(Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 September. rMijne Betrat.' PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels ƒ1.05. Icdore regel meer ƒ0.171. Grootero lottere naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. i^.9694. X>in@<lag £9 September. A°. 189! Aan de universiteit alhier is met goed ge volg het candidaats-examen in de geneeskunde afgelegd door den heer H. A. Bicker Caarten on het voorbereidend examen in de godge leerdheid door den heer W. Bax Jr. Den Oden October a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat dr. M J. De Goeje het hoog leraarsambt aan do Leidsche universiteit aanvaardde. Door de „Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen" zal de jaarlyksche algemeeno vergadering gehouden worden op Zaterdag '24 October a. s., des namiddags te twee uren, in het Nutsgebouw alhier. De punten van beschrijving zjjn do vol gende: lo. Opening door den algemeenen voorzitter, prof. dr. J. Ten Brink. 2o. Ver slag over het afgeloopen maatschappelijk jaar, uit te brengen door den algemeenen secreta ris. 3o. Bekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester en mededee- ling van het aandeel in de algemeene kosten, door iedere afdeeling daarin te dragen. 4o. Verslag omtrent den staat van de boekerij der Maatschappij, uit te brengen door de -afdeeling Leiden. 5o. Verkiezing van een -algemeenen voorzitter uit een drietal leden van het. beituur der afdeeling Amsterdam, door dat bestuur voorgesteld. 60. Kennis geving vanwege de afdeeling Amsterdam van den benoemden algemeenen secretaris voor het volgende jaar. 7o. Voorstellen van: a. het algemeen bestuur; b. de afdeelingsbe- sturen; c. de afgevaardigden; d. de leden der Maatschappij. Na afloop der werkzaamheden zal de ge bruikelijke maaltijd plaats hebben ten huize van den heer Levedag, Breestraat. Heden vernamen wij do treurige tijding van het overlijden van rar. H. L. A. Obreen, notaris te dezer stede. Reeds langen tjjd liet zijne gezondheid te wenschen over, tot hij eindelijk op raad der geneeskundigen naar Nassau vertrok, ten einde daar, zoo mogelijk, herstel te vinden. Dit mocht echter, helaas, niet geschieden. Hij overleed op den leeftijd van 45 jaren. Den 27sten Januari 1846 te Leidon ge boren, promoveerde hij aan de universiteit alhier in de rechten in 1870, in welk jaar fajj tevens by den Iloogen Raad werd inge schreven als advocaat, als hoedanig hjj de praktijk uitoefende tot 1870, toen hjj den 17den Februari van dat jaar by koninklijk besluit werd benoemd tot notaris te dezer stede, als opvolger van zijn vader. Hij mocht zich dadelijk in eene uitgebreide praktyk verheugen. Bovendien heeft hij zich op verschillend ander gebied in het maatschappelijk leven verdiensteiyk gemaakt. Hij was indertijd lid van het hoofdbestuur der Nederiandsc-he Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd ook tot voorzitter gekozen der Leidsche af deeling van genoemde Maatschappij, was eenigen tijd lid van den gemeenteraad, tot heden president-commissaris van de Leidsche Schouwburgvereeniging, alsmede voorzittend regent van Jan De Latere's-hof aan de Eerste Binnenvestgracht, in den gevel van welke stichting ook zijn naam op den steen ter herinnering aan den onlangs plaats gehad hebbenden herbouw prjjkt. Verder was hy 0. a. regent van 's ryks Vrouwenwerkinrichting, welke vroeger tot Militair Detentiehuis be stemd was, en plaatsvervangend kantonrechter. Had hy, evenals alle stervelingen, zyne eigenaardige gebreken, het ontbrak hem ook niot aan schoone deugden en gelijk de boven genoemde instellingen, kunnen nog tal van anderen er van getuigen welk een grooten steun hy voor hen was. Ondernemingen, welke zyne volle sympathie wegdroegen, vonden in hem een ijverig be vorderaar, zoowel zedelyk als finantiëel. In het bestuur van de naamlooze vennoot schap „De Leicjpche Dekenfabriek" had hjj zitting als secretarisbovendien was hy com missaris van de „Leidsche Bouwvereeniging" en van het Badhuisterwijl voornameiyk aan hem te danken is dat de zoo nuttig werk zaam zynde Vereeniging van kantoorbedienden „Kennis is Macht" werd opgericht, waarvan hy in den laatsten tijd beschermheer was. Met zyne familie zullen, evenals die ver eeniging, de vele andere instellingen, ook van weldadigheid, zyn gemis diep gevoelen. De overhandiging van den bouquet aan mej. Gh. Jaspers op het jongste in „Zomerzorg" gegeven vocaal- en instrumentaal concert ge schiedde namens eenige kunstvrienden uit Leiden en was dus even verrassend als ver- ecrend voor deze nog jonge, maar veelbe lovende Nederlandsche zangeres. In eene vrij uitvoerige beschrijving mel ding makende van onze nieuwe Stadszaal zegt de „N. R. C." 0. a. dat deze „kunsttempel" gesticht is aan de aan schoone architectonische werken ryke Breestraat, tegenover den spre kenden trapjesgevel van Rynland's Gemeen- landshuis, in de nabyheid der door prof. Gugel in 1875 gebouwde studentensociëteit, vlak by het typisch gebouwtje met den Moorenkop in den gevel, herinnering aan Leiden's Levant- handel. Het blad roemt, na do beschrijving er van, het gebouw als een, dat-, het Concertgebouw te Amsterdam niet te na gesproken, „in ons land zyn gelyke niet vindt." Daar de gemeentekas de kosten had te dragen, kon niet aan alle eischen van luxe 'en comfort worden voldaan, doch mettertijd zullen spiegels en portières worden aange bracht, en wellicht zullen een paar sierlyke fresco's de wanden sieren en zal alles in lichte tint worden geschilderd. Gedurende de eerste helft der maand Sept. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden J. B. Langenhuijzen, A. Kampei, H. G. Yan Dalen, Amsterdam; Cora De Rooi, C. Schnltz, H. Lichtenbeek, Den Haag„Viscli- rookery", Lemmer; K. Yan Pellen, Coevart, Rotterdam; H. Dijkstra,VelpBriefkaarten Mevr. J. Over Holtz, GroningenMevr. Enger Oerder, Scheveningen. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land: W. Verkerk, Ahaus; E. Beck, Ham burg Degrotenbosch, (twee stuks) Mülhausen Dr. C. J.Prins, Thale; - naar Frankrijk: Jac. Lion, Parysnaar IndiéJ. A. Koenen, Semarang. Bjj de heden gehouden-openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 57, 2S.50, 5.90 en 2.95de laagste 56, ƒ28.50, ƒ5.70 en 2.90. H. M. de Koningin-Regentes heeft ge durende haar verblijf ten paleize te 's-Graven- hage Zaterdag aan verschillende dames en lieeren audiëntie verleend. O. a. ontving H. M. haven vroegeren leermeester in de Neder landsche taal, dr. Beynen, die onlangs van eene zware ziekte hersteld is. H. M. Koningin Wilhelmina reed met hare neven, de drie jonge prinsen van Bentheim, langs den nieuwen weg naar Scheveningen, en terug over den ouden weg. Aan het buiten- verblyf Zorgvliet werd een bezoek gebracht, en geruimen tyd bleven de jeugdige vorstelyke personen daar te zamen spelen. H. M. de Regentes, die te 3'/i nur in eene open Victoria was uitgereden, vergezeld door eene hofdame, begaf zich allereerst naar Zorg vliet en vertoefde daar eenige oogenblikken. Koningin Wilhelmina en haar gezelschap reden toen huiswaarts en kwamen even balfvier ten paleize, terwijl de Regentes langs den ouden weg haren rytoer over Scheveningen vervolgde. Te 4.35 Zaterdag-namiddag hebben HH. MM. do Regentes en de Koningin met hare jonge gasten de residentie verlaten, om naar Het Loo terug te keeren. Aan het Staatsspoor station bevonden zich tot het doen van uit geleide, dezelfde autoriteiten, die des morgens HH. MM. ontvingen, met die uitzondering alleen, dat thans van de raadslieden der Kroon aanwezig waren de ministers van financiën, koloniën, waterstaat en marine. Op 't oogen- blik, dat de trein vertrok, plaatsten de beide vorstinnen en de jonge prinsen van Bentheim zich op het balkon van den salonwagen, om vriendelijk een afscheid toe te wuiven aan do talryke belangstellenden op het perron. De Staatscourant van heden meldt dat H. M. de Regentes aan de commissie dor Tweede Kamer het volgende heeft geant woord op het adres dier Kamer, in antwoord op de Troonrede: „Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Genoraal mijnen dank te willen over brengen voor haar adres van antwoord. „De betuiging van haar ernstig voornemen om te beantwoorden aan het vertrouwen, waarmede have medewerking werd inge roepen tot verzekering van de welvaart van het Nederlandsche volk, stel ik op hoogen prys. „Het is myn innige wonsch, dat de beraad slagingen van de Tweede Kamer, onder Gods zegen, bevorderlyk zullen zyn aan het heil van ons vaderland". Heden is de uitslag bekend geworden van hot door de volontairs van den artillerie cursus en de Militaire School afgelegd examen. Aan dat examen is door allen, die daaraan deelnamen, voldaan, t. w. Yan den artillerie-cursus: door de volontairs Haanebeek, De Waal, Doppler, Schaap, De Kreuk, Jüngeling, Boldingh, Kooiman, Eijsten, Bernard, Snyders, Van Affelen van Saems- foort, De Klerck en Yerhoeff (14); Van de Militaire Schooldoor de volontairs Louman, Quack, Van Wingen, De Ridder, Van Eek, Van de Roemer, Tinkelenberg, Alstor- phius Grevelink, Donker, SmitSibenga, Meijs, Woudstra, Beem, Middelaer, Van der Noordaa, Phaff, De Koning, Steffen, Hoolboom on Bou meestor (20). Het onlangs aangekondigd wetsontwerp, waarbij de termijn, gedurende weikon de Staats commissie voor do Arbeidsenquête have werk zaamheden zal moeten volbrengen, met zes maanden wordt verlengd, is thans aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld. De kapt.-luit. ter zee S. T. Land is ook door de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit gang" te Helder opnieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Louis Bouwmeester zal voortaan by „Het Ned. Tooneel" als 1ste negisseur optreden. Dr. Snouck Hurgronje bevindt zich sedert eenigen ty'd in Atjeh. De verleden jaar tot stand gekomen pen sioenwet voor weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren bepaalt omtrent de amb tenaren, die met 1 Januari 1891 in het wedu wen- en weezenfonds zyn opgenomen, dat de van 1 Juli 1868 tot en met 31 December 1890 aangestelde ambtenaren, die by het in werking treden der wet in dienst zyn, zullen storten 2 pet. van den voor hen reeds gel denden pensioengrondslag en 5 pet. van de verhoogingen van traktement na 1 Jan. 1891. Het geval doet zich voor, dat enkele amb tenaren, die aangesteld zyn in het laatst van 1890, doch eerst met 1 Januari 1891 in functie traden, zich rangschikken onder de van 1 Juli 1868 tot- en met 31 December 1S90 aangestelde ambtenaren en dus van hun toen reeds geldenden grondslag 2 pet. wen- schen te storten. Hoogstwaarschynlyk zal nu de Raad van State uit te maken hebben of door ben twee pet. dan wel vyf pet. gestort zal moeten worden. (27. R. ct.) Tot directeur van de gasfabriek te Am- hem is benoemd de heer J. Blom, thans adjunct-directeur. Thans verzekert de „Amh. Ct.", dat de inspecteur van 's ryks waterstaat Van Diesen geen verzoek om ontslag had ingediend. De Indische begrooting voor 1892 is aan gevuld met de aanvrage van ƒ728,500 voor den aanleg eener telegraphische verbinding tusschen Oleh-Leh en Laboean (Deli), waardoor Atjeh eene dubbele kabelverbinding met Java verkrygt. Blykens een door de Regeering overge- legden staat zullen over het loopende jaar aan de byzondero lagere scholen in het ryk krachtens art. 54 bis der Onderwijswet de volgende sommen als subsidien worden uitge keerd, als in de provinciën: Noord-Brabant ƒ128,132; Gelderland ƒ94,525; Zuid-Holland ƒ202,974; Noord-Holland ƒ141,233; Zeeland ƒ21,000; Utrecht ƒ59,945; Friesland ƒ53,741; Overysel 28,725; Groningen ƒ30,926; Drente 5300 en Limburg 46,245totaal voor het ryk 812,745. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam vertrok, 26 Sept. van Adende „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Sept. te Southampton; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Sept. te Genua en zette denzelfden dag de reis voort; de „Dubbeldam" vertrok 26 Sept. van Nieuw- York naar Amsterdam; de „Kaizer", van Rot terdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 25 Sept. van Lissabon; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Sept. grawlepoint; do „P. Caland" vertrok'26 Sept. van Baltimore naar Amsterdam; de „Parthian", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 26 Sept. van Mozambiquo; de „Prins Willem II" vertrok 26 Sept. van Nieuw-York naar W.-Indië, de „Schiedam" van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 27 Sept. Lizard; de „Werkendam" vertrok 26 Sept. van Nieuw-York naar Rot terdam. By koniuklyk besluit zyn benoemd tot ontvangers der directe belastingen te Nieuwer- Amstel J. Keizer, thans te Enschedee; te Gemert A. Mulder Jr., thans te Hasselt; te Nieuwesluis J. C. M. W. Reepmakor van Belle, thans te Vlijmen; te Anjum C. Crab- bendam, thans adjunct-commies by het dep. van financiën; te Weesp F. J. Van Grasstek, thans te Drachten; te Goes P. L. B. J. Oos- terbaan, thans te Dokkum; op Tessel J. N. J. Boom, thans te Emmen; te Hasselt G. Van der Zee, thans surnumerair te Leeuwarden. G c 111 e 11 gr <1 N ienwa. De brievenbestellers mogen de lyst van het postkantoor alhier, waarop de uren van vertrek der verschillende posten staan aangegeven, niet meer aanbieden. Zjj, die hun verlangen aan den postdirec teur te kennen geven om er eene te ontvaEgen, krjjgen haar te huis bezorgd tegen den vast- gestelden prijs, waarvocr men ze ook aan het postkantoor kan afhalen. In den middag van heden viol een knaap, die op het Rapenburg nabjj do Academie van den wal op eene stilliggende schuit wilde springen, in het water tusschen wal en schuit. Een man en eeno vrouw hielpen, staande respectievelijk op het vaartuig en op de straat, den drenkeling boven water en op vasten grond. By vonnis van do arrond.-recht- bank te 's-Gravonhage werden lieden 0. a. veroordeeld: W. C. D., wed. G. H. K. ie te

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1