werden don hoer Burgmeyer aangeboden, tegclyk met een prachtalbum, bevattende de namen der gevers. Nog tal van andere geschenken voor huis houdelijk en kerkelijk gebruik stroomden gaandeweg toe. evenals de bezoekers, depu tation en telegrammen van gelukwensching. Het gesticht „Do goedo Herder" te Leiderdorp, waarvan de jubilaris president is, de gestichten der „Vereeniging tot weldadigheid van den A. H. Verlosser" en het „Gesticht van Lief dadigheid", van welke de heer Burgmeyer regent is, waren by deze plechtigheid vertegen woordigd. Het geheele Johan-Daniöl-Meyerplein en de Joden-Breestraat waren schier huis aan huis gevlagd. De Israëlieten hadden voor het huis van den jubilaris eene versiering van groen en bloemen aangebracht. Horgen-(Donderdag) avund te acht uren zal door een paar Israélietische Zangvereenigingen, te zamen ongeveer 400 zangers, eene serenade aan pastoor Burgmeyer worden gebracht. Te 10 uren wordt het 250-jarig bestaan der Mozes-er.-Aarons-kerk en het feest der 50-jarige Consecratie gevierd met eone Pontificale Mis, opgedragen door den bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne. Gezongen wordt dan een Mis van rnr. H. Viotta. Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Botterdam, passeerde 4 Oct. Sagrès; de „Salatiga", van Amsterdam naar Java, arri veerde 5 Oct. te Southamptonde „Sarpedon", van Amsterdam via Liverpool naar Java, ver trok 30 Sept. van Algiers; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Oct. Gibraltar; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Oct. te Genua; de „Lawang", van Java naar Am sterdam, vertrok 6 Oct. van Singapore; do „Noord-Brabant", van Java naar Botterdam, vertrok 7 Oct. van Marseille; de „Merapi", van Botterdam naar Java, vertrok 8 Oct. van Suez; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok S Oct. van Southamptonde Werken dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, ver trok 8 Oct. van Boulogne; de „Maasdam" arriveerde 6 Oct. van Botterdam te Nieuw-York. Tweede Hamer. Zitting van Woensdag-namiddag te drie uren De Voorzitter berichtte de benoeming van rapporteurs, o. a. voor Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting en de Spoorwegbogrooting, de heeren Zpp, Schepel, Conrad, Van Gijn en Dijckmeester; voor de exploitatie van het Ombiliën-steenkolenveld, do heeron Bool, Mees, Cremer, Boroel en Kielstra; voorliet Billiton-contract, do heeron Rutgers, Sanders. Geortsema, Roëll en Hintzenvoor de Be- grooting van Koloniën, de heeren Levyssohn Norman,Mees, Cremer, Van Velzen en Kielstra. Aan den heer Patyn, commies-griffier der Tweede Kamer, is vergunning verleend de rechtspraktyk by zijne betrekking te blpven uitoefenen. Aan de orde was de interpellatie van den heer Van der Borch over den watertoestand in een gedeelte van Overysel en Gelderland, ten gevolge van overstroomingen van dezen zomer. Het eerste gevolg is, zeide hy, dat d9 waarde der landerijen zeer is verminderd. Die toestand eischt dringend verbetering. De zoo zwaar geteisterde landstreken moeten geholpen worden. De tegenwoordige minister van waterstaat is volkomen op de hoogte. Exceptionoele maatregelen zyn thans noodig, wil men de bevolking dier streken niet aan armoede prijs geven. Spr. stelde deze vragen aan den minister: hoever is het onderzoek gevorderd, door den vorigen minister te dezer zake ingesteld? Is de Regeering bereid om, na afloop van het onderzoek, de noodige Ryks hulp te verleenen tot verboterhig van do kleine rivioren, die haren oorsprong in het buitenland hebben? De minister van waterstaat erkende het treurige van den toestand, te treuriger, omdat zij, die geroepen waren tot verbetering van -de kleine rivieren, de govoigon hebben kunnen voorzien van de niet-verbetering. De minister zette, ter beantwoording van de gedane vragen, uiteen tot hoever het door den vorigen minister ingesteld onderzoek zich uitstrekte. De minis ter heeft, bij zijn optreden, den stand van het onderzoek nagegaan, dat door de ongunstige weersgesteldheid nog niet kon ten einde ge bracht worden. In zyn geheol zal het niet voor Mei 1892 zyn afgeloopen. Zal nu van Rijkswege tot verbetering van de kieine rivie ren worden overgegaan Voor die rivieren, die geheel uit liet buitenland water ontvangen, is verbetering van Rijkswege plichtniet voor allen bestaat die verplichting. De minister zal echter zoo spoedig mogelijk eene algemeene regeling voor de kleine rivieren aan het oor deel der Staten-Genoraal onderwerpen. De heer Borgesius verweet den heer Van der Borch inconsequentie, wat deze ontkende. Nu, evenals in 1888, beschouwde hij de ver betering als Rijkszaak. Hy betoogde dat hy zoodanige hulp verlangt, die niet te veel den belanghebbenden drukt. De rechtvaardigheid gebiedt dat de verbetering der kleine rivieren geheel voor Rijksrekening moet komen. Hy beval voor de Berkel het maken van een af voerkanaal aan. De heeren Kielstra en G. Van Dedem wilden den minister tyd laten tot regeling der zaak, maar drongen aan op spoedige indiening van een vast plan. Na repliek van den heer Borgesius, die tegenovor den heer Van der Borch zijne bewe ringen over diens houding in 1888 en thans bleef handhaven, was do interpellatie afge loopen. Eonige conclusion van verslagen op Regee- ringsboscheiden werden goedgekeurd, waar onder die betrekkelijk de Congo-stukken (dank betuiging voor overgelegde stukkon). De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Genicugd Nieuwa. Men meldt ons heden uit Loider- dorpHedennacht werd uit de lakstokery der Leidsche firma Herfst en Helder, in de Prin senlaan onder deze gemeente, welke inrichting gesloten was, ontvreemd eene bus, inhoudende ongeveer twintig KG. fijn lak ter waarde van 60. De kantonrechter te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaken tegen oenige personen, die zich zonder plaatsbewijs hobbon bevonden aan het C'ontrölehek van het Hol landsche Spoorwegstation aldaar. Bij het vonnis werd aan de bepaling van het koninklijk besluit van 9 Juni 1891 (S'sbl- No. 100), hierop botrekking hebbende, ver bindende kracht ontzegd, het ten laste gelegde feit niet strafbaar verklaard en werden de beklaagden van rechtsvervolging ontslagen. Omtrent do nieuwe postzegels en de nieuwe munt wordt nader het volgende gemeld Voor de nieuwe postzegels is hot tegen woordig model behouden en alleen do beel tenis van koning Willem ITT door die van koningin Wilholmina vervangen. Bij hot muntwezen bestaat de gewoonte by verandering van den beeldenaar, wegens do troonsbeklimming van een nieuwen vorst, den kop om te draaien, zoodat, als mon de munten naast elkander legt, elk opvolgend paar vorsten elkander aankijkt. Zoo zal op do rijksdaalders de beeldenaar van koningin Wilhelmina links zyn, en aldus naar dien van haren vader gericht worden. By het snijden der stempels voor de post zegels is deze gewoonte overgenomen en koningin Wilhelmina naar rechts geplaatst. Als gevolg daarvan moeten op de briefkaarten en couverts, waarop postzegels met het beeld type voorkomen, het zegel niet in den rechter-, maar in den linker-bovenhoek worden aan gebracht. Ten einde het publiek moeite en den post beambten last te besparen, herinneren wy er aan, dat de nieuwe zegels nog niet in den lmndel zijn. De dag van uitgifte zal van de opruiming van den voorraad afhangen. Men meldt uit Woerden, dd. 6 Oct.In den afgeloopen nacht ontstond brand in de turf in een der stookhuizen op de steen fabriek van den heer Jac. Brunt Wzn. De brand had een tydlang een dreigend aanzien, maar de spuit uit de pannenbakkeryen be wees goedo diensten, terwijl veel volk door den eigenaar aan het werk werd gezet om de brandende turf uit de zyde te verwijderen, hetgeen ten gevolge had, dat alle turf, waarvan ongoveor 9/10 verbrand of onbruikbaar, heden morgen ongeveer te halfelf uit het perceel was verwijderd. Het aangrenzende woonhuis had, dank zy de gunstige windrichting, weinig schade geleden. Alles was verzekerd. Bij de paarden van het 2 d e r e g i- ment huzaren te Haarlem zyn eonige ge vallen van influenza voorgekomen, welke echter van zeer goedaardig karakter zyn. Door do Amsterdamse h o Roei- vereeniging „Neptunes" wordt de heerOoms, die zich Zondag by den roeiwedstryd te Argenteuil zoo dapper heeft gekweten, lieden, Donderdagavond, by zijno terugkomst te 7 uren aan het Centraalstation op feestelijke wijze welkom geheeten in de hoofdstad. Een muziekcorps zal der feestelijkheid meerderen luister bijzetten. Aan den rijtoer met den champion door de stad zou door velen met rijtuigen worden deelgenomen. Bij gelegenheid der kermis te Raanisdonksveer zijn deze week baldadigheden en vechtpartijen weder aan de orde van den dag. Een niets kwaads vermoedende oude man kroeg van een vechtersbaas zulk een schop, dat hy aan de gevolgen overleden is. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in zyne zitting van gisteren uitspraak in de appèlzaak van W. E. H., oud 46 jaren, geboren te Batavia, officier van administratie der 1ste klasse by de Neder- landsclie marine. Deze officier was door den zeekrijgsraad aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord wegens verduistering van gelden, welke liy in zyne bediening onder zich had, veroordeeld tot een jaar en zes maanden govangenisstraf, mot ontzegging van het recht gedurende vyf jaren, om bij de ge wapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. By breed gemotiveerde uitspraak van 29 September jl. verklaarde het Hof den appel lant by dat vonnis niet te zijn bezwaard en veroordeelde hem in de kosten van het hooger beroep. 's Krygsraads bepaling dat de straf zal ge rekend worden te zyn ingegaan op 9 Juli 1890, bleef bij 's Hoves uitspraak gehandhaafd. Gisteren kwam te Utrecht een man in behoeftigo kleeding een bakkerswinkel op do Oude Gracht in en vroeg: „een broodje." De bakkor gaf hem er een van tien centen. De arme brak het in tweeën en begon van het eene stuk te eten. Op de vraag van den bakker om betaling, antwoordde de man „Ik heb sinds twee dagen niets gegeten veel honger doch geen geld." By de ar r. - recht bank te Alkmaar werd Dinsdag-middag de zaak behandeld van een persoon, die zich schuldig had gemaakt aan bedelarij te Enkhuizen. Hy was dan ook met den agent van politie, die hem had „opgepikt", tor terechtzitting tegenwoordig. Hy werd veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, om daarna voor zes maanden naar eene werk inrichting te worden opgezonden. Den man scheen dat vonnis niet te bevallen en maakte zich zóó geweldig boos op den bewuster politie agent, die onmiddellijk na hem de rechtzaal wilde verlaten, dat liy hem met. zyn stok (do man liep mank en had een stok tot steun noodig) eon slag op hot hoofd toebracht, die zóó raak was, dat het bloed langs het hoofd liep. De bedelaar was zoo kwaadaardig, dat hy een zenuwtoeval kroeg en niet dan met 5 man van de rechtzaal was te ver wijderen. De rechtbank behandelde onmid dellijk deze j zaak, besloot tot zijne dadolyke inhechtenisneming en stelde hem in staat van beschuldiging van poging tot moedwilligen manslag. De hoofdwond van den politie-agont is niet gevaarlijk, ofschoon de geneeskundige, die hem behandelde, verklaarde dat de slag evengoed doodelijk had kunnen zyn. Te Oosterwijtwerd is de boerderij van den landbouwer N. Smit door een feilen brand vernield. Aanzienlijke partyen koren en hooi, benevens een paard en eenige varkens, werden eene prooi der vlammen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het broeien van het hooi. In vele streken van Friesland is het jachtveld schaarsch van wild voorzien Te Twelloo zyn gisterochtend twee bejaarde dames uit Deventer levenloos uit oene kolk opgehaald. Staande de terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Maastricht van gisteren werd de getuige H. te Geulle als verdacht eene vaische verklaring onder eede te hebben afgelegd, in arrest genomen. Een bij vonnis van 30 Juni 18G4 door de rechtbank te Winschoten uitgesproken faillissement is 30 Sept. 1891 heropend. Voor „Allerton," densnelsten draverhengst van de wereld, is 510,000 ge boden. Eenige dagen te voren had „Allerton" de 1009 meter gedraafd in 2 min. 10 sec. „Signor," de thans eenjarige halve broeder van den beroemden „Stuart," werd voor 30,100 aan mr. Michel Ephrussi verkocht. Mr. Maple, de eigenaar van „Common," betaalt ƒ8200 om het leven van zyn buiten- gowonon hengst te verzekeren. By overlijden van „Common" ontvangt de eigenaar 120,000. Het Hof te Tours heeft zekeren Londais, een jongmensch van achttien jaren, ter dood veroordeeld wegons het vermuorden en bestelen van oen bojaard echtpaar Del- hommais te Tauxigny in het begin van April. Do vrouw, 77 jaar oud, vond men met afge sneden hoofd op den grond, den man met wonden overdekt in bed. Londais was zes weken na de daad in een slecht huis te Parys gevat. Hy had nog 4000 fr. by zich. De „Figaro" weet mede te de e- len dat Edison eene electrische boor heeft uitgevonden, waarmede men in den tijd van één minuut in den hardsten steen een gat van drie voet kan boren. Dezer dagen heeft eenevrouw te Alessandria, in Piemont, terwyl haar man sliep, haar tweejarig dochtertje in den tuin levend begraven. Daarop legde zy zich kalm weer te slapen. Toen de man den volgenden ochtend naar zijn dochtertje vroeg, zoide zij dat het by de buren was. Er was iets in haar houding en toon, dat hem achterdochtig maakte; hjj ging zoeken, zag dat de grond in den tuin omgewoeld was en groef het kind op, maar ofschoon het nog ademde, stierf het eenige oogenblikken later in zijne armen. Men schrijft de misdaad toe aan eene vlaag van waanzin. BUITENLAND. Duitschland. Heden vertrekt de keizer van Berlyn naar Stuttgart, om morgen de begrafenis des konings van Wurtemberg by te wonen. - Dinsdagavond bood het zesde kiesdistrict van Berlyn het vermakelijke schouwspel van een allervinnigsten stryd tnsschen de sociaal democraten aan. Er zou eene groote bijeen komst worden gehouden, en do gevierde leider Liebknecht zou over communisme en socia lisme spreken. Doch vóórdat hy een woord kon uitbrengen, werden „ouden" en „jongen" der party met elkaar zoo woest handgemeen over de verkiezing van een voorzitter, dat de politie, onder een onbeschrijfelijk rumoer, de vergadering ontbond. Men ranselde elkander, haalde redenaars met geweld van het spreek gestoelte. sprak van het onder zich houden van geld, dat der party toebehoort, wierp lastige kameraden de zaal uit; kortom, men handelde alsof men enkel verfoeilijke bourgeois tegonovor zich had. Bleek van woede en zwjj- gend moest Liebknecht het veld ruimen. De rijkskanselier Capriri heeft zijne eerste vervolging in een strafproces by het gerecht aanhangig gemaakt, en wel tegen een werk man, Paul Niemann genaamd, omdat deze in eene vergadering van sociaal-democraten, waar gehandeld werd over de graanrechten, Ca- privi openlijk beleedigd heeft. Dat Caprivi insgelijks staatkundige proces sen ter zake van beleediging begint, is tamelijk verrassend. Oositcni-ijlc-Iïong-.-Mojnii-eliie. Uit Buda-Pesth wordt gemeld dat de mi nister van financiën gisteren de staatsbe grooting voor 1892 by de Kamer van Afge vaardigden heeft ingediend. De gewone ont vangsten worden geraamd op 389,528,981 tl., do gewone uitgaven op 368,100,562 fl., der halve een overschot van 21,428,419 fl. De voorbijgaande en buitengewone uitgaven, do tation enz. worden geraamd op 27,739,879 fl., de voorbijgaande ontvangsten op 5,824,905 fl. De voorzitter der Kamer heeft tevens aan gekondigd, dat de delegatiën zyn bijeengeroe pen tegen 9 Nov. a. s. Hij deed voorts aan de Kamer mededeeling van den dank des keizers voor de bewijzen van trouw, naar aanleiding van het gebeurde op den spoorweg te Rosenthal. De minister van financiën heeft daarop de ingediende Staatsbegrooting toegelicht. Hij zeido dat de begrooting met de meeste nauw gezetheid is opgemaakt, maar dat men zich toch niet aan te gunstige verwachtingen moet overgeven, want de voorgestelde hervormingen zullen groote offers eischen. Rusland. Het goede voorbeeld van czaar Alexander tot versterking van het ondersteuningsfonds voor de noodlijdenden vindt in de meer ge goede klassen der Russische bevolking alge meen navolging. Voorloopig zullen geene kostbare partyen worden gegevenprofessoren der hooge- scholen staan oen gedeelte van hunne jaar wedden af; kinderen leggen een deel van hun zakgeld ter zijde; de officieren der meeste regimenten hebben bosloten geen champagne meer te drinken en zelfs werklieden offeren een gedeelte hunner verdiensten. Al deze besparingen zullen ten goede komen van het algemeene fonds ten bate der door hongersnood geteisterde districten. Jammer maar, zegt do St.-Petersburger

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2