Verbod van uitvoer, invulling van ee deelt de minister van bui* Ter aanvulling van een v .uoger bericht de „Staatscourant" - -<">!andsche zaken iu blükens een va- 'an 7 dem' medo' dat' burg ontv.- Hr- Ms. gezant te St.-Peters- talin" -ugon schreven, de woordelijke ver- 0 van do ukase, houdende het verbod >an uitvoer van aardappelen, granen enz., tarwe uitgezonderd, luidt als volgt „Staatsblad van wetten en besluiten, uit gegeven door don dirigeerenden Senaat, 20 October 1891, no. 108. Allerhoogste ukaso no. 10S0, over do uit breiding van het verbod van uitvoer van rogge, roggemeel en alle soorten van zemolen, tot alle andere soorten van granen tarwe alleen uitgezonderd alsmede tot aardappelen en tot meel, mout, grutton, brood en brood deeg, vorvaardigd uit de artikelen, waarvan do uitvoer verboden is. Toen in Juli jl. het sloebto resultaat van den roggeoogst gebleken was, hebben wij bij ukase van 28 Juli den uitvoer van rogge, roggemeel en alle sooiten van zemelen ver boden en hebben thans goedgevonden to be velen lo. dat het uitvoerverbod van rogge, rog gemoei en alle soorten van zemelen van kracht blijvo en uitgebreid worde tot alle soorten van granen met uitzondering van tarwe voorts tot aardappelen en meel, mout, grutten, brood en brooddeeg, benevens ge bakken brood, vervaardigd uit de artikelen, waarvan do uitvoer verboden is; 2o. het verbod treedt in werking mot den dag volgende op dien der bekendmaking in dit blad en do minister van financiën is be last mot do uitvoering, zullende aan alle douanekantoren langs telegraphischen weg medodeeüng van dit verbod worden gedaan 3o d9 uitvoer der thans verholen granen en fabrikaten daarvan kan bü uitzondering toegestaan worden niet langer dan drie dagen na het in working treden van dit verbod: a. indien de waren zün bestemd ter aan vulling dor lading van schepen, welko reeds vóór de bekendmaking van het verbod in dit blad hadden aangevangen te laden. b. indien do waren vóór den dag der publi catie per spoor zijn verzonden mot bestem ïning direct naar liet buitenland; 4o. mocht omtrent do strekking van d;f vei bod twijfel ontstaan, zoo is aan den mi nister van financiën alleen en onherroepelijk do beslissing en interpretatie opgedragen. De bekendmaking van dezo ukase wordt aan den dirigeerenden senaat opgedragen. Fredensborg in Denemarken, 16 Oct. 1S91. Alexander." Ï-E IJ I '57 U ós L A. rv D. Fi-aulti-ijlc- De zestigjarige tooneelspeler Thiron, van het Théatre Francais te Parjjs, is overleden. Het Parysehe gemeenteraadslid Fiuel hoeft 120,000 fr. gegeven, om daarvoor kleo- dingstukken te koopen voor arme schoolkin deren in het 4de arrondissement van Farys. Tot hiertoe hebben 8909 mijnwerkers van Pas-de-Calais zich vóór, 4604 tegen de werkstaking verklaard. Het Kamerlid Branie r, afgevaardigde voor Opper-Savoye, Woensdag op jacht ge gaan, is in dea omtrek van Annecy dood in het gebergte gevonden. Het bencdenlijf was geheel verkoold. liet schijnt dat hij uitgegleden en gevallen is, waarbij zijn geweer afging en zjjno patroon- tasch in brand schoot, zoodat al de patronen ontploften. Huitscliland. Zooals reeds werd gemeld, heeft de heer Edward Gros, lid der firma Gros Roman A Co., te "Weiserling in den Elzas, bij zijn terugkeer uit Parjjs bevel gekregen hel Duitschc grond gebied to verlaten. Do lieer Gros had name lijk op 18 October jl. de feesten to Bussang bij gelegenheid van do inwyding van een nieuwen spoorweg bijgewoond, op wolk feest een aantal anti-Duitsche toespraken weiden gehouden. Onder anderen zeido de lieer Mélinc, op do ontwikkeling van het Fransche leger dooiende: „het werk van den heer Do Fiey- cinet is streelend voor onzo vaderlandsliefde, daar ons krachtig leger ons nader tot den Eizas brengt." Prins Keinrich van Waldeck zoo meldt men uit Wildungen heeft aan den J.anddag eene memorie ingezonden, waarin bij doet uitkomen dat hjj, na den Erfprins, de naastgerechtigde agnaat van het Vorsten- huis van Waldeck-Pyrmont is. In Duitschland is het bovijs geleverd dat ook zonder sociftUstsK-wet de Staat orde en tucht kan handhaven. De heer Schmidt, een sociaal-democratisch lid dor volksvertegenwoordiging, is door do rechtbank schuldig bevonden aan het opruien van werkvolk en aan het ophitsen van het publiek tot ongehoorzaamheid aan de wet. Hij is tot 15 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Uit Elzas-Lotharingen wordt aan het „Berl. Tgbl." geschreven, dat kleine grens- quaesties na do afschaffing van denpasdwang weer op bedenkelijke wijze toenemen. Bjj Schirmeck is het al weer tot vechtpartyen tusschen Duitsche beambten en Fransche jagers gekomen. Sommigen, aan wie het ver blijf in het rüksland ontzegd was, trachtten er zich weer te vesiigen, maar werden opnieuw uitgewezen. Fransche militairen, voor wie de pasmaatrcgel nog geldt, waren ook overge komen. Zoo hadden twee onderofficieren der Fransche jagers uit Luneville in Durgérklce- ding oeno kerkwijding in Avricourt bijgewoond, i Dezon waren echter door de Fransche mili tairo overheid zeer streng gestraft, namelijk met arrest en degradatie. G i*oot-I5i-i t a imiil. De Londensche acteurs hebben onder elkaar 1000 pd. st. bpcengebracht om den prins van Wales op zijn vjjftigsten verjaardag een ge schenk te vereeren. Aanstaanden Maandag zal den prins nu eeno gouden sigarendoos worden aangeboden, een kunststuk van be werking, waarop 's prinsen kroonpluimen er, zün monogram iu diamanten zyn aangebracht Men is reeds aan den herbouw begon nen van Sandringham-House, hot landhuis van den Prins van Wales, waarvan Zondag morgen de boven rei diepingen door brand wer don vernield. Volgens do Engelsche bladen lieoft de Xederiandscho minister-resident te Londen het Biitsche Gouvernement in kennis gesteld met het plan om in het volgende jaar onder het patronaat van do Koningin-Regentes der Neder landen eene „Sport-tentoonstelling" te Sche- veningen te houden. Officieel wordt gemeld, dat de secretaris der schatkist, de heer W. L. Jackson, den post van opper-secietaris voor Ierland heeft aangenomen. Spanje. Do minister van marine heeft zijn ontslag genomen wegens een klein geschil met een journalist, dat aanleiding gaf tot een tweege vecht, hetwelk gisteren plaats had en waarbij vier kogels werden gewisseld, waarvan er geen trof. De zaak is daarmede uit. Een geweldige orkaan heeft in de pro vincie Cadix groote schade aangericht. Brazi i Er wordt uit Valparaiso geseind dat, vol gens depeches van Rio Grande, de Braziliaan- scho marine maarschalk Fonseca lieeft go dwongen hot dictatorschap te aanvaarden en do Kamers to ontbinden, naar het heet wegens schending der constitutie. Do cavalerie pa trouilleerde door de straten. Groote sonsatie wokto het voorval in do provincie Rio Grande, waar Fonseca's staatsgreep als inleiding tot herstel van het vroegere keizerrijk wordt op gevat. Volgens de inlichtingen van den cor respondent der „Times" bevestigen de tegen woordige gobeurtenissen dat de jongste om wenteling gecne volksbeweging was, maar het weik van eenige demagogen; Noord Brazilië blijft zekorlyk imperialistisch, ook de meerderheid in Zuid-Brazilië, terwijl eveneens Middel-Braziliö voor het keizerrijk is, behalve do republikeinsche hoofdstad. Om het thans dreigende uiteenvallen van het ryk te voor komen, wordt voorgesteld den kleinzoon des keizers tot staats-president to benoemen, by- gestaan door drie eminente regenten uit do burgery. Ituslaiid. Men verneemt uit Hamburg, dat do daar gevestigde agenten van baron Ilirsch do in scheping van Russische emigranten voor Argentinië voorloopig hebben gestaakt, daar de comités in Rusland te veel personen zenden, die voor kolonisatie in Argentinië geheel ongeschikt zün. Dezen worden naar Noord- Amerika en Engeland voortgeholpen, terwyl er intussclien maatregelon zuilen getroffen worden, om de kouze der kolonisten voor Argentinië met meer zorg todoen plaatshebben. Do „Standard" verneemt uit St.-Peters- burg, dat in volband met do uitbreiding der Oostzeevloot binnenkort met den bouw van twee groote kruisers zal worden begonnen. De czaar heeft aan zijne vrouw de mo- daillc van Marie 1ste klasse geschonken, voor diensten gedurende 25 jaren bewezen aan liefdadigheidsgestichten, door keizerin Marie gesticht. Vereenig;<le Staten. Het schynt dat men aan de gebouwen voor de tentoonstelling te Chicago niet de noodige zorg besteed. Een der grootste bouwwerken werd afgekeurd, daar de grondslagen van dien aard waren, dat het ternauwernood zün oigen gewicht zou kunnen dragen. De kosten tot verbetering worden op minstens 75,000 dol lars geschat. De „Times" verneemt uit Chi cago, dat nu al de groote gebouwen der ten toonstelling onveilig worden verklaard. Over de 500 tuchthuisboeven, die door do mijnwerkers in Tennessee bevryd waren, zyn, volgens een bericht aan do „Times," weder in handen der overheid gevallen. Bulgnrjjc. De Bulgaarscho regeering doet r.og steeds vergoefsclie pogingen om den moordenaar van minister Beltcheff in handen to krygen. Dezer dagen kwam to Rntscliuk een Montenegrijn aan, die zich liet ontvallen, dat lij) Beltcheffs moordenaar was. Het gesprek werd toevallig afgeluisterd, de politie gewaarschuwd en de man gearresteerd. Toch gelooft men niet met den waren schuldige te doen te hebben. Chiua. Uit Hongkong komt hot bericht, dat de Taotai van Wuliu, dio op verzoek van de gezanten der vreemde mogendheden van zijn ambt werd ontheven, daar hü een levendig aandeel nam in de vijandelijkheden tegen de Europeanen, in triomf in Wuhu is teruggekeerd. Do bewoners overlaadden hem met geschenken. Een en ander werd aan den Tsang-li-Yamen medegedeeld, die den onderkoning te Peking met liet gebeurde in konnis stelde; tot dus verro echter zonder eenig gevolg. In do steden aan de Yangtoe blijven de Europeanen voor hunne veiligheid vreozen. Chili. De laatste berichten betreffende den toestand in Chili spreken over liet algemeen van eene rust en orde, zooals daar in lang niet ge- lieerscht hebben. Senor Montt verkreeg by de presidentsverkiezingen 82 stemmen, Reca- barren 03 en Ban os Lueco 9, waarna de heer Montt, aangezien hij de candidaatstelling had aangenomen, gisteren met algemeens stemmen benoemd werd. Do opofferingen, welke dus door verschillende politieke partijen werden gedaan, noemt men een waarborg voor het horstel van den vrede en do vrij heid in Chili. Het staande leger is van 40,000 man op minder dan 5000 teruggebracht, terwyl de regeling der financiën reeds ver is gevorderd. To Santiago echter werd, zooals reeds per telegram werd gemeld, eene samenzwering tegon de nieuwe regcering ontdekt; 45 per sonen namen daaraan deel, terwijl voor de uitvoering der plannen ongeveer 2 millioen dollars was toegezegd. Er werd door het lot bepaald, wie der samenzweerders den gene raal Canto zou vermoorden; het lot wees daartoe kolonel Gandarillas aan. Eén hunner verried echter het geheele plan, waarop verschillendo inhechtenisnemingen volgden. Do regeering doet thans nog ijverig onder zoek naar den oorsprong der samenzwering, welke in gemeenscliap blec-k te staan met eenige vroegere vrienden van Balmaccda te Buenos-Ayres. Gemengd Nieuws. V r y d a g werden demarcchaus- sees te Weert naar het gehucht Zwartbroek ontboden. Ter plaatse aankomonde vonden zij een persoon aan een boom gebonden en bleok het dat hij een Rus van geboorte was, zonder geld of papieren. Daar hij aan eonige boeren uit dat gehucht verdacht voorkwam, hadden zü hem tot de komst der marechaus sees aan een boom gebonden. Hij is over de grenzen gebracht. De vrachtrüder van Delden naar Deventer Brincate is gisteren, ten gevolge van de duisternis, toen hij onderweg op zyn wagen wilde stappen, voor het rad van zyn voertuig gevallen. Hij werd overreden en over leed kort daarna. Gedurende de maand October zyn niet minder dan 735 waggons aardap pelen met extra-treinen over Nieuweschans naar Duitschland uitgevoerd. Ter gelegenheid der jaarmarkt hoeft zich Donderdag-avond te Oud-Beierland eon man zóó te buiten gegaan aan sterken drank, dat hij aan de gevolgen gestorvm is. Gistermiddag werd te Breuk o- len, by het uitwijken voor een goederentrein, de losso arbeider Rcmpe, oud 19 jaar, door den sneltrein van Utrecht naar Amsterdam gegrepen en tegen een varkenshok in de liabyheid verbrijzeld. Het lijk werd in een leegen goederenwagen door don sneltrein naar het station Breukelen vervoerd. Men schrijft uit "Winters wük aan de „N. R. C.": Een van de meest ge achte ingezetenen dezer plaats ontsnapte gisterochtend aan een zeer ernstig gevaar. Op d;>n kykdag der goederen van den oud- notaris Dericks, welke thans gerechtelijk zullen worden verkocht, had eene kleine revolver de aandacht van genoemden heer getrokken. Terwyl hij liet voorwerp in de hand hield, viel plotseling een schot; daarna bleek het dat een kogeltje aan de linkerzyde zijner borst in zyno fcleeding was gedrongen, en vond men den kogel tusschen de voering zijner jas terug. Bij onderzoek bevond men dat zich nog vijf of zos kogels op het wapen bevondendo burgemeester droeg zorg dat het gevaarlijke ding terstond onschadelijk werd gemaakt. Uit I n d i Volgens een met de jongsle Indische mail aangekomen bericht, dreigt een ambtenaar by het Binnenlandsch Bestuur op de buitenbezittingen bij de Regee ring in ongenade te vallen naar aanleiding van.... een haas, geen gewonen haas, wel is waar, maar een .Sumatraschen, een zeldzaam beestje. De gelukkige eigenaar had het te koop aangeboden aan verschillende Europee- sclie musea, ook aan het Leidsche; de direc teur van 't laatstgenoemde museum, waar reeds een exemplaar van deze hazensoort aanwezig is, vond het te koop bioden van dezon kolonialen haas aan eene andere inrich ting dan liet Leidsche „dooiebeestenspel" zóó unfair, dat hjj naar Indie schreef, den bedoel den ambtenaar bij den Gouverneur-Generaal te zuilen aanklagen. Het verhaal klinkt Rus sisch, maar niettemin is 't volkomen waar. (Limb. Koerier.) INGEZONDEN. In <Ie Gehoorzaal. Zoo zyn dan de avonden voor de Volks bijeenkomsten weer ingewyd en dat op oene wjize, dio aan het bestuur, aan den heer Mann met zijn corps en aan do dames tot alle oer verstrekt. Dat het publiek opgetogen was en dit door een aandachtig luisteren c* door herhaaldelijk toejuichen dead blijken, was geen wonder, na al hetgeen te hooren en te genieten viel. Het was heeriyk, prachtig! De president, de heer Brouwer, had dan ook goed gezien en sprak uit hot liart tot het hart toen hü den dank van het publiek be tuigde aan allen, die tot het genoegen van den avond hadden bijgedragen, en zyne aan sporing, op zyno hem eigene wijze, tot dat. publiek gericht om de moeite en zorg van het bestuur door eene getrouwe opkomst te erkennen, zal wel niet tevergeefs zyn geweest. Het is geen gebruik en zeker ontbrak daar toe ook de moed, maar het was in hooge mate verdiend geweest, wanneer één uit de honderden der daar aanwezenden ook liet bestuur openlyk den dank van het publiek had toegebracht. Aan algemeene instemming zou het niet ontbroken hebben. Ook van het publiek maar dat behoeft niet, want waar zooveel byna kosteloos geschonken wordt, zou hot schandelijke ondankbaarheid zijn, dit, door een woelig gedrag, niet te orkonnen, en dat botloeven wy niet te vreezen. Dus was alles volmaakt goed? Neen, dat niet, maar de zaak, waaromtrent wy in het vervolg voorziening zouden wonsclien, is licht te verbeteren. Hot betreft namelijk hot loopen door de zaal en liet bedienen van bier, koffie, enz. door do bedienden en dat zelfs onder do muziek, Het zingen der dames en het spreken van den lieer Brouwer. Dat is hin- derlyk en storend niet alleen, maar het leidt de aandacht af. Ook moesten do bedienden een wenk krijgen dat zij onder dat zingen en spreken niet de geheele ruimte van het gangpad moesten ionemen en daardoor het gezicht op den spreker aan velen benemen. En bovenal dat zy met hunne bekenden onder liet publiek onder dat zingen en spreken geen praatjes moeten houden. Ziedaar, wat wij in het algemeen belang in liet oog zouden willen gehouden hebben. De zaak der Voiksbijeenkomsten is van te veel belang, dan dat er iets zon mogen zijn» dat zou kunnen hinderen. Leiden, 7 Nov. 1891. A. B. 1

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2