politie, indien zulks slechts eenigszins kan ■worden vermeden, tot het arresteeren van militairen niet de hulp van meerderen van dezen worde ingeroepen dan alléén in de uiterste noodzakelijkheid. Bij de in hot hoofdkiesdistrict Hoorn plaats gehad hebbende herstemming tot ver- kiozing van een opvolger als lid der Tweede Kamer van mr. W. K. baron Van Dedem, thans minister van koloniën, die geene hor- kiezing wenschte, werden uitgebracht 3343 geldige stemmen. Gekozen werd de heer P. B J. Ferf (lib.), lid van Ged. Staten van Noord- Holland, met 1811 stemmen. De heer mr. M. IV. F. Treub (radicaal), gesteund door de R.-K.) verkreeg 1516 stemmen. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 20 October a. s. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Van de alsdan openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en gepasporteerde schepelingen) tegen betaling eener jaarljjksclie bijdrage van 50, in het begin van ieder kwartaal, by vooruitbetaling, telkens voor '/t gedeelte te voldoende overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zyn bjj de zee- of bjj de landmacht hier te lande of in Oost- en "West Indië, alsmede van hen, die in den dienst, hetzij als militair, hetzjj als schepeling, ge- pensionneerd, gegageerd of overleden zijn, en van hen, die als gepensionneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zjjn Verzoeken, na 12 October a. s. bjj het departement van oorlog ontvangen, komen niet in aanmerking Men zie verder de Staatscourant van 25 dezer. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden October, November of December a. s. gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 17 der wet van 25 December 187S (Staatsblad No. 222), en art. 13 van het koninklijk besluit van 12 Febr. 1879 (Staats blad No. 36), ter verkrijging van een getuig schrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Groningen. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 October a. s. schriftelijk opgave te doon; zij, die te Utrecht wenschen geëxami neerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, H. L. Verspyck, te Utrecht, en zjj, die Gro ningen verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen, J. Menno Huizenga, te Groningen, met overlegging van een extract uit de regis ters van den burgerlijken stand, waaruit blijkt dat zjj den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Sept. Port-Said; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 24 Sept. van Genuade „Stella" vertrok 24 Sept. van Gibraltar naar Amster dam de „Sumatra" arriveerde 24 Sept. van Amsterdam te Batavia. Bij koninklijk besluit is pensioen ver leend ten laste van den Staat aan J. M. Bogaard, wed. van J. .T. Adriaansen, in leven rijksveldwachter (opziener der jacht en vis- scherij) 3de kl., ten bedrage van ƒ263'sjaars. Benoemd tot kantonrechter te Sneek, mr. K. Klein, thans kantonrechter te I-emmer. BenoemdP. J. Van Zuylen tot burge meester van Herpen, en J. G. H. R. Bönhoff tot id. van Dinksperloo. Gonieiigrcl Nieuws. Morgen zal het nieuwe gebouw der hoeren Peek en Cloppenburg op de Bree- straat, hook Maaismanssteeg, in gebruik worden genomen en zal dus de schutting verdwijnen, welke tot nog toe het beneden gedeelte van den in bak- en zandsteen opge trokken gevel voor het oog verborgen hield. Hedenmiddag waren we in de gelegenheid aan deze ruime magazijnen een bozoek te brengen en een kijkje te nemen van wat nog op de straat zelve onzichtbaar is. Dadelijk ontvangt men een aangenamen in druk. Het winkelgedeelte is op waarlijk on bekrompen wjjze ingericht. Vier groote spie gelruiten bevinden zich aan den straatkant en doen een klik slaan op de uitgebreide uit stalinrichtingen met hare rijke etalages. De breedo uit- en inspringende lage stoep is van Italiaansche mozaïek en bevat twee pilaren, tot gedeeltelijke draging van den bovenbouw. Ter weerszijden van de stoep bevinden zich vlak tegenover elkander twee langwerpige spiegelruiten, welke door hunne weerkaatsingen of voortplantingen van het beeld van denzelfden persoon een eigenaardig gezicht aanbieden. De benedenruimte is in tweeën verdeeld, nl. aan de eene zijde, met drie spiegelruiten, voor de confectiezaak, en aan de andere zijde voor de nieuw opgerichte maat- of commando- zaak, met ééne groote spiegelruit. Beide zalen bevatten bovendien de noodige paskamers met kantoor enz. De betimmering is van net notenhouten beschildering voorzien. De oppervlakte van het gebouw is 25 meter diep b(j eene breedte van 12 meter. Met eene gemakkelijke trap komt men ach teraan van de confectiezaak in de coupeurs werkkamer, alsmede in het eveneens afzon derlijke atelier voor de kleermakers, gelegen aan de aangrenzende steeg. Op eene verdieping hooger bevindt zich de partie- of eetkamer voor het bedienend per soneel, alsmede langs eene breede en lange gang de keuken, eene kinderslaapkamer ten dienste van don chef, terwijl aan de Bree- straat diens ruime huiskamer en fraai salon zich bevinden, en daarachter weer eene slaap kamer. Nog eene verdieping hooger zjjn, aan de achterzijde, eene groote badkamer; aan de voorzijde logeerkamer, slaapkamer voor de jongelui on daarnaasteenziekenkamervoorlien. Daar aangrenzende, meer naar achteren, bevindt zich het roserve-magazijn. Men kan nog hooger, en dan komt men, door eene kinderspeelgelegenheid, aan wat men de „hangende tuinen van Semiramis" zou kunnen noemen. Boven aan den voorgevel ontbreekt namelpk het anders gebruikelijk dak, hetwelk hier is vervangen geworden door een met eene ba lustrade omgeven plat, bestaande uit asphalt, gedekt met kiezelzand en een weinig aarde. Langs verschillende punten van die balustrade zijn groote, altijd groene planten (hulsten) neergezet. Van dit zoo hoog verheven platform geniet men over een groot gedeelte der stad een prachtig panorama, dat zich zelfs uitstrekt tot ver buiten de Mare- en Zijlpoorten. Ofschoon deze nieuwe wjjze van overdekking van gebouwen, welke in Duitschland reeds meer moet zijn toegepast, zich ook op de andere daken, maar op kleiner schaal, bevindt, heeft toch dit platform oene bijzondere bo- stemming bjj het maken van het plan van het gebouw gehad. Er bleef namelijk geene ruimte beneden over om een tuin aan te leggen en ten einde nu te zorgen dat men niet altjjd binnenshuis behoefde te blijven, maar ook eens van de buitenlucht kon genieten, is de „tuin van Semiramis" geschapen. In de steeg bevindt zich ec-n kleinere ingang tot het gebouw, waar tevens eene electrisclie brandschel is aangebracht. Trouwens het ge- lieele gebouw is door de heeren De Vlies en Stevens (wier magazijnen op den Ouden Singel nu mot een fraai wapen als hofleveranciers prijken) van electrisclie leiding met de noodige schellen, alsmede van spreekbuizen, gas- en watorleiding voorzien, terwijl de verwarming met hunne „echt Amerikaansche reguleer- vulkachels" van de Red Cross Company te Rochester zal geschieden. Overal in het gebouw is voldoende voor licht en lucht gezorgd, twee eigenschappen, welker hooge waarde niet te miskennen valt. Het geheel getuigt er van dat de heeren Peek en Cloppenburg hunne klanten op eene naar de eischen des t(ids passende wjjze wenschen te bedienen en doet, voor zoover wjj hebben kunnen opmerken, ongetwijfeld den architect den heer W. F. Van der Heyden, en den aannemer, den heer A. Verhoog Jr., alle eer aan. Do bouw werd den lsten Maart aangevan gen en was den 14den Augustus voltooid. De verlichting met de vijf volgens een nieuwe conctructie aangebrachte kolossale Siomens- lampen (drie in de confectie- on twoo in do maatzaak) en met de vele gasballons langs de spiegelruiten zal zeker schitterend zjjn. De heer Antonio Aguilar, (filiaal te Leiden, Breestraat), do bekende importeur var. Spaansclie wijnen, heeft een goed plan bedacht om de slachtoffers van de overstroomin- gen in Spanjo te hulp te komen. Hij zal nl. I laten verloten 7 flesschen port en 7 flesschen sherry en daarvoor uitgeven 99 loten a /'I het lot.. De geheele opbrengst is voor de nood lijdenden bestemd. Terwijl de heer Aguilar de 14 flesschen uitmuntenden wjjn ter waarde van 30 ten geschenke geeft, zullen zijne vele klanten de 99 loten wel voor hunne rekening willen nemen. Gisteren zijn nog twee schuiten van de haringvisscherij te Katwjjk aange komen eene van den reeder M. Haasnoot Pz. en eene van den reeder ~W. Dubbeldam. De laatste had ruim 12 weken reis en is de laatste schuit, welke van de eerste reis nog moest aankomen. De haring is doze week verkocht voor ƒ16.25 de ton. Gisternacht is een flinke brand uitgebroken in de broodbakkerij van B. aan de Molslaan te Delft. Door het doortastend optreden van de brandweer slaagde men er in den brand spoedig te blusschen. Nagenoeg de geheele bovenverdieping is uitgebrand. Te Noordwjjkerhout is gister- morgen, bij den weg naar Piet-Gjjzenbrug, gevonden het lijk van een armoedig koopman uit Haarlemmermeer, J. K., oud 62 jaar. Vermoedelijk is hjj, wegens ziekelijkheid, daar gaan liggen en in die omstandigheden overleden. Het ljjk is door de politie naar het lijkenhuis der gemeente vervoerd. Gisteravond omstreeks elf uren ontstond te Rotterdam een uitslaande brand in het benedenhuis van een pand aan de Yun-der-Werff-straat, waarin door den bewoner eone zakjesplakkerjj wordt uitgeoefend. Gelijk tijdig sloegen de vlammen zoowel voor als achter uit het pand. Spuit 15 was het eerste op het terrein, gevolgd door 14 en 26. Nog meer handspuiten zoowel als ééne stoomspuit waren op het terrein aanwezig, doch alleen 15 en 14 gaven water. Te omstreeks halféén was de brand gobluscht. Hij bepaalde zich tot genoemd pand het benedengedeelte brandde nagenoeg uit. De politie zorgde voor het afzetten van het terrein, bijgestaan door een detachement mariniers. F-ene kleine verstoring der orde had nog plaats. Een Duitscher, dio aanmerking maakte op do handelingen der brandweer en beweerde dut de Duitsche brandweer beter voor hare taak berekend was, werd zoodanig op eene dracht slagen onthaald, dat de politie genood zaakt was hem voor zijne eigen veiligheid naar het politieburoel aan de Meermanstraat over te brengen. (IV. R. G.) Een geheimzinnige koffer. "Woensdag avond werd per trein van 9.17 aan het Centraal station te Amsterdam een groote koffer ontvangen, volgens den vrachtbrief afgezonden door Robert Rupprecht, boulevard St.-Michel 2S, te Parys, en bestemd voor een klein café-concert te Amsterdam. Volgens de douane-verklaring bevatte de koffer kleeren en boeken. In afwachting van de vervulling van de douane-formaliteiten, werd de koffer in de douaneloods aan het "Westerdok opge slagen. Donderdag-morgen hoorde een der douanen, toen hij de loods binnentrad, roepon, zonder dat hij kon nagaan van welke zijde hot geluid kwam. Spoedig herhaalde zich het geroep, gevolgd door geklop, dat, naar weldra bleek, uit bovenbedoelden koffer kwam. Terstond werd van het geval kennis ge geven aan den chef van het Contraal-Station, den heer Van Vassen, die onmiddellijk met eenige agenten van politie naar de douane loods ging. Daar bleek het dat inmiddels dooi de gleuf tussclien koffer en deksel een kaartje was zichtbaar geworden, waarop het portret van een jongman, en de woorden; „Souvenir de l'homme-colli, Hermann Zeitung. Grande Vitesse Vienne Paris. 62 heures." Terstond werd het touw, dat om den kofter was geslagen, losgemaakt en het deksel opge licht, waarop een jongo man oprees. "t Bleek te zijn de bekende Hermann Zeitung, do kofflehuisbediendo uit Weenen, die voor twee jaren zoo veel van zich deed spreken door met dezelfde, toen nog oorspronkelijke, gelegenheid van zijne geboortestad naar Parijs te reizen. Zeitung, die van Maandag-middag op reis was geweest, ontving terstond eenig eten en drinken en word daarna naar het politie- bureel der 1ste sectie overgebracht, totdat nader beslist zal zijn of het geoorloofd is ter wille der reclame, op deze wjjze de vracht to ontduiken. De koffer blijft in afwachting, dat de naar het goederentarief verschuldigde vracht is voldaan, aan het station. De kofter is geheel van hout, zwart ge- 1 verfd, lang 1.05 M., breed 55 cM., hoog 77 cM. Het deksel is eenigszins rond en van boven met behangselgaas bespannen, hoofd zakelijk met hot doel twee rijen luchtgaatjes voor het oog te bedekken. De koffer was vanbinnen gewoon met pa pier beplakt, zonder kussens of iets. In het deksel prijkte eene groote bontgekleurde plaat met eene allegorische voorstelling van het verbond te Cronstadt. De koffer kon van binnen met een haakje gesloten worden. Verder was de inrichting zdc, dat Zeitung, zoo eenig ongeluk gebeurd ware, het deksel iets kon optillen, ten einde het touw door te snijden, met welk doel hjj een mesje bij zich had. Zjine verdere bagage bestond uit een stuk van een kleedje, een met rommel gevuld klein valiesje, eene flesch, gevuld met eene minder drinkbare vloeistof. Verder bleek uit in de kist liggende schillen, dat Zeitung op reis zjjn dorst met een paar citroenen gestild had. Zeitung maakt natuurlijk een vak van deze vreemde wjjze van reizen. Evenals elders hoopt hij ook te Amsterdam een engagement te vinden in een der café-chantar.ts, om zich voor gold te laten bekjjken. Met het rooien der aardappelen is men te Amerongen druk bezig. De hoe danigheid is over het algemeen vrij goed, doch de opbrengst valt tegen. "Waarschijnlijk ton gevolge van hooibroei is de hofstede te Tjummarum (Fr.), bewoond door den landbouwer K. Buwalda, geheel afgebrand. Nagenoeg de geheele in boedel, benevens eene aanzienlijke hoeveelheid hooi en haver, ging verloren. Huis en inboedel waren verzekerd. In het Russische grensstadje Kozieglowa.j zjjn 23 boorenwoningon met alle landbouwwerktuigen en den geheelen oogst verbrand. Er kwam veel vee in de vlammen om. Men denkt aan brandstichting. Te Hamburg komen dagelijks groote ladingen graan aan. Op het oogenblik liggen 80 schepen, met graan beladen, in de haven, zoodat buitengewone werkkrachten noodig zjjn, om do schepen gelost te krijgen. Te Szulok (Hongarije) hooft dezer dagen eene treurige toepassing der lynchwet plaats gevonden. De booren hadden twee man non op heeterdaad botrapt, terwjjl zjj bezig waren met het stelen van tabaksbladeren zij bonden do dieven aan een boom, sloegen hen tot zy het bewustzijn verloren, en wierpen hen daarna in een' greppel. Zoo werden zy den volgenden dag gevondende oen dood, de ander op den rand van het graf. Te Montevideo is eene Italiaan- scbe, lid eener geachte familie, mevrouw Giulia Zapetrini De Rossi, overleden op 107- jarigen ouderdom. Zjj laat verscheidene kin deren na, onder wie een zoon van 84 jaren. BUITRNJLAN 14. Fi-anhrijk. Tching Tchang, de Chineesche zaakgelastigde te Parys, heeft gisterochtend don minister van buitenlandsche zaken Eibot een bezoek ge bracht. De gezant toonde den minister een telegram, door hem uit Peking ontvangen, waarin werd gemeld dat China alle noodige maatregelen zal nemen, welke noodig zyn om do veiligheid der vreemdelingen te ver zekeren. De regeering heeft last gegeven dat het noordelijk eskader zich zal begeven naar do streken, waar de ongeregeldheden plaats vinden en hoopt dat Frankrijk do uitwerking van c'eze maatregelen zal afwachten. Te Parys is gisteren op 57 jarigen leeftijd gestorven do welbekende decoratieschilder Lavastre. JDiïitsohluncl. Bij het bezoek aan de beurs te Frankfort a/M. antwoordde de minister van koophandel, de heer Berlepsch, op do toespraak van den voorzitter dor Kamer van Koophandel, dat hy der Kamer dankbaar was voor de heui geboden gelgenheid, om van godachten te wisselen over handel en nijverheid, die zich echter thans gerustolyk kondon wjjdon aan hun vreedzamen arbeid, daar de verspreide verontrustende geruchten meestal eiken grond misten. „Do besto waarborg voor het behoud van den vrede", zeïde do minister, „is do over eenstemmende wil van onzen verheven ge bieder met dien der natie om den vrode te handhaven." - Het „Neue Mflnchener Tagblatt", een van de weinige Duitsche bladen, welke bij den twist tusschon don keizer en prins Von Bis marck de zijde van den gewezen kanseher hebben gekozen, is te MQnchen in beslagge nomen wegens bcleediging van den keizer. Het blad had den spot gedreven met wat het noemde do militaire manie van keizer "Wilhelm.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2