N°. 9701. Woensdag 7 October. A". 1891 feze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. van den Winterdienst Leiden, 6 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonder)ïjke Nommers0.05. PRIJS DER ABVERTENTIËN: Van 16 rogoïs 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Qrootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeron buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Op karton geplakte exemplaren der Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij, van het Staatsspoor, van verschillende Trams en Stoom- booten, zijn aan ons Bureel verkrijg baar ad 10 cents. Ollïciöelo Kcimisg;oviug;en. Patentbladcn. De Burgemeester, Hoofd van liet Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat do Patentbladen voordo gepatenteerden, wonende in Wijk YI, over het dienstjaar 1891/92, bij het College van Zetters, in een der vertrokken van liet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 5, Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 Oct. a. 8., telkens des namiddags van één tot drie ureD, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patea tbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. L o id en, De Burgemeester voornoemd, 2 Oct. 1891. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van M. YAN BLANKENSTEIN, houdende verzoek om vergunning tot het oprichten van eene vetsmelterij in het perceel Yolmolen- gracht No. C Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95j; Geven bij dezen kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 19den October a. s., 's voormiddags te elf uren, op hot Raadhuis gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Oct. 1891. E. KIST, Secretarie. Do lieeren Gottfried Mann en Chr. Timm ner hebben heden, blijkens eene in ons vorig nommor voorkomende advertentie, een aan vang gemaakt met het laten circuleeren eener inteekeningslijst op drie door hen te geven soirees voor kamermuziek, onder medewerking van do heeren mr. G. Blokhuis, S. Van Adel- berg en, zoo mogelijk, Leonides Van Praag, dezelfden, die verleden jaar de zoo welgo- slaagde en genotvolle kamermuziek-soirées in „Zomerzorg" gaven. Dezen winter zullen de soirées in de boven zaal van de Gehoorzaal plaats hebben, daal de Foyer van dit gebouw na ingewonnen information niet voor dergelijk doeleinde zal worden afgestaan. De voorwaarden van inteekening zijn, door de geringere plaatsruimte in de kleine zaal, in zooverre gewijzigd moeten wordon, dat by inteekening a f 5 voor de drie soirées men het recht heeft ééne dame mee te brengen. Extra-dameskaarten a ƒ2.50 voor de drio soirées zyn voor abonnés vorkrygbaar. Voor één persoon bedraagt de inteekening, als ver leden jaar, f3. Hoewel de heeren Mann en Timmner hunne programma's nog niet definitief kunnen mede- deelen, berichten zjj, dat, terwijl zij voor de strijkquartetten werken uit de klassieke school zullen kiezen, voor de werken met piano moderne composition zullen gekozen worden. Zy spreken o. a. van eene sonate voor piano en viool van Grieg, een klavier- quintet van Dvorak, een klavierquartet van mad. Héritte Viardot, en ook van eeno slechts weinig uitgevoerde sonate voor viool en alt van Tartini. Bjj de herinnering aan het gonot, dat do kamermuziek-soirées van Mann, Timmner c. s. in de twee laatste jaren hebben verschaft, zal de geringe prjjsverhooging voor do abonnés met dames zeker geene verhindering zijn om ook dit jaar, door hunne inteekening op de lijst, de soirées mogelijk te maken. Aan de universiteit alhier zijn de vol gende examens afgelegddoor de heeren M. W. Snoeck en 0. Feith het candidaats-examen in de rechten; door den heer IV. Grenfellhet doctoraal-examen in de rechtendoor den heer P. Vinkhuijzen hot candidaats-examen in de geneeskunde. De vrijwillige oefeningen in den wapen handel voor burgerjongelieden, die gedurende de wintermaanden gehouden worden, zullen heden aanvangen, en welde practische oefe ningen des Dinsdags en Vrijdags van 4'/, 5uur in de Morschpoort-kazerne en het theoretische op dezelfde dagen des avonds van 910 uren in een der lokalen van de Hoogero Burgerschool voor jongens alhier. De Leidsche hoogleeraar dr. Jan Ten Brink heeft de „Haagsehe Stem" van 3 Oct. geheel gewijd aan een waardeerend woord ter nagedachtenis van wylen onzen stadgenoot den heer IV. P. IVolters. Omtrent het bezoek van den kroonprins van Italié aan de studenten-sociëteit „Minerva" alhier kan nog het volgende worden gemeld Een troonhemel van zware kersroode stof vormde het middelpunt van de zaal, waar in elkon hoek grooto versieringen van draperieën en levende planten waren aangebracht. Langs het Smyrnaasch tapijt, dat den vloer dekte, stonden fauteuils voor de overige gasten. Eene oorkonde lag ter teekening gereed, wolko, keurig gecalligrapheerd, het volgende bevat: „Son Altesse royale le prince-héritier de l'Italie a daigné nous accorder quelques moments chez nous „Minerva." Ze werd geflankeerd door de portretton van den koning en de koningin van Italië. De zilveren feest bokaal door wijlen prins Alexander bjj zijn vertrek van de Hoogeschool aan het corps in 1875 geschonken verbeidde daar den schuimenden eerewijn. Het vierhonderdtal leden der sociëteit stond op van zijne zetels, in een opgewekt tempo di marcia hief de muziek van hot vierde do „Marcia realo Italiana" van Cabetti aan en vorzeld door de heeren Plemp van Duiveland en Zimmerman, onderscheidenlijk president van het Collegium en van de sociëteit „Minerva", deed de prins onder luid applaus zijne intrede en nam tusschen beiden in plaats. De heer Plemp drukte de blijdschap uit van het studentencorps over dit hooge bezoek. HÜ nam den beker: „Feu le prince d'Orange" zoo sprak hij son départ de cette Université, en a fait cadeau a 1'Association des Etudiants de Levde, lui, le dernier prince de cette illustre maison, a laquelle l'honoré père do Votre Altesse, le noble roi ümberto, était attaché par plus d'un lien, rompu seu- lement par la mort", en er op wijzende dat hij slechts gebruikt werd om er de gezondheid van een vorst mede te drin ken, stelde hij hem den prins ter hand, hem verzoekende „fratemellement" met het corps te drinken. Aldus geschiedde. Met eene flinke stem stelde de prins daarop een heil dronk op onze Koninginnen en ons vaderland in, waarna de beker bij het Collegium van hand tot hand ging. Nadat de prins de oorkonde met forsche letters geteekend had met den naam: Vit- torio Emanuele di Savoia, en met een flin- ken handdruk voor de heusche receptie had bedankt, reed hij, door het Collegium en de sociëteitscommissie uitgeleide gedaan, naar hot station. By het te 's-Gravenhage gehouden wor dend examen in de vrije- en orde-oofeningen der gymnastiek is o. a. toegelaten de heerB. Valk, van Wassenaar. Op de algemeene vergadering der Schaak- en Damclub te IVaddingsveon is besloten een concours te houden, waaraan alleen de leden kunnen deelnemen. Het aantal leden bedraagt op dit oogenblik achttien. De onlangs benoemde geneesheer te Nieuw-Vennep, do heer J. H. Van Dorsten, is ten gevolge eener bekomen wond aan zijn been, waarin koud vuur is gekomen, bedenke lijk ziek. Het getal der nog in leven zijnde oud strijders uit do dagen van 1S30 is wederom met één verminderd, en wel door het over lijden op bijna S0-jarigen leeftijd van den heer P. Reeourt, te 's-Gravenhage, in leven bode aan het departement van binnenlandsche zaken. Gistermiddag bracht de prins van Napels oen bezoek aan den minister van buitenland- scho zaken. Bjj dit bezoek werd hy vergezeld door den gezant, markies Spinola, en zijn adjudant, generaal Lavriano. Het onderhoud duurde een kwartier. Z. K. H. maakte den minister zjjne voldoening kenbaar over do ontvangst, hem hier te lande te beurt gevallen. De kroonprins begaf zich daarna naar de woning van den heer John Loudon, en vertoefde geruimen tyd in dit rijke museum, om de kostbare schatten aan antiquiteiten en andere kunstvoorwerpen te bewonderen. Na dit bezoek ondernam het gezelschap een rijtocht naar het „Huis ten Bosch", alwaar men eveneens binnentrad. Vervolgens reed het gezelschap langs den Ouden Scheveningschen weg naar Schevenin- gen en keerde over den nieuwen Badweg naar de residentie terug. De prins verscheen gisteravond om halftien in den Franschen schouwburg, in de hofloge, door de Koningin hem aangeboden. Het orkest hief de Marche Royale van Italië, gevolgd door het IVien Neerlandsch Bloed, aan, door allen staande aangehoord. De prins was versierd met hot Grootkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw en woondo aandachtig, do brochure volgende, do twee laatste bedrijven van „Haydée" tot het einde bjj. Gedurende de pauze ontving de prins den kolonel plaatselijken commandant in het salon achter de hoflogo. De aangekondigde lezing van den heer Gerhard van Amsterdam over „Onderwijs toestanden" werd, naar men ons uit "Waddings veen meldt, door een groot aantal belang stellenden bijgewoond. Do geachte spreker gaf een flink overzicht van de verkeerde toe standen, welke niet anders kunnen verbeterd worden dan door algemeen kiesrecht. Met dorre, droge cijfers werd aangetoond, dat het onderwijs, zoo hoog geprezen in ons Nederland, nog niet zóó is, als 't behoort en waarvan de schuld moet geweten worden in 't groot schoolverzuim, in de slechte bezoldiging der onderwijzers en in de ellendigo toestanden, waarin het proletariaat verkeert. De heer Gerhard sprak uit het hart tot het hart. 't Is te hopen dat zjjne woorden weerklank heb ben gevonden. Velen voelden innige sympathie voor den wakkeren strijder en onderschrijven alles van harte gaarne, wat hjj mee deelde. Van Gouda's hoofden van scholen was niemand tegenwoordig. Dat wekte de ergernis in hooge mate. Het stoomschip „Bundesrath", van Rot terdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 4 Oct. van Mozambique naar Delagoabaaido „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, is 6 Oct. Dungeness gepasseerd; de „Deucalioi", van Amsterdam via Liverpool naar Java, ver trok 3 Oct. van Liverpool; de „Kaiser", van Rotterdam naar Oost-Afrika, is 4 Oct. Port- Said gepasseerdde „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Oct. Kaap St.-Vincent. Gemengd Nieuws. Aan de IV a t er s t e e g s b r u g had hedenmiddag een droevig ongeluk plaats. Do bejaarde P., werkzaam in „Het Klaverblad", op de Hoogewoerd alhier, geraakte by die brug bekneld tusschen den muur en een grooten verhuiswagen, welke door twee paarden tegen de brug werd opgetrokken. De man was dadelyk een lyk. Voorloopig werd dit neder- gelegd in het brugwachtershuisje nabjj do plaats, waar het treurige ongeluk voorviel, Onder de gemeente Leiderdorp zyn dezer dagen op verschillende tyden 3 lampen uit de lantaarns ontvreemd. Hot is te hopen dat de politie den dader of do daders op het spoor komt, daar eene lantaarn voor een ieder van belang is. Men meldt ons heden uit Katwjjk aan ZeeGistermorgen had een treurig ongoval plaats. De schipper H. Van der Plas had bij het uitzetten van het zwaard het ongeluk van boord te vallende scherpo zyde van het zwaard viel op hem. Mot gebroken heup werd hy opgenomen. Twee schuiten van den reedorM. Haasnoot zijn aangekomen, ieder met 260 kantjos haring, de eene 5000 stuks en de andere 10,000 stuks steurharing. Van do haringvisscherjj zjjn te Katwyk aan Zee aangekomende Adelyda Petronella," schipper K. v. d. Plas, van dën reeder F. E. Meerburg; de „Twee Gezus ters," schipper H. Plug, van den reeder J. Schoonenberg, en „Neërlands Visschery," schipper H. v. d. Plas, van den reeder N. Haasnoot Nzn., na eene reis van resp. 3, 5 en 4 weken, alle vol. De prjjs was f 14.60 per ton. Zaterdag-avond is een 13-jarige jongen by bet uit „liefhebbery" op- en af springen van de in gang zynde "Westlandsche stoomtram, in de Lijnbaan, by Den Haag, onder een der wagens geraakt. Deerlijk aan een der beenen verwond werd de roekelooze knaap, por raderbaar, door de politie naar het ziekenhuis overgebracht. De rechtbank te Utrecht heeft gisteren veroordeeld J. J. C. S. en C. S., won. resp. te Alfen en te Leiden, bekl. van wederspannigheid, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, tegen ambtenaren, to IVoerden op 20 Juli jl. ge pleegd, tot 3 weken gevangenisstraf. De Noder1 andsche postzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin, welke roeds aan vele postkantoren verstrekt zjjn, maar niet verkocht worden vóór do oude voorraad is uitverkocht, maken een aangenamen indruk. Het lieve kopje gelijkt goed; het haar hangt los naar achteren, ter wijl om den hals een collier zichtbaar is. Juist als de tegenwoordige postzegels voor Nederlandsch-Indië, maar in tegenstelling met die voor Nederland is het gelaat der Ko ningin naar de rechterzyde gekeerd Op het oogenblik zijn het nog alleen 5- cents-postzegels, welke de nieuwe beeltenis dragen. Gisteravond omstreeks9uren werd do brandweer te Rotterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in eenigo wo ningen, staande aan Crooswyk, bijna aan de grens der gemeente. De brand nam zoodanig in hevigheid too, dat in een oogenblik de panden, welke gedekt waren met riet, in lichterlaaie stonden. In hot geheel werden in werking gesteld 7 handspuiten en de stoom spuit van het oostelijk stoomgemaal. Naar de oorzaak van den brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Tien woningon van ééne verdieping zyn door den brand vernield. Door het flink optreden der brand weer bleef eene dubbele ry panden, gelegen achter de verbrande porceelen, gespaard. Om kwartier over elven was de brand geëindigd. Op bevel der rechtbank te Roer- mond is aldaar aangehouden en naar do ge vangenis overgebracht de heer J. C., burge meester van IVessem. Deze aanhouding is geschied naar aanleiding der verkiezings knoeierijen, welke te IVessem in den laatsten tyd hebben plaats gehad. Omtrent den onder de gemeente Ter Neuzen gepleegden moord wordt uit Mid delburg het volgende gemeld:

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1