N°. 9710. Zaterdag IT October. A0. 122]. (Bsze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bliuien. Eerste Blad. Leiden, 10 October. LEIDSCH 4Ê& DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frauco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ter aanvulling van de door B. en Ws. .aan den gemeenteraad voorgestolde voorwaar den, waarop de verpachting van het buffet ia de nieuwe Gehoorzaal zal plaats hebben, iaten we, op vorzoek, hier nu ook de artikelen volgen, welke in ons vorig nommer nog niet werden medegedeeld: Art. 3. Wanneer aan het gebouw, hetzy van binnen, hetzy van buiten, eenige schade mocht worden toegebracht, alsook wanneer de gasinrichting, de verwarmingstoestellen of het ameublement herstelling of onderzoek vorderen, geeft de pachter daarvan onmid dellijk schrifteiyk kennis aan den gemeente architect. Art 4. Aan den pachter is de zorg en het toezicht opgedragen van het ameublement, aan de gemeente toebehoorendowanneer daaraan iets beschadigd is of ontbreekt, geeft hy daar van schrifteiyk kennis aan den gemeente architect. Art. 5. By het aanvaarden zyner betrekking wqrdt hem een inventaris gegeven, die door hem wordt onderteekendbij verandering van meubilair zal de inventaris dienovereenkomstig worden gewijzigd. Wanneer eenig op den inventaris vermeld voorwerp niet meer aanwezig mocht zyn, is de pachter daarvoor aansprakelyk en tot ver goeding verplicht. Art. 12. De pachter zorgt dat in het ge bouw, daaronder begrepen de pachterswoning, geen petroleum wordt gebruikt of aanwezig is. Art. 13. Hy bewaart op eene door B. en Ws. •aangegeven plaats de sleutels van het gebouw en van alle vertrekken en geeft die aan niemand dan aan de rechthebbenden af. Art. 16. Indien de pachter nalatig mocht zyn in de voldoening van de pachtpenningen op tijd en wijze voorschreven of in de na koming van eene of meerdere zjjner contrac tueels of wettolyke verplichtingen, ter beoor deeling van de verpachters, zal hy door het enkel verloop van den bepaalden termyn of de enkele overtreding in gebreke zyn, zonder dat het noodig zal zijn hem by exploit of andere akto in gebreke te stellen en zullen de ver pachters in die gevallen het recht hebben om de pacht terstond te doen ontbinden, alles onverminderd de verplichting van den pachter tot betaling van de verschuldigde pachtpen- ■ingen en vergoeding van kosten, schaden en interessen. Art. 17. In geval de pachter eene of meer der krachtens dit contract op hem rustende verplichtingen niet mocht nakomen of over treden, of in stryd daarmede mocht handelen, ter beoordeeling van de verpachters, zullen de verpachters, onverminderd hun recht by art. 16 vermeld, van den pachter als boete voor iedere overtreding of niet-nakoming kunnen vorderen en door dezen verschuldigd zyn eene boete van hoogstens f 10, welke binnen S dagen na schriftelijke aanmaning, door den pachter ten kantore van den Gemeente Ontvanger moeten worden voldaan. Art. 18. De pachter moet twee borgen, ter beoordeeling van de verpachters, stellen, welke borgen zich voor de belioorlyke nakoming van de voorwaarden en bepalingen deuer pachtovereenkomst, alsook voor de betaling van de boeten, kosten, schaden en interessen, voor den pachter hoofdelijk aansprakelijk stellen onder uitdfukkelijken afstand van de voorrechten van uitwinning en schuldsplitsing, bij de wet aan borgen toegekend. Bij overlyden of faillissement of kennelijk onvermogen van een of van beide borgen, hebben de verpachters het recht het stellen van een of twee nieuwe borgen, ter hunner beoordeeling, te vorderen. Art. 19. De verpachting geschiedt in het openbaar, by inschryving met gesloten op zegel geschreven biljetten, inhoudende in letters en cpfers het bedrag der som, welke de ge gadigde aanbiedt per jaar, en do medeonder- teekening van twee borgen, met vermelding vac hunne woonplaats en hun beroep. De verpachters behouden zich het recht voor om, na de opening van do inscbry vings- biljetten, tot opbod en afslag over te gaan en de pacht aan den hoogsten inschryver, den hoogstbiedende of den eerstmynende al of niet te gunnen, geheel naar goedvinden, zonder dienaangaande eenige verantwoording schuldig te zyn. Tot het deelnemen aan opbod en afslag zyn alleen de inschryvers bevoegd. Art. 20. De pachters en hunne borgen kiezen domicilie ter plaatselyke secretario der gemeente Leiden. Art. 21. De verpachters behouden zich de bevoegdheid voor om by eventueele veran dering van het stelsel van verwarming der Gehoorzaal een tarief voor het gebruik der kachels vast te stellen. Art. 22. Alle kosten, op de verpachting vallende, als van zegel, registratie, adverten- tiën enz., komen ten laste van den pachter. Bij het onderteekenen van het proces-verbaal van verpachting moet de pachter eon door Burg. en Wetlis. op te goven bedrag storten tot goedmaking van deze kosten, behoudens nadere verrekening. De luit. ter zee lsto kl. J. H. Van Hoog straten, gedetacheerd te 's-Gravenbage voor hydrographische werkzaamheden, wordt met 1 November a. s. gedetacheerd te Leiden en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. W. Naudin ten Cate. Beroepen is by de Ned.-Herv. gem. te Noord-Zype de heer W. Van Deursen, carid. te Leiden. Het aantal bezoekers der Ryksverzame- lingen en monumenten, gedurende het derde kwartaal van het jaar 1891, bedroeg: Koninklyk kabinet van schilderyen te 's-Gra- venhage 22,384, museum Meermanno Westree- nianum te 's-Gravenhage 65, Koninklyk pen ningkabinet te 's-Hago 155, Ryks-Museum te Amsterdam 127,855, Ryks-Museum van Oudheden te Leiden 2370, Ryks-Ethnographisch museum te Leiden 511, Ryks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 34, Ge vangenpoort te's-Gravenhage 12,392,Muiderslot 1128, Ruïne van Brederode 5753, Monument te Heiligerlee 1682, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 4497. De gebouwen op het Raponburg en de Heerengracht, alsmede het Kampongterrein, waren tydelyk gesloten. Het Kabinet was gedurende de maand Augustus gesloten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Werkendam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgenochtend om 7.55 bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De heer C. A. De Bruin, cand. tot den H. D. te Amsterdam, heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade c. a. bedankt. H. M. de Regentes heeft een blyk ge geven van belangstelling in de Friesche volks- houtsnykunst, door het aankoopen van een aantal voorwerpen. Het bestuur der Haarlemsclie Ambachts school heeft zich nu ook tot den Raad gewend om eene jaarlyksche subsidie van f 4000. Te Rotterdam loopt het gerucht, dat de oud-minister Havelaar do aangewezen opvol ger van den heer Vening Meinesz als burge meester zou wezen. —Door het bestuur van Teylers Genootschap te Haarlem is uitgeschreven als nieuwe prys- vraag, waarop de antwoorden vóór 1 Januari 1893 worden ingewacht: „Welke resultaten hebben de onderzoekin gen der laatste jaren over de Johanneische Apocalypse opgeleverd ten aanzien van hare samenstelling en den tyd van haar ontstaan?" Evenzoo worden vóór 1 Januari 1893 de antwoorden ingewacht op de reeds ten vorigen jare uitgeschreven vraag naar: „Eene geschiedenis van de Rynsburgers of Collegianten." De prys voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen bestaat in een gou den eerepenning, op den stempel des Genoot- schaps geslagen, ter innerlyke waarde van vierhonderd gulden. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de miliciens der lichting van dit jaar, ingedeeld by de infanterie en vesting-artillerie, voor zooveel zy behoorlyk gooefend zyn en zy het verlangen, een verlof van vier maan den kan worden verleend, en wel van 1 Nov. 1891 tot 1 Maart 1892. Er zullen niet meer miliciens onder de wapenen behoeven te blyvon, dan voor een behoorlyken gang van den dienst noodig zijn, terwijl voor verlof in de eerste plaats zy in aan merking komen, die voor het biy vend gedeelte bestemd zyn. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 20 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Oct. van Colombo de „Noord-Brabant", van Java naar Rotter dam, passeerde 15 Oct. Wight; de „Oranje- Nassau" arriveerde 15 Oct. van West-Indiö te Nieuw-York; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16Get. van Port-Said de „Prinsos Wilhelmina", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Oct. to Suez; de „Priok" arriveerde 14 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Bataviade „Bur gemeester Den Tox", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Suezde „Prin ses Sophie", van Amsterdam naar Java, 14 Oct. van Southampton vertrokken, lag 15 Oct. nog ter reede van Yarmouth voor zwaar stormweer; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Suez; de „Zaandam" vertrok 14 Oct. van Baltimore naar Rotterdam. By kon. besluit is J. C. Van Nuenen benoemd tot burgemeester der gemeente Veldhoven. Aan J. A. Van Boven, burgemeester van Neuzen en van Hoek, met ingang van 1 Jan. 1892, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeoster van laatstgenoemde gemeente. Met ingang van 1 Dec. 1891 of zooveel vroeger als hunne opvolgers in functie zullen treden, aan P. B. Hennevelt en zyn echtge noot# F. Berends eervol ontslag verleend als binnenvader en binnenmoeder in het wees huis te Buren. Lezing van dr. J. H. Gunning JT.ll.zn. De eerste der serie van zes lozingen, vroe ger in ons blad reeds medegedeeld en aange kondigd, georganiseerd door dr. J. H. Gunning J.H.zn., predikant bij de Ned.-Herv. gemeente alhier, werd gisteravond in de groote zaal van het Nutsgebouw gehouden en wel door ge noemden predikant- Met groote blydschap trad hy ophot ver heugde hem ondervonden te hebben en nu te mogen zien dat in deze stad de poging om op deze wijze een avond nuttig en ook aan genaam door te brengen, geslaagd was. Men koestere echter geene al te groote verwach tingen van deze lezingenmen stelle niet te veel eischen en bedenke dat men hierby niet te doen heeft met bybellezingen, maar met volkslezingen, op een beschaafd publiek aan gelegd, niet geleerd ook. Do opbrengst dezer zes lezingen is bestemd PRIJS DER ADVERTENTIËN: V»n 16 regels ƒ1.05. Iedcro regel meer ƒ0.171. Grootoro lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. voor een goed doel, alsnog een geheim, hoe- wel, naar sprekers opinie, reeds een publiek gehoim. Nogmaals moost het hem van de lippen Het deed hem genoegen dat or voldoendo belangstelling aan den dag gelegd werd. Voor de toekomst had hy reden het beste te hopen van doze onderneming, wanneer partyen zich hielden aan hetgeen door spreker was voor opgesteld. Aangezien hy bovendien nergens wenschte te verzwygen dat op al ons doen Gods zogen moet rusten, wil hot iets goeds kunnen uitwerken, stolde hy voor in een kort gebed dien zegon af te smeokon. Alsnu ving hy zyne eigenlyke lozing aan over„Herinneringen uit myne reis naar Rome." Hem, die Rome heeft gezien, achtte hij een gelukkig mensch. Dat geluk was hem beschoren en al noomdo hy als zijn ideaal Palestina te zien, een be zoek aan Rome was eene eerste schrede op den weg naar dat ideaal. Eene reis naar Rome, naar de Eeuwige Stad, naar de ver- maardsto stad der Oudheid, is een blyvend bezit. Spreker vertoefde nog geen veertien dagen in die eeuwige stad, welke in geen veertien maanden geheel bezichtigd, in geen veertien lezingen geheel beschreven kan worden. Van daar dan ook dat hy slechts vluchtig van haar zou kunnen gewagen. Nog vluchtiger dan de geachte spr. zullen wy hier zijne lezing, waarvan enkele zeer interessante deelen, als vallende buiten het kader van ons blad, moeten achterwege bljjvon, moeten behandelen. Wanneer spr. op reis gaat, bestudeert hy thuis het doel van zijn tocht en ter plaatse van bestemming aangekomen, raadpleegt hy, liover dan een rooden Baedeker, het volkhy wendt zich by voorkeur tot hen, die er fat- soeniyk genoeg uitzien om geene fooi te vra gen, en niot te hoog verheven om inlichtingen te weigeren. Zoo deed hy ook te Rome, zetel van Godsdienst en Kunst beide, en daardoor den voorrang hebbende by Jeruzalem en Athene, getypeerd respectievelyk door Gods dienst en Kunst alléén; te Rome, dat veel misdreven, maar ook veel geleden heeft, zy, do Niobé der steden, do veel beschrevene, de veel bezongene! Het was hem goed daar te zyn en ook hy dronk den avond vóór zyno afreize uit de Fonlana di Trevi, eene handeling, waaraan de volkssage een terugkoer in do eeuwige stad toeschryft. Na hel „Roma! Rorna!" dat aan het station in de ooren klinkt en niet nalaat indruk te maken op den reiziger vol verwachting, aan schouwt deze en het werkt als een yskoud stortbad een tochtig, ongezellig station, evenals in alle steden, trams, omnibussen en lastige pakjesdragers, zoodat hy zich onwille keurig by al dat proza afvraagt: Ben ik hier in het oude, heilige Rome? En toch, men is in dat Rome, men is op klassieken bodem, en dat zal blykendat zal zyn indruk niet nalatenYan dien geweldigen indruk, nu eens tot bewondering, dan weer tot eerbied, maar ook tot diepen weemoed stemmende, legde spreker in zyne gloedvolle rede herhaalde malen getuigenis af. Men voelde eenigszins wat by gevoeld heeft toen hij daar liep en stond door en in die stad, met haren pracht en luister, maar ook met haro armoede en ellende; met haar grootsch verleden. Van zyn blik in den gryzen voortyd hier het een en ander mede te deelen, alsook breedvoerig stil te staan by zyne beschry ving van hot huidige Rome, dragende in byna alles het karakter van het oude, het middeleeuw- sche en het nieuwe, staat ons onzo beschik bare ruimte geenszins toe. Daarom zy het genoeg te vermelden dat hy als tolk ons ach tereenvolgens bracht by den Triomfboog van Titus, op het Forum, een der merkwaardig-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1