Standaardwerk. Leiden, 2S October. Vervolg der Advertentie». j7e. STEÏN Jr~ Lippold's Rieten Koffers. is de mcesl versterkende drank voor Bloedarmen, Zwakken '■li Hers lellend en. Aanbe volen door alle geneeskundige» van naam. 1. P. RIEDEL, Roommarkt. De Sterrenhemel! HET BEROEMDSTE Arm liet Algemeen Verslag van het ver handelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek der ontwei p-gemeentebegroo ting voor 1892 met de beantwoording van B. en "vYs. is nog het volgende ontleend wat de uitgaven betreft In éene sectie gaf men in overweging of niet de firma Martin Wolff bereid zou zijn, tegen betaling van eenige pacht advertentie borden ie plaatsen. Antwoord van B. cn Ws.De plaatsing van aanpl Viborden door eene firma schijnt onnoodig, nu do vernieuwing der aanplakborden nage noeg gereed is. Bij behandeling van de begroeting voor dit jaar is liet aanplakken mede in de sectiën behandeld, en in de Memorie van Antwoord geweien op de vroegere besluiten van die van den ■negte der stad Leiden, waarbij aan Bege ven van het Armeiiedenhuis het uit sluitend recht is toegekend tot het aanplakken van allerlei soort van biljetten binnen deze stad. Sedert is advies ingewonnen van den rechts kundigen adviseur, wiens advies in de lees kamer 'er inzage van de leden is nodergelegd. Daarr.j: blijkt dat bedoelde vergunning of quahnoatie zoude kunnen worden ingetrokken. Mocht daartoe worden overgegaan, dan zoude Ce vraag rijzen of niet, naar billijkheid, eene schadevergoeding aan het H. G. Wees huis moest worden toegekend. Volgn. 93. Onderhoud ran havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. Door verschillende leden werd mot ernst de aandach: gevestigd op den ondraaglijken stank, vooral in de maanden Augustus en September, door de meeste grachten verspreid. Men achtte hetere watervcrversching dringend noodzake lijk. jnland kan, onafhankelijk van wind richting en zeestand, spuien door middel van z, i stoomgemaal. Zou dit Hoogheem raadschap zoo vroeg men r.iet bereid zijn, tegen eenige vergoeding het stoomgemaal zoo noodig te doen werken ten behoeve van onze watorververschingMen wenschte tc verne men, of het D. B. bereid was hieromtrent met Rijnland in onderhandeling te treden. Verder vroeg men naar het juiste onder scheid tusschen diepwerken en uitdiepen, zou men gaarne weten waar een en ander moest plaats hebben, en verlangde men opruiming van de mestvaalt in het Levendaal bij de gedempte B i n nen yes t gr ach t Antwoord van B. en Ws.Mogelyk is het dat het aangegeven middel cenigszins zal helpen. Afdoende verbetering schijnt echter daarvan niet te verwachten, daar by spuiing to Katwijk het moeste water het Oegstgeester kanaal volgt en dus niet door Leiden stroomteene sluis in dat kanaal zou noodig wezen om meer degelijk resultaat te verkrijgen. Daaren boven zij opgemerkt dat, zoolang men voort gaat alle faecaliën, huis- en fabrieksvuil op de grachten te brengen, die onreine toestand der grachten geene verwondering mag baren. Diepwerken en uitdiepen zijn woorden van geheel gelyke beteekonis. Dat hiervan twee posten op de begrooting voorkomen, ligt alleen daarin, dat het eerste als gewoon werk wordt beschouwd, door eigen werkvolk uitgevoerd en voornamelijk bestaat in het wegnemen van plaatselijke verondiepingen, terwyl het laatste als buitengewoon werk is te beschou wen, meer het uitdiepen van gehcele grachten omvat e.n uitbesteed wordt. Voor 1892 komen voornamelijk in aanmer king: Levendaal, Waardgracht, Oranjegracht, Uiterstegracht, Middelstegracht, Langegracht, Doelenachtergracht en een gedeelte van het Rapenburg. Die verondiepingen, welke geregeld terug komen, zijn gedeeltelijk to wijten aan inwer pen van vuil door de omwonenden, doch voor -een grooter deel als deposito's van de riolen -en loozingen te beschouwen. Volgn. 99. Onderhoud van huizen, torens poorten en dergelijke. Een lid meende dat één der telephoon abonnementen voorliet stadhuis zou kunnen worden gemist. Een ander lid gaf in overweging den ma chinist dor stoomspuit telephonische gemeen schap te verschaffen. Antwoord van B. en Ws.De machinist van de stoomspuit telephonisch te verbinden zal niet veel nut opleveren. Nu waarschuwt de politie hem, den stoker, do brandmeesters en verder personoel. Kon men die allen tele phonisch oproepen, zoo zou dat zeker een voordeel wezen alleen den machinist is wei nig afdoende. De drie teleplioonaansluitingen op hot Raad huis worden in het belang van den dienst zeer noodig geacht. Volgn. 110. Onderhoud der wachthuizen mitsgaders licht en brandstoffen. Een lid merkte op dat het politiehuisje aan de IToogewoerdspoort tegenwoordig tevens als wachthuisje voor de tram dienst doet. Hij achtte het daartoe weinig geschikt en gaf B. en Ws. in overweging, bij de Tramweg maatschappij op de plaatsing van een eigen wachthuisje aan te dringen. Antwoord van B. en Ws.In het belang van het wachtend publiek is aan de Tram weg-Maatschappij toegestaan bywyze van proef het politiehuisje aan de Utrechtsche brug als wachtlokaal in te richten, welke maatregel voorloopig goed schijnt te voldoen. B. en Ws. twijfelen of de behoefte aan een wachtlokaal zoo groot is, dat daarvoor de kosten, aan de oplichting van een afzonder lijk wachthuisje verbonden, zouden zyn ge rechtvaardigd, terwijl het bovendien de vraag is of daarvoor eene geschikte plaatsing zou /.yn te vinden. Volgn. 112. Onderhoud der brandspuiten. In ééne afdeeling werd gevraagd, of de stoorn is randspuit nog wel in voldoenden staat. was. Men zou daar tevens gaarne vernemen of er tusschen den directeur van het brandwezen cn den gemeente-architc-ct verschil van meo- ning bestaat over hunne bevoegdheid met betrekking tot onderhoud en gebruik van de stoomspuit en, zoo ja, of de grond hiervan ligt in do bestaande regeling. Antwoord van B. en Ws.De stoomspuit is in voldoenden staat. Verschil van meening over hunne bevoegd heid kan tusschen gemeente architect en di recteur der brandweer moeilyk voorkomen. De eersto zorgt voor het onderhoud, reinigen, bewaren van alle brandweer-materiaalde tweede heeft de leiding der beproevingen en •ij brand. Aanschaffing van nieuw materiaal geschiedt loor eerstgenoemde in overleg met den di- recteur van de brandweer, daar do directeur .reen comptabel ambtenaar is. Deze laatste leelt echter zijne wonschen aan het hoofd van de brandweer mede of treedt in direct iverleg met den architect. Volgn. 113. Belooningen en premiën aan ie brandspuitlicdrn cn beambten In ééne -cctio meende men dat de oefeningen der spuitgasten weinig vrucht dragen. Men leidde lit af uit de wanordelijke en ruwe wyze, waarop bij het blusschen van branden veelal wordt te werk gegaan, en gaf iy overweging liet aantal der vry kostbare oefeningen te beperken van 3 op 2. Antwoord van B. cn Ws.In do eerste plaats zy opgemerkt dat er steeds slechts twee beproevingen gehouden worden, éénc in liet voor-, céne in het najaar Meerdere orde zal verkregen worden, wan neer de handspuiten gaandeweg worden af geschaft en een paar kleine stoomspuitjes daarvoor in de plaats komen, welke dan even- .«ls nu reeds de grooto stoomspuit en do brandkranen door stads werklieden kunnen worden bediend. Volgn. 118. Jaarwedle van den toren wachter en zijn assistent. Vele leden achtten •le torenwacht overbodig. Antwoord van B. en Ws.Reeds meorma'en is het al of niet behoud van den torenwachter ter sprake gebracht. Hoezeer voorzeker de absolute noodzakelijkheid van het behoud dier betrekking bezwaarlijk zoude kunn.n worden verdedigd in het belang van de vei ligheid als anderszins, zouden B. en Ws. toch gaarne die overoude betrekking ge handhaafd zien, in allen gevalle totdat zij mocht komen te vaceeren. Volgn. 121. Kosten voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand. Keuring van vleesch werd door een aantal leden dringend noodig geacht. Men had reden aan te nemen, dat hier met karren ziek vleesch werd in gevoerd. In verschillende steden heeft keu ring plaats. Eene verordening daaromtrent te Leeuwarden sedert eenigo maanden in werking, schijnt te voldoen. Men gaf iu overwoging, indien in 1892 goene algemeene herziening dor strafveror deningen aan de orde mocht komen, dit on derwerp afzonderlijk te rogelen. Antwoord van B. en Ws.Door een dei- raadsleden is B. en Ws. toegezonden een exemplaar van de onlangs te Leeuwarden vastgestelde bepalingen omtrent den in- en Ia het besluit van Burgeaieesleren en Gerechte van 20 April 1577 wordt vaa het „allo uijren op I de trompet te blazen" op dea Stadhuvstoren, "-eeda i melding gemaakt aU vau iets, dat vanouds ge- wooalijk ia geweest. j vervoer, den verkoop enz. en de keuring van vleesch. visch en vruchten. Het komt B. en Ws. voorloopig voor, dat deze bepalingen een uitmuntenden leiddraad kunnen opleveren voor de regeling van dit onderwerp in deze gemeente. B. en Ws. zullen een onderzoek instellen naar de working dezer bepalingen te Leeuwarden en daarna de indiening van een ontwerp vow. deze gemeente in over weging nemen, hetwelk zoude kunnen worden behandeld ook vóór de herziening der Alge- in eeno Pol i ti everorden in g. Volgn. 129. Kosten van het in stand hou den van schoollokalen en onderw ijzers wo n igen. In ééne sectio werd gevraagd of B. en Ws. het niet geraden achten, gevolg te geven aan den wensch der Schoolcommissie, dat de school in de Brandewynsteeg met één lokaal wordo •.fit gebreid. Antwoord van B. en Ws.De uitbreiding van dit schoollokaal zou eene uitgavo van f 0400 vorderen. Mocht kunnen worden goed gevonden deze uitgavo te bestrijden uit het restant der onlangs aangegane geldleening. dan zouden B. en Ws. er geen bezwaar in zien tot deze uitbreiding, welke trouwens ook door hen zeer wenschelijk zoude worden ge acht, in het volgend jaar over te gaan. Volgn. 159. Pensioenen, lijfrenten en wacht gelden. Dit artikel moet worden verminderd met f 352.45, wegens het overlijden van J. Den Nieuwenboer, eervol ontslagen agent van politie, en worden vermeerderd met f 1333 33 wegens pensioen, met ingang van 1 Januari 1892 te vcileenen aan A. Montagne Jz., eer vol ontslagen ambtenaar ter Secretarie. Door B. en Ws. wordt mitsdien voorgesteld het artikel met f 980 te verhoogen. Volgn. 171. Toelage aan de eigenaars van ■en Schouwburg. In twee sectien word deze oeiage bestreden, op grond dat het onbillijk was, de genoegens van enkelen mede tc doen betalen door allen. Hiertegen werd aangevoerd, dat licht inkiim ping der genoegens tot eenige vermindering van bevolking zou leiden. Bovendien bracht men in herinnering dat blijkbaar op gronden van billijkheid tegenover do aandeelhouders ■le tegenstanders van het subsidie in den Raad -teeds minder in aantal worden. Antwoord van B. en Ws.Wij beschouwen de Schouwburgsubsidie-quaestie als uitgeput, zoo «Jat, onzes inziens althans, gevoeglijk zonder nadere discussie tot stemming over het artikel bij do behandeling van de begrooting zoude kunnen worden overgegaan, vooral met het oog op de bij do behandeling der vorige be grooting overgelegde belangrijke nota van het geachte Raadslid De Goejc. Volgn. 172. Aankoop van inschrijvingen op het Grootboek der nationale werkelijke schuld In ééne sectie werd aangeraden, op het voor- boeld van andere gemeenten de vrijkomende gelden liever te beleggen door aankoop van vaste goederen. Hot bezit van erven binnen hare grenzen kan voor de gemeente eene dringende behoefte worden. Antw. van B. en Ws.Aankoop van panden bijwyze van belegging van vrijkomende gelden voor de gemeente zouden B. en Ws. minder geraden achten in het finantiëel belang der gemeente, ook met het oog op het gevaar van daling der koopwaarden, wanneer de ge meente do belegde gelden wederom noodig mocht hebben. Inmiddels zijn menigmalen panden aangekocht door de gemeente, wanneer bekend was dat die panden voor gemeentelijke doeleinden noodig waren. B. en Ws. herinneren te dien einde o. a. aan den aankoop van tal van huizen gelegen naby de Gasfabriek en van het huis naast de Gehoorzaal. Bii aanneming van de wijzigingen, thans in de geheole begrooting voorgesteld, zullen de ontvangsten worden verminderd met ƒ1590 en de uitgaven vermeerderd met 3355, zoo dat in een bedrag van ƒ4945 zou moeten worden voorzieli. B. en Ws. geven daarom in overweging onder de inkomsten de plaatselijke directe belasting met ƒ5000 en de onvoorziene uit gaven met f 55 te verhoogen. De begrooting zal alsdan bedragen in ont vangst en in uitgaaf f 912,234. Ten slotte wordt door B. en Ws. medege deeld dat een der leden van hun college zich niet kon vereenigen met alle finantiëele be schouwingen, in hun rapport als antwoord op de uitvoerige algemeene beschouwingen omtrent den geldelyken toestand der gomeento voorkomende, en evenmin met het hierboven aangeteekende omtrent de toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. De sectie-vorgaderingen werden bijgewoond door alle leden, met uitzondering van den heer Cock, die buitenslands was. De sectiér waren samengesteld zooals de loting in open bare raadsvergadering die had aangewezen Zy kozen tot hunne rapporteurs de heerer, mr. S. J. Fockema Andrese, dr. W. N. Du Rieu en W. F. Yerhey Van Wyk, resp. van de eerste, tweede en derde sectie. Met hun drieën brachten zy het algemeen rapport uit. voor liet ADVERTENTIE-BIJBLAD van np Graeïeusc, Gcïll. Aglaja, worden zoo spoedig mogelijk ingewacht. Priis 2-5 Clts. per regel. Verschijnt 2-maal per maand. Oplaag van elk nummer 13.20O exemplaren. Leiden. A. W. SIJT1IOFF. SPUISTRAAT 21, KEI HAAG, (voorheen Wagenstraat). Volstrekt eenijr acU-es van Al wat buiten dit adres als'Rletcn Koffers wordt aangeboden, is namaak, wat in solldi- 'clt met de echte zelfs niet kan vergeleken wolden. 3048 12 a 03 03 •A o gjH a |-s a a a a *5 co 6530 IS Hoofdagent te Leiden Eenlg vertegenwoordiger voor Leiden en Omstreken. TELEPHOONNUMMER 122. Rijk gebonden voor ƒ9.50 in Plaats ƒ23.95. Be Sterrenhemel, vcrlilaaid door F. KAISER, 4de of laatste druk, bewerkt door Prof. .1. A. C. Ol'DElfAKS, 2 Deelen met 9 riaten, waarop een groot aantal af beeldingen, benevens afzonderlijke groote Sterrenkaart in 2 bladen. Gebonden in 2 rijke banden in plaats van ƒ23.9» voor si. ƒ9.50. HAISER's Sterrenhemel bewerkt, door Prof. Ot'DEMANS is eene alomvattende vraag baak voor den liefhebber, een onverbeterlijke leiddraad voor den beoefenaar en studeerende. Goedo wijn behoeft geen krans, 't is het. allerbeste, allerberoemdste Standaardwerk over de Sterrenkunde, dat ik U voor spotprijs aanbied. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, P.azaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam, zorgvuldig verpakt franco na ontvangst Postwissel van slechts ƒ9.50, waarop vermeld: HAIIER'n Sterrenhemel. 6S92 29

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6