V..--T*V s, te Alten zyn herkozen de heeren J. Uiten- broek en P. Bol, en is gekozen do heer J. Tan der Linden Jr. In de Raadsvergadering, gistermiddag te Goes gehouden, was aan de orde de be grooting van ontvangsten en uitgaven der gemeenteover 1S92. Algemeehe beraadsla gingen werden niet gevoer3, en alles ging geregeld, als van een leien dakje, totdat by het art.: Toelage aan do kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden 10, de heer H. De Jonge Jz. het voorstel deed dezen post te schrappen, „niet voor de som, maar omdat de finantiêele toestand van Goes niet toelaat andere inrichtingen te ondersteunen" Over dit voorstel staakten de stemmen, zoo dat eene volgende vergadering zal moeten beslissen en ten gevolge daarvan de eindbe slissing over de begrooting ook moest worden aangehouden. Gisternamiddag te kwart voor zessen ontving H. M. de Koningin-Regentes op het Loo ten gehoore Freiherr Von Molsberg, generaal-adjudant, en Freiherr Von Roischach, adjudant van Z. M. den Koning van Wurtem- berg, die aan het Nederlandsche Hof de ken nisgeving overbrengen van het overlijden van den vorigen koning van VTurtemberg en van de troonsbestijging door zijne opvolger. Aan de missie is de ordonnans officier Jhr. Van Suchtelen toegevoegd. Do buitengewone "Wur- tembergsche gezanten namen deel aan het diner ten Hove om kwartier over zessen en keerden gisteravond naar 's-Gravenhage terug. Heden zullen ten Hove dineeren graaf Van Bylandt, onze gezant te Londen, en zijne gemalin, gravin Van Bylandt. Het stoomschip „Dubbeldam", van Am sterdam naar Nieuw-York, pass. 29 Oct. Lizard de „Prins Frederik Hendrik" is 29 Oct. van Amsterdam te Paramaribo aangekomen; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Bata via, vertrok 21 Oct. van Suezde „Prins Wil lem II" vertrok 23 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Zaandam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 30 Oct. Lizard; de „Salatiga", van Hamburg en Amsterdam naar Java, is 27 Oct. Perim gepasseerd; de „Kaiser", van Hamburg en Rotterdam naar de Ooskust van Afrika, vertrok 26 Oct. van Zanzibar naar de kustplaatsen; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, pass. 28 Oct. Kaap Roccade „Batavia" vert. 28 Oct. van Bat naar Rotterdamde „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Oct. van Southampton; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Oct. van Port-Said; de „Salak", van Rotterdam naar Java, is 28 Oct. te Marseille aangekomende „Soerabaia", van Java naar Rotterdam pas seerde 27 Oct. Fortespuria. By koninklijk besluit is aan jhr. mr. G L. M. H. Ruys van Beerenbroek een pensioen verleend van ƒ4000 'sjaars. Aan den ritmeester G. P. A. G. H. Römer, van het 2de regiment huzaren, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste kl. der orde voor Militaire Verdiensten, hem door H. M. de regentes van Spanje geschonken. Met ingang van 1 November a. s., aan den ingenieur van 's rijks waterstaat 1ste kl. Th. Bleckmann, op zijn verzoek, wegens lichaams gebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen en met toekenning van den personeelen titel van hoofdingenieur en bevorderd tot ingenieur van 's rijks water staat 1ste kl., E. R. Van Es van Meerkerk, thans 2de kl.; tot id. 2de kl. F. Doffegnies, thans 3de kl.tot id. 3de kl., J. P. Wjjten- horst, thans adspirant-ingenieur. Gemengd Nienw Zooals bekend is, werden van de verschillende deelen, waaruit de op 3 Oct. dezes jaars gehouden reclame-optocht bestond, door den heer J. Goedeljee alhier welgeslaagde photographieën genomen, welke in den laatsten tyd bij eenige der deelnemers, bij sommigen van eene lijst voorzien, in de winkelkast prijken. Bjj den heer G. Los, boek- en kunsthan delaar op de Hoogewoerd, is nu eene photo graphic in kleuren, mede uit het atelier van den heer Goedeljee, geéxposeerd van het paard met bloemen en den op dat ros zittenden ruiter met de vaan in de hand, den waardi- gen vertegenwoordiger in den optocht van den heer W. Van Veen. Die photographic is eene bezichtiging ovèrwaard; ze geeft getrouw en duidelijk dat met don lsten prijs voor de mooiste reelame bekroonde deel van den op tost weer. Het drogen van eenbe'ddezak had hedenmorgen alhier een brandje ten gevolge. Eenige handspuiten rukten uit naar het bedreigde perceel in de Koddesteeg en ééne spoot water in het vuur totdat dit uit gedoofd was. Door de politie alhier is ter be schikking gesteld van de justitie te 's-Gra venhage de bekende J. v. R., die verdacht wordt van diefstal van koperen gewichten uit winkels. Zjj heeft proces-verbaal opge maakt tegen H. O., die van oplichterij eu verduistering wordt verdacht. Men leest heden in het studen ten-weekblad „Vox Studiosorum" het vol gende omtrent do Leidsche studenten-sociSteit „Minerva": „Eene goede gedachte is het van hem, die ze het eerst had, eene verbandkist op de kroeg te plaatsen, ofschoon, het te wenschen is dat zij niet vaak noodig zal blijken. Het is een zeer nette, blikken doos, zeer doelmatig ingericht en voorzien van al die zaken, welke voor eene eerste genees kundige behandeling noodig z(jn, alsverband linnen, compressen, enz., enz." Hedenmorgen, omstreeks elf uren, ontsnapte oen rund aan zijne geleiders en maakte eene tamelijk onrustige wandeling over de Haarlemmerstraat tot aan de Bakker- steeg, vanwaar het een bezoek bracht aan de Oude Vest. Het scheen het beest daar echter niet te bevallen en het keerde terug, in steeds woester vaart, den Ouden Rijn op, waar het door eenige stevige handen werd tot staan gebracht. Het kostte heelwat moeite het dier zoodanig te binden, dat het draven hem ver der onmogelijk was. Daarop werd het, nog steeds vrjj onrustig, naar de plaats der be stemming gebracht, natuurlijk gevolgd door vele nieuwsgierigen. Ongevallen zijn geluk kig by dit incident niet voorgekomen. Men seint aan het „Hb 1." uit Vfa- geningen: Gisteravond is mr. W. F. Schimmel, vroe ger advocaat en procureur te Amsterdam, door don officier van justitie in zijne woning in hechtenis genomen; hy is gevankeiyk naar Amsterdam overgebracht. Het „Hbl." herinnert dat de heer S. reeds eenige maanden geleden, wegens verdenking van misdadige handelingen in zyne betrok king tot Transvaalsche ondernemingen, in hechtenis was genomen, doch na eenige dagen op vrye voeten werd gesteld. Het onderzoek werd intusschen voortgezet en daarby schy nen genoegzame redenen te zpn aan den dag gekomen om hem wederom gevangen te doen nemen. Hy had zu'ne woonplaats naarWage- ningen verplaatst, maar heeft van de hem in tusschen gelaten vryheid geen gebruik willen maken om het land te verlaten. Woensdag-avond omstreeks kwart over zevenen werd te Amsterdam brand ont dekt op de tweede verdieping van het pak huis van den heer W. Hibbeler, Boerhavestraat No. 6. Het kantoorpersoneel, dat op de eerste verdieping aan den arbeid was, werd door bewoners van de Weesperzyde gewaarschuwd, toon de vlammon reeds uit het dak sloegen. Terstond werd de brandweer per tolephoon gewaarschuwd en nadat de boeken in veilig heid waren gebracht, getracht met eigen middelen de vlammen te blusschen. De in houd van het pakhuis, lampen en glaswerk, grootendeels ingepakt of op houten stellingen staande, was echter, door de ontwikkeling van een massa rook, oorzaak dat aan blusschen gocn denken was. Ook de brandweer, welke spoedig ter plaatse was, werd daardoor in hare taak belemmerd. Over de daken der be lendende perceelen werden echter slangen ge legd en zoo gelukte het binnen het uur den brand te overmeesteren. Een groot deel van de twee verdiepingen van het pakhuis, dat 30 M. diep is, brandde uit. De schade is groot. De brandweer werkte onder leiding van den commandant en den brandmeester Raadtmar, met drie brandkranen. Na 8 uren rukte een gedeelte van het ma terieel en het personeel in. Tot laat in den avond bleven eenige manschappen ter bewa king aanwezig. Te Atlanta, in Texas, is weder op verschrikkeiyke wyze de lynchwet toe gepast. Uit geldzucht drong een neger, Lee Lewis genaamd, de woning van zyn vroegeren pa troon binnen tydens diens afwezigheid en eischte, dat diens vrouw, die met hare twee kinderen in het huis was achtergebleven, al het aanwezige geld zou overgeven. Toon dit geweigerd werd, greep Lewis een geladen geweer van den wand, schoot de vrouw dood en wierp haar Ijjfc ijl een put achter het huis. Weder in de woning teruggekeerd, vreesde de neger door het schreeuwen van het tweejarig kind voor ontdekking, en wierp do kleine overizeer in den put. De nog eenig overgeblevene van het gezin, een kleine jongen, ontliep den moordenaar en sprong uit eigen bowóging in do wel, waar zyn ver volger hem eenige zware steenen en een y'zeren pot'nazond om hem op die wyze te dooden. Daarop nam de woesteling de vlucht. Toen spoedig daarna de ontstelde vader, van de reis teruggekomen, met hulp van eenige vrienden de ongelukkige slachtoffers ontdekt had, vertelde zyn zoontje, dat als door een wonder in het leven was gebleven, wie de moordenaar der zynen was. Thans ving men eene dryfjacht op den neger aan en achter haalde hem te Kildare. De overheid kwam tusschenbeide en deed den man in de ge vangenis werpen. Te middernacht echter drongen diens vervolgers de gevangenis binnen, voerden hem terug naar de plaats zyner misdaad en dwongen hem tot bekentenis. Daarna bond men den ongelukkige aan een paal boven een houtmyt en deed hem in de vlammen omkomen. Meer dan duizend men- schen woonden deze afgryslyke strafoefe ning by. BUITMNLAND. Frankrjj Ir. In de gisteren door den Senaat gehouden zitting werd langdurig beraadslaagd over het regeoringsvoorstel betreffende den invoer van Amerikaansch varkensvleesch. Met 179 tegen 64 stemmen werd besloten, tot de behandeling der artikelen over te gaan. De heer Dreyfus las een ontwerp voor, strekkende tot scheiding van Kerk en Staat, en vroeg de urgentie. Na eene verwarde be raadslaging werd het ontwerp dringend ver klaard en opende de heer Dreyfus het debat; doch na eenige opmerkingen van den heer Floquet weerklonk de kreet: „Tot morgen!" Ten slotte verklaarde de Kamer zich voorde sluiting der discussie en trok de heer Dreyfus zyn voorstel in. Duitschland. Do raad van toezicht en discipline der orde van advocaten te Berlijn heeft eene berisping uitgesproken jegens de rechtsgeleerden Ballien en Cossmann, de verdedigers van den aan geklaagde Hoinze. Cossmann is bovendien in eene geldboete van 500 mark verwezen, we gens zyne houding by de behandeling van hot rechtsgeding, het drinken van champagne- wyn in de gerechtszaal, enz. Daarentegen zijn beide advocaten vrygesproken ten op zichte van den aan den beschuldigde gegeven raad, om zekere vragen niet te beantwoorden. Gegrond werd verklaard het verwyt aangaande do wyze, waarop de stukken uit de woning van den president der rechtbank zyn afge haald, en den omgang met Heinze. Voor militaire doeleinden zal aan den Ryksdag een krediet worden gevraagd van 180 millioen mark. België. De meerderheid van de Centrale Sectie der Kamer van Afgevaardigden verlangt en ver dedigt in haar rapport over de grondwetsher ziening het Engelsche kiesstelsel, naar Bel gische behoeften gewyzigd; dus naar den grondslag van de woning, hetwelk 800,000 kiezers zou geven. De heer Frere-Orban ver dedigt in eene nota het capaciteitenstelsel, volgens de wet van 1883, dat 550,000 kiezers zou geven. Het rapport verklaart dat geene Belgische Kamer voor vreesaanjaging zal wyken en is overtuigd, dat het land wenscht dat men zich met elkander versta. De rechter- zyde is eenparig voor het Engelsche stelsel en zal daarmede voor de kiezers treden. De verantwoordeiykheid voor het niet tot stand komen van eene schikking zou, zegt het rap port, op de party rusten, welke volstrekt van geen gemeen overleg of schikking mocht willen weten. Het rapport, waarby de woning als grond slag voor het kiesrecht wordt aangenomen, was in hoofdzaak sedert twee maanden be kend en wekt dus minder belang, hoewel het als strekking zyne beteekenis heeft. V7at de minderheid in haar tegenrapport aanbeveelt (het capaciteitenstelsel) heeft geenerlei kans, meent men. Groot-BHtannië. By de straatgevechten, welke te Cork heb ben plaats gehad, zyn 35 personen gewond, onder wie Dillon, die genoodzaakt werd zyne propaganda te staken. Uit Shangai wordt aap de „Times" gemeldj - 1 J dat de rechtbank den Engelschtpan Mason, nadat deze schuld bekend had, wegens onwet- tigen verkoop van wapenen aan een geheim genootschap, veroordeeld heeft tot 9 maanden gevangenis. Ooatt«niik-HoiiK..Monarohte. In den loop der beraadslaging over het budget door de commissie voor de finantiêele aangelegenheden, heeft de minister van finan ciën gisteren in het Huis van Afgevaardigden te Buda-Pesth verklaard dat het evenwicht op het Hongaarsche budget is hersteld en de finantiêele toestand is verbeterd. Hy zeide verder dat de belangryke sommen, welke ter beschikking der geldmarkt zijn gesteld, verbetering in den toestand hebben gebracht. Hy erkende dat de papieromloop onvoldoende is, dooh meende voor het tegenwoordige geene maatregelen te moeten nemen om aan dit gebrek te gemoet te komen, dat overigens slechts gelyktydig met de quaestie van het herstel der circulatie van metaal kan geregeld worden. De minister verdedigde zich tegen het verwyt, dat hy dit laatste vraagstuk van de baan wilde schuiven. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te twee urm. Voorzitter de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de hoerenSchneither, Juta, Do Sturler, Zillesen, Druckor, Zaayer, Verhey van wyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockoma Andre®, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster van Wulverhorst, Tieleman, Dekhuyzen, Zaalberg, Hasselbach, Do Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren Siogenbeek van Heukelom, Driessen, Cock, Koetser, Du Rieu en Van Hoeken. Gelyk in ons Tweede Blad werd mede gedeeld, was men by de behandeling der ge meente-begrooting gisternamiddag genaderd tot het einde der uitgaven. Hedenmiddag kwamen de inkomsten aan de oTde. By den postontvangsten der gasfabriek, geraamd op 46,685, voerde de heer Van Lidth de Jeude het woord om te betoogen dat tot dekking van het tekort, ontstaan wegens de hooge steenkolenpryzen, eene "vorbooging van den prys in het gas in het kader der gemeente-huishouding zou behooren. De Voorzitter merkte op dat deze zaak in hot sectiën-verslag reeds uitvoerig was beant woord, dat de door den heer Van Lidth de Jeude aangevoerde gronden daarin bereids waren weerlegd en dat het geleden verlies reeds gedeelteiyk is gedokt geworden. Nogmaals trad hy omtrent dit onderwerp in vry uitvoerige beschouwingen, tenbetooge dat het niet in het belang der algemeene welvaart is om den gasprys te verhoogen, daar het steeds de stelregel van hot Dage- lyksch Bestuur is om de gemeente-instellin gen te brengen onder het bereik van ieder. By verhooging van gasprys vreest spr. dat men integendeel zal achteruitgaan; men zal minder gas gaan gebruiken voor verwarming en beweegkracht, en nieuwe verbruikers zul len er niet by komen. Spr. zelf weet wat het kost, daar hy in zyne geheele woning gas gebruikt, doch hy is er niet toe overgegaan dan toen de prys zoo laag was als nu. Die gas zouden willen gaan gebruiken voor verlichtihg of verwarming zullen door den hoogeren prys worden afgeschrikt en de aanschaffing uit stellen, en anderen zullen het gebruik zoo veel mogelyk beperken. Dat is niet in het belang, uit een industrieel en uit een gemeente- lyk oogpunt. De heer Van Lidth de Jeude repliceerde en bleef hoofdzakelyk zyn standpunt handhaven, dat door den Voorzitter werd bestreden. Do heer Verhey van Wyk verklaarde met het denkbeeld van den heer Van Lidth de Jeude wel te kunnen meegaan voor zoover hier een tydelyke maatregel beoogd wordt om een ontstaan verlies te dekken, hetgeen, naar de heer Van Lidth beweerde, behoorde in het systeem, dat door de gemeente in de exploitatie der gasfabriek gevolgd wordt. De Voorzitter bleef volhouden dat als de steenkolenpryzen blyven zooals zy nu zyn, verhooging van den gasprys niet mag plaats hebben, omdat het nadeel dus wordt opge wogen door het toenemend getal gasverbrui- kers en daardoor vermeerderd debiet. Eerst als de prfls der kolen nog meer moeht stijgen en de byproductie daarentegen dalen, waar door werkeiyk met verlies zou worden ge werkt, dan zou de tyd aangebroken kunnen geacht worden om tot gasprysaerhooglng

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2