bevorderden majoor en mevrouw Oliphant Schoch. Volgens de „Figaro" is prins Victor Napoleon van Brussel naSr ons land vertrok ken, waar hij eenige dagen zal doorbrengen. Het bericht van den Amsterdamschen «orrespondent der „Maasbode," als zouden plannen beraamd worden voor eene scheiding in de socialistische party, wordt inde „Amst." door den heer Van der Goes tegengesproken. „Van geen der heeren, in dat bericht ge noemd, zal ooit zoo zegt hy eene poging uitgaan om scheiding te brengen in de arbei dersparty. Dat er in die partij nog veel dingen gebeuren, die mij verkeerd toeschenen, kan my alleen eene aansporing wezen om die dingen te helpen voorkomen. Eendracht by de arbeiders is het streven van myne vrienden en het myne." In de „Portefeuille" wordt het denkbeeld geopperd, in navolging van het Goethehaus te Frankfort, aan te koopen het huis op de Toussaintkade te 's-Gravenhage, waar het echtpaar Bosboom leefde en werkte, en daarvan te maken een Bosboom-Toussaint-Museum. Het voornemen bestaat, omstreeks medio dezer maand de gewone jaarlyksche najaars tentoonstelling van kunstwerken van leden der maatschappy „Arti et Amicitiao" te Am sterdam te openen; deze expositie belooft, als altyd, zeer belangryk te zullen worden. De dag der opening zal nader worden bekend gemaakt. De Staatscourant van 11/12 dezer bevat een koninkiyk besluit van 7 Oct., waarby, uit overweging dat eene vermeerdering der in 's Ryks kas aanwezige gelden noodig is, de minister van financiën wordt gemachtigd, om gedurende den tyd, waarin de stand van 's Ryks schatkist dit noodig maakt, schatkist promessen uit te geven tot een bedrag van 1 millioen gulden. Door den minister van koloniën zyn de heeren A. T. L. Salverda en T. Hart de Ruyter gesteld ter beschikking van don gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar by het boschwezen daar te lande. Naar aanleiding van de beschikking van den minister van oorlog van 12 Sept. jl., waarby eene nadere regeling is vastgesteld van de vrywillige oefeningen in den wapen handel, is den commissarissen der Koningin in de provinciën door den minister van bin- nenlandsche zaken verzocht den inhoud dier in afdrukken overgelegde boschikking ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, opdat van die zijde de deelneming aan de bedoelde oefeningen bevorderd en door de burgemeesters en commandanten van schutte rden gehandeld worde overeenkomstig het in punt 4 en 3 der beschikking bepaalde. Het zal den minister tevens aangenaam zyn, indien de genoemde commissarissen den bevelhebbers in de militaire afdeelingen of den hun toege- voegden hoofdofficieren met betrekking tot de vrywillige oefeningen in den wapenhandel, op hunne aanvragen, de gewenschte inlichtingen en adviezen willen verstrekken en hen, daar waar dit tot bevordering der zaak kan dienen, met de gemeentebesturen in betrekking willen stellen. Het stoomschip „Prins Frederik Hen drik," van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 9 October Dover; de „PrinsHendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Oct van Padang; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Oct. te Southampton; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Oct. Perimde „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 11 Oct. Lizard gepas seerd; de „Zaandam" vertrok 10 Oct. van Baltimore naar Rotterdamde „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 11 Oct. van Boulogne sur Merde „Bundes- rath" is 9 Oct. van Rotterdam (1. v. Mozam bique) te Delagoabaai aangekomende „Noord- Brabant", van Java naar Rotterdam, passeerde 10 Oct. Gibraltarde „Obdam" vertrok 10 Oct. van Nieuw-Y'ork naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is gister avond een persoon aangehouden, die te dezer stede socialistische blaadjes verspreidde. Nadat deze ingevolge de politie-verordening waren in beslag genomen, is de man, na aanzegging van bekeuring, weder op vryé voeten gesteld. Er heeft zich te Zoeterwoude eene commissie gevormd om gelden'byeen te brengen, ton einde aan de gemeente een bedrag te kunnen aanbieden, benoodigd voor het aansteken der lantaarns, ook by lichte maan. By drie landbouwers aan den Hoogen Ryndijk, onder Zoeterwoude, zyn van Vrydag op Zaterdag ruim 40 stuks kippen en eenden en is ook eene gans ontvreemd. Ook is in dien nacht een vyftal eenden gestolen, toebehoorende aan den heer S., van diens boerdery aan den Heerenweg. De bewoners van Zwammerdam werden hedenmorgen gewaar, dat op hun dorp brand was uitgebroken en wel op een oud fort, bestaande uit vier werkmanswo ningen, een ouden koestal en een hooibarg, welke alle eene prooi der vlammen werden. De te Noordwyk aan Zee thuis behoorende schuit „Koningin Wilhelmina," schipper G. Dtiyndam, liep in VlaardJngen binnen met 340 ton pekelharing, welke al daar werd verkocht plus 85 ton en IS,000 stuk6 steurharing; de steurharing werd naar Noordwyk gedirigeerd en aldaar verkocht voor S per ton, exclusief fust en ƒ11.50 per 1000 stuks. By vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage werd heden Jan Boom, die den lsten October aldaar te recht stond, beklaagd van moord op zyn zwa ger M., tot 12 jaren gevangenisstraf veroor deeld ter zake van doodslag. Het vonnis overwoog, dat het opzet van beklaagde om zyn zwager te dooden, was gooleken uit de getuigenverklaringen, o. a. hioruit, dat beklaagde tegen één der getuigen heeft gezegd: „pas op, of ik steek jou ook dood", zonder dat hij zich van de gevolgen van den steek, zijn zwager toegebracht, had overtuigd, zoodat hy zich bewust was een doodelyken steek te hebben toegebracht. Wat de ten laste gelegde voorbedachten rade aangaat, overwoog het vonnis dat niet gebleken is dat bekl. zich vooraf met een mos had gewapend, noch dat bewezen is dat bekl. zyn werkbroek heeft aangetrokken omdat hij wist dat zich daarin een mes bevond, zoo dat hy, in verband met de ontkentenis van beklaagde, daarvan moot worden vrygesproken. Tevens nam de rechtbank aan, dat, vol gens de bewering van bekleen twist in de woning van M. kan zyn voorafgegaan, ter- wijl mede niet mot zekerheid uit de verkla ringen van getuigen kan worden afgeleid, dat geen woordentwist het toebrengen van den doodelyken steek is voorafgegaan, daar alle getuigen zich binnenshuis bevonden. Dientengevolge liet de rechtbank de ten laste gelegde voorbedachten rade vallen en verklaarde den bekl. schuldig aan doodslag. Een zeer talryk publiek was bij de uit spraak tegCTiwoordig. De beklaagde was althans oogenschyn- lyk - zeer bedaard. By het opryden van eene brug tusschen 's-Gravenzande en Monster is Zater dag-middag een trein van de Westlandsche Stoomtramweg-Maatschappy gederailleerd. De machine kantelde en viel in de vaart. De machi- nistkwam er met een nat pak en den schrik af. De passagiers-wagens bleven gelukkig op den weg staan. Omtrent den moord, op den ruim 60-jarigen J. W. Kaarhausen te Gulpen door zyne vrouw gepleegd, meldt men aan de „N. R. C." nog: Volgens de verklaring van de vrouw kreeg zy Donderdag-ochtend woordenwisseling met hem over brood, dat zy mede naar het veld had genomen. Hy bedreigde haar daarop met een mes, en zy, op zelfverdediging bedacht, pakte een zwaar stuk hout en bracht hem daarmede een slag op het hoofd toe, die hem over den grond deed tuimelen. Vervolgens bracht zy hem nog eenige slagen toe, en na zich overtuigd te hebben dat K. werkeiyk dood was, liet zy hem in den kelder vallen. Zes en twintig jaar was zy met hem in den echt verbonden geweest, maar voortdurend had zy met hem in onmin geleefd. D9 justitie uit Maastricht constateerde by de lijkschouwing, dat de dood het gevolg was geweest van den harden slag op het hoofd. De schedel was niet gebarstenwel bevond zich eene massa bloed in de hersenen. De vrouw woonde de lykschouwing heel kalm by, toonde niet het minste borouw, en richtte tot de justitie de vraag of zy ook in de gevangenis mocht snuiven, hetgeen zy voor hare gezondheid moest doen, op voor schrift van den dokter. By haar vertrek riep zij den buren een vaar wel toe. Als vervolg op hetgeen in ons Tweede Blad omtrent de kindermoordster wordt medegedeeld, wordt thans gemeld dat er kans bestaat (lat de vervolging tegen het meisje Marie Do Rooy, te St.-Geertruid dat zelf bekend heeft drie kinderen te hebben vermoord, uit gezinnen waar zy gediend had eene andere wending zal nemen. By het onderzoek van de opgegraven lykjes der kinderen is gebleken, dat daaraan geene tee kenen van moord te vinden waren. De recht bank te Maastricht heeft thans aan twee geneesheeren van het krankzinnigengesticht aldaar opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand der geestvermogens van hot bedoelde meisje. Men denkt nu aan de mogelykheid, dat de drievoudige moord alleen in de kranke voorstelling van het meisje zelf bestaan heeft. Te Maastricht is een bakker tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij brood, bestemd voor gevangenen, met aardappelen had vermengd. Aan de Engelsche bladen wordt uit Nieuw-York geseind dat een sigaren-syn dicaat is gevormd met een kapitaal van 25 millioen dollars. Al de toongevende firma's van Nieuw-Engeland en het Westen, uitgezonderd Straiton Storm, waren vertegenwoordigd op de vergadering, welko Yrydag werd gehouden. Het sjmdicaat zal de controle hebben over 100,000 arbeiders en over eene productie van vijf billioen sigaren per jaar. Met Januari heet deze nieuwe zaak to beginnen. In het postkantoor te Lissabon is een diefstal van brieven ontdekt. Twee beambten zijn in hechtenis genomen. KOLONIËN. BATAVIA, 5 11 September. Naar men ons mededeelt, is de hoofdonder wijzer aan de kweekschool voor inlandsche ouderwyzers te Padang Sidempoean L. K. Harmsen, vroeger met succes lector geweest aan de inrichting voor Indische ambtenaren te Leiden en schry ver van eenige gunstig be kende schoolboeken, voorgedragen voor do betrekking van schoolopziener bij het inlandsch oi.derwjjs, eene betrekking, waarvoor hy zeker de aangewezen persoon is. (Baf. Nbl.) - Aan de zich in Nederland bevindonde eclitgenooto van den tweeden luitenant der artillerie Van Tiel is vergunning verleend om voor gouvernementsrekening de reis naar Indiê te aanvaarden met een eerlang herwaarts vertrekkend steomschip van de maatschappy „Nederland". - Do cholera, welke onlangs te Tandjong Priok onder de bevolking en vooral onder de koelies sterk heeft geheerscht, is thans zoo goed als geweken. Geen enkel spekte of sterf geval komt daar in de laatste dagen meer voor. - De Atjeh-correspondent van het „B. Hbl.", eveneens meldende dat de heer Snouck Hur- gronje sedert ruim eene maand op Atjeh is, deelt tevens mede dat hy een kampongshuis op don passar aldaar heeft betrokken. By zyne komst aldaar heeft de heer Snouck een paar noodzakelyke visites gemaakt by civiele autoriteiten, doch heeft zich sedert in zyne eenzame kampongwoning teruggetrokken, waar hy in alle stilte zyne studiën voortzet, zonder zich mot de overige wereld te be moeien; alleen met eenige Arabieren schynt hy druk te confereeren. Behalve die paar verplichte bezoeken is hy nog by niemand en nergens geweest en op straat ziet men hom byna nooit. Zulk eene ambitie, by den heer Snouck trouwens niets ongewoons, is bewonderenswaard. In 't belang der wetenschap is het te hopen, dat hy by het régime, dat hy volgt, zyne gezondheid kan bowaren en hy zijne studiën hier kan beëin digen 't is anders niet het gezondste gedeelte van Kota-Radja, waar hy zyne studeerkamer heeft opgeslagen, doch voor ajjn doel waar- schijnlyk de beste plaats. -Uit Atjeh schryft men: De vyand houdt nog maar steeds niet op met ons te beschieten. Zoo zond hij den llden Aug. jl. ettelijke kogels af op onze benting te Lambaroe; een daarvan trof een Europeesch soldaat in den voet, gelukkig niet gevaarlijk. Van den vyand zelf was, ouder gewoonte, niets te zien; hy had zich veilig in het bosch opgesteld. Den 7den Aug. heeft een groote brand ge woed in de kampong Pelanggahan zyn daar door 8, in de kampong Djawa 24 en in do kampong Lampaloe 9 huizen in de asch gelegd. De politie en de brandspuiten van den waterstaat en der militaren en vele anderen deden hun best om den voortgang van den brand to stuiten. Ook de gouverneur trachtte door doelti ef fende maatregelen daartoe bij te dragen; maar niets baatte. De lichte materialen der i iiii F inaccgsa woningen, de groote omvang van het vuur en de gunstige wind maakten dat de brand de volle heerschappy kreeg en alles zyne prooi werd. De brand moet ontstaan zyn in de kampong Planggahan in de woning van den Arabier Sech Aboe Bakar, en wel door het onvoor zichtig omgaan met vuur. De schade, door den brand aangericht, wordt geraamd op ongeveer f20fi00. Ik zeide boven, dat iïiles verbrand is, maar dat is minder juist: er is één huisje gespaard, dat van Tengkoe Lampaloe in de kampong Lampaloe. Dat heeft algemeen de verbazing opgewekt, daar die woning evenals de andere van atap en bamboe en geheel omringd was van brandende huizen, zonder door het een of ander beschermd te zyn. Natuuriyk hebben de inlanders aan de zaak eene eigen uitlegging gegeven. Tengkoe Lam paloe, zeggen zy, heeft steeds vroom geleefd en is door voortdurend vasten en boetedoe- n ng geheel los van en onvatbaar geworden voor de dingen dezer wereld. Daarom heeft Allali den man gespaard. Poor den gouverneur-generaal van Ne<L-Indië zrjn de volgende beöohikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij de Algemeene Rekenkamer tot 2den commies do 3de commies W. L. Bogemann; tot 3den commies do klerk F. J. Van Riet. Ontslagon: Op verzoek, eervol uit 'e lands dltnet, de assistent-resident van Grobogan (8emarang) F. G. A. Van Delden en do late commies op het ret-identie-kantoor te Bandjermasin (Z.- en O.-afd. van Borneo) A. Eman eervol uit 's lands dienst wegens volbrachten diensttijd de gewezen zoutverkooppak- huismeeater te Ngaoiredjo (Kedoe) C. Yalkeubnrg. Benoemd: Tot griffier van de landraden te M'ester-Cornelis en TangeraDg (Batavia) do griffier van de landraden to Trengalek (Kediri) mr. C. Loth; te Medan en Bendjei (Sum. Oostkust) de amblenaar voor do rechterlijke macht mr J.H.Bosch, thans ter beschikking van den voorzitter van den Ri ad van Justitie te Semarang. Gesteld: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als voldoende zal blijken te zijn, t9r bes-hikking van den voorzitter van do laudraden te Bezoeki en 8itoebondo (Bezoeki) om te worden belast met griffiers-werkzaamheden bij die recht banken, C. F. Reisner, thams ter beschikking van den voorzitter van don landraad te Toeban (Rembang). Bepaald: Dat de leeraar in de is- en schei kunde dr. H. Cretier en de leeraar in de Fransche en Engelsche talen M. Ph. Van Lierop, heiden aan de afdeoling H. B.-S. van het gymnasium Willem III te Bat&vh, zyn respectievelijk leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen, alsmede de waren kennis, en leeraar in do Fransche on Elgelscho talen en hare letterkunde bij genoemde afdeeling. Benoemd: Tot griffier van de landraden te Bcnthain, Djeneponto, Alboë en Takalar, (Celebes cd Onderli.) de griffier van do landraden te Toeban (RembaDg) Hanson. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens meer dan 15 Jaren onafgebroken dienst in N -Imet ingaDg van den dag, waarop hij het bestuur van zijno afdeoling aan zijn opvolger zal hebben overgegeven, aan den assiotent-resident van Dcmak (Stmarang) M. T. J. A. Keus. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit 's lands dienst, de opziener 2de kl. bij den dienst van het Mijuwezen in N.-I., A. F. H. Henech. Benoemd: Tot assistent-resident van Demak, tevens vendumeester aldaar, de ambtenaar op non activiteit J. M. G. Noman8. laatstelijk aesistent- resident van Ngawi (Madioon); bjj de Expl. der S.-S. op Java tot opzichter van de werkplaats 2de kl. C. F. Rosbak, thans tijdelijk dio betrekking beklee- docde; tot opzichter 2de kl. J. P. E. Carli, thans lijdtiyk die betrekking beklcodende. Benoemd: Tot liulpondorwijzeres, mejuffrouwen E. P. L. Zaalberg, E. A. Odenthal en A,A. Van den Berg, thans tydelyk als zoodanig werkzaam, resp. aan de op lag. school te BanjoewaDgi (Bezoeki), de op. 2de lag. school te Djokjakarta en do op. lag. meisjesschool te Pasoeroean; tot onderwgzer 3de kl. H. A. Stoker en D. H. Ton Berge, onder wijzers voor den Indischen dienst, daartoe uit Neder land gezonden. Geplaatst: Als hulponderwijzer: aan de op. lag. school te 8eraag (Bantam), do ben. onderwijzer 3de kl. H. A. Stöcker; aan de op. lag. school te Tegal, de ben. onderwijzer 3de kL D. H. Ten Berge. Bepaald: Dat de tot onderwijzer 2de kl. ben. hulponderwijzer aan de op. lste lag. sebool B te Batavia J. Vorenkamp, als lste hulponderwijzer aan die school geplaatst blijft. Departement van Oorlog. Ge pi a a tst: Infanterie, bij het garniz.-bat. van Celebes, Menado en Timor, do 2de luit. L. K. J. baron van Uteühove, van ver- of teruggekeerd. Overgeplaatst: Infanterie, bij het lste bat. te Soerakarta van het garniz.-bat. in de 2de milit. afd. op Java te Kedong-Kebo, de kapt. J. H. Reurts bij het 4de bat. te DJokdjakarta, van het 18de bat. te Soerabaia, de kapt. W. F. Lugtjes; bp het lste depot-bet. te Meester-Coinolis van het 18de bat. te Weltevreden de 2do luit. J. E. Collardbjj het 3de depot-bat. te Malang de kapt. J. D. Augustijn en de lste luit. C. Lamberts, respectievelijk van het subeistenteB-kader te Batavia en van 't ga*)iz.-bat. van de Z.- en O.-afd. van Borneo; bij het garniz.-bat. van de Westerafd. van Borneo de lste luit. A. E. Piera, en de 2do luit. W. H. Scheg, respectievelijk vaD het 18de bat. te Buitenzorg en 10de bat. te Weltevredenbij het garoiz.-bat. van Palembang van de garniz.-comp. van Bantam de majoor H. Bendien. Geplaatst: Milit. adm bij den raad van adm. van het 8ste bat. inf. te Willem I, de 2de luit.- kwartiermr. E. F. T. M. Bovcrs, onlaDgs uit Neder land aangekomen. Overgeplaatst: Bij de ntendanoe te Batavia do lste luit.-kwartierrcr. J. W. TL Boeder, van den raad van adm. der overige troepen te Willem I, en bij dien raad de 2de luit.-kvrartiermr. C. Anten, van het kleedingmagazijn aldaar, en bij dat magazijn van klecdmg van den raad van adm. van het 8ste bat. inf. aldaar, de 2de luit.-kwartiermr. E. BI. Van Hille; bij de intcndauce te Semarang de late lr.it- kwartiemr. W. F. II. Schoenmaker, van dcii ïv.ad

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2