A". i::i. N°. 9711. Maandag 19 October ■Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. Feuilleton. Verstrooide vonken. PRIJS DEZER COURANT: Vnor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke Nomrpers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels fl 05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere lettors nnar plaatsruimte. Voor i)3i inonsseeren buiten de stad wordt f'O lö bertke id. Vierde Blad. Aan de Abonnó's daarop, wordt bij dit lommer verzonden No. 4 van Kikeriki. Leiden, 17 October. Aan do universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door len heer J. H. Boudewijnse en liet doctoraal examen in de klassieke lettoren door den heer |E. G. E. Blommendaal. Toen we den thans afgeloopen zomer melding maakten van het overlijden van onzen kundigon en geachtcn stadgenoot, den heer W. P. AVolters, deelden we tegelykertyd eenige zijner werken mede, welke van zijne hand het licht hadden gezien. De overledene nam als letterkundige in de ry onzer schrijvers eene voorname plaats in. De vruchten van zjn geest, zjjne romans en novellen, zich meestal op kunstgebied bewe gende, waren zeer gezocht. Zij munten uit door hun belangrijken inhoud en boeienden styl. Betreurd werd het dat zijn6 welversneden pen nu voor altjd zou blyven rusten. Aangenaam zal hot daarom zjn vereerders wezen te vernemen, dat in zijne laatste levens dagen toch nog een werk van hem ter perse lag, dat nu dezer dagen het licht heeft gezien. Het is getiteld: „Uit stad en land" en be staat uit twee dealen, bevattende niet een doorloopenden roman of ééno enkele kunst- oeschouwing, maar elf verspreido verhalen, welke nogmaals getuigenis afleggen van de uitstekende eigenschappen, welke de heer Wolters als Nederlandsch schrijver bezat. De verhalen luiden achtereenvolgens I Eervol teruggetreden. De Familie Tambon- net. Op glad ijs. Poëzie uit Noord-Holland. By zomermaneschjjn op zee. Een vroolyke dag to Schagen. IIDrie dagen uit het leven van een speelman. Hoe Fopke Sjoerds school meester weid. Op het ijs te Harlingen. Elsje's noodlot. Twee vaders. Met groot genoegen hebben wy met deze uitgave kennis gemaakt, en wy twijfelen er niet aan of zy zal ook bij onze stad- en land- genooten, onder wie de overledene zooveel vereerders telde, oen goed onthaal vinden. De uitgever, do lieer S. C. Van Doesburgh alhier, heeft, wat de typographische uitvoe ring betreft, voor een goed uiterlyk en dui- delyken druk van het werk zorg gedragen. By de ten behoeve der Ryks-AVerkinrich- ting voor vrouwen, by Leiden, gehouden aan besteding is gebleken, dat de minste inschrij vingen waren voor wittebrood Oudshoorn Co., tarwebrood en roggebrood Koole, Nicola Co., beschuit Oudshoorn Sc Co., aardappelen J. Peereboom, rundvleesch A. Slok, boter en gort J. AAL Boekwyt, rjjst B. G. Beulink, groene erwten J. AV. Boekwyt, zout, peper, azijn en kaarsen, B. G. Boulink; zachte groene zeep J. A. Heus, harde groene zeep Sanders Co., soda en koffie J. AV. Boekwyt, cichorei, bruine suiker en siroop B. G. Beulink, eieren J. AV. Boekwyt, stijfsel en bergbiauw B. G. Beulink, zoetemelk en karnemelk J. ALin Ulden, ligstroo J. Romyn te Leimuiden, steenkolen, bagger- turf, langeturf oil gascokes, H. J. Blomme- stein; stalbezems, heibozems en heiboenders, P. Fontein en Zonen; schoolbehoeften J. J. Slejjser. Hoogste inschrijver voor den afval der menage was M. A'an der AVesten. Uit het jl. Maandag gevormde drietal is gisteravond tot predikant bij de Herv. ge meente te A'alkenburg beroepen ds. H. Koops, te A'arsseveld. In de vacaturebeurt by de Ilerv. gem. te A'alkenburg zal morgen, Zondag, optreden ds. Ruijs van Oegstgeest en niet ds. Ungcr van Katwyk, zooals was aangekondigd. De dienst vangt aan des namiddags te 2 uren. 's-Gravenhage, 1G Oct. A'rije- en orde- oefeningen. Geëxamineerd 12 mann. adspi- ranten, afgewezen 5, geslaagd 7, nl. de heeren P. H. Do Vries, te HellevoetsluisA. Steyl, te Sliedrecht; S D. Kökler, te Bennebroek; P. AAL Stoffels, te Dordrecht; P. C. Schreuder, te Leiden; C. AVesseling, te 's-Gravenhage, en P. C. Nelson, te Dordrecht. Amsterdam, 16 Oct. Geslaagd de heeren: R. Kleewits, van Haarlemmermeer, en F. Roosendaal, van Nieuwe-Wetering. Het „Algemeen Handelsblad" meldt, dat een zjjner redacteuren, do heer A. A. Holst, gisteren vyftig jaar aan dat blad ver bonden was. De jubilaris begon zijne loopbaan op zeer jeugdigen leeftijd als helper by de correctie, werd later corrector en klom ver volgens op tot redacteur. Sedert 1882, toen ook het „Handelsblad" tweemaal per dag ging verschijnen, bekleedt de heer Holst den post van verantwoordelijk redacteur van het ochtendblad. In deze moei lijke betrekking is hy nog altijd met jeugdigen ijver en liefde werkzaam. Een halve eeuwfeest by de journalistiek is tot heden eene zeer zeldzame gebeurtenis. Het „H. DM." bericht dat de in de residentie wonende schilder J. A. B. Stroebei den 23sten November a. s. zyn 70ste jaarfeest hoopt te vieren. De ,N. R. C." verneemt, dat by den minister van oorlog hot plan bestaat, om de miliciens voortaan, in plaats van in do maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen ■te doen komen en hen dan vóór den winter vier maanden met verlof huiswaarts te doen keeren. Natuurlijk zouden vooraf eenige be palingen der wet op do nationale militie wor den gewijzigd. De heer H. A'reudenberg, predikant te Franeker en redacteur van „Nieuw Leven," gedacht in deze week in huiselyken kring den dag, waarop hy vóór dertig jaar predikant was geworden. Hy was vroeger werkzaam te A'arsseveld, Helder en AVarga. Volgens het „Pharm. AVeekblad" namen te Rotterdam aan den cursus 1890/91 tot opleiding van apothekersbediende 22 loerlingen deel. Daarvan woonden 9 de lessen voor het eerst by, terwijl 13 reeds vroeger een cursus gevolgd hadden. Er onderwierpen zich 10 leerlingen aan het examen voor apothekers bediende. Daarvan slaagden er 8, waarvan 7 voor het eerst het examen afiegdon, terwijl onder de afgewezenen één was, dio reeds tweemaal was afgewezen. De commissie is thans samengesteld uit de heeren R. H. F. De Rochemont, voorzitter dr. A. Robertson, H. J. A'an Staveren, dr. P. A. A'os en L. A'an Itallie, secretaris-penning meester. Uit eene mededeeling in „De Boodschap per" volgt, dat de benoeming van den heer A. Van Dedem tot president dor Ivamerclub niet anders beteekent, dan dat liy belast is met.de „technische" leiding. AA'ie de politieke leider is, wordt niet gemeld. Ingevolge koninklijke machliging by besluit van 15 dezer wordt I-Ir. Ms. fregat „Evertsen" met den Hden Nov. a. s. uit dienst gesteld en de kapt.-luit. ter zee J. Haremaker eervol van het door hem over dien bodem ge voerde bevel ontheven. Het stoomschip „Drente," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 16 Oct. te Mar seille; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, vertrok 10 Oct. van Marseille; de „Zaan dam" vertrok 11 Oct. van Baltimore naar Rotterdam; de „Schiedam," van Amsterdam naar Baltimore, passeerde 16 Oct. Dover; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Yarmouth (AVight). Gomcngd Nieuws. Een hoogst treurig ongeluk trot gistermiddag eene jongedame naar men meent te weten uit Delft die tydelyk in de residentie vertoefde. Door het springen van een peilglas eener machine van een tram van het Staatsspoor, hetgeen in den regel met een lievigen knal gepaard gaat, zonder dat er rechtstroeksch gevaar voor de reizigers bestaat, schrikte eon jongmensch, die op een der balkons stond en sprong hy, ter hoogt9 van den Dierentuin, van de in gang zynde tram. De jongedame volgde ongelukkig dit voorbeeld, struikelde en viel met de beide beenen onder den achtersten wagen, waardoor die beide lichaamsdeelen deerlijk gekwetst werden. Dr. Coronel verleende de eerste heelkundige hulp. Gisternacht werd brand ont- dekt in de grofsmederij van da firma G. J'. Vincent en Co., aan de Hoofdstraat te Schie dam. Eenige werklieden der fabriek, den brand ontdekt hebben le, openden de daar aanwezige brandkraan, terwijl de politie, inmiddels toe gesneld, met een tweetal straatkranen der" waterleiding het blusschingswerk z- krachtig voortzette, dat binnen korten tyd het vuur geheel bedwongen was. Hoewel de scbado niet onaanzienlijk is, heeft het ongeval geen oponthoud in het werk opgeleverd. Gistermorgen tussclien halfelf en- half.waalf ontlastte zich plotseling een buiten gewoon zwaar onwoder, gepaard met aanhou dend en hevig bliksemvuur en een stortregen, boven Sliedrecht. Het onweder hield ongeveer drie kwartier aan. Ongelukken hadden niet plaats. De inschrijvingen voor den aan leg van den Rarat-spoorweg in Siam werden Dinsdag jl. openbaar gemaakt. Verscheidene Duitsche firma's hadden haar uiterste best gedaan, ten einde het belangrijke werk aan Duitsche handen te doen toevertrouwen. Eene Engeische firma te Singapore was echter 200,000 pd. st. beneden do inschrijving der Duitsche ondernemers. In den nacht van 11 op 15 dezer werd het eiland Pantelleria, tusschen Sicilië en do kust van Tunis gelegen, door eene aardbeving bezocht, welke zich door tien korte, maar hevige schokken openbaarde. De bewo ners vluchtten uit hunne huizen, bevreesd voor instorting, en brachten den nacht onder den blooten hemel door. Vertelling van L. Weslkirch. Door JOHANNA. 14.) „Straks gaat ze ook nog eau-de-cologne ge bruiken. Sakkerloot, een slonsje is ze ge weest en dat zal ze blyven ook. Denkt ge dat ik toelaten zal dat ze om u. „Jens", antwoordde Allfelder met een hoog moedig lachje, „vertrouw my, ik wil geen mijner kameraden van zijn meisje berooven. Ik heb een heel lief meisje te Berlijn; weet ge?" „Een meisje", riep Jens Schlank, „een meisje te Berljjn, wat doet dat er dan toe?" tjl„Maar, Jens, ik zou immers een schurk zyn, als ik mijn meisje niet trouw bleef? Zie maar eens", zeide hy, terwijl hjj een beeldig mooi portretje uit zijne portefeuille nam, „is het moeilijk zulk een meisje trouw te bly ven? Evenals in den echt moeten vorloofden elkaar getrouw blyven." iDe schoonheid van het meisje scheen Jens té treffen; hy zweeg getroffen stil. „Wie is die oude grjjze vrouw?" vroeg by na eenige oogenbiikken. „Mijne moeder", antwoordde Allfelder en wilde hem het portret uit de handen nemen. „Allfelder", zeide Jens en bewondering sprak uit zjjne stompe trekken, „Allfelder, ge zyt een vreemd mensch." „Arreemd? Omdat ik myne moeder liefheb on myn meisje ook?" Maar nu trad Kiithe nader; zy had zich van de beide portretten meestergemaakt en begon, na ze eenige oogenbiikken met strakken blik onafgebrokon aangestaard te hebben, zóó hevig te snikken, dat de oude man onrustig vroeg wat er was. „AYaarom huilt Kathe?" vroeg hij. Nu begon zy weer hardop te lachen, veegdo met den rug van liare hand heur tranen af en riep: „Ik weet het reeds lang, maar ik kan het maar niet op, dat sommige lieden zoo ge lukkig en andere weer zoo ongelukkig zyn. Maar kom, wat een dwaas meisje ben ik toch, laat ik aan wat anders denken en vader te bed brengen." Den volgenden avond, toen de mannen in hunne pantoffels by het vuur zaten te rooken, en Kiithe hunne schoenen voor den volgenden dag poetste, zei ze opeens: „AVaarom vertelt ge my niet eens iets van uw meisje, mijnheer Allfelder? Als ik u was, zou ik over zoo'n mooi meisje den heelen dag praten." „Wat wilt ge dan van haar weten?" „AVel, zoo wat van alles: wie zy is, hoe zy heet en hoe ge haar hebt leeren kennen." Jens lachte. Alle vrouwen willen graag eene liefdes geschiedenis hooren." Mijn meisje heet Henny AVinter, zeis mode maakster en werkt voor rijke dames in of buitenshuis, al naar het valt. Hoo ik haar heb leeren kennen? W elwe kwamen elkaar dik wijls op straat tegen. Eigenlijk iederen dag als ik naar de fabriek ging, en meestal 's och tends vroeg. Eu toen ik haar voor het eerst zag aankomen, met hare keurige laarsjes aan en het witte zomerhoedje op het lokkig haar, toen zeide ik in myzelven: „Dat is de rechte; als ge nog eens in uw leven eene vrouw mocht nemen, dan weet ge, hoe zy er moet uitzien." „En toen keerde ik my om en keek haar na. Ik bemerkte dat, behalve ik, alle werk lieden van Meier en Rother haar nakeken. De meesten zeiden iets omtrent haar mooi gezichtje; ik zeide geen woord. „Den volgenden dag kwam zy weer dien kant uit en dat gebeurde meermalen in de week. Eens ontmoette ik haar alleen; ik groette haar en vatte moed. Zy bedankte mjj vriendelijk en ik zag dat ze eene kleur kreeg. Ik liet dien dag myn middagmaal in den steek en ging eens kyken waar zij woonde. ,Het was geen mooi, maar een heel net huis. Ik vroeg aan een jongen, die aan de deur verscheen, alles wat ik weten wilde. Ze woonde daar alleen, want ze had geene ouders. Henny AA'inter heette zeeen door en door braaf meisje was ze, zeido de jongen. „Kort daarna ontmoette ik haar weer c-n nu noodigdo ik haar tot een bal, dat ter eero van onzen chef zou gegeven worden. Nu, zo sloeg de uitnoodiging niet af, dat verzeker ik u; ze danste veel te graag. En zoo'n meisje, dat geene ouders had, wanneer werd dat ooit gevraagd? Ze had wel vriendinnen, dat is waar, maar die gunden haar die pret niet. Zoo kwam het dat we eindelijk iederen Zondag dansten. En ja - den achtsten Zondag hadden we afgesproken bruiloft Le houden. „Nu", zei Allfelder, voor zich starend, ter wijl de rimpels in zyn voorhoofd nog dieper werden, „nu hen ik ver van haar af. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11