Leiden een man in eene woning lokte en hem daar een rijksdaalder ontstal, tot 3 maanden; S. v. E., mede in die zaak be trokken, wegens heling, tot 3 maanden; J. R., uit Oudshoorn, die iemand op de kermis te Boskoop mishandelde, tot 5 dagen. Voor d e Ha a g s ch e r ech t b ank stond heden terecht een allerzachtzinnigst Katwyk- stertje, A. B., huisvrouw van 1). V., beklaagd eene buurvrouw te Katwijk met een ijzeren hamer eenige slagen te hebben toegebracht. Voor dit misdrjjf was zy gedagvaard, maar blijkens hot gotuigenverhoor was er nog wat meer te koop geweest. Eerst had bekl. zekeren v. R. te Katwijk met een scherpen dissel eene wonde toegebracht, toen de vrouw van v. R. een hakbeitel naar het hoofd geslingerd gelukkig zonder haar te raken en eindelijk er met den moker een werktuig van een paar ponden op los geslagen. Subst.-off. van justitie mr. Pleyte zag in deze mishandeling meer dan een gewoon buronstandje en vorderde de veroordeeling van het heftige vrouwtje tot 7 dagen gevan genisstraf. Daarna kreeg men verandering van tooneel. De beklaagde ging naar de getuigenbank en Y. v. R., een broer van de vrouw door de vorige bekl. mishandeld, verhuisde naar het bankje der beklaagden, omdat hy voor zijne zuster had party getrokken en vrouw V. met een klomp een gat in het hoofd had geslagen. Er scheen bij do bewuste vechtpartij van weerskanten ongegeneerd op los getimmerd te zijn en gelijk reeds bleek met geduchte wapenen. Aangezien het O. M. eenige aanleiding vond voor de opgewondenheid van den jongen man, die zijne zuster zag mishandelen, vorderde het voor hem slechts 2 dagen gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken heden over 8 dagen. Te Scheveningen is bericht ont varen, dat de matroos TV. Turf boer, 18 jaar oud, varende op de bomschuit „SCH 78," voor den Nieuwen Waterweg over boord is geslagen en verdronken. Te Noordwyk aan Zee kwam van de haringvisschorjj terug de Joanna Adriana," schipper A. Spaanderman, met 225 ton pekel haring en 40 ton steurharing, terwijl te Vlaar- dingen binnenliepen de te Noordwyk thuis behoorende „Joanna en Engelbert", schipper P. Hoek; „Helena Johanna", schipper C. v. d. Luite; „Joanna Antoinette," schipper J. Plug „Jonge Dirk", schipper A. Smit; „Zorg en Vlyt", schipper P. Haasnoot; „Drie Gezus ters," schipper P. Van Duin, met 220 tot 300 ton haring. Er werd besteed voor volle pekelharing 15.75, ijle dito ƒ12.50, terwyl ƒ12.75 voor steurharing (zonder ton) werd be taald. Het „Hbl." meldt dat door den eigenaar van het plaatsingkantoor voor „al tisten" te Amsterdam pogingen zijn aange wend om de invrijheidstelling van Hermann Zeitung, die per koffer te Amsterdam is ge komen, te bewerken. Daartoe werd de steun van het Oostenrykscli-Hocigaarsche consulaat ingeroepen. Het consulaat meende echter zyne hulp niet te moeten verleenen voor eene zaak als deze, welke alleen reclame ten doel heeft. De overweging, dat, waar Zeitung zoowel de spoorweg- als de douanereglementen overtre den heeft, het recht zyn loop moet hebben, heeft mede op deze beslissing invloed gehad. Ook het beroep op den procureur-generaal bij het gerechtshof heeft niet gebaat. Zeitung zal dientengevolge met het eerste transport vreemdelingen, wel gratis, maar ditmaal in de derde klasse naar de grenzen worden gebracht. TeKozendaal komon thans vele gevallen voor van roodvonk. Verscheidene kinderen stierven binnen enkele dagen aan deze gevreesde ziekte. Te Amsterdam is een S-jarig meisje in de Nieuwe Prinsengracht in het water ge raakt. Het kind werd dood er uit gehaald. Een 14-jarige jongen, aldaar in eene sloot achter den Stads-Timmertuin gevallen, werd eveneens eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Zaterdag-avond is by het ras- geeren op het station Schiedam een goederen wagen ontspoord, waardoor de arbeider G. Weerden is bekneld geraakt, ten gevolge waarvan hjj is overleden. Naar men aan do „Haarl. Crt." uit Amsterdam meldt, berust de civiele actie, door don vertegenwoordiger (jor Sequali-Com- pany tegen do „Vereeniging tegen do Kwakzal verij" ingesteld, niet op benadecling van den verkoop zijner middelen, maar wél ter zake van persoonlijke beleediging in het eerste zee,- krasse strooibiljet, door mr. Zeegers Veeckens, voorzitter dier Vereeniging, eigenhandig verspreid. Bij verschillende landbouwers in Zuid-Beveland zijn 7 koeien ten gevolge van het eten van natte klavers gostorven. Zaterdag-morgen ongeveer half- elf had er aan de Keulsche Vaart onder de gemeente Zuilen een treurig ongeluk plaats. Een werkman, die voor zyne kameraden drinken was gaan halen, bleef, toen hy van een ledigen zandtrein wilde springen, met een kleedingstuk aan een vooruitstekend voorwerp vastzitten, zoodat hij met het hoofd tusschen de wielen geraakte. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de man was terstond een lyk. Het deerlijk verminkte lyk werd naar Zuilen vervoerd. De verongelukte was getrouwd en vader van vjjf kinderen. In een te Sofia ontvangen depeche uit Konstantinopel van 25 dezer wordt ge meld dat de toestand in Yemen zeer hachelyk is. Het bericht der inneming van Sana, de hoofdstad van Yemen, door de oproerlingen, wordt wel is waar tegengesproken, doch schijnt alleen maar voorbarig te zyn. Do gemeenschap met Sana is afgesneden. De Porte maakt spoed met het zenden van ver sterkingen. Eene te Gibraltar ontvangen depeche van Kaap Juby meldt dat de Mooren in opstand zijn gekomen. Zjj bedreigen de Engelsche handelsinrichtingen. De Britscko kanonneerboot „Cashawk" is tot hulp afge zonden. De twee jongetjes te Liverpool, van wie wy onlangs mededoelden dat zy een achtjarig makkertje met opzet onder water geduwd hadden, zullen volgens eene uitspraak der lykschouwers-jury terechtstaan wegens moord met voorbedachten rade. Uit het onder zoek is hetvolgendegebleken. Samuel Crawford, oud negen jaren, en Robert Shearon, oud acht jaren, duwden een achtjarig knaapje, genaamd Eccles, in den plas water, welke in de kelder van een in aanbouw zijnd huis stond. Eccles kwam er uit, maar zy duwden er hem opnieuw in en de negenjarige Crawford hield hem toen onder water tot hy dood was. Toen gingen de twee moordenaartjes heen, nadat zy de kleederen van het verdronken knaapje hadden verdeeld. Uit het onderzoek bleek ook do aanleiding. De moeder van den achtjarigen Shearon had om te beletten, dat haar zoontje op straat kattekwaad uitvoerde en buitenshuis sliep hem ontkleed. In hare afwezigheid wist lijj echter uit huis te komen, terwyl een oude zak en een gedeelte van eene oude jas als kleedingstukken voor hem dienst deden. Hy ging naar het verlaten, onafgewerkte gebouw, waar eenige jongens speelden, en toen allc-n op twee na vertrokken waren, conspireerde hy met den oudste van de twee, wist den jongste te bewegen zich uit te kleeden en wierp hem daarna in den plas. Hy had kleeren noodig! In Wisconsin (V. S.) woedt een uitgebreide boschbrand. De bevolking van Pits- ville en Dexterville is volkomen omringd door brandende bosschen, terwyl de lucht myion en mjjlen ver dik is van den rook. Al wat helpen kan, is uitgetrokken, om het vuur te blusschenmen denkt echter dat zonder de hulp van eene flinke regenbui weinig ge daan kan worden. Twee personen kwamen in de vlammen om, terwyl 18 brandweerman nen verwondingen bekwamen. Te Newark (Nieuw-Jersey) werd dezer dagen een vuurwerk afgestoken. Door onvoorzichtigheid spatte eene bom, met kruit geladen, 'uiteen, waardoor 8 personen gedood en 30 toeschouwers verwond werden. Volgens de „Petit Parisien" heeft te Annemasse, in Savoye, een jonkman, die met schoenonveters liep, 10 millioen gulden geerfd van eene bloedverwante, die, voor eenige jaren als dienstbode naar Engeland vertrok ken, daar met den zoon van haren heer huwde en onlangs evenals haar man en alle familie leden van dezen overleden ie. Stille armoede. Het gerech- telijk onderzoek is afgeloopen in zake het vreeselyk drama van de familie Nightingale te Londen, den chemist, die met zyne vrouw en twee kinderen dood werd gevonden, terwyl het jongste kind na een paar dagen lijden ook bezweek. Het blijkt dat allen waren ver giftigd met Pruisisch zuur. De rechter maakte uit dat de heer Nigbtingalezijn geheele gezin en zichzelven vergiftigde. Er werd 1 sh. sixpence, 90 cent, i-n huis gevonden. Uit de getuigen-verklaringen bleek, dat Nightingale een zeer zwak man was, zwak in zyn plicht en zwak bij elke verzoeking. Zyne vrouw had hom innig lief, te veel blijk baar, om zyne energie aan te wakkeren, en droeg alles met onderworpenheid. Zjj en de kinderen moeten op zyn verzoek het vergif vrijwillig hebben genomen. De Parysche rechtbank heeft uitspraak gedaan in zake het spoorweg-on geluk bjj St.-Mandó. De machinist Caron is wegens zyne onvoorzichtigheid veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete en de onderchef van Vincennes, de heer Deguerois, tot vier maanden en 500 fr. boete. Do machinist Caron, zoo beslisten de rech ters, had geen enkel zijner voorschriften op gevolgd. Der betrokken spoorweg-maatschappij is schadevergoeding aan de slachtoffers en hunne betrekkingen opgelegd. Een meisje, Jouvin, dat vader en moeder verloor en een been moest laten afzetten, werd 75,000 fr., haren broeder 25,000 fr. toegewezen;, aan twee weduwen, wier schoonzoon en dochter om kwamen, eene lijfrente van 1000 en 800 fr. enz. Mevrouw Marie Wilt, de voor malige primadonna van de Hofopera te TYeenen, heeft zich in een aanval van zwaarmoedigheid uit het venster harer drie verdiepingen hoog gelegen woning geworpen en was onmid dellijk dood. Aldus luidde het eerste bericht, doch nader wordt gemeld dat Marie Wilt, die reeds den ouderdom van 61 jaar had bereikt, verliefd was geworden op een jonkman. Zy had zich vrijwilhg hl een gesticht begeven en was 's morgens uitgegaan, om, zooals zjj zeide, eene wandeling te maken. Slechts bij uitzondering maken wy gewag van zelfmoordenhet volgend geval van onverwinnelyke wanhoop verdient echter te worden aangestipt. Yoor eene maand ver loor zekere Talloir, teekenaar van beroep, te Parys, zyne vrouw, en leed er zóó onder, dat hy besloot zich van kant te maken. Hy hing zich op, maar het touw brak. Den volgende* dag nam bjj kolendamp te baat, doch een buurman, door den reuk opmerkzaam gewor den, sloeg zijn venster aan stukken en bracht hem by. Hy beloofde het niet weder te be proeven, maar twee dagen later stiet hij zich tweemaal een mes in de borst, ter hoogte van het hart. Naar een hospitaal gebracht, werd hij, genoegzaam hersteld, ontslagen en drie dagen daarop nam hy een sterk aftreksel van phosphorus in. Hy ondervond zulke pijnen, dat zijn gekerm denzelfden buurman deed toeschieten, die hem reeds eenmaal gered had en een braakmiddel schonk hem nog maals het leven weer. Eergisteren evenwel heeft hij eindelijk met behulp van een chioroformmengsel zijn treurig doel bereikt. Gercitde porceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 26 Sept., ten overstaan van lo. Notaris Van Leeuwen: Drie huizen te Leiden in het Alida-Maria's-hof, Nos. 8, 6 en 7, kooper de heer I. Imans qq., voor 1033 twee huizen alsvoren, Nos. 1 en 3, kooper de heer TV. F. Milders qq., voor ƒ690; een dito alsvoren, No. 2, kooper de heer A. Van 't Riet qq., voor 380twee huizen als voren, Nos. 4 en 5, kooper de heer N. Kloots, voor f 780. 2o. Notaris Kaiser: Een heerenhuis met tuin, aan de Hoogewoerd, No. 111, kooper de heer J. Pander, voor 7600. 3o. Notaris mr. L. M. J. H. KerstensEen huis aan de Heerengracht, No. 67, niet ver kocht, en een huis aan de Langestraat, No. 32, kooper de heer J. Verhoog qq., voor 1125. 4o. Notaris Van Hamel: Het huis aan de Haarlemmerstraat, No. 23, kooper de heer I. Boudri qq., voor 4280. BUITENLAND. Duitschland. De officieuze verklaring der „Nordd. Allg. Zeitung", dat de ryksregeering er niet aan denkt, Russische waarden ter beleening aan de Duitsche Rijksbank toe te laten, is blijk baar bestemd om te verkondigen, dat begun stiging van het Russische krediet niet in de bedoeling van den rijkskanselier ligt, Ook in eene andere kolom van haar blad geeft de „Norddeutsche" te kennen, dat het slagen der leening waarschijnlijk gering zal zijn. De overige bladen bepalen er zich toe, uit een staatkundig en vaderlandlievend oogpunt, het publiek te waarschuwen voor deelneming aan 1 eene loening, welke, al is dit niet rechtstreeks kenbaar gemaakt, toch zijdelings tot oorlog zuchtige doeleinden zou kunnen dienen. De „Börson-Courier" deelt het volgende medeDe czaar heeft, bij zyne doorreis te Berlyn, aan prins Frederik Leopold de ver zekering gegeven, dat hy, zoodra het keizer Wilhelm schikt, dezen te Berlyn zal bezoeken. Na een langdurig en heftig debat heeft de gemeenteraad van Breslau met 41 tegen 22 stemmen besloten, het dagelyksclr bestuur op te dragen een adres te zenden aan den rijkskanselier, waarin wordt verzocht den Rijksdag ten spoedigste bijeen te roepen en een ontwerp voor te leggon tot onmiddellijke- afschaffing van de graanrechten. Groot-Britaniiië, Te Blackpool (Londen) is de eerste steen- gelogd van een „Eiffel-toren", welke nog iets- hooger zal zyn dan de Parysche. De heer Gladstone is met zjjne echtge- noote te Fasque, Kindarshire, Schotland, aan gekomen en zal daar eenige dagen vertoeven als gast van zijns broeders zoon, sir John Glad stone. De gezondheidstoestand van den oud minister laat niets te wenschen over. Rustem-pacha heeft in last ontvangen, over de zaak van Sigri in gedachten wisseling te treden met het ministerie van buitenland- sche zaken. De Engelsche predikant Hugh Herbert Johnson van Oxford is toegetreden tot de Mohammedaansche gemeente te Liverpool. Oostenryk-HoDg.-Monarehte. De keizer van Oostenrijk heeft gisteren te Praag in gehoor ontvangen eene com missie uit den Boheemschen Landdag en een aantal gemeentehoofden, onder leiding van prins Lobkovitch, den grootmaarschalk van Bohemon. Prins Lobkovitch hield eene toe spraak, welke de keizer beantwoordde met- een woord van dank voor de warme ont vangst, welke men hem bereid had. De keizer verklaarde dat hy by voortduring zijne aandacht gevestigd hield op de ontwikkeling en het welzijn van het land en hoopte dat zyn streven vruchten zou dragen door de belanglooze medewerking en de vader landsliefde van alle burgers. Telegrammen. PARIJS, 27 September. De president der republiek heeft bij gelegenheid van den dood der grootvorstin Alexandra het volgende telegram aan den czaar van Rusland gezonden Uwe Majesteit is te zeer overtuigd van dè gevoelens, weike wy voor U en de Uwen koes teren, om niet verzekerd te zijn van onze innige deelneming in het zware verlies, dat Z. H. grootvorst Paul heeft getroffen. TVij wenschen aan Uwe Majesteit in deze treurige omstandigheden onze ware en diepgevoelde sympathie te betuigen. LONDEN, 28 September. De „Times" be spreekt in een artikel den ernstigen toestand der Britsch-Oost-Afrikaansche Maatschappij, welke door de bezetting van Uganda, ten gevolge van de koortsachtige mededinging der Duitschers by het Victoria-Nyanza, hare hulpmiddelen uitgeput heeft. Het blad raadt aan pogingen te doen om de Maatschappij 'n de gèlegenheid te stellen haar standpunt te handhaven, vooral na den tegenspoed der Duitschers, daar anders de slavemy weder veld zal winnen. De „Times" stelt voor, dat de Engelsche regeoriug een matig dividend waarborge voor den aanleg van een spoorweg tusschen de kust en Uganda. OSNABRÜCK, 28 September. De rijkskan selier Von Caprivi verklaarde, naar de „Köln. Zeitung" mededeelt, in antwoord op de wel komstrede van den burgemeester in het stad huis, dat de vrees voor het behoud van den vrede ongegrond is. Geen der regeerende vor sten wenscht den vrede te verstoren en een Europeeschen oorlog te doen ontstaan. Ook de toenadering der verschillende staten, welke in den laatsten tijd plaats heeft gegrepen, geeft geen grond voor deze vrees, daar deze toena dering slechts de uitdrukking en het gevolg is van reeds bestaande verhoudingen. Voor zoover hy nu den toestand overzien kon, dacht Caprivi dat geene der Europeesche regeeringen een ooi log zou willen, waarvan de rampen die van alle vroegere oorlogen zouden overtreffen. Ten slotte verklaarde do kanselier, dat ook de binnenlandsche aangelegenheden, waarmede do keizer zich bezig houdt, tot eene bevredi gende oplossing zouden komen, hoewel mis schien eerst na tientallen van jaren. CORRESPONDENTIE. -Tweebrieven onder No. S6 der kleino advertantiën liggen nog ter beschikking van de inzendster dier advertentie.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2