n-mcimT 1 £".9639. T^taaiïdais October. A0. 189! (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonmier bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Leiden, 3 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidec per S maandenf 1.10. Franc-O per post1.-10. Afzonuerlijke Nonimers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 rogels ƒ1.05. Iedcro regel moer Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's «iaarop, wordt bij dit snommer verzonden No. 2 van Kikeriki. Oflioiëele K(4imi8;^evmgen. Patenthladen. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge- .moeutd Loiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patentbla o voordo gepatenteerden, -wonende in Wijk VI, o-. r het dienstjaar 1891/92, "bij liot College van Zer.-.-rs, in een der vertrekken van het Raadhuis dczei gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijg'>aar zijn op MaandagS, Dinsdag G, Woensdag 7 en Donderdag 8 Oct. a. s., telkens les namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn do o n a f g e h a a d e Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingen, die voor hunue moeite mogen eischen tien cents, zonder moer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Oct. 1891. DE KANTER. DRilV ÏIWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon brengon ter aigemeene kennis dat door CORNELIS HILLE- NAAR een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in t terken drank, in het perceel Schoolsteeg No. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Oct. 1891. E. KIST, Secretarie. Aan de rijks-universiteit alhier zijn tot heden door den reetor-magnificus voor de eerste maal ingeschreven 107 studenten, ver deeld als volgt: in de geneeskunde 28, in de rechten 40, in de godgeleerdheid 16, in de wijsbegeerte en letteren 7, in de wis- en natuurkunde 14 en in de rechten en letteren 2 studenten. De 3de October begon met prachtig weer. De zon beschijnt de allerwegen in vlaggen- tooi gehulde stad en het Van-der-lVerf-park, waar om halfnegen do kapel van de dd. schutterij tot wjjding van het feest eenige nummers koraalmuziek deed hooien, welko in den omtrek van het terrein dat zelf was afgesloten een eene vrij groote menigte had gelokt. Om negen uren namen de uitdeelingen van brood, haring, tabak, pijpen en bier in het "Waaggebouw en het gebouw der Vereeniging „Nut en Genoegen" een aanvang. Daarvoor hadden zich omstreoks 3150 vrouwen en 2740 mannen aangemeld. Reeds lang te voren had men zich voor genoemde gebouwen gepos teerd, wel een bewijs dat van deze gelegen heid gaarne gebruik gemaakt wordt. Als ons nommer ter perse gaat, neemt om tien uren in eenige kerken de godsdienst oefening een aanvang en begint het carillon van den Stadhuistoren te spelen, waarvoor een programma van oude en nieuwe Neder- landsche liederen is vastgesteld. Ook in deze omgeving bevinden zich vele feestgenooten, velen versiert! met strikjes van oranje of de Nederlandsche of Leidsche kleuren. De drukte neemt meer en meer toe. dank zy het inderdaad fraaie weder, dat het beste doet. vorwachten voor den grooten Reclame- optocht, in den middag te houden. Heeft de stad een feestelijk aanzien, aan versieringen ontbreekt het, geljjlc we reeds gisteren meldden, binnenshuis ook niet. Vermelding verdient o. a. nog die van den heer D. J. Torburgh, handelende in manufac turen, garen, band onz., op de Haarlemmer straat nabij de Vrouwesteeg, wiens beide winkelramen zijn getooid met eene uitstalling van allerlei artikelen, meest in de nationale en oranje kleuren, waarachter zich verheft de buste van Van der "Werf to midden van vlaggentropeeen, groen en bloemen. De étalage maakt een goed effect en lokt veel toeschouwers. Ter gelegenheid van den Reclame-optocht is bij de heeren Batteljee en Terpstra als souvenir aan don derden October een Reclame lied verschenen, op muziek voor piano en zang gezet door den heer J. Henri Berkcljon. Het is een loflied op de Reclame van nu en vroeger, en op hot nut er van. Het eindigt aldus Kwam ooit de stad weer in gevaar, Of 't land, waarin wjj wonen, Dan zou weer ieder Leidenaar, Zijn helden-afkomst toonen. Dan zou hij reclameeren Het wapon in de hand En tot den dood verweren Vorstin en Vaderland! Aan de universiteit alhier zjjn de volgende examens afgelegd: door de heeren H. J. M. Do Vries en L. P. J. Wupperman het cand.- examen in de rechtendoor de heeren G. J. Schoute on B. J. Yssel do Schepper het voor bereidend examen in do geneeskunde; door den heer J. A. Moyboom, het eerste natuur kundig examen. Do anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld den heer A. E. Van Kempen. De te Rotterdam verschijnende „Maas bode" bevat heden het volgende: Ofschoon nog niet langs officiëelen weg be kend gemaakt, kan met alle stelligheid worden medegedeeld, dat het zeker is, dat tot burge meester van Rotterdam zal worden benoemd de heer L. M. De Laat de Kanter, thans en sedert 1880 burgemeester van Leiden, gepen- sionneerd officier van het Ned.-Ind. leger, ridder van de Militaire "Willemsorde en van den Nedorlandschen Leeuw. De „Tijd" maakt van hetzelfde bericht melding. Nadat wjj vele jaren verstoken zjjn ge weest van het genot eener orgelbespeling in onze hoofdkerk, konden wij gisternamiddag ons weor eens overtuigen van de waarheid, ,dat ons orgel in de Pieterskerk een prachtig instrument is, vooral wanneer een meester in de kunst de schoonheden daarvan tot zijn recht doet komen. De heer C. B. Duyster Jr., organist van genoemde kerk, toonde daartoe in elk opzicht de rechte man op de rechte plaats te zijn. De verschillende uitgevoerde nummers van oude en nieuwe meesters kwamen volkomen tot hun recht en voorzeker hebben allen, die hiervan getuigen waren, bijzonder veel genoten. Het is te hopen dat onzo geachte stad genoot meermalen de gelegenheid zal geven, zjjne gaven als organist te bewonderen en te genietenvoorzeker zal dan het schoone kerk gebouw meer aandachtige hoorders bevatten dan nu het geval was. Want waren de ver schillende nummers zeer goed, de dag was bepaald slecht gekozen. De 2de October was dit jaar een dag van drukte voor al wat handel drijft on in eenige verbinding staat tot het 3-October-feest, terwijl buitendien bijna alle Leidenaren, die muziek vereeren, daarvan juist den avond te voren volop genoten hadden in onzo nieuwe Gehoorzaal. Dat echter de heer Duyster zich niet late afschrikken voor herhalingZjjn succes is door deze eerste proeve verzekerd. Door kerkeraad en kiescollege van de Ned.-Herv. gemeente alhier, ter voorziening in de vacature van predikant bjj die gemeente ten gevolge van het overlijden van dr. Ph. S. Van Ronkel, is gisteravond uit het vroeger vermeld zestal het navolgend drietal opge maakt: ds. S. Dijkstra te Hilversum, ds. G. J. De Hoest SJzn. te Zutfen en ds. C. Ver hagen te Diemen. Morgen, Zondag, zal de Italiaansclie kroonprins een bezoek aan onze stad brengen, vergezeld van den markies Spinola, gezant van Italië bij het Nederlandsclie hof, den ge zantschapssecretaris markies De Malespina en den heer Hudig, Italiaansch consul. Behalve de- academische gebouwen, het ste delijk Museum in de Lakenhal en andere van den kunstzin onzer vaderen getuigende monu menten, welke de prins wenscht te bezoeken, zal ook de studentensociëteit de eer genieten hem binnen hare muren te zien. Eene uit- noodiging daartoe aan den prins gedaan door het Collegium Supremum uit het studenten corps, werd hoffelijk aangenomen. Hoewel het bezook waarschijnlijk niet veel langer dan een half uur zal duren, maakt mon toch toebereidselen om den prins op eeno wijze, zyner waardig, te ontvangen. De prins gaat Zondag eorst van Amster dam per boot naar IJmuiden, van daar per spoor naar Haarlem, waar hjj te 11 uren 30 m. aankomtvervolgens per trein van 2.7 naar Leiden en verder per trein van 3.8 maar Den Haag. Daar wordt vertoefd tot Dinsdag. Alsdan wordt een uitstapje gemaakt naar Delft, en vandaar gaat de prins naar Rotterdam, om vervolgens naar Den Haag terug te keeren. De Italiaanscho gezant vergezelt den prins op deze uitstapjes. In den trein zal telkens een salonrjjtuig worden aangehaakt. To Haarlem wordt een bezoek gebracht aan de Groote Kerk, het Raadhuis en het Kolo niaal Museum. Bedankt is voor het beroep bij de Herv. gem. te Wieringcrwaard door den heer B. D. Eerdmans, cand. te Leiden. In „Eigen Haard" vindt men het portret van wijlen prof. G. D. L. Huet, over wien dr. Stephan een waardeerend woord schreef. Wjj vernomen dat dezer dagen door een milden gevor, die wenscht onbekend te blijven, aan de Nieuwe Noordcrkerk to Rot terdam ten geschenke is aangeboden eene zeer kostbare zilveren doopvont. Dit prachtig stuk is geheel vervaardigd in streng gothischen stijl. Het kolossaal zil veren bekken wordt gedragen door rjjk ge- orneerde zilveren spitsbogen, rustende op een voetstuk, dat in denzelfden stijl fraai bewerkt is Ieder deskundige zal kunnen beoordeelen dat de zuivere afwerking dezer streng gothi- sche ornamentiek groote kunstvaardigheid veroischt en zonder twjjfel erkennen dat ook in dit opzicht aan do eischen van het edel metaal volkomen is beantwoord, terwijl doel en bestemming van het voorwerp op uitne mende wjjze zjjn in het oog gehouden. Het is geleverd door de heeren Van Kem pen 'Zonen te Rotterdam en in hunne bekende fabriek to Voorschoten ontworpen en vervaardigd. Men meldt uit AmsterdamDe kroonprins van Italië reed gistermorgen halfelf met ge volg in hofrjjtuigen uit en bracht oen bezoek aan hqf Rijksmuseum, alwaar hij ontvangen en rondgeloid werd door den hoofddirecteur, den heer Obreen, en door den directeur van het Ned. Museum, den heer Van der Keilen. De prins vertoefde er geruimen tijd. Vooral trokken de zeeslagen in de zooge naamde Admiraalszaal zyne aandacht en hij gaf blyk onze geschiedenis goed te kennen. Op het Prentenkabinet werden hem eenige gravures getoond door den onder-directeur, den heer Hora Siceama. Het laatst bezocht hij het Ned. Museum en bezichtigde daar mot belangstelling de collectie wapenen en scheeps modellen. Na in het Doelenhotel do lunch gebruikt te hebben, werd het stadhuis bezochtaldaar door de wethouders Van Lennep en Dyserinck en den heer Le Jolle ontvangen, bezichtigde de prins de kostbare schilderij in do Raadszaal en de Burgemeesterskamer en werd vervol gens door den archivaris, mr. De Roever, in de archiefzaal rondgeleid. Door diens zorgen waren daar uitgestald drie houten beeldjes uit de 15de eeuw, een graaf en twee gravinnen van Savoye voorstellende, voorts eenige brieven van prinsen van Savoye, platen betreffende het Zeewezen en ontvangst van Maria De Medieis, munten, penningen en medailles. Hierna word het Kabinet-Six bezichtigd en deed de kroonprins een rijtoer. Do Kroonprins bezichtigde nog de diamant slijperij der heeren Daniels en de Nieuwe Kerk en bezocht de magazijnen van antiquiteiten van de heeren Goudstikker en Delaunoy, waar hij eenige inkoopon deed. De Staatscommissie voor den landbouw is, met het houden van twee vergaderingen, uiteengegaan om vermoedelijk in hot einde van dit jaar hare laatste bijeenkomst te houden. Aan het gastmaal, door den voorzitter zijn medeleden aangeboden, bobben deelgenomen de ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid. Het onlangs ingetrokken wetsontwerp tot onteigening voor hét stichten van een nieuw post- en telegraafkantoor te Amster dam en voor „en ten behoeve van" deHuis- zittensteeg en de Korte Huiszittensteog aldaar, is opnieuw bij de Tweede Kamer ingediend. De woorden „en ten behoeve van" zijn echter vervallen. De tegenwoordige ministors van waterstaat en van binnenlandsche zaken toch zijn van oordeel, dat de onteigeningswet van 1851 niet toelaat, dat ook perceelen, welke voor de uitvoering van een te ondernemen werk niet noodig zijn, in de onteigening wor den begrepen, welke voor dat werk plaats vindt. Zij zjjn in dezen het gevoelen van den minister Thorbecke toegedaan, die by do ver dediging van een ontwerp voor den aanleg van straten te Rotterdam indertyd bezwaar maakte, om, ten behoeve van bouwkundige regeling, krachtens de wet, eigendom van particulieren te doen overgaan in handen der Overheid en om andore of meor per' ceelen aan te wijzen dan volstrekt noodig is om het doel van het werk te bereiken. Genoemde ministers meenen echter tevens dat het beginsel eener onteigening par zone in onze wetgeving zou kunnen worden op genomen. De Grondwet verzet zich hiertegen h. i. niet. En waar de maatschappelijke be hoeften de toepassing van dit boginsel in sommige gevallen schijnen to vorderen, zullen de ministers hunnerzyds gaarne medewerken tot eene daartoe noodigo wyziging der wet van 28 Augustus 1851. Als een bewjjs hoe de Nederlandsche militaire geneeskundige dienst in den vreemde staat aangeschreven, diene onderstaand uit treksel van het dezer dagen verschenen rap port van het Engelsclie departoment van den militairen geneeskundigen dienst over hot jaar 1S89, waarin het volgende te lezen staat: Een instrumentkistje (aangenomen by den geneeskundigen dienst van het Nederlandsche leger voor hot gebruik van officieren van gezondheid te velde en door ieder hunner in den zak van het zadel gedragen) werd den leden van de afdeeling Militairo Hygiene ver toond door dr. Giesbers, van den geneeskun digen dienst van het Nederlandsche leger. De verzameling instrumenten, door den heer Giesbers getoond, was zóó belangrijk, dat het wenscheiyk werd geacht hierop de byzondere aandacht te vestigen. De volgende regelen mogen daarom van belang zynyr Nadat het Hollandsohe ministerie van oor log de antiseptische middelen by het gebruik te velde had ingevoerd, bleek, dat de instru menten, welke de legerartsen medevoerden, niet voldeden aan de vereischten, voor eene volledige antiseptische behandeling gesteld. Ton gevolge hiervan werd vóór 2 jaar, na overleg met verschillende officieren van ge zondheid, door den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht de aan schaffing van bedoeld kistje bevolen. Daar het te paard wordt medegevoerd, kan dit kistje niet beter vergeleken worden dan met de

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1