en werd in Juli 1862 kapitein. Vijfjaar later werd hy leeraar aan de krijgsschool van St.-Cyr, in Juli 1870 bataljons commandant, in November van dat jaar luitenant-kolonel en werd in den slag by Champigny aan het hoofd van zyn regiment gekwetst. In Janu ari 1871 werd hij kolonel, bij den strijd tegen de Communo genoot hy tweemaal eene eer volle vermelding, werd in Mei nogmaals ge kwetst en ontving toen het Commandeurs kruis van het Legioen van Eer. In Mei 1880 werd hy tot brigade-generaal bevorderd, ver tegenwoordigde met veel tact de Fransche Regeering by het eeuwfeest der Amerikaan- sche onafhankelijkheid en trok daardoor meer algemeen de aandacht. In Mei 1882 trad hy op als afdeelingschef aan het ministerie van oorlog, ln welke hoedanigheid hy groeten y ver ontwikkelde ten aanzien van de opleiding der militairen, het prytaneum van La Flèche her vormde, scholen voor soldaten-kinderen en schietscholen oprichtte enz. In 1884 divisie-generaal geworden, aan vaardde hy het bevel over do troepen in Tunis, waar hy met groote geestkracht de machts- overschrydingen der burgerlyke overheid te genstond en snel groote populariteit verwierf bij het leger. In Januari 1886 eindelijk werd hy minister van oorlog en had daarmee het toppunt van zyne tot nog toe hoogst eer volle loopbaan bereikt. Doch van nu aan kwam er een keer. Hy wierp zich, door per- soonlyke eerzucht gedreven, midden in den stryd der partyen, en elk middel was hem goed genoeg om zich bekend te maken, op den voorgrond te stellen, de gunst te beja gen van den grooten hoop, zoozeer, dat hij zich van een daartoe opzettelijk in een circus afgericht paard op de groote parade van het Bastillefeest bediende om als de schoone ge neraal do harten der menigte te stelen. Het gelukte hem en het ligt nog versch in hot geheugen hoe de weinig ridderlijke uitbanner der prinsen van Orleans met behulp van dag bladreclame, schreeuwende en tierende betaalde toejuichers, redevoeringen, toosten, enz. hot kiezersvolk bewerkte, een oogenblik als dic tator scheen te zullen optreden, maar, dank zij vooral het vastberaden en beleidzaam op treden des ministers Constans, ten slotte on- scliadelyk gemaakt werd, naardien hij de vlucht nam naar het buitenland, liever dan zich na eene veroordeeling door den Senaat aan deportatie bloot te stellen. Van toen af keerde zich de openbare meening geheel tegen hem en zyne pogingen om door snorkende proclamatiën enz. de volksgunst te herwinnen, leidden tot niets. Zijn aanhang versmolt nog sneller dan hij gewassen was. Uitgelachen, bespot, verge ten, leefde hy als balling op Jersey, later te Brussel, tot de dood van mad. De Bonnemain hem alle hoop en levenslust, schynt het, deed verliezen en een ellendige zelfmoord het eind Ï3 geworden van eene zoo schitterend be gonnen carrière. BUITl'LNLANB. Duftschland. De kroonprins van Italië bezocht gister namiddag met zyn gevolg het beursgebouw- te Hamburg. Hy werd door den voorzitter, den ondervoorzitter en de leden der Kamer van Koophandel ontvangen en in het gebouw rondgeleid. De kroonprins gaf zyne bewon dering te kennen over de grootsche inrichting van het beursgebouw en de handelsinrichtingen van Hamburg en beloofde in het aanstaande jaar terug te komen. Des avonds te 11 uren vertrok hy naar Nederland. Groot-Britannii'. De vredelievende uitlatingen van den Duit- schen rykskanselier Von Caprivi en van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Eibot hebben in Engeland een voortreffelyken indruk gemaakt. De „Times" ziet in de verklaring van Caprivi, dat geene mogendheid aanleiding zal geven tot een oorlog, welke vreeslyker zou zyn dan alle vorige, een waarborg van het voort bestaan van den status quo. De „Morning Post" zegt: De tijden zyn lang voorbij, dat een enkele Europeesche Staat over het lot kon beschikken van zyn nabuur. Dit erkent de rijkskanselier, als hy bedaard van de toenadering tusschen Frankryk en Rusland kan spreken. Niet altjjd is de vrede bewaard gebleven, omdat do besten en ^fgstandigstcn het wensebten, maar heden mdjen wy toch gerust zijn, al was het alleen nihar omdat de ministers van Duitschland en Frankryk goede gronden voor do door hen geuite meening hebben aangevoerd. De „Standardgelooft dat de vrede voor langer tyd is verzekerd, dan anders het geval zou zyn, nu Duitschland noch de toenemende sterkte van Frankryk en Rusland vreest, noch hunne vriendschap, die pas opnieuw werd bezegeld. Rusland. Over den hongersnood in Rusland heeft do „Daily Telegraph" zeer treurige berichten ontvangen. In het noordelijkst gedeelte van het ryk heeft in Augustus de verst, in Novo- gorod de regen den oogst vernield. Veevoeder is niet te krijgenpaarden worden voor een paar gulden verkocht. De door de regeering genomen maatregelen baten niet veel. Daar de regeering den boeren geen graan om te zaaien wil geven, blijven groote streken braak liggen Op verscheidene plaatsen is de runderpest uitgebroken. In het arrondissement Soogorwsky vielen de boeren de veeartsen aan, die het besmette vee wil den afmaken. Tot zelfs de geestelyken bedelen langs de wegen. Zelfs aan de IVolga is geen werk te krij gen; de handel staat stil en do nieuwe lee ning zal slechts een druppel in de zee zyn. De millioenen ladingen graan, welke een gou verneur voor de noodlydenden eener naburige provincie had beloofd en waarop de regeering rekende, bleken niet aanwezig te zyn. Waarschynlyk zal de hongersnood zijn hoogste punt in November bereiken. Reeds nu zyn de boeren verontwaardigd over de houding der regeering en over -de schynbare onver schilligheid van den czaar. In Saratow, Samara en Nyatka werd op by eenkomsten van boeren besloten den minister van binnenlandsche zaken te laten weten, dat, als de czaar hen niet te hulp kwam, zij zichzelven zouden helpen. Volgens een telegram zouden in de gouver nementen Jekaterinoslaw, Nischni-Novogorod en Kazan opstanden zijn uitgebroken. Anicviha, Blijkens nadere bijzonderheden schynt hot bericht omtrent een opstand in Guatemala waarheid te bevatten, ofschoon het uit Mexico werd tegengesproken. Zoo meldt de „Times" Op het jaarfeest van Guatemala's onafhan kelijkheid namen de ongeregeldheden een aanvang by de redevoeringen, welke op de groote markt der hoofdstad in het openbaar werden gehouden. De oproermakers schreeuw den: „Dood aan Barillas!" en: „Weg met de tirannie!" Weldra verscheen eene afdeeling soldaten ter plaatse om de rust te herstellen; dit mocht hun echter niet gelukken en onder een regen van steenen bliezen zy den aftocht. Door dezen goeden uitslag aangemoedigd, vormde men het plan Barillas te dooden cn eene nieuwe regeering uit te roepen. De president liet echter eenige kanonnen op de markt plaatsen en door artillerie bedienen; verschillende gevechten en schermutselingen hadden daarop tusschen de oproermakers en de soldaten plaats, met het gevolg, dal president Barillas na verloop van drie dagen meester van den toestand was500 personen werden gedood. Telegrammon. NIEUW-YORK, 30 September. De direc teuren der Missouri Pacific spoorwegmaat schappij hebben heden definitief besloten geen dividend uit te keeren. LONDEN, 1 October. Het parlementslid James William Lowther is tot onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken in de plaats van Fergusson benoemd. In haar finantitel overzicht zegt de „Times," dat er grond is te gelooven, dat de Russische leening binnen acht dagen tegen 80 pet. te gelyk in Frankrijk, Engeland, Ne derland, Denemarken en Rusland zal worden uitgegeven. MADRID, 1 October. Van Manilla wordt gemeld dat de sultan van Mindanao, die tegen Spanje was opgestaan, zich heeft onder worpen. MONZA, 1 October. De koning van Rumeniè is hier aangekomen. Hy werd aan het station ontvangen door den koning, don hertog van Aosta, den graaf van Turin en vele autori teiten. PARIJS, 1 October. Mevrouw Boulanger, de echtgenoote van den generaal, die zeer afgezonderd te Versailles woont, vernam den dood van haren echtgenoot uit den mond der dagbladventers. Zij heeft orde gegeven nie mand by haar toe te laten. LEIDEN, 1 October. Heden mocht onzen geachten stadgenoot, den heer P. Dikshoorn, het voorrecht ten deel vallen den dag te herdenken, waarop hy ge durende een kwarteeuw aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" verbonden is, nl. 8 jaren als leeraar en de laatste 17 jaren bovendien als directeur. Dio dag ging niet onopgemerkt voorbij. De bewoners in den omtrek der Pieterskerkstraat, waar de jubilaris woont, hadden de vader- landsche driekleur van hunne huizen ontplooid, welke ook wapperde van het gebouw der H. B.-S. voor Jongens, waarin het genoot schap gevestigd is. Bovendien hadden zich ook verschillende commission gevormd om den heer Dikshoora blyken hunner hoogachting en waardeering aan te bieden. Tegen twee uren had zich eene deputatie naar zyne woning begeven om hem met zijne familie daar per rijtuig af te halen en naar het Nutsgebonw te begeleiden, waar hy werd opgewacht doorbestuurderen, leeraren en leer lingen van het Genootschap. Do kleine zaal was er versierd met groen en bloemen, waarboven op een schild prijkten de woorden: „Hulde aan den jubilaris. 1806 1891." Toen de jubilaris met zyne familie vóór die versiering had plaats geDomen, nam de heer "W. Kok als president van het bestuur van „M. S. G." het woord en sprak ongeveer het volgende: „Waarde heer Dikshoorn! Het is bestuur ders en oud-bestuurders van het Genootschep „M. S. G." een waar genoegen u heden als jubilaris te begroeten en u onze welgemeende gelukwenschen op dezen dag te mogen aan bieden Deze dag is niet alleen voor u, maar ook voor ons een waro feestdag, hij brengt de 25 jaren in herinnering, dat gij als leeraar aan het Genootschap verbonden zyt. „Hoe gy uwe kennis, krachten, zorgen en vlyt in die betrekking tot heil dor jongeling schap hebt besteed, daarover zal ik niet uit wijden, want het is te bekend en boven allen lof verheven. „Mot voldoening moogt gij op die afge legde baan terugblikken; de dankbaarheid van velen thans mannen in de maat schappij zij u op dezen stond do schoonste lauwerkrans 1 „Ook wij voegen ons gaarne by die velen wy danken u voor alles wat gij ten nutte van het Genootschap deedt; blijf nog vele jaren gespaard in het genot van eene goede gezondheid; bezield met die krachten en voorbeeldigen ijver als tot heden, opdat ,.M. S. G." zyne plaats op waardige wijze in de ry zijnor zusterinstellingen blijve handhaven." Tot herinnering aan deze heuglijke gebeur tenis, bood hy hem tevens een stoffelyk blijk van waardoering aan, bestaande in eene maho niehouten fauteuil met dito stoelen, bekleed met zwart trijp, welke, evenals de andere geschenken, door een doek tot nog toe aan het oog waren onttrokken gebleven. Spr. eindigde daama met den wensch dat het geschenk den jubilaris na volbrachte arbeid een welverdiende rust en daarna vernieuwde krachten moge schenken, welke, bestuurderen waren er zeker van, tot bevor dering van den bloei van „M. S. G." zullen strekken. De heer Dikshoorn bedankte hartelijk voor de gesproken woorden, doch zeide alle reden te hebben om beseheiden te zyn als hij dacht aan de welwillendheid, welke hjj steeds van bestuurderen ondervond om zijne taak ge- makkelyk te maken. Hij wist dat hy hunne vriendschap genoot, maar nu, op dezen dag, ontving hy een vornieuwd overtuigend bewys, dat hy nooit genoeg kon op prys stellen. Daama sprak de heer N. Gouwentak na mens de leeraren. Herinnerende aan de 25 jaren dat de heer Dikshoorn aan het Genoot schap verbonden is, woes hij op diens ornstig streven en onvermoeide pogingen om de taak der leeraren te steunen. Dit werd ten zeerste door hen gewaardeerd, en bovendien was de goede geest, welke er tusschen directeur, leeraren en leerlingen lieerscht, aan zyne welwillendheid en lijdzaamheid te danken. Hy heeft thans een merkwaardig tijdperk achter den rug, waarop hy met voldoening en trotsch mag terugzien. Het was een blijde stond, en ook de leer aren meenden dat deze wel met een blijk van aandenken van hen mocht vergezeld gaan. Zy boden hem daarom een eikenhouten boekenkast aan, met den wensch dat hy nog lang hun directeur moge blijven. Het geschenk ging vergezeld van eene door den leeraar den heer A. M. Biegman in modem renaissancestyl bewerkte opdracht: „Aan onzen geachten directeur den heer P. W-Tw.p.aEiBgasc*-»--.-" i --"-f-rv tr-nr—rtnoj.a»jj. Dikshoorn, ter gelegenheid van zijne 25-jarige ambtsvervulling aan Mathesis Scientiarum Ge nitrix. 1866 Oct. 1S91. De gezamenlyke leeraren waarop de handteekeningen volgen. De opdracht, in kleuren uitgevoerd, bevat bovendien de attributen op de school betrek king hebbende, benovens het Leidsche wapen, alles even smaakvol on kunstig bewerkt. Dankbaar was de hoer Dikshoorn ook voor dit bewijs van belangstelling en erkentelijk tevens voor de door hem ondervonden wel willendheid. Zeide de heer Gouwentak dat hij mot trotsch terug mocht zien op hetgeen achter hem is, z. i. moest hij integendeel trotsch zijn op de onderwijzers, wier steun en medewerking hy immer ondervond. Dai was hem een troost. Dat die verstandhou ding en samenwerking zoo blijve! Namens de leerlingen trad vervolgens de heer M. Van den Brandé naar voren om na mens zijne mode-leerlingon den hoer Dikshoorn op dezen dag de beste wenschen aan te bieden, die tovens hebben gemeend ook niet te mogen achterblijven met een blijk hunner dankbaar heid. Dit bestond uit een prachtigen insluit- haard en ging vergezeld van een album, be vattende de namen der deelnemende leer lingen. De band er van is vervaardigd door den heer J. A. Loeber van Levant-marokko, met monogram M. S. G. en afgezet met lauwer takken in verguld, alsmede bewerkt in ge- siceleerd goudsnee. Op het titelblad is de opdracht vervat in eene keurige penteeke- ning van den heer J. G. Enders, leeraar aan de school. Ook tot zijne leerlingen sprak de heer Diks hoorn een woord van dank- Het was hem steeds een genot in hun midden te verkeeren, want zyne taak was er steeds aangenaam. Zyn genot heeft hij door dezen eigenlijk reeds dagelyks ontvangen, maar daarom deed het hem genoegen dat nu ook zijne familie van een en ander getuige kon zijn. Elke toespraak werd luide toegejuicht en bij herhaling werd den jubilaris de hand ge drukt, ook door hen, die na de aanbieding van den eerewjjn hom en zyne familie vervolgens kwamen gelukwenschen. Ten slotte zy hier nog aangeteekend dat de stoelen en fauteuil zyn geleverd door de heeren J. J. Van der Voorden en Speet, de prachtige, in renaissance-styl, naar eene tee- kening van den heer TV. C. Mulder vervaar digde boekenkast door den heer Broesterhui- zen en de insluithaard door den heer Joh, Dee Jz., allen te Leiden woonachtig. Tot commissaris-plaatsvervanger by de Nederl. Handelmaatschappij voor Leiden, is, in plaats van dr. D. Bierens de Haan, tot com missaris benoemd, gekozen de heer Tb. P. Viruly. Van elf tot drie uren werden hede» ten politie-bureele alhier kosteloos kaarten verstrekt voor het concert in de Stadszaal op Zondag-avond a. s. Er werd door velen in de beste orde van deze gelegenheid gebruik gemaakt. 13C0 kaarten werden er afgegeven, dus zooveel als er personen in zaal en op gaandery te zamen plaats kunnen nemen. Ook werden ten Raadhuize reeds vele kwartjes-kaarten genomen voor het concert van morgenavond. De mededeel ing, dat het liberale blad „Volksbelang" voor Leiden en omstreken finaal gestaakt wordt, is zoo schryft men ons minder juist. Het blad hoopt men spoedig in anderen vorm, zoo mogelijk twoemaal 's weeks, voort te zetten. Het vindon van een redacteur brengt groote moeilykheden mede, doch men hoopt weldra daarin te mogen slagen. Men vertrouwt dat algemeen in Leiden be aamd zal worden, dat deze academiestad niet zonder liberaal orgaan mag, noch kan zijn. Vad.) Het stoomschip „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Sept. van Port-Said; de „Rotterdam" vertrok 30 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Soerabaia" vertrok 30 Sopt. van Batavia naar Rotterdam. By koninklijk besluit is jhr. M. W. De Jonge benoemd tot burgemeester der gemeente Schermerhorn. Met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Roermond, P. H. Kisjes, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool to Warffum, uit welke betrekking hij met ingang van dien datum eervol wordt ontslagen. Goedgekeurd dat mr. J. Tonckens, burge meester van Zweeloo, is benoemd tot secre taris dier gemeente.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2