De luit. ter zee 2de kl. J. W. Bos Jans'ien met 1 Oct. a. s., op zijn vorzock, eervol uit den zeedienst ontslagen. De tweede luit. L. Levinson, van het 6de reg. inf., voor den tijd van drie jaren gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indiê. Benoemd: bij het wapen der inf., tot eersten luit., de tweede luit. H. J. L. Muskeyn, ge detacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indiè; bij het 2de reg., tot eersten luit., de tweede luit. K. E. M. Vogel, van het corps, en C. W. J. Rink, van het 1ste reg.; bij het 4de reg., tot eersten luit., de tweede luit. G. G. A. Hesselink, van het corpsbij het 5de reg., tot eersten luit., de tweede luit C. P. Van dei- Star, van het corps; by het 6de reg., tot kapitein, de eerste luit. J. B. Van Damme Jalink, van het. reg. grenadiers en jagers. Met ingang van 1 Oct. a. s., C. L. Leer- snjjder, te Rozenburg, benoemd tot sluismees ter aan de groote Rjjkssluis te Yreesw"' oK- Gemengd IN" i e - jW S. De heden hie- ter stede langs de huizen gehoi' hen die ""J8n c ec'e 'en b®"0®'?® van -ooveel door den hagelslag van 1 in de provincie Limburg geleden heb ^n, heeft opgebracht bruto 444.27'/2. Het O. M. bij de Haagsche recht bank, waargenomen door mr. Fleyte, vorderde in de heden gehouden strafzitting voor A. A. v. L., uit Nootdorp, die zyn hond tegen een 14-jarigen knaap zou hebben opgehitst, waarop het dier 't jongetje in een der boenen beet en eene vry ernstige wonde toebracht, 6 dagen hechtenis (uit het getuigenverhoor bleek niet dat bekl. den hond zou hebben aangehitst, zoodat hier slechts sprake was van eene politie-overtreding); en voor H. C. d. B uit Nieuwveen, die te Ter-Aar een doosje met een paar gouden oorbellen en andere sieraden had weggenomen, naar hy zeide voor de grap om zyn meisje te beletten naar de Alfensclie kermis te gaan, 4 maanden gevangenisstraf In zake het hooger beroep van A. V., huisvrouw van E. C. v. H.t herbergier ster te Gorkum, tegen een vonnis der Dordrechtsche rechtbank, waarbjj zy wegens mishandeling tot 6 weken gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft het gerechtshof te 's-Gravenhago heden, alvorens definitief uit spraak te doen, gelast dat op 15 October a. s. het onderzoek zal worden hervat en opnieuw verschillende getuigen zullen worden gehoord. Het vonnis der Haagsclio rechtbank, waarbij A. V., landbouwer te Hazers woudo, tot 1 jaar is veroordeeld wegens diefstal van twee koeien, werd door het Hof bevestigd, met wijziging evenwel van de qualificatie in „verduistering." Ook werden bevestigd de vonnissen: lo. der Haagsche rechtbank, veroordeelende F. J. S., koetsier, wegens verwonding van iemand in het Gortstraatje aldaar, tot 6 maanden, en 2o. der rechtbank te Dordrecht, veroor deelende H. J. tot 1 jaar gev.-straf wegens diefstal. Daarna requireerde het O. M. bevestiging van het vonnis der rechtbank te 's-Graven- hage, waarby MI. E. De G., wed. C. S 61 jaar, waschvrouw, tot drie maanden gevan genisstraf werd verwezen wegens verduiste ring van aan haar toevertrouwd waschgoed, dat zy ten eigen bate beleende. Het Hof zal in deze zaak uitspraak doen op 1 Oct. a. s. Men berekent dat alleen in Haarlemmormeer de arbeiders ƒ30,000 minder verdienen aan de bieten dan het vorige jaar. Te Utrecht had gisteren eene zeer belangrijke veiling van vaste goederen plaats, nl. van „Het Huis te Linschoten", met jachtgronden, bosschen, ambachtsheer- lykheden, hofsteden enz., ter gezamenlijke grootte van ruim 321 H. A. Kooper werd de heer G. Loenis q. q. van Haarlem, voor de som van f 499,400. Naar mon meldt, zyn gisteren, tusschen "Wolderen en Meerveldhoven, in het kreupelhout vorscliillende voorwerpen gevon den, zeer waarschynlyk afkomstig van de in de laatste dagen in den omtrek plaats gehad hebbende diefstallen, een groot gedeelte van een christophle servies, onderkleederen enz. Alkmaars ontzet 1 5 7 3) zal 8 October daar gevierd worden door eene muziek uitvoering op de Steenenbrug en door deze te verlichten. Daarna réunie en bal. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in do vroeger vermelde zaak tegen mej. A. Bastiaan, wollenaaister, en ver oordeelde haar ter zake van valschheid in geschrifte en verduistering van een effect tot twee jaren gevangenisstraf. De eisch was drie jaren. Gisteravond is te Breda een paardenstal bij de artillerie-kazerne verbrand. De paarden en equipementen zjjn gered. De brand ontstond op den hooizolder. De naast gelegen stallen zyn, dank zy het krachtig optreden van de brandweer en het stille weder, behouden gebleven. De oorzaak is onbekend. Een spoorwegongeluk by Go- laczowy aan de Russische grens heeft zich volgenderwyze toegedragen. Twee perso-|6ft.. troinen ontmoetten elkaar in volle v'aaHi. ten gevolge waarvan de sc-nok he^g was. Beide machines e^ acht rjjtMÏgeh Werden ge- ïee verbrijzel'^ p0 overblijfselen vatton boven- 1 vuu zoodat verscheidene passagiers .vonden bekwamen. Vier treinbeambten er- .u seven reizigers werden gedood en ver scheidene andere ernstig gewond. De oorzaak der ramp is nog niet bekend. Te N i e u w-Y ork is eene samen spanning ontdekt om kinderen van millio- nairs te rooven. Met de kinderen van den bekenden Jay Gould is reeds eene poging gewaagd. Zy gaan nu niet meer uit dan onder bewaking van geheime agenten. Te Ferrègres, in Waadtland, zjjn een honderdtal personen ongesteld ge worden na het eten van ziek rundvleesch. Één is overleden en verscheidenen verkeeren in levensgevaar. De eerste b u i t e n 1 a n d s c h e v 1 a g op het terrein der wereldtentoonstelling te Chicago is Zondag geheschen, namelijk de Turksche. Te Laval, bij Grenoble, zyn Maandag verscheidene huizon afgebrand. Eene oude vrouw, bloedverwante des eigenaars en verdacht van den brand te hebben gesticht, is in de vlammen omgekomen. To Nieuw-York zyn verleden week 79 gevallen van typhus voorgekomen. Uit Londen wordt aan de „Köln. Ztg." geschrevenTer Duitsche tentoonstelling heeft dezer dagen een diamantendiefstal plaats gehad, waardoor eene firma uit Hanau 10,000 mark schade heeft. Deze firma was hier ver tegenwoordigd door de firma Dobbel en liet eenigekunstigeluxe-voorwerpententoonstellen, welke nu alle verdwenen zyn. De dader is nog niet opgespoord. Zestig Russische Joden zyn aan boord van eene Donau-boot te "VVeenen aan gekomen. Zy hadden geruimen tyd in Podolski geleefd, waar zy een goed bestaan vonden als landbouwers en winkeliers. Vyf weken geleden kregen zy last om te vertrekken en den volgenden avond moesten zy hunne huizen verlaten en in de open lucht slapen. Daar zij hunne eigendommen niet konden verkoopen, moesten zij alles aan de boeren overlaten, die het in bezit namen. De bannelingen brachten den nacht te "VVeenen door in een goedkoop logement en trokken den volgenden dag door naar Amerika, onder bescherming van de „Alliance Israélite." De phylloxera heeft ernstige verwoestingen aangericht in de wynplantingen van het district "VVindisch Buehel, in Oosten rijk. De hoop, dat de phylloxera uitgeroeid zou worden door den invoer van Amerikaan- sche planten, is dus verydeld, want de ziekte heerscht thans juist onder de Amerikaansche aanplanting. De „Popoio Romano" verhaalt dat dezer dagen een byna 100-jarige bedelaar gestorven is te Tor. In de sterfkamer werden overal sommen gelds verborgen gevonden, welke te zamen meer dan 2 millioen franken beliepen. Zyne eenige erfgenamen zyn twee neven, die tot nu too in de grootste ellende geleefd hebben. Het stoomschip „Agenoria", op reis van Ibrail naar Rotterdam, is op den Donau aan den grond geraakt. Op verzoek onzer Regeering is, wegens oplichting gepleegd te Swalmen en omstreken, te Brussel aangehouden de handels reizigers A. S., wonende te Kessel. Hy zal binnenkort uitgeleverd worden. Geveilde perccclen. Afloop der veiling van het landgoed „Rus tenburg", te Hillegom. Perc. 1 3 gebr. Kuyk 22,850perc. 4 9 gebr. Ruigrok 34,500 perc. 11 H. C. Har- tevelt, te Lisse, ƒ10,500; perc. 12 14 H. H. Van "VVaveren 22,814; perc. 15 M. Veldhuy- zen van Zanten, te Lisse, ƒ7320; perc. 16 D. Kok 2602; perc. 17 K. Van Bourgondiên Az. c. s. ƒ3250 perc. 18 A. Rynveld 1500; perc. 19 M. V. Van Zanten ƒ6000; perc. 20 D. Van den. Steen ƒ9000; perc. 21 j. (3. Guldemond, te Sassenheirq,, 4225; porc. 22 B. De Wreede 1610P erc.' 23 C. Westerbeek, te Voorhout, 2800;^ perc. 24 Adam Gulde mond 3570; pe-c. 25 F. Rynveld ƒ6200; perc. 26 gebr Kuyk ƒ9800; perc. 27-28 D. Nieuwer,nujs^ |e jJjssei ƒ14,045; perc. 29 J' W' S!^)us Sloot ƒ12,000; perc. 30-32 R. der Schoot c. s. 31,500; perc. 33 35 ^^g'edoorn en Co., te Amsterdam, ƒ34,000; 5-erc. 36 R. Van Til P>z., c. s. f 26,800perc. 37 39 J. G. Van "Waveren c. s. ƒ41,720; perc. 40 42 W. Leembruggen, te Lisse, 15,645perc. 43 (tiendrecht) B. A. Scheelings 500; (totaal ƒ324,751. Zonder onkosten.) INGEZONDEN. Een goed woord. Met verbazing las ik dat het geschenk van 40,000 geheel zal worden gebruikt voor „de oprichting van een Archiefgebouw met Conciërgewoning" op gemeentegrond. My dunkt het kan niet in de bedoeling van den gever hebben gelegen om de gemeente te bezwaren met het salaris, pensioen, enz. van dien con cierge en het onderhoud van dat gebouw en die woning; dat toch zullen jaarljjks terug- koerende uitgaven zyn. Als zulk eene som alleen voor gebouw en woning wordt besteed, ryzen ook de vragen of, tot vulling van die lokalen, geene ge schonken en aankoopen noodig zullen zyn, die bij beperkter ruimte achterwege zouden blijven, en of er geene behoefte zal komen aan nieuw personeel, hoogere kosten van assu rantie, schryfloonen, bindwerk, catalogi enz. Daarom waag ik het een goed woord voor dat Leidsche archief te doen en te verzoeken, dat' men alles zal aanwenden om het niet tot een „lastpost" to maken, want dat zou waar schijnlijk op zyn verderf uitloopen. Als de komende eeuw de Leidsche financiën eens minder bloeiend mocht vinden dan deze, kon het Leidsch archief, omdat het zooveel kost, wel eens worden opgeheven. Het komt my voor dat, voor ƒ20,000 een uitmuntend en meer dan voldoend Archiefgebouw met con ciërgewoning kan worden opgericht; als dan de overige ƒ20,000 op 't Grootboek worden geplaatst, kunnen de renten daarvan strekken voor bezoldiging van den concierge en onder houd van het gebouw en behoeven geene blijvende lasten op het nageslacht te worden gelegd. Is daartoe overleg noodig, dat men dat overleg dan wenschelyk achte! Van de Pavord Smits. BUITENEAND. Frankrylc. Blykons het zesde jaarverslag van de Ne- derlandsclie Vereeniging voor Liefdadigheid te Parjjs klom het ledental in het afgeloopen jaar van 208 tot 237, waardoor eene vermeer dering van inkomsten van 733.40 fr. werd verkregen. De donateursgiften daarentegen verminderden met 369.50 fr. Aan giften voor verschillende liefdadige doeleinden werd 5956 fr. besteed. Aan repatrifeeren werd in het afge loopen jaar veel minder besteed dan vroeger, daar met nadruk werd vastgehouden aan het beginsel geene ondersteuning te verleenen aan personen, die maar op goed geluk naar Parijs gekomen zyn. Nog wordt met veel waardee ring in het verslag gewag gemaakt van het Nederlandsche concert onder leiding van den heer Oscar Comettant. Diiitschland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" begroet de opheffing van den pasdwang voor Elzas- Lotharingen als eene aanduiding van de mee ning, welke keizer Wilhelm is toegedaan en die van groote beteekenis moet zijn tot gerust- stolling van hen, die voor den vrede vreezen. De „Nordd. Allgem. Zeitung" maakt ook melding van de artikelen der Parijschebladen, waarin de opheffing van den pasdwang met ingenomenheid wordt verkondigd, doch voegt er by, dat men zich niet moet vleien met de verwachting, alsof deze te Parijs heerschende stemming niet weder eene verandering zou kunnen ondergaan. Wellicht echter, zegt het blad, zullen de Franschen inzien, dat men in Duitschland bij besluiten van staatkundigen aard zich laat leiden door zuiver zakelijke overwegingen, niet door gevoelsopwellingen, terwjjl in Frankrijk de openbare meening maar al te vaak invloed oefent op de leiding der staatszaken door plotseling opkomende gemoedsaandoeningen. In goed onderrichte kringen is te Berlijn niets bekend van een plan van den czaar van Rusland om Duitschland te bezoeken. In de afdeelingsvergaderingen van het natuur- en geneeskundig congres te Hallo werd den 22sten dezer dr. Koch's behandeling der tuberculose besproken. Dr. Aufrecht, uit Maagdenburg, oordeelde dat dr. Koch's middel by ziektegevallen van lichten graad genezing aanbracht en de kwaal van ernstiger lijders vertraagde. Prof. Weber stemde het eerste toe, doch zeide ter beoordeeling van het laatste Koch's verdere onderzoekingen te zullen af wachten. Italië. De koningin van Italië heeft met hare moeder, de hertogin van Genua, te Pallanza een bezoek gebracht aan den koning en de koningin van Rumenië. De twee grootste spoorwegmaatschap pijen in Italië hebben aan het „Verein Deut- scher Eisenbahn-Verwaltungen" in overweging gegeven, de quaestie betreffende het personen- tarief als eene zaak van internationaal belang te behandelen en aan een congres te onder werpen. Te Messina, op Sicilië, heeft op 22 dezer weder eene korte aardbeving plaats gehad. Te Foligno is Zondag een standbeeld van Garibaldi onthuld. Al de democratische vereenigingen der provincie waren er bij tegen woordig en tal van redevoeringen werden uitgesproken. Rusland. Men verneemt uit St.-Petersburg, dat de Russische minister van binneniandsche zaken het wetsontwerp gereed heeft, waarbij wordt bepaald dat zy, die onder de verplichting zijn gebracht het land te verlaten -en .wien door hun vroeger vaderland de toegang wordt ge weigerd, zonder eenigen vorm van proces naar Siberië zullen worden gezonden. Deze maatregel zou dan voornamelijk de Joden en Polen treffen. Er wordt echter niet by aan gegeven, welk land de Russische Joden ais hun vroeger vaderland hebben te beschouwen. Op eene buitengewone landhuishoudkun dige vergadering, te Saratow gehouden, is besloten der Russische regeering te verzoeken, een verbod tot uitvoer van haver en gerst uit te vaardigen. Cliili. Ten gevolge van de opgewondenheid der feesten, ter herdenking van de verdrijving van den gewezen Chileenschen president Bal- maceda te Santiago gevierd, is er onder het garnizoen dier plaats muiterij uitgebroken. De ongeregeldheden namen echter geen ern stig karakter aan en met behulp der politie was de orde spoedig hersteld. Uit Londen komt het bericht, dat nu ook de Engelsche regeering het tegenwoordig bewind van Chili heeft erkend. Cxemeeutoirïiiicl -van Leiden. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Voorzitter de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Schneitlier, Juta, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wyk, Van Lidth de Jeude, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Van Hoe ken, Tieleman, Koetser, Dekhuyzen, Zaalberg; De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heer Cock, wegens uitstedigheid. Door den voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen: eene missive van dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, houdende ken nisgeving dat hy de benoeming tot lid van het bestuur der Stedelijke Werkinrichting aan neemt; verzoeken van dr. W. Pleyte en dr. J. H. C. Kern om ontslag als lid der com missie van toezicht op de scholen voor mid delbaar onderwijs; een verzoek van P. Van Ulden om ontheffing van de pacht voor het ophalen van asch en vuilnis in deze gemeente bezwaarschriften van verschillende personen tegen hunnen aanslag in de plaatselyke di recte belasting dienst 1893. Al deze stukken werden gesteld in handen van B. en Ws. Ook was ingekomen de suppletoire staat van begrooting dienst 1S91 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, welke werd gesteld in handen der commissie van financiën. Verder werd medegedeeld dat op 21 Sep tember j.l. heeft plaats gehad de opneming der boeken en kas van den gemeente-ont vanger, waarvan proces-verbaal is opgemaakt, dat in afschrift is medegedeeld aan de Ged. Staten en ter inzage in de Leeskamer is nedergelegd, en werd bet reeds door ons vermelde bericht bevestigd dat het voornemen

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2