Ni. 9722. Zaterdag 31 October. A0. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemeenteraad van Leiden. Voortzetting der zitting van Donderdag-middag. Vervolg van de behandeling der ontiverp- gtweentebegrooting voor 1S92. (Uitgaven). Do lieer Van Hamei bracht ter sprake de uitbreiding van de school in de Brandewijn- steeg, waarvan in het sectie-verslag sprake is en aldaar door B. en Ws. de kosten op 0400 worden geraamd, terwjjl spr. had ge hoord dat ze maar ƒ1500 zouden zijn, een verschil, dat, naar hjj den heer De Sturler op diens vraag mededeelde, voornamelijk in de grondwerken moet liggen. De Voorzitter zeide dat het noodige bedrag moeilijk op deze bogrooting kan gevonden wor den, zoodat hij een memorie-post voorstelde, terwijl de heer Van Hoeken het werk met het oog op de gemeente-financien nog eenigen t(jd zou uitgesteld willen zien, of de school moet zóó overbevolkt zijn, dat uitbreiding strikt noodig is. De heer Zaayer achtte het moeilijk nu zoo dadelijk een besluit te nemen, zonder dat er van een eigenlijk voorstel sprake is, en op eene opmerking van den heer Fockema An dreas verklaarde de Voorzitter zich bereid om zelfs den memorie-post niet op de begrooting te brengen, onder belofte dat de zaak zal worden onderzocht. De hoeren Van Hamel en De Goeje wezen in verband hiermede er op, dat de zaak zeer urgent, dat er dus wel eenige haast by is. Op den post voor het onderwijs in kunsten en wetenschappen ad ƒ4875 wordt alsnog gebracht het bedrag van 2000 als subsidie, onlangs toegekend voor de hier te houden landbouwtentoonstelling. De kosten ad ƒ16,735 der bewaarscholen gaven den heer Dektmyzen aanleiding om er op te wijzen dat de gelegenheid zich aanbiedt, nu eene der onderwijzeressen, mej. Tibboel,naar Botterdam gaat vertrekken, om eenige bezui niging in de traktementen aan te brengen, en ook kwam het hem voor, dat eveneens op de leermiddelen iets te bezuinigen zou kun nen vallen. Sommige artikelen daarvan kun nen wel tegen minderen prijs geleverd wor den. Het is goed dat de tegenwoordige leve ranciers dit weten. Van een en ander is hy tot die wetenschap gekomen door bezoeken, welke hij aan andere winkeliers enz. heeft gebracht. Aangezien de heer Dekhuyzen voorstelde om de opvolgster van mej. Tibboel niet het tegenwoordigo traktement te geven, merkte de Voorzitter op, dat voorstellen dienaangaande door de commissie voor de bewaarscholen worden gedaan, maar ook dat de traktementen nu tóch reeds zoo laag zyn voor hetgeen gedaan moet worden, dat van vermindering waarlijk moeilijk sprake zal kunnen wezen. Omtrent, de bezuinigingen op de leermid delen zag de Voorzitter gaarne eene opgave tegemoet. JJe heer Dekhuyzen maakte van den door hem uitgesproken wensch geen voorstel. De post voor kosten van openbare ver makelijkheden enz. werd met 500 verhoogd voor do feesten tijdens de landbouwtentoon stelling ingevolge vroeger Raadsbesluit- Tegen de toelage van ƒ1500 aan de eige naars van den Schouwburg had de heer Verhey van Wijk verschillende bezwaren. Hjj acht die subsidie ongerechtvaardigd en vond het onbillijk dat allen voor enkelen moeten betalen. Hij wenschte de Schouwburg-com missie op eigen wieken te laten drijven en te zien hoe het dan gaat. Niettegenstaande de subsidie zijn de toegangsprijzen hier toch niet minder dan elders. Voor liefdadigheids-voor stellingen moet ook betaald worden, zoodat eerst van do opbrengst een belangrijk bedrag af moet, tenzy dit op andere wjjze wordt verkregen. De heer .Juta, wethouder, zeide den heer De Goeje dank voor diens verleden jaar inge diende belangrijke nota omtrent de z. g. verplich ting der gemeente tot het verleenen van de subsidie, doch die nota had op spr. juist eene andere uitwerking dan op den heer De Goeje. Nog steeds is spr. van do zedelijke verplichting tot toekenning van de subsidie niet overtuigd. Hy trachtte aan tetoonendat de Raad volkomen vry is om de subsidie al of niet toe te kennen. Toch is spr. geen voorstander om de sub sidie ineens af te schaffen, maar wel om ze gaandeweg te verminderen. Door de prijzen van loges en baignoires b. v. met 10 cents te verhoogen, verkrijgen bestuurderen reeds eene niet onbelangrijke vermeerdering van inkom sten. Die bestuurderen hebben ook voortdurend geprofiteerd van de vermindering der gasprij- zen, en toch is de subsidie dezelfde gebleven. Spr. stelt voor om den post voor dit jaar met ƒ150 te verminderen. Do Voorzitter dacht dat men reeds uitgeput zou zyn met hetgeen tegen de subsidie zou zyn te zeggen. Nieuws heeft hjj dan ook niet gehoord, ook niet van den heer Verhey van Wyk, dien hjj daarom gaarne den hem in de sectiën gegeven raad had willen zien opvol gen om alleen stemming over den post te vragen. Evenmin was het amendement van den heer Juta nieuw; vroeger werd reeds voorgesteld om de subsidie geleidelijk met ƒ175 'sjaars te verminderen. Do Voorzitter stelde voor om de discussie over dit punt te sluiten. De meerderheid van den Raad kon zich hiermede echter niet ver een igen. [Tydens de stemming hierover had het vol gende incident plaatsDo verslaggever van „De Zuid Hollander" meende, toen de meeste leden zich tegen eene staking der discussie over het aanhangige onderwerp verklaarden, zijn genoegen daarover door nogal luidruchtig te lachen te mogen te kennen geven, het geen voor den secretaris in het houden zijner aanteekeningen voor de verdere stemmingen hinderlijk kon zijn, daar bedoelde verslaggever eene plaats had ingenomen aan een tafeltje, achter den secretaris staande, welk tafeltje eigenlijk bestemd was voor den verslaggever der „Leidsche Courant", die echter sedert op het voetspoor van zjjn voorganger, gelijk deze dat in den laatsten tyd deed, van dat tafeltje geen gebruik maakte, maar collegiaal plaats neemt aan het tafeltje aan de tegenoverge stelde zjjde in de vergaderzaal, dat ons inder tijd op ons verzoek was aangewezen geworden. In gezegde luidruchtigheid nu vond de voorzitter tot bewaring der goede orde aanleiding den verslaggever van de „Z.-H." te verzoeken liet gereserveerde gedeelte van de zaal te ver laten, waarop deze zich begaf naar de ruimte achter de balustrade, voor het publiek be stemd. Gelijk iedereen weet. is het den toe hoorders in de Raadszaal steeds verboden teekenen van goed- of afkeuring te geven.] De heer Van Hoeken wees er vervolgens op, dat ook hjj sedert jaren tot hen behoort, die de subsidie langzamerhand wenschen te vermin deren. Daarvan bljjft hij nog steeds een voor stander. Hjj kon zelfs moeilijk begrijpen hoe er gevonden worden, wier blik niet geheel beneveld is, die daar tegen zyn. De heer De Goeje besprak nader de strek king zijner bedoelde nota, en de lieer Fockema Andrea- vroeg wie de gedelegeerde van den Raad voor den schouwburg was, waarvan bij herhaling sprake is geweest, waarop de Voor zitter antwoordde: „ik-zolf." Wijlen de heer Schretlen had hom indertyd, toen deze com missaris was, gezegd dat spr. dit was (in gevolge eener bepaling van het contract, naar aanleiding der toekenning van de gemeente- subsidie) toen spr. den heer Van den Bran- deler als burgemeester opvolgde. Dat contract bepaalt dat d o burgemeester van Leiden 's Raads gedelegeerde is. Of er dus in de be scheiden iets van zijne benoeming tot gedele geerde zal te vinden zijn, weet hjj niet. Het amendement-.Tuta om de subsidie met 150 te verminderen werd met 14 tegen 9 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Verster van "Wulverhorst, Van Hamel, Van Heukelom, Van Hoeken, Van Wijk, De Sturler. Dekhuyzen, Van Lidth de Jeude en Juta. De subsidie van 1500 is daarna toege staan met IS tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Verster, Van Hoeken, Van Wijk, Van Lidth de Jeude en Juta. De uitgaven alsnu afgehandeld zynde, werd om vyf uren, toen het gaslicht in de zaal reeds opgestoken was, besloten de behande ling der begrooting met de inkomsten voort te zetten heden, Vrijdag-middag, te 2 uren. By den aanvang der zitting werd nog mode gedeeld dat was ingekomen eene missive van het Hoogheemraadschap Rijnland, waarbij eenige oudheden ten geschenke worden aange boden voor de plaatsing in het Stedelijk Museum, welke missive werd gesteld in han den van Burgemeester en Wethouders en der commissie van financiën. Gemengd Nieuws. Bij vonnis van de ar 1'o n d.-r e c h t- bank te 's-Gravenhage werd gisteren H. P, v. H. aldaar, die verleden week terechtstond wegens mishandeling met doodelyken afloop, vrijgesproken van het hem ten laste Het vonnis overwoog, dat niet gebleken is dat beklaagde zijne vrouw moedwillig heeft mishandeld en nam aan, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de vrouw, zonder toe doen van bekl., een zwaren val heeft gedaan, of tegen een hard voorwerp is gevallen, waar door de scheuring in de hersenmassa is ver oorzaakt. De politie te 's-Gravenhage heeft aangehouden de vermoedelijke daders van den onlangs gepleegden diefstal van 350 uit eene woning in het Heilige Geest-hofje aldaar. De aangehoudenen zijn twee manspersonen, van wie één geen onbekende der justitie is. Ten verzoeke van schipper M. Korving, voerende do bomschuit „Jonge Ida", is gisteren, ten overstaan van den waterschout te Scheveningen, proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een kotter uit Yarmouth, welke op 15 dezer 3.3 netten van zijne haringvleet stukgevaren heeft, door welk verlies hem eene schade van 1900 is berokkend. De zaak wordt vervolgd. Tot bevestiging van li e t bericht omtrent het bouwen van een nieuwen voor gevel aan liet station der Hollandscho Spoor- weg-maatschappy te 's-Gravenhage en het maken van een hulpgebouw, kan thans met zekerheid worden gemeld dat de aanbesteding voor genoemd werk eerstdaags zal worden uitgeschreven. Naar men verneemt, bedraagt de raming 2 ton gouds, onder welk bedrag tevens zyn begrepen de kosten voor de te bouwen localiteiten, voor de bureaux van tractie, in spectie, enz., die thans te Haarlem zyn ge vestigd. De „Vereeniging tot werkver- schaffing" te Hazerswoude heeft besloten, ten einde in de behoefte aan werk eenigszins te voorzien, voor eigen rekening vaarten en slooten te doen baggeren en reinigen. De Yereeniging zal verder een verzoekschrift aan den Raad richten en eene circulaire rond zenden by landbouwers en gegoede ingeze tenen, om hen aan te sporen, door liet ver schaffen van werk aan de arbeiders gedurende den winter zooveel mogelijk de armoede te voorkomen. Door duisternis misleid, geraakte dezer dagen te Oldenburg een fabrieksarbeider met zyne verloofde onder den trein, die van Bremen naderde, en worden beiden onmid dellijk gedood. Do heer C. G. Uddgren, de Zweed- sche roeier, is Dinsdag te Ostende aange komen. De oostenwind, welke hem gunstig is, en het verbetorde weder hebben hem zyn koers doen wijzigen. Woensdag-middag te 1 uur is hjj te Ostende in zee gestoken, (ff.) In een blad in Silezié stond de volgende advertentie: „Een jong meisje, 18 jaar, in het bezit van een draaimolen, wenscht in konnis te komen met een fatsoenlijk heer, van aangenaam uiterlijk, met 1000 mark vermogen. Offerten aan mej. X. te Qoslawitz, b(j Oppeln. Eventueel is de draaimolen voor 300 thaler te koop." Men kan nu gemakkelijk berekenen hoe duur het meisje is. Draaimolen en meisje kosten 1000 mark, draaimolen alléén 900 mark, blijft dus voor het meisje alleen 100 mark. In deze dure tijden zeker niet te vee! Men schrijft uit Antwerpen: Sedert eenige weken legt zich hier ei. in den omtrek eeno dievenbende toe op het stelen van telephoondraden. Te Antwerpen, Deurne, Merxem en Wilryek werden reeds meer dan 8000 M. afgesneden, kostende per 100 M. vier tot vyf franken. De dieven verkwanselen ze aan helers. De groote stoomfabriek van de bekende suikerindustrie-firma J. Brodzki te Kiew is in den nacht van 27 op 28 dezer door brandstichting totaal vernield. De schade bedraagt, volgons de „Voss. Ztg.", nagenoeg l'/r millioen roebels. Een schrikkelijk onheil heeft Dinsdag namiddag in de Arabische w(jk van Tunis plaats gehad, waar, ten govolge van den storm, een in aanbouw zynde muur in stortte en oen huis vorpletterde, waarin 33 mannen, vrouwen en kinderen waren. Men had reeds 18 Ijjken te voorschijn gehaald. Uit Berlijn wordt gemeld dat de wegens den afgrijselijken moord aldaar in hechtenis genomen persoon de tegen hem gerezen vermoedens in hoofdzaak hoeft ont zenuwd. Geveilde pei-ceek-n. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 24 Oct., ten overstaan van I,. J. O. A. Gordon, notaris te Leiden Het huis te Leiden aan do lste Binnen vost- gracht, No. 7, onverkocht gebleven. De bouwmanswoning „Duinlust" met tuin en weiland, te Voorhout, groot 11hectare, ten overstaan van notaris Van Stockum, ver kocht aan J. Damen, te Lisse, voor 19,285. ALFEN: Bevallen: M. v. d. Laan geb. Vink, D. N. Hoogtndoorn geb De Jong, Z. M. Van Vieringen geb. v. d. Grasf, Z. Overleden: A. Van Es, echtg. van W. Belt, 60 j. AARLANDERVEEN. Bevallen: H. Den Hertog geb. Van Veen, Z. C. M. Beck geb. Stoio, D. J. Roos geb. Van Aken, D. Overleden: A. Notenboom, d. 27 j. (teNienw- koop). D. Verwoerd, eebtg. van M. Van ZwieteD, 32 j. H. Van Wier ngeD, z. 5 m. BODEGRAVE. Bevallen: P. Domburg geb. Van Jaarsveld, Z. M. C. Scliuts geb. Du Mee, Z. E. Calis geb. v. d. Neut, D. M. Sterk geb. Kruöt, Z. A. Van Dijk geb. Hoogenboom, Z. Overleden: A. Scheer, 20 d. Gehuwd: P. Esveld,jm. 27 j. en R. Kloot, jd. 24 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: O. v. d. Boech geb. Van 't Voort, D. M. Slingerland geb. v. d. Akker, Z. G. HassctYaa geb. De Gelder, Z. E. Van Aalst geb. Goldberg, D. Overleden: P. Raaphorst, 10 j. M. Den Hertog, wed. van L. Den Hertog, 61 j. J. Vonk, 3 w. A M. Van Doorn, 16 m. OUDSHOORN. Overleden: C. Tuinenburg,jd. 6 w. J. Broer, jm. 5 j. TER-AAR. Bevallen: A. Mank geb. Do Jeu, Z. A. Rodenburg, geb. Kapteijn, D. A. Van Vliet geb. Van Leeuwen, Z. T. Goedhart geb. Boer, D. Overleden: C. Kiekens, jm. 12 w. Gehuwd: J. G. Vis, jm. 21 j. en M. F. Verhaar, jd. 21 j. WOUBUUGGE. Bevallen: C. Berg gob. Schrama, Z. Overleden: D. Hoogervorst, cchtg. van J. Vau Velzen, 91 j.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5