Burgerlijke Stand. De minister van binnenlandseiie zaken brengt ter algemeene kennis, dat 'net Konink lijk Penningkabinet te 's-Gravyrihage van 17 tot 27 dezer voor het publiek. 2al gesloten zyn. De aftredende rector der „Vrije Univer siteit", dr. J. Woltjer, zal, na het houden van eene redevoering, het rectoraat overdragen aan den hoogleeraar dr. A. Kuyper, en wel Dinsdag a. s. te '2 uren, in de Öchotsche Zendingskerk. Bij koninklijk besluit van 12 dezer is, op voordracht van den minister van binnen- landsche zaken, machtiging verleend aan de hageisnoodcommissie in Noord-Brabant tot liet houden eener collecte in het geheelo Rijk, gedurende de maanden October en Novem ber 1891. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 13 dezer, zijn be noemd in de commissie, in 1891 belast met het afnemen der examens in de Fransche taal, waarvoor het programma is vastgesteld by koninklijk besluit van 14 October 18S4 (Staats blad No. 216), voor de in December en zoo noodig in November dezes jaars te 's-Graven- hage te houden examens voor het middelbaar onderwijsL. Chatelain, leeraar aan de hoogero burgerschool met ö-jarigen cursus te 's-Graven- hage; A. Bourqüin, leeraar aan het gymna sium te Utrecht; N. L. Verlint, leeraar aan de Kyks hoogere burgerschool te Utrecht; E. J. Sommer, leeraar aan het gymnasium te ■Groningen; J. S. Piquet, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool to ZwolleL. M. Baale, leeraar aan de tweede hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam; en tot leden-plaatsvervangersF. Rode, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam; H. C. P. Dirks, leeraar aan de kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Amsterdam A. Gauthey, leeraar aan do hoogere burger school te Zaandam. Tot lid en voorzitter dei- commissie is bij beschikking van 3 Juni 1S91, (opgenomen in de Staatscourant van 4 Juni daaraanvolgende) benoemd dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De Haagsche kouter van de „Prov. Gron. Ct." vraagt, naar aanleiding van het in do „Portefeuille" geopperde plan, om van do woning, waarin het beroemde echtpaar Bos- boom-Toussaint geleefd heeft en gestorven is, oen museum te makenKennen do menschen, die zoo iets voorstellen, de woning op de Toussaintkade wel? Behalve het atelier van Bosboom, dat eenig en karakteristiek is en met de loods, waarin het zich bevindt, ge makkelijk overgebracht kan worden, is do eigenlijke woning alledaagsch en zeer beperkt van ruimte. Noch inrichting, noch stoffago heeft iets bijzonders, en de kleine, eenvoudige kamers zouden met kunstwerken van Bos boom moeten gesierd worden, om daaraan iets belangwekkends te ontloenen. De schrijf kamer van Geertruide Bosboom Toussaint is een zeer gewoon vertrek, zich door geen enkel meubel of versiersel onderscheidende, dan door eon beeldje van den middeleeuwschen geschiedschrijver Philippe De Comines. Neen, alleen het schilderachtig atelier van Bosboom moet voor de nakomelingschap bewaard blij ven; het woonhuis zelf vermeldt reeds op voldoende wyzè uitwendig, dat do beroemde romancière daar gewoond heeft. In de tweede helft van November zal voor de vervulling der betrekking van adspi- rant-ingenieur van 's rijks waterstaat een ver gelijkend onderzoek plaats hebben. Gemengd Nieuws. Voor de rochtbank te Leeuwarden heeft Woensdag terecht gestaan de socialist G. Zwart, oud 37 jaren, koopman te Gorredyk. terzake dat hy in het „Friesch Volksblad" van 9 September jl. de volgende advertentie heeft geplaatst: „Stroopers! We hebben steeds in voorraad éénloops achterlaad-geweren, centraal kal. 12, voor slechts 9 gld. Onbreekbaar hazenstrik- kendraad." De subst.-officier van justitie, rar. H. Th. Westenberg, zag daarin, dat beklaagde aan eeno bepaalde categorie van personen, die gewoon ziin strafbare feiten te plegen, stroo pers, bij een openbaar geschrift de middelen aanbood om op ongeoorloofde wijze wild te bemachtigen en requireerde zijne veroordeeiing tot 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. J. Troelstra, sprak eerst over de opportuniteit dezer vervolging; be streed daarna de bevoegdheid van deze recht bank om kennis van dit feit to nemen en vejzoclit verwijzing der zaak naar de recht bank te Heerenvoen, waar beklaagde den vol genden dag terecht moest staan wegens dezelfde advertentio in „De Klok"trachtte ten derde aan te toonen, dat het feit niet strafbaar is en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 24 Oct. a. s. Door den officier van justitie bjj de recht bank te Heerenveen werd Donderdag eveneens eene gevangenisstraf van 14 dagen tegen hem geéischt. Te Brussel worden de gemoederen in beroering gebracht door eene zeer geheim- zinnige zadk. Den 14don Aug. jl. bevond zich een gezelschap Brusselsche toeristen te ïlut- terdam, waar plotseling een lid van het ge zelschap, Geynst genaamd, verdween. Zjjne metgezellen zagen hem eerst vier dagen lator to Roosendaal terug blootshoofds, in zijn hemdsmouwen, en tusschen twee gendarmen, die hem in een afzonderlijk compartiment van den trein medevoerden. Geynst werd over de grenzen gebracht, en zjjne familie te Brussel vernam niets naders omtrent zjjn lot, totdat men na onderzoek by de gendarmerie te Esschen vernam dat hy zicli in zijn cel, in de kazerne der gendarmerie, door ophanging van het leven beroofd had. Na veel beslommeringen verkreeg de familie vergunning het lijk te doen opgraven, maar bij de schouwing bleek het lichaam zich in een zoo deerniswaardigen toestand te bevinden, dat het vermoeden oprees, als zou men liet lijk eerst ongekist in ongewijden grond be graven hebben. De bloedverwanten beweren dat hier eon moord heeft plaats gehad en willen eon nader onderzoek ingesteld zien, ook om uit te maken waar de kleedoren en de ringen enz. van den overledene zijn gebleven. Liefde-drama's. In twee dagen hebben drie jonge meisjes te Perpignan zich van kant gomaakt; een vierde trachtte door vergif een einde aan haar leven te maken, maar men dwong haar tegengif te nemen en zjj werd gered. De vrouw van een der rijkste handelaars van Chicago bezit een driedubbel halssnoer, niet van edelgesteenten of paarlen, maar van menschenoogen, gepolijst en in goud gevat. De oogen, voor dit halssnoer gebruikt, zijn afkomstig van Peruaansche |nummies, en uit Zuid-Amerika meegebracht door den heer Curtis, lid eener wetenschappelijke expeditie. Te Arica zijn overgroote begraafplaatsen, vol Indische en Peruaansche gravendaar zijn zooveel mummies, dat men er gemakkelyk voor twee, drie dollars eene kan koopen men hoeft enkel den grond cenigszins om to woelen om ze bloot te loggen. In oorspronkelyken toestand zjjn de bedoelde oogen bronskleurig geel en gansch ondoor schijnend, maar wanneer men er het bovensfo omhulsel afdoet en ze met zorg poljjst, bekomt men een doorschijnend, oranjekleurig voor werp, dat een schoenen steen goijjkt. Men veronderstelt, dat de bijzondere kleur der oogen veroorzaakt is door den ouderdom en de ver steening, of wel door de werking der sloffen, die voor het balsemen der lyken gebruikt werden. Wat er ook van zy, zeker is het, dat vor- scheidene juweliers, die deze oogen polijstten, plotseling ziek geworden zjjn onder verschijn selen van vergiftiging. Er is nu echter een twist ontstaan tusschen de geleerden over de vraag of het wel men schenoogen zjjn. Sommigen beweren dat do ljjkenbalsemers hij de Peruanen do oogen der lijken weg amon en oogen van inktvisschen in de plaats zetten, omdat de oogen dezer dieren spoedig hard worden en tevens goed op menschenoogen gelijken. Nog hoogerdandc Eiffel tor on. Tot de grooto aantrekkelijkheden der tentoon stelling van Chicago zal onder andero be lmoren de zoogenaamde schommeltoren of fouter van Oberlin-Smith. Hy bestaat uit eone kolom van IS3 metors hoog en bekroond met een schoon beeld van Columbus. Door den top steekt een boweegbare balk van 370 meters lengte. Aan beide einden van dien balk z|jn bollen aangebracht van 30 meters doorsnede, die ten gevolge der ballastverplaat- sing steeds hunnen oorspronkelyken stand blijven behouden. Nadat de liefhebbers in don eenen bol, die naar beneden gelaten wordt, hebben plaats genomen, wordt de machine in werking ge steld, en langzaam een halven kring beschrij vende, wordt do bol 330 mateis opgeheven om den bezoekers een prachtig vergezicht te verschaffen. Na een bepaalden tijd wordteen tweede sein gegeven, en langzaam daalt do bovenbol met den eenen arm van den balk. terwijl de andere met de nieuwe bezoekers de hoogte ingaat. Men ziet alweer dat de Yankees heelwat aandurven en hunne cou ranten ook. Volgens de „Figaro" zullen de dochters van generaal Boulanger zyn testa ment, waarbij zUne nicht Griffith tot uni- verseele erfgename benoemd werd, volkomen eerbiedigen, mits haar zjjn degen, epauletten en 24 decoration, benevens zyne door Debat- Ponsau geschilderde en oorspronkelijk voor haar bestemde beeltenis worde teruggegeven. Zeer zyn zy gekwetst, vervolgt het blad, door den volgenden volzin in het testament: „Ik sommeer mijne kinderen mijn wil te eerbiedigen, indien zij willen dat ik haar het kwaad vergeve, dat zy my gedaan hebben." Dit kwaad bestaat alleen hierin, zegt de „Figaro," dat zij geweigerd hebben hare moeder te verlaten en by haren vader te gaan inwonen, toen deze, eene echtscheiding hopende te verkrijgen, haar zulks vroeg. „Wij smeeken u," schreven zij toen, „een middel te zoeken om onzen eerbied voor onze moeder to paren aan onze liefde voor u." De generaal antwoordde niet hierop en brak allen omgang met zyne dochters af. Een Engelsch tijdschrift voor dames, „Gentlewoman," zal eene literarische curiositeit in zyne kolommen opnemen. Het zal een roman worden, waarvan elk hoofdstuk door een anderen schrijver of schrijfster zal worden geleverd zonder dat hy of zij met de andere medewerkers in overleg treedt. Het verhaal zal heeten„Het lot van Fenella." De bekende schrijfster miss Helena Mathers stelt het eerste hoofdstuk op, terwijl eene reeks van andere novellisten voor het vervolg en slot zorgt. De berichtgever der „New-York Herald" te Valparaiso verklaart een grondig onderzoek te hebben gedaan naar de bewering, dat do vermiste Oostenryksche aartshertog Johan, alias kapitein Orth, aan den Chileen- schen oorlog in dienst der Congrespartij haf deelgenomen. Hy is tot de overtuiging ge komen, dat de aartshertog nooit in Chili ge weest is. Ook de Oostenryksche consul gelooft niets van het verhaal. Te Brighton zal nu ook een „Eiffel-toren" worden opgericht en wel met een „winterpaleis" er by. Eene maatschappij heeft zich reeds gevormd met oen kapitaal van 210,000 pd. st. Parijs telde in 1789 6 8 onder- wyzers en onderwyzeressen in het pianospel thans is dit aantal ongeveer 20,000. Hot spreekwoord: „ver van uw huis, dicht by uw schade" is opnieuw beves tigd bjj den ondergang dor te Brussel geves tigde internationale maatschappij voor do stichting en exploitatie van publieke werken. Het kapitaal der maatschappij beloopt 31/, millioen franken en in haar elfjarig bestaan had zy een goeden naam verworven. Zy heeft zich echter in den laatsten tyd in de exploi tatie van Italiaansche wyken en Grieksche spoorwegen gestoken en zich plus minus 23,000 vrijwel waardelooze aandeelen dezer laatsten in de hand laten stoppen. Zjj staat nu voor een verlies van ruim 5 millioen. De aandeelen zyn nu scheurpapier en de obliga ties van 500 franken konden ter beurze voor 50 franken geene koopers vinden. Onderschei dene finantiéele instellingen hebben bolangryke schade beloopen. De spaar- en pensioenkas (nog wel eene instelling van den Staat) moet voor 1400 aandee'en in de thans gevallen maatschappij betrokken zyn. In den raad van bestuur zaten de oud ministers Rolin-Jacquemijns en Olin. Een broeder van eerstgenoemde was directeur- generaal. De zaak heeft in België groote ont roering veroorzaakt. Een allerdolst proces werd dezer dagen te St.-Petersburg gevoerd. De hofraad Nikolai Morosow was nl. door mej. Axinia Asonassiew aangeklaagd wegens mishande ling vanharen haan. De dame, die in hetzelfde huis met den hofraad woonde, hield er nl. een haan op na, een rustig, lief dier, dat volgens haar op gruwelijke wijze door den buurman werd beleedigd, daar hjj zicli geoefend had in 't kraaien en telkens, nacht en dag, soms in dronkenschap, vaak ook ■nuchteren, het geluid van den haan zéé trouw nabootste, dat het beestje, meenende een collega te hooren, steeds antwoordde. Toen hy, by herhaalde ontmoetingen, bemerkte dat de hofraad kraaide, zag hjj dezen ten slotte voor een haan aan en in eene kwade luim wierp hy zicli op hem. Do hofraad sloeg liet J beest toen met zijn stok, zoodat 't onmachtig neerzeeg cn met gebroken pootje moest worden j „naar bed gebracht" en dagen lang verpleegd. Deswege diendo de juffrouw eene klacht in. Volgens den hofraad kraaide hij niet tegen den haan, maar om zyne kinderen zoet te houden hy achtte zich door den burgerlijken haan van de plebeïsche buurvrouw, die hem familiair aankraaide en te lijf ging, zelfs aan de hand bloedig verwondde, zwaar beleedigd en dacht er bijna over den haan en zyne bezitster zijnerzijds een proces wegens mishandeling en smaad aan te doen. De rechter, die zich met dit krank zinnig zaakje had bezig te houden, sprak den kraaienden hofraad vrjj, tot groote ergernis van de juffrouw, die, volgens den aangeklaagde, haar lief beestje er op had afgericht om hem onaangenaam- te zyn. ZOETERWOUDE. Geboren: Agatha Maria, d. van C. Overdevest en C. M. Yan Leeuwen. Lam- berttta''Cornelis, z. v. n L. C. Paauw en E. Groot. Jobannca, z. van J. Yink en C. v. d. Voort. JobaDnes Cornel a, z. van L. Soonina en M. Bakker. Ote'rl è'd e n Jannetje Lagerberg, wed. van C. Yan Haaatregtj 68 j. Johannes Jansen, 9 m. A. Hoppezak, man van J. Hannaart, 61 j. NOORDlrYIJK. Geboren: Helena Cornelia, d. van C. Heemskerk en L. Zuijlhoff. Theodoras, z. \an C. Wijoands en C. Janzen. Adriaan, z. van J- Groene woud en A. M. v. d. Raad Wilhelaiina Maria, d. van J. Erol en J. Ariöos. Naatje, d. van P. Yan Dam en A. Augustinus. Theodoras, z. van N. Eors en H. Hulsebosch. Overleden: J. Tisseur, 74 j., vrouw van G. Hoogweg. KATWIJK. Geboren: Cornelia, z. van C. Jouker en M. Den H- ijer. Jacob, z. van J. Yan Rhijn en N. v. d. Plas. Corncli», z. van W. Kuijt en T. Groen. Elisabeth Potronella, d. van T. F. Bik en J. M. BrugmaD. Adriana Maria, d. van P. j. Aarts en A. De Smit. Dirk, z. van M. Vooijs en L. Yan Houten. Adriana, d. Yan W. Guijt- en J. Kuijt. Dirk, z. van H. Harteveld en L. Yavkc- risser. Cornelia Maria, d. van B. Riemeijer en J. M. Lock. Maria, d. van G. Bloot en P. C. Yooijs. Geertje, d. van J. Rijn en A. Guijt. Adriana, d. van C. Kuijt en A. Hoek. Ondertrouwd: Jacob Guijt, 33 j. en Pietertje Wassenaar, 30 j. Jan Ros, 38 j. en IJda Kuijt, 38 j. Carel Lodewijk Yan de Yen, 26 j. en Johanna Bernard» Van Veldhuizen, 19 j. Overleden: J. Yan Rijn, 55 j., wednr. van J. Yan Duijn. G. Harteveld, 6 m., d. van P. Har teveld en M. Van Duijn. D. Yan Duijn, 1 m.,_ z. van C. Yan Duijn cn D. Schaap. ALKEMADE Geboren: Jacobus, z. van Johan nes v. d. Meer en Alida De Koniüg. Clasina Petronella, d. van Jan De Vries en Johanna d. Meer. Dirk, z. van Martinus Yan Nieuwkoop en Marijtje Hulsbos. Antbonia, d. van Jan Borst en Elizabeth Boef. Martina, d. van Johannes Yan Hameren on Johanna Hoogonboom. HILTjEGOM. Geboren: Jan, z. van Herman Karei Spilker en Elisabeth Keijzer. Catharina Adriana, d. vaD Gerardua Maas en Johanna Maria Van den Dorpel. Potronella Johanna eu Geaira, dochters van Gerbrand Bruin en Antje JoDker. Ondertrouwd: Martinus Theodoras Pompe, wonende te Voorburg, en Agues Elisabeth v. d. Buist. Overledon: Trijntje Kalksma, 76 j., wed. van Martinus Verschoor (te Sneek). LISSE. Geboren: Adrianus Johannes, z. van Th. Selirama en G. Balkenende. G«.rrit Cornelis, z. van C. Segers en J. P. Nieuwenhuis. Geertje, d. van J. Baak en G. Verkerk. Overleden: Tames Jongkind, 7 m. Theo doras Blok, 8 j. ALFEN. E e v a 11 e nJ. Schellingerhout geb. Hofland, D. H. Mijs geb. Van Eiju, Z. Overleden: G. Boer, jm. 7 m. A ARL ANDER VEEN. Bevallen: H. v. d. Kraan geb. Otto, Z. Overleden: J. Yan Geen, echtgen. van D. Kroon, 61 j. (te Alfen.) BODEGRAVE. B e v a 11 e n: C. Vroege geb. Baelde, D. J. Walraven geb. Butot, D. S. C. Scheer eb. Via, D. M. Pouw geb. Kool, D. R. Brunt geb. Baelde, Z. C. Yan Delft geb. De Graaf, D. Overleden: W. De Bruin, 3 m. Gehuwd: A. Spek, jm. 22 j. en J. v. Hof, jd. 20 j. KOUDEKERK. Overleden: A. F. De Jong, ecbt.g. van W. Hoogervegt, 25 j. OUDSHOORN. Bevallen; S. A. v. d. Velden geb. v. d. Lee, Z. N. v. d. Oest geb. Gabriels, Z. TER-AAR. Bevallen: A. Treur geb. Blokhuis, Z. M. S. York geb. Roling, D. W. M. Mole naar geb. Visser, D. Overleden: T. Hoogenes, jd. 3 j. J. Baas, echtg. van N. P. v. Straalen, 59 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: W. v. Spengen geb. Boon, D. J. De Yliog geb. Yan Greuningen, D. J. v. d. Heijden geb. v. d. Wal, D. A. Olieman geb. Do Koning, Z. H. Yeelenturf geb. v. d. Ham, Z. Overleden: R. De Groot, wodnr. van SI. E. 3uskens, 74 j. J. De Bakker, jm. 13 m. B. v. d. Wal, jd. 2 j. SI. Lok, jm. 20 m. LICHTSTERKTE. WEEK van 5 tot en met 11 October. Resultaten der waarnemingen aayi de Gasfabriek. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Staudk. 5 Oct. 6.15 8.— 7 16.0 i»; 6 6.15 8.— 8 16.0 7 6 15 8.15 7 16 0 8 6.15 8.15 8 16 2 9 6.15 8.— 7 16.4 10 6.15 8.— 8 16.2 IJ 6.15 8.15 8 16.2 (*1 Ditbeteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.C liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sngg'e London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat 'n sterkte gelijk staat met 16.0, 16.0 enz. Standaardkaarsen, waarvan elko kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur 7C rbrand I

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6