Nieuwe T^1[Slag van puttea, prov. Zuid- Holland. Gemeofd Nieuws. Heden zjjn aan het postkantoor alhier ook de vyf-cents, binnenlandsche, blauwe postzegels niet de buste van Koningin Wil- helniina in den handel gekomen. De afwerking of druk is ook hiervan grover dan van do vroegere met de buste van wijlen den Koning. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft heden veroordeeldM. P. G. W. en M. M. Ldie op het Nassauplein aldaar eene jas uit de gang eener woning ontvreemdden, resp. tot 18 en tot 3 maanden gevangenis straf; P. J. T. aldaar, die zich in de gemeente Oegstgeest schuldig maakte aan diefstal van geld [en een gouden ring, tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. De straatzangeres Th., huisvrouw van E. S., die terechtstond wegens diefstal van geld bij een melkboer to Loosduinen, werd vrijge sproken. L. v. N., te 's-Gravenhage, had van een van zijne groentenafnemers K. een klein bedrag te vorderen, dat hem niet vlug genoeg naar zijn zin werd betaald. Dit begon hom te ver- velen en op den óden September jl. wachtte hij K. af op de Laan van Meerdervoort toen deze naar zijn tuin ging, en ranselde zijn luien betaler op eene ergerlijke manier af. Deswege stond v. N. heden terecht. Het O. M. noemde de mishandeling zeer laag en gemeen, en vorderde de veroordeeling van beklaagde tot 7 maanden gevangenisstraf. Voor K. P. aldaar, die, ondanks de duide lijke waarschuwing dat het verboden is ko gels te zoeken in do duinen bij Waalsdorp, zich kogels, aan het Kijk toebehoorende, toe eigende, vorderde het O. M. 2 maanden ge vangenisstraf. Voor den viscbafslager T. G. d. J., tc Seheveningen, die een hoofdagent van politie aldaar grove bedreigingen toevoegde, vorderde het 0- M. 1 maand gevangenisstraf, De door de Haagsehorechtbank aan L. J. W. Z., huisvrouw van Th. P., wegens diefstal van eene broek opgelegde gevangenisstraf werd door het gerechtshof aldaar verminderd tot 6 maanden. Van W. A. C. S., E. G. K. en H. v. d. D de drie „meisjes van pleizier", die door de Haagscho rechtbank veroordeeld werden wegens mishandeling van een heer, werd de eerste, met vrijspraak van het ten laste- gelegde „plegen in vereeniging'j wegens é'u feit van mishandeling tot 8 dagen veroordeeld, de tweede en de derde vrijgesproken van het ten laste gelegde, terwijl de hij dit vonnis gegeven vrijspraak van den vierden bekl., die in eersten aanleg met de „dames" terecht- stond, werd bevestigd. De jury voor de Utrechtsche ton- toonstellmg van pluimgedierte, bestaande uit de heeren: A. J. Bicker C&avten, ie Rotter dam; W. H. Vos, te 's-GravelandA. J. Bronk horst, te Haarlem, en Jac. Helleman?, te Ant werpen, heeft o. a. de volgende bekroningen toegekend Wyandottes (Goudl.) 1-6. B. Van den Berg, Haarlemmermeer, 1ste pr. 1-2. Dezelfde 2de pr. Wyandottes (zilverl.) Dr. H. Meursinge. Oudshoorn, 3de pr. Cochin China's (Geel). B. Van den Berg, Haarlemmermeer, 3de pr. Leghorn (witte). Dr. H. Meursinge, Ouds hoorn, 2de pr. Minorca (zwart). Dr. H. Meursinge, Ouds hoorn, 1ste pr. Diverse krielkipjes. Mej C. E. Borstlap, Oudshoorn, 3de pr. Zwarte Holl. Witkuif. W. C. Blankwaardt, by Leiden, 3de prijs. Negerhoen. Dr. H. Meursinge, Oudshoorn, 2de prijs. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag tegen één uur zijn door de politie van Alkemade op de Brasemermeer bekeurd drie beruchte stroopers uit Leiden, die bezig waren met zonder vergunning te visschen in het water van don heer Spaargaren. Een werkman uit Oude-Wetering begaf zich Donderdag-namiddag gezond en wel naai den Haarlemmermoerpolder om daar bieten te helpen rooien. Eensklaps gevoelde hij eene duizeling, welke hem op het veld deed noer- vallen. Naar eene dichtbijzijnde boerenwoning gedragen, gaf hij, vermoedelijk ten gevolge eener hartverlamming, bijna onmiddellijk den geest. Pen Sisten October vierde Jozef Groen in 't W'fli zyne Zilveren bruiloft. Dit is op zich zelf zeker niets bysollders, maar als men ver neemt, dat de bruidegom 80 jaar is en zijne vijfde vrouw heeft, dan krijgt dit feit toch wel een tintjo vau zeldzaamheid. J. G. en J. B., uit Leiderdorp, ston den heden te 's-Gravenhage terecht, de eerste beklaagd uit de vernisstokery van de hëeren Herfst en Helder te Leiderdorp eene bus met rytuiglak, ter waarde van CO, te hebben ontvreemd na over het lick der fabriek te zijn geklommen, de tweede, beklaagd die bus te hebben gekocht voor ƒ1.50, wetende dat zij gestolen was. Het O. M. vorderde voor J G., wegens diefstal, 9 maanden, voor J. B., ter zake van heling, ook 9 maanden gevangenisstraf. Voor M. d. T., te Leiden, die zekeren B. aldaar zou hebben mishandeld, vorderde het O. M. 15 boete, by wanbetaling te vervan gen door 14 dagen hechtenis. Donderdagavond is te Rotter dam van de Willemsbrug in do Maas ge sprongen en in de diepte verdwenen een 39-jarig man, gekleed met grijze overjas en blauw pak. Hij had bij zich eene belangrijke som aan Nederlandsch bankpapier en een gou den remontoir-horloge. Op het vinden van het Hjk is eene belooning van 25 gesteld. In het zand weg te zakkenen aldus te sterven is do vreeselijke dood, welken eon gepensionneerd soldaat te Kerpape (Mor- hilian) gestorven is. Om een kortoren weg te nemen, ging hy over het strand, waarvan het zand door ebbe en vloed in beweging was gebracht. De ongelukkige zakte weg en later werd z(jn lijk door de zee aangosjo 1'. Uit Middelburg wordt gemeld: In de moordgeschiedenis van Meliskerke is nog niet bijzonder veel licht opgegaan. Bij het onderzoek der kleederen van den ver dachte A. Kemper zouden geene sporen van bloed gevonden zyn. Bovendien is gebleken, dat aan den gevonden knoop wel eene bruine, maar geene bloedvlek zich bevindt. Ten op zichte dor overeenkomst van den gevonden knoop mot de knoop aan het kleed van den verdachte wordt gemeld, dat de kleermaker, die dit kleed vervaardigd had, er wel tien had gemaakt, alle met dezelfde knoopen: buitendien ontbraken er aan het kleed van den verdachte niet één, maar meer knoopen Ook wordt verzekerd dat lijj kan bewijzen waar hij den avond van den moordis geweest. Ivemper is mitsdien op vrije voeten gesteld. Koch's tuberculins op hot rund- vee toegepast. - De geneeskundige faculteit te Mulhouse in den Elzas, die zich geruimen tyd met proefnemingen der tuberculine van dr. Koch in het abattoir aldaar heeft bezig gehouden, heeft thans haar rapport daarover uitgebracht. Dit luidt zeer gunstig en beveelt dringend aan, al de in een abattoir gebrachte dieren, die slechts eenigszins verdacht zijn van tuberculose, te doen inénten. Een tal van ossen en runderen, welke men niet vertrouwde, werd ingespoten en later aan eene nauwkeurige schouwing on derworpen. Al de dieren, bij welke do lympke eene reactie had teweeggebracht, werden tuber culeus bevonden, de andere, bij welke geene reactie waargenomen was, bleken met bron chitis of chronisc'nen catanh behept. Naar aanleiding van dat rapport en met het oog op de openbare gezondheid, schijnt het do aangewezen weg, dat van regeerings- wogc de inenting verplichtend gesteld worde .-oor allo slachtvee, dat verschijnselen van tuberculose vortoont. Voor Berlijn z(jn grootsche plan nen ontworpen voor een electrischen stads- spoorweg onder den grond. Drie lynen zullen er komen, een van noord naar zuid, oen van oost naar west en een kruislijn. De tunnels komen op verschillende diepten te liggen om botsingen te voorkomen, en krygen bij de kruispunten verbindingen door middel van trappen. Eerst wenscht men do lyn van noord en zuid (onder de Friedriehstrasse en hare verlengden) aan te. leggen en wel 9 meter onder den beganen wegde andere komen nog dieper. De tunnel zal uit kolossale ijzeren buizen bestaan, welke aaneengeschroefd en van buiten met een cementlaag overtrokken worden. Do genoemde lijn krijgt 14 stations, ten deele op de pleinen, met wachtzalen, waar uit trappen en lifts omlaag voeren, ten deele in de beneden-verdieping van huizen, welke dan door zijtunnels met den hoofdweg ver bonden moeten worden. Want de grooto tun- nel voor dubbel spoor komt midden onder den ryweg. De beweegkracht levert een elec- trische kabel, welke met do locomotief in verbinding komt. Om de drie minuten zal in heide richtingen een trein rjjdfeh met 3 wag- gons, elk voor 40 personen, en met een snelheid van 25 kilometer per uur. De rit zal voor eiken afstand 10 pf. (6 cents) kosten. Voor die eerste lyn is de concessie thans aange vraagd en het aanlegkapitaal, op 12 millioen mark geraamd, reeds bijeengebracht. Zjj kan in 2 jaren gereed zijn. Voor de maatschappelijke stel- ling van de Engelsche journalisten is de vol gende anekdote karakteristiek. Vóór eenige maanden was Gladstone van plan bij een politiek diner een rede to houden, de verte- genwoordigers der verschillende bladen waren uitgenoodigd, men liet hen echter in een zaal naast die, waar Gladstone zou spreken, dir.ee- ren. Gedurende don maaltijd deelde men den grooten staatsman mede, dat alle reporters waren heengegaan. „Waarom?" „Zy zijn beleedigd, omdat men hen in de kleine zaal liet dineoren." „Zij hebben gelyk. Ik ga ook weg. Ik zal niet spreken. Indien ik het geweten had, was ik ook in de kleine zaal gegaan, ik ben ook journalist." Zoo gezegd zoo gedaan, terwijl hy de candidaat-afgevaai- digden, die op zijn redenaarsgave gehoopt hadden om hun candidaturen to stellen, geheel verbluft achterliet. Omtrent den in het Tweede Blad vermelden brand van 't Zwitsersche dorp Eub- stein wordt nader gemeld dat de justitie aan brandstichting denkt en reeds een verdachte in hechtenis nam. Evenals te Meiringen was het ook nu te Rebstein de hevige wind, welke aan den brand zoo felle en snelle uitbreiding gaf, dat aan blussehen niet te denken viel. Het schijnt wel, dat in de Zwitsersche beigdorpen niet moer zoo streng als vroeger de hand gehou den wordt aan het aloude verbod, om vuur aan te houden bij het woeden van een „Foehn" Hot was geene zeldzaamheid, als die gevreesde wind soms een paar dagen achtereen lieerschte, dat de bewoners van die dorpen dan even zoolang in do koude moesten zitten, geen brood konden bakken of eten koken. In Zuid-Indiana woeden onrustba rende boschbranden. By Vicksburg is eono stoomboot verbrand, waarbij twaalf menschen zijn om gekomen. Een Londensch rechter had dezer ■lagen te heslissen of hot biljartspol een spel van geluk of van kunst is. Twee heeren hadden om geld gespeeld en de een verloor 42 pd. st-, waarvoor hy een paar schuldbe kentenissen op tijd gaf, welke hy echter niet honoreerde toen de vervaldag verstreek. Zyn advocaat pleitte dat het biljartspel een kans- spel was en dus de schuld als speelschuld niet invorderbaar. De rechter verklaarde in zijne uitspraak, dat het biljartspel „een spel van geoefendheid" en geenszins van geluk was en do schuld dus moest botaald worden. In Cork hebben, gel ij k reeds ge- meld werd, in de laatste dagen geregeld straatgevechten plaats onder do twistende Iersche Home-Eulers. Woensdag moesten al 32 personen in een hospitaal behandeld wor den voor de kwetsuren, 'welke zij met doorn stokken, steènen, flambouwen of met vuist slagen hadden bekomen. Parnellisten en anti-Parnellisten houden 's namiddags en 's avonds openbaie bijeenkomsten in verschil- lende wjjken der stad ter aanprijzing van den candidaat, dien z(j in de plaats van den over leden heer Parnell wenschen gekozen te zien. Na afloop wordt dan een ommegang gedaan de vijandelijke partijen komen elkaar tegen en onder een gehuil, dat aan de wilden der Zuidzee-eilanden doet denken, stormen deze Home-Rulers tegen elkander, met doornknup pels eikaars hoofden „bewerkend". Woensdag avond b. v. had de heer William O'Brien eene groote anti-Parnellistischo bijeenkomst op de Oude Markt toegesproken in het belang van den heer Flavin, den candidaat der party, en werd hij met anderen in glorie naar zijn hotel teruggebracht, toen eene Parnellistische menigte met muziek en flambouwen hen tegenkwam. Terstond begon een gevecht, en daar beide partijen eenige duizenden sterk waren, raakte by het heen en weer dringen van de menschen-menigte, die achter de voorste rijen der vechters was, menigeen onder den voet. De anti Parnellisten behaalden de over- winning; zij vermeesterden alle toortslichten en de Parnellisten werden in wanorde op de vlucht geslagen. Toen vorvolgden zy met do genomen flambouwen in triumf hunnen weg. De Iersche politic heeft natuurlijk de handen vol werks met hare elkaar om de politiek hekampendo landgenooten. Het zoogenaamde Engelsche gezag, door troepen ondersteund, moet nu maar weer zorgen, dat het niet al te erg loopt met de vrijheid, die de Ieren bobben, om onder, elkaar aan politiek te doen. Volgons latere berichten hebben in Cork de Home-Rulers den volgenden dag weer verwoed mot elkaar op straat gevochten. Ongeveer honderd personen bekwamen bullen of andere kwetsuren. Erger is het feit, dat een plan werd ontdekt om do heeren Dillon en O'Brien te vermoorden. Eene vrouw had een gesprek gehoord van vier mannen, die zich ter zijde van een landweg bij Cork hadden verstoken. De twee anti Parnellisten zouden daar Vrijdag-avond laat passeerer.. Toen de vrouw hen zag aankomen, begon zij luide te waarschuwen, waarop do vier mannen de vlucht namen. De vrouw had hen echter her kend, zoodat de politie de zaak kan vervolgen. Omtrent de aardboving op het Japansche eiland Nipon, reeds kortelijk ge meld, zijn nog slechts weinig bijzonderheden bekend, daar de telegraaflijnen door de aard schokken vernield werden. Men weet echter reeds, dat een groot aantal menschenlevens verloren ging en vele huizen, die daar meest alle van lichten houw zijn, vernield werden. Troost. Eeno jonggetrouwde tot eone moederlijke vriendin: „Och, toen ik trouwde geloofde ik dat h(j me uit liefde nam, maar nu weet ik 't heel goed, dat hij 't om mijn geld deed." Vriendin„Kom, kind, treur daar niet om in elk geval is het toch een troost voor je, dat je man verstandiger is dan je dacht." ir i; i HN LAND. Franlcrijlc. De Kamer van Afgevaardigden is Zaterdag, op het verzoek van den minister Yves Guyot, met 273 tegen 180 stemmen tot de eenvou dige orde van den dag overgegaan ten op zichte van de interpellatie-Basley over de werk staking te Vicoigne. Het debat kenmerkte zich door groote levendigheid. De Aigemeene Raad der Seine heeft, met het oog op liet misbruiken van kinderen door bodelaars van beroep enz., een drieledigen „wensch" aangenomen: dat de wet van 1S89 betreffende do vervallenverklaring van de va derlijke macht meer wordo toegepast; dat de wetsbepalingen ter bescherming van ver waarloosde kinderen worden aangevuld, vooral opdat ook de tusschenpersonen, die by het verhuren van kinderen aan bedelaars dienst doen, worden getroffen, en cindelyk dat de bestaande bepalingen beter worden gehand haafd. Te Goucelin is een gewezen advocaat, iid van den gemeenteraad van Grenoble en van den Algemeenen Raad, de heer Poulat, door twee gendarmes als spion aangehouden. Do tusschenkomst van eon ander lid dee Algemeenen Raads was noodig om hem te verlossen. De minister van oorlog heeft bevolen, dat de soldaten op schildwacht voortaan weer den ransel op den rug moeten hebben. Deze maatregel was door generaal Boulauger als nrinister van oorlog afgeschaft- Cl ï'OO t-ÏSi-i tannië. De prins van Wales heeft het Londensche gemeentebestuur doen weten, dat hij gei-n adres van gelukwonsehing wenscht te ontvan gen (en derhalve ook geene festiviteit verlangt, zooals de vaderen der City van plan waren) bij gelegenheid van zijnen SOsten verjaardag. De prins wil zijnen verjaardag alleen in den kring zijner famiiie vieren. In Liverpool heeft de politie dezer dagen meer dan honderd personen in hechtenis ge nomen, die allen in verschillende stille speel huizen, terwij! zy met kansspel bezig waren, werden overvallen. De jongste kleinzoon der koningin, het kind van prinses Beatrice en den pi ins van Battenborg, werd Zaterdag op het kasteel van Balmoral, in Schotland, gedoopt. De koningin had den Schotschen schilder G. O. Reid opgedragen van de doopplechtigheid eene schilderij te maken. Ouateiii-ijl£-lIons.-Mona i-cliie. De minister van koophandel heelt bij Ce learner van Afgevaardigden te Buda-Pesth een wetsontwerp ingediend, stiekker.de om voor- loopige handelsverdragen te sluiten met Turkije, Bulgarije, Spanje en Portugal. Te Weenen overleed de vorige week een ijverig voorstander der lijkverbranding, ridder Von Michel Westland, die in zijn uiter sten wil dan ook bepaald had, dat zijn stoffe lijk overschot naar Gotha moest worden overgebracht om verbrand to worden. Maar de Katholieke geestelijkheid te Weenen maakte

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2