afscheidsrede naar aanleiding van de verzen 24, 2D en 26 uit Numeri 6. Na het eindigen der godsdienstoefening zong de gemeente haren vertrekkenden leeraartoe het 3de vers uit Psalm 134. HH. MM. de Koningin en de Koningin- pegentes hebben eene gift van f 3C0 ge- schonken voor het herstellingsoord voor drank zuchtigen „Hooghullen." Men schrijft uit Den Haag aan de rProv. .Ov. en Zwolsche Crt.": Eene nieuwe leger- wet. welke in de hoofdpunten eenigszlns van .de vorige afwjjkt, is geheel gereed om n3ar den Raad van State verzonden te worden. Hiermee wordt niet bedoeld het noodwetje, maar do Legerwet zooals die door den minister .Seyffardt aan de Koningin zal aangeboden -worden. Dat bij eene dergelijke belangrijke -wetsvoordracht allicht eenige tyd verloopen •zal tusschen de verzending naar den Raad van ■State en de aanbieding aan do Staten-Generaal, ligt voor de hand. Ook de minister van waterstaat, de heor Lely, begaf zich gisteren naar Hot Loo. Het Leldsch Tooneel. Evenals het vorig jaar scliynt. na een voch- tigen, kouden zomer, ook thans weer een vroolijk najaarszonnetje; ook dit jaar heeft de natuur zich nog niet van haren groenen tooi ontdaan en bloeien de bloemen nog in onze gaardenhet prachtige weder lokt nog immer tal van wandolaars uit om overdag die tallooze kleuren en tinten te bewonderen, welke zich in dit jaargetijde in zulk eene bonte verscheidenheid aan ons oog vertoonen, en tegelijkertijd noodigt do godin Thalia ons uit om des avonds onzo aandacht te wijden aan den geestesarbeid harer dienaron. En evenals verledon jaar wordt het tooneel- seizoen geopend met eene voorstelling van het Nederlandsch Opera-gezelschap van den Amsterdamschen Parkschouwburg en ook weer met „Lakmé", van Leo Delibes. Hier echter is elke overeenkomst ten einde. Het vorig jaar was ons publiek in talrijke menigte verschenen, gedreven door eene zekero nieuwsgierigheid, om namelyk de zangeres te hooren, die onder een Engelsch-Italiaansch pseudoniem den naam van een ónzer eerste geslachten verborgditmaal daarentegen was het schouwburglokaal slechts matig bezet. Meath-Piazza, zooals zij zich noemde, was niet de eenige, welke dit gezelschap had ver laten; elke rol had een anderen vertolker ge vonden. De „Lakmé" werd ditmaal gezongen door raej. Sewing. Deze zangeros kan zich beroe men op een goed, helder en krachtig sopraan- '■geluid; zij spaart zich dan ook geen enkel ■oogenblik; niettegenstaande de zware party, •die haar in de tweede acte wacht, geeft zy zich reeds geheel en al in de eerste acte. In de legende der arme paria ontwikkelde zy eene kracht en bravoure, welke algemeene bewondering afdwong; de zware tremulo's werden con amore en helder ten gehoore ge bracht; blijkbaar zonder eenige inspanning bleef hare stem tot in de hoogste registers rond en harmonieus. Hare actie was natuurlijk en tevens vol gevoel; eene enkele maal had zy iets beter kunnen accentueeren. De heer F. v. d. Stappan, blykens zijne uitspraak een Vlaming, had de „Gérald" op zich genomen tor vervanging van den heer Tijssen, een Limburger. Hij wint het onge twijfeld in kracht en omvang van dezen, maar heeft niet dat sympathieke geluid; eene enkele maal, in de hooge tonen voorname lijk, klinkt zijn zang schril en scherp. Toch heeft ook hjj volkomen recht op onze waardeering. Zijne aria: „Ga! Ga! O ja! ontvliedt mij, schoone droomen, O fantasie, die mij zoo boeit," werd innig, gevoelvol weergegeven. Ook in het duet met Lakmé: ,,'t Is de God van 't lentgetyde" enz. kwam het schoone van zijn tenorgeluid vol komen tot zjjn recht. Zijne actie hadden wi) gaarne iets bedaar der en kalmer gezien; in dit opzicht vormt hjj de meest scherpe tegenstelling met zijn voorganger: de heer Tijssen acteerde in het geheel nietde heer Van der Stappen daaren tegen doet het te veel, en ook overdrijving schaadt. De heer Engelen als Nilakantha heeft een diep, flink basgeluld, maar is niet altijd zeker; het is of zijne stom zich nog niet geheel heeft gevormd; deze party scheen ons toe by den heer Dons in betere handen te zijn geweest. De overige kleine rollen werden alle naar behooren weergegevende koren zongen over het algemeen goed. Het decoratief voldeod zeer; vooral dd optOcilt verdient eene bijzondere vermelding. Alles te zamen stond deze opvoering boven die, welke wij het vorig jaar hebben bijge woond. Wy hopen van harte dat de heer De Groot door deze eerste slechte opkomst van ons publiek zich niet heeft laten afschrikken, dat wij hem weer spoedig en dikwijls met zyn uitgelezen gezelschap in ons midden zullen mogen begroet on. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Toen wij ons gisteravond in den Schouwburg bevonden, kregen wjj daar bezoek van een buitonlandschen collega, den heer C. G. Uddgren, den Zweedschen journalist uit Gothenburg, die met zjjn roeibootje, „Guy" genaamd, bezoeken brengt aan verschillende plaatson van ons land. Het eerst kwam hy te Groningen en, na andere gemeenten aangedaan te hebben, over de Zuiderzee te Amsterdam, dat hy Zondagmid dag weer heeft verlaten om door don Overtoom, langs Aalsmeer en Oude Vetering over het Brasemermeer Loiden te bereiken. Dit lid van de „Gothenburg Sailing- club and Gothenburg Rowing-club", gelijk zijn naamkaartje aanduidt, Is nog een jong man en heeft met zjjn rank vaartuigje, dat door de lange reis langs rotsachtige kusten veel geleden had en daarom te Amsterdam op eene werf flink onder handen genomen werd, zijn intrek genomen in het „Hotel du Lion d'or" (Smulders), op de Breestraat alhier. Het was hem blijkbaar aangenaam toen wi) hem in de pauze, nadat hy ons in den corridor had staan opwachten, in kennis brachten met enkele, mede in de zaal aan wezige leden van de studenten-roeivereeniging „Njord", die hem eveneens hartelijk welkom heetten. Zij noodigden hem bovendien uit vandaag een bezoek te komen brengen aan hunne loods by „Ehynzigt", waar hunne gieken enz. bewaard worden. Een druk gesprek, mot allerlei belangstellende vragen, werd er met dezen koenen water-sportman, wiens tocht niet zonder gevaar voor zyn leven is, aange knoopt en na afloop der opera-voorstelling werd hy hun gast op de sociëteit Minerva." Op zijn tocht van het hooge noorden tot hier had hy al veel ondervonden. Meestal hadden ons land en zyne bewoners hem met groote welwillendheid ontvangen. Niet altijd evenwel. Want wanneer hy, zijnen tocht voortzettende, 's avonds laat in eene of andere kleine plaats aanlanddo, vertrouwden de boeren dezen vreemdeling, die met een roeibootje do hemel weet van waar kwam, maar half. Maar als dan de dominee of een andere notabele er bij te pas was gekomen, ging de zaak anders en waren zy vol vrien delijkheid. Dit viel trouwens slechts in het begin zjjner reis door Nederland voor, want later kon hij nergens komen of, dank zij den nieuwsbladen, welke bekendheid aan zyne reis gegeven hadden, wist men wie hjj was. Niet altijd waren de menschen juist over hem ingelicht. Hier dacht men dat de heer Uddgren tot de bemanning van do „Willem Barents" behoorde; daar dat hy met zijn bootje van de Noordpool was gekomenanderen hadden gehoord, dat hy eene reis om de wereld onder nam. Maar dat iemand lust scheen te hebben om zulk een eind als van Gothenburg tot waar hy nu genaderd is en dan nog verder te roeien, daar begreep men niets van. Over zyne reis zal hy, hoewel tot do Zweedsch-literaire jongeren behoorende, in de Engelsche taal een boek schrijven, omdat Engeland een sportland by uitnemendheid ic en men daar zyn stout ondernemen naar waarde zal weten te schatten. Immers, overal is dat niet het geval. Elders gaven zelfs de sporlmtn hem den raad een zeil mede te nemen voor een go- val van nood, klaarblijkelijk niet begrijpende, dat wanneer op zulk een tocht, al is 't maar voor een half uur, gezeild wordt, er voor do helft de aardigheid af is, welke juist bestaat in het feit, dat de geheelo weg roeiende is af gelegd. En juist om in nood niet in de ver leiding te komen zeil op te zetten, heeft de heer Uddgren, hoewel liefhebber van zeilen, al het tuig thuis gelaten en gaat hij zijn eenzamen weg door de onafzienbare zeeën. Do eene golf geeft hem in zyr.e boot over aan de andere en zoo glijdt hy voort, van golf tot golf, naar zyn doel, dat hy nu reeds nadert. Slechts een kompas richt zyne roei slagen. De zon is zyne klok. Een horloge heeft hy niet meegenomen, omdat hy de on eindige tydruimte der ze? niet wil afmeten naaf kleine ure» eti flög kloineré minuten. Zyn ondernemen is een groot ondernemen en zyn leven is de inzet en deze wil hy op geene wys afpassen in kleingeld. Van Leiden gaat hy over Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, den Moerdijk, Antwerpen, dwars door België naar Galais, om van daar den eersten den besten geschikten dag naar Dover over te steken en dan verder langs do Engelsche kust naar Londen te gaan, waar hy uiterlijk in drie weken hoopt te zyn. Eene voorspoedige reis en behouden aan komst zy onzen Zweedschen collega van harte toegewenscht. Wy vestigen de aandacht op het verhaal: „Een taaie, ouwe rakker", in ons Tweede Blad. Wanneer men deze schets van den heer Weruméus Buning heeft gelezen, zal het opwekkend woord van het bestuur der „Prins-Hondrik-Stichting" in goede aarde val len. Wy behooven er geen woord aan toe te voegenhet liefdewerk beveelt zichzelf aan. Het is gebleken dat do persoon, die verleden week alhier in den Zoeterwoud- schen Singel sprong en verdronk, was zekere J. Z., tot voor korten tijd verpleegde in het Wees- en Armenhuis te Alfen. Ten voordeele van de arme Lim- burgers, die door den hevigen hagelslag op den lsten Juli van dit jaar hun gelieelon te veld staanden oogst zagen vernielen, had de Amsterdamsche vereeniging „Limburgia" in Maison Stroucken eene „groote Limburg- sche kermis" op touw gezet, een fancy-fair, waar allen, in meerdere of mindere mate, konden bydragen om den nood der zwaar beproefde bevolking te helpen lenigen. Zelden voorzeker, zegt het „N. v. d. D.", was het er zoo druk als Zaterdag-avond; onophoudelijk kwamen er nieuwe bezoekers, het hield maar niet op. Voordat het eigenlijke feest begon, werden door de leden der Limburgsche commissie de Leidsche heeren Emile Seipgens en mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, de schrijvers van de bekende „Limburgsche Novellen", ontvan gen, die in den feestwijzer eon paar teerge- voelde schetsjes gegeven hadden in het naïeve Limburgsche dialect. In hartelijke bewoordingen werd hun de dank der commissie betuigd vosr deze zoo hooggewaardeerde bydragen. En het feest zelf, de kermis: ieder, die er geweest is. zal daarvan ee e prtt'ige herin nering mee naar huis genomen hebben. De regeling liet niets te wensclien over en do feeststemming nog minder. Niet weinig droeg hiertoe byde komst van een veertig tal Limburgers, die speciaal voor deze gele genheid de reis naar Amsterdam hadden go- maakt, want ieder weet dat de Limburgers een joviaal, pretlievend volkje zyn, uitstekend geschikt om een feest „op gang" te 'helpen. De Amsterdammers gaven hun echter in dit opzicht maar weinig toe. Een opgewekte, vroolyke drom kerrais- gangers verdrong zich voortdurend door do zaal om al het aanwezige fraais te zien, ter wijl in eene nevenzaal de slepende tonen van eene wals meer dan eens ten dans noodden. Het feest, dat duurde tot de dag reeds aan den hemel was, is in alle opzichten uit stekend van stapel geloopen, dank zij, niet alleen aan do commissie, die dit weldadig heidsfeest voorbereidde en de regeling ervan op zich nam, maar ook aan de dames-ver- koopsters, die met zooveel ijver en animo den heelen avond druk in de weer waren om den kooplust van de aanwezigen op te wekken. Gisteravond is op het terrein nabij het Kurbaus te Scheveningen een con ducteur der Haagsche Tramweg-Maatschappij, by het verleggen van een wissel, door een tramwagen, van eene tegenovergestelde zyde komende, overreden en doodgedrukt. Door den boschwachter O. Ver slee; is te Wassenaar, nl. 't „huis de Pauw," op het jachtterrein van Z. K. H. den prins Yon Wied een vischarend geschoten. Deze vogel heeft eene vlucht van 1.60 M. Do slagers te Rozendaal hebben den prijs van het vleesch met niet minder den vijftien cents per kg. afgeslagen. {Delft. Crt.) Eene 7 4-jarige winkelierster te Amsterdam, wonende Utrechtschedwarsstraat, heeft kennis gogeven dat Zaterdag avond te ruim 7 uren by haar in huis zijn gekomen vier onbekende personen, van wie twee haar hebben vastgehouden, terwijl inmiddels de andere twee de toonbanklade nazagen, waarin echter niets aanwezig was. Daarna zijn zy weder vertrokken. HUITENJLAND. i Italië. Koning Humbert is gistemamiddag te Pal- lanza aangekomen en met gejuich ontvangen. Hy bleef er twee uren met den koning van Rumenië, en vertrok daarop naar Monza. Men verneemt uit Rome, dat de leider der laatste Fransche pelgrimstochten een uitvoerig verslag heeft opgemaakt over het gebeurde naar aanleiding van de ongelukkige manifestatie op het Pantheon. Dit rapport, waarin bovendien mededeelingen van ver schillende arbeiders, die aan den tocht deel namen, zyn opgenomen, zal in Katholieke bladen openbaar gemaakt worden. Intusschen zyn de nog te ondernemen pelgrimstochten op groote schaal tot nader erder uitgesteld, en zyn de Katholieke vereenigingon door het Vatikaan uitgenoodigd, do gelden, welke hare leden zich hadden voorgesteld den Paus in verband met den verjaardag zijner kroning, don Sden Maart a. s., te overhandigen, te ver zamelen als buitengewone bydragen tot den St.-Pietorspenning. Gi-oot-Tli-i t ii mill'-. In eene gisteravond in do National Club te Dublin gehouden vergadering van aanhan gers van wijlen Parnell heeft men zich ver klaard tegen elke fusie met de anti-Pamel- listen. Verscheidene redenaars verklaarden dat Dillon voor een groot deel verantwoordelijk was voor den dood van Parnell. Men zegt dat generaal Booth uit Australië, meer dan 3 millioon dollars zal meebrengen. Stanley en zyn vrouw zijne Zaterdag naar Australië vertrokken. Oohi ('i]rj|li-Iïong.->lonn ï-.-li i»-. Volgens een gerucht, door de „Pesther Lloyd" openbaar gemaakt, zou aan de Gali- cische grens, onder verdenking van spion- neering, een man in hechtenis genomen zyn, in wien men een Fransch officier meende te zien. De schermutselingen tusschen studenten en politie te Buda Pesth blijven aanhouden. Zaterdag jl. worden dertig personen gearres teerd. Voor het gobouw der hoogeschool wordt door bereden politio de wacht ge houden. Rumenië. In goed onderrichte kringen wordt te Bucharest het bericht, in buitenlandsche bladen vermeld, als zou prins Ferdinand afstand hebben gedaan van de opvolging op den Kumeenschen troon, van allen grond ontbloot verklaard. Argeatinië. De „Independence" ontving uit Rio-Janeiro bericht, dat de jongste manifestation aldaar uitsluitend tegen de politie gericht waren; wegens het- groot aantal der deelnemers moest echter de militaire macht tusschenbeide komen. Nadat de bevelvoerende officier de drie gebruikelyke sommaties had doen hooren, zon der dat daaraan gevolg werd gogeven, gelastte hij zijnen manschappen te vuren; twee per sonen werden gedood en verscheidene gewond. Zooals reeds gemeld werd, is de orde thans hersteld. De ziekte van president Da Fonseca, of schoon aanhoudende, moet geen ernstig ka rakter dragen. Tclegrainmeii, LISSABON, 12 October. De toepassing van het besluit tot reorganisatie van het indus- triöol- en landbouwonderwijs zal voor de schatkist eene jaarlykseho bezuiniging van 1 millioen fr. ten gevolge hebben. PARIJS, 12 October. De gezant van Haiti alhier meldt, op grond van mededeelingen, welke hy van zyne regeering heeft ontvangen, dat de Januari-coupon der lecning van 1870 op den vervaldag zal betaald worden. WEEXEN, 12 October. Te Moskou is eene groote nihilistische drukkery ontdekt. Ook moeten daar eenige voorname leiders der nihilisten gearresteerd zyn. In Zuid-Rusland zyn eveneens vele personen in hechtenis ge nomen. BUBA-PESTH, 13 October. De oppositie in de Kamer van Afgevaardigden heeft besloten hare goedkeuring niet te verleenen aan de begrooting. BERLIJN, 13 October. Koning Vilhelm II van Vurtemberg heeft het ontslag aange-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2