te weten dat het noodeloos kwellen van een beest by de wet strafbaar is. (N. JR. C Naar het ,Hb 1." m t 1 d t, is te A m- sterdam het plan gevormd om de geneeswyze van Sequah op don duur too to passen. Naar ons wordt medegedeeld, heeft een consortium 120,000 beschikbaar gesteld voor een Sana torium, dat daar ter stede zou verryzen en zou staan onder de leiding van oen aldaar gevestigd masseur, die dan op meer „weten- schappelyke" manier dan Sequah de olie zou in wry ven. De uitvoering van dit plan zou echter af hangen van de „Sequah Company," daar do ontwerpers met den alleenverkoop der mid delen belast willen worden. Ondertusschen heeft de justitie hare tot dusver lydelyko houding laten varen. Den apotheker van Sequah is eergisteren aange zegd dat proces-verbaal zou worden opgeraqakt, zoo hy met den verkoop dor middelen voort ging. In verband hiermede is de verkoop gestaakt. Ook eenige patiënten, die in hunne woning behandeld werden, zijn in een gerechtelyk onderzoek betrokken tot het geven van inlich tingen. Toen gisteravond to Utrecht de 23-jarige dochter van S. een bezoek aan hare zuster wilde brengen, en daartoe by den Leidschen Ryn de sluis in de Keulsche Vaai t wilde oversteken, geraakte zy, ten gevolge van de duisternis, in het water. Hoewel het ongeluk spoedig ontdekt werd en pogingen tot redding werden in het werk gesteld, mocht het niet gelukken om de levens geesten van de drenkelinge, nadat zy op het droge was gebracht, weder op to wekken. Naar uit Oldebroek aan de „Zw. Crt." wordt gemeld, is Zaterdag aldaar over leden, naar men zegt ten gevolge van mis handeling, de 19-jarige H. v. d. M., zoon van den klompenmaker W. v. d. M-, op het Ecks aldaar. Bij de lykschouwing bleken 2 ribben gebroken en rug en borst zeer beleedigd te zyn. De mishandeling moet reeds Zondag te ^voren hebben plaats gehad. Met zekerheid i? nog niets bekond. De justitie doet ijverig onderzoek. De boerdery van den landbouwer H. Freuming te Lande is door een feilen brand vernield. Byna niets werd geredacht en twintig koeien, ongeveer twintig varkens en eenige "Schapen kwamen in de vlammen om. Do Zweedscho journalist Uddgren kwam 11. Zaterdag, des namiddags om halfdrie, van Dordrecht te Moerdyk in de haven met zyne ranke boot, 5.5 M. lang en 1.15 M. breed, met mahoniohouten randen versierd en van 3 paar riemen voorzien, terwyl zy vanboven voor het grootste gedeelte gedekt is tot ber ging van proviand. Hy vertrok met den trein naar Antwerpen keerde Zondag avond terug en zette Maandag avond om 10 uren in zyne boot de reis voort naar Ter-Neuzen en vervolgens naar Ostende. Van daar wil de heer U., gelyk men weet, naar Engeland oversteken, steeds roeiende, en daarna naar zyn land vertrekken. Velgens heden by de „N.-A. S.-M ontvangen bericht, was het Nederlandsehe stoomschip „Edam," gesleept door de „Scythia" hedenochtend in zicht van de haven te Queenstown. Professor Koch zal binnenkort eenige nadere byzonderheden aangaande zyno middelen tegen tuberculose openbaar maken, en daarbij tevens de resultaten zijner gedu rende do zomermaanden genomen proeven ter zuivering der tubereuline mededeelen. Intusschcn wordt uit St.-Petersburg aan de „Times" gemeld, dat uithoofde der tegen- strydige raoeningen betreffende dr. Kocbs geneeswyze, voorloopig de toepassing daarvan in de militaire hospitalen in Rusland gestaakt zal worden. Ccmccnieiaad Tan Alfen. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en eenparig goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen het proces-verbaal der door B. en Ws. den 7den October jl. gehouden kasopneming, aanwijzende een saldo in kas van ƒ1354.92, alsmede het verslag nopens den toestand van het burgerlyk wees- en armhuis. De Voorzitter doet lezing van het rapport, door de finantiëele commissie nopens het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1892 uitgebracht, waarvan do conclusie strekt tot vaststelling dier begrooting, gelyk zy is aan geboden, t. w. in ontvangst er. uitgaaf tot een gelyk bedrag van ƒ22,758.85. Eene opmerking, door de commissie gemaakt omtrent de haars inziens te hooge bedragen, waarvoor de gemeente-eigendommen verzekerd zyn, geeft den Voorzitter aanleiding te advi- seeren deze aangelegenheid bij de vaststelling der begrooting voor 1S93 tot een punt van gezette overweging te maken, wyl eerst in dat jaar enkele polissen zullen vervallen, met welk advies de Raad zich eenparig vereenigt, terwyl hy voorts, eveneens naar aanleiding van eene opmerking der commissie, unaniem besluit, hoezeer daartoe rechtens niet verplicht, de belooning van den gemeentelijken klokke nist voor het opwinden van het torenuurwerk alsnog tot 75 verhoogd voor te dragen. Hierna wordt de voormelde begrooting een parig vastgesteld, alsmede die van het bur gerlyk wees- en armhuis, waaromtrent door do finanticele commissie mede rapport in goedkeurenden zin is uitgebracht en besluit de Raad tevens tot het toekennen voor het volgende dienstjaar van een subsidie ad 1000 aan dat gesticht, waarop de finantiëele com missie onder dankbetuiging door den voorzitter wordt ontbonden. Op een adres van het Hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Schuttevaer," houdende verzoek tot het doen aanbrengen van voldoend remmingswerk by de Alfensche brug, wordt conform het preadvies van B. en NVs., be sloten te antwoorden dat het onderwerpelyk adres raakt de scheepvaart op den Run, het geen volstrekt geen gemeente-, doch een zuiver provinciaal belang kan geacht worden, en mitsdien adressanten met hun verzoek te verwijzen naar de Gedeputeerde Staten, als beheerders van het vaarwater „den Rijn." Naar aanleiding van een ingekomen ver zoekschrift van den heer P. J. Oosthoek Az., om bepaling van de rooilyn voor twee door hem te stichten arbeiderswoningen in wyk Hoorn, waaromtrent in het college van Dagelijksch Bestuur verschil van gevoelen bestaat, onderwerpt de voorzitter deze aan gelegenheid aan het oordeel des Raads, die, gehoord het deskundig advies, op verzoek van B. en Ws. door zyn mede-lid J. Tan der Eist uitgebracht, en na kennisneming van de betrekkeiyke teekeningen, conform dat advies by meerderheid besluit de rooilijn te bepalen, zooals door adressant wordt gewenscht. nl. 1.75 M. uit de kantlaag van den straatweg, terwyl do Raad voorts artikel 33 van het plaatselyk politie-reglement aanvult met de bepaling, dat van krachtens gemeld artik.-i door B. en Ws. te nemen beslissingen hoogcr beroep openstaat by den Raad, binnen acht dagen na de dagteekening der gewraakte be slissing. Eenparig wordt vastgesteld een Raadsbe sluit, model B., tot afschryving van een be drag van ƒ35.41 uit den post voor de onvoor- zieno uitgaven der begrooting dienst 1891 naar dien van „uitkeering aan het Ryk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen", welke post te laag was geraamd. Na de vaststelling van hot suppletoir kohier wegens hoofdelyken omslag voor het loopende dienstjaar, met 22 contribuabelen, tot een gezamenlyk bedrag van 77.38, doet do Voorzitter, daar geene onderwerpen meer te behandelen zyn, de gewone hoofdelyke om vraag, waarby de heer v. Dobben inlichting vraagt omtrent den stand der onderhandelin gen met de bovoegde autoriteiten over de verlaging van de Post- en de Hofbrug, waarop de Voorzitter antwoordt dat B. en Ws. voort durend op dit punt diligent blijven en den besten weg trachten te vinden tot bereiking van het beoogde doel. Nadat nog de heer Streng had gewaagd van de baldadigheden, door de straatjeugd in wyk Hoorn, inzonderheid op Zaterdag- en Zor.dag-avonden bedreven wordende, o. a. door het afsteken van z. g. bongaalsche lucifers, on de Voorzitter hierop zyne medewerking tot beëindiging had toegezegd, wordt de ver gadering gesloten. UU1TENLAND. Friiukrylr. De Senaatscommissie voor het toltarief heeft goedgekeurd het recht van 25 fr. op gezouten Amerikaansch vleesch. Naar gemeld wordt, besloot het openbaar ministerie tot het instellen eener vervolging tegen den heer Gouthe Soulard en tegen den aartsbisschop van Aix, wegens hun antwoord aan Fallières. Deze zaak zal naar de correc- tioneele rechtbank te Aix verwezen worden. Naar men te Parys verzekert, wordt do Russische minister Von Giers op 29 dezor in die hoofdstad verwacht. De „Liberté" meldt dat het aan deParysche beurs in omloop gebracht gerucht, dat de Spaansche rente aan eene belasting zou worden onderworpen, van allen grond ontbloot is. Ueljjië. Uit Brussel wordt gemeld dat de Belgische en Nederlandsehe administraties der tele graphic in beginsel zijn overeengekomen, om de groote steden van beide landen telo- phonisch te verbinden, wanneer het bezwaar, dat tot dusver het telephoonnet door parti culieren geëxploiteerd wordt in dien zin op geheven is, dat de Nederlandsehe Staat, oven als de Belgische, internationale verbindingen zal kunnen exploiteeren. Brussel, behalve do voorsteden, telt 199 geneesheeren, 118 apothekers, 71 tandartsen, 68 drogisten en -54 vrouwelijke personen, die een tak der geneeskunde uitoefenen; in!8S4 waren er 159 geneesheeren en 86 apothekers. Er zyn nu 6 tandartsen minder dan toen. Oastcnrijk-I-Iong.-jMonarehip. In de gisteren te Buda-Pesth door de Kamer van Afgevaardigden gehouden zitting heeft do minister van financiën op eene interpellatie geantwoord, dat der regeering de plicht was opgelegd een programma vast te stellen tot regeling van den koers van het papieren gel J en dat zy zich van deze taak heeft gekweten. De minister voegde er by, dat experts zullen worden aangesteld voor zekere punten van practis-hen aard. De zitting was verder zeer onstuimig, ten gevolge van eene warme woordenwisseling tusschen den minister van financiën en graaf Apponyi, die elkander wederkeerig van poli- lieke kuiperijen beschuldigden. Het standbeeld van Heine, dat de keizerin van Oostenrijk heeft besteld, zal worden ge plaatst op eeno rots, 800 meter boven de zee, en omgeven worden door 50,000 (niet ét-n minder) rozenstruiken. Rusland. Tot de voornaamste Hebreeuwsche ge meenten in Rusland zal eene oproeping gericht worden om locale fondsen byeen te brengen in overleg met de pogingen van het Joodsch comité in Rusland. Het reeds bijeenverzameld" geld bedraagt 480,000 gulden. De te Turijn verschijnende „Gazzetta del Popoio" meldt, dat koning Humbert in het aanstaande jaar St.-Petersburg zal bezoeken. Ziud-Afi-iha. Is er in het begin van Augustus op de pas geopende lyn van de Nederl. Zuid-Afri- kaansche Spoorweg-Maatschappij een klein ongeluk gebeurd, namelijk het ontsporen van eene locomotief by oene scherpe bocht, waarby niemand het leven verloor, 8 Sept. 1.1. is het eerste slachtoffer voor de Maatschappij ge vallen. Een goederentrein, grootendeels met rails beladen, vertrok 9.45 's morgens uit Lourenq.' Marques naar Komati-Poort. Een Zwitser, genaamd B., deed dienst als machinist. Een paar kilometers van het derde station van L. M. af, Fessene, ging men juist eene sterke helling af, toen zich plotseling twee ossen op den weg vertoonden. Dadelijk hevig aan het fluiten en remmen, maar niets mocht baten en met vreeselyko vaart reed de trein door en stortte zich boven op de ossen. Ondertusschen was B. aan den rechterkant gaan staan en de stoker aan den linker-, om er op het laatste oogenblik nog af te springen. De ossen werden verpletterd, do locomotief ontspoorde, de machinist en stoker werden er af geworpen, de eerste goederenwagen ging door de vaart over de machine heen en de andere wagens ontspoorden eveneens, zoodat do gehoele weg als bezaaid was met rails. De stoker werd er aan den linkerkant afgeworpen en bekwam slechts eenige ver wondingen, maar den machinist werd het hoofd van den romp gescheiden en zyn lichaam onder de machine verpletterd. Na 24 uren arbeid gelukte het eerst het verminkte lyk te voorschijn te brengen. Don volgenden dag werd het in het byzp van al de beambten der Z.-A. S.-M., benevens van eenige hoofden van den Portugeeschen Spoorweg en den Nederlandschen consul, den heer Poti, te Lourenqo Marques begraven. Door den chef der Maatschappy werden aan do groeve eenige woorden aan de nagedach tenis van den nog jeugdigen en oppassenden Zwitser gewjjd. „Hy heeft," zeide hy, „tot het laatste oogenblik zijn plicht gedaan, zoo dat er geene smet op zyn naam rust. Hy is de eerste, die voor do Z.-A. S.-M. valt en nog wel zoover verwijderd van zijne ouders en haar, dio hy spoedig de zyne hoopte te noe men." Dat er toen uit aller oogen een traan vloeide, behoeft wel niet gezegd te worden. Tel --jr ï- a in e n. Rio-JANEIRO, 20 October. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot beperking der uitgifte van muntpapier by tweede lezing aangenomen met 110 tegen l" stemmen. Afgeschaft is het decreet van 20 Mei, waarby do betaling van douanerechten in goud verplichtend werd gesteld. De wis selkoers toont neiging tot rijzing. ST.-PETERSBURG, 21 October. De Ryks- bank heeft heden het wisseldisconto verhoogd voor0ndeerhC,heiden,i)k 5 6n5'APCt.enderente voor de beleenmgen tot 6 pCt. I.KIREV, 31 October. Hedennamiddag te twee uren aanvaardde de nieuwbenoemde hoogleeraar by de facul teit der letteren en wijsbegeerte aanderyks- universiteit alhier, dr. J. Verdam, het hoog leraarsambt in de Nederlandsehe taal niet het houden eener redevoering, waarin hy eenige losse gedachten ten beste gaf „over wetenschap en wetenschappelijke methode." ha er op gewezen te hebben dat hy, na zyne 13-jange ondervinding als hoogleeraar elders, meende te mogen veronderstellen dat de luer ,n hem gestelde verwachtingen met zullen worden beschaamd, alsmede dat zyne geschriften en vroegere redevoeringen of toe spraken zyne denkbeelden op taalkundig ge bied reeds hebben aangegeven, - deelde hy thans eenige uitvoerige voorbeelden mede om aan te toonon welke methode by de eerste universiteit des lands aan zyn onderwijs zou ten grondslag liggen, welke allereerst moet berusten op nadenken en zien. Bovendien moot de taalvorscher, wiens werkkring zich als zoodanig niet tot beuze larijen bepaalt, maar, evenals zoovele andere vakken en te midden der tegenwoordige vele socialo vraagstukken, ton nutte van het alge meen belang komt, - niet alleen theoretisch, maar ook practisch zyn; hij moet er vooral op letten hoe men moot zeggen en schrjjvon. Gelukkig achtte de redenaar zich dat hy. wiens plaats hy thans gaat vervullen, dé keuze om hem te doen opvolgen, op spr. heeft laten vallen. Het werk van dien man, wiens dankbare leerling hy is, zal hy voort-' zetten met lust en y ver, want hy gevoelt hier zich op zijne plaats, zoodat het niet aan hem zal liggen, als dit gedeelte der wetenschap eens mocht achteruitgaan. Met zyne overige ambtgenooten, waarvan velen reeds oude bekenden van hem zyn, zal hy medewerken tot bloei der universiteit die hem heeft gevormd en opgeleid. Tot do studenten, mot wie hy weldra in kennis zal komen, richtto hij mede het woord om tot bereiking van dit doel eveneens het hunne by te dragen. Met erkentelijkheid herdacht hij zyne ove rige loormeesters, die hy thans tot zyne ambtgenooten mag rekenen, en eene dankbare voreering en hulde bracht hy aan de nage dachtenis der hoogleeraren Cobet en Pluygers. voor hun genoten leeringen en vriendschap^ alsmede aan de eerst onlangs overleden jon gere hoogleeraren Cornelissen en Wilken, naast wie hy in de rjj van ambtgenooten zoo gaarno had plaats genomen. De rad uitgesproken rede werd meermalen toegejuicht. Het groot-auditorium van het academie gebouw was geheel met belangstellenden ge vuld. Onder hen werden ook eenige voor deze pl.chtigheid uit de hoofdstad overgekomen hoogleeraren opgemerkt. Het vertrek van prof. Verdam uit Amster dam, waar hy tot heden aan de gemeente lijke universiteit werkzaam was, wordt aldaar met loede oogen aangezien. De redactie van het „Handelsblad" brengt haren afscheidsgroet aan den hooggeschatten geleerde, wien de onderscheiding is ten deel gevallen, opvolger te worden van Matthys De Vries, en niet minder die van reeds lang door de deskundiger, daarvoor aangewe zen te zyn. Hom is thans de gelegenheid geschonken al zyne krachten te wyden aan dat uitgebreide deel der taalstudiën, waarin zyno kracht ligt. Voor de wetenschap en hare verbreiding kan het niet dan zeer be vorderlijk wezen dat een man als Verdam van eene meer omvangrijke taak wordt ont heven cn nu nog meer leerlingen kan gaan

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2