N°. 9710. Zaterdag XT October. A0. 1891. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. Verstrooide vonken. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider, per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke PTommers0.05. Kantongerecht te Lelden. Uitspraken in strafzaken. S. Van E, 2-maal ƒ5 of 2-maal 3 dagen, wonende te Noordwykerhout, wegens, in ge sloten jachttijd, jagen op eens anders grond zonder te zyn voorzien van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende. IJ. Van D., 2 of 1 d., wegens te Oegst- geest op een weg, liggende ten dienste van het algemeen, in de provincie Zuid-Holland, als geleider van eene hondenkar den hond niet voorzien te hebben van oen muilkorf. C. G., ƒ3 of 1 d., wonende te Rijnsburg, alsvoren. G. J. Gz., ƒ1 of 1 d., wonende te Ryns- burg, alsvoren, maar gepleegd door iemand boven de tien doch beneden de zestien jaar met oordeel des onderscheids. H. d. H., ƒ3 of 2 d. en eene boete van 1.50 of 1 d., wegens te Oegstgeest een trekdier te laten staan op den openbaren weg, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben geno men, 't 2de feit op een weg, liggende ten dienste van het algemeen in de provincie Zuid-Holland, de honden niet voorzien te hebben van een muilkorf. J. v. D. Gzn., ƒ1.50 of 1 d. en J. O. Fzn., ƒ1.50 of 1 d., beiden wonende te Katwyk aan Zee, wegens in de gemeente Katwijk een straat met een kar zonder veeren te be rijden waar dit bij kennisgeving op aanplak bord is verboden. H. d. G., 3 of 1 d. w. te w. Leiden op een weg, liggende ten dienste van het algemeen in do provincie Z.-Holland, als geleider van een hondenkar in eene bebouwde gemeente- kom niet steeds naast het voertuig te gaan. P. v. R., 3 of 1 d., wegens te Katwijk aan den Rijn eon trekdier op den openbaren weg te laten staan zonder de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen. A. G., huisvrouw van J. D., 2-maal 1 of 2-maal 1 d., wonende te Leiden, wegens in de gemeente Leiden als koopvrouw markten op een andere plaats als daartoe door den Gemeenteraad is aangewezen. S. M. v. T., wed. van A. v. S. d. B., 1 of 1 d., wonende to Leiden, alsvoren. B. D., 2 of 1 d., J. d. B., huisvrouw van Th. N. v. E., 0.50 of 1 d., beiden wonende te Zoeterwoude, wegens in eene inrichting, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, geen dooi den gemeente-secretaris gewaarmerkt afschrift de vergunning duidelijk leesbaar te hebben opgehangen. D. B., 1.50 of 1 d., wonende te Leiden, wegens in do gemeente Leidon op straat kaartspelen. M. P., ƒ1.50 of 1 d., wonende te Leiden, w. in de gemeente Leiden een trekhond op straat to laten losloopen. N. v. O., 3 of 2 d., wonende te Hillegers- berg, w. als reiziger zich zonder plaatsbewijs in den trein te bevinden. A. F., 1 of 1 d., wonende te Leiden, wegens vernauwen van boezemwater van het Hoog heemraadschap Rijnland. J. v. D. en N. P. H., ieder 3 of 3 d., beiden wonende te Leiden, wegens in vereeni- ging baggeren in boezemwater van het Hoog heemraadschap Rijnland, de Pesthuiswatering te Oegstgeest. P. S., 4 of 2 d., wonende te Bodegrave, wegens verondiepen van boezemwater van het Hoogheemraadschap Rijnland. A. v. R., ƒ1 of 1 d., wonende te Leiden, wegens in de gemeente Leiden met een wagen te rijden op de klinkerstraat, zonder dat dit noodig was om personen op te nemen of af te zetten of om uit te wijken. J. v. d. B., ƒ1.50 of 2 d., wonende te Kat wijk aan Zee, wegens helm snijden in de onvrije duinen van het Hoogheemraadschap Rijnland, gepleegd door iemand boven de tien doch beneden de zestien jaar, met oordeel des onderscheids. C. v. R. Jzn., 2 of 2 d., wonende te Katwijk aan Zee, wegens geiten vast te zet ten in de onvrije duinen van het Hoogheem raadschap Rijnland. A. L. 2-maal 2 of 2-maal 1 d. en voor de niet in beslag genomen gebbe en visch, op ƒ1 of 1 d., wonende te Leiden, wegens bevisschen van eens anders vischwater zonder te zyn voorzien van daartoe betrekkelijke akte en van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende. H. v. d. M. ƒ0.50 of 1 dag en voor de niet in beslag genomen visch op ƒ0.50 of 1 d., wonende te Valkenburg, wegens bevisschen van eens anders vischwater zonder te zijn voorzien van een schriftelijk bewijs van ver gunning van den eigenaar of rechthebbende. J. C. v. D. ƒ5 of 1 d., wonende te Noord- wijk, wegens in de gemeente Noordwijk zon der tot de brandweer te behooren en zonder verlof van den burgemeester of van den com mandant der brandwacht zich op het terrein van den brand te begeven, zooals dit door do brandwacht was afgezet. Vrijspraken M. A., Tzn., wonende te Noordwijk, wegens belm uittrekken in de onvrije duinen van het Hoogheemraadschap Rijnland, gepleegd door iemand boven de tien doch beneden de 16 jaar met oordeel des onderscheids. F. J. P., wonende te Noordwijk, w. zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen op eens anders grond. E. A. S., huisvrouw van W. J. PI., wonende te Leiden, lo. in de gemeente Leiden als koopvrouw te markten op eene andere plaats als daartoe door den gemeenteraad is aange wezen, 2de door bevoegd gezag naar haar naam gevraagd een valsohen naam op te geven. Go mengd Nieu ws. Gistermorgen te zes uren stegon uit het achtereinde van het gangetje in de Zandstraat nabij Ge Leeuwenstraat te Rotter dam ontzaglijke rookwolken op, welke uit het achterhuis der bakkerij van den heer Frehe (Leeuwenstraat) kwamen. Het pakhuis, waarin de brand was, bevatte gelijkvloers zaagsel en krullen, op de eerste verdieping hooi, hout en spaanders; daarboven lag meel. De brand had dus een ernstig aanzien, zoodat, behalve de handspuiten, de beide stoomspuiten even eens opkwamen. Het vuur kon echter door de werking van eene handspuit gebluscht worden. De brand, welke ontstaan was in een hok vol krullen en spaanders bij de beneden deur, werd tot die ruimte beperkt. Aan het pand is geene schade toegebracht; slechts eenige vaten krenten gingen te loor. Te half- acht was alles afgoloopen. De Londensche correspondent van het „Hdbld." schrijft van 14 dezerDe tweede prijs voor vee op de gisteren hier geopende zuiveltentoonstelling is toegekend aan den heer A. De Boom, te Krimpen a/d. IJsel, voor eene Nederlandsche koe. Plet onlangs aangekond gde lief dadigheidsfeest te 's-Gravenhage, ten behoeve der slachtoffers van de overstroomingen in Spanje, is nu vastgesteld tegen 23 Oct. a. s. Het wordt door denzelfden aanzienlijken kring, welke indertijd op „Zorgvliet" ten behoeve der vacantie-kolonien en van het kinderzie kenhuis dergelijke feesten gaf, georganiseerd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Het programma zal van veelzijdigen aard zijnniet alleen „Cecilia", maar ook de PRIJS DER ADVERTENTIÊN: y*n 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f'0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor liet ineasseeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Koninklijke kapel van het regiment grena diers en jagers en artjsten van de Franscln opera, zullen hunne welwillende medewerking verleenen. De te Noord wijk aan Zee t li ui behoorende schuit „Catharina", schipper A Haasnoot, is te Ylaardingen binnengekomer met 320 ton pekelharing, 12 ton en 700( stuks steurharing. De laatste werd te Noord w(jk verkocht voor ƒ13.45 per 1000 stuk: en ƒ11.15 per ton (zonder fust). Uit Kopenhagen werd onlangs gemeld, dat bij de ontvangst van don.kroon prins van Italië op een feest, door den ge zant ter zijner eere gegeven, de muziek pei abuis de Marseillaise deed hoorenmen meendi dat dit het Italiaansclie volkslied was. In ons land moet altijd volgens d< „Figaro" dergelijk abuis tweemaal ten zijner aanzien gebeurd zijn. Op het Loo zou mer hem met „Santa Lucia" begroet hebben er toon hy in Den Haag in de opera verscheen waar juist het 2de bedryf van „Haydée" be gonnen was, deed de chef d' orchestre eer marsch spelen, welken het publiek voor dei Italiaanschen koningsmarsch hield, zoodat he opstond, waarop de prins het publiek beleeft groette. Ditmaal had een gewonen „paf redouble" er voor dienst gedaan. Aardiger was indertijd terzelfder plaatsi de ontvangst van den Portugeeschen "kroon prins (den tegenwoordigen koning). Men kond< geen Portugeesch volkslied, maar het orkes wist er raad op. Men speelde fluks het des tyds populaire koor „les Portugais sont tou jours gais", het publiek lachte en zong mee de kroonprins lachte ook mee, zoodat iedereei tevreden was. Het bericht, volgens het well de Fransche regeering officiëelo mededeelingei zou ontvangen hebben van Engeland, dat d< Indische mail in 't vervolg over Saloniki ir plaats van over Brindisi zou gaan, wordl noch door het bestuur der Noordeiyke, nocl: door dat der Oostelijke lynen bevestigd. Alleen is de zaak eenigen tyd geleden onderzocht en heeft men bovonden dat de weg ovei Saloniki de reis zes dagen zou verkorten. Maar daarentegen is die weg in don wintel zoo ingesneeuwd, dat er voorloopig wel var verandering niets zal komen. Men gelooft dat de Engelschen dit bericht in de wereld stuur den om van Italië verlaging van tarieven te verkrygen. De groote kaarsenfabriek te Haren, bij Brussel, is Woensdag totaal ver brand. Vertelling van L. Westkirch. Door JOHANNA. 8) Daar straalde opeens Küthe's gelaat van vreugde over deze ontdekking. „Ja, dat is waar, vragen kan men hem." Ze bleven naast elkander voortwandelen S tot. zo Bodfeld bereikten. Nu, het was een klein plaatsje, bp Berlijn vergeleken, het Jf scheen wel uit eene speelgoeddoos geno- men, zoo bont en zoo schilderachtig tevens, v! Af en toe werd de eentonige rij huizen door 1 eene woning naar den nieuwsten smaak van 5 den oen of anderen directeur der fabriek of t wel van den ingenieur afgewisseld. Plet was I middag en dus drukker dan anders op de I straat. Opeens bleef Kiitlie staan. „Misschien wilt ge liever alleen gaan9 We I wonen m No. 9! Ieder kind kan u het huis wijzen." „Waarom wilt gy het niet doen?" „O, ik wil wel", zeide Ka the, „maar ik I dacht: misschien schaamt go u met my te loopen." „Met u? Ge toont eene brave dochter te zijn, Kathe. Ik behoef my dus volstrekt niet over u te schamen." Kathe liet hel hoofd zakken. Zy eene goede dochter! Zy wenschte den goeden, vriende- lyken man veel braver en beter kinderen toe. In een huisje, dicht bij eene uitspanning, woonde Kathe. Allfelder volgde haar de kra kende trappen op. „Het ziet er bij ons niet mooi uit", zeide zy verontschuldigend. Dichtby de keukentafel zat een oud man zyne voeten waren in doeken gewikkeld. Vóór hem stond een houten bakje vol kurken hij zette eene groote kurk van eene cham- pagne-flesch, welke erg opgezwollen was, naast een klein kurkje van een eau-de-cologne- fleschje en riep, schuddend van het lachen: „Daar hebt ge nu Kathe en ik, en daar", ging hy voort, naar eene lange, dunne kurk zoekend, „Jens Schlank! Daar! Ha, ha!" „Vader, ik heb iemand meegebracht", begon Kathe, doch ze zweeg, want Jens Schlank stak opeens zijn hoofd naar binnen. „Ik wil eten hebben, wat drommel", riep hij, „wat is dat voor een logies? Lui schepsel, dat ge daar zy tDenkt ge dat ik niet behoef te eten?" „üadeiyk, Jens, dadelyk!" Kathe spoedde zich naar den haard. „Als ge uwe waardin ter zyde hadt gestaan, toen zy op het erf vervolgd werd", zeide Allfelder somber, „dan zoudt ge nu niet op uw middagmaal behoeven te wachten." Jens Schlank zag den spreker met zyne dronkenmansoogen een poosje van onder tot boven aan en sloeg toen op de tafel, dat borden en schotels rammelden. „Wel heb ik ooit!" riep hy hoonend. De oude man trok huiverend de panden van zyne jas over zyne knieën en riep: „Oude man koud, oude man koud!" Het vuur in den haard flikkerde helder op. „Wacht, vader, het zal dadelyk warm zyn in de keuken, en het eten, ziet ge, het eten staat reeds lang klaar." Zy zette snel stoelen rond de tafel en wilde haastig de tafel leegmaken. Toen zy onver hoeds de doos met kurken van den oude in de hand nam, uitte hy opeens een kreet en wilde haar met de gebalde vuist een slag toebrengen Kkthe nam er weinig notitie van, zy lachte dat hare witte tanden glinsterden. „O, daar had ik haast uwe kurkenman- netjes weggenomenHier z.yn ze terug, vader!" Voorzichtig zette zy den knorrigen man de doos voor de oogen. „Ik had alleen maar voor uwe erwtensoep plaats willen maken", zei ze vriendelyk. Dat wekte zyne belangstelling. „Waar dan? Waar?" Uit eene kamer, waar allerlei dingen ston den, bracht Kathenu eene terrine met kokende soep te voorschyn Jens zat reeds aan tafel, op zyne ellebogen geleund; zyn hoofd wag gelde heen en weer. Men kon merken dat hy zich bad weten te versterken op zyn weg naar huis. Allfelder stond nog op don drempel en keek nadenkend nu eens den eonen dronk aard dan den anderen aan. De een, reeds oud, had zyn afgryselyk doel reeds bereikt de andere, nog jong, jaagde met overhaaste schreden dat doel te gemoet. Toen wendde hy zyne blikken naar de jonge vrouw, die, tusschen de twee in, yverig haar best deed, stom en stomp voor de ruw heden van beiden, zonder gevoel voor hunne beleedigingen, glimlachend, ongekrenkt. En nu, zou hy hier blyven? Hier, onder doze menschen? Zou dat den rechten bodem zijn, waar het verstrooide vonkje neer moest zin ken? Maar het is niet hetzelfde waar het vonkje ontbrandt, als het slechts brandt. Als het maar gloeit en scliynt. Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5