Op de groote bloemkweekerjjen rondom Erfurt werd het zeer veel gebruikt, zoowel op het veld als vooral in potten. De prijzen dezer kunstmeststoffen zijn: Chilisalpeter (stikstof) 0.12 per kilo, Ammo niak superpkosphaat 0.10 per kilo, Kali 0 06 per kilo, Hoornmeel por 5 kilo 2 Mark, per 12.5 kilo M. 3.75. Spreker weet niet, in hoeverre deze kunst meststoffen reeds beproefd zijn voor bolge wassen in potten en stelde voor hiermede proeven to nemen. Na eenige discussiSn over dit belangrijk onderwerp, brengt, de voorzitter den dank der vergadering aan den spreker voor zijne leerzame bijdrage. Niets meer aan de orde zijnde, had de gewone verloting van gereedschappen plaats en sloot de voorzitter na gedane rondvraag de vergadering. De Staatscourant van 7 dezer bovat een staat van militaire nalatenschappen, afkom stig van onderofficieren en verdere manschap pen der landmacht in Nederlandsch-Indië, ondor het beheer der "Weeskamers daar te lande gekomen, en die zuiver, na aftrek van koston en loonen, bedragen 2-50 en minder en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bü hot ministerie van koloniën in Nederland. De uitkeering eener nalatenschap zal, wan neer sedert het openvallen daarvan geen drie jaren zijn vorloopc-n. niet eerder geschieden, dan nadat van hot Indisch bestuur bericht zal zijn ontvangen dat zich verder geene schuld eischors bjj de botrokkon Weeskamers heb ben aangemeld en het departement van kolo niën tot de uitbetaling van het saldo kan overgaan. Hot Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende do maand October door 1512 personen bezocht. De Oriéntaalsche tentoonstelling, dio thans op genoemd Museum geopend is, kan als bijzonder geslaagd beschouwd worden, de op keurige wijze gerangschikte verzameling geeft op het gebied dor Toxtile kunst, der Kera miek, der Lakwerken on dor Metaalindustrie zeer veel merkwaardigs en schoons te zien. Bij de directie zjjn verdor plannen in over weging tot do uitbreiding der verzameling gipsafgietsels met eon monument, tot de vroegere Fransche Renaissance behoorende. Tevens zal naar alle waarschijnlijkheid eene bijzondere afdeeling voor de Arabische kunst worden ingericht. Bjj beschikking van den minister van marine zijn, met ingang van 14 Nov. a. s. lo. Gedetacheerd te Willemsoord en ter beschikking gesteld van den directeur en com mandant der marine aldaar voor werkzaam heden ten behoeve van de zee-militio de luit. ter zee 1ste kl., 1ste off., K. J. Bal. 2o. Geplaatst: in do rol van het torpedo instructie-schip „Marnix" en gedetacheerd bij don torpedodienst do luit. ter zee lsto kl. J. M. Phaff en id. 2de kl., P. Van den Broeke; op het wachtschip te Willemsoord de luit. «Nu gauw, mijnbeer, het arme kind zit stellig in grooten angst. En ik nu, ik heb ook een paar moeilijke uren achter den rug." Toen wij binnentraden, sprong Nolly op van haren stoel. Forster breidde zjjne armen naar haar uit. Eu met een kreet, waarin men het gevo6l der verlossing hoorde van eon duldeloozen last, welke op een gefolterd hart had gelegen, en van do zaligheid dor bewustheid van een gered leven, viel zij aan de borst van den man, die een zielenadel openbaarde, welken ik bewonderen moest. Wij bomerkten dat hot haar te veel zou worden en lieten haar eenige oogenblikken alleen, opdat zjj tot bedaren kon komen. Beneden komende, zagen wij do weduwe en het jonge nichtje, in do luwe avondlucht zittende op de stoep en bezig aan een bruids geschenk voor Nelly te werken. De boek houder, die naast haar zat, voerde met beidon een levendig gesprek. Maar do huisvrouw zeide kalmeerend: „Trek u dat niet aan, beste vriend! Wie weet, waarmede men den braven opzichter om zijn hoofd had gemaald. Hij is dan wel eens wat heftig, maar overigens zoo goed als het maar kan. En aan niemand gun ik zoo van harte een juweel van eene vrouw als onze Nelly dat is." „Kom aanl Daar zjjn onze hoeren", zeide zij vriendelijk, toen wij naderden. „Nu, mijn heer, is het laatste bezwaar uit den weg ge ruimd en nu alles in orde?" „Ja, mevrouw", zeide ik. „Er ligt nu niets meer in den weg. Het is alles in orde en God geve zijn zegen er toe!" ter zee 2de kl. G. Witsen Eliasop het ram- schip „Guinea," id. L. F. H. Tuckermann; op het torpedo-instructieschip „Marnix," id. J. A. Kool. 3o. Gesteld op non-activitoit: de luits. ter zee 2de kl. H. De Booy, A. H. F. M Latour en F. H. Sobelsde off. van gez. 1ste kl. G. H. Klosser, de off. van adm. 1ste kl. C. H. S. Pastor, id. 2do kl. E. G. De Wjjs. 4o. Gesteld ter beschikking van den com mandant van het corps mariniers de kapt. bij het corps mariniers H. J. Romeny; de lste luits. bij het corps J. C. Van Hoek en F. IC. F. Ter Haar; de 2de luits. bij dat corps F. J. Van Hoogstraten en J. Van der Kop. B(j koninklijk besluit is aan C. Crab- bondam, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van financiën. Benoemd tot surnumerair bjj den dienst van 's Rijks schatkist jhr. E. C. U. Calkoen, te 's-Gravenhago. Aan mr. H. Zillesen, commies-griffier bjj de Eersto Kamer der Staten-Generaal, ver gunning verleend tot het aannemen der onder- schc-idingsteekenen van ridder der orde van liet Legioen van Eer, hem door den president der Fransche Republiek geschonken. Een pensioen van 360 verleend aan T. Do Jong, weduwe van den conducteur lste klasse der posterijen J. Nieuwenhuis. Do luitenant-kolonel-intendant J. S. L. Frantzmann, van het personeel der militaire administratie, op zijne aanvrage, op pensioen gestold en het bedrag van het pensioen ge- stbld op 1S00 'sjaars. Benoemd bjj het personeel der militairo administratie, en wel bit dat der intendanten tot luit.-kol.-int-, de maj.-int. J. C. Ubbens; tot maj.-int., de kapitein-int. S. Van den Bent. Met ingang van 16 dezer benoemd tot surnumerairs der posterijen: J. A. Feickens, W. Francken, mej. R. S. Van Gigh, J. Ram- bonnet, N. C. A. Hakbijl, A. L. Krook, T. J. De Boer, mej. D. E. Waltheor, A. J. C. De Bruijn, H. Palm, E. G. Rijstenbil, A. Van Oosten, J. F. J. Buning, T. Ovordiep, W. H. F. Vogel, E. A. L. E. Id. G. Thesing, H. Du Jong. G o raa o si gr Nieuws. Voor do Haagsche rechtbank werden Donderdag do volgende zaken behan deld: In don avond van 15 Oct. j. 1. namen 2 personen, J. W. B. en C. v. D., van do winkeluitstalling van den heer M. in do Veenestraat te 's Gravenhage een turfbak mede met het doel om dien te verkoopen. Beiden bekenden den diefstal, welken zjj uit armoede bedreven hadden. liet O. M. vorderde voor J. W. B. (recidivist) 6 maanden en voor C. v. D. 3 maanden. De toegevoegde verdediger, mr. J. Gelindo v. Blom, wijzende op do treurige omstandig heden, waarin de beklaagden hadden vorkeerd, riep de clomentie van de rechters in voor zijno cliënten. Een drietal jongemannen, J. C. V., H. G. B. en A. P. Th. v. d. B., had zich daarna to verantwoorden, beklaagd op den 7den Oct, var. dit jaar uit eene loods, aan den Bezu'den- hout aldaar, eenige gereedschappen en bouw materialen te hebben ontvreemd en zich toegeëigend; J. C. V. en H. G. B. bovendien op den 3den Oct. 1.1. te Leiden van een huis daklood te hebben gostolen. Do jongens, behoorende tot eene bondo, wolke te 's-Gravenhage de buitenwijken on veilig maakt, bekenden met de grootste onver schilligheid de hun ten laste gelegde diefstallen. De opkoopers van het gestolen goed, die dit voor „een appel en een oi" hadden gekocht, kregen van den presidont der rechtbank eene strenge vermaning, waarbij ZEd. Achtb. er op wees hoezeer z(j de diefstallen in de hand werken en zich eigenlijk even strafschuldig maken als de dieven. Wanneer de opkoopers het den knapen niet zoo gemakkelijk maakten om het gestolene van de hand te zetten, zou er, meende do president, vooral door knapen niet zooveel gestolen worden. Het O. M., ook wijzende op de talrijke dief stallen, die tegenwoordig gepleegd worden, vooral in onbewoonde huizen waar alles wat eonige waarde heeft wordt afgerukt, vorderde voor J. M. V. (reeds 4-malen wegens diefstal veroordeeld) 2 jarenvoor H. G. B. 1 jaar en 6 maanden en voor A. P. Th. v. d. B. 9 maanden gevangenisstraf. De toogevoegde verdediger mr. D. J. Wolfson, hoewel het afkeurenswaardig gedrag der knapen niet willende vergoelijken, meende toch dat de opkoopers een groot deel van de schuld dragen en beval de jongemannen in de cle mentie van de rechters aan. Het drietal van zooeven werd vervolgens aangevuld mot H. N., ook een jongen van ongeveer 20 jaren. Aan het viertal was ten laste gelegd op 7 October in een onbewoond huis, aan den Bezuidenhout, toebehoorende aan de Panorama-maatschappij, eene enorme verwoesting te hebben aangericht, door alles wat metaal was te hebben losgerukt en zich dit te hebben toegeëigend. Ook in deze zaak bekenden de knapen, met ergeriyke brutaliteit, hetgeen hun was ten laste gelegd, ja, deelden zelfs mede hoe de bende georganiseerd was en werkte. Volgens den rechercheur Van der Drift was er in de woning verschrikkelijk huisgehouden kranen, slabben lood, privaat-pijpen, alles wat maar naar metaal geleek, was afgerukt en medegenomen. Het O. M. vorderde in deze zaak voor H. N. 1 jaar; voor J. M. V. 1 jaar; voor H. G. B. 1 jaar en voor A. P. Th. v. d. B. 6 maanden. Voor den toegevoegden verdediger, mr. D. J. V olfson, schoot niets anders over dan zich te refereeren aan hetgeen door hem in de vorige zaak gezegd was. Litspraak over 8 dagen. 1 e s-G ravonhage werden gis- tci middag aan het Staatsspoor de paarden schichtig van eene aardappelenkar op de plaats aan het einde van het station, waar do wag gons met aardappelen worden gelost, zoodat do dieren op hol geraakten. Op het perron brachten zij groote ontsteltenis teweeg onder hot publiek, dat zich daar bevond op hot oogenblik, dat een trein gereed stond te ver trekken. De beesten vlogen over hot geheele perron en geraakten toen met de kar op do iails, doch werden bjj de visitatioloods in hunne vaart gestuit. Gelukkig zjjn er geene on gelukken te betreuren. Eon prettig vooruitzicht voor reizigers! Van 1 Nov. af is door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen eene nieuwe wjjze van controleeren ingevoerd. Het doel is het op onbepaalde en geheel onverwachte tijdstippen controleeren vantrei- nen: a. bij oponthoud of vóór vertrekb. aan den uitgang der stations en c. door het doen stoppen van een trein op een station, waar deze volgens de dienstregeling moet doorrijden, of wel aan een contröle-perron, in do nabij heid van een station. Dozo controle is opgedragen aan een vijftal controleurs, die daartoe opzettelijk uit ver schillende plaatsen van het land naar Utrecht zijn overgeplaatst. Men is thans bezig mot. hot ont ruimen der verbrande pakhuizen op de Brou wersgracht te Amsterdam, welk werk onder toezicht van do brandweer plaats heeft. Men acht nl. de mogelijkheid hier en daar smeu lende balen aan te treffen niet uitgesloten. Een gedeelte van do half vernielde en door weekte balen is op groote zolderschuiten ge laden en daar in kavels verkocht. De omstandigheden in aanmerking genomen weiden nogal flinke prjjzen besteed. Daar de zolders onder het gewicht van de doornatte tabak doorgezakt zjjn, moest de arbeid gestaakt worden, toen er pas een klein deel der tabak buitengebracht en vorkocht was. liet meel, dat in „Slagthuis C" was gebor gen, is eveneens geheel doorweekt. Ook deze balen werden in nog druipenden toestand uit het pakhuis gehaald. Donderdag is te Loosdrocht, in do buurtschap Mu(jeveld, door tot nog toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in de herberg, toebehoorende aan den heer Hoekstra. Het huis met don geheelen inboedel was binnen korten tjjd eene prooi der vlammenniets kon gored worden. Alles was verzekerd. Dezer dagen konden devoorbjj- gangers aan het raam van den portier dor rijksgevangenis te Leeuwarden een bordje zien, waarop „kamers te huur". Dit opschrift beteekende, dat genoemde beambte van de lokaliteit, hom ter bewoning afgestaan, een deel wenschto te verhuren. Het publiek achtte het opschrift vatbaar voor eene uitlegging van wijdere strekking. Bjj het afdalen in de Anaconda- mjjn, te Butte-City (Montana), is Dinsdag jl. de kabel van do lift gebroken. Negentien mijn werkers stortten in de diepte. Toen men hen vond, gaven nog slechts twee hunner eenig teeken van loven, doch waren zóó zwaar vorwond, dat zij hunne makkers waarschijnlijk in den dood zullen volgen. De Anacondamijn is de grootste dier streek en verschaft aan 400 arbeiders werk. gra-mavaMMMW— i. gpaw- Haufongereclit <e Leiden. Uitspraken in strafzaken. J. v. d. Z., wonende te Leidschendam, f20 of 4 d.J. V., wonende te Zoeterwoude, f 10 of 2 d.J. B., wonende te Zwammcrdam, f 10 of 2 d.O. D., wonende te Gouda,/-20 of 4 d.J. H. J. S., wonende te Amsterdam, 20 of 4 d.C. K., wonende te 's Hertogen bosch, f 1.50 of 1 d.H. H., wonende te Haarlemmermeer, f 10 of 2 d.; S. C. V., wonende te Rotterdam, f 25 of 5 d.; J. v. d. B., wonende te Leiderdorp, f 10 of 2 d.; J. G., wonende te Dordrecht, f 20 of 4 d.; P. V., wonende te Amsterdam, f 50 oflOd.; J. J. v. d. K., wonende te Leiderdorp, f 50 of 10 d.; allen wegens in de provincie Zuid- Holland met eene stoomboot in boezemwater te varen met grooter snelheid dan geoor loofd is. P. H., wonende te Leiden, f3 of 1 d., wegens op een weg, liggende ten dienste van hot algemeen in de provincie Zuid-Holland, als geleider van eene hondenkar in eene be bouwde gemeentekom niet steeds naast het voertuig te gaan. J. v. B., wonende te Katwijk aan Zee, 2 X f 2.50 of 2 y 1 d., de eerste boete wegens alsvoren, het 2do feit wegens do honden niet voorzien te hebben vanmuiikorven. G. v. E., wonende te Rijnsburg, f 1.50 of 1 d., wegens een trekdier op den openbaren weg te laten staan zonder do noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen. A. v. D. Jz., wonende te Leiden, fl of 1 d., wegens op een weg, liggende ten diensto van het algemeen in de provincie Zuid-Hol land, als geleider van eeno hondenkar de honden niet voorzien te hebben van een muilkorf, gepleegd door iemand boven de tien, doch beneden do zestien jaren, met oordeel des onderscheids. J. wonende te "Warmond, f 0.50 of 1 d., wegens baggeren in boezemwater van het Hoogheemraadschap Rjjnland, nl. het Achtergat. M. V., wonende te Zoeterwoude, f 3 of 3 d., wegens baggeren in boezemwater van het Hoogheemraadschap Rijnland, nl. de Room burgerwatering. J. v. L., wonende te Noordwjjk, f 0.50 of 1 d wegens op een weg, liggende ten dienste va:i het algemeen in de provincie Zuid-Hol land. tusschen een halfuur na zonsondergang en een halfuur voor zonsondergang een voer- tn met een trekdier bespannen, niet voor- z.en te hebben van een helder brandend licht voor aan de linkerzijde. D. V., wonende te Katwijk aan Zee, f 0.50 of 1 d., wegens zonder daartoe gerechtigd te zjjn, te loepen op eens anders grond, waar van do toegang op eene voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende was verboden. M. H., wonende te Rijnsburg, f 0.50 of 1 d., wegens in de gemeente Leiden eene steeg anders dan in de als geoorloofd aangeduide richting met een wagen te hebben bereden. J L. S. V., wonende te Zoetenvoudo, f 0.50 of 1 d wegens straatschenderij, ge pleegd door iemand boven de tien, doch be neden de zestien jaren, met oordeel des on- derscheids. 1'. K., wonende te Valkenburg, ƒ12 of 8 d., wegens verkoop van sterken drank in het klein zonder de vereischte vergunning. J. V., wonende te Leiderdorp, f 1.50 of 1 d., wegens in do gemeente Leiderdorp een gebouw te stichten zonder de plaats, daar voor bestemd, aan Burgemeester en Wethou ders schriftelijk te hebben medegedeeld. M. H., h/v van W. v. K., wonende te Lei den, ƒ1 of 1 d., wegens een kind beneden do twaalf jaren arbeid to doen verrichten. C. M. S., W. L. en J. H., allen wonende te 's-Gravenhage, ieder ƒ1 of 1 d., wegens het bevisschon van eens anders vischwater zonder schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende. UCMTSTESKTTF.. Datum. Uur. Aantal. Gem. 3n/>. Brandt. 26 Oct. 5.30 7.45 7 16.4 27 5.30 7.30 8 16.0 28 5.30 7.30 7 16.2 29 5.30 7.45 8 16.4 30 5.30 7.45 7 16.2 31 5.30 7.80 8 16.6 1 Nov. 5.30 7.45 8 16.6 Dit beteekont: Wanneer men 5 cnbio foot 111.6 liters per unr van zulk gao verbrandt in een Sugg*e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes wordt een liebt verkrogeu, dat in eterkte gelijk ataat mot 16.4, 16.0 enz. 6tandaardkaarec-n, waarvan elke kaars 20 grainï 7.8 grammen Spermaceti por uur vorbrandt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12