tweede Kamer. Reeds is een twaalftal opgemaakt voor de a. s. vacature by de Ned.-Hervormde gemeente te Emmen. De voordracht voor leeraar in de oudo talen aan het gymnasium to Snook bestaat uit do heeren: E. G. B. Blomraendaa), te Noordwyk, dr. K. E. W. Stootma teBaam, en H. F. Th. Ringnalda, te Deinum. Tot versterking der Indische middelen zal door de Regeermg eene afzonderlyke leeningswet worden voorgedragen. Uit Tiel komt hot bericht dat het lid der Tweede Kamer mr. H. J. Dyckmeester aldaar onverwachts is overleden. In den gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch is de burgemeester door den heor Lutkie geïnterpelleerd, of het waar is, dat door hem aan den commissaris van politie, aan wien in het begin der maand September verlof voor den tyd van ééne maand gegeven was, is geschreven dat zyn verlof „met het oog op de plaatselyke toestanden"' nog met éóne maand was verlengd, on dat de com missaris van dit verlengd verlof goen gebruik heeft willen maken. De burgemeester ant woordde bevestigend. „Ik heb hem geschre ven," verklaarde hy, „dat het raadzaam voor kwam voorshands, dat hy nog cenigen tyd in het genot van verlof bleef, maar hy heeft my doen weten, dat hy' geene verlenging van verlof verlangde en op Maandag den 12den October zyne betrekking weder zou aanvaarden, zooals dan ook is geschiod." De heer Lutkie constateerde dat uit deze verklaring bleek, dat de commissaris van po litie teruggekeerd was tegen den raad en het verlangen van den burgemeester. Hy vroeg nu nog, welk gevolg door de regeering gegeven was aan het rapport der enquête commissie in zake den commissaris van politie. gezicht zwijgend en langen tijd aan. Tallien had in eene courant by de tafel gelezen, waarop twee kaarsen brandden. By eene pauze, welke nu in bet tweege sprek ontstond, hief hy' het hoofd op en zag zyn vriend nieuwsgierig aan. „Gy hebt dus de weduwe Desmoulins zien sterven? Vertel my van hare laatste oogen- blikken!" „Ach", zeide de scherprechter, „nooit is myn werk my moeilyker gevallen, burger, dan van daag. Opgewekt en een beeld der onschuld, liet de jonge weduwe in de gevangenis alles begaan, wat ik van haar ter voorbereiding voor de guillotine verlangen moest. Toen hare schoone blonde haren onder de schaar op- den grond gevallen waren, sloeg zy' een doek om haar hoofd en zeide glimlachend: „Nu ben ik klaar in myn bruidstoilet." „Zy legde de armen op den rug, opdat ik haar kon binden. Ach, ik kon niet nalaten, by haren aangrijpenden aanb! V te den ken dat „Ik begryp u", zeide Biliaud. ,,Gy dacht dat de rechters ook medelijden met haar moesten hebben." (Wurdl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1