Adverteiitiën. J.F.M.WIJTENBUEG, BROÜffEEIJ „DE rOSTBOOER", N .9725 Woensdag 4 November. A®. 1891 <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentie». J. H. STEIN Ir., Lippold's Rieten Koffers. Bottelarij: Koddesterg ÏO, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidec. per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Ten 16 regel* f 1.05. Iedere regel meer /"0.17%. Grootere letter* neer plaatsruimte. Voor het inoasseeren bulten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Twoede Blad. Gemeenteraad van Alkeniaric. Zitting van Zaterdag 31 October, 's namiddags te twee uren. Tegenwoordig allo leden, behalve de heer Los, wethouder. Voorzitter de heer F. H. Van "Wiehen, burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en trekt no. 9 der stemmingslijst, waardoor wordt be paald, dat de omvragen en stemmingen zullen beginnen by den heer M. Oosthoek. Daarna w »rden de notulen der vorige vergadering door den Voorzitter voorgelezen, en met alge meene stemmen goedgekeurd. lo. De Voorzitter deelt mede dat door Burg. en Wellis, op 26 October jl. kasopneming is geschied bij den gemoente ontvanger, en be vonden, dat tot dien datum de ontvangsten be droegen 27,899.12 en de uitgaven ƒ24,216.955, zoodat in kas werd bevonden ƒ3682.165, welke mededeelïng op 's Voorzitters voorstel voor kennisgeving wordt aangenomen. 2o. De Voorz. leest voor eeno missive van den heer directeur van het Telegraaf-kantoor aldaar, waarin mededeeling wordt gedaan, dat liet voorstel dor gemeente, om op hare kosten voor allo ingezetenen door de geheole ge meente vrye bezorging van telegrammen te verkrijgen, is goedgekeurd, en met 1 Nov. dio nieuwe regeling een aanvang neemt. De Voorzitter feliciteert alle ingezetenen, inzon derheid het raadslid den heer Van der Geest, op wiens initiatief deze regeling is tot stand gekomen. Ook deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. 3o. De Voorzitter doet eqnigé mededeelingen uit het advies van den gemeente-opzichter omtrent de in de vorige vergadering besproken quaestio van bestrating van T paardenvpoorder wogen, en van de beschoeiing daarvan. Uit dit advies blykt, dat cene andere dan de bestaande wijze van beschoeiing, hoewel te verdedigen, kostbaarder en toch niet duurzamer zal zijn; dat de bestrating der wegen door de geheele gemeente minstens ƒ20,000 zou kosten, dat hot onderhoud wegens de verzakkingen ver oorzaakt door den boweeglyken ondergrond een wegwerker méér zou eischen; dat ook voor de paarden, volgens liet oordeel van stal houders en anderen, deze toestand vele be- zwaron zou in 't lt ven roepen. "Wat hot schoei- ingwerk betreft, is de heer V. d. Geest het met den gemeente-opzichter niet eens, en blijft hy by zyn in de vorige vergadering be sproken, nu nog eens herhaald „principe." De heer V. d. Geest zou het ook wenschelyk achten, dat het benoodigd materieel voor het onderhoud der wegen door do gemeente zelve zou kunnen worden aangeschaft, hetgeen z. i. voordeeliger zou wezen. In de hierop \olgende discussie mengen zich verschillende leden, waarvan het einde is, dat op het voorstel van den Voorzitter men voorloopig de twee jaren, gedurende welken tyd het contract met den aannemer nog loopt, zal toezien, om daarna aan die zaken na verdere bespreking de best mogelyko regeling te verschaften. 4o. In de vorige vergadering was het be sluit genomen tot den verkoop van boomen. Bij nadere opgave blykt echter, dat het ge tal der te verkoopen boomen grooter is dan men aanvankelijk meende. B. en Ws. wij zigen derhalve hun voorstel en.verzoeken den Raad te besluiten tot den publieken verkoop van 250 knotwilgen langs den weg in den Veender- en Lykerpoldcr, 150 id. in den Aker slootpolder en 3 stuks te Oud-Ade, - welk gewijzigd voorstel algemeenen bijval verwerft. 5o. In de vorige vergadering had men de regeling van schoolgelden met Haarlemmer meer behandeld voor die kinderen, welke uit die gemeente de scholen in Alkcmade be zoeken. Doch door den Raad van eerslge noemde gemoente was tot nu toe nog peeno vergadering gehoudenop instigatie van het Dagelijksch Bestuur daarvan stellen B. on Ws. Yoor om die Concept-regeling, voorzien van de goedkeuring van den Raad, alvast aan Heeren Ged. Staten aan te bieden. Ook düt voorstel erlangt algemeene goedkeuring. Go. De Voorzitter heeft een brief ontvangen van Jan Van Kruisen, gedurende de ziekte van A. Oosterbroek, nachtwaker te Oude- Wetering, diens plaatsvervanger. Deze heeft eene declaratie ingediend van 45,50 wegens die remplaceering. Daar nu aan Oosterbroek in de vorige vergadering eene gratificatie van slechts 30 was toegekend, stellen B. en Ws. voor, met intrekking van 't vorige be sluit, aan Oosterbroek toe te kennen 45.50, waarmede hjj dan met Van Kruisen kon af rekenen. Algemeen vindt dit voorstel aan hang, niet echter dan nadat door den heer Oosthoek de meening is geuit, dat Van Kruisen het wel wat te bar maakt, om reden hy dienst heeft gedaan in de kortste nachten des jaars, waarin de meeste „klopcenten" worden verdiend. De heer Van der Geest, die steeds met een „bon mot" gereed is, merkt aan, dat hy „een perremandig ventje" is. 7o. Met het oog op de aanstonds te be handelen begrooting wenschen B. en Ws. eerst uitgemaakt te zien of men de jaarwedden var. de hoofden der scholen te Oude-Wotering en Kaag zal verhoogen, ja dan neen, waar omtrent in eene vorige vergadering reeds sprake was geweest. B. en Ws. achten het in 't belang der gemeente en van 't ondenvys, dat die jaarwedden van ƒ775 en 725 gebracht worden op SOO en 750. Ook meent de Voorzitter dat dit voorstel uiterst bescheiden en alleszins aannemelijk is. Do Voorzitter wendt vervolgens nog pogingen aan, om aan den Raad een voorstel tot meerdere verhooging te ontlokken, doch op een welsprekend zwygen wordt dat van B. en Ws., na omvraag, algemeen aan genomen. Hierna ontspint zich nog eenige discussie over de quaestio van vergoeding aan het hoofd der school te Oude-Wetering voor het afstaan van diens tuin tot inrichting eor.er speelplaats. De Voorzitter zegt dat geen definitief voorstel omtrent de uitvoering van dit plan is gemaakt; toch hoopt hy spoedig hierover een nader voorstel den Raad aan te bieden. 8o. Eene circulaire is ontvangen van eeno commissie, gevormd tot leniging van den nood, ontstaan door hagelslag in Noord- Brabant, het verzoek inhoudende tot het doen eener inzameling. De Voorzitter deelt mede dat de veldwachters reeds door B. en Ws. daarmede belast zijn, en beveelt die collecte dringend aan in de milddadigheid en den steun der leden. 9o. By den Voorzitter zijn circulaires ingo- komen omtrent vrywillige oefening in den wapenhandel, waarvoor zich reeds 38 jonge lieden hebben aangemeld. Reeds is, zegt do Voorzitter, eon hoofdofficier, (majoor Scherm beek) te Alkemade geweest tot het opsporen van een lokaal, geschikt tot het houden dier oefeningon. De Voorz. behoudt zich voor straks in gesloten vergadering daarop terug te komen. lOo. Mededeeling van het besluit van den lieer Commissaris der Koningin, waarby de heer Van der Poel is benoemd tot zotter van 's Ryks Directe Belastingen, welken heer ver zocht wordt na de vergadering te blijven tot het afleggen van den vereischten eed. llo. Thans is aan de orde de behandeling der gemeentebegroting dienst 1892. Succes- sievelyk worden de posten van ontvangsten en uitgaven voorgelezen. Daarby wordt o. m. bespreken, naar aanleiding van opmerkingen door den heer Van der Geestdat, indien de kosten der twee eerste klassen van de Algemeene Begraafplaats werden verminderd, er moer gebruik van zou worden gemaakt, en de gemeente dientengevolge meer van die begraafplaats zou trekken. De Voorzitter kan de gegrondheid der daarbij opgegeven argu menten erkennen, doch waarschuwt tevens voor overijling, daar bij verandering het doel der klassificeering op de begraafplaatsen al licht uit het oog zou kunnen worden verlo ren. Op zyn voorstel wordt dit punt tot nader aangehouden. Bij den post „kosten der straatverlichting" komt ter sprake, dat in Roelof-Arendsveen meer lantarens gewenscht worden, o. a. op het einde van de huizenry naar Onde- en naar Nieuwe-Wetering, aan do Zwet in „de Veen", terwyl door den heer Bakker op een donker punt in het zuiden der Veen nog minstens éóne lantaren drin gend noodig wordt goacht. Dienovereenkom stig wordt op 's Voorzitters voorstel algemeen besloten. Bij den post „kosten van boven- kleeding dor veldwachters" wordt aangemerkt, dat in plaats van 42 daarvoor 50 is uit getrokken. Dit punt geeft aanleiding, om don ijver on do toewijding dezer personen in 't volle licht te plaatsen, zoodat de Voor zitter eindigt met de mededeeling, om in eene volgende vergadering een voorstel te doen tot toewijzing eener gratificatie, ook voor de „buitengewone diensten", die vooral dit jaar, met collecteeren als anderszins, zijn gepresteerd. By den post „jaarwedden van onderwijzers" stipt de heer V. d. Geest even het examen in „vrye- en ordeoefeningen" aan, waarbij hy de vraag uitspreekt, of al de onderwijzers reeds in 't bezit van dat radicaal zijn. Nadat de Voorzitter hierover de noodige inlichtingen heeft gegeven, stelt hy in over weging eene bepaling te maken, waarby den heeren onderwijzers een aangename prikkel wordt gegeven om zich in dat vak te be kwamen. Op dit punt hoopt hy later terug te komen. Op den post „kosten tot instandhouding der schoollokalen" wordt aangemerkt, dat ƒ6000 is uitgetrokken tot het verbeteren der scholen te Roelofs-Arendsveen en te Ryp- wetering, waaraan zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen. Na over eenige posten der begrooting nog eenige gedachten te hobben gewisseld, zijn alle Raadsleden het eens om deze in ont vangsten en uitgaven vast te stellen op 40,059,735. By de gewone rondvraag wordt door den heer V. d. Geest met. een politieken zet te kennen gegeven, dat het uur van deze ver gadering hem niet byster naar den zin is. De Voorz. zegt voor ditmaal niet anders te hebben kunnen handelen, en voert ter ophel dering daarvan eenige gegronde redenen aan, terwyl hy waarborgt te zullen zorgen, dat voortaan als naar gewoonte de leden op een anderen dag en een vroeger uur ter zitting opgeroepen worden. Ook vraagt do heer V. d. Geest nog, of de commissie van onderzoek in zake het leg gen van een rijweg van Rypwetering naar Hoogmade nog niet werkzaam is geweest. Tot zyn leedwezen hoorde hy daar in 't ge heel niets van, waarop de Voorzitter zegt, dat het plan reeds bestond om in de eerst "volgende week daarmede een aanvang te maken. Niets meer te behandelen zynde en geen der leden nog het woord verlangende, wordt deze vergadering door den Voorzittor gesloten, om daarop onmiddellijk eene geheime zitting te openen. Cl oiuengd Nieuws. Wordt dezer dagen door sommi gen beweerd dat het een kwade tyd is voor onze melkboeren, voor den melkboer R., in de Molensteeg alhier, begon de dag van beden buiten kijf alleronvoordeeligst. In den vroegen morgen liep de weduwe V. d. D., eveneens 1n een perceel in die steeg wonende, tegen 's mans melkwagen aan, met het noodlottig govolg, dat het voertuigje uit zyn vereischten stand geraakte, de groote melkkan er uit tui melde en haar kostbare inhoud over de steenen vloeide naar cene nabyzijnde kolk. Voor J. R., bloemist te Zoeter- woude, vordorde het O. M. by de Haagsche rechtbank gisteren 45 dagen gevangenisstraf wegens wederspannigheid tegen en mishan deling van politie-agenten te Leiden, terwijl het voor D. W., die te Noordwykerhout een 12-jarig meisje en hare moeder mishandelde, ƒ15 boete, subsidiair 14 dagen gevangenis straf vorderde. Nog stond gisteren terecht A. R., lood gieter te Leiden, beklaagd G. v. d. K. aldaar te hebben uitgescholden voor ploert, schurk en afzetter, terwyl hij hom bovendien met een slot van een pompzuigor een slag in hot aangezicht toebracht, waardoor eeno bloedende wonde ontstond. Het O. M. vorderde ter zake van mishan deling (de beleediging verviel) 14 dagen ge vangenisstraf. De vordediger mr. S J. M. Van Geuns wees op de kleine aanleiding tot den twist, betoogde dat er van de zijde van den mis handelde provocatie had plaats gehad en con cludeerde tot eene lichtere straf. Uitspraak over 8 t^gen. In den nach£van Vrydag op Za terdag jl. zijn by den landbouwer J. P., to Zoetermeer, ernstige baldadigheden gepleegd. Een ploeg, liggende op eon stuk land achter de woning, vond men 's morgens uit elkaar geschroefd en geslagen, on in eene sloot geworpen. Daarenboven bemerkte de eigenaar tot zyne groote ontsteltenis later op den dag nog, dai van een jong paard, grazende op eene weide, mede achter zyuo woning gelegen, vermoe- delyk met eene zwing of ie's dergelijks, het gewricht van een der achterpooten gedeel telijk was verbryzeld, waardoor het dier slechts met zeer groote moeite den stal kon bereiken, .terwyl de veearts onmiddellyk moest ont boden worden. Het is zeer te wenschen dal do daders van deze ergerlyke feiten zullen worden ont dekt; de politie heeft inlusschcn een streng onderzoek ingesteld. voor het ADVERTENTIE-BIJBLAD van De Grncleuse, Geïll Agla,ia, worden zoo spoedig mogelijk ingewacht. Prijs 25 Cts. per regel. Verschijnt 2-maal per maand. Oplaag van elk nummer 13,200 exemplaren. Leiden. A. W. 6IJTIIOFF. SPl'ISTRAAT 21, BEV HAAG, (voorheen Wagenstraat). Volsti-elit eenig- ntlrew van Al wat buiten dit adres als Rieten Koffers wordt aangeboden, is namaak, wat In solidi teit met de echte zelfs niet kan vergeleken worden. 3048 12 BHEESTRAAT 26, AaENT V-A.TST 3D JE TE ROTTERDAM, levert op fust en gebotteld alle soorten van BIEREN, als: Tlvoll-, Pllsencr-, Belersch-,Mllnchener-, Enger-, Gerste, Stout- en Ond-Bler, tegen concurreerende prijzen. 6682 14

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5