I Gedurende de beide Kerstdagen zal te Amsterdam een openbaar congres worden gehouden van den sociaal-demoera- tischen bond. Veertien werklieden van do stoommeelfabriek te Middelburg hebben de vsrige week bij den lagen kanaalwaterstand mosselen geraapt en die, enkelen rauw, an doren gekookt, opgegeten. Allen werden door het gebruik ongesteld; voor het leven van oen der patifenten bestaat zelfs gevaar. Onder de acht oud-strijders van 1830, die Breda nog telt, bevindt zich ook de b\jna 90-jarige A. Keijzer, die als wacht meester aan den tiendaagschen veldtocht deelnam by de attaque aan de Waalhemsche brug, toen de Belgen hals over kop aftrok ken, vele dooden en gekwetsten achterlatende, waaronder ook de bekende graaf De Merode, die aan de bekomen wonden overleed. Uinsda g-m iddag werd een molen- maker, die te Diemerbrug eenigo herstel lingen aan den stoommolen van den heer D. te Diemerbrug aanbracht, door een hevigen wind van den omloop geworpen. Hy kwam eerst in een boom en daarna op den grond terecht. Met gebroken rib en ernstige kneu zingen werd hij in het Amsterdamseh zie konhuis opgenomen. De ruim 80-jarige weduwe S. Van Dam, te Benedenborg, wier echtgenoot vóór circa drie jaren door verdrinking het leven verloor, heeft ook in den nacht van Zondag 11. in het water, by hare woning, den dood ge vonden. Zij had veel last van duizelingen en schijnt zoodoende in het water gestort te zyn. De dames Grote en Perzina, van den circus Oscar Cairo, die by het spoorweg ongeluk te Kirchlengem gekwetst werden en to Hannover nog in behandoling bleven, heb ben zich naar Berlijn begeven om prof. Berg mann te consulteeren. In het ziekenhuis te Hannover blyft dus thans nog slechts miss Adams. Do dames ontvangen van het spoor- wegbestuur de gage, welke zy vroeger by Carré genoten, alsmede de kosten voor ver pleging en medische behandeling. De directeur Carré heeft thans van het spoorwegbestuur langs gerechtelyken weg eene schadevergoe ding geëischt ten bedrage van 1,500,000 Mark. Daar de bekende advertentie van Zwart, te Gorredyk, aan stroopers enz., behalve in het weekblad „De Klok," ook in het te Leeuwarden uitgegeven wordende „Friesch Volksblad" is geplaatst geweest, zal hy deswege ook voor de arrondissements-recht- bank te Leeuwarden worden terechtgesteld. Evenals Donderdag te Heerenveen, zal hy te ook Leeuwarden worden verdedigd door mr. P. J. Troelstra. Morgen zal er tusschen de twee beste wegwedstryders Del Baere en Koning op den weg Amersfoort Eede overgereden worden, om te beslissen wie de sterkste is. In September kwamen te Arnhem nog 9 gevallen van diphtheritis voor. Drie personen overleden aan die ziekte. Te Leeuwarden is by een twist, uit eene onbeduidende oorzaak ontstaan, een tamboer van het garnizoen door een smids gezel met een dolkmes in de linkerzyde hevig verwond. De wond bleek, hoewel ernstig, niet levensgevaarlyk te zijn ware zy slechts zeer weinig dieper geweest, dan zou de dood onmiddeliyk zyn gevolgd. Een tweede tamboer- werd door denzolfden woesteling licht aan de hand gewond. De dader is gevangengenomen. Heden zal het nieuwe gebouw van den heer Krasnapolsky te Londen, een filiaal van de Amsterdamsche inrichting, met een groot diner ingewyd en daarna voor hot publiek geopend worden. Door oen lid der veroeniging Hollandsche club te Antwerpen is oen nieuw kaartspel uitgedacht: „Club-whist," samen gesteld uit verschillende spelen, als boston, whist, quadrille enz. Zooals het beschreven is, zal het als elk kaartspel niet zoo terstond wor^yj bem'tpen. Wy gelooven echter dat, wanneer men hot een paar maal heeft ge speeld, de loop wel duideiyk zal worden en hot spel door zyne combinatiën veel afwisse ling zal opleveren. Te Broda zyn twee vrouwen met elkaar slaags geweest, waarby de eeno de andere een vinger afbeet. Te B o c h o 11 z (Limburg) is oen V jarige jongen door een paard doodgeslagen. Uit Bern wordt geseind, dat in het naby de Italiaansche grenzen gelegen Mendrisio, kanton Tessino, eergistcrnacht een politieke moord gepleegd is. Do aanvoerder der liberal in aldaar, do apotheker Carl Buzzi, werd in een bierhuis door drie conservatieve broeders overvallen en doodgestoken. Één dei- daders werd gevat, de beide anderen ont kwamen over de grens. Op de Schelde by Antwerpen kwam een pleiziervaartuig met eenige personen in aanvaring met do Zweedsche stoomboot „Alexander Keilier," en zonk. Tweepersonen een ander bericht spreekt van tien kwamen om het leven. Zeven werden er gered. Melbourne, de Amerikaanse he regenmaker, heeft, volgens de „Times," eon contract aangegaan met eene maatschappij te Topeka (Kansas), waarby hy zich verbindt gedurende do maanden Juni, Juli en Augustus 1892 het noordivestelyk gedeelte geregeld van regenbuien te voorzien, tegen eene vergoeding van 1 dollar per acre. Keizer Wilhelm houdt van ver rassingen. Zaterdag-ochtend te 8 uren stond hy eensklaps voor de poort van deFrankfor- ter Electriciteits-tentoonstelling. Niemand was gewaarschuwd. Men wist wel dat de keizer naar Hamburg zou gaan om zyne moeder te bezoeken, doch niet dat hy in Frankfort zou uitstappen. De keizer had blykbaar veel pleizier eens eene tentoonstelling te zien, zonder de ge- bruikeiyke fraaiigheden. Hij bleef er twee uren. Hy draagt thans, evenals zyn broer Heinrich, den vollen baard. Deze schynt hem zeer goed te staan. Hy versterkt de mannelyke uit drukking van zyn gelaat. Er zyn reeds 20-Markstukken in omloop met den kop van keizer Wilhelm If met vollen baard. Daar deze niet aan de Eyks- munt zyn geslagen, kan men er zeker van zyn, dat elk volbaardgoudstuk valsch is. De Engelscho bladen bevatten nieuwe bijzonderheden aangaande de jongste mishandeling van Europeanen te Ichang, waaruit weder blykt dat de Chineesche over heid deels onwillig, deels onmachtig is den muiterijen het hoofd te bieden. Zelfs waren er onder do hoofdleiders soldaten buiten uni form, en weigerden de telegraafbeambten be richten aangaande de ongeregeldheden over te seinen. Te Hankow werd op eene volks vergadering besloten, alle vreemdelingen Hit de centrale provinciën te verdrijven. Een jonge man wierp des avonds op den Great-Western-spoorweg, tusscheni Oldbury en Langley, eene 2'2-jarige dame uit een waggon. Miss Smith werd gevaarlijk ge wond; de ellendeling ontsnapte. Te Parijs is thans een Clasneescho reus van 45 jaren te zien, die 2 meter 65 lang is. Aan de „Indépendance beige" wordt uit Parijs gemeld, dat de Engelsche regeering aan de Fransche heeft doen weten, dat de Indische mail, die tot ihï toe over Brindisi verzonden werd, voortaan, over Salo- niki verzonden zal worden. Door die verandering verliest Frankrijk het vervoer der mail, die over OstendeenDuitsch- land zal gaan. Vanwege Engeland zyn maatregelen geno- men ter beveiliging van de maili, die onder i sische zyde vernemen, daar in Transkau- kasië een aantal Perzische smokkelaars met groote stoutmoedigheid hun handwerk uit oefenen; herhaaldelyk vielen reeds scherpe gevechten tusschen hen en de Russische grenswacht voor. Het barkschip „Ellen", van New castle naar Noumea, werd op de reis door zwaar stormweder zóó lek, dat de equipage na drie dagen aanhoudend gepompt te hebben het schip moest verlaten. De boot, waarin zich 10 personen begaven, had slechts weinig proviand en geen water; men hield dus op de kust aan. Door stormachtig weder liop de boot verscheidene malen gevaar van om te slaan. Door groote ontberingen werd eerst de gezagvoerder waanzinnig en stierf kort daarna. Denzelfden dag stierven ook de hofmeester en twee matrozen. Den achtsten dag, dat de be manning zich in de boot bevond, werden twee matrozen door eene zee medegenomen en drie matrozen, die zeewater hadden gedronken, werden waanzinnig en een van hen sprong overboord en verdronk. Toen de drie overigen land ontdekten, waren zij negen dagen zonder water en twee dagen zonder voedsel geweest. Toen zij beproefden te landen, sloeg eene der booten ten onderste boven en slechts een der matrozen, Petersen, gelukte het geheel afgemat de Seal Kocks te bereiken. BUITENLAND. anderen vergezeld zal zijn door een gewapend dienstpersoneel. Uit Triest wordt gemeld: Het! Belgische zsilschip „Ellen" zwalkte twaalf; dagen >n de Middellandsche Zee rond. Yam do 13 matrozen zijn 12 den hongerdood ge- I storven. Sarah Bernhardt heeft verledaü week te Chicago meer verdiend dan eenég kunstgenoot vóór haar, namelijk 29,000 dol lars meer dan Patti. Uit Montevideo wordt, dd. 12 Oct., geseindHedenavond had hier eene op roerige beweging plaats in de omstreken der stad. De leden der revolutionnaire clublosten scheten op de troepen, die terugvuurden. Er vielen 6 dooden en 7 gewonden, terwyl 52 personen in hechtenis werden genomen. Do opstandelingen trachtten de artillerie voor hunne zaak te winnen, maar deze poging mislukte, evenals een moordaanslag op den president der republiek. De onlusten zyn ge heel bedwongen en de rust is hersteld zoowol in de stad als in de provincie. Tusschen Perziè on Turkye zijn onderhandelingen aangeknoopt betreffende de steeds talrijker wordende rooveryen der Kul den do Perzische regeering vordert, dat Turkye strenge maatregelen tot tuchtiging dor ban dieten zal nemen. Onlangs werd weder eene Perzische karavaan naby Tabriz door de Karden na eenigen tegenstand geplunderd cn een Joodsch koopman als gevangene door hen meegevoerd. Daarentegen zal Perzit waar schijnlijk weldra eene gelyke klacht van Kus- Frankrijlr. Thans is het rapport van den heer Cochery over de begrooting van oorlog den leden der Kamer toegezonden. Daarin worden vermin- doringen der gewone en buitengewone uitgaven voorgesteld tot oen bedrag van meer dan 32 millioen fr. Het vonnis, waarby de gérant dor „Père Pvinard", wegens ophitsing tot moord en opruiing van soldaten, tot twee jaar gevan genis en 3000 fr. boete veroordeeld werd, is in hooger beroep bekrachtigd. De onafhankelyke revolutionnair-socia- li.-.tiscbe vereenigingen in het departement dor Seine hebben Zondag-namiddag eene bijeenkomst gehouden om een „nationaal secretariaat van arbeid" te organiseeren, be stemd een werkstakingen en in het algemeen den „stryd tegen het kapitaal" te leiden. Er zijn 10 gedelegeerden benoemd. Meit verneemt uit Parijs dat markies De Males-pina eerlang- als Itasiaansch gezant aldaar zatl optreden. De heer Titard, redacteur van de „XIHe S-ècle", die verleden week zwaar gewond te T'.irys op de Place de la Beurse gevonden word, is Maandag in het hotel Dieu over leden. Hy niet in staat gewsest de justitie voldoende in te lichten. Men heeft echter zekeren h3er Avisse, een vriend van den o\erledene,. gearresteerd, en volgens de laatste berichten uit.Parys wèer op vrije voeten ge stold, als zijnde zijn onschuld gebleken. I>iii tfrftr Jilu 1Kb. De hulde, gisteren- aan prof. Virchow. te Borjyn op- zyn TOsben verjaardag gebracht door de overheid van- staat en gemeenten, door universiteiten en geneeskundige vereni gingen ia het binnen; en buitenland, was byzonder indrukwekkend. In d6: feestzalen van het „Kaiserhof* was het eea onafgebrolssn strocm- van gelcïtwen- schen, met aanspraken, overhandiging- van adressaa en vaa feestgeschenken, s» dit duurde verscheidene uren. De jubilaris, die op U de toespraken ta- melyï breedvoerig antwoordde, toonde zich gezond en krachtig, en aam, met zgne huis- genooten in de groote feestzaal van genoemd hotel gezeten, de eindelooze huldeblijken dei- uil alle wt-jelddeelen aangekomen geleerde deputation in ontvangst. De keizer verleende aan prof. Virchow de groote gouden medaille voor kunsten en wetenschappen. Namens den minister van onderwys werd hy gelukgewenscht door den afdeebngsclief van het ministerie-Bartsen en verder door deputation van wetenschappelijke genootschap pen. Prof. Hirsch sprak namens de genees kundige faculteit te Berlijn, prof. Helmholtz namens de Academie van Wetenschappen, de burgemeester Yon Ferckenbeck namens de stad I Berlyn. Daarna volgde de begroeting door buitenlandsclie gezelschappen. Do heer Forckenbeck doelde den jubilaris mede, dat de stad Berlyn liem tot eereburger had benoemd. De hoogleeraar Stokvis, van Amsterdam, wenschto prof. Virchow ook met zyn jubileum I geluk en bood den Duitschen geleerde een stj 35 - "-"-EugBSg'.l!» Ml r.li f.»..., L-ja adres, eene marmeren buste en het laatst- nummer van het „Nederlandseh Wetenschap pelyk Archief" aan. Onder de talryke geschenken blonk dat va: de Nederlandsche artsen byzonder uit. Geit- men weet is het een groot marmeren hors: beeld van den anthropoloog Petrus Campeil in een loofwerk van lauriertakken opgesteld' Zeer levendig en talryk nam ook do Rus sische geleerde wereld, bij mor da van de: heer Heryng, uit Warschau, aan de huldi ging deel. Toen prof. Virchow in den namiddag dt gelukwonschen ontving der burgerscholen er wetenschappelijke genootschappen, werd hem door prof. Bergmann namens do Duitsche Maatschappij voor Geneeskunde zijn portret door Lenbach geschilderd, aangeboden. erder kwamen hem gelukwenschen del heeren Longley, uit Londen, en Axel Key, uit Stockholm, die mede daartoe door de hooi gescholen, waaraan zy zyn verbonden, waren afgevaardigd. Het feest ter eore van Virchow was dan ook inderdaad alleszins luisterryk. Alle bladen huldigen Virchow om stryi waarbij de Duitsch-vrijzinnige organen ookl nog een byzonder gewicht meenen te moeten leggen op Virchow's werkzaamheid als polii tieus. De „Post" meent dat de geschiedenis eenmaal heel anders oordeelen zal over Vir chow den politicus, dan over Virchow den geleerdemaar zelfs 's mans heftigste poli- tieke tegenstanders (zegt het blad) zullen moeten toegeven dat hij zich ook als politicus: steeds iemand van overtuiging, consequentie en onkreukbare onbaatzuchtigheid heeft ge toond. België. Meer dan één diner, ook ten Hove (waarvoor Zaterdag de Koningin van België opzettelijk uit Ciergnon overkwam) is te Brussel ter een van den Italiaanschen Kroonprins gegeven,' Maandag ten tweedenmale bij den Italiaanscheni gezant, waarby al de Belgische minister- tegenwoordig waren en welke door eene rc-cep-tio gevolgd werd, bezocht door de diplo matieke, politieke, finantieele wereld van Brussel, generaals en officieren. De beterschap in den toestand van den hoer Leopold De Wael, burgemeestor van Antwerpen, blijft aanhouden. De zieke heeft reeds weder eenigen tyd opgezeten. Volgens de „Patriote-" heeft de Belgische regeering er in toegestemd het handelstractaat met Frankrijk een- jaar te- verlengen. De- heer Ed. ©rban de Xivry is benoemd tot gouverneur van Luxemburg. Italië. De Italiaansche-minister president Di Rlidini. do Russische minister Ton Giers en de-Rus sische gezant bij liet Italiaansche hof kwamen gistermorgen om halfelf te Monza aan en begaven zich in hofryluigen naar het kasteel. De hoer Von Giers werd- ontvangen door koning- Humbert, met wien hy een langdurig onderhoud had. Nadat het ontbyt was gebruikt, begaven de hseron Von- GSers, Di Radini enj de Russische gezant zich naar Milaan.De heer Di Radini werd gisteravond te Monsa terug verwacht met graaf Nigra en graaf Arco, om op heb kasteel het middagmaal te gsbruiken. Crroot-Mkï-itaixnië. la het op 8 dezer door sir TV. A. White overhandigde antwoord der Britsihe reget ring- op de Turksehe nota betreffende doorvaart der Dardanellen verklaart lord S» lisbury, dat elk voorrecht, aaa de eene o: andere mogendheid toogestaan, ook aan Enge land moet toegekend zyn. Oosi oil i-i jlr-TT ong.-M o mi ï-oli Ie. In antwoord aan een afgevaardigde, di(J klaagde over het ruwe optreden der politi- bij de laatste betoogingen der studenten t- Buda-Pesth, verklaarde de minister-presides gisteren in de Kamer van Afgevaardigden, da- een streng onderzoek zou worden ingesteld De Kamer nam akte van deze verklaring Op voorstel van den voorzitter besloot di Kamer, tot de behandeling van het voorloopt? budget over te gaan. Te Praag hebben weder betoogiuge! tegen de Duitschers plaats gehad. Eene grooti menigte verzamelde zich voor den Duitsuhe: schouwburg, drong dien binnen en vorspreidc- onder het publiek grooten schrik, zoodat vele- vluchtten. Ten slotte werd echter de politi; den toestand meester en herstelde de rust. Kuslrtud. De „Novoje Vremja" heeft, om juiste W richten in to winnen over den hongersnoo in Eusland, een vertrouwbaar en bekend pc'

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2