DAG-BLAD. ÏÏK 9704 IZa.tei'tia.g lO October. A", 18S1. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kleine Advertentiën. Leiden, 9 October. Keuilleton. G E R E D>= PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon por 3 maandenƒ1.10. l'Vanco per post1.10. Afzonderlijke» Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17.}. Groofere lottere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. W\j herinneren onzen lezers aan de plaatsing der Kleine Advertentiën a AO Cents, contant, in het blad van morgenavond. Builen Leiden wonenden hebben slechts 40 Cents in blauwe postzegels bij te voegen. Advertentiën, waarbij de AO Cents niet zijn gevoegd, worden in geen geval opgenomen. Heden is aan de universiteit alhier de heer E. tV. Van Stolk, geb. te Rotterdam, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met acad. proefs., get.: „Onderlinge Assurantie." Aan dezelfde universiteit is hot theoretisch examen in de tandheelkunde afgelegd door den heer J. H. Sanders en het eerste natuur kundig examen door den heer G. A. Ootaiar. Voor de eerste maal in dit seizoen ver gaderde gisteravond in het Nutsgebouw de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maat schappij tot bevordering dor Bouwkunst. In dit feit vond de voorzitter aanleiding den leden het welkom toe te roepen en de beste wen- schen uit te spreken voor do te verrichten werkzaamheden. Vooraf hadden de leden het plaatwerk „De Architect'', van den heer C. Van Spall, bezichtigd. De secretaris vergastte de aanwezigen daarna op een aangenaam geschreven verslag over een uitstapje van 15 afdeelingsleden op 12 Augustus bij ongunstig weer naar IJmui- den en bracht mede rapport uit omtrent een tochtje op 3 September naar Katwijk, ter bezichtiging van werkzaamheden aan de duin waterleiding aldaar. Voorts werd mededeeling gedaan dat de heer "W. C. Mulder benoemd was als lid dec commissie tot voorbereiding van het feest der Maatschappij en dat op de lijst der afdeeling tot nog toe als bijdrage voor dat gouden feest voor f 77.50 geteekend was, terwijl de afdeeling zich aansprakelijk had gesteld voor 1.00. Er was dus reden tot dankbaarheid, maar nog niet tot voldaanheid. De heer D. E. G. Knuttel deelde daarna het een en ander mede over de verwarming en verlichting der Slads-Gehoorzaai, welk ge bouw en tevens de verlichting door alle leden der afdeeling vóór korten tijd kon bezichtigd worden door eene uitnoodiging van den heer Knuttel. Teekeningen lichtten' die mededee- lingen toe, waaraan wp hier slechts kunnen ontleenen dat de verwarming der Gehoorzaal is eene centrale. Van de vier stelsels (ver warming door wanne lucht, stoom, warm water en heet water) werd, na aarzeling tus- schen dat met stoom en warm water, het laatste gekozen als het eenvoudigste. In de Philharmonie te Berlijn voldoet dit stelsel uitstekend. De kosten, er aan verbonden, zijn het geringst. Bp het warm-water-stelsel be hoeft niet als bij het stoomstelsel doorgestookt te worden. Het water wordt verwarmd in ketels. Het warme-lucht-systeem kan als ver ouderd beschouwd worden. Ook omtrent de verlichting deed de heer Knuttel belangrijke mededeelingen. Electrisch licht was te duur en men kon by het gebruik daarvan toch niet zonder gas, om gevrijwaard te zijn tegen het plotseling in duister zitten. De Sunburners voldoen uitstekend. In de groote zaal zijn twee lampen, ieder van 153 pitten, boven het orkest eene lamp van 117 pitten, in de kleine zaal twee lampen, ieder van 63 pitten, in den foyer drie lampen, elk van 63 pitten. De heer Knuttel gaf van éen 'en ander een uitgebreid overzicht en sprak ook nog over het vreemde verschijnsel, dat bij het eerste concert de temperatuur in de zaal hoog en hooger was dan die op de gaanderij. Hij ver- klaarde dat verschijnsol uit de nog groote vochtigheid der zaal. De heer Adr. J. Van Achterborg bracht nog een woord van lof aan de aannemers dor Stadszaal, leden der Leidsche afdeeling. Daarop bracht de heer G. Van Driel verslag uit van de algemeene vergadering der maat schappij op 27 Moi te Amsterdam, en deelde een en ander mede over de ontvangst van het voor- stel-Leiden wat betreft de prijsvraag voor hot diploma. De hoer Van Achterberg besprak de algemeene öeptember-vergadering te 's-Bosch, waar een 46-tal leden tegenwoordig was. De heer Joh. Koem bracht tor tafel de quaestio omtrent het benoemen van een gemeente-architect te Delft en hetgeen daar- omtrent voorkwam in het „Bouwkundig "Weekblad", orgaan der Maatschappij, waarvan wij vroeger reeds melding maakten. Do lieer Roem diende eene motie van afkeuring in tegen de redactie van dat blad wegens hare houding en lichtte die motie toe. De heeren Knuttel, Van Achterberg, Mulder en Lancel namen deel aan het naar aanleiding daarvan ontstaand debat. De motie, in stemming ge bracht onder de leden der Maatschappij, werd aan ~t.romen noch verworpen, want de stem- men staakten. Hierna werd de vergadering gesloten. Bjj gelegenheid van het bezoek van den Commissaris der Koningin aan deze gemeente is heden door hem de nieuwe Stadszaal in oogenschouw genomen, en aijn verder be zocht de drukkerij van den heer P. W. M. Trap en de Leidsche Melkinrichting aan den Bijnsburgersingol. Het nieuwe bestuur van het studenten- muziekgezelschap „Sempre Crescendo" alhier bestaat thans uit de heerenRh. Feitb, praeses A. C. D. De Graeff, ab-actis; F. A. M. A. Humalda van Eysinga, quaestor ;D. F. Texeira de Mathos en W. C. Matthes, commissarissen. Op de prijsvragen, uitgeschreven door de Leidsche studenten-afdeoling van het Neder- landsch Tooneelverbond kwamen de volgende antwoorden in voor het blijspel in drie bedrijven 1, ge- titeld„De astronoom". voor het lever-de-rideau 5, getiteld „Eon koppig kind", „Oom Eduard", „Een groentje meer", „Een intermezzo" en „Destu dent buiten." Hedenmorgen werd op de R.-K. begraaf plaats alhier aan den schoot der aarde toe vertrouwd het stoffelijk overschot van den heer Wilhelm Goossens, hoofd-conducteur 1ste klasse b(j de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Gedurende 35 jaren was de geachte be- ambto werkzaam bij de voormalige Neder- landsche Rijnspoorweg-Maatschappij en van af 15 October van het vorige jaar bij do Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen. Verliest zijne echtgenoote in den overledene een trouwen gade en verzorger, niet minder verliezen zijne meerderen in hem een trouwen en vlytigen beambte en zijne collega's een vriend, op wiens liulp zij ten allen tjide konden rekenen. Moge die plichtsbetrachting van den over ledene velen tot voorbeeld strekken, om bp het einde van hunne levensbaan evenals hy terecht op den afgelegden weg met voldoe- nir.g terug te kunnen zien. Zjjne nagedachtenis zal bij allen, die met Goossens omgang hadden, steeds in eere wor den gehouden. Van don heer jhr. J. C. Van de Poll, adjunct-commies bij het departement van bin- nenlandsche zaken, ontving 's Rpks Ethno- graphB6ch Museum te Leiden ten geschenke eene schoone verzameling applicatiewerk van zijde, Chineesch maaksel, voorstellende klee derdrachten uit vroegeren tijd en mythologi sche personen, welke voorworpen tot dusverre nog niet in het Museum aanwezig waren, be nevens eenige Chineescho, Japansche en Britsch-Indisehe gekleurde prenten. Geïnven tariseerd als serie 722. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. (Sts.-Crt) Beroepen is naar de Herv. gemeente te Heer-Hugowaard de heer W. Van Deursen, cand. te Leiden. De Nederlandsche mail, met berichten uit Indië, wordt morgenochtend alhier ver wacht. Met gunstig gevolg is gisteren het examen afgelegd in de theologie door de heeren G. De Bruin en J. Hekkert voor de Zendings-Commissie der Christ.-Gerf. Kerk, die daartoe in Delft vergaderd was. Bjj koninklijk besluit is, voor het tijdvak van 1 Sept. 1891 tot en met 31 Aug. 1892, ter ondersteuning in hunne studiën, van Rijkswege, eene beurs van 800 verleend aanlo. E. S. Hollander, student in de faculteit der rechtsgeleerdheid2o. M. De Haas, student in de faculteit der wis- en na tuurkunde beiden aan de Rijks-universiteit te Leiden. Het te Brunswijk bij de firma F. Vie- weg Sohn verschijnende wetenschappelijk tijdschrift „Globus" bevat van do hand des heeren J. D. E. Schmeltz, conservator aan 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, een zeer waardeerend artikel over wijlen den Leidschen hoogleeraar dr. G. A. Wilken, welke levensbeschrijving vergezeld gaat van eene afbeelding van den overledene. De kroonprins van Italië heeft Woensdag avond aan H. M. de Koningin-Regentes een telegram gezonden, waarin hij bij het ver laten van ons grondgebied zijn welgemeenden dank betuigde aan Hare Majesteit de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes voor de voor treffelijke ontvangst, in Holland hem zoowel van Hare Majesteiten als van de zijde der bevolking van Nederland ten deel gevallen. De markies Spinola, gezant, markies Males- pina, secretaris der legatio van Italië, de adjudanten van H. M. kolonel Simon en rit meester jhr. Van de Poll, zpn dienzelfden avond met den laatsten trein uit Rozendaal te 's Gravenliage teruggekeerd. Bjj de heeren Gebr. E. M. Cohen te Arnhem-Nijmegen verscheen het eerste deeltje van: „De ellendigen. Naar het Fransch van 2-1 Niet alleen de pijn verdween oogenblik- kelpk, maar do zieke geraakte ook in een onbeschrijflijk aangenamen toestand van be dwelming. Het was hem, alsof lilj aan de wereld ontrukt was, alsof de begrippen van ruimte en tjjd voor hem r.iet bestonden, alsof zijne ziel zich van het lichaam had losge maakt, om vrij in het heelal to zweven. Toen hij uit dezen roes ontwaakte, was de verschrikkelijke hoofdpijn geheel verdwenen en vertoonde zich in de eerste dagen ook niet weer. De Ier was verheugd over het resultaat, maar waarsohuwdc- Grabert voor een veel vuldig gebruik van don aether. Hij vertelde hem dat een deel van het Ierscho volk zich door het gebruik van den aether geheel te gronde richtte. Grabert lachte over de bezorgdheid van den raadgever. Hij gevoelde zich sterk genoeg om weerstand te bieden aan de verleiding tot overmatig gebruik van den aether. Na afloop zjjner vacantia reisde liy naar huis terug. Toen hij Duitschlands bodem be trad, had hp weer een van die verschrikke lijke aanvallen en zonder zich te bedenken greep hij met hetzelfde succes weer naar den zwavelaether. Hij dacht dat het niets zou schaden, bjj eiken hevigen aanval van dit voor hem zoo zegonrpke middel gebruik te maken en hp had de overtuiging, dat zpne wilskracht hem er voor zou beschermen, dat hp zich amn het aethergebruik gewende. Zooals zooveel menschen bedroog lip zich niet alleen in zpne eigen wilskracht, maar ook over de uitwerking van bedwelmende middelen, welke men voortdurend gebruikt. Zij brengen het lichaam en daarmede de ziel onder eene macht, welke men terecht eene demonische kan noemen. Het lichaam gewent zich aan deze middelen zóó, dat men weldra meent er niet meer zonder te kunnen leven. Door den liebamelpken invloed wordt echter ook de wilskracht gebroken en steeds geringer wordt de weerstand, dien de ge bruiker van dergelijke bedwelmende mid- delen daartegen kan bieden. Reeds de gewone jeneverdrinker biedt in dit opzicht een treurig voorbeeld; maar nog verschrikkelijker bewijzen voor de macht van zulke zenuwprikkelende middelen leveren zij, die zwavelaether, morphine en cocaïne ge bruiken en lichamelijk en zedelijk door het herhaald gebruik dier middelen te gronde gaan. De deur werd geopend en binnen trad, van eene wandeling terugkeerende, de jonge vrouw van den kantonrechter, met het dochtertje aan de hand. Zij naderde haren man, die vermoeid opstond, doordat na de opgewonden- lieid van zooeven de reactie was ingetreden. „Je hebt veel gewerkt?" vroeg de jonge vrouw teeder en kuste haren echtgenoot. „Neen", antwoordde Grabert, terwijl hij den blik naar den grond richtte; „ik beb niet gewerkt, ik was er niet toe in staat. De verschrikkelijke opgewondenheid liet mij geen rust." Toen maakte lip eene pauze en zeide eens- klaps haastig: „Ik heb in de keuken het fleschje met zwavelaether, dat ik hier in het schrijf bureau had, stukgeslagenverwonder je niet over den reuk, welke daar heerscht. Zet de deuren open, als de meid komt." Verschrikt zag de jonge vrouw haren man aan. „Je hadt zwavelaether in liet schrijf bureau?" vroeg zjj treurig. „Je hadt mp toch verzekerd dat je geen druppel hadt." „Ik had het vergeten", zeide Grabert, terwijl litj schuw naar den grond keek „het is mp eerst vandaag in den zin ge komen." Mario beheerschte zich, beval het kind, den vader met een kus te groeten en zeide daarna „Ik zal je alleen laten; ik geloof dat je rust noodig hebt." „Ja, ja", murmelde Grabert. „Ik heb rust noodig. Ik zal dan eene wandeling doen ik denk dat zal mij goed doen. Ik ben tegen het avondeten weer terug." Daarmede verliet hjj de kamer, kleedde zich en ging nadr buiten. Door het venster' zag de vrouw hom na; daarna bracht zjj haar dochtertje in eene andere kamer, gaf het haar speelgoed en zonderde zich in de slaapkamer af, om hier stil uit te weenen. Het was een verschrikkelijk noodlot, dat haar en haren man getroffen had. Het hart dreigde haar te breken, als zp er aan dacht, wdt de toekomst haar kon brengen, ais zij, zonder te kunnen helpen, den strijd zag, welken haar man vruchteloos met een vreesel ijken demon streed. Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1