moeten wijzen, welke gunstige resultaten door samenwerking kunnen worden verkre gen, en spoordo den leden aan, zooveei moge lijk door woord en daad de coöperatie te helpen bevorderen. De commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over het oerste halfjaar verklaarde, mot dank aan bestuurderen voor het beheer, dat de bescheiden in do beste orde waren bevonden. Ook z(j wees op den vooruitgang en bracht tevens hulde aan die leden, die zich zooveel belanglooze moeite getroostten ten opzichte van de levering der brandstoffen. Na eenigo mededeelingen omtrent de gun stige werking van den Nederlandschen Coöpe ratieven Bond, waaraan ook dezo Vcrceniging is aangesloten, en na aanvulling van ontstane vacaturen in het bestuur, werd deze verga dering gesloten. Naar wij vernemen werd heden door de Vereenigde Vergadering van Rijnland aan den ingenieur van dat hoogheemraadschap Dr. E. F. Van Dissel een kostbaar geschenk aange boden tot dankbare erkenning van de groote verbeteringen, welke in het laatste vijftiental jaren door zijn helder inzicht en zijne kun dige leiding aan de middelen tot waterbeheer- sching aangebracht zijn. Het geschenk bestaat uit een volledig koffie- en thee-servies van zilver. Hot werd in de gunstig bekende fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten gemaakt; de bewer king is keurig en doet den welverdienden naam der fabriek alle eer aan. Bü het geschenk is gevoegd eene oorkonde, door de kundige hand des heeren C. \Y. H. Verster vervaardigd, waarop de namen der belangrijkste werken van den heer Van Dissel, toepasselijke spreuken, in keurige en veel kle, rige letters, schetsen van het gemeen- landshuis te Leiden en het stoomgemaal te Katwijk, met zinnebeeldige voorstellingen ge groepeerd zijn tot een zeer fraai geheel, dat gekroond wordt door het wapen van Rijnland. r— Wij vestigen gaarne de aandacht op eene in dit blad voorkomende advertentie, waarin wordt medeged eeld dat de onderofficieren der infanterie alhier, op verzoek van het bestuur der Leidsche afdeeling van de Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige gepension- neerde onderofficieren en minderen van hot Nederlandscho leger, eene tooneel- en gym- nastiek-uitvoering zullen geven in den Scliouw- muziek van het vierde rog. inf. zal7 ohcïor leiding van den heer Mann, de voorstelling "opluisteren, WJ twijfelen er geen oogenblik aan of, met het goede doel voor oogen, zal op de aan te bieden lijsten door velen geteekend worden. Door den lsten luit. G. A. Spaan, van de 2de comp. 4de bat. 4de regt. inf. alhier, is aan het corps ten geschenke aangeboden etn stamboom van het Huis van Oranje. Genoemde stamboom zal in de bibliotheek der officieren van het regiment worden opge hangen. De 1ste luits. D. M. E. De Ridder, van het 1ste bat. 4de regt. inf., en H. F. C. baron Van Omphal Mülert, van het 2de bat. 4de reg. inf., zijn op den löden October overge plaatst bjj het regiment gren. en jagers en in gedeeld bij tién der bataljons van de grenadiers. 's Gravenhage, 14 Oct. Examen gym nastiek, vrije- en orde-oefeningen. Opgeroepen 12 cand., niet opgekomen 1, afgewezen 5; toegelatenP. Rischemöller, M. Troost en A. Van der Arend, allen van Rotterdam; W. Broekhuizen, van Leiden; A. C. Holthuizen, van Dordrecht, en J. H. Edelman, van Sassenheim. Men schrijft ons uit Voorschoten, dd. 15 October: Gistermiddag om twaalf uren werd op de begraafplaats der Protestanten alhier' met eenvoudige plechtigheid ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Matthjjs Struick, in leven hoofd der openbare school en directeur der Normaallessen te Voor schoten, een man, die hier vele vrienden telde. De leerlingen der twee hoogste klassen dier school, alsmede de manlijke leerlingen der Normaallessen met hunne onderwijzers, maakten deel uit van den stoet, die het lijk grafwaarts bracht, en stonden daarna go- schaard rondom de geopende groove. Twee knapen openden dien stoet met een grooten krans. De deelneming en belangstelling waren algemeen. Overal,"" waar de lijkstaatsie voor bijtrok, waren de woningen ten teeken van rouw gesloten, en op het kerkhof was eene breede schare bijeen. Daar werd het woord gevoerd en werden liartelijko dankbetuigingen uitgesproken door don broeder des overledenen, stationschef te Voorschoten. Het was zichtbaar dat een ingezotene was begraven, die bij zijn leven de meeste hoog achting genoot en wiens afsterven door velen gevoeld en diep betreurd werd. Tot leeraar in het handtoekenen aan de burgeravondschool te Delft is benoemd de heer C. D. L. Artz, te 's-Hage; tot leeraar in het rechtlijnig teekenen aan die school de heer L. Couvée, en tot onderwijzeres 3de klasse in de nuttige vrouwelijke handwerken aan de lagere school No. 1« mej. J. M. Hoogoveen. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Helder waren uit gebracht 1216 stemmen, waarvan geldig 1154. Herkozen is do heer S. T. Land (lib.) met 1099 st. Het aantal kiezers bedraagt 3725. In eene gisternamiddag te halfdrio ge houden buitengewone zitting van den gemeen teraad van Amsterdam is mr. S. A. Voning Meinesz op plechtige wijze geïnstalleerd als burgemeester dier gemeente. Na het voorlezen van het Kon. Besluit, waarbij mr- S. A. Vening Meinesz werd be noemd tot burgemeester van Amsterdam, werd de nieuwbenoemde binnengeleid. De oudste wethouder, de heer Driessen, heette hem welkom, wees op hetgeen de hoer Meinesz voor Rotterdam heeft gedaan en op het vroeger tjjdpoik, toen hjj wethou der te Amsterdam was. Hij sprak de overtuiging uit, dat hij als burgemeester zijne beste krachten wjjden zal aan de stad en de voetstappen zijns voorgan gers zal drukken. Verder deelde hjj mede dat gezondheids redenon hem noodzaken tegen het einde dei- volgende maand zijne betrekking als wethou der neder te leggen. De heer Meinesz dankte, aangedaan en langzaam sprekend, voor deze hartelijke ont vangst. Hij verklaarde ernstig gewikt en ge wogen te hebben, welke zware taak hem wachtte. Echter, de hoop nog iets te kunnen doen voor de gemeente, waar hjj was opge voed en die hem lief was gebleven, had hem over alle bezwaren doen hcor.stappen. Hij wenschte, dat zijn arbeid vruchten mocht dragen voor Amsterdam. Ook herdacht spreker nog des heeren Van Tienhovens werk, dien hij hoopto te kunnen nastroven. Zijn wil is goed en de ondervinding heeft hem geleerd, dat men daarmede veel volbren- wijding zal hij niet bjj zjjne voorgangers achterstaan. De heer Meinesz besloot met een beroep op de medewerking der raadsleden. Daarna, te 3 uren, werd de vergadering gesloten. De nieuwe burgemeester maakte op alle aanwezigen een aangenamen indruk, niet het minst door zijne mannelijke taal. Op de tribune voor het publiek was het eivol. Hot stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Oct. van Port-Said; de „Semarang" ver trok 14 Oct. van Batavia naar Rotterdam de „Reichstag" vertrok 14 Oct. van Hamburg via Rotterdam naar O.Afrika; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 14 Oct. te Port-Said. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Januari 1892, aan H. De Vries Wzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Alkmaar. De luit. ter zee 2de kl. C. D. W. Boissevain op zijn vorzoek, mot 16 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. De vjjf heele beurzen, ieder van f 200, en de acht halve, ieder van f 100, krachtens het koninklijk besluit van 26 December 1841 aan het Bisschoppelijk Seminarium te Roor- mond verbonden, zjjn voor het tijdvak van 1 October 1891 tot en met 30 September 1892 begeven aan de na te noemen in voor meld seminarium opgenomen kweekelingen, en wela. de heele beurzen van f 200 aan 1. \V. H. Cloots, 2. J. Windhausen, 3. M. J. H. J. H. Kreutzer, 4. J. IV. H. Goossens, 5. P. H. Geraetsb. de halve beurzen van ƒ100 aan: 1. G. J. Packbior, 2. II. Vaukan, 3. J. H. L. Stassen, 4. J. J. M. Rhoen, 5. C. H. Verbeek, 6. E. L. Prevoo, 7. P. L. Driessen, 8. J. H. II. Van Aken. Gemengd Nieuws. Dat er brutale bodelaars zjin, is bekend, maar dat zjj tot handtastelijkheden overgaan wanneer hun niet dadelijk eene gift wordt in de har.d ge-stopt, is gelukkig nog geen alledaagsc'j bedolaarsbedrijf. Hedenmid dag toonde echter een lid van dat vaak las tige gilde op den Haagweg nabij deze ge meente dat hjj, ontevreden over te geringe ontvangsten, alleszins tot vechten geneigd was. Hij bond den strijd meteen werkman aan, die hem zei dat hij niets te eischen had, en werd tot loon, naar men ons verhaalt, aardig toe getakeld, misschien eene goede les voor hem. Op de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis te Alfen aan den Rjjn werd gisteren do kiel gelegd van een ijzeren klipperschip, genaamd „Henriette," groot p. m. 210 last, te bouwen voor rekening van den heer G. Van Hooydonk, te Rotterdam. Te Katwijk aan Zee werd het bericht ontvangen, dat te IJmuiden is binnen- geloopen K. W. 10 „Kuncgonde," schipper C. Den Haas, reeder T. E. Meerburg, met de flinke lading van 380 kantjes. Het aankomen der haringschuiten gaat overigens zeer lang zaam. Er moeten nog veel bommen van de tweede reis aankomen. Gisteravond,is door trein No. 88, komende van Utrecht, nabij hot station Zwammerdam een paard van den heer De Bruyn overreden en totaal vermorzeld. Te Utrecht had gisternamiddag te ongeveer 5 uren een ernstig ongeluk plaats. Achter de bierbrouwerij „de Krans" van de firma Schoonmakers en Van Dieren Bij voet, in do Kroeselaan, werd eene bewaar plaats voor bier, gist enz. gebouwd, een groot gebouw van ongeveer 30 voet hoog, met 4- steens-muren, plat gemetseld dak, enz., ge heel ingericht om den daarin bewaarden voorraad koel te kunnen houden als in een ijskelder. Dit gebouw nu, dat bijna geheel voltooid was, stortte gisteren met een oorverdoovend geweld in, met het treurig gevolg, dat de heer J. H. De Vos, aannemer van dit werk, en zijne werklieden onder de neervallende bouwmaterialen bedolven werden. Terstond werd begonnen om de slachtoffers van onder de puinhoopen weg te halon. Eenige militairen boden daarbij goedo hulp. Een der eersten, die van uit de massa ijzeren balken, hout en steen werd bevrijd, was Willem Van Ee. Nog gaf hij, toen men hem in een nabijzijnd gebouwtje de gapende wonden wiesch, teekenen van leven; maai toon de spoedig ter plaatse aanwezige dr Van Spanje hem onderzocht, was de onge- tegenwoordig, deelde mede, dat het gelaat van den armen Van Ee onkenbaar was en het lichaam op verschillende plaatsen ver brijzeld. Willem Van Ee, wonende in dejanssteeg. was, zegt het „U. D.", een oppassend werk man, nog geen 30 jaren oud en de kostwinner zjjner oude moeder. Voorwaar een droevige slag voor dezo arme weduwe! Ook do heer De Vos werd ernstig gekwetst. Hjj had twee gebroken ribben. De meesterknecht Ponsen, in de Vaartsche straat, heeft, behalve andere verwondingen, belangrijke kwetsuren aan de ruggestreng. Beiden werden per rijtuig naar hunne woning gebracht. Nog werd gevaarlijk verwond de werkman F. De Nijs, Achter Klarenburg. Onder meer werden hem door de vallende zware massa's pols en arm gebroken. Deze is naar het ziekenhuis gebracht. Behalve deze drie, die door dr. Van Spanje, met behulp van andere geneeskundigen, in de woning van den boekhouder werden verbon don, waarna zij per rijtuig huiswaarts werden gebracht, bekwam nog een S tal worklieden verwondingen. Zjj werden verbonden in het politiebureau bij de Catharjjne-barrière, waarna allen huiswaarts konden gaan. Omtrent- do oorzaak van het ongeluk ver keert men nog in het onzekere. Volgens som migen zou er grondverschuiving hebben plaats gehad. Volgens anderen zouden do ijzeren trekstangen gebroken zijn, en daarna de zijmuren zijn uitgeweken. Volgens nog ande ren zouden formeelen, noodig bjj het metselen der kluizen, te vroeg uit het werk z(jn ge nomen, terwijl eindelijk ook de meening ge hoord wordt, dat de bovenbouw, dus hot ge metselde platte dak, te zwaar was voor do muren. Men weet niet of de werklieden tegen on gelukken waren verzekerd. Mocht dit het ge val niet zijn, dan is dit wel te betreuren. Eene moeder verloor haren kostwinnondon zoon en sommige huisvaders zullen gedurende eonigen tijd niet alleen grootore uitgaven te doen hebben, welke zij zich ten gevolge van het ongeluk zullen moeten getroosten, maar zij zijn daarbij van verdiensten verstoken. Een metselaar, werkzaam aan do gasfabriek te Utrecht bij het sloopen van een schoorsteen, stortte daarin naar beneden en was terstond dood. De steigermaker Th. Henrichs, te Zwolle, werkzaam bjj de in aanbouw zjjnde Katholieke kerk, viel gistermorgen van eene ladder ter hoogte van 18 meter. Hp werd zóó ernstig gekwetst, dat hjj, naar het gasthuis gebracht, kort daarop overleed. Een besteller bij het Hollandsche Spoor te Sneek, vader van zeven kinderen, kreeg Maandag-avond, naar men veronder stelt door te haastig eten, een stuk vleesch in de luchtpijp, en "was binnen weinige secon den een l(jk. Te Kuilenburg brak Dinsdag- nacht te 1 uur in de woning van den land bouwer V. een felle brand uit. Het perceel, bestaande in woonhuis en schuur, brandde tot den grond af. Slechts enkelo kleine brok ken muur zijn blijven staan. Daar V. op 10 minuten afstands van de stad woont, werd de brand eerst 's morgens bekend aan de bur gerij. Van den inboedel is slechts weinig ge red. Een varken kwam met 11 jongen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt, was alles ver zekerd. Men verzekert, volgens berich ten uit Rusland, dat de ex-koning Milan, van Servië, die voor omstreeks een jaar een mil- lioen voorschot had gekregen op zjjne bur gerlijke lijst, thans bjj de Bank van St.-Pe- tersburg eene leening heeft gesloten van twee of drie millioen. De bank heeft hypotheek genomen op de goederen, aan den ex-koning behoorende. De totale waarde dier goederen, in de veronder stelling dat zjj nog niet belast zijn, bedraagt nauwelijks de helft der geleende som.. Men vraagt zich af, wat Milan toch met zjjn geld mag gedaan hebben, sedert hjj den troon heeft beklommen. Hjj erfde van prins Michiel zeven millioen ducaten (140 millioen fr.), die verdwenen zjjn hjj heeft verscheidene millioenon getrokken uit de eigendommen van koningin Nathalia. Dat geld evenals de bruidsgift zjjner vrouw, een millioen bedragende, is verteerd. De ge vallen, waarin door edelmoedige mannen de schulden des konings betaald zjjn, zjjn ontel baar. Eindeljjk heeft hjj van de Servische regee- c gokrogen aio schadeloos stelling voor het verlies zjjner burgerlijke lijst. Het stoomschip „Virginia," ge- laden met katoen, is te Wilmington in brand geraakt. Men heeft het schip vol water laten loopen, waardoor men den brand is meester geworden. Men vreest voor veel schade. DeTimes-correspondentteWeenen noemt als gevolg van de samentrekking van Russische troepen in Bessarabiö, de neiging van Rumenié tot het drievoudig verbond, in zooverre het besloten heeft in geval van oorlog in vereeniging met Duitschland en Oostenrijk het doortrekken van Russische troepen over de Rumeensche grens te willen beletten. Niettegenstaande deze hulp tracht de mi nister Stamboulofi' de Bulgaarsche regeering voorzorgsmaatregelen te doen nemen en zal in de aanstaande zitting der Sobranje een krediet vragen van 23 millioen franken ter versterking der forten. Do „New-York Herald" behelst een nader telegram uit Montevideo over den opstand in Uruguay. De oproerlingen gaven vuur op een bataljon soldaten, dat langs de revolutionaire club marcheerde, waarbij 3 officieren gewond werden. De troepen beantwoordden het, doodden 53 en wondden vele rebellen. Dezen vluchtten het veld in, waar zjj guerillabenden vormen. De politie vervolgt deze. Te S tralsund ging eergisternacht een groot kolonmagaz(jn met heel zijn toe- behooren, aan de haven gelegen, in vlammen op. Een belendend kantoor en magazijn van den expediteur Faust werd mee eene prooi der vlammen, waarbij ook de wagens der firma en 14 paarden verloren gingen. De schade moet zeer groot zijn. Gedurende de laatste dagen hebben in den Atlantischen Oceaan aanhou dende stormen gewoed, welke veel schade aanrichtten en zich ook op het vasteland, voornamelijk aan de kust van Amerika en in Groot-Britanniü en Ierland, deden gevoelen. Nabij Cardiff alleen strandden 12 schepen, waarvan de namen nog niet bekend zijn. Uit Montreal worden verschillende schepen ge signaleerd, omtrent welker lot men nog geene

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2