anders een vrachtje voor de dragers, in dit flesschenkleed voort te marcheeren, en geen wonder dat die flesschen de geheele wandeling niet meemaakte. De firma R. en J. W. Hülscher, sigaren fabrikanten, Deventer; vertegenwoordiger de heer F. G. AValdkütter; magazijn Haarlem merstraat 83, hoek Yrouwesteeg, had niets meer of minder op een wagen doen plaatsen dan eene geheele Javaansche hut, met strooien dak, omgeven door sierlijke gewassen. Yüur don ingang dezer hut zaten een paar zwarten, die zich onledig hielden met het uitreiken van sigaretten en sigaren. Een reuzenkoffer en andere koffers van .allerlei afmetingen, tot zeer lieve kleintjes toe er boven op, was de reclame van den in het Noordeinde, No. 31, woonachtigen koffer- en zadelmaker den heer S. G. J. De Groot. Het deksel van den grooten kofter stond voor een deel open en daaruit keken gemas- kerden, die, onder de hilariteit van het pu bliek, adreskaarten uitdeelden. Hermann Zei- tung was hierbij niet vergeten. De zeepziedery „de gekroonde Haan" van de heeren Dros en Gebr. Tieleman was in miniatuur van de Middelstegracht met de kokende groene zeep verplaatst op oen wagen. De haan was ook op dat voertuig ter bowaking aanwezig en kraaide herhaaldelijk zeer dapper. Een Chinees vroeg de attentie voorKooy's koffie- en theehandel op de Breestraat 121. Op zichzelf zag die „vreemdeling" er kranig uit met zijne mooie parasol, maar in den stoet kwam hy niet genoeg voor. Volgens de gedichten, welke liy by zich had, was zyn naam toewan Fi-fa-fooi. Een reuzenboek, gedragen door vier gilde knapen in zwart met geel afgezet kostuum en dito hoofdbedeksels, diende als proeve van het bindwerk uit de aloude boekbinderij ces -heeren J. A. Loeber, Rapenburg 103. En nu kwam er iets, dat al heel aardig en ook mooi was, n.l. het aquarium met tal van visschen van de firma J. A. M. Bekking, visch- handel, Vischmarkt 10. Deze reclame werd ontworpen door den heer 1.1. Poutsma, alhier, en uitgevoerd in diens atelier. Ze behoorde tot de beste voorstellingen. C. H. De Jong's schoenfabriek uit de Donkersteeg 9 deed op een wagen eene reis door de stad. Met de machine en met de hand werden schoeisels ten aanschouwe van elkeen vervaardigd. Eene groote laars, model 1891. voor iemand als Klein Duimpje bestemd, dio 7-myls-laarzen gebruikte, werd meegevoerd. Prachtige paarden, twee precies gelyk en gelijkvormige, trokken den met tal van ton nen beladen grooten bierwagen van den heer J. Erades, cenig Agentschap der Beiersch Bierbrouwerij „De Amstel", te Amsterdam, alhier Burgsteeg 9 en Nieuwstraat 49. Een ruiter, in een kostuum van etiquotten van bierflesschen en met etiquetten-hoed {cylinder), volgde den wagen. Het adres Haarlemmerstraat 208 moet hot beste zijn voor bouillon a 10 cents per kop. Een witte kop, zeker wel een „beetje" grooter dan de koppen, waarin het versterkende nat in het café wordt rondgediend, werd in triomf •op eene naar behooren gedekte tafel voort bewogen, voorafgegaan door eene versierde koe van het adres J.angebrug hoek Diefsteeg, geroepen tot levering van den bouillon. De handelaars in brandstoffen J. T. Perquin on Zonen, Heerengracht 32, hadden een buiten gewoon groot stuk steenkool op een mooi opgesierden wagen, door vier sterke paarden getrokken, en getooid met de Nederlandsche en Belgische wapens, doen laden. Een mijnwerker hield daarbij de wacht en dat was goed ook, want op den Nieuwen Rijn ging het zwarte klompje a.tn het schuiven. Op schildjes ston den de namen vermeld van de mijnen, waar- mi deze handelaars hunne kolen doen delven. Ook mynwerktuigen waren voorhanden. En ziet. een fiere ruiter, op een schoon ros gezeten, nadortl Het kleed, waarmede het paard is bedekt., is goheel getooid met Fransche dalia's ovenals rug, borst en hoofdbedeksel van den berijder. Eene vaan, door hem om hoog gehouden, brengt ter kennisse dat hy is de afgezant van den heer "W". Van Veen, bloemisterij „Rozenlust," Zylsingel, bij de Plantage, die eer heeft van deze reclame. De keurig gedrapeerde wagen van do „Leidsclie Katoonmaatschaprij," waaraan veel zorg was besteed, sloot dit voornaamste deel van den stoet. Van uit dien wagon regende het bedrukte zakdoekjes cn naast het voer tuig liep een stroom van sollicitanten naar die cadeaus, eon stroom, soms al te sterk en menigeen der toeschouwers zijns ondanks op onzachte wijze medesleurende. - - - Het derde deel bestond uit de twoedo af- deeling van het muziekcorps van het vierde regiment infanterie, uit nog acht stedelijke ver- eenigingen met hare banieren en artilleristen te paard. In den stoet bevond zich ook een lan dauer met Metalen Kruis-ridders, terwijl leden van de commissie van toezicht hem deels in rjjtuigen, deels in net rijkostuum en een kranig figuur makende, te paard vergezelden. Commandant van den optocht, welke zeer geregeld bleef voortrijden, was de heer C. C. Tieleman, bestuurslid dor 3-October-Ver- eeniging. Do uitspraak der jury, bestaande uit do heeren D. IV. Blote, A. C. Maas Geesteranus, H. J. Jesse, AV. A. Van Lith en IV. F. Verhey Van AA'jjk, was deze: Afdeeling: mooiste reclame. 1ste pry'sAA'. Van Veen2de prysJ. A. M. Bekking3de prijs: J. A. Loeber; 4de prysJ. T. Perquin Zn. Afdeeling: Geestigste reclame. 1ste prys: de koe en de bouillonkop; 2de pry's: S. G. J. De Groot; 3de prys: H. Brummelkamp; 4de prysDe Leidsche Bierbottelary van den heer G. F. Japikse. Voor prijzen was beschikbaar gesteld eene totale som van ƒ150. Bordjes, waarop ge schilderd stond welke prys was toegekend, werden in den optocht by bet bekroondo meegevoerd. Zoo'n bordje prijkte later te mid- don van groen aan den voorgevel van het bouillon-huis als nieuwe reclame. Het avondfeest, dat te halfacbt aanving, was op dezelfde wyze ingericht als vorige jaren. In de tuinen van „Zomerzorg" en „Zomer- lust" was concert, gegeven respectievelijk door de stafmuziek van het vierde regiment infanterie en het muziekcorps der jagers. Op het Schuttersveld speelde de muziek der schuttery. De vlonder rondom hare muziek tent word weder zeer druk bezocht. Jn de tuinen was het overvol. De kermis op het Schuttersveld viel weer zeer in den smaak, zoowel op het gereser veerde als op het publieke gedeelte. Niete stond er tevergeefs. De draaimolens en ailo- krameit hadden het druk, alsook Langevelde kiosk in „Zomerzorg" en Van Houten's groots- tent met do aardige deerntjes op het droge veld. Er werden heel wat koppen chocolade staande gebruikt. Het vuurwerk slaagde goed. De lmer A. Galt', van Rotterdam, had er eer van. Een beetje minder hangende rook had echter wel aange namer geweest; de windmolen, anders een aardig stuk, had veel met rooktekampen. Eens Bengaalsche zon, eerst groen, daarna oranje, vorlichtte het goheele terrein, ©e fluitende pijlen gingen evenals de serpenten, wentelaars, zwermpotten enz., enz. statig omhoog naar den wolkenloozen hemel. De groote decoratie ven- toonde de woorden „feestvieren" en „weldoen." en was een waardig slot van het feest. Nog zjj hier aangeteekend dat ditmaal voel de bespeling des morgens van het carillon do keuze was gevallen op de onlangs ver schenen oude en nieuwe Nederlandsche liede ren, in den Feestwijzer vermeld, en wel door tnsschenkomst van mr. Ch. M. Dozy, den gemeente-archivaris, die zich daarvoor velo bomoeiingen had getroost- De uitdeelingen begonnen reeds vroeg, lang v.iér den bepaalden tyd, zoodat van gedrang geen sprake behoefde to zyn. Zoodra <le ge gadigden om halfacht 's morgens al zich met hunne bons aanmeldden, werd dadel^k met de verstrekking van de verschillende eet-, drink- en rookbeboeften een aanvang gemaakt. Van de feest-étalages dienon nog vermeld te worden die van den heer Em. E. Prins, sigarenwinkelier op de Haarlemmerstraat, en die van den heer M. Van Rossveb Duchatlsl aldaar over de Donkersteeg, wiens uitstalling van oude wapenrustingen, w. cv. zelfs uit don Spaanschon tyd, eveneens in hooge mate de aandacht trok. Het 3-October-?eest is dit jaar aldus weer uitstekend geslaagd. Het fraaiste weder be- gunstigdo het. Het bestuur der 3-Octoher-ver eeniging en allen, die het bijstonden, komt lof en hulde toe voor de vele on velerlei be moeiingen. Het zorgde weer voor oor.e feest viering, welke elkeen tot tevredenheid moest stemmen. Gemengd Nieuws. Reeds vroeg in don morgen van den feestdag van Leidens Ontzet werd der politie medegedoeld dat door eene vrouw blaadjes van socialistische strekking werden verspreid, kort waarna zij dan ook oene vrouw aanhield, die, opgevende genaamd te zijn A. E. v. AT"., oud 61 jaar, en wonende te 's-Gravenhage, npg een aantal dier blaadjes in haar bezit had. Z.ji deelde mede dat zy in het begin van dit jaar uit do gevangenis was ontslagen na te voren nog 2 vonnissen voor diefstal to hebben ondergaan. Nu niets beters kunnende krijgen, was zy met het colpor- teeren van socialistische blaadjes begonnen. De politie alhier heeft t ij dens het feest van jl. Zaterdag aan haar bureel gebracht een paar van elders gekomen per sonen, die het beroep van hai'dloopen en harmonicaspelen uitoefenden, zonder daarvoor hier ter stede vergunning te hebben gekregen. In den laten avond van gisferen is door de politie met behulp van een jiaar burgers een schoorsteenbrand gebluscht in de woning van den steenkolenhandelaar IC aan de AVesthavenstraat. De Leidsche „groenen," dieZator- dag, overeenkomstig de traditie, niet in onze feestvierende veste mochten blijven, begaven zich dien dag naar Amsterdam. B(j Krasnapolsky werd een lunch gebruikt en daarna in 16 landauers een rijtoer door do stad en het Vondelpark gemaakt. Het be stuur der „groenen" reed voorop in een vier span. De lange stoet had in de stad natuurlijk veel bekyks. Als de boonien hunne bladeren bij menigte laten vallen, de zon reeds vroegtijdig ter ruste gaat en de wind vooral des avonds koud wordt, is het seizoen voor den speel tuin „Vreewyk" voorbij. Doze is dan ookai. s. AVoensdag voor het laatst geopend. De sluiting zal evenwel nog een feestelijk karakter dragen en o. a. doc-r het oplaten van luchtbalihn» opgeluisterd worden. De s t o o mba g g o ~m ach'Sa e, welks; naar we reeds- melddeD, in dera nacht van A'ryöag op Zaterdag in de-HaagschwTrekvaart! was gezonken, was met: vereende- krachten» in den voormiddag bereide uit hare onhoud bare jusitie gebracht en kon spoedig in werking worden gesteld. Inden avomi van iJen 6ton Juli maakten twee jongemannen, AA'. Hi- en J. S- I,. het een paar meisjes op den Stationsweg lastig. De meisjes riepen de hulp in> van de politie-, die AV. H.,. na weigering om rustig huiswaarts te gaan,, arresteerde en naar het politiebureel overbraoht. AV. Hi beleedigde den agent van politie en- had zich deswega heden voor de anond.-rechtbank te 's-Gravenhage to verantwoorden. Het O. M. waargenomen door mr. Van Buttingha AA'ichers vorderde voor AV. H. 7 boete en voor JT S. L., die de arrestatie bemoeilijkte en den. agent sloeg, 7 dagen gevangenisstraf. A'oer M. V. d. B., B. S. en J. Jl B.„ mede te Lalden- woonachtig, die zich in de middag van den lOden Augustus tegen de politie van do plaats hunner inwoning verzetten de beide- i'aatsten nog wel ten gevolge van het zich bemoeien met zaken, waarmede zij niet noodig hadden vorderde heb O. AL voor ieder ééne maand gevangenisstraf, terwyi voor H. AV. S. en-, J. M., mede- te Leiden, dio een 24sten Augustus j. 1. in halfbeschonken toestand lawaai maakten op straat, zich ook. al tegen de politie verzetten, terwijl S, bovendien een agent mishandelde, voor ieder eene maand gevangenisstraf, werd geéisdit. Voor L. R., oen 15-jarigen knaap, die op den 17den Aug. j. 1. te Noocdwijkerhoui uit een schuurtje- een paar waterlaarzen ont vreemdde en zich toeeigende, vorderde het O. M., aannemende het oordeel des onder- scheids, 1 maand, en voor J. D., te Alfen, die, in den nacht van 5 op 6 Augustus in den poldor Reinoveld (geroeante Alfen) 2 eenden ontvreemdde en zich toeeigende, 1 jaar. By verschillende horlogemakers en winkel houders to Leiden werden door V. C., een 17-jarigen smidsjongen, wonende te Leider dorp, horloges op zicht gehaald, soms, wanneer bedenkingen werden gemaakt, heel handig een middeltje aangewend om vertrouwen in te boezemen, on de uurwerken daarna ten eigen bate verkocht, terwijl de opbrengst werd gedeeld met een 17-jarigen kameraad, C. A. v. H., mede te Leiderdorp wonende, die by do kunstgrepen vrolwillond zyn bijstand ver leende. Het O. M. vorderde voor ieder 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken heden over 8 dagen. !{Da opbrengst der Noord-Zuitl- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem - Leiden bedroeg in September 1891 ƒ9135.09 en in September 1890 f 8861.82. Sedert 1 Januari 1891 f 75,728.37 tegen f 77,352.82' over hetzelfde tijdvak van 1890. Door den rijksveldwachter J.Y Letschert, gestationneord te Loiderdorp, is proces-verbaal opgomaakt tegen Maria Hacks oud 36 jaar, wonende te Leiden, wegens he laten schoonmakon van bloemkool op de inmakerij van Gideon Den Haan aan den Hoogen Rjjndjjk te Zoeterwoude, door haar zoontje AA iliem A'an Kuijeren, dat nog maar tien jaar oud is. Hy deed dit op verschillendo dagon op last zijner moeder. Een cn ander is in strjjd met art. 3 der arbeidswet van 5 Mei 1889. Te Sassenheim sloeg A'rjjdag- avond de bliksem in den molen aan den Floris-Schouten-A'rouwenpolder. Een wiek werd geheel verbrijzeld en een groot gedeelte daar van een eind ver weggeslingerd. De bliksem baande zich een weg langs de as naar binnen en richtte daar eenige schade aan, zonder brand te veroorzaken. Alhoewel het hemel vuur door het woonvertrek ging, bleven de zt er ontstelde bewoners gelukkig ongedeerd. Zondag-morgen omstreeks 10 uren is .een hevige brand uitgebroken in de woning van den heer J. Hoogendoorn, iu de Meye ondei* de gemeente Bodegrave. In korten tyd was het geheele gebouw eene prooi der vlam men. Aangezien nagenoeg alle buren per rytuig naar de kerk waren, kon men er slechts met moeite in slagen iemand te vin don om de paard hulp te gaan vragen op het dorp, £era,t te halftwaalf kwam deze persoon aan en tocL' de spuit op de plaats des onheils verscheen, was het geheele perceel reeds vernield. Met behulp van de Meye-spuit had men de belendende per.ceelen mogen behouden. De oorzaak ie- ombekendhet verbrande was verzekerd: Een Z-aterdag-morgen vroeg te Utrecht oitgsbrokien brand geeft weer eene waarschuwing voow huismoeders en dienst- boden. Die- brand toch sohjjnt ontstaan to i zijn ten gevolge van het omvallen van een brandende lamp; welke de dienstbode by het naar bed gaan op een e tafel' bad neergezet en vergeten uit te. doen. Toen zy door den v-er- istikkenden damp, waarmede hare ksimer ge vuld was, wakker werd, stond de zolder dier Immer reeds in brand, on had zy nog maar inist den tijd om,.zonder iets te-kannen redden, het gevaar te. ontvluchten. Gok de« overige bewoners van- t huis, doer- baar gewekt, hebben zich intijds kunnen redden. Donderdag-avond tus-ochen: 8 en 9 uren, werd op- den dyk in Katspol der een verraderlijk schot gelost op P.'Kraker, vroeger molenaar te Otheae, gemeente Zaaraslag, en a.daar wonende, waardoor deze aan h et hoefd getroffen en op- de plaats diod bleeE. De ge- t.-offene keerdo met zijn vrouw van.'een fetni- bobezoek huiswaarts; zijne vrouw nam de v'-ucht, terwijl lader bleek dat hek lijk van ƒ4140 was beroofd. A'ooralsncg is de d3der o-ihekend. (Ml 09 Te Oosfcenwoldeis Zaterdag-nocht eon landbouwer overleden aan bloedvergifti ging, ontstaan door met huismiddelen een wonde aan. den duim te behandelen. Toen de geneesheer werd geroepen, gaf deze- nog slechts ééne hoop, nl. deer hot amputeeren van den arm, die zeer was opgezwollen. Dit wenschta de patient nietv en spoedig daarna was hy een lijk. Gist oren werd te Ar genteuil liet kampioenschap vara Frankrijk geroeid. Er v.aren elf deelnemers. Het kampioenschap word gewonnen door den heer J. J. K. Ooms, president der roeivereeniging „Neptünus" te Amsterdam met drie lengten. Tweede aan komende was de heer Jansen van de 's-Gra- veuhaagsclie roeivereeniging „Skadi". Derde was Lescrauwaot van de „Société nautique do Bruges". Sinds 1876 werd het kapioenschap steeds door Franschen gewonnen. BUIT ENLAND. FranUi-yls. De te Parijs tegenwoordige ministers heb ben besloten, naar aanleiding van de onge regeldheden, welke te Rome voorvielen, den Franschen geestelijken te verzoeken zich tot nader order van deelneming aan de tochten der pelgrims te onthouden. Een rondschrliven van den minister Fallieres zal de geestelijken met dit besluit in kennis stollen. België. Uit Brussel wordt gemeld dat bij do be grafenis van het stoffelijk overschot van generaal Boulanger er eene groote ophooping van volk in do straat Montoyer was en de politie onmachtig bleek te zijn om de orde te bewaren. Er was een woest gewoel. Te halfviev kwam do lijkstoet aan: eerst twee

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2