mms N°. 9692 Zatei'dag SO September. A0. 1891. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Bind. Ter volg der Advertentie». Vraag J. G. LANGEVELDS Chocoladeliandel, Mare Si, lt CACAO, SPGRT-CHÖC9LADE, Slenippoe d e r, Voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad blijft de Heer met den meesten aandrang aanbevolen. este Bieren - BliilriE A LAMPE BEI.GE WORDT GEVRAAGD Student, - Leiden, Publieke Verkooping, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regol meer ƒ0.175. Grootero lottere naar plaatsruimte. Yoor het incasseereu buiten de stad wordt ƒ0.10 borekend. Gemeng-d Nieuws. Op do tentoonstelling van zaai granen, enz., te Zieriksee, hooft voor appelen en peren eene eervolle vermelding verkregen de heer W. Van Oeffelen, te Leiden. De redacteur van een „satirieke?)" blad, dat te Rotterdam verschijnt onder den naam van „Medusa", was door do rechtbank aldaar veroordeeld wegons „smaadschrift" en „eenvoudige beleediging" tot drie maanden gevangenisstraf. Gisteren zou hij als appellant voor het ge rechtshof te 's-Hage verschijnen, maar was niet aanwezig. Na verleend verstek requi- reerde het O. M. bevestiging van hot vonnis. Uitspraak 1 October. Beklaagd op verschillende tijd stippen zich door middel van een valschen sleutel toegang te hebben verschaft tot. eene secretaire en daaruit in den loop van dit jaar een bedrag van 1000 te hebben ont vreemd, had zich gisteren voor do arrond.- rechtbank te 's-Gravenhage to verantwoorden A. W., gewezen winkelbediende b(j den hande laar in oudheden S. te dier stede. De beklaagde bekendo volkomen en berouw vol het hem ton laste gelegde. Do gemakke lijke manier, waarop lijj de secretaire kon openen, en de weinigo kans op ontdekking hadden hem in vorleiding gebracht. Subst.-olï. van justitie mr. Pleijte, wijzende op de groote verleiding, waaraan een jong- mensch in eene groote stad blootstaat, zag in den beklaagdo een slachtoffer daarvan. Het meest bezwarende achtte ZEd. Aclitb. echter daarin gelegen, dat bekl. niet eenmaal voor do verleiding is bezweken, doch op verschil lende tijdstippen een groot bedrag, volgens don bestolene veel meer dan ƒ1000, heeft ontvreemd. Do verzwarende omstandigheid in aanmer king nemende, dat bekl. door middel van een valschen sleutel de secretaire had geopend, vorderde het O. M. een jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. IV. Schlingemann, achtte niet bewezen dat bekl. van een valschen sleutel had gebruik gemaakt, daar bekl. den sleutel volgens zijne ver klaring in een laadje van het meubelstuk gevonden had en dien onmiddellijk passende vond. Voorts riep hjj de clementie van de rechtbank voor den bekl. in, die voor de ver leiding was bezweken. Uitspraak over 8 dagen. Bij vonnis van de arrond.-recht- bank te 's Gravenhage werden heden veroor deeld C. J. N., aldaar, die zich schuldig maakte aan diefstal van 2 horloges ten nadeelo van een horlogemaker op het Spui te dier stede, tot 1 jaar gevangenisstraf; F. B., bouwon dernemer aldaar, die zich tegen zeer lage prijzen bouwmaterialen verschafte, welke hij wist dat door diefstal verkregen waren, en zich dus schuldig maakte aan heling, tot zes maanden; J. J. W. v. d. A., die zich schuldig maakte aan verduistering, door geld, dat hij voor een ander op een wissel ont vangen had, ten eigen bate aan te wenden, tot 3 maandenT. C. De R., door wiens on voorzichtigheid in het Belgische Park bij Den Haag een rijtuig door de electrische tram werd omvergeworpen en de daarin zittende personen lichamelijk letsel bekwamen, tot 7 dagen gevangenisstraf. Voorts vorderde het O. M., waargenomen door mr. Pleyte, in do gisteren gehouden strafzitting voor: C. L. B. S., aldaar, die iemand zonder aanleiding mishandelde, 7 boete; P. W. d. G., aldaar, die oen heilsoldaat in het. West-Einde mishandelde, ƒ10 boete; F. W. IC., aldaar, die een agent van politie beleedigde en mishandelde, 7 dagen gevange nisstraf J. B., aldaar, wegens gelijk misdrjjf, lü boete; D. C. H., een 16-jarigo knaap, die een paar stukken gereedschap en een stuk buis ontvreemdde, ten nadeele van zjjn baas, 7 dagen gevangenisstraf; N. P. en L. G. A. PI., dio zich te Monster tegen do politie ver zetten, voor ieder 14 dagen; W. C. P. DeC., F. A. v. P. en B. v. R., te 's-Gravenhage, die zich togen de politie verzetten, voor de beide eersto beklaagden 2 maanden, voor den derden bekl. 4ü dagen. In do omstreken van Deventer is men begonnen met het rooien van suiker bieten. Do opbrengst valt zeer tegen. In Gelderland en Overysel is het een slecht jaar voor de vetweiders. Zij hebben wel is waar het vee zeer goedkoop in het voorjaar aangekocht, maar door het natte weer gedurende het voorjaar en den zomer is hot weinig gegroeid. Daarbjj komt, dat er weinig herfstvoeder is, zoodat de boeren een groot gedeelte van hun vee moeten verkoo- pen, hetwelk op de prjjzen van het vetto vee, dat er echter weinig is, van grooten invloed is. Uit Zevenaar wordt gemeld: De tabak is het eenige gewas in deze streken, dat dit jaar voldoende uitkomsten levert Vreesde men ook hiervoor, gelukkig is alles terecht gekomen. Wel is de opbrengst minder dan andere jaren, maar toch kan men tevre den zyn. In de Drentsche veenkolonies breidt de aardappelziekte zich nog steeds verder uit. De schade is groot. Te Amsterdam viel een bejaard heer uit het venster eener tweede verdieping. De man viel na een paar buitelingen op de ijzeren stang van een hek, welke door den val geheel verbogen en uit de steenen pilaren gerukt werd. De ongelukkige werd terstond opgenomen en in huis gebracht; later ver voerde men hem naar het Gasthuis. Daar hijzelf met behulp van anderen naar het rij tuig kon loopen, schijnt h\j zich niet ernstig gekwetst te hebben. Een jongen, die juist voorbijging toon de val plaats had, viel van schrik achterover en liet zijne mand met appelen vallen, zoodat de vruchten over den grond rolden. Haastig verzamelde hjj zijne koopwaar en koos toen geheel ontsteld het hazenpad. In de modedeeling van den jong- sten brand te Groningen stond eene drukfout in den naam; deze moet zijn: „Bakker J. Dijkema Hoekstraat." (17. G. Crt De heer Longuet, officier van gezondheid, door den Franschen minister van oorlog naar het onlangs gehouden internatio naal hygiënisch Congres te Londen afgevaar digd, heeft daar oene statistische studie mede gedeeld over den zelfmoord bjj de verschillende legers in Europa, waarvan de bladen thans een en ander meedeelen. Het Oostenrijksche leger neomt te dien aanzien de eerste plaats in met gemiddeld 122 zelfmoorden 'sjaars op 100,000 man, van 1875 tot 1887. In 1889 waren er 149, in 1878 slechts 97; daarbij komon nog gemiddeld 40 mislukte pogingen. Geene enkele ziekte kost het leger zooveel levens. In het Duitsche leger tolde men tusschen 1878 en 18S8 gemiddeld 67 zelfmoorden; in het Italiaansche, tusschen 1874 en 1889, slechts 40; in het leger binnen Frankrijk, van 1872 tot 1889, gemiddeld 29in het leger binnen Groot-Britannié, tusschen 1882 en 1889, 23in het Spaansche leger in 1886 slechts 14alles op de 100,000 man. In het Engelsche leger zijn het meest de oudere, in hot Fransche, Italiaansche, Duitsche en Oostenrijksche leger juist de jongere man schappen, die do hand aan zicbzelven slaan. In Oostenrijk wordt de overgroote meerder- hoid der zelfmoorden in de eerste maand van het in dienst treden gepleegd, zoodat blijk baar de afkeer van het soldatenleven er de oorzaak van is. Ook bij de legers komen voorts de zelfmoorden verreweg het meest in den zomer voor. Het grootste aantal wordt door onderofficieren gepleegd. De vaster Alexander Jacques te Londen heeft gedurende zijn 50-daagsche vasten niets gebruikt dan een weinig van zijn poeder, de hoeveelheid van een snuifje tusschen duim en wijsvinger een paar maal per dag, eene enkele maal een slokje water om mond en keel te verfrisschen en eenige sigaretten. Alle Londensche dokters en jour nalisten hebben nacht en dag, gedurende die vijftig etmalen, toegang tot den heer Jacques gehad, terwijl twee geneesheeren hem voort durend waarnamen. Zijn vasten van vijftig dagen is eene reclame voor zijn geheimzinnig poeder, waarvan hij het geheim gaarne voor eene goede som aan de eene of andere regee ring zou verkoopen. Voor schipbreukelingen zou het uitnemend van dienst zijn, tot hulp opdaagde, en niet minder voor regimenten in oorlogstijd beweert de heer Jacques, die nu langer gevast heeft dan Succi of eenig ander. De heer Jacques hoeft, alvorens Zaterdag ten aanschouwe van het publiek iets te ge bruiken, een man opgenomen en over het tooneel gedragen, terwijl hij daarna zijn eerste maal deed, bestaande uit kippensoep, visch, druiven er. rooden wijn. De Franschman heeft in zijn vasten 28 pond 4 ons aan gewicht verloren en slechts 4 ons van zijn planten-poeder gebruikt. Voor de rechtbank te Parijs wordt thans, gelijk men weet, het strafproces be handeld tegen den onder-stationschef Deguer- rois en den machinist Caron, wegens hunne verantwoordelijkheid in de spoorwegramp te St.-Mandé. Het getuigenverhoor, dat twee dagen duurde, is thans geëindigd, en de verslaggever van de „Figaro" komt, na hetgeen hjj gedurende die twee dagen heeft gehoord, tot deze ge volgtrekkingen lo dat de veiligheid van het systeem der seinpalen zoo goed als denkbeeldig is 2o. dat men iedere drie minuten treinen liet vertrekken, zelfs op onveilig spoor: 3o. dat de hefboomen, waarmede de seinen worden bewogen, niet buiten het bereik van het publiek liggen; 4o. dat de buizen van de Westingliouse-rem, welke de wagens verbinden, door den eerste den boste kunnen worden doorgesneden. Men zou, als men dit alles bedenkt, een schrik voor do Fransche spoorwegen krijgen. in NAAR Blooker en Driessen's POEDER CHOCOLADE, STOLWERCKS HART-CACAO, STOLWERCKS EIKEL-CACAO, DRIESSEN'S MELK-CHOCOLADE, en de zoo geroemde benevens van 2rt Cent, per ons. Nooit zult ge een Slemppoeder beter in qualiteit en gemakkelijker in berei ding aangetroffen hebben. 6179 28 Namens het Bestuur: Mr. F. WAS, Voorzitter. 6022 19 Mr. L. OFFERHAÜS Jzn„ lste Secretaris. BierbottelarijKorte Diefsteeg 8- Telephoonr.ummer 106 746 9 Grootste LichtkrAcht Veiligste. r% J. L. CREYGHTON, AALMARKT 25 om Leiden: Hais met Tuin of Beneden huis met Tuin. Brieven met huurvoor waarden onder No. 6215 aan het Bureel van dit Blad. 6 op het Raadhuis te Leiden, op Baandag den 28ston Sept. 1891, 's voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van ïOO Hectoliters Gas-Cokes, verdeeld in par tyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks bij afslag, tegen dadelyke betaling en binnen veertien dagen af te halen aan de Gasfabriek. kloppen zeven Cents per HL. Bezorgen vyf Bioopen en Bezorgen zes Cents per HL. Bestellingen worden aangenomon aan het kantoor der Gasfabriek en aan het Magazijn in do Pieterskerk Koorsteeg 2S, uiterlijk tot Zaterdag-namiddag te 3 uren. 0261 17 vraagt tegen 15 October eene nette Kit. en Slaapkamer, met inbegrip van kost, vuur en licht; ƒ40 a f 45 per maand. Adies letter T bij den Boekhandelaar G. ODÉ, te Schiedam. 0234 7 om contant geld. De Notaris J. W. J. PAPE, te Warmend, zal op de Bouwmanswoning, bewoond gewenst door wjjlen Mejuffrouw JANNETJE VAN DEN BOSCH, Weduwe van den Heer JAN DE RUIJTER, op Rungeest, onder Oegstgeest, op Woensdag 30 opfember 1891, 's mor gens te 10 uren, publiek verkoopen: 7 Varekoeien, 13 Kalfkoeien, 6 vette Kal veren, 2 Graskalveren, 1 Paard, 1 Varken, 4 Kippon en 1 Haanvoorts ongeveer 40,000 kilogrammen Hooi, Veldvruchten, Brandhout, eene partij Mest, 3 Boerenwagens, Gierbak, Kruiwagens, Bouw Kaas- en Melkgereed- schappen, Huisraad, Koper-, IJzer-, Blik- en Aardowerk, benevens Goud en Zilver. Te bezichtigen op den verkoopdag van af 's morgens 8 «ven. 6195 2y

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5