Él s I it 04VA'- rd3+ Gemengd Nieuw» De nieuwe prijscourant van den lieer M. Cahen alhier, met do duidelijke por tretten der acht leden van ons nieuw minis terie, trekt wel de aandacht. Nog steeds leest men in vele bladen over deze reclame voor de bekende groote magazijnen van heeren en kinderkleedingstukken te Leiden, 's-Gra- venhage en Breda, van den heer Cahen, b.v. in het „Vaderland," de „Haagsche Courant," het „Handelsblad," alsmede in de Friesche en Groningscher bladen, ja zelfs in buiten- landche, o. a. in de „Etoile beige," doch het grappigst is do „N, Bredasche Courant", welke o. a. schrijft: „De acht heoren prijken in verschillende soort van kostumes waterproof, pelsjassen, salon- en wandelkostumes. De heer Seyffardt, minister van oorlog, is gekleed in uniform, want, zoo men weet, wordt- door den heer Cahen ook uniform- kleeding geleverd. Reclame maken is nu eenmaal het tegen overgestelde van bescheidenheid; vermoedelijk zal de lumineuso vinding van den heer Cahen wel navolging vinden, en misschien krijgen we dus nog eens van den eenen of anderen hoedenmaker eene prijscourant met de por tretten der leden van den Bredaschen ge meenteraad." Een schipper van eone schuit, beladen met hooi, had gisteravond omstreeks halfnegen heolwat moeite om do Nieuw- steegsbrug bij de Doezastraat onderdoor te komen. Bij de werkzaamheden daartoe gleed hjj van zijn vaartuig en geraakte in het Ra penburg (Steenschuur), waarna hjj naar een bij de brug staanden stootpaal zwom en daarin klom, aldus afwachtende tot eenigen der toe schouwers met oen schuitje kwamen aango rooid, om hem hierin op te nemen. Druipna! zette bij daarna den arbeid, om zyne te hoop geladen schuit verder te krijgen, voort. Ein delijk slaagde hy daarin. Een ander varensgezel viel heden van zijn turfschip, liggende aan de Boisot-kade, in het Singelwater. Hjj werd gered door een paai heeren. Al is het nu juist de circus var. den heer Oscar Carré niet, toch zal er waar schijnlyk dit jaar alhier nog gelegenheid zijn. om een paardenspel te bezoeken, welks direc teur en ondernemer aan het gemeentebe stuur van Oegstgeest vergunning verzocht heeft en verkregen om zyn circus te mogen plaatsen op het land van den heer C. Vink naast „Zomerzorg", onder die gemeente, on- aldaar van af half November tot half Decem ber voorstellingen in genoemden circus tc geven. Voor het go rechts hof te 's-Gra venhage stond heden terecht J. J. W. v. d A., oud 37 jaren, kantoorbediende te 's-Gra- venhage, door de rechtbank aldaar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van eene som gelds, welke hy voor eene juffrouw op een wissel aan de Z.- Afiikaansche Bank te Amsterdam had ont vangen. Bokl. beweorde onschuldig te zyn ge straft: hy had het geld, gelijk reeds vroeger door hem was opgegeven, werkelijk verloren. Het O. H. verbaasde zich over bekl.'s hou ding, als zou hy de onschuld in persoon zyn, trachtto de onwaarheid van zyn boweren aan to toonen, door er op to wijzen lioo bekl. had zoek gemaakt de spaarpenningen van eene vrouw, welke door haren man in den vreemde zuur verdiend waren, en requireerde op grond van een ander bevestiging van het vonnis. Een 24-jarige Haagsche smid, C. J. N., die reeds verscheidene malen met de justitie in aanraking is geweest en laatstelijk door de Haagsche rechtbank werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis wegen diefstal van 2 hor loges ten nadeole van een horlogemaker op het Spui aldaar, trachtte heden het Hof te overtuigen van zyne onschuld aan het hem ten laste gelegde, bewerende de bewuste horloges van een onbekende gekocht te heb ben. Beklaagde's verdediger mr. Polvliet be streed de wettigheid van het op aanwijzingen berustende bewjjs. Het O. M. wees op verschillende verzwa rende omstandigheden, o. a. dat bekl. met hot huis van den horlogemaker goed bekend was; voorts op de verdachtmakendo houding van bekl-, een en ander om aan te toonen de kracht der gebezigde aanwijzingenop grond waarvan het O. M. de bevestiging eischte van het gewezen vonnis. De uitspraak in deze zaken is op 19 Nov. a. s. b( pciald. Te Rotterdam zjjn gisterochtend wel twintig banketbakkers de dupe geworden van bedrog. Er werden hun onderscheidene bestellingen gedaan, alle to bezorgen aan hot- zelfde adres (No. 30 Kruiskade). Toen men daar kwam, was de opgegeven persoon er niet bekend, zoodat do bestellingen weder moesten teruggaan. Gisteravond to ruim 10 uren werd door do politie aldaar alarm gemaakt voor een ernstigen binnenbrand, welke vermoedeiyk door broeiing was ontstaan aan do Nieuwe- haven in een pakhuis van cement enz van de firma D. Yan der Pot. Door het water geven van twoe handspuiten was de brand te halfelf gebluseht. Donderdag-avond had aldaar een huiselijke twist plaats tusschen een uitdrager en zyne vrouw, aan do Brecdestraat, waarmedo zich ongeroepen een agent van politie bemoeide, die toevallig in die uitdragerij aanwezig was Den uitdrager was die bemoeiing niet naai den zin; liy viel daarom den politieman op straat aan. Deze moest tot eigen verdediging van zyn sabel gebruik maken, vooral toen de uitdrager door anderen geholpen werd. Door het verzet van het publiek kon de aanvaller niet gearresteerd worden, en ten slotte nam deze do vlucht in zyne woning. Gisteravond werd er door een jongen in den Oppert by een bakker een brood ont vreemd, terwijl hij tevens trachtte het gel I uit do toonbanklade machtig te worden. Een agent van politie in burgerkleeding, zulks be merkende, greep den jongen vast, doch vond een zoodanig verzet by eenige omstanders, dat hy genoodzaakt was den jeugdigen dief los te laten. De agent werd aan de hander: verwond, en zyn bracelet, waar hij den jongei. mee vasthield, werd hem afgenomen. (AT. R. C.> De openbaro verkoop van den Grooten Schouwburg (aan de Aert-Van-Nes straat) te Rotterdam, mot toobehooron, zal den 25sten a. s. plaats hebben; de toe wijzing den 2den December. DeRijnspoor-leges. In het ge schil tusschen den Staat en de Nederlandscho Rijnspoorweg Maatschappij in liquidatie, ovei de betaling van legesgeld krachtens het sou verein besluit van 16 Januari 1814 van de koopsom, groot ruim 3S millioen gulden, waarvoor hot bedrijf is overgenomen, heefi de rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan. In een zeer uitvoerig gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank aangenomen, dat voor de hesluiten, welke in het bij besluit van 18 Dec. 1813 opgerichte Staatsblad zyn opgeno men, de plaatsing in hot Staatsblad op zichzelf voldoende is voor hunne geldigheid. Voor de niet in het Staatsblad opgenomon bosluiten bleven echter de regelen gelden, welke omtrent de afkondiging en verbindbaarheid van be sluiten gesteld zyn in het avis du conseil d'état van 14 Juli 1805, by ons executoir verklaard ondor het Fransche bestuur en na de vervanging van dat bestuur op do beslui ten van den souvereinen vor^t toepasselijk geworden. Derhalve moet worden onderzocht, of hei besluit van 18 Jan. 1814, dat niet in het Staatsblad is opgenomen, op een der wyzen, in het avis vermeld, ter kennis van de be langhebbenden is gebracht. De eischer wil uit het door hem geleverde en nader aange- I boden bewijs, dat het besluit is gedrukt en, ter fino van executie, door de algemeene se cretarie gezonden aan do departementen van algemeen bestuur en aan de rekenkamer, en uit c-ene niet-officicele mededoeling in de Staatscourant van 16 April 1884, volgens welke uit een ingosteld onderzoek met zeker heid gebleken is, dat de afkondiging van het besluit beeft plaats gehad op de wyze, in het avis bedoeld, afgeleid hebben, dat het besluit behoorlijk gebracht is ter kennis van de belanghebbenden. Maar een algemeen bevel van verzending, aan wie het behoort, kan niet geacht worden, zoodanige connaissance réelle van het besluit teweeg to brengen als het avis beoogt. Het besluit moet onverbindend geacht worden tegenover de belanghebbenden, zoolang zy niet persoonlyk door een der in liet avis op genoemde middelen (signification, notification on envoi) er connaissance réelle van hebben gekregen, en aan nieuwe personen, op wie men hot besluit wilde toepassen, had or tel kens op gelijke wijze kennis van moeten ge geven zijn. Daar hiervan niot blykt ten aan zien van de gedaagde Maatschappij, is het besluit tegenover haar niet verbindend. Wat het decreet van koning Lodewyk van Holland betreft, dd. 28 April 1808, waarop de eischer zich subsidiair beroept, is de recht bank van oordeel, dat dit decreet niet naast het besluit van 18 Dec. 1813, dat dezelfde zaak regelt, kon blijven bestaan, zoodat hot beschouwd moet worden als stilzwijgend te zjjn afgeschaft niet de invoering van laatst genoemd besluit. Derhalve is aan den Staat zyno vordering tot betaling van pCt. der koopsom, of ƒ95,412,88, ontzegd, en is hij veroordeeld in do kosten van het geding. Men meldt uit Schiedam: Gis ternacht ontstond er brand in eene loods van de- grofsmederij van do firma Vincent en Co. en den aan die loods grenzenden winkel van verfwaren van H. Lindeman Gz. Waar do brand het eerst begon, kan niet met zekor- beid worden gezegd. De brandende olién en vernissen, welke uit het hooger gelegen pand door de loods der grofsmederij heenvloeiden, verspreidden het vuur met groote snelheid. Een aangrenzende molen en een graanpak- huis bekwamen schade, doch werden, zy het ook met moeite, door de brandweer be houden. Het personeel der grofsmederij hielp spoedig aan het blusschon mede. To Utrecht liep voor een paar dagen het gerucht, dat een officier, aldaar in garnizoen, zich by De Bilt, waarheen hij zich per rijwiel had begeven, door een pistoolschot, van liet leven zou hebben beroofd. Dit gerucht schijnt bevestigd te worden door een bericht, dat een veehouder uit Hil versum, op reis zijnde, by een bosclije onder De Bilt een persoon zag liggen. Meenende dat deze sliep, achtte hy het zijn plicht, met het oog op de koude, hern wakker te maken. Dichtbij komende, zag hy echter dat het een ljjk was, en wel van een officier, te Utrecht in garnizoen, waarvan hy onmiddellijk te De Bilt aangifte deed. Te Huisduinen (gemeente Heldor) is op 71-jarigen leeftijd overleden de vroeger wijdvermaarde nienschenredder Klaas Duit. Als schipper van de te Huisduinen gestation- neerdo reddingsboot der Noord- en Zuid-Hol landscho Koddingmaatscbappy, ondernam Duit meermalen by do zwaarste stormen gevaar volle tochten om ongelukkige schipbreukelin gen aan den dood te ontrukken. Zijne borst was met verschillende reddingsmedailles versierd. „De Kampioen" deelt mede dat de Brusselscho politie thans van rijwielen voorzien is, nl. één safety per afdeeling. De agenten krijgen eene maand tyd om het rijden te loeren. Het faillissement van Hirsch- feld Wolff veroorzaakt te Berlyn een onuit sprekelijk schandaal. Niet 3 millioen, maar slechts 300,000 mark activa moeten er tegen over het passief van 7 millioen staan. Wei is waar zyn er bovendien in den boedel nog inschulden, ten bedrage van omstreeks 3'/2 millioen en ten laste van de firma JosefLeip- ziger, met welke Wolff zyne wisselruiterij en zyne beleeningen der deposito's pleegde, maar het moet nog blijken, hoeveel daarvan te realiseeren zal zyn. De zaak wekt zooveel te meer sensatie, omdat de eerste kringen der hoofdstad door dit faillissement getroffen wor- don. Sommige bladen betoogen naar aanleiding daarvan, in lange hoofdartikelen, dat toch het publiek, en de hooge adel vooraan, zich ont- houde van het verderfelijke beursspel. Do Ihaus zich in hechtenis bevindende commercienrath Wolft' leende op het laatst zelfs nog van den portier zijner club 9000 mark. Van verschillende zjjden wordt bevestigd dat de laatste oorzaak der ramp tot in het begin van 1870 teruggaat. In 1872 nam de firma deel o. a. aan de Deutsche A. G. für Bergbau-,Eisen- Stahl- industrie, te Berlyn, welke gegrond was op Strousbergsche waarden, eene maatschappij, welke in 1874 werd veranderd in de Dort- munder Bergbau-Ges., te Berlijn, en welke ook in dezen vorm geen voorspoed had. Uit dien tijd stamt ook de verbinding met eene andere Berlynsche firma. Het bericht, dat veel comestibles handelaars in de zaak waren betrokken, is sterk overdreven; een had M. 90,000, een ander M. 60,000 deposito's by H. W. Bjj de Rijksbank is thans een groote aandrang van het publiek tot hot in ontvangst nemen van deposito's van geld en effecten, welke by particuliere bankiers zyn opgevraagd. Het Japansche gezantschap te- Londen heeft do volgende depeche openbaar gemaaktDo aardbeving van 28 October heeft gewoed in de prefecturen Aichi en Gifu. Hep aantal dooden hjj deze ramp wordt geschat op 6500, dat der gewonden op 9000, dat der vernielde huizen op 75,000 en dat der be schadigde woningen op 1200. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 3.5° C. 38.3° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 0.5° C. 31.1° F.'s middags om 12 uren 4C' 39.2° F.'s namiddags 4 uren 5° C. 41° F. SCHAAK-PROBLEEM N». 33, van de Schaakredactie. Zwait- Oplossingen gelieve men onder het motto: „Heli aak-probleem K33" in te zenden aan het Bureel van dit Blad, tot uiterlijk WOENSDAG AVOND. WÊ ÉH 4ÊÉ M A WÉi.lllhi élfe .mè-f' wm, «ii I' c 4 abcdefgr Wit Wit: Kh4, Da8, Tfl, Rh5, bö, d 4, f7, gü, j Zwart: K e 6, d 7, e 7. Wit begint en geeft in twee zetten mat. Oplossing over acht dagen. Oplossing van Probleem S'. 34, van H. J. Broekveldi Jk., te Leiden Tf 3 cd 2 cb 2 - d4 Doze eerste zet stelt dit probleem in den middelbaren styldaarom wordt het niet afgekeurd, wy vinden het ze fs heel aardig, vooral omdat, naar wy meenen, het een eersteling is. Dit is zeker, dat ons eerste pro bleem verre bij dit achterstaat. Later geven wy voorbeelden in den grooten en kleinen stijl SCHAAK-PROBLEEM Ni». 35(1, van H. J. Bp.oekveldt Jr., te Leiden. Wit: K c 2, Tb 7, Tfl, Rdl, Rgl, Pc8, Fe8, b4, bö. ZwartK e 4, Ral, P d 6, a 7, e 5, g 7. Wit begint en geeft in drie zet ten mat. Goede oplossingen ontvangen van N». 341 Leiden F. J. v. d. Wolk F. Osterloh, J. P. Visser, J. Fles Jr., C. J. Yan Erkel, G. H. Key, C. P. Van Kooverden, J. Fel, P. M. A. Ilueber, H. H. M. H., E. J. Willemse en mej. A. M. Hamers. Warmond: A. P. Papöt en J. T. Kouwen- hoven. Leiderdorp: W. Demmendol. Alfen a/d. Rijn: J. v. d. Linden Jr. en J. W. M. Koert. Oud-Ade: Schaakclub „Yan der Linde". Ri'pweteringA. v. d. Veer. Roelofarends:eenJ. II. ,Gell:er en 1L Hülscher. CORRESPONDENTIE. D. te Leiderdorp: Uw driezet moit in diagram worden opgegeven. W. te Leiden: De drievoudige matstelling is zeer zeker ongeoorloofddaarom zjjn hier mede voor 't vervolg de componisten gewaar schuwd. Later wijzen wij op schaakgevaar, verhinderd door den eerste zet, van den witten Koning. V. te LeidenTen opzichte van den eersten zet van No. 34dat hjj sterk in 't oog val lend is, en pion f7 te veel zjjnde, hebt gij gelijk. E.H. Correspondentie-schakers. De heer Gelkcr vraagt iemand om eene I correspondentie party met hem te spelen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6